Missing" van Costa-Gravas leeft overtuigingskracht Jack Nicholson in „The Border" OUDEN PALM-WINNAAR 1982 artine Bijl naar Leusden „Rosemary's killer" vakkundig, maar erg bloederig Hoofdiuis kijk op de film FILMAGENDA Amersfoort, 16 september t/m 22 september. GRAND, 033-14632, Snouckaertlaan 4. Rosemary's Killer 16 Do vr. ma. di wo. 1.30 - 6 45 - 9.15 uur. Za. 1.30 -6.45 -9.30 uur. Zo. 1 45-4.15 - 6.45 - 9.30 uur Missing 16 Do vr. ma. di wo. 1.30 - 6.45 -9.15 uur. Za. 1.30-6 45 -9.30 uur Zo 1.45-4.15 j - 6.45 - 9.30 uur. Porky's pikante pretpark 16 Do. vr ma di wo. 1 30-6.45-9.15 uur. Za 1.30 - 7.00 - 9 45 uur. Zo. 2 00 - 4 30 - 7 00 - 9.45 uur Paradise 12 Do. vr. ma wo. 1.30 - 6 45 - 9.15 uur. Za. 1.30 - 6.30 -9 15 uur. Zo. 1.30 - 5.00 - 6.30 - 9.15 uur Di. geen voorst. Everything you always wanted to know about sex but were afraid to ask 16 Do. vr. ma. di. wo. 1 30 - 6.45 -9.15 uur. Za 1 30-6 30-9.15 uur. Zo. 1.30-4.00 - 6.30 - 9.15 uur. Movie-cyclus op dinsdag. East of Eden 1.30-7.00-9.30 CINEMA, 033-18900, Stadsring 30 The Border 16 Do. vr. ma. di. wo. 1 30 - 6.45 - 9.15 uur Za. 1 30-6.45-9.15 uur. Zo 1.30-4 00 - 6 45 - 9.15 uur De kanonnen van Navarone 12 Ma. t/m vr 7.30 uur. Za. zo. 1 30 - 7.30 uur. Lange film verhoogde prijs EURO, 033-33655, Stadsring 32. West side story 12 Do. vr. za. ma. di. wo 7.30 uur. Zo. 1.30 - 7.30 uur. DUO, Westsingel 7. Sexy schatjes uit New York 18 Ma. t/m vr. 2.15-8.15 uur Za. zo. 2.15- 7.15 - 9.30 uur Drunken master, hou je botten bij el kaar 16 Ma. t/m vr. 2.00 - 8.00 uur. Za. zo. 2.00 - 7.00 - 9 15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN DUO, zaterdag Sex op recept 18 24.00 uur. Outland (Sean Connery) 16 23.45 uur KINDERVOORSTELLINGEN Sjors en Sjimmle en het zwaard van Kreyns a.l. Za en wo. 1.30 uur Nederlands ge sproken. INGEZONDEN ÓMDERDAG 16 SEPTEMBER 1982 IdlS-alBf fel— dendheld wordt gezocht. Ik schrijf nu makkelijk „Chili", maar In de film wordt het land niet met name ge noemd, alleen de hoofdstad: Santia go. Toch Is de film op de gebeurtenis In Chili gebaseerd: de staatsgreep van de rechtse generaals tegen de linkse president Allende. Een staats greep, zoals later zou blijken, die me de met behulp van de Amerikaanse CIA tot stand kon komen. „Missing" vertelt het verhaal van het regime, dat mensen laat verdwijnen. Een regime, waar willekeur wordt toe gepast, wordt gefolterd en gemoord, Dat verhaal wordt verteld door middel van Ed Horman (Jack Lemmon) wiens zoon Charles in Chili verdween zonder enige motivering. Een verdwijning, die in het land niet ongewoon is, maar Ed Horman niet accepteert Samen met de vrouw van Charles, Beth (Sissy Spa- eek) begint Ed aan een langdurige speurtocht en komt terecht in de vaak grimmige bureaukratie van een dikta tuur Costa-Gravas slaagt er in om dat trefzeker in beeld te brengen en het is mede dankzij de sterke vertolking van Jack Lemmon, dat de film nog lang een diepe indruk weet na te laten. Lemmon als een man, behorend tot de rechtse zwijgende meerderheid van Amerika, die tot de ontdekking komt, dat zijn we reld toch heel anders in elkaar blijkt te zitten, dan hij thuis altijd gedacht had door wat hem altijd is verteld „Missing" gaat natuurlijk over Chili, over de diktatuur in al haar gruwelijke grimmigheid. Maar dat land is niet de enige met een diktatuur. Zowel in oost als west zijn verschillende generaals en anderen bezig op dezelfde manier, met dezelfde gruwelijke methoden, de on derdrukking van de medemens tot cre do te maken. Dag