S0CCLE nodigt nieuwe raad uit voor rondrit Klachten over viadukt in de Heiligenbergerweg „Op vakantie loop ik alle muziekwinkels in en uit" Zaterdag Kindermarkt op Biezenkamp De vrouw in haar beroep (II) leusder k laad herdacht iet Voormolen Vijfjarige stichting heett nog tal van wensen TE LAGE EN ONVEILIGE RELING Commentaren/ iUeiiiiijien MARIJKE RODRIGUEZ, GITARISTE DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1982 plaatselijk nieuws an één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeenteraad aaft dinsdagavond raadslid et Voormolen herdacht, die vo- ,e week donderdag tijdens de scheidsvergadering van de ide raad plotseling overleed. Hoe onherroepelijk was hel lengaan van hel gewaardeerd ederaadslid Piet Voormolen. Al- n zijn we er getuige van geweest (achteloosheid, ontroering, Hrik. verslagenheid", sprak bur- imeester J. 'Rademaker. Hij zei irder, dal kenmerkend voor Piet jormolen was zijn zorgen voor de iimtelijke ordening en hel bouw den. „Missen wij een man voor ie wij grool respect hebben en iens verscheiden bij ons een on- isbare indruk achterlaat. Hoe- te meer missen zijn vrouw en ideren hem, zijn vrouw die hij met K geweldig veel zorg omringde, n kinderen die een zo toegewijde ider verloren", aldus de burge- eester. Namens de gemeenteraad sprak p Jacobs een enkel woord. „Het -sterie van leven en dood zorgde .oor. dat de afscheidswoorden m Piet Voormolen tot anderen jn laatste woorden waren", zei in Jacobs. Hij noemde het CDA- adslid een eigen figuur in de raad Ut wiens mond altijd korte, wel- lerwogen, goed geformuleerde illingnamen kwamen. „Hij heeft n betekenisvolle rol gespeeld in je Leusdense besluitvorming", al dus Jan Jacobs namens de ge- lenleraad. Fractievoorzitter van het CDA, ellen Blom, legde vervolgens nadruk op de zeer goede on- rllnge menselijke verhoudln- m in politiek Leusden, die na dood van Plet Voormolen zich ipenbaard hebben. Onafhankelijk nieuwsblad poor de gemeente Leusden. (Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos iMarnix Kreijns (pl verv.) I Redaktie: Bedien Engelkens I Caspar van Loo [i Inlevering kopij en ad- i vertenties: Ivoor het dinsdagnum- Jmer tot uiterlijk maan- [dagmiddag 12.00 uur, Ivoor het donderdag- Jnummer tot uiterlijk [woensdagmiddag 12.00 Redaktetie en admini- jstratie: Kantoor Leusder [Krant, Rozendaallaan 9, I Leusden-Centrum Op I werkdagen geopend van [09 00 tot 12.00 uur en Ivan 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 54,20 per jaar, 27,60 I per half jaar, 14,05 per I kwartaal. Klachten bezorging: [Als abonnee dient u de [krant voor dinsdag- of [donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan- I gen. Is dat niet het geval, [neem dan kontakt op t met onze hoofdagent be- forging (dinsdag en don- derdag tussen 18 30 en 119.30 uur), tel. 033- [940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen |met onze inspekteur be- horging, overdag 03420- 116141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5 - per exem- I plaar (formaat 13 x 18 Jem) op giro: 871441 [t.n.v BDU b v. te Barne- Iveld, met duidelijke ver gelding van gewenste foto, aantal, nummer Ivan krant, pagina waar- Jop de foto werd ge- J plaatst. U kunt ook kon- Itant betalen op ons kan- Itoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. [Ongeveer drie tot vier [weken na betaling ont- vangt u de gewenste fo- lo's thuis. IDE LEUSDER KRANT is een" Jiiltgave van de BDU-kranten- ombinatie te Barneveld. