lees Smit komponeert en speelt klassiek gitaar Loterijclub wacht al 50 jaar op vette prijs SI „Onvoltooid verleden": eerste deel drieluik fascisme in Vrouwenkafé reinig geluk, veel gezelligheid KPJ OP ZONDAG 19 SEPTEMBER IN DE HAKH0RST FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant aktiviteiten Als u gaat trouwen, wilt u dat natuurlijk weten ook. TROUWKAARTEN [donderdag 16 september 1982IPfBSfiBI" fclMHBlr plaatselijk nieuws p 14 augustus 1932 stak een llftal Hamersvelders de kop- II bij elkaar om ook eens een isie le wagen in de Nederlandse itsloterij, een loterij die inmid- sal ruim honderdjaar meegaat, dat men met zijn twaalven was, ld het clubje ,,De twaalf aposte- t genoemd. Elke maand kwam clubje bijeen om de kas op te en en te besluiten over de aan- van nieuwe loten. Plaats van enkomst was het café van v.d. I, op de plaats waar nu nog inj v.d. Hengel is gevestigd aan lamersveldseweg. et het praten over de loten was snel klaar, de overige tijd werd ld met schutjassen en het drin- van de nodige borreltjes. lukzoekers Iedere bijeenkomst worden de notulen van de vorige keer voorgelezen. anneer de dertiende man voor lub zich gemeld heeft is niet taal duidelijk. Wel staat vast ien deze dertiende man er bij de naam van de club veran- moest worden. Er werd beslo- rerder te gaan als de géiukzoe- de naam die de club heden tage nog draagt. reglementen zoals die van hl waren in 1932, zijn later wel aangepast, in grote lijnen is er er weinig veranderd Ook nu men niet zonder meer lid de club De leden zul- iver toelating moeten stern- Wordt iemand toegelaten dan dat vijftig jaar gele- was, zich moeten Verder wordt van hem dat hij kan schutjassen. Dat lid ook jenever kunnen drinken staat niet in maar hoort er ei- wel bij te staan, aldus één huidige leden van de club. NAMEN we nagaan wie er zo al lid zijn van de vijftigjarige we allemaal bekende. Hamersveldse namen tegen, Teus Hilhorst wordt genoemd als één van de oprichters van de club, het zelfde geldt voorToon v.d. Hengel, beter bekend als Toon Roosen daal Dit laatste omdat er in Leus den nog al wat v.d Hengels woon den en het makkelijker was ze alle maal een bijnaam te geven Ook een andere v d Hengel wordt ge noemd als een clublid van het eer ste uur. Deze v.d. Hengel (Johan) is beter bekend als De Puup" Ko- bus Berg, Wim Houtveen en Jan v.d. Heiden mogen in het verhaal niet ontbreken zo wordt ons duide lijk gemaakt Laatstgenoemd lid is maar liefst dertig |aar als voorzitter aan de club verbonden geweest. NIET RIJK Op dit ogenblik is er geen enkel lid meer bij de loterijclub die er al vanaf de oprichting bij is In een paar jaar tijd zijn er zes leden van het eerste uur overleden. ,,Ze zijn niet rijk van de club geworden" zo weet Hannes Grootevheen te ver tellen. Hij is nu het langste lid van de club Hoe lang dat precies is weet hij niet te vertellen, ook de secretaris heeft dat niet in zijn boe ken terug kunnen vinden. In de afgelopen vijftig jaar blijken de Gelukzoekers niet veel geluk ge had te hebben. Een hogere prijs dan 1000,- hebben ze nog nooit binnen weten te slepen. Enkele le den weten nog goed dat ze 18 jaar geleden 1000,- wonnen leder een was door het dolle, zo'n prijs was in die tijd fantastisch. Bakker Dirk v.d. Hoven trakteerde ieder een óp gebak, een ander zorgde voor gebraden kip en de alcohol bleef stromen. Toen de kas werd opgemaakt bleek dat iedereen zes tientjes kon krijgen. Vier jaar geleden won men weer duizend gulden. Er ging vijfhonderd gulden in kas en werd een rondje gegeven en iedereen ging naar huis met een briefje van vijfentwin tig gulden. Toch hoopt iedereen dat er nog eens een hoofdprijs in de wacht gesleept wordt. Er is overigens nog een loterij club in Leusden die al heel lang bestaat. Het is een clubje dat nog elke maand bijeen komt in café De Swadesteegh. Dit clubje is voort