in, dag uit lelden. Vrijdag de dertiende, Maniac, en tal van andere bloederige produk- ten spetterden over het maagdelijk witte doek. De één nog slechter dan de andere. Enfin, Ik heb dat al eens eerder in deze rubriek betoogd. Zo'n film zou „Rosemary's Killer" ook kunnen zijn en zo'n film is het ook, ware het niet, dat de kwaliteit van een Iets beter niveau Is. Dat wil zeggen, dat de zaak niet zo knullig is aange pakt dan veel van de voorgangers In dit bloederige genre. Dat vakmanschap - met name van Tom Savine, die de gruwelijke make-up verzorgde - is aan de film af te zien. De regie is redelijk, de fotografie bij vlagen boven de doorsnee en de montage krachtig. Het scenario - en dat blijft het grote euvel - zit vol hiaten. Talrijke vra gen blijven onbeantwoord, motieven ontbreken. Maar daar gaat het ook niet om. Het draait allemaal om de shock effecten en die liegen er beslist niet om emmon in Missing' dajf „Missing" geeft een redelijk goede Indruk wat dat kan betekenen. Uitste kend In beeld gebracht door Rlcardo i JSDEN - In het kader van ISKAR-project is het de Club Leusden gelukt om ie Bijl een optreden te laten rgen. Op 2 oktober a.s., mg 20.00 uur zal dit gedeu nde Mot", Arnhemseweg Leusden-zuid. Voorts zul- in dit programma meewer- tenk van der Molen, Peter Jan Molenaar Big Band en ie van Montfoort. brengst van deze avond zal »t bestemd voor het OS- KAR-project. Dit project van de Stichting Ontwikkeling Syste men Kommunikatle Apparatuur Revalidatie helpt zwaar lichame lijk gehandicapten uit hun isole ment. Het OSKAR-project is een inia- tiet van de Lions Club Delft, in samenwerking met de Stichting OSKAR in het kader van de Stichting Nationale Commissie Internationaal Jaar van Gehandi capten 1981. EN CONSU- NTINWERK- OEP. Leusder Krant van 9 sep- ktrof mij de eerste zin van daktloneel stukje over de [oep Midden- en Kleinbe- ie volgens vertegenwoor- van verschillende partijen «functioneren. Er zou on eer een breder samenge- groep voor in de plaats a komen. Verder trof mij merklng dat de werkgroep 'ben zou zijn tot een l'oep waarin middenstan- wn geschillen zouden uit- "i En van adviezen aan de lommissie financiële en mlsche zaken zou niet l'echt gekomen zijn. bet gewenst is, dat de '»ep door de snelle groei Welding van bedrijven in «eente, een bredere basis "ijgen, is buiten kijf. Maar «k de consument in de 'P te nemen Is naar mijn 9 "let juist. Er is nog altijd "ne bij de vergadering van it iedere geïnteresseerde 19 spreken. Verder Is er al 'id een zetel voor de Ka 's Koophandel in de werk- en die Is zeer goed bezet. een praatgroep voor midden standers zou zijn, is een bewe ring waar Ik veel bezwaar tegen heb. Vanaf 1970 tot 1980 heb Ik deel mogen uitmaken van de werkgroep Midden- en Kleinbe drijf en In die tijd is er vooral door de snelle groei der gemeente veel werk verzet. Dat dit niet al tijd in de publiciteit kwam, ligt in de aard van de groep. Die snelle groei heeft niet weinig proble men gegeven en dat de adviezen vanuit de werkgroep, waar ook vijf raadsleden deel van uit ma ken, soms heel weinig respons hadden bij B&W en de raads commissie FEZ, was wel eens niet zo plezierig, op z'n zachtst gezegd. Vooral de laatste jaren met de problemen rond Hamers hof, de Paardenmaat, het waren- huls en de Blezenkamp zijn niet eenvoudig geweest. Het was niet zo simpel redelijke overeen stemming te krijgen over wat in Leusden mogelijk en gewenst Is. Temeer toen bleek dat het colle ge en de werkgroep nogal wat uiteenlopende standpunten