r „Het is niet: oh, heb je een klacht? Kom maar bij ons, dat regelen we even' (tyknsenmfwbkj) „Het is eigenlijk een stukje huishoudelijke handenarbeid" leusd er krant 'atiëntenvereniging Wijk bij Duurstede legt nadruk op geven van voorlichting lel-Zeilstra maakt brooddeegfiguren Leusder Krant! DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1982 interview 5 I WIJK BIJ DUURSTEDE I Aanstaande maandag (27 september) vindt in de Hakhorst de oprichtings vergadering plaats van de Patiëntenbelangen vereniging Leusden. Na dat via een tweetal voor lichtingsavonden de be langstelling voor onder- werpen uit de gezond heidszorg in Leusden was gepeild, achten de I initiatiefnemers nu de tijd rijp om over te gaan tot oprichting van een ver eniging. Wat doet zo'n vereni- I ging? Hoe werkt ze in de praktijk? Wat kan ze be reiken? Die vragen leg- den we voor aan Anne Elssens uit Wijk bij Duur- I stede. In haar woonplaats werkte zij mee aan de op richting van een patiën tenbelangenvereniging. Dat was vier jaar geleden en nog steeds maakt me vrouw Eissens deel uit van het bestuur. Dus mag zij in staat geacht worden het één en ander over het rellen en zeilen van een I patlëntenbelangenver- I enlging te kunnen vertel- 1 len. Over zichtbare en on zichtbare resultaten; over voorlichting en klachten behandeling; over een klein groepje, dat stug door moet weten te zet ten. „Ik vind het dapper, dat ze dat in Leusden nu I ook willen opzetten." (van een onzer verslaggevers) WIJK BIJ DUURSTEDE - Het begon in Wijk bij Duurstede vijf jaar geleden. Het plaatselijk opbouwwerk had een inspraakavond belegd over een mogelijk op te richten sociaal-medisch centrum. Vanuit het publiek kwam de opmerking dat een patiënt eigen lijk veel mist. Waar zou hij bijvoorbeeld terecht kunnen met een klacht over de werkwijze van zijn hulpverlener? Die vraag werd, zo herinnert Anne Eissens zich, door de opbouwwerker behendig opgepikt. De secretaresse (en waarnemend voorzit ter) van de Patiëntenbelangenverenigng Wijk bij Duurstede: „De opbouwwerker heeft toen het initiatief genomen en - gestimuleerd door de PvdA hier - is er een werkgroep Patiën tenbelangen in het leven geroepen. Met tien mensen hebben we een half jaar zitten brainstormen, wat we wilden gaan doen en hoe we het zouden gaan doen. Dat heeft geleid tot de oprichting van de vereniging, waarvan de statuten in juni 1978 bij de notaris passeerden." FOTOKOPIE™! NODIG? -j Rozendaallaan9 Leusden-C. In artikel twee van die statuten wordt het doel van de vereniging vermeld: ,,De behartiging van de belangen van een ieder, die als po tentiële hulpvrager gebruik wil ma ken van welzijnsvoorzieningen in het algemeen en van gezondheids voorzieningen in het bijzonder." Dat mag een ruime omschrijving heten, waar je zelfs in een plaatsje als Wijk bij Duurstede met zo'n 12000 inwoners nog een aardige kluif kunt hebben. Anne Eissens spreekt van „zwemmen in een veel te grote plas water. We zijn er op een gegeven moment van terugge komen om de belangen te willen behartigen van gebruikers van alle welzijnsvoorzieningen en hebben ons toen geconcentreerd op de ge zondheidszorg." Die belangen vat Anne Eissens samen in één kreet „Een grotere mondigheid van de patiënt". Een foldertje van de vereniging specifi ceert: - Mensen bewust maken van hun eigen verantwoordelijkheid en kun digheid met betrekking tot gezond heid en ziekte (zelfzorg), - Mensen mondig maken in hun verhouding tot gezondheidswer kers en hulpverleners; - Als centraal adres fungeren voor opvang en zo mogelijk oplossing van persoonlijke vragen op het ter rein van gezondheid en ziekte; - Als wegwijzer fungeren in het doolhof van gezondheidszorgvoor zieningen; - Als belangenorganisatie van hulpvragers bijdragen tot verbete ring van het gezondheidssysteem. KRANT Anne Eissens: „Bij ons ligt de nadruk op het geven van voorlich ting Dat doen we door avonden te beleggen, waarop een film ge draaid wordt of een bepaalde hulp verlener uitleg komt geven. De af gelopen jaren hebben we avonden gehad over onder meer medicij nen, tandheelkunde, antroposofi