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De klachten over de te lage en onveilige leuning op het viaduct In de Heiligenber gerweg die bij Rijkswaterstaat waren binnengekomen, zijn In handen gegeven van de veilig heidsinspecteur van Rijkswater staat. Die zal, wetende dat de hoogte van de leuning volgens de voorschriften is, de klachten verder afhandelen. Enkele Leusdenaren zijn niet he lemaal tevreden over de afwerking van het voor fietsers veiliger ge maakte viadukt Deze lage reling op de overbrugging zou er volgens hen voor kunnen zorgen dat onder bepaalde omstandigheden fietsers er overheen kunnen slaan. Zijde lings wordt aangevoerd dal fietsen de kleine kinderen bij een val op het viadukt onder de reling door kun nen glippen. Van deze laatste klacht is bij Rijkswaterstaat niets bekend. De Leusdense aktiegroep, die ervoor geijverd heeft dat het via dukt in de Heiligenbergerweg veili ger is gemaakt voor fietsers, gaat een gesprek aanvragen met de nieuwe wethouder van verkeersza ken in Amersfoort. Het gespreks onderwerp zal zijn de aanleg van vrijliggende fietspaden langs de Heiligenbergerweg in Amersfoort. Fietsers die na vanaf het viadukt komen en in de richting van de Kei- stad rijden, moeten hun weg ver volgen op de rijbaan. De gemeente Amersfoort heeft al eens laten we ten fietspaden langs de Heiligen bergerweg te willen maken, maar dat daarvoor het geld ontbreekt. LEUSDEN - Aanstaande zater dag t1 september zal voor de derde maal de Kindermarkt op de Biezenkamp worden gehou den. Dit Initiatief van de Biezen- kamp-winkeliers is belde vorige keren een enorm succes geble ken. Op het middenplein van het winkelcentrum kunnen kinderen een plekje innemen om daar hun eigen „winkeltje" In te richten waar ze overtollig speelgoed, ra riteiten, oude spulletjes van thuis, verzamelingen stickers, postzegels, plaatjes of wat dies meer zij, aan hun leeftijdsge nootjes kunnen verkopen. De markt is van twee tot vier, maar de vorige keer waren reeds om negen uur 's morgens overijve rige kinderen bezig hun stalletjes in te richten, en ging de „handel" ook na vieren nog enige tijd door. Het is een gezellige boel, en al leen al het bekijken van de serieuze aanpak en de ernst van de midden standers in de dop is de moeite van een gang naar de Biezenkamp waard. (Van een onzer medewer kers) LEUSDEN - SOCCLE, de stichting die in Leusden een aantal sociaal-culturele cen tra beheert, heeft het college van b. en w. en alle raadsle den uitgenodigd voor een busritje. Als de raadsleden de uitnodiging aannemen gaat er zondagmiddag a.s. een bus rijden langs alle cen tra die de stichting beheert. In alle centra is er op de be treffende middag iets te doen omdat de rondrit samenvalt met de gezamenlijke start van het jeugdwerk in Leus den. Op initiatief van de jeugdraad starten (vrijwel) al le jongerenorganisaties op zondagmiddag met een open huis voor de gehele bevol king. De naam SOCCLE heeft voor de doorsnee Leusdenaar geen bete kenis. Dat is althans de mening van het stichtingsbestuur zelf Toch gaat er achter de naam SOCCLE één van de belangrijke stichtingen schuil die Leusden rijk is. SOCCLE staat voor Stichting Sociaal Cultu rele Centra Leusden. De stichting, die op initiatie! van de gemeente werd opgericht, bestaat inmiddels vijf jaar. Een lustrumviering is er niet geweest op de „verjaardag" van de stichting. SOCCLE werkt meer op de achtergrond; men vond het dan ook niet nodig om aan hel vijfjarig bestaan veel ruchtbaarheid te geven. De stichting SOCCLE is ont- staan op een moment dat Leusden midden in de uitbreidingsfase zat. Door een besluit van de toenmalige raad bleven er enkele fraaie boer derijen gespaard in het centrum van Leusden. Voor de betreffende boerderijen werd een passende bestemming gezocht en gevonden Om de gebouwen te beheren werd SOCCLE opgericht. Het beheer van de gebouwen bleek geen ge ringe opgaat De boerderijen waar het om ging, namelijk „Hakhorst" en „Groot Krakhorst" moesten ge restaureerd en ingericht worden Ook de verbouw van de R.K.