ivester Stallone als bokser in goede doen [ramer versus Kramer": fvoudige Oscarwinnaar Cinemaclub De Korf 4 De nacht van de film T ICKY III: „EYE OF THE TIGER" ,Le pont du Nord' in Filmhuis Dinsdag-Movie-Cyclus: Aangrijpende „Sybil" Chuck Norris in „Silent Rage" UDERDAG 23 SEPTEMBER 1982 kijk op de film [(The Eye of the tiger), USA, K en scenario: Sylvester ^duktie: Robert Chartoff en ir. Camera. Bill Butler; mu- -onti met titelsong van de Ivor Genre: boksfilm; leng- Iten; keuring 12 jaar. Met: lallone, Talia Shire, Burgess Ert Young en Carl Wea- her Euro Cina, Amersfoort. (Vos) ■ambitie van de Isseur-scenarloschrljver [Stallone Is groot, zeker arste film naar zijn Idee, Jver een bokser die zich ■kampioen, verschillende living. Hoewel Stallone's atles tamelijk beperkt lij toch een bepaalde im- lanspreekt bij een breed [t was dan ook één van de ien om het niet te laten [maar een vervolg te ma ls het zelfde basls-con- er met capaciteiten heeft imet zichzelf, maar weet chade en schande opge- evancheren". „Rocky II" nlg Ingenieuze titel van dit ear de aanhanger van Syl- Bone en de bokssport heb- deze film met graagte tot nen. Zij het met minder ide eersteling, waren de resultaten goed f een vervolg. En die is er III", met als ondertitel „The liger". waarvoor de groep ©n knallende titelsong nadreunt als de slagen van Zoals gezegd, Stallone is i nam dus het scenario èn jor zijn rekening in deze ikler-produktie. Talia Shire speelt opnieuw Rocky's vrouw, terwijl Burgess Meredith eveneens van de partij is als de oude, integere manager Micky. Nieuw is de figuur „Mr. T." die de rol speelt van Rocky's nieuwe rivaal, Clubber Lang, een gigantische, bloed dorstige neger, die gehoord zijn gelui den, zo uit het oerwoud weggelopen kon zijn. Ingrediënten genoeg voor een lekke re boksfilm, waarin het voornamelijk draait om de show van het boksen, ge sublimeerd door de weer uitstekende cameravoering van Bill Butler die ook voor de vorige Rocky-films als camera man optrad. Maar een boksfilm sec is niet interessant voor een breder publiek dan dat van de boksliefhebbers, zodat enkele dramatische extra's werden in gevoegd, zoals de dood van Micky (ook Burgess Meredith sterft erg mooi en ontroerenden de totale verplette ring van Rocky door de gigantische „bosneger", die hem in een paar fikse halen knock out slaat. Die nederlaag bezorgt hem een angstcomplex, zodat hij besluit om te stoppen met boksen, waarbij ook de dood van zijn manager van belang is. Micky was de man, die Rocky steeds had beschermd tegen ne derlagen, zoals de laatste. Zonder Mic ky voelt Rocky zich incompetent en bo vendien is hij inmiddels in goede doen gekomen door zijn talrijke overwinnin gen, heeft een prima villa met zwem bad, een fijn gezin (liefhebbende vrouw en aardig zoontje), verdient genoeg met het maken van reclame-spots voor de tv en als fotomodel voor advertenties en aanplakbiljetten. Kortom: allemaal re denen om de nederlaag en de pijnlijke martelingen door een sterkere tegen stander te ontlopen. Rocky heeft het gemaakt, Rocky heeft zelfs een stand beeld gekregen van de dankbare bevol king van Philadelphia. Rocky wil het ge makshalve graag zo houden. Het is zijn voormalige tegenstander Apollo (Carl Weathers), die hem terug brengt op het „juiste pad", bijgestaan door zijn vrouw, die weet dat haar man toch niet kan leven zonder de smaak van de overwinning. Apollo slaagt er in - zij het na nogal wat aandringen - om Rocky weer op zijn oude peil te krijgen en - wat belangrijker is - hem aan te passen aan de stijl van Clubber, zodat de kans op een overwinning redelijk groot is. Hoogtepunt van de film is - naast een uitstekend opgenomen wor- stelshow - de titelstrijd van Ricky Bilbao (Van de filmredaktle) „Le Pont du Nord", 1981 Frankrijk. Regie: Jacques Rivette. Scenario: Jac ques Rivette, Suzanne Schiffmann, Bulle Ogier en