had den over bepaalde zaken. Om te concluderen dat de werkgroep niet goed werkt of ge werkt heeft, vind ik niet juist, maar dat de middenstand in het algemeen er meer van verwacht te dan waar gemaakt kon wor den, is zeker wel gebleken. Er zijn immers zo veel zaken waar rekening mee gehouden moet worden. En nog zijn er veel wen sen op het gebied van het Mid den- en Kleinbedrijf, maar ik ver moed dat de middenstanders die zelf zullen moeten vervullen. Daar zijn ze zelfstandigen voor. [opmerking dat de werk- "let goed functioneert en C. Ph. Spaans Leusden Actie OSKAR heeft tot doel, om de communicatiemogelijkheden van een grote groep zwaar moto risch gehandicapten te verbeteren Onder leiding van Prof. Dr. Ir H.G. Stassen van de T.H. in Delft, in sa menwerking met hel revalidatie centrum ,,De Hoogstraat" te Leer- sum, is de „Lichtvlek Bestuurde Schrijfmachine" (LBS) ontwikkeld. Deze apparatuur stelt de gehandi capte in staat door geringe hoofd bewegingen een schrijfmachine of andere functie-eenheid te bestu ren. In ruim 10 |aar van research is de apparatuur gereedgekomen en kan er geproduceerd worden Daarvoor is echter een werkkapi taal van ongeveer 400.000,- no dig voor de eerste 10 serie exem plaren Hiermee wordt het de Stichting OS KAR mogelijk gemaakt de exploita tie van dit apparaat door verkoop, verhuur, service en begeleiding te starten. Op basis van vergoedingen uit de sociale verzekeringssfeer en door verkoopopbrengsten zal de exploi tatie kostendekkend zijn en geld voor de volgende serie producten opleveren. Mede door de actie van de Leusdense Lionsclub kan de Stichting OSKAR dan starten en begint de bal te rollen. Daar de Lions Club Leusden dit project ook heeft „opgepakt" wil de club proberen door middel van een artiesten-benefiet-gala met een hieraan gekoppelde loterij gelden in te zamelen. Zoals hierboven al is gesteld zal deze gala-avond op 2 oktober wor den gehouden. De leden van de Lions Club Leusden zijn al druk doende de toe gangskaarten 25,- per persoon aan de man/vrouw te brengen en de 4000 loten a 2.50 per stuk te verkopen. In deze loterij zijn vele fraaie prijzen te winnen De trek king zal op de feestavond van 2 oktober worden gehouden De Llons Club Leusden hoopt dat vele mensen uit de gehele regio deze unieke feestavond met Martijne Bijl zullen bezoeken om middels hun enthousiastme het geheel tot een geslaagde happening te maken en tevens daardoor het OSKAR-project fi nancieel te steunen. Bij alle Lionsleden en op onder staande adressen zijn toegangs kaarten en loten verkrijgbaar: - Boekhandel „De Hamershof", De Brouwerij 3, Leusden - Wijnhandel „Gall Gall", De Grutterlj 5, Leusden - Drogisterij J.W. Kniep, 't Erf 2, Leusden - Fotohandel De Smalen, Korte- gracht 6, Amersfoort - aan de zaal „De Mof", Arnhem seweg 95, Leusden-zuid. (O®! XEAS' Het is eennicotedaj.Deeeni schijnt. Pint en Cpeens staat Pint stil. Pont iepen naaesr/teteti Hijkrabt op rijn hoejd besoekapaynltocjirrojtPiin. Pint heeft aetj/k Kjk ntaar. Ptten fbnnalbetook eten jaatms ZduitllaaehetejêfmlielliaaneinPini laeejasltnapeijnltoofi. kijken ergt re. En eet krijgt FEvnerck opeens beeoeh. Cpsdttxtl Pint en Pont.itten naast eiknas m Mfarthj TM hebben dr bank. Zr krabben allebeiep heen hootü i&etcehZ'teaajtec. En er gaat nar hotter. kleirm kant a nvt ittkeklieten gaan dr tu.rnieetj.j3 Leem ritten sonts afemsapk/tevSt. De laatste jaren neemt het hoofdluisprobleem een steeds grotere omvang aan. Naar aanleiding hiervan is Chefaro gestart met een nationale