-jon gensschool aan de Hamersveldse- weg, beter bekend als „De Til" werd een klus waar SOCCLE direkt bij betrokken was. De opzet om de vrijgekomen ruimten tegen een zéér redelijke vergoeding te verhu ren aan plaatselijke verenigingen, zonder dat daarbij winst gemaakt hoefde te worden is geheel ge slaagd, zo meent het bestuur van SOCCLE. Latent talent, de MAVO voor volwassenen, de muziek school, het R K.-jeugd- en jonge renwerk en tal van andere clubs en organisaties weten inmiddels de weg naar de gebouwen te vinden Na de drie eerder genoemde ge bouwen werden later nog „De Moespot" in Achterveld en het clubhuis van de „Rockers" aan de zorgen van SOCCLE toever trouwd. SOCCLE werkt nauw sa men met gemeente, de beheers commissies van de diverse gebou wen en de gebruikers van de cen tra. WENSEN Om het iedereen naar de zin te maken is geen gemakkelijke taak voor het bestuur van SOCCLE. Al leen het vervullen van de opgedra gen taak. het beheer en onderhoud van de diverse gebouwen is een hele klus. De springlevende stich ting heeft overigens toch nog wel een aantal wensen, die ze bij de gemeente op tafel heeft gelegd. Deze wensen variëren van de vraag naar een goed gemeentelijk welzijnsbeleid tot het beter isoleren van een schaapskooi SOCCLE hoopt dat de ge meenteraad de uitnodiging voor de rondrit op zondagmiddag aanneemt. Bestuursleden kun nen dan vooral de nieuwe raads leden informeren over het werk van de stichting en ze tevens alle gebouwen laten zien. Het is mooi meegenomen dat tevens een inzicht gegeven kan worden in het Leusdense jeugd- en jonge renwerk. In boerderij Groot- Krakhorst houdt Latent Talent een „open dag", zodat ook deze boerderij „volop In bedrijf zal zijn". HET VERKEER IS GEREGELD Sinds de invoering van de werkgroep Verkeersaange- legenheden als adviesor gaan van de commissie OW/ RO heeft wethouder Wage naar meer dan eens te ken nen gegeven niet zo geluk kig te zijn met deze, met na me in de eerste jaren, nogal recalcitrante groep. De soms zelfs bizarre ideeën van de wethouder ten aan zien van een veilige en voor al leefbare verkeerssituatie binnen de gemeente werden in die tijd weggehoond door vertegenwoordigers van de aktiegroepen, die zitting hadden in de werkgroep, ter wijl de wethouder met moei te de voorstellen van die ak tiegroepen verorberde en daar dan ook regelmatig niet goed van werd. Het liep een keer zelfs zó hoog op, dat de wethouder op een gegeven moment besloot de vergade ring te verlaten, wat door raadsleden binnen de werk groep uiteindelijk toch werd voorkomen. Het tekent de si tuatie. De werkgroep Verkeers- aangelegenheden heeft een belangrijke rol gespeeld in de totstandkoming van het Verkeersplan. Dat dit plan in feite een afzwakking is van hetgeen oorspronkelijk op tafel werd gelegd, vergulde de pil voor de wethouder nog enigszins, maar Wage naar heeft nooit onder stoe len of banken gestoken, dat hij eigenlijk helemaal niet zat te springen om zo'n ver keersplan. Temeer niet, om dat het allemaal mooi stond op papier, maar