igelijkheden voor een gezondheidscentrum praktisch verkeken i Programma van KP0 Veel ramen, veel affiches leusiter krant ISDENSE HBO-V-STUDENTEN CONCLUDEREN IN PROJECT: plaatselijk nieuwe- 3 BDEN - Een zeventigtal tweedejaarsstudenten van de s Beroepsopleiding voor Verpleegkunde heeft het vorig [aar gewerkt aan een projekt rond de vraag „Waarom er Isden geen gezondheidscentrum is". Dat projekt werd |week afgerond met een presentatie van de verzamelde atie. Degenen die hun medewerking aan het projekt 9 verleend en een enkele belangstellende hadden zich [ymzaal van de School voor Gezondheidszorg aan de |aan verzameld. Daar was het inmiddels gebundelde j van het projekt te krijgen. Aan een muur hingen een (impressies uit het onderzoek van de studenten. Cen- londen echter de video-opnamen van het projekt en van llultend beleidssimulatiespel. Docenten en betrokken [ten waren aanwezig om toelichting te geven. |ng hierom een zogenaamd lie Projekt Zesenzeventig |aarsstudenten en zes do- Jvan de HBO-V zijn hier in lusjaar mee bezig geweest, ïintegratieprojekt is sprake li bundeling van een aantal (hier: ethiek, methodiek, his, recht en organisatie- faan de hand van bijvoor- jen thema dat men uitwerkt, fema was hier de vraag n is er geen gezondheids ei in Leusden?" Het projekt doel de vakken geinte- laan te bieden. Een tweede fling was de studenten door Ivan een grote mate zelf- lamheid te richten op een [in in de praktijk. Door het r zo in te delen, kon een |bstervrij gemaakt worden. Bdag konden de leerlingen lars door alle vakken heen jouden met het projekt. Het werd uitgevoerd uitsluitend federvan het studieprogram- ankelijk nieuwsblad Je gemeente Leusden. lijnt elke dinsdag en pdag. Intwoordelijke Trtie: [Vos nix Kreijns (pi. verv.) Iktie: Jen Engelkens |ar van Loo. lering kopij en ad- nties: het dinsdagnum- tot uiterlijk maan- niddag 12.00 uur, het donderdag- mer tot uiterlijk tsdagmiddag 12.00 |1; Iktetie en admini- lie: Kantoor Leusder it, Rozendaallaan 9, iden-Centrum. Op (dagen geopend van '.00 tot 12.00 uur en tt 13.30 tot 17.00 uur. nementsgeld: ,20 per jaar: 27,60 elf jaar; 14,05 per aal. irsus: jhten bezorging: abonnee dient u de |t voor dinsdag- of lerdagavond 18.00 ir te hebben ontvan- Is dat niet het geval, m dan kontakt op onze hoofdagent be- jing (dinsdag en don- lag tussen 18.30 en 10 uur), tel. 033- >91 Bij geen gehoor Bu kontakt op nemen onze inspekteur be ling, overdag 03420- 11, toestel 44 stellen foto's: eeste in de Leusder t gepubliceerde fo- kunt u nabestellen uitzondering van ief- en historische i's), bij vooruitbeta- van 5,- per exem pt (formaat 13 x 18 Hl op giro: 871441 [was 5 1-V BDU b.v. te Barne- !ld, met duidelijke ver- uvas6 ie|(jjng van gewenste lo, aantal, nummer krant, pagina waar de foto werd ge- itst. U kunt ook kon- it betalen op ons kan- Rozendaallaan 9, den/Centrum, leveer drie tot vier 'eken na betaling ont- (wosr',n9' u de gewenste fo- (wavfl I* thuis. (wos 6'« ma. Het was onvermijdelijk dat de studenten in onderzoek te maken kregen met een flink stuk gemeen tepolitiek. Het verslag wil echter geen politiek stuk zijn om nu ineens wèl een gezondheidscentrum in deze plaats te vestigen. Dit wil een van de betrokken docenten, Michel Jansen, uitdrukkelijk onderstrepen. DREMPEL Verder zegt hij:In plaatsen ver gelijkbaar met Leusden treft men wel gezondheidscentra aan De voorwaarden ervoor-zoals nieuw bouw - zijn aanwezig. Daarnaast lijkt het gezondheidscentrum ook een alternatief voor het particulier ondernemerschap in de gezond heidszorg in Leusden". Aanleiding tot de themakeuze was het gege ven dat in Leusden in het verleden wel initiatieven waren genomen om Vorige week werd de verzamelde informatie gepresenteerd te komen tot de stichting van een gezondheidscentrum, maar zonder enig resultaat. Omdat uit het onder zoek is gebleken dat zelfs in plaat sen waar zo'n centrum was geves tigd bewoners niet wisten wat een