Mazda 929 Sedan DX E l'Jh 51 Nieuwe Audi 100 Nieuwe Ford Sierra, toekomst wordt heden Nissan Cherry vierde generatie, compacter en toch ruimer, pittiger en toch zuiniger leusilen tenanfc Bijzonder mooi vernieuwd vlaggeschip van de Mazdavloot door Henk Budding Vrij lichte velours bekleding zien we op de fauteuils, achterbank en gedeelten van de deuren. Met kin deren zal deze fraaie stof niet lang smetteloos blijven. Op de anato misch gevormde stoelen - op diver se manieren verstelbaar tot optima le zit - staan verstelbare hoofdsteu nen. De bank heeft vaste geïnte greerde - op de LTD verstelbare - hoofdsteunen. Tussen de voorstoe- len vinden we een kleine vaste - en in het midden van de bank een gro te wegklapbare armsteun. Deze rustpunten voor de ellebogen zitten tevens op de vier deuren. Het strak ke, rechthoekige geavanceerde dashboard bevat alle nodige instru menten en geeft ondermeer via een hele rits controle- of waarschu wingslampjes complete informatie over het wel en wee van de tech niek. ,,Piano"-bedieningstoetsen zorgen voor snelle bediening van onder andere achterruitverwar ming. Tot de bijzondere accessoires behoort ook een waarschuwings signaal dat piept als na het contact te hebben afgezet de sleutel nog blijft zitten of de verlichting brandt. Grote ventilatie-openingen zorgen voor ruim voldoende toevoer van verse lucht, waarbij de viertraps- aanjager desnoods een handje 1 II I I DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 Sierra voor hoge prestaties op de markt, de XR 4. Alle Sierra modellen bezitten van huis uit een achterbank met een gedeelde rugleuning die kan wor den neergeklapt. Nog mooier vinden we de Coupé-uitvoering. Binnen bezit deze wagen aanmerkelijk minder ruimte dan de Sedan. Over ruim twee weken zullen op de Automobieltentoonstelling van Parijs bijzonder veel nieuwe mo dellen hun internationaal debuut maken. Onder deze modellen, de nu al veel besproken Ford Sierra. Ruim vijf jaar zijn Europese Ford- ingenieurs bezig geweest om de Ford Sierra te maken zoals hij nu is. Met de bijzonder fraai ontwor pen Sierra, direct afgeleid van Fords proefobject de „Probe III", gaat Ford hoge ogen gooien op de middenklasse markt. De S.erra komt in plaats van de bijzonder po pulaire Taunus en naar onze me ning met evenveel succes. Een uniek carrosserie-ontwerp met een luchtweerstandscoëfficiënt van slechts 0,35 gekoppeld aan moder ne techniek moet er voor zorgen dat de wagen qua prestaties op bij na eenzame hoogte komt te staan in zijn klasse. Of dat echt zo is zal de Autotaalredactie u over twee we ken melden na een uitgebreide test in het hooggebergte van Spanje, ^^^^^u^^w^telle^a^cze Ford Sierra in onze ogen kandidaat nummer één is voor de titel „Auto van het jaar 1983" of de nieuwe Audi 100 gaat met die eer strijken. De Ford Sierra heeft rondom onaf hankelijke wielophanging. VEEL KEUZE De Sierra-serie is niet allen hyper modern, maar direct al zeer uitge breid. Men kan kiezen uit acht mo toren, van 1.3 tot 2.8 liter (met on dermeer, benzine, diesel, brand stofinspuiting en zuinigheidsver sies), vier uitrustingsniveaus, 4 en 5- versnellingsbakken en een au tomatische transmissie, vijfdeurs of stationwagen en in het voorjaar van 1983 komt er zelfs een driedeurs Fraaie strak gelijnde Limousine, deze nieuwe Mazda 929. De inrichting en afwerking van de woonkamer staat op hoog ni veau. We zijn echt wel wat van de Japanners gewend, maar dit slaat bijna alles. Wat