sche geneeswijze, paranormale geneeswijzen, homeopathie en zo meer. Verder is de patiëntenkrant een belangrijk middel. Die krant ver schijnt nu eens in de twee maan den en wordt door een zelfstandig werkende redaktie verzorgt. Hij wordt onder meer gevuld met inter views met hulpverleners, zoals wijkzusters, artsen en fysiothera peuten. Verder kranteknipsels over onderwerpen uit de gezondheids zorg. Stukjes van de apotheker over medicijnen en huismiddeltjes. Artikelen over voeding enzovoort „Voorlichting is bij ons echt het belangrijkste. We doen ook wel aan klachtenbemiddeling, maar we zijn geen klachtenburo. Het is niet: oh, heb je een klacht? Kom maar bij ons, dat regelen we even. In veel gevallen adviseren we mensen om zelf het probleem met hun huisarts of met wie ze een conflict hebben op te lossen. Daarbij geven we aan, dat het wellicht op die of die manier zou kunnen. Maar we komen juist op voor een grotere mondigheid van de patiënt en dan moet je niet alles voor iemand gaan regelen, terwijl de patiënt passief blijft." VERTROUWENSMAN Niettemin kent Wijk bij Duurste de sedert enige tijd het fenomeen van een patiënten-vertrouwens man. Een jurist, die ervaring heeft met werk in de gezondheidszorg, bemiddelt - indien nodig - op vrij willige basis tussen patiënt en hulp verlener. Anne Eissens: „Het komt eigenlijk vrij weinig voor, dat de ver trouwensman rechtstreeks in aktie komt. Ik herinner me één geval van een patiënt, die een conflict had met zijn huisarts en wiens arts hem verder niet wilde behandelen Ook de andere huisartsen wilden die man toen niet in hun praktijk opne men. Toen is de vertrouwensman in aktie gekomen en heeft die zaak opgelost. Maar nogmaals: in eerste instantie proberen we mensen zelf een conflict van inzicht tussen arts en patiënt over het voorschrijven van bepaalde medicijnen; het niet willen doorverwijzen naar een spe cialist; het niet willen komen na een telefoontje in de avonduren, en heel soms onenigheid over een ta rief." De bestuursleden van de vereni ging houden zich niet alleen met concrete conflictsituaties bezig Twee keer per jaar is er overleg mei de zes Wijkse huisartsen, met de wijkverpleegkundigen van de kruis vereniging en met de medewerkers van het centrum voor maatschap pelijke dienstverlening. Die contac ten worden, zo zegt Anne Eissens, door alle betrokkenen als positief ervaren. KLEIN GROEPJE De Wijkse patiëntenvereniging telt zo'n 160 leden. Volgens Anne Eissens is dat een respectabel aantal. Ter vergelijking maakte ze melding van De Bilt en Bilthoven, waar nu tien jaar een patiëntenver eniging aktief is, maar die slechts tachtig leden telt. Overigens bete kent het aantal leden niet automa tisch, dat die ook allemaal een ak- tieve inbreng hebben. Anne Eis sens: „Onze achterban is in die zin niet kritisch, dat ze ons voortdurend bestoken met ideeën en plannen. De onderwerpen voor de avonden door Marnlx Kreijns en de invulling van de krant, dat moet allemaal aangedragen wor den door dat kleine groepje be stuursleden. Dat maakt het werken niet gemakkelijk: de ideeën raken wel eens uitgeput; het ontmoedigt wel eens een beetje. De eerste 2 jaar hebben we prima avonden ge had, maar vorig jaar heb ik toch wel eens moeten vaststellen, dat we enigszins aan het zwemmen en zoeken waren. Kijk, ik vind het pri ma, dat ze in Leusden ook willen starten en ik vind het dapper, dat mensen ook nu weer zo'n initiatief nemen. Maar als er gedacht zou worden aan een brede, aktieve aanhang, dan ben ik daar toch wat somber over. Je hebt een paar flink harde werkers nodig, die voortdu rend bereid moeten zijn zo'n ver eniging te dragen." Kan er, ter aanmoediging van de Leusdense initiatiefnemers wellicht ook melding gemaakt worden van verandering ten goede in de Wijkse gezondheidszorg, die tot stand kwamen door inspanningen van de patiëntenvereniging? Anne Eis sens „Als het gaat om concrete resultaten, dan moet ik zeggen, dat de ene keer iets lukt en je het de andere keer nog niet zo snel voor elkaar hebt. Het bloedprikken vond hier altijd plaats in de veilinghal. Dat