gezondheidscentrum inhield, is hel misschien wel verstandig om eerst nader te verklaren wat een gezond heidscentrum is Binnen een ge zondheidscentrum kunnen een aantal werkers in de gezondheids zorg zoals huisartsen, wijkver pleegkundigen en maatschappeli|k werkers samenwerken. Soms is er bij een dergelijk centrum ook een Medisch Opvoedkundig Bureau, een Bureau voor levens- en gezins moeilijkheden of een Gezond heidswinkel aanwezig. Men ver wacht daardoor minder doorverwij zingen naar bijvoorbeeld specialis ten. Naast de „drempelverlaging" zou ook demokratisering van de hulpverlening - inspraak door pa tiënten - en preventieve zorg een voordeel van zo'n centrum zijn. De studenten moeten in hun ver slag tot de voor hen wat teleurstel lende konklusie komen „dat in Leusden de mogelijkheden voor een gezondheidscentrum prak tisch verkeken zijn. De meeste werkers hebben hun praktijk opge bouwd De zelfstandigen door soms aanzienlijke investeringen. Dat is niet meer weg te poetsen. Ook de bewoners hebben hun keu ze gemaakt, ben nieuw centrum zonder deelname van de bestaan de artsen lijkt daarom geen kans te maken. Of het een en ander in het belang is van de bewoners van Leusden. vragen de studen ten zich tenslotte af Bij de bewoners van Leusden leeft het idee niet. Zij zijn ook nooit betrokken geweest bij eerdere ini tiatieven om te komen tot een Ge zondheidscentrum. Daarbij komt dat in Leusden goede voorzienin gen op gebied van gezondheids zorg zijn. „Huisartsen en tandart sen genoeg", aldus Michel Jansen „De samenstelling van de bevol king is ook anders dan bijvoorbeeld de Schilderswijk in Den Haag. De gemiddelde Leusdenaar heeft een goed inkomen. Aan de organisatie van de gezondheidszorg hier in Leusden zal het ook niet liggen als er een epidemie uitbreekt" En in hakend op de afwezigheid van al gevestigde huisartsen bij een eventueel nieuw gezondheiscen- trum: „In Leusden zijn de huisartsen gesettled Ze steken hun energie liever in de hypotheek van hun eigen praktijk. Zo er in Leusden een gezondheidscentrum zou komen moet het beperkt begin nen. Er is nauwelijks een arts te vinden die zijn praktijk „bij wil schuiven". De studenten ontdekten tijdens hun onderzoek overigens dat ook inde plaatsen waar wel een gezondheidscentrum is, omwo nenden vrij onbekend waren met de mogelijkheden van zo'n cen trum. Voor de gebruikers gaat de artsenkeuze nog altijd ver voor de positie van het gebouw als buurt- funktie. INITIATIEF Het niet-leven van het idee van een gezondheidscentrum zal voor de HBO-V-studenten best een te genvaller zijn geweest. Over het doodbloeden van genomen initia tieven zijn ze echter merkbaar te leurgesteld Uit het verslag blijkt dat zij heel goed doorhebben waarom in Leusden nooit een gezondheids centrum van de grond gekomen is. Het onderzoek in Leusden werd gevolgd door een simulatiespel, waarin er gezondheidscentrum kwam in de fiktieve gemeente Ha- mersveld Daarbij konden zij de er varingen die zij opgedaan hadden ti|dens hun onderzoek goed gebrui ken. Eén van die ervaringen was hoe belangrijk de politieke samen stelling van een gemeenteraad is bij het uitvoeren van bepaalde ini tiatieven. In Leusden hebben CDA/ VVD een meerderheid. Partijen die zich sterk maken voor het partiku- liere initiatief. Volgens student Frank Verwey bleef het gesprek met wethouder Van Woudenberg „vaag": „Het was net alsof hij zich al aan bepaalde afspraken moest houden". De studenten konstate ren dan ook dat de gemeente zich weliswaar niet negatief opstelt, maar wel zeer passief. Nu is hef vorige projekt dus ach ter de rug. De video-opnamen die vorige week vertoond werden, zijn voor belangstellenden te knjgen bij het advieshuis, Rietgors 4, in Hui zen. Het verslag is wellicht nog wel dichter bij huis te halen bij de School voor Gezondheidszorg. Te rugblikkend meent Frank Verwey: „Ik heb een goed beeld gekregen van wat een gezondheidscentrum inhoudt, wat het allemaal