we dan nog denken te kort te komen, zoals elektrisch te bedienen ramen, verstelbaar stuur, verlicht portierslot en verstelbare hoofdsteunen achter, zit standaard in de nog luxere versie, de LTD ring weten we dat Mazda zijn klan ten geen kou laat lijden De ventila tie en achterruitverwarming houdt het licht getinte glaswerk goed doorzichtig. De grote rechthoekige koplampen zorgen voor een uitste kende lichtbundel. Normaal voor dit type wagen zijn de prestaties van de 1135 kg wegende Mazda 929. Van 0-80 km/u in 10,2 sec. en van 0-100 km/u in 14,1 sec. zijn gemiddelde waarden Veel schake len hoeft niet. De „vier" is in de stad bruikbaar. Op de klok kregen we de naald rond 160 km/u. Ruim voldoende dachten we zo. Na 500 kilometer stads- binnen- en buitenweg tanken we. Er moet 46,7 liter normale benzine bij in de 60 liter tank. Wat neerkomt op 1 liter per 10,7 kilometer. Wordt er veel met hoge snelheden gereden, waarbij men diverse stoplichtsprin tjes aangaat, dan kan het verbruik best eens onder de 1:10 duiken. Wij hadden tijdens de testweek niet zo veel haast. Al met al vinden we de nieuwe Mazda 929 een fraai gelijn de comfortabele reiswagen. PRIJZEN Onze testwagen, de 929 DX Se dan kost 26.355,-. De nog luxere LTD Sedan komt op 28.220,-. Terwijl de schitterende Coupé-uit voering 32.595,- moet opbren gen. Meerprijs voor automatische versnellingsbak 1435,-. Prijzen incl. BTW, excl. afleveringskosten INTERIEUR Binnenskamers is de Sierra rui mer dan de Taunus. Zowel been- als hoofd-ruimte nam toe, terwijl de kofferbak maar liefst 11% ver grootte. Het instrumentenpaneel volgt de natuurlijke lijn van de voorruit en alle bedieningsknoppen en instru menten zijn naar de bestuurder toe gericht. In de Sierra staan nieuw ontworpen stoelen, met ingebouwde veilig heidshoofdsteunen, hoogte afstel ling van de bestuurdersstoel, neerklapbare leuningen voor beide voorstoelen en regelbare lendes- teunen. PRIJZEN De goedkoopste uitvoering de 1300 Custom 5-dcurs moet 22.116,- kosten, terwijl men voor de duurste, de Sierra Ghia 2.0 liter stationwagen 37.342,- moet neertellen. Daar tussen zien we 31 mogelijkheden. Emdeliik dan de veelbesproken Ford Sierra. Werkelijk een droom van een wagen. Afgelopen jaren ontstond, mede door het steeds duurder worden van de brandstof, een nieuwe trend in de automarkt. Kopers richten zich namelijk meer en meer op de kleine en zuinige auto. Toyo Kogyo, oftewel Mazda, speelde daar op in met de ontwikkeling en het op de markt brengen van de 323 met voorwielaandrijving. Toch bleek uit onderzoekingen, dat de boven laag van de middenklasse een belangrijk marktsegment blijft. Mazda lever de voor die groep de 929. Een wat log uitziende wagen die ondanks dat toch redelijk werd verkocht. In de jaren '80 zal de vraag in de grote middenklasse blijven, al moeten de eigenschappen wel wat veranderen. Zoals: minder brandstofverbruik, meer comfort, niet te groot van buiten maar binnen wel ruim, uitstekende wendbaarheid etc. etc. Om aan deze eisen te voldoen, heeft Mazda alle ervaring en technologie op tafel gegooid voor de ontwikkeling van de nieuwe 929. En zonder al te veel op de zaken vooruit te lopen: met veel succes. snellingsbak, met de „vijf" als over drive. Desgewenst is er een auto matische bak met drie versnellin gen verkrijgbaar. Voor comforta bele vering zorgt de rondom onaf hankelijke wielophanging; vóór volgens het McPherson systeem en dwarsgeplaatste draagarmen; ach