„Je moet het in de vingers hebben, het is echt handwerk" leusile»" krnnË Papierbatik-avond bij de NBP „Het fascineert dat iedere afbeelding uniek is" Geref./Herv. jeugdclubs NICOLETTE VAN DE KLETERSTEEG, KAPSTER De vrouw in haar beroep (13) Handenarbeid bij Blijhof DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1982 plaatselijk nieuws door Anco Mali LEUSDEN - Dinsdagavond 21 nptember hield Marlies Troos ter in „De Kom" een uitleg over papierbatik voor de Leusdense [(deling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen INBP)- Zij verving Marloes Nol len, die deze avond was verhin derd. Een veertigtal leden was, gewapend met kranten, pincet- les en lapjes katoen naar „De Kom" gekomen om in praktijk te grengen wat Marlies hen zou uit eggen. Onder batik verstaat men in het ilgemeen het gedeeltelijk afdek- ren van delen van een stof of pa lier en het vervolgens verven van Ie niet beschermde delen in een lerfbad. Het batikken op stof be gaat uit het afdekken met was of Iiet afknopen, afbinden of rimpelen in de stof. Dit laatste noemt men >langi of Tritik. Het batikken op pa lier bestaat uit het vouwen van be- aalde motieven en het dompelen meerdere verfbaden. Het resul- aat is direkt zichtbaar, dit in tegen- telling tot het stof-batikken dat eni- ie tijd vraagt. Een mislukking is lauwelijks mogelijk. „Het fasci- leert mij dat iedere afbeelding iniek is", aldus Marlies Trooster, het is bijna niet mogelijk twee ab- loluut gelijke afbeeldingen te batik- en" Dat is, als men spreekt over vree verschillende werkfasen. Waar batik zijn oorsprong heeft levonden kon Marlies Trooster niet net zekerheid zeggen. Het is vrij wel zeker een oosterse techniek, te! verwijzing naar de bekende Ja- lanse vouwtechnieken, waar ech- kunstwerken uit tevoorschijnko- len, wijst ze Japan als het ver- noedelijke land van oorsprong an. De produkten van deze vouw- gchnieken deze haar denken aan pnafhankelijk nieuwsblad rde gemeente Leusden. herschijnt elke dinsdag en londerdag. Verantwoordelijke I redaktie: 1 Bert Vos [Marnix Kreijns (pl. verv.) I Redaktie: 1 Bertien Engelkens ICaspar van Loo Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 per half jaar; 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- k 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen ■■met onze inspekteur be- Hzorging, overdag 03420- ■16141, toestel 44. [Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo- lo's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 'n.v BDU b.v. te Barne- "eld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- lant betalen op ons kan- loor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo- lo's thuis. LEUSDER KRANT is een gave van de BDU-kranten- mblnatle te Barneveld. de „parasolletjes op kinderijsjes". Hef papierbatikken is in Neder land een nog niet zo wijd versprei de bezigheid. Marlies Trooster heeft haar opleiding dan ook ge volgd in ons buurland Duitsland. In Stuttgart wordt een kursus papier batikken gegeven door Gudrun Gaisser. Deze heeft ook een aantal boeken over dit onderwerp ge schreven die al dan niet vertaald in ons land zijn verschenen. Een van de Nederlandstalige boekjes kost acht gulden en is verschenen bij uitgeverij Strengholt onder de titel „Batikken op papier: vouwen en dompelen". Een heel mooi boek is geschreven door Anne Maile. „The Tie Dyed Paper" is onvertaald. Door de fraaie illustraties is dat niet zo'n probleem. De prijs - vijftig gul den - is wellicht wel wat aan de hoge kant. MATERIALEN En dan de materialen. Veel van de gebruiksvoorwerpen heeft ie dereen wel in huis. Doordat papier batikken nog niet veel beoefend wordt is het zogenaamde Japans vloeipapier echter niet overal te verkrijgen. „De firma's Swaak en Mado in Utrecht zijn bekend met het papier. Ze hebben het niet altijd in huis, maar ze kunnen het bestel len", tipt Marlies Trooster de NBP- leden. Koffiefilters, waar dinsdag avond ook mee gewerkt werd doen het echter heel goed als vervan gende papiersoort. Dan moet men batikverf aanschaffen, maar ook hiervoor kan men als goede ver vanger ecoline gebruiken. De NBP-leden kregen een aantal voorbeelden te zien van vouwvor- men en