met zich meebrengt". Petra Peek vult aan: „Vooral organisatorisch. In de klas ben je meer konsumptief bezig". Een medestudente, Bernadette Zents vindt dat laatste ook: „Het is goed dat je leert zeif achter dingen aan tegaan. Nu weet je dat je vaak moet bellen. Dat je van het kastje naar de muur gestuurd kan wor den". Een Gerard Broekman die ook als student bij het projekt be trokken was, tenslotte wijst op het daarbij gebruikmaken van de vak ken. die uiteindelijk de basis heb ben gevormd van het projekt. We zouden bijna vergeten, dat het om een „gewoon" studieonderdeel ging. (L M.) vervolg van de voorpagina meter nog niet benutte capaciteit aan schoollokalen aanwezig is. Tot dit streven naar optimale be nutting van de bestaande capaci teit aan scholen zeggen de parti jen genoopt te zijn door de finan ciële noodzaak. Een uitvloeisel daarvan is, dat het gemeentebestuur bereid is om er aan mee te werken, dat de protestants-christelijke school 'De Regenboog' in Achterveld haar semi-permanente gebouw kan verlaten Maar herhuisves ting zal binnen de bestaande ac commodaties in Achterveld moeten plaatsvinden. Verder willen de partijen een aantal onderwijszaken bevorde ren: het op elkaar afstemmen van schooltijden en -vakanties, en een verdere uitbouw van de dagmavo voor volwassenen. Nog steeds wordt er gespro ken over voortgezet onderwijs in Leusden, zij het in steeds voor zichtiger termen. Er staat nu in het beleidsprogramma ,,Aan de komst van enige vorm van voort gezet onderwijs binnen de ge meente Leusden wordt grote waarde gehecht. Op eventueel zich voordoende vestigingsmge- lijkheden zal zo goed mogelijk worden ingespeeld." Ook in de onderwijsparagraaf de mededeling, dat de ouderbij drage bij het schoolzwemmen zal worden gehandhaafd. WELZIJN In het hoofdstuk 'Welzijn' wordt duidelijk gemaakt, dat de partijen de nadruk wensen te leggen op vrijwilligerswerk en de kosten voor de gemeente zoveel mogelijk wensen te beperken. ,,De bekostiging van professio nele krachten zal worden be perkt en zal in principe indien dit in bepaalde gevallen voor het geven van eerste aanzetten noodzakelijk is steeds van tijdelijke aard zijn Het open jon gerencentrum De Geut zal dan ook geen vaste kracht krijgen, hoewel het nieuwe bestuur dat als een voorwaarde ziet voor de instandhouding van De Geut. De mogelijkheid van een tijdelijke kracht 'zal worden bezien' Over twee zaken op welzijns terrein moet voor het eind van het jaar een uitspraak gedaan worden de positie van de ambulant functionaris voor het jeugd- en jongerenwerk; en de financiële perikelen rond de Muziekschool Leusden. Het gebouw van de school de Wip Wap moet, wanneer het niet meer voor onderwijsdoeleinden gebruikt wordt, bestemd worden voor het ouderenwerk. Vastgesteld wordt, dat er wan neer straks de kelder van het gemeentehuis is ingericht en in Leusden-Zuid de Woelige Hoek is verbouwd, er voor de middel lange termijn voorzien is in de accommodatiebehoefte ,,De enigszins waarneembare ten dens van 'iedere vereniging een eigen accommodatie' zal worden afgeremd Gebruikers van de bibliotheek zullen er rekening mee moeten houden, dat het lenen van boe ken de komende jaren duurder zal worden. Het gemeentebe stuur zegt namelijk bij de subsi diëring van de bibliotheek uit te gaan van 'een gefaseerde verho ging van de eigen bijdrage' Ver der zit een uitbreiding van de bibliotheek er in de komende raadsperiode niet in. Ten aanzien van het woonwa gencentrum zijn de volgende re gels opgenomen: .Zoals bekend is wie zich op het woonwagen centrum zullen vestigen, zal de definitieve inrichting van dit cen trum plaatsvinden. Duidelijk wordt gesteld dat de woonwa genbewoners dezelfde rechten maar ook dezelfde plichten heb ben als andere Leusdenaren." SPORT EN RECREATIE Ook in het hoofdstuk 'Sport en recreatie' dezelfde teneur er moet kritisch worden bezien of iedere sport wel voor subsidie in aanmerking komt, tenzij de