gekomen uit clubjes die hun bijeen komsten hielden in het oude café van Tinus v.d. Pol aan de Zwarte- weg en dat van Willem Tijmensen op de Biezenkamp De Gelukzoe kers komen bijeen in De Til, voor die tijd kwamen ze bijeen in het Ros Beyaart, beter bekend als het café van ,,De Schraaie" ofwel Piet Hil horst. Na de verbouwing van het Ros Beyaart tot een restaurant ver huisden de Gelukzoekers naar het jongerencentrum. In het kader van de viering van het vijftigjarig be staan gaan de beide loterijclubs te gen elkaar opnemen in een schut jaswedstrijd, een soort klaverjas spel dat vooral door de autochtone bevolking van Leusden nog veel gespeeld wordt. FEEST Morgenavond gaan de vijftien leden van de Gelukzoekers de verjaardag van hun club echt vieren. Ze doen dat In een Ach- tervelds café waar men gaat ke gelen. Tijdens de vergadering van jl. maandag werden de de tails voor het feest nog even doorgenomen. De leden drukten de voorzitter nog eens op het hart dat er vooral genoeg te eten en te drinken moets zijn. Over de financiële afwikkeling maakte niemand zich zorgen. „We ne men allemaal genoeg geld mee, dan komen we zeker niet te kort" aldus het voorstel, waar ieder een zich bij neerlegde. De rondvraag werd maandag avond snel afgewikkeld. Belang rijkste punten: Eén van de leden geeft een rondje omdat hij jarig is geweest en Hannes v.d. Groo tevheen kwam er niet onder uit om ook een rondje te geven. Er Is Immers vastgesteld dat hij het langst bij de club Is, een feit dat even gevierd moet worden. Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - De theaterproduktie „Onvoltooid Verleden", ge speeld door het vrouwentheater Amsterdam was afgelopen maandag het eerste onderdeel van de drieluik over vrouwen en fascisme in het vrouwenkafé. Het stuk toonde de vier vrouwen levens In en rond de Tweede Wereldoorlog. In die levens speelt het fascisme een grote rol, hetzij door zelf hier aan mee te doen, zoals de welge stelde Eugenie die haar half-lta- liaanse hulpje zonder reden ont slaat en verkondigt dat de econo mische crisis te wijten is aan alle buitenlanders die in Nederland wo nen. Hetzij door zelf onder het fas cisme te lijden.zoals de Italiaanse Carla die goed genoeg is 25 jaar al het werk voor Eugenie te verrichten maar wanneer zij tenslotte niet wil achterblijven in het huis van Euge nie, die vanweqe haar NSB lid maatschap vlucht, nog een klap in haar gezicht op de koop toe kan krijgen Ook tijdens de oorlog komt Carla regelmatig de haat tegen van Nederlanders die vinden dat zij maar in Italië had moeten blijven. Met de theaterproduktie „Onvol tooid Verleden", die zeer professio neel gebracht werd, wil de groep aangeven dat zoals de titel al zegt het verleden onvoltooid is. Langzamerhand vertonen zich in de maatschappij van nu steeds meer fascistische tendenzen. Een leven van angst en onzekerheid lijkt voor grote groepen mensen ge woon te worden. Vrouwentheater Amsterdam wil met haar „theater maken" kiezen voor het serieus ne men van het eigen gevoel van rechtvaardigheid en zelf bepalen wat nodig is om te leven. Maandag 20 september wordt er In het kader van de drieluik over fascisme de film „Donna" van Yvonne Scholten vertoond. Deze film geeft een beeld van de vrouwenstrijd In Italië. Aanvang 20.15 uur en de toegangsprijs Is drie gulden. ACHTERVELD - Tijdens de open dag die zondag door de Stichting De Moespot werd ge houden was ook de K.P.J. aan wezig. Deze club had een aantal plakboeken liggen die konden worden doorgebladerd. Verder waren er handwerkstukjes, waar - onder klelkoppen, jute poppen en van brooddeeg gemaakte voorwerpen, die tijdens de crea tieve avonden waren gemaakt. Boven de prijzenkast, die haast te klein wordt hing de K.P.J. vlag met shirts. De prijzen werden ge wonnen tijdens voetbal, volley bal en basketball toernooien als mede met het spelen van toneel stukken en het deelnemen aan de Carnavalsoptocht. In het weekend van vrijdag 17 tot en met zondag 19 september zal in het kader van de uitwisselingspro gramma's de K.P.J.