kleurkombinaties door het dopen in verschillende veribaden. De katoenen lap dient om overtolli ge verf in uit te drukken. Het werk stuk moet vervolgens in uitgevou wen toestand een kwartier drogen op een krant. Als het papier droog is kan men het met een strijkbout gladstrijken - „alle papier kan ge streken worden, als je het maarniet perst. Je hoeft er alleen even over heen te gaan" - Marlies Trooster had verschei dene werkstukjes meegenomen om te laten zien wat de mogelijkhe den van papierbatik zijn Van Schil derijtjes, wenskaartjes tot boekkaf- ten horen tot die mogelijkheden Place-mats zijn ook heel leuk. Je plakt ze op karton en werkt het af met biaisbandje". „Zo zie je maar wat een mogelijkheden iedereen met zijn eigen techniek heeft", was hierop de reaktie van één van de aanwezigen. Vervolgens ging ie- LEUSDEN - Met Ingang van maandag 27 september start de Gereformeerde en Hervormde jeugdraad weer met enkele jeugdclubs. De kosten bedragen 75 cent per week. In jeugdhonk 't Claeverenblad, Hamersveldseweg 102, worden de volgende clubs gehouden: maandagavond van 18.30-20.00 uur: meisjes van 7 tot en met 9 jaar, LEUSDEN Vorige week zijn aan de Ansfrlduslaan 49 de clubs weer begonnen, maar er hebben nog maar twee kinderen zich op gegeven. Dat Is natuurlijk erg lammer, vooral als men weet dat dereen ijverig aan de slag om die mogelijkheden ook te ontdekken Tl|dens de avond werd ook geïnformeerd naar de belang stelling onder de dames voor een bezoek aan de Herfstflora. Men kan hierover kontakt opne men met Bep Nolten. Ook over een assertlviteltskursus, die tij dens de komende wintermaan den In de Stichtse Kring georga niseerd gaat worden moet men haar bellen. Het Is bij deze cur sus de bedoeling dat men werkt met kleine groepjes van tien le den uit de kring. dinsdag van 18.30-20.00 uur: jon gens van 7 tot en met 9 jaar en woensdagavond van 19.00-20.30 uur: jongens en meisjes van 10 tot en met 12 jaar. In 't Trefpunt, Arnhemseweg 75 In Leusden-zuld: maandag avond van 19.00-20.30 uur: jon gens en meisjes van 10 tot en met 12 jaar en donderdagavond van 18.30-20 00 uur: jongens en meis jes van 7 tot en met 9 jaar. Wie zin heeft om een van de clubs te be zoeken is op de betreffende avond van harte welkom. Voor nadere informatie kan men kontakt opne men met de familie Hoogendijk, te lefoon 945075 Blijhof nu vier nieuwe mede werkers heelt die graag aan de slag willen met een flinke groep kinderen. De 6- en 7-jarigen kunnen op dinsdagmiddag terecht, van 16.00 tot 17.15 uur. Kinderen van 8 t/m 12 jaar op de donderdag, zelfde tijd. De club draait tot de kerstva kantie en de kosten bedragen f30,— voor leden; f40,— voor niet-leden (incl. materiaal). Opgave en inlichtingen tel. 942015 LEUSDEN - Het viadukt in de Heiligenbergerweg (hier te zien op een luchtfoto) is de laatste tijd veelvuldig in het nieuws geweest. Eerst de start van de reconstructie, toen de langzame vorderingen, het ongemak, het gereedkomen van de werkzaamheden en vervolgens de klachten over de nieuwe afgeschermde fietspaden naar en op het viadukt over rijksweg 28. Als klap op de vuurpijl vorige week het bericht over de te breed gemonteerde vangrail. Dat euvel is inmiddels verholpen met het prettige gevolg dat de fietspaden en rijbanen wat breder zijn geworden. De Heiligenbergerweg met het viadukt is een van de in- en uitvalswegen van Leusden. Maar die functie is niet optimaal, zeggen velen. En dat geldt ook voor de andere in- en uitvalswegen. De liberale wethouder Jan Wagenaar is daarom al jaren een warm pleitbezorger van een nieuwe weg vanaf de rijksweg richting Leusden, die ongeveer ter hoogte van de Bankgirocentrale zou moeten uit komen. Maar zo lang als het ministerie van Verkeer en Waterstaat geen geld heeft, zal deze in- en uitvalsweg er niet komen. -PUMP Het gebeurde nog heeïvaak dat I ling, Zwarteweg 16a, telefoon l 941247, toestel 116. heeft, waar de kapsters om beurt helpen. ,,'t Wordt ook wel gewaardeerd hoor", zegt ze, „als je er wat aan dóét. Je hoort vaak van iemand die je niet kent, en die je ontmoet „Jij bent zeker kapster!" Dal vind ik leuk"! AAN MODE ONDERHEVIG Naar kursussen gaan doet Nico- lette graag. Ze is