was uiteraard geen geschikte omgeving voor een dergelijke akti- viteit. Wij hebben ons er voor inge spannen, dat dat ergens anders zou gaan gebeuren en dat is ook gelukt. Van de ar.dere kant zijn we nu al een tijdje aan het proberen om de vier Wijkse tandartsen te bewegen om hier in Wijk bij Duurstede week enddiensten te draaien. Nu draaien ze mee in een groep in de regio, zodat je soms in het weekend naar bijvoorbeeld Doorn moet voor een tandarts Die inspanningen hebben tot nog toe alleen maar geleid tot een stukje van de tandartsen in de krant, waarom die regeling zo in elkaar zit. Enige voorlichting dus, maar aan de regeling zelf is niets veranderd." BEGRIJPEN Maar het gaat niet alleen om dat soort zichtbare resultaten, vindt Anne Eissens. „Ik noemde daar straks, dat mensen er soms proble men mee hebben, dat hun arts 's avonds niet komt, wanneer ze bel len. Dat moet je van twee kanten zien. Aan de ene kant de arts, die als het om een kind met oorontste king gaat, van mening is dat hij veel beter de volgende dag in zijn spreekkamer kan bekijken Van de andere kant een moeder, die zich doodongerust maakt over haar kind, dat met 40,2 in bed ligt Als je die twee mensen dat nu van elkaar kunt laten begrijpen, dan ben je al een stuk verder Ja, zeker hebben we daar aan gewerkt. Er is bijvoor beeld een avond geweest over de relatie arts-patiënt. Daar hebben alle huisartsen aan meegewerkt door in groepen met patiënten te praten. Dat mag toch ook resultaat van het werk van de vereniging heten. En over het algemeen kunnen we nu, na die paar jaar zeggen: er wordt rekening met ons gehouden Binnenkort zal blijken in hoeverre ook de gemeente dat wenst te doen. Als de voortekenen niet bedriegen, dan komt er binnen afzienba re tijd in Wijk bij Duurstede een gezondheidswinkel, waarin verschillende discipli nes uit de gezondheidszorg ondergebracht kunnen wor den. Ook de patiëntenver eniging zou daar graag een ruimte hebben. Anne Eissen: „Er is al een subsidie-aan vraag de deur uit. Het pro bleem is namelijk, dat we er wel ruimte zullen kunnen krij gen, maar dat we geen geld hebben om de huur te beta len. De leden betalen een tientje per jaar. Het is al moei lijk om daarmee het patiën tenblad vijf keer per jaar te laten verschijnen. Eén keer, in 1979 hebben we van de ge meente subsidie gekregen. We hadden toen 75 leden en kregen een tientje per lid. Daarna was er geen geld meer voor. Nu hopelijk weer wel, want als we ergens een ruimte hebben, waar mensen ons op vaste tijden kunnen bereiken en waar informatie materiaal ter inzage ligt, dan zal dat de vereniging ten goe de komen. Ach, we hebben in ieder geval een goede rela tie met het gemeentebestuur. De VVD-wethouder van wel zijnszaken heeft in het laatste verschenen nummer van de patiëntenkrant nog een voor woord geschreven. [LEUSDEN-ZUID „Drie delen bloem op één deel zout en n deel water en wat druppeltjes glycerine". Geen recept voor n heksenbrouwsel. Velen zullen de Ingrediënten voor het irelden van brooddeeg al herkend hebben. De glycerine is bij [drogist te koop. Deze keer Is het Nel Zeilstra die „gewapend" (el deegrol, kant, knoflookpers, aluminiumfolie en satéprik- Vs een toelichting geeft op haar hobby: het vervaardigen van boddeegflguren. ERRJND „Ik ben van mening dat men sen met weinig materiaal iets aardigs kunnen maken Het bak ken van brooddeegfiguren is daar een voorbeeld van. Het is eigenlijk een stukje huishoude lijk handenarbeid. Ik ben er vier jaar geleden mee begonnen. Me vrouw de Gooyer van de tenoon- stelling „Hobbieskoop" vroeg me of ik ietsvoordietentoonstel- ling wilde maken. Ik wist eigen lijk niet goed wat. Uiteindelijk heb ik van brooddeeg harten ge bakken Ik ben er tweehonderd van kwijtgeraakt op de tentoon stelling". Dat was dus het begin. Ik word dan wel een beetje nieuwsgierig naar wat Nel Zeilstra heeft ge daan om de vaardigheid in het maken van brooddeegfiguren te ontwikkelen. Het eerste wat ik zag toen ik het huis binnenging waren namelijk prachtig beschil derde Oosters aandoende figu ren. Bij nadere beschouwing ble