Pascale Ogier. Camera: William Lubtschansky e.a., montage Nicole Lubtchansky en Catherine Que- semand; met: Bulle Ogier, Pascale Ogier, Pierre Clémenti e.a. Lengte: 127 minuten; theater: Filmhuis, Amersfoort, zaterdag tot en met dinsdag, 20.15 uur Het meisje Baptiste rijdt op haar bromfiets door Parijs. Ze legt een bij zondere belangstelling aan de dag voor de talloze gebeeldhouwde leeuwen van de stad en voor een paar mannen, die nogal omzichtig met een motorfiets om gaan. Marie Lafóe loopt door de stad en vermijdt angstvallig gesloten ruimtes. Krampachtig houdt ze de deur van een telefooncel open als ze moet bellen en bij de deur van een bakkerij bestelt ze croissants. Ze slaapt in de buitenlucht. Nadat Baptiste en Marie elkaar op één dag voor de derde keer treffen, weten ze dat geen toeval kan zijn. Baptiste, getraind in Oosterse vechtsporten voelt dat ze Marie moet beschermen; be schermen tegen een bepaald soort mannen, die zij „Max" noemt. Vooral de Super Max moet in de gaten gehouden worden Marie heeft af en toe op straat een afspraak met een vriend, Julien, die ze nog maar nauwelijks kent. Hij loopt permanent met een aktetas, die door Baptiste op slinkse wijze geruild wordt. Wanneer de twee vrouwen de inhoud bekijken, blijken er tientallen krante knipsels in te zitten over terroristische aanslagen. In een van de knipsels staat ook een foto van Marie, die onlangs uit de gevangenis blijkt te zijn ontslagen. Verder bevat de tas een kaart van Pa rijs, waarop met een viltstift allerlei vak ken zijn aangegeven, alsof het om een ganzenbordspel gaat Voor Marie en Baptiste wordt het een ganzenbordspel en ze bezoeken een aantal punten op de kaart, terwijl blijkt dat de vriend in grote problemen is gekomen nu hij de tas kwijt is. Hoewel de dreiging van al lerlei kanten toeneemt, weten de vrou wen dat ze niet meer uit het spel kunnen stappen. Ze bevinden zich in een web, een labyrint, dat Parijs heet. Baptiste vindt tenslotte haar tegenstander in een vurige draak en er vallen doden Scène uit: „Le pont de Nord Te zien in het Filmhuis. 'S tlII •ard. kramer versus Kramer". «IS Kramer", USA, 1980. Benion Produklie: Stan- inario Robert Benton, óe roman van Avery Cor- Nestor Almendros, mon- mberg; geluid" Sanford ek Henry Purcell. Vival- HoHman, Meryl Streep, Justin Henry, Howard 'e echtscheidmgsproble- belicht. Keuring 12 jaar. ttaclub De Korf, donder- ember 1982, aanvang gangsprijs leden; 2,50 ttijdelijke lidmaatschaps- len halt uur vóór aanvang '«sus Kramer" werd ten met vijf Oscars, voor de beste film, Hifrolspelers Dustin teeryl streep als bes liste actrice (bijrol), °n kreeg er één als éur en één voor het "o. Dat Is niet niks, igen de maatstaven goede film Is In de Verenigde Staten misschien wat anders dan bij ons, het Is toch een indikatie van kwaliteit. En kwaliteit heeft „Kramer versus Kramer" ongetwijfeld. De film werd ook in Nederland bij de va derlandse première in maart 1980 In alle toonaarden bejubeld als een Integere film, die op ge voelige wijze de echtscheldlngs- problematiek belicht. Twee jaar later heeft de film nog niets aan waarde ingeboet. „Kramer versus Kramer" is een eigentijds verhaal over relaties, waarden en keuzes. De hoofdrol wordt gespeeld door Dustin Hof man als Ted Kramer, een jachtende, hardwerkende adver tentieman, die is geobsedeerd door succes. Als zijn vrouw hem plotse ling verlaat en hij voor de taak wordt gesteld voor zijn zes jaar oude zoontje te zorgen, verliest hij de greep op zijn plaats in de maat schappij en wordt steeds meer „de huismoeder". Ted is altijd van me ning geweest dat hij een goede echtgenoot en vader is geweest, dat alles wat hij doet voor het gezin wordt gedaan. De waarheid is ech ter, dat hij zijn gezin heeft opgeof ferd aan zijn carrière. Hij heeft het enorm druk gehad met het aantrek ken van nieuwe opdrachten, pro motie