geïnteresseerd in het moderne kappen en aparte mo dellen „Je hebt een poosje gehad dat die kleine vlechties in waren. Dat zakt nu af. Alleen bij bruidjes doen we het nog wel eens Als ze lang genoeg haar hebben, kan het héél goed! Bruidjes kappen is ook erg leuk. Ja, kappen is aan mode onderhevig. Je hebt nu die zange res Doris, en die heeft het haar kort bij de oren, langer in de nek Dat wordt nu veel gevraagd. Echt een bepaélde mode is er nu niet, zoals toen met die kleine krulletjes. Nou ja, en föhnen komt er meer in dan watergolf". Nicolette wilde oorspronkelijk kleuterleidster worden, maar er werd haar geadviseerd dat niet te doen omdat er zo weinig plaat singsmogelijkheden voor kleuter leidsters zijn. Toen werd het na vier jaar MAVO kapster, eigenlijk een beetje omdat haar moeder vroeger ook kapster was. KAPPERSSCHOOL AMERS FOORT „Je kunt naar Utrecht gaan", zegt ze, „en de hele week naar school gaan. Dat duuri twee |aar. En je kunt, als je zestien bent, in Amersfoort twee dagen naar school gaan, of,als je ouder bent dan zestien één dag. Dat duurt vier jaar. Ik koos Amersfoort Voor de praktijk moet je altijd een geschikt model meenemen Je be gint met rollers indraaien. Op het laatst een beetje knippen Het was vaak moeilijk om elke week een ge schikt model mee te brengen. Niet iedereen kan zo lang. en niet ieder een heeft geschikt haar Als je geen model had, kreeg je een „slip-on", een kop met behoorlijk lang haar, dat je in hetzelfde model moest in- NIEUWE METHODES Ik vraag Nicolette naar nieuwe methodes „Nou, de infraroodme- thode bijvoorbeeld. Met warme lucht. Die is er misschien zo'n jaar of drie. Om het haar zo natuurlijk mogelijk te laten opdrogen. Die ge bruikte je vooral met de kleine-krul- draaien. Zo'n slip-on gebruikte je ook wel voor het examen om thuis te oefenen. Op een gegeven dag belde ik bij iemand zo maar aan, die vond het prima, en die is de laatste drie jaar steeds meegegaan. Zp had een boot en kwam terug voor mij, en ze verzette haar vakantie voor mijn examen! Je krijgt één uur van de kappers zelf les over het haar. Wat er met het haar gebeurt als het geperma nent of geverfd wordt. Je krijgt ge zondheidsleer: kennis van de huid De eerste twee jaar had je ook Ne derlands en Maatschappelijke be geleiding. Nou, dat laatste was vaak praten over wat er in de krant stond of over vriendjes, of je mocht een uurtje scrabbelen. In het begin had ik nog geen werk. In september kom je op school en vóór januari moet je werk hebben. Toen kwam ik eerst bij een kapper in Zeist. Het was een lastige busverbinding. Ik had nog geen au to. Ik liet zelf mijn haar bij Pierre in Leusden doen in de oude zaak op de Rozendaallaan Mijn moeder vroeg of ze daar iemand nodig had den. en ja hoor, ik mocht komen. KLUSJESVROUW Eerst moet je haar wassen, haar opvegen, rollers uithalen, perma nent spoelen Je weet dat je de klusjesvrouw bent Als je iets ver der bent, komt het opbrengen van een kleurbehandeling. Eén maal in de week is er voor leerlingen een trainingsavond, zodat de baas een beetje ziet hoe ver je bent. Na twee jaar doe je het eerste examen voor tweede kapster. Twee jaar later is het ondernemers diploma voor eerste kapster Dat moet je hebben, vooral als je later zelf een zaak wilt beginnen. Als je je best doet en veel oefent slaag je wel voor dat éérste examen. Je moet een model meenemen. Liefst natuurlijk het model, waarop je al die tijd geoefend hebt Je moet aan één kant van het hoold slagen leg gen. Je moet wikkels indraaien, watergolf inleggen en uitkappen Je mag maar zoveel rollers en zo veel klips voor gebruiken. Je moet model knippen en föhnen Je krijgt voor alle onderdelen dertig minu ten. Voor het laatste examen na vier jaar dus, moet je watergolf indraai en met zo min mogelijk rollers en klips. Je hebt drie modellen, en daar oefen je het hele jaar op. Daar kiezen ze één model uit, en dat moet je op je examen maken. Het haar moet gesneden worden, en niet geknipt. Dat is een ouderwetse manier. Je mag maar zo veel centi meter overhouden omhethaarinte draaien Je moet over het gehele hoofd slagen leggen. Je moet knip pen en föhnen En voor alle onder delen krijg je op dat tweede