ken het brooddeegfiguren tezijn. De beslist verfijnde manier van schilderen was van Nel zelf. Er was dus geen oosterse hand aan te pas gekomen, maar vast wel veel geduld. Nel zelf is verras send nuchter over haar kunstige prestatie. Van werken aan een bepaalde vaardigheid blijkt geen sprake te zijn: „Ik werk volgens mijn eigen idee Ik ben wel ande re, hardere kleuren gaan gebrui ken. Vaak zie je brooddeegfigu ren in wat zachtere kleuren. Ver der gebruik ik als versiering krenten en kralen." IMPORT Met de ingrediënten en materi alen die zojuist genoemd zijn, maakt Nel de meest uiteenlopen de figuren Toont Nel zich de bescheidenheid zelve waar het gaat om deze kunstige creaties, haar man laat zich als grote fan beslist niet onbetuigd Hij is erg enthousiast over de creativiteit van zijn echtgenote Want naast het kneden van brooddeegfigu ren is ze ook wel bezig met wand kleden en schilderen. Ook is ze betrokken geweest bij de import van modieuze nostalgische pop petjes vanuit de Verenigde Sta ten. De afbeeldingen van die poppetjes een jongen en een meisje treft men wel aan op briefpapier. Zo'n twee, drie jaar geleden kreeg Nel haar eervolle vermel ding voor het brooddeeg Met een fles van brooddeed die net —rr mrnctvOTI UC" echt lijkt toonde zij in een wed strijd uitgeschreven door een bierfabrikant, dat vakmanschap echt meesterschap is. Aangestoken door de enthou siaste verhalen van de heer Zeil stra worden uiteindelijk een mapje foto's op tafel getoverd met afbeeldingen van de kunst werkjes Enkele ervan kunnen we nog steeds "live" bewonderen, ande re hebben de tand des tijds niet doorstaan Het is daarom leuk dat we ze nu nog per foto's kun nen bekijken Want dat heeft Nel Zeilstra wel geleerd: .Tegen vocht zijn de brooddeegfiguren niet opgewassen". En om aan te geven hoe kwetsbaar de figuren hiervoor zijn vult haar man aan: ,,We zijn wel teruggekomen van vakantie, dat de figuren tegen de grond lagen". WEDSTRIJD Het vele zout dat gebruikt wordt in de brooddeegfiguren is verantwoordelijk voor het aan trekken van vocht, waardoor ze slap kunnen worden. Bloem, zout, water en glyceri ne: het zijn geen dure materialen om mee te werken De overige hulpmiddelen heb je meestal in de huishouding al voor handen ,,lk heb meestal van te voren al in het hoofd wat ik wil maken. Het duurste aan het werkstuk zal het branden van de oven zijn. Maar die steek ik dan ook niet voor één poppetje aan. De poppetjes moe ten één tot anderhalf uur in de oven liggen. Ze moeten eruit als je het brooddeeg niet meer in kunt drukken. Het beschilderen van de poppetjes kost me een kwartier tot anderhalf uur. Als de ~7!Hëf 'gebeurde nog hee^vaak dat figuren klaar zijn plak ik er tegen woordig jute achter zodat ze ste vig blijven Dan heeft Nel nog een tip voor kinderverjaardagen een wed strijd brooddeegfiguren bakken! ,,Je bent niet duur uit. Je kunt prijsjes uitdelen. De kinderen zijn fijn bezig en na afloop heb ben ze allemaal iets om mee naar huis te nemen". En doet Nel zelf nog mee aan wedstrijden'? Ze lacht ,,Dat voor die bierfabrikant was alweer een paar jaar geleden. Sinds die tijd ga ik alleen naar die hobbyten toonstelling hier in Leusden- Zuid. KOOLTJE Nel Zeilstra heeft een aantal van haar werkstukken op de eet tafel uitgestald ,,Dat praat mak kelijker". Zoals gezegd, het zijn werkelijk erg leuke figuren. Ze heeft zichzelf op dit gebied heel wat geleerd. Op de vraag of ze die kennis aan anderen over zou willen dragen klinkt echter een gedicideerd: ,,Nee ik ben niet zo'n type". De meeste poppetjes maakt Nel voor zichzelf Het kan ook zijn dat ze hun weg vinden naar degenen die er belangstelling voor tonen. Daags na ons gesprek trof ik Nel Zeilstra nog even bij haar overbuurvrouw. Ze had een kool tje van brooddeeg meegenomen, waaruit een babykopje steekt Het heeft een plaatsje gevonden op de kamer van onze dochter en bij bezoekers al veel reakties los gemaakt. Alleen ons meisje zelf heeft er nog weinig oog voor Maar dat lijkt me eerder een kwestie van tijd LEONIE MERTS

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5