ter zien we schuingeplaatste langs- draagarmen. De 929 bezit een stuurinrichting van het type tand heugel, die een lichte en nauwkeu rige besturing waarborgt. Voor het betere ho-houw-werk staan va- De nieuwe 929 serie bestaat uit twee gans verschillende koetswer ken. Een fraaie vierdeurs Sedan en een in onze ogen nog veel mooiere Coupé. Dat nieuwe modellen in een windtunnel worden geboren weten we zo langzamerhand wel. Zo ook de nieuwe 929. De luchtweerstand- factor (Cw-waarde) bedraagt voor de Sedan 0,39. Vrij normaal voor dit type wagen. De Coupé hoort met zijn 0,32 tot de beste van de wereld. In eerste instantie spraken we met Mazda-importeur Autopa- lace de Binckhorst een testweek af voor de Coupé. Jammergenoeg lukte dat op korte termijn niet, wat in 't vat zit verzuurt echter niet. Met slechts weinig minder enthou siasme vertrokken we uit 't Haagje met de Sedan DX. De „minst" luxe van de Sedans. Toch nog wel zo luxe dat we onze ogen er bijna op uitkeken. EXTERIEUR Het fraaie koetswerk memoreer den we al. Eigenlijk valt er buiten de naamgeving niets Japans meer te ontdekken. We hebben de wagen bijvoorbeeld naast de Volkswagen Santana gezet en de overeenkom sten bleken bijzonder groot Over smaak valt niet te twisten, dus aan de kopers de keus. Door de wigvor mige carrosserie ontstond een evenwichtig compromis tussen aë rodynamische vormgeving en prak tische toepassing. Dankzij de per fecte aansluiting van de fors uitge vallen matzwarte kunstofbumpers, wordt vóór de werking van de er onder zittende spoiler versterkt Zowel voor als achter zien we van opzij de richtingaanwijzers. Brede kunststofstrippen voorkomen lich te parkeerschades. Zowel de brand stofingang als de kofferbak kunnen we van binnenuit openen. Spiegels aan beide zijden laten zich van bin nenuit verstellen. Veel getint glaswerk zorgt voor ruim voldoende zicht rondom. Nog een paar (veilige) details: gelaagde voorruit, halogeen koplampen, dubbele achteruitrijlampen en mist- achterlichten. Om de 5,5 I 14 vel gen liggen 195/70 HR 14 banden. Cockpit van de Mazda 929. Volop meters strak op rij. hem doen en daar is de 929 rijkelijk van voorzien: Brede anti-verblindingsachteruitkijkspie- gel, klapbare handgrepen in plafond, heldere binnenverlichting werkend over de vier deuren plus nog twee spotjes, klokje, toerenteller en een verlichting boven het contactslot. Driepunts veiligheidsgordels zowel vóór als achter plus nog een heup- gordel voor de vijfde passagier. Af- legmogelijkheden vinden we in een afsluitbaar kastje in de middencon sole, op de voordeuren en in de zakken aan de rugleuningen van de stoelen. Vanuit de nogal groot uit gevallen console steekt de korte 5- versnellingspook. TECHNIEK Onze testwagen heeft onder de vrij sterk aflopende motorkap de bekende vloeistofgekoelde vierci- linder tweeliter motor. Dankzij ge bruik van hoogwaardige metalen een tiental kilo's lichter dan in het oude type. Het 1970 cm3 motor blok, met bovenliggende nokkenas levert een maximum vermogen van 66 kW (90 pk) bij slechts 4800 tpm. Z'n max. koppel van 154 Nm (15,7 mkg) komt vrij bij 2600 tpm Der halve een geweldige caravantrek ker. De aandrijving op de achter wielen geschiedt via een vijfver- cuum bekrachtigde geventileerde schijfremmen vóór en gewone schijfremmen en lastafhankelijke remdrukbegrenzer garant RIJDEN Het geraffineerde comfort van deze exclusieve Mazda staat op een hoog peil. Vijf personen vinden zo wel voor hoofd als