campagne tegen deze kleine, grauwe beestjes. Er is in overleg met bestrijdingsinstanties materiaal ontwikkeld, dat aanwijzingen bevat hoe hoofdiuis snel en effektief kan worden bestreden en hoe uitbreiding van de besmetting kan worden voorkomen. Er wordt enerzijds de aandacht gericht op dit probleem, terwijl anderzijds gelijktijdig wordt afgerekend met enkele misverstanden en vooroordelen over hoofdiuis. Bij een campagne tegen hoofdiuis werden peuterspeelzalen, kleuterscholen, lagere scholen, alsmede huisartsen, schoolartsen en GG en GD's ingeschakeld. Het is geen toeval dat de aktie in het najaar komt. De ervaring leert dat juist dan hoofdiuis het meest frequent wordt gekonstateerd. Met name gebeurt dat op de scholen, die er traditioneel na vakanties meer aandacht aan besteden. Hoewel men een aantal jaren geleden nog van mening was dat het zo'n vaart niet zou lopen, blijkt in de praktijk dat dit kleine diertje nog lang niet van de Nederlandse bodem is verdwenen. Hoofdiuis komt vaker voor bij kinderen dan bij volwassenen. Aangezien een luis niet kan springen, maar slechts overkruipt bij direkt kontakt, is dit eenvoudig te verklaren. Kinderen gaan immers veel intensiever met elkaar om. De school speelt een belangrijke rol in de bestrijding van hoofdiuis. Als de school namelijk gewaarschuwd wordt, kan men alle ouders op de hoogte brengen. Dat neemt niet weg dat ouders in eerste Instantie verantwoordelijk zijn voor de bestrijding en kontrole; dat is niet specifiek de taak van de school. Informatie via de scholen bereikt echter wel juist die mensen die iets moeten weten over hoofdiuis. Vandaar dat Chefaro nu samen met alle Nederlandse scholen de hoofdiuis te lijf gaat, door middel van de poster „Pim en Pom krijgen bezoek". door Bert Vos „The Border", USA 1981 Regie Tony Richardson. Produktie. Edgar Bronf man jr; scenario: Deric Washburn, Wa- lon Green David Freeman, camera Ric Waite; muziek Ry Cooder, monta ge Robert K. Lambert; met Jack Ni cholson, Harvey Keitel, Valerie Perrine, Warren Oates e.a. Keuring 16 jaar; lengte 108 minuten. Genre: drama; Theater Cinema 1. Amersfoort. „The Border" Is het verhaal van de politieman Charlie Smith (Jack Ni cholson), die zijn leven tamelijk rus tig slijt In Los Angelos. Op aandrang van zijn vrouw verhulst hij naar El Paso in het grensgebied van Mexico. Hier woont een vriendin van zijn vrouw, wier echtgenoot een baan heeft bij de grenspolitie. Charlie gaat ook werken bij de grenspolitie die het Illegale binnenkomen van werk loze Mexicanen moet verhinderen. Al spoedig blijkt hem dat zijn collega's corrupt zijn en met hun chef aan het hoofd geheime transporten over de grens begeleiden. Vele fabrieken en bedrijven aan de Amerikaanse kant zijn er tuk op de spotgoedkope Mexi caanse arbeidskrachten aan het werk te zetten. Charlie, onder druk gezet door zijn spilzieke vrouw en zijn oneerlijke chef, ziet al dat ge knoei met afschuw aan. Wanneer de baby van een jonge Mexicaanse we duwe, voor wie hij sympathie heeft opgevat, wordt ontvoerd om voor adoptie te worden „verkocht", Is voor Charlie de maat vol. Hij haalt het kind terug en rekent doortastend met zijn chef af. De Britse regisseur Tony Richardson is niet de eerste de beste, ook al is er van zijn hand de laatste vijftien jaar geen film meer verschenen. Hij werd bekend in de zestiger jaren door films als „Look back in anger", „A taste of honey", „Tom Jones" en „The charge of the light brigade". Met „The Border" is Richardson weer terug in de bekend