ba ten de kosten dekken, kan er geen uitbreiding van het zwem bad plaatsvinden; er moet een evenwichtige verdeling van de beschikbare middelen over de diverse sporten plaatsvinden - De partijen die het programma hebben onderschreven willen niet dat er in het open jongerencentrum 'De Geut' een vaste kracht wordt aangesteld. FINANCIËN Om een verantwoord finan cieel beleid te voeren, willen CDA. VVD, D'66 en SGP/GPV uitgaan van sluitende begrotin gen. Het systeem van een daarbij horende investeringsstaat, die taakstellend is, wordt voortgezet Wie door middel van een initi atiefvoorstel een nieuwe uitgave wil doen, moet tegelijkertijd aan geven waar het geld voor die uitgave gevonden kan worden. In eerste instantie zullen die midde len dan binnen de eigen sector moeten worden gevonden Verder vereist een verant woord financieel beleid het op stellen van een meerjarige bud getprognose. Een investerings plan en een personeelsplan moe ten van die prognose deel uitma ken. In het kader van de opstel ling van die prognose zullen ook de reservefondsen 'kritisch moe ten worden doorgelicht op doel en omvang'. SUBSIDIEBELEID Een apart hoofdstukje wordt gewijd aan het subsidiebeleid De uitgangspunten zijn subsidies zullen worden ge toetst aan het nut en de hoogte van de eigen bijdrage; bij bezuinigingen op subsi dies dient zo mogelijk een aan passingstermijn te worden ge hanteerd, verkapte of sluiksubsidies worden tegengegaan. VERKEER EN VERVOER In het hoofdstuk 'Verkeer en Vervoer' worden allereerst een aantal oude wensen opgevoerd: 'Er zal een aktief beleid gevoerd worden ter zake van de aanslui ting op de A 28 en 'Er zal worden gestreefd naar een buslijn tussen Leusden-Zuid en Leusden-Cen trum' Verder zal er gestreefd worden naar een vrijliggend fietspad tussen Leusden-cen trum en Achterveld langs de As- schatterweg. Uitgangspunt bij het verkeers beleid is de bevordering van de verkeersveiligheid, zoals ook verwoord in het Verkeersplan RUIMTELIJKE ORDENING Het laatste en duidelijk belang rijk hoofdstuk is gewijd aan 'Ruimtelijke Ordening, Volks huisvesting en Openbare Wer ken' Er staan ons weer een aan tal belangrijke beslissingen te wachten in deze raadsperiode, waarbij het in de maak zijnde structuurplan de uitgangspun ten aangeeft. Binnen vier jaar, zo zeggen de partijen, moet er een beslissing genomen worden over de invulling van het gebied 't Vliet. Ook moet er een visie worden ontwikkeld op de buffer- zóne langs de Rijksweg en het naast de Hamershof gelegen ge bied H 2, dat in zijn eerste versie geen goedkeuring van de provin cie kon wegdragen Ondertussen wordt de ontwik keling van 't Ruige Velt ter hand genomen met de planvoorbe reiding is reeds een aanvang ge maakt en zal het gebied De Horst ontwikkeld worden tot een werkgelegenheidsterrein. Ten aanzien van de School steegbosjes wordt een niet al te ferm standpunt ingenomen. Er staat: ,,De scnooisteegbosjes dienen zoveel mogelijk in hun huidige vorm gehandhaafd te worden." Nog enkele andere punten uit dit hoofdstuk: Hoogbouw zal in beginsel uit Leusden worden geweerd. Bij woningtoewijzing zal aan degenen die in Leusden wonen of werken, dan wel een sociale binding hebben met Leusden. voorrang worden verleend, De onderhoudsnorm groen zal in principe niet verder worden verlaagd, Speelterreinen en speelplaat sen zullen functioneel worden gehouden; De plaatsing en de werking van verkeerslichten zullen op nieuw worden bezien. Dit programma, dat geen titel heeft meegekregen, is door CDA-fractievoorzltter Evelien Blom namens alle fracties toege stuurd aan het college van B. en W. Het document zal vanavond door middel van een initiatief voorstel aan de complete raad worden aangeboden. Die raads vergadering van vanavond, waarin de nieuwe leden worden geïnstalleerd en de wethouders worden gekozen, is in verband met het plotselinge overlijden van het CDA-raadslid Piet Voor molen overigens een strikt for meel