benen ruimte in overvloed. Alleen achter komen de langsten onder ons wat met het hoofd in de verdrukking. Door het reservewiel in de bo dem te laten verdwijnen zien we in de kofferbak een vlakke vloer. Uit alles blijkt dat we in een fijne reis wagen stappen. Stoelen en banken kunnen de vergelijking doorstaan met het beste bankstel thuis. Alle benodigde apparauur zit prima on der handbereik, laat zich licht en makkelijk bedienen en is compleet. Starten we de koude krachtbron dan klinkt er een lichte zoem uit het vooronder. Dit geluid wordt alleen bij fel acceleren en snelheden bo ven 140 km/u duidelijker hoorbaar, maar blijft ver van de hinderlijke grenswaarde af. Door dit minimale motorgeluid horen we wel wat van de rij wind. De 929 transmissie bestaat onder andere uit een soepel schakelende INTERIEUR vijfbak, met veel trekkracht zelfs in z'n „vijf", die een lichte overdrive funktie heeft. Alleen overschake len naar de vijfde versnelling ver loopt wat hakerig. Weinig zijwind- gevoeligheid en een uitstekende koersvastheid dragen bij aan een prima wegligging. Tijdens het boch tenwerk bemerken we een duide lijk onderstuurkarakter, tevens helt het koetswerk nogal over.' Overigens blijft het wegcontact uit stekend, ook bij hoge snelheden Met het vervangen van de starre achteras door onafhankelijke wiel ophanging zijn we die soms hinder lijke dribbelneigingen van de „ou de" 929 nu kwijt. Tijdens parkeer- manoeuvres moet er nogal stevig aan het roer worden gesjord. Veel comfort levert de soepele vering Grote oneffenheden in het wegdek worden uitstekend verwerkt, met de kleine heeft de wagen wat meer moeite. Duidelijk binnen merkbaar zijn richels en dergelijke in de weg. Uitstekende remmen zorgen voor een hoge vertraging. Blokkeerver- schijnselen doen zich niet voor. De wagen blijft ook bij hoge snelheden en krachtig remmen prima onder controle. Rondom wordt het zicht wat weggenomen door de hoofd steunen voor en achter. Rechts biedt de spiegel enig soelaas. Zowel vóór als achter is de markering vol doende. Gedurende de testritten gebruikten we de verwarming niet, de ventilatie des te meer. Uit erva- zichte van z'n voorganger, zonder dat dit ten koste gaat van de presta- tie. EERSTE RIJ-INDRUK Vergeleken met de vorige gene ratie is het rijgedrag van de nieuwe Cherry aanmerkelijk verbeterd en aangenamer. Door het gewijzigde onderstel bereikte Nissan een veel stabielere wegligging, die de spor tieve aspiraties van de wagen ver hoogt. De Cherry ligt als een blok op de weg. Hij laat zich messcherp besturen. Ook op een bochtenrijk traject zoals de dijken langs de gro- te rivieren, in de omgeving van Wijk bij Duurstede, waar we onze eerste nj-indruk opdeden met de| nieuwe Cherry, stuurt de wagen! lekker licht, direct en flexibel Del Cherry hangt gretig aan het gas Je hoeft maar even het gaspedaal te beroeren en hij neemt de kuierlat ten. Echt een auto die van opschie ten houdt en die vooral daardoor zeker bij jeugdige automobilisten zal aanslaan. De motor loopt als een zonnetje, waarbij hij maar zeer weinig geluid produceert. Alleen bij een hoog toerental klinkt vanuit het vooronder enige goedaardig ge brom. Bijzonder soepel schakelt in onze testwagen - de vierbak waarbij de koppeling zeer licht werkt. Ook werd het remsysteeu sterk verbeterd. De nieuwe Cherrj remt nu letterlijk en figuurlijk ai een blok, waarbij wel alle vier dt wielen blokkeerneigingen verto nen. PRIJZEN De 1 0 3-deurs kost 