heid, want het is een vakkundig ge maakte film die mét een ietwat doku- mentair karakter toch gerangschikt kan worden onder de aktie-films. Sterker nog: „The Border" heeft in Jack Nichol son een perfekte held. die de boeven vakkundig te lijf gaat en het kwaad be strijdt zoals het hoort. Een film kompleet met de misstanden die aan de grens met Mexico heersen, waardoor „The Border" nog een extra accent van inte griteit krijgt Scène uit „The Border" „Dus jij vindt, dat mijn bureau wel wat kleiner en je loon wel wat hoger kan?" door Bert Vos „Rosemary's Killer", USA 1981, re gie: Joseph Zito Produktie Joseph Zito en David Streit. scenario: Glenn Leo pold en Neal F. Barbara; camera: Raul Lomas en Robert Lindsay; muziek Ri chard Einhorn, montage: Joel Good man. Met Vicky Dawson. Christopher Goutman, Lawrence Tierney. Cindy Weintraub e.a. Genre: horror, keuring: 16 jaar Lengte 91 minuten. Theater. Grand. Amersfoort. Je zou bijna geloven, dat door het uitermate slechte filmaanbod van dit jaar Iedere film, die ook maar een beetje beter is dan de middelmaat de hemel in wordt geprezen. Zelf ben je daartoe ook haast geneigd. Toch past nog steeds enige terughou dendheid, zeker als het gaat om de moderne horrorfilms, die na de zom bies een geheel eigen leven zijn gaan „Rosemary's Killer", niet te verwar ren met „Rosemary's Baby" van de vakman Polanski, draait om een moord, die vlak na de tweede wereldoorlog in het plaatsje Avalon Bay is gepleegd door een terugkerende militair, althans dat vermoedt men Die moord wordt herhaald op een mooie juni in 1980 tijdens het examen- feest. De geschiedenis herhaald zich, het gruwelijke verleden, dat men al dacht te hebben begraven, komt weer boven. Er is een moordenaar, er zijn slachtoffers, Veel slachtoffers. Hoe die aan hun einde komen, wordt tot in de details getoond en daar heb je een ster ke maag voor nodig. Kortom, een groot deel van de anderhalf uur durende film is overwegend rood gekleurd. „Rose mary's Killer" is (in z'n genre) niet de slechtste, maar de film hoort als zoda nig toch niet thuis in Grand. Eerder in Duo Waar de liefhebbers komen. „Het gebeurde nogheeAvaak dat naar mijn baas. De boek houding soom wer. W •nlnkheid wordt door oe per anten ting, Zwarte weg 16a, tefefoon 941247, toeliet 116. stantln Costa-Gravas heeft vooral beroemdheid gekregen door zijn In dringende verfilmingen van in het al gemeen politieke kwesties. Befaamd Is bijvoorbeeld de film „Z" over de moord op de linkse politicus Lam- brakos aan de vooravond van de mi litaire coup In Griekenland. Maar ook „L'Aveu" over een showproces In het Stalinistische Tsjecho-Slowakije maakte indruk. Costa-Gravas is op z'n best, wanneer wij Kafkaiaanse toestanden In beeld zet, trefzeker en meedogenloos. Die elementen zitten ook in zijn nieuwste film „Missing" over een vermiste Amerikaan In Chi li, die door zijn vader met vasthou- Aronovlch, voortreffelijk vertolkt door Lemmon en Spacek. „Missing" heeft politieke overtuigingskracht, maar bezit daarnaast de spanning van een thriller. Een film dus om te gaan zien. Scène uit „Missing". I llng". USA, 1981 Regie: Con- ieCosta-Gravas. Winnaar van de jnPalm van Cannes 1982. Pro- Edward Lewis en Mildred Lewis; ho Constantino Costa-Gravas j Stewart, gebaseerd op een Thomas Hauser Camera: Ri- Aronovich. Muziek: Vangelis; qe Francoise Bonnot. Met Jack on, Sissy Spacek, Melanie May- ohn Sea e.a. Keuring 16 jaar; 122 minuten. Theater; Grand, (oort. Grieks-Franse regisseur Con-

Leusder Krant | 1982 | | pagina 11