realisering door geldgebrek toch niet door zou kunnen gaan. Dat Verkeersplan is er. Niet meer en niet minder. Nu het nieu we college van b. en w. is aangetreden en de raad moet beslissen over het al dan niet opnieuw instellen van werkgroepen en com missies, is voor wethouder Wagenaar de tijd rijp om Ver- keersaangelegenheden de das om te doen. Hij wil nu een adviesgroepje, waarin voorat deskundigen plaats nemen. Deskundigen, die zich alleen maar bezig hou den met de technische kant van verkeersvoorstellen, niet met het beleid wat er achter steekt. Dèt doet Wa genaar wel. Dat betekent letterlijk een terug naar af, want zo'n illus ter groepje bestond ook vóórdat de werkgroep Ver- keersaangelegenheden werd ingesteld. Dat groepje had volgens wethouder Wa genaar nooit gewerkt. Te veel deskundigheid levert zelden een harmonieus voorstel op, was het betoog van de wethouder, want des kundigen spreken elkaar per definitie altijd tegen. De wet houder wil dus nu toch wéér zo'n groepje en dat is best te begrijpen. Jan Wagenaar heeft altijd al een broertje dood gehad aan opponen ten, die zijn taal niet spraken („het licht op groen en het gaspedaal omlaag"). Met deskundigen kan hij veel beter overweg, omdat hij daaraan voorbij kan gaan als er geen eensluidend ad vies op tafel komt. Hij kan dan zijn eigen, beste advies volgen. Naar mijn gevoel is het niet zo, dat een werkgroep Verkeersaangelegenheden, bestaande uit bij het verkeer betrokken burgers, niet goed zou kunnen werken, zoals wellicht nu door Wage naar zal worden aange voerd. Dat vertegenwoordi gers van aktiegroepen heb ben afgehaakt, is voorname lijk te danken aan het optre den van de wethouder, die in veel gevallen werkgroepi deeën liet verzanden, omdat ze niet in het wethouderlijke verkeersbeleid pasten. Bur gers, die heel indicenteel en misschien wel per toeval werden uitgenodigd een be paalde vergadering als be trokkene bij te wonen, kre gen onvoldoende informatie en nokten ontevreden af. Vertegenwoordigers van ak tiegroepen haakten af, ener zijds omdat hun doel groten deels was bereikt, ander zijds omdat hun doel via de ze werkgroep met deze voor zitter wellicht nooit bereikt zou kunnen worden. Voor adekwate aanvulling is nooit gezorgd. Het enige initiatief op dit gebied van de wet houder resulteerde In een bijzonder zwijgzaam figuur van de KNAC, die niet de door de wethouder gehoop te inbreng als automobilist waarmaakte. Een werkgroep Verkeers aangelegenheden kan best goed funktioneren. Maar dan moet er wel naar geluisterd worden. Voorlopig lijkt het er op, dat het verkeer weer ge regeld zal worden via de nor male, wethouderlijke banen. Met - en dat spreekt eigenlijk vanzelf - het licht op groen en om in VVD-kring te blij ven, met de gaspedaal om laag. Als dat straks het uit eindelijke resultaat zal zijn van het overleg binnen de raadsfrakties, dan kan wet houder Wagenaar uitermate tevreden zijn. Ja toch? LEUSDEN - Marijke Rodri guez, gitariste, en docente aan de Leusdense Muziek school, komt uit een artisten- gezin. Ze groeide als artiste op. Haar vader is ook gitarist en heeft haar les gegeven, haar moeder was zangeres. Toen ze zeven jaar was begon ze gitaar te spelen. Als je hetzelf de vak hebt als je vader heb je véél voor. Haar vader gaf ook les aan huls, en Marijke hoorde de stukken zo vaak spelen, dat ze ze In twee dagen na kon spelen. Ze was negen jaar, toen de televisie één jaar bestond. Er werd een TV-musical van Willy van Hemert opgevoerd: „Papa Juan". Haar