-afdeling uit Holten in Achterveld op bezoek ko men. Zo rond 22.00 uur zullen de gasten in de Moespot worden ont vangen Onder de gezellige muziek van de discotheek Night Live zullen de leden en de gasten kennis met elkaar kunnen maken. Deze avond is alleen toegankelijk voor K.P.J.- ers. Zaterdagmorgen worden allen om 10.30 uur weer verwacht bij de Moespot. In groepjes zal dan wor den gestart voor een fietspuzzel- tocht met pick-nick. Zaterdagavond is er een feestavond bij de familie Rutte m.m.v. het Amusementor kest Na de kerkdienst zondagmor gen is er gezellig koffiedrinken bij Rien Coenders. De zondagmiddag zal worden gevuld met een levend ganzebordspel bij en in de Moes pot. Zondagavond zal er van de gasten afscheid worden genomen met een dansavond waarbij de mu ziek zal worden verzorgd door Black Power. WINTERPROGRAMMA Het verdere winterprogramma is als volgt. De openingsavond is op 1 oktober. De dropping zal plaats vin den op 8 oktober. Een creatieve avond op 20 oktober terwijl 23 okto ber een discoavond is gepland m.m.v. de disco Theel van Loon. Kaarten doet men op 3 november en op 19 november wordt er ge schaatst. De Sinterklaasavond is op 3 december en op 8 december gaat men weer kaarten Black Po wer zal weer aanwezig zijn op de dansavond van 11 december. Kerstavond zal men houden op 18 december en de jaarvergadenng is op 7 januari. [leiding Zondag 19 september om 4.00 uur geeft de Leusden- l gitarist Kees Smit een incert In eetkafee-galerle Hakhorst, Waarden 25a. [ft concert Is vrij toeganke- lees Smit, die sinds vorig r lessen klassiek en elek- sch gitaar geeft aan de usdense Muziekschool, eft een plezierig program- samengesteld voor deze izikale zondagmiddag, foor de pauze speelt hij ^•okmuziek in komposities Welss (1668-1750) en h (1685-1750). Lastige 'ziek om op gitaar te spe- maar Interessant niet al- n vanwege de technische istatle, maar vooral ook 'dat de stijl van de barok fs zelf en heel veel mu- lk-enthouslasten aan- teekt. 'a de pauze staat een ndovan A. Dlabelli (1781- >8) op het programma. Het 'do Is uit de Sonate In A 'ot, oorspronkelijk be- onde uit twee sonates, stvan de beste delen wer- samengevoegd. En "van het Rondo het ost bekende deel Is. least Dlabelli speelt Kees II twee etudes van Villa- vos, de Braziliaanse korn et (1881-1959), van wie werk wortelt in de volks- tlek van zijn land. Kees Smit. LEUSDEN - Pianospel klinkt me tegemoet, als ik bij Kees in de Lijsterbeslaan het tuinpad oprijd. Kees is niet uitsluitend gitarist, hij komponeert ook. Een drietal van door hem ge schreven etudes zal hij op het concert in De Hakhorst laten horen. Hij heeft die etudes ge schreven onder andere omdat er een vrij groot tekort is aan einexamen muziek gitaar voor de Conservatoria. Vorig jaar deed Kees Smit zelf eindexamen Conservatorium, en hij heeft daar dus recente erva ring mee. Na zijn middelbare schoolopleiding studeerde Kees voor de B-akte af aan de Hllver- sumse Muziekpedagoglsche Akademie onder leiding van Ly- dla Kennedy. Door de behaalde resultaten werd hem de mogelijkheid gebo den om verder te studeren voor het uitvoerend musiceren, de vroegere opleiding solo-spel. Volgend jaar zal hij zijn eindexa men als uitvoerend musicus afleg gen, en dan zal hij zijn eigen drie etudes spelen. Daar het magische aantal altijd twaalf is, bij etudes streeft hij er naar om dat aantal bij elkaar te schrijven, in de hoop dat de komposities gebruikt zullen wor den onder andere op de eindexa mens. Zijn eerste etude is op een thema opgebouwd en uitgewerkt. Etude nr. 2 is geïnspireerd op luitmuziek van Bach. Etude nr. 3 doet denken aan Villa-Lobos. PRELUDE C GROOT De prelude in C grote