maken, kortom indruk te wekken bij zijn superieuren. Het zijn die zaken, die voorrang hebben gekregen boven zijn gezin. Dustin Hoffman: „Zijn relatie met zijn gezin is een abstraktie. Hij zet hun foto's op zijn bureau en dat is in feite de kortste afstand tussen hem en zijn gezin." Alleen gelaten met zijn zoon Billy, in feite een vreemdeling voor hem, wordt Ted gedwongen om moeilij ke keuzen te doen. Wat echter be gint als een zware verplichting, wordt echter een bron van verba zing en plezier. Voor het eerst in zijn leven beseft hij wat werkelijk waarde voor hem heeft, wat werkelijk de moeite waard is om voor te vechten. Zijn vrouw Joanna (een uitste kende vertolking van Meryl Streep), heeft haar gezin verlaten om zichzelf terug te vinden. Na een heel leven, zoals ze zegt „voor ie mands dochter, vrouw of moeder te hebben gespeeld." Op haar manier is het verlaten van haar gezin een teken van liefde, want zij is van me ning, dat haar gezin beter af is zon der haar. Het duurt anderhalf jaar voordat Joanna haar zelfvertrou wen heeft herwonnen en haar schuldgevoelens opzij heeft kun nen zetten. Dan neemt zij een be- langrijkse beslissing: ze wil haar zoon terug. Ze wil de voogdij over Billy. Ted Kramer is dan inmiddels een bijna volleerde opvoeder van zijn kind geworden. Zijn werk heeft hij verwaarloosd en op een gegeven moment komt het tot ontslag. Het kan hem eigenlijk weinig schelen. Hij heeft de rol van werkende moe der met plezier op zich genomen, maar wil het nog beter doen. Zoals Joanne (intussen van hem ge scheiden) een bijzonder goed be taalde baan heeft gekregen en vindt, dat ze recht heeft op haar zoon. Het kernpunt is dan, als de zaak „Kramer versus Kramer" zijn hoogtepunt heeft bereikt, de vraag, die Ted stelt: „Zegt de wet, dat een vrouw een betere opvoeder is om dat ze een vrouw is?" Regisseur Robert Benton is er in geslaagd om rond dit eigentijdse gegeven een volkomen geloof waardige film op te bouwen Een film, die een grote mate van her kenning in zich heeft met voortref felijk uitgediepte karakters. In „Kra mer versus Kramer" geeft Benton zowel de man als de vrouw de ei gen waarde die hen toekomt. Hij kiest geen partij, maar probeert soms in ontroerende scènes zowel de motivering van Ted als van Joanna over te brengen op het pu bliek. Het is dan geen kwestie meer van kiezen tussen de man of de vrouw met de zoon als inzet, maar het wordt een identifikatie met het probleem zelf. Met de warmbloedi ge mensen die verward raken door de gevoelens die het probleem op roept. In feite legt hij met „Kramer ver sus Kramer" het sociale falen van onze (meer ook: Amerikaanse) he dendaagse maatschappij bloot. In ragfijne beelden tekent hij de ont reddering van levens, die in de maalstroom van de keiharde werkelijkheid terecht komen en zich ternauwernood kunnen hand haven. Mensen, die elk op hun ei gen wijze voordien in een soort droomwereld hebben geleefd zon der zich te realiseren waar ze mee bezig waren. Het moment van ont waken, van het ontdekken van die andere realiteit, is ruw en vooral ook definitief. Regisseur Benton heeft daar geen loodzwaar drama van ge maakt. Integendeel. Op een even wichtige wijze bouwt hij zijn verhaal op, natuurgetrouw schildert hij de eerste, vertwijfelde pogingen van Ted om zijn taak als „werkende huisman" op zich te nemen. De eerste, aarzelende kennismaking met zijn zoon, die hij voordien al leen aan de ontbijttafel en 's avonds voor het naar bed gaan had ontmoet, maar niet werkelijk ken de. Vol vertederende humor door de onbeholpenheid, waarmee dat al les plaats vindt. Een groot deel van die film draait om Ted en zoon Billy. Pas in het laatste deel komt zijn ex-vrouw terug en ondanks de langdurige afwezigheid van de vrouw, slaagt regisseur Benton er in om in korte tijd ook héér motive ringen over te brengen op zijn pu bliek en de sympathie, die je