vader en moeder speelden en zongen erin. Samen onder ande re met Tom Kelllng. Ze waren zi geuners, en Marijke moest een liedje zingen en dansen met haar zusje. Bij alle voorstellingen reisden haar zusje en zij met haar ouders mee: haar broetje ging mee om de koffers te dra gen. Haar vader kon een kontrakt voor een toernee in Zuid-Afrika krij gen, maar uiteindelijk deed hij het niet, omdat als één van zijn kinde ren ziek zou worden en naar Ne derland terug zou moeten, het hele gezin niét mee terug mocht gaan. Van haar zevende tot haar dertien de jaar danste Marijke voor haar ouders Toen moest ze kiezen wat ze worden wou, en ze koos voor de gitaar Haar vader wilde óók dat ze wist wat werken was. Halve dagen ging Marijke werken als verkoop ster of kinderverzorgster, 's Avonds studeerde ze gitaar. Vanaf haar 15e jaar qinq ze les qeven bij haar vader thuis Successievelijk ging ze les geven aan muziekscholen in Alkmaar, Den Helder, Amsterdam en Amstelveen. Jarenlang was ze de enige vrouwelijke gitarist in Ne derland. FLAMENCO Op zekere dag kwam er bij Marij ke (haar betovergrootvader was een Tsjech, trouwde met een Ne derlandse; haarvaderwerdinTsje- choslowakije geboren, trouwde óók weer met een Nederlandse en kwam als achtjarig jongetje naar Nederland) een Spaanse jongen, die gitaarles wou hebben Haarva der sprak met hem, vind het een leuke Spaanse jongen. Hij was net drie maanden in Nederland en stel de voor om de familie Spaans te leren spreken. Dat gebéurde. De jongeman kwam uit Cadiz, de zuidelijke landstreek waar veel fla menco artisten vandaan komen. Hij was technisch tekenaar, en werd in Nederland kwaliteitskontroleur bij de Nederlandse Spoorwegen, Ma rijke trouwde met hem. Samen met haar vader runde ze een gitaarbu- ro. Ze verzorgde optredens in O.K. W Kampen voor moeilijk opvoed bare jongeren. Toen ze een zoon kreeg hield ze op met buitenshuis werken, maar na een jaar kreeg ze de kriebels, zoals ze zelf zegt „Daarna ging ik weer gewoon les geven in de privé sector", vertelt ze „omdat Ik dat beter kon regelen. Toen mijn zoon nog ba by was, werkte ik alleen 's avonds. Toen hij op de kleuter en lagere school ging kon Ik ook overdag les geven. Gedeeltelijk kon mijn man parttime werken, en onze zoon zo nu en dan op vangen. Mijn zoon was drie jaar, toen mijn man werd overge plaatst en wij naar Amersfoort gingen. Bij de Muziekschool in Amersfoort hadden ze al drie gi taarleraren. Toen ben ik privéles gaan geven, en werd ik benaderd door de Muziekschool Leusden. Daar geef Ik nu al weer zo'n ze ven jaar les. MUZIEKGESCHIEDENIS Na twintig jaar les geven heb Ik twee jaar geleden mijn bevoegd heid om les te geven gehaald. Iemand van CRM was al bij mijn les geven geweest, en toen moest ik nog vóórspelen, wat muzlekanalyseren en muziekge schiedenis doen voor die CRM medewerker, een leraar Conser vatorium en direkteur van de Mu ziekschool. Het was om vast te stellen op welk nlvo je werkt, hoeveel je kennis van het instru ment is, hoeveel je afweet van de theorie van de gitaar. Ik sléég- de!" Waarom ze graag op de Mu ziekschool les geeft? „Als je al leen werkt heb je geen kontakt met collega's", zegt ze. „Op de Muziekschool kun je allerlei kombinatles maken. Ik heb zelf twee gltaargroepen: één met héél jonge leerlingen, heel leuk. De mandolineleraar heeft als achtergrond gitaar: dat zijn mijn leerlingen. Er was ook een vedel- groep met een gitaar achter grond. De dwarsfluit wil nog wel eens gitaar hebben en de piano leraar ook. Je kunt je