terts, die Kees Smit heeft gekomponeerd, en die hij ook op zondag de 19de zal laten horen, is een op zichzelf staand stuk Het is in klassieke stijl geschreven stuk. Hij heeft het een aantal jaren geleden geschreven, geïnspireerd door bepaalde stijlen, bepaalde komponisten uit het verleden. Hij probeert met deze wij ze van werken verschillende stijlen uit om zijn eigen weg te kunnen banen, voor zijn eigen instrument, de gitaar, te kunnen schrijven is een uitdaging voor hem. Hij is bezig om de diverse mogelijkheden te verkennen, te beginnen met stijlen of komponisten, die hem aanspre ken, en van wie hij altijd wel het een en ander weet op te pakken? Tijdens zijn opleiding volgde hij lessen in harmonieleer, analyse en instrumentatie onder andere bij Tristan Keuris Die er zeker toe hebben bijgedragen, dat hij het pad van het (componeren op wil Hij schreef voor dwarsfluit en gitaar, en a capella muziek voor koren. Hij vindt het een uitdaging om kompo sities voor verschillende instru menten of stemmen te schrijven, die altijd weer in verschillende kom- binaties te gebruiken zijn. Hij kreeg in 1980 een opdracht om voor het gitaarduo Lydia Kennedy - Hein Sanderink te schrijven. Deze kom positie werd door het Nederlands Impressariaat uitgebracht onder andere in Laren, Rotterdam en in de kleine zaal van het Konsertge- bouw in Amsterdam Tevens is Kees Smit werkzaam op hel gebied van de „lichte mu ziek?" Hij schrijft achtergrondmu ziek en tunes voor radio en televi sie Het arrangeren kan hij prima gebruiken voor zijn groepslessen aan de Muziekschool Ook al om door Artco Mali het lesgeven voor hem zelf span nend te houden. Schrijven (en uitvoeren) zijn voor hem de belangrijkste muzi kale bezigheden. Dat Is ook het- gene dat je het langst volhoudt, en wat de meeste bevrediging geeft. Het Is fijn om de mooiste stukken te spelen, maar het geeft nog meer voldoening om iets van jezelf uitgevoerd te horen, vindt hij. CONCERTSERIE Kees Smit gaat er nu mee aan de gang om een concertserie op te zetten. Eerst zal hij een aantal ke ren in de buurt spelen. Binnenkort zal hij bijvoorbeeld in de Amers- foortse Sint Hegtenkapel te horen zijn Een volgend seizoen wil hij el ders in het land gaan spelen. Duits land ziet hij ook als mogelijkheid Een stijl, die hem erg aan spreekt. is het impressionisme. Hij vindt het heel spijtig dat een kom- ponist als Debussy nooit iets voor gitaar heeft geschreven. En dat ie mand als De Falla maar een stuk voor gitaar heeft geschreven (op gedragen aan Debussy!) 't Meeste in die stijl is geschreven door de Spaanse Komponisten. Kees Smit zal zijn concert in De Hakhorst beëindigen met een stuk van F. Sor (1778-1839), Introduktie en Varia ties op een thema van Mozart, een zeer virtuoze kompositie, typisch geschikt als „uitsmijter". Eigen composities maakt de Leusdenaar ook. „Hét gebeurde nog he'eZvaak dar mijn bass. Oe.boekhoudëio U8 Rer" I ,,n9. Zwarteweg 16a, telefoon EUSDEN - „De loten heb- i geen moer opgebracht, moet weer geld bij" zo jest de penningmeester iloterijclub „De Gelukzoe- s" maandagavond tot zijn lurstelling weer aan de zamelde leden meedelen, i nu laten de leden zich (ontmoedigen, er worden ir nieuwe (staats)loten ge- ht, die misschien wel ngen waar men al vijftig lang op hoopt: een vette Anders zou u wel een andere samenlevingsvorm hebben gekozen. Ja toch? Al uw familieleden, vrienden en kennissen kunnen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit met één van de fraaie uit de selectie 1982 van de LEUSDER KRANT Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Kantoor geopend, op werkdagen van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17.00 uur. Desgewenst kunt u de modellenboeken thuis bekijken als u ons even van tevoren een seintje geeft. Dan reserveren we de boeken voor u.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5