als toeschouwer had voor Ted en zijn zoon, wordt daarna gedeeld met Joanna. „Kramer versus Kramer" Is een Indrukwekkende film. Met In drukwekkende vertolkingen van Hoffman en Streep. Een film zon der vals sentiment en dat is voor een Amerikaanse filmmaker toch al een hele toer. Als er één film Is, die thuis hoort op het programma van de Cinemaclub De Korf, dan is het wel deze. Het Is een film, die een zo groot mogelijk publiek ver dient! Bert Vos tegen Clubber Lang, dat is duidelijk Rocky III" is niet slecht gemaakt, zeker niet gezien het leit, dal het al weer de derde film in de reeks is. Sylvester Stallone is op z'n beste tijdens de boksscènes, maar etaleert wat al teveel Italiaanse emoties in de als dramatisch bedoelde gedeelten. Dat gaat hem op merkelijk slechter af en het zijn juist die sequenses, die deze film een waas van vals sentiment meegeven De toe schouwers zijn gekomen om het bok sen. Ze willen bloed zien Als Rocky wil huilen of zo, dan mag dat. maar hij moet het wel kort en leuk houdenNa het zien van Rocky III" denk ik, dat er nog best een vervolg in zit. Zeker gezien het feit, dat Rocky een nieuwe manager heeft gekregen in de figuur van Apollo en de aan het slot uitgewrongen tegen stander natuurlijk op wraak zint Rocky III" is prima entertainment, ondanks de genoemde tekortkomin gen, de wat overheroïsche tenden- zen en valse sentimenten. Dat Is met name te danken aan het werk van cameraman Bill Buter, die van de boks- en worstelwedstrijden Iets groots weet te maken. Sylvester Stal lone blijft Sylvester Stallone: een rui ge bolster met een blanke pit. In goe de doen, dat wel. V. FILMAGENDA Amersfoort 23 september t/m 29 sep tember. 033-14632 GRAND, Snouckaertlaat 4 SILENT RAGE (de kille wraak) Do. vr. ma. di. wo. 1.30 - 6.45 - 9.15. Za. 1.30 - 6.45 - 9.30. Zo. 1.45 - 4 15 - 6.45 - 9.30 12 jaar EASY RIDER Do vr. ma. di. wo 1 30 - 6.45 - 9.15. Za. 1.30-6.45-9 30.Zo. 1.45-4.15-6 45- 9.30 16 jaar THE SOLDIER Do. vr. ma. di. wo. 1 30 - 645 - 9 15. Za. 1.30 - 7.00 - 9.45. Zo. 2 00 - 4.30 - 7.00 - 9.45 12 jaar ROSEMARY'S KILLER Do. vr. ma. wo. 1.30 - 6.45 - 9 15 Za 1.30 - 6.30 - 9.15. Zo 1.30 - 4.00 - 6.30 - 9.15. Di. geen voorst. 16 jaar MISSING Do. vr. ma. di. wo. 1.30 - 6.45 - 9.15. Za. 1.30 - 6.30 -9.15. Zo. 1.30 - 4.00 - 6.30 - 9.15 16 jaar MOVIE CYCLUS OP DINSDAG SYBIL Dinsdag 1.30 - 7.00 - 9.30 033-18900 CINEMA, Stadsring 30 PORKY S PIKANTE PRETPARK Do. vr. ma. di. wo. 1.30 - 6.45 - 9.15. za. 1 30-6.45-9.15. Zo 1 30-400-645- 9.15 THE BORDER Dag. 1.30 - 6 45 - 9.15 Zo tevens 4.00 16 jaar 033-33655 EURO, Stadsring 32 EYE OF THE TIGER (Rocky III) Do. vr. ma. di 1.30 - 6.45 - 9.15 Wo. za. 6 45-9 15. Zo. 1.30-400-645-9 15 12 jaar DUO, Westsingel 7 HUIS AAN HUIS SEX Ma t/m vr 2.15 - 8 15. Za. zo 2.15 - 7.15 - 9.30 18 jaar DE KLEINE DIKKE MET DE SUPER SLAG Ma t/m vr. 2.00 - 8 00 Za zo. 2 00 - 7 00 - 9 15 16 jaar NACHTVOORSTELLINGEN DUO, zaterdag Intiem dagboek 24.00 18 jaar Mountain of the cannibal god 23.45 16 jaar KINDERVOORSTELLINGEN Nieuw Een middag vol filmplezier met MARTIJN Wo. za. 1.30 alle leeftijden (Van de filmredaktle) AMERSFOORT - De fans van Chuck Norris, de Inmiddels legenda rische zesvoudige wereldkampioen karate In de middengewichtklasse, kunnen hun hart weer ophalen. In Grand 1 draaft In het nieuwe week- programma „Sllent Rage" (De kille wraak) van regisseur Michael Miller. In deze horror-aktlefilm draait het om een neurotische killer (Brian Libby), die door genetische experimenten eigenlijk onverslaanbaar zou moe ten zijn, ware het niet, dat men buiten waard Norris had gerekend. Het kost natuurlijk enige moeite (anders zou deze film niet gemaakt zijn), maar Norris krijgt de moordenaar tenslot te - met gebruik van al zijn karate- en andere vechttrucs - klein. Scène uit „Silent Rage", waarin Chuck Norris het moet opnemen tegen een genetisch