14.695,- de 1.3 3-deurs luxe komt o: 15.795,-, terwijl de 1.3 3-deui GL 16.695,- moet opbrengei Overige prijzen: 1.3 5-deurs lux 16.495,-; 1.5 3-deurs GL 5-ba f 17.495,- en 1.5 3-deurs GL auto maat 18.295,-. fort op zeer hoog niveau. De pre taties doen voor het punt comfo niet onder. Vanaf de 1.9 Üter ui voeringen hebben de Audi's IC een 4 E versnellingsbak. De; bak kan men bij de 1.8 L als exti bestellen. Audi claimt voor de 1.8,1.9.2 en 2 liter diesel een acceleratie v; 0-100 km/u in respectievelijk 14, 12,2, 10,3 en 17,9 seconden. Te wijl de topsnelheid in volgorde 16 176, 200 en 155 km/u bedraa) Daarbij springen de motoren uitei zuinig met de kostbare brandsl om. Het verbruik hangt natuur! af van de omstandigheden en stijl, maar zeker in ons kikkerk met zijn wettig opgelegde ma mum snelheden zal een gemidde van 1 liter op 13 km geen uitzon ring zijn PRIJZEN De goedkoopste Audi 100 uib ring, de 1.8 kost 32.998,70. V een 4 E versnellingsbak k< daar 1000,- bij. Daarna zijn legio mogelijkheden in nog m luxe, motoren en eventueel ai matische transmissie. Voorlopig uitvoeringen, waarvan de 100 2.2 automaat de groep afsluit een prijs van 52.999,70 i BTW In de compact klasse heerst al jaren een gedrang van jewelste. Vrijwel iedere autofabrikant is daarin met één of meer modellen vertegenwoor digd. Om met iets nieuws op de proppen te komen, dient de autoproducent sterke troeven in handen te hebben. Nissan (Datsun) heeft zelfs twee modellen in deze klasse, de Cherry en de onlangs volledig gerenoveerde Sunny. Sinds 1971 tot eind juli 1982 zijn er in Nederland een kleine 115.000 Cherries verkocht. Nu introduceert Nissan de vierde generatie Cherry. Opnieuw een ei gengereide auto, die nog meer dan z'n voorganger de concurrenten met open vizier tegemoet kan tre den. Nissan gaf de Cherry veel meer dan een face-lift. Het koets werk, interieur en onderstel zijn van A tot Z nieuw ontworpen. Door zijn sportieve aërodynami sche vormgeving heeft de nieuwe Cherry een Cw-waarde van 0,38. Een verbetering ten opzichte van het vorige type met ruim 25%. Hoewel de buitenmaten gelijk bleven, is men er toch in geslaagd de binnenruimte aanzienlijk te ver groten. Zo is de achterbank 6,5 cm naar achteren geplaatst en de hoofdruimte vóór met 2,3 cm en achter met 1,3 cm toegenomen. Ook het lage dashboard draagt bij tot het ruimtelijke gevoel dat het Cherry interieur geeft. Alle model len zijn voorzien van een verstelba re stuurkolom. Steviger en bredere zittingen van nieuwe materialen staan borg voor een beter comfort. Met uitzondering van de standaard uitvoering hebben alle modellen een gescheiden neerklapbare ach terbank. Op de GL-modellen zijn de uitzwenkbare achterzijruiten vanaf de tunnelconsole te bedie nen. TECHNIEK De Cherry wordt geleverd met dezelfde motoren die in de Sunnv staan Met 988, 1270 of 1488 cn? cilinderinhoud. Alle motoren zijn nu voorzien van een automatische choke. Afhankelijk van het model wordt de nieuwe Cherry geleverd met een 4- of 5- versnellingsbak, waarvan bij beide de vierde ver snelling reeds als overdrive dienst doet. De 1.5 3-deurs is leverbaar met een „automaat". Nissan claimt voor de Cherry gemiddeld 12% minder brandstofverbruik ten op- Nieuwe Nissan Cherry, vierde generatie van dit zo populaire type auto. economisch zijn. De daarbij door Audi (en zij niet alleen) ingeslagen weg - een in hoge mate gebruik van de moderne elektronica, aërodyna mische vormgeving en het zoeken