gitaarleer lingen op andere punten inzetten waardoor ze er veel plezier In krijgen!" door Anco Mali LES Marijke Rodriguez geeft via de Spaanse Ambassade aan Spaan se kinderen in Utrecht les, speciaal gericht op flamencomuziek. Het Utrechtse centrum waar ze les geeft, is Spaans grondgebied Ze hebben haar gekozen omdat ze Spaans spreekt, flamenco speelt en er veel van af weel, haar man uit hel zuiden van Spanje komt en om dat een oom van haar man, Juan Diaz ook gitarist was. ,,lk denk, dat er in Nederland wei nig gitaristen zijn", zegt ze, „die klassiek en flamenco geven. Die kinderen wilden alleen in het Spaans les hebben, omdat ze dat toch beter verstaan. Met de kinde ren die moeite met de noten heb ben doe ik kinderliedjes als Kortjak je en Alle eendjes zwemmen in het water, omdat ze die liedjes op school leren. Wel werk ik Spaans gericht. Ik heb een jongetje die al erg goed speelt, en die gitarist wil worden Die moet toch overgaan op het Nederlands om hier aan een conservatorium te kunnen stude ren Met de volwassenen spreek ik Spaans Er is ook een Argentijnse mevrouw bij Er wordt dansles gegeven in fla menco en klassieke dansen. Ik heb een groep meisjes op les, die gitaar spelen, en die ook dansen. Uit Spanje heb ik een tweetal luitsoor- ten meegebracht De grotere is een instrument tussen de mandoline en de mandola in. Hij heeft vier snaren méér (heeft in totaal twaalf snaren). Hij is in kwarten gestemd De klei nere, de banduria, is ook in kwarten gestemd. Ik speel er op en ga er ook aan de Spaanse kinderen les in geven. Dan wil ik met de gitaar de luit en de banduria een „tuna" vor men. Ik hoop dat de kinderen bin nenkort zo ver zijn dat ze in zo'n orkestje kunnen meespelen (In Spanje zijn er geen aparte leraren voor deze instrumenten: de gitaar leraren geven er les op, en hele maal gericht op de Spaanse mu ziek." VERJAARDAGEN Het leukste vindt Marijke Ro driguez zelf spelen. Ze wordt ge vraagd op verjaardagen bij art sen te komen spelen of dinermu- zlek te verzorgen op een Spaan se avond. „Het Is een algemeen vak, gitarist", zegt ze. „Je kunt er alle kanten mee uit. Ook in de weekends ben ik er mee bezig. Mijn hele leven draalt om de gi taar. Ook in het gezin Is dat zo. Bij de televisie, als dat klappen bij de flamenco gedaan moet wor den wordt mijn man wel daarvoor gevraagd. Ik heb bij de Tros en de Vara meegedaan aan program ma s. Bij de Tros heb ik samen met een organist in de kerk van Vlaar- dingen gespeeld. In dit vak moetje altijd proberen regelmatig te spe len, zodat de mensen weten wat je doet. Ik heb concerten gegeven in Amsterdam, Harderwijk en Bellen Met orkesten en als solist. Ik speel bijvoorbeeld het gitaarconcert in A durvan Ferdinand Carulli. een Mo zart achtig stuk Door het docen- tenkonsert van de Muziekschool zil ik in een trio met klarinet en dwars fluit. In Achterveld speelden we met Treecksangh in de kerk daar. Elke vakantie ga ik in Spanje twee da gen alle muziekwinkels at. Ik ben lid van de muziekbibliotheek in Ma drid. THUIS Ik ben ook een poosje bezig geweest om zelf muziek te be werken. Daar gaat veel tijd in zit ten. Ik nam les bij Rinus Kuiper, leraar aan het Hllversums mu- zieklyceum in het bewerkingen maken. Daar ga Ik volgend jaar mee door: nu wil mijn zoon dat ik wat meer thuis ben als hij uit school komt, en dat wil Ik natuur lijk voor laten gaan!" Mei gebeurde no Jboekhouding soonlijkheid wordiiqla tlng, Zwarteweg 16a, telefoon tnn-F«l

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3