exa men twintig minuten De theorie is apart Ze vragen je bijvoorbeeld over kleurenleer, en wat voor fases het haar doormaakt bij permanent. Vaak is de gedachte van veel men sen ik neem een plaatje mee, en wil het zo hebben Maar zo komt het toch vaak niet. Dat hangt ook samen met de haarsoort of je het er van kunt maken". Tot slot zegt Nicolette dat ze niet denkt dat ze kapster zal kun nen blijven als ze kinderen zou krijgen. „Dat is niet te komblne- ren, denk Ik", zegt ze. „Je hebt altijd spitstijden in een kappers zaak, en die zijn 's morgens om half negen, 's middags om één uur, en vrijdags en 's zaterdags: dat zijn in hun totaal drukke da gen. Dat zie Ik met kinderen echt niet zitten!" je kunt het niet van donker naar licht krijgen. Het dringt niet echt he lemaal dóór. Iedere keer als je je haar wast, spoel je er wat van uit Na een week of drie, vier is het helemaal weg". 'T MOET JE LIGGEN Nicolette vindt, dat het moeilijk is om het kappersvak te kiezen Ze zegt. dat het je moet liggen. Je kunt het wel leuk vinden, maar als het je niet lukt doe je daar niks aan. Je moet het in de vingers hebben Het is echt handwerk. De beginjaren vindt ze het moeilijkste, omdat je dan niet kunt zeggen of je het leuk vindt of niet. Ze herinnert zich dat er méér dagen waren dat ze er van béalde dan dat ze kon zeggen dat ze leuk had gewerkt. Dat leuk werken komt pas later. Het voordeel van het kappersvak vindt ze. dat je er zelf altijd leuk uitziet, tenminste als je dat zelf wilt. Je krijgt ook wat meer verstand van make up, in haar geval dan, omdat de salon een parfumerie-afdeling LEUSDEN - Nicolette van de Kletersteeg werkt als kapster In Salon Pierre, gerund door de heer P. Kroon, Grutterij 11Het is werken met moderne spullen in een gezellige nieuwe salon. Die rond is van vorm. Met wanden van schoon metselwerk en plavuizen vloeren (en geen nood als er bi) al de föhns en kappen nog een hittegolf komt: de zaak heeft alr-condltio- nlng). De afgelopen zomer hebben ze er niets van gemerkt, dat het buiten zo heet was. De zaak heeft naast het coiffure gedeelte een goed gesorteerde parfumerie-bijouterie-afde- ■Ing. Eens in de zoveel tijd krijgen de kapsters „werkkleding" van de baas, bestaande uit een aardige jurk, ol een rok met bloes. Schorten en eigen kleding worden niet meer gedragen. De eigen kleren worden gespaard, en het harmonieuze ef- fekt van de vlotte identieke kleding van alle kapsters doet het goed. Gewerkt wordt er elke dag vanaf half negen tol 's middags half zes. Met drie kwartier pauze. Vrijdags avonds wordt er gewerkt van zeven tot negen uur. 's Zaterdags van acht tot één uur. Op de zaterdag middag en de maandag hebben de kapsters vrij. Nicolette werkt vier dagen in de week, omdat ze sinds november getrouwd is, en anders niet voldoende tijd voor zichzelf overhoudt, 't Is in het begin best wel vermoeiend", vertelt Nicolette, ter wijl ze in de woning van haar baas koffie inschenkt, „om de hele dag te staan en heen en weer te lopen; Goeie schoenen dragen schéélt. Ik wissel 's middags mijn schoenen om voor „klompen". En alles wént natuurlijk. Ik vind het afwisselend werk. In de eerste plaats kom je altijd met mensen in kontakt. En, je staat niet de hele dag te permanenten of te knippen. Wat jou toekomt moet je doen, als je gevorderd bent, en dat is erg gevarieerd. Over het alge meen is het leuk om in deze salon met elkaar te werken. Nou ja, over al is natuurlijk wel es wat. Maar we kunnen goed met elkaar opschie ten. De laatste twee jaar is er nie mand meer weggegaan of bijgeko men. Dan leer je elkaar beter ken nen dan zo oppervlakkig". letjes-mode; die is nou zo n beetje over. Ja, en schuimpermanent. Voor permanent wordt geen vloeistof meer gebruikt, maar schuim. Dat lekt niet, dat blijft zitten. De mensen hoeven niet meer onder een kap zoals vroeger. Maar ze hebben nog steeds niet iets uitgevonden, waar door permanent sneller gaatt Je zit gauw een uurtje of drie. Het heeft zijn inwerktijd nodig. Nieuw zijn ook de waterspoelink- jes met schuim. Dat is een kleur, maar het geeft geen uitgroei. Het nadeel van de waterspoelinkjes is:

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3