gemanipuleerde, geestelijk gestoorde moordenaar. Het gaat hard toe in deze film. (Van de filmredaktle) „Sybil", USA 1976. Regie. Daniel Pe ine. Produktie: Jacqueline Rabin; sce nario. Stewart Stern, naar het gelijkna mige boek van Flora Rheta Schreiber. Camera: Mario Tosi; montage: Michael McLean en Rita Roland. Met' Sally Field, Joanne Woodward, Brad Davis e.a Genre psychisch drama; lengte: 135 minuten; keuring: 16 jaar. Theater: Grand, Amersfoort, dinsdag-movie-cy- clus. Sybil Is een spannende, meesle pende en dramatische verfilming van de ervaringen van een meisje, dat lijdt onder haar gespleten per soonlijkheid. De film is gebaseerd op Flora Rheta Schreiber's gelijknami ge bestseller, waarin de 11-jarige be handeling van een veelvoudige per soonsverwisseling beschreven wordt. Sybil Dorset's gespleten persoonlijk heid was het resultaat van het trauma waaronder zij als kind leed, toen ze li chamelijk en geestelijk door haar schi zofrene moeder gekweld werd. De agressie die Sybil niet durfde te tonen aan haar moeder werd zo in haarzelf teruggevoerd via de agressieve kleine Peggy Sybil's creativiteit, die door haar moe der onderdrukt werd kwam in Vanessa tot uitdrukking. Marsha was zelf-vernietigend, terwijl Vicky beheerst en evenwichtig was en alles wist over Sybil's andere ego's. Ze openbaren zich in totaal 16 verschillen de persoonlijkheden. Toen er verteld werd dat Sally Field Sybil, het meisje met de 16 persoonlijk heden, zou spelen, merkte een vriend op: „Dat is fantastisch vooral als je van Sally Field weet dat ze zelf niet één persoonlijkheid heeft". Zij speelt haar rol dan ook overtui gend en aangrijpend. De rol van dr. Wil bur (Joanne Woodward) is een zeldza me prestatie. Een vrouwelijke arts met verstand en mededogen, een bekwaam geneesheer detective, die de lappende ken van Sybil's verleden tot een geheel maakt. Aan Joanne Woodward heeft de film een actrice die geknipt is voor haar rol. Op de achtergrond is Sybil's moeder de schurk. Sybil is de heldin en dr. Wil bur de heldhaftige figuur die haar be hoedt- een steunend en zorgzaam eer baar persoon Niet een supervrouw maar een menselijk wezen van diepte en begrip - de bondgenoot die Sybil zo ontzettend hard nodig heeft. Sybil is een hedendaags feit, ver werkt in een film die een diepe indruk achterlaat AMERSFOORT - De tijd gaat snel. Het Is al weer bijna een jaar geleden, dat In het Amersfoortse Grand Theater een groots opgezette film-marathon werd gehouden met SF- en horrorfilms. In de nacht van vrijdag 15 op zaterdag 16 oktober van 00.00 tot 12.15 uur kunnen liefhebbers van verschillende genre films weer voor de nacht terecht In de Amersfoortse bioscopen. Zoals bekend kan men In het Grand Theater kijken naar science fiction, films van Sergio Leone (westerns) en Arthouse-films. In de theaters Cinema 1 en 2 kan gekeken worden naar respectievelijk films van Clint Eastwood en Bud Spencer Terence Hllle. Wie van een gulle schaterlach houdt moet beslist de twaalf uur vol maken In Euro Cinema, waar de lachfilms aan bod komen en In Duo 1 en 2 (het kan bijna niet missen) Is het Bruce Lee die de dienst uitmaakt. Deze tweede Amersfoortse film-marathon mag zich in een gezonde belangstelling verheugen, maar er zijn voor verschillen de programma's nog kaarten verkrijgbaar Zoals voor de western-serie in Grand 3, waar films van Sergio Leone zullen worden vertoond. Eén van de meest bekende en befaamde is natuurlijk „Once upon a time in the west" met de onlangs overleden Henry Fonda in één van de hoofdrollen naast Charles Bronson, maar ook de andere films mogen er zijn The good, the bad and the ugly", „For a few dollars more" en „A fistful of dollars". In de komende weken komen we uitgebreider terug op deze Hel gebeurde noghee^vaakdal"aar mijn biSiTD^boekho^ino ^nVhei7wofd^^'d^nten j 9419247n6.Sa' 'e'e'°

Leusder Krant | 1982 | | pagina 13