naar rendementsverbeteringen in de aandrijving - lijkt in de jaren '80 de enige juiste. In de auto vinden we de aan de buitenzijde al af te ziene ruimte, zeer luxe zitplaatsen en een erg fraai dashboard, voorzien van di verse technische snufjes. Haast als vanzelfsprekend zijn de meters goed afleesbaar en de overige in- ZES JAAR ONTWIKKELING Na een ontwikkelingsperiode van zes jaar beleeft de nieuwe Audi 100 zijn internationale debuut op de Auto-Salon te Parijs eind deze maand. De Audi 100 anno 1982 is een compleet nieuw automobiel, die voldoet aan de hoogste eisen en verrast door z'n zuinigheid. Dit is bereikt door een extreem aërody namische carrosserie met een lucht- weerstandswaarde van slechts 0,30. Hiermee is de nieuwe Audi 100 de meest aërodynamisch ge vormde in serie gebouwde automo biel van dit moment. Ondanks dat de nieuwe Audi 100 groter en ruimer is dan z'n voorgan ger, weegt de wagen minder. Deze gewichtsvermindering werd onder meer bereikt door toepassing van lichtmetaal en met glasvezels ver sterkte kunststof. Zelfs de krik be staat uit een sterke aluminiumlege- nng. Geïntegreerde portierruiten en in de carrosserie gelijmde voor- en achterruit dragen bij tot voorko ming van windgeruis. Ook het onderstel onderging een grondige wijziging. Volledig nieuw zijn de achteras met grotere spoor breedte, verlengde langsdragers en in de veerpoten opgenomen schok dempers. Terwijl de voorwielop- hanging werd verbeterd. Alle mo- Sensationele nieuweling van Audi, deze nieuwe 100 linderinhoud en 55kW (75pk), die normale benzine gebruikt, twee vijfcilinder superbenzinemotoren met respectievelijk 1.9 en 2.2 liter inhoud, goed voor 74 kW (100 pk) en 100 kW (136 pk) en tenslotte een vijfcilinder diesel motor met 2.0 liter inhoud en 51 kW (70 pk). Met een brandstoftank van 80 liter is een actieradius mogelijk van meer dan 1000 kilometer, natuur lijk sterk afhankelijk van snelheid, manier van rijden en motorversie. EERSTE RIJ-INDRUK Audi bewijst met de nieuwe 100 dat zonder aan comfort en ruimte m te leveren, luxueuze grote wagens kunnen worden gebouwd die toch strumenten licht te bedienen. Al leen de op speciale manier gemon teerde zijramen laten zich nogal stroef op- en neerdraaien. Een prettige voorziening is de stuurbekrachtiger (niet standaard op de 1.8), waarvan de kracht ver mindert naarmate de snelheid toe neemt. De zit op de prettig gevormde stoelen en achterbank is uitstekend met ruim voldoende steun naar alle belangrijke zijden. Opvallend stil blijft het binnens kamers. Alleen bij hoge snelheden - en dan praten we over 160 km/u en meer - dringt er wat motor en bandengeruis naar binnen door Het blijft echter windstil. Al deze ingrediënten staan borg voor com- We worden deze weken over stelpt met Autonieuws. Het zijn dan ook hoogtijden voor de auto- journalisten. De ene introductie hebben we nog niet achter de rug, of we staan al weer voor de volgen de op Schiphol om ergens in Europa een eerste indruk op te doen van een nieuw model. Verleden week was dat ondermeer met de nieuwe Audi 100. In de om geving van Frankfurt a/M gingen we deze bijzonder fraai ogende Li mousine aan de tand voelen dellen van de nieuwe Audi 100 staan op 14 inch radiaalbanden. Om optimale bescherming tegen roestvorming te verkrijgen werd maar liefst dertig procent van het plaatwerk verzinkt. MOTOREN Er is keuze uit vier motoren: Een nieuwe viercilinder met 1.8 liter ci-

Leusder Krant | 1982 | | pagina 10