gebeuren. Er zal dan ook niet over het beleidsprogramma worden gediscussieerd. Alge meen is men van mening, dat dat beter in een later stadium kan gebeuren. SDENCUSDER KRANT is een 94 28 )ïv© van de BDU-kranten- natie te Barneveld. -Een nog steeds heet hangijzer: de Schoolsteegbosjes. Ze dienen volgens het programakkoord 'zo veel mogelijk in hun huidige vorm gehandhaafd te blijven' LEUSDEN De Katholieke Plattelands Organisatie (KPO) is maandag 6 september het sei zoen begonnen met een eucha ristieviering in de Sint Jozefkerk met aansluitend een gezellige bijeenkomst in de Kom, waar enige toelichting gegeven werd op het programma, de cursussen en het uitstapje naar Parijs. De Vietnamese leden serveerden die avond hapjes uit hun vaderland. Het programma voor het ko mende jaar ziet er als volgt uit: dinsdag 14 september, de dia serie .Natuurgeheimen", van de heer de Graaf geassisteerd door zijn vrouw Het resultaat van 12 jaar intensief kijken en speuren in de natuur van de Gel derse Vallei en de Veluwe. Aan vang 20.00 uur in de Kom dinsdag 12 oktober: de pro blematiek rond bronchitis, astma en longemfyseem Deze geza menlijke avond met de Leusden- se vrouwenverengingen wordt georganiseerd door de KPO Het Astma-fonds zal het onderwerp inleiden waarna enige deskundi gen vanuit hun ervaring de zaak toelichten en de nodige vragen beantwoorden Aanvang 20.00 uur in het Ros Beyaart. dinsdag 9 november eutha nasie Dr Zwetsloot uit Tilburg houdt een inleiding omtrent de veranderende houding tegen over de dood Heeft de mens het recht om zelf te beslissen over zijn heengaan? Aanvang 20.00 uur in de Kom woensdag 24 november Een kaartavond in de Til voor de lief hebbers. Aanvang 20 00 uur Echtgenoot of vriendir) is van harte welkom. dinsdag 21 december: kerst viering in Groot Krakhorst dinsdag 11 januari: ..Zicht op en zorg voor de gevangen mede mens" Pater Theunissen. werk zaam als aalmoezenier in de jeugdgevangenis in Zutphen zal Hei gebéurde t\oqJ£* nier het een en ander over komen vertellen. Aanvang 20.00 uur in de Kom. dinsdag 8 februari: ,,Waar blijven we" Pastoor Frans Over- beek zal met de leden in gesprek gaan over de toekomst van r|p kerk Wordt daar nog in geloofd? Kunnen mensen al deze veran deringen wel aan? Wat is goed en op welke punten worden er grote vraagtekens gezet. Aanvang 20 00 uur in de Kom. dinsdag 8 maart: aktuele on derwerpen zullen deze avond op verrassende wijze onder de loep worden genomen De organisa tie hiervan ligt volledig bij het bestuur. Gespreksleider Evelien Blom. Aanvang üu.uu uur in de Kom. dinsdag 19 april: kip en ei. Het Produktschap voor Pluimvee geeft op deze avond een voor lichtingsbijeenkomst voor sma kelijke en voedzame gerechten die niet duur zijn en gemakkelijk te bereiden. Aanvang 20 00 uur in de Til. Vrijdag 6 mei: sluitingsavond. Inlichtingen: Rita Rinkes, tele foon 943259. LEUSDEN - Morgen worden er (weer) Tweede Kamerverkiezingen gehouden. Daarvan is iedereen in de voorgaande weken duideli/k op de hoogte gesteld door middel van TV-spots, zendtijd voor politieke partijen en natuurlijk de vele aanplakaffiches van parti/en Nu kun /e die biljetten her en der li/men op alles wat los en vast zit, zoals de EVP in Leusden onlangs demonstreerde, maar je kunt ook keurig een verkiezingsaffiche achter het raam van je huis plakken. DS '70-lid de heer Moor uit Leusden denkt daar ook zo over, maar ging nog een stapte verder. Hij dacht zeker: er zijn zo veel ramen en ik heb zo veel DS70-biljetten (zie foto). Overigens heeft de afdeling Amersfoort van DS70 lijsttrekker Ruud Ni/hof ertoe kunnen bewegen de landelijke verkiezingscampagne van die partij in Amersfoort te besluiten. Nijhof zal vanavond spreken in restaurant De Oude Tram aan het Stationsplein in Amersfoort. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur W i ba^ oe,boekhouding söö^hsid 9^47^.^,g6*' 'e'e,oon

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3