„Ons klimaat leent zich beter voor witte wijn' (c"MmcnmUéSy remiekoopwoningen van Bohan n plan Munnikhove/Bosveld Judoschool loopt als trein Jaap Siewers verbouwt druiven Uit het politierapport Morgen aktie „Geef Max de Zak" Film bij Blijhof EMEENTE BEREIKT IN PRINCIPE OVEREENSTEMMING Als u gaat trouwen, wilt u dat natuurlijk weten ook. TROUWKAARTEN DINSDAG 28 SEPTEMBER 1982 plaatselijk nieuws LEUSDEN In een grote vervallen moestuin, omgeven loor oude muren heeft Jaap Siewers een stukje grond waar hij jruiven teelt voor het vervaardigen van wijn en waar hij tevens elbare paddestoelen kweekt. Hele stukken van de moestijn jjn sterk verwilderd en Jaap vraagt dan ook terloops of ik tmand ken die wat onkruid wil wieden Het gedeelte waar de wijn aard ligt is echter keurig onder ouden. 33 wijnstokken in rijen pgesteld en even verder staan wijnstokken die pas geplant i Terwijl wij tussen de rijen oorlopen vertelt Jaap Siewers vat voor soorten druiven hij [weekt en uit welk land deze Ikomstig zijn; onder andere uit luitslands. Frankrijk, Engeland een nieuwe sterke plant uit longarije De druiven worden loofdzakelijk voor witte wijn ge- eeld Dit jaar zal het een goede logst worden. Diverse ranken itten vol druiventrossen. Opeen ieuw stukje waar de grond de jiste samenstelling nog niet feeft kun je aan de kleur van de laderen en aan de kleine drui- entrossen zien dat de volle groei it najaar nog niet bereikt zal /orden. •addestoelen In een hoekje van de moestuin taat een bak waar drie padde- toelen de grond uitkomen. Het ilijkt de eerste oogst van het jaar zijn. Deze paddestoelen, de tropharia groeien in een bed stro met aarde Onder een boom, staan enkele boomstam- 3U* nen waar eerdaags ook padde stoelen tegenaan zullen groeien, zogenaamde Oesterzwam, leide paddestoelen smaken foortreffelijk in soepen, sauzen en ragoüts. De oesterzwam wordt door middel van het broed(paddestoelenzaad) op beuke- of berkehouten blokken geënt. Vervolgens worden de blokken, verpakt in plastic zak ken, een aantal maanden in de garage bewaard. Het mycelium (weefsel waaruit een paddestoel zich ontwikkeld) groeit dan door de stammen heen. Daarna gaan de blokken in de tuin. In de eerst komende herfst verschijnen dan de paddestoelen De blokken gaan 5 tot 6 jaar mee. Op de terugweg naar huis vertelt Jan hoe hij tot de druiventeelt is ge komen. paardebloemwijn ,,Voor de aardigheid ben ik wat gaan experimenteren onder an dere door het maken van paarde bloemenwijn. Dat is wel aardig en je drinkt daar uiteraard wat van maar echt lekker is het niet. Dat was ook het geval met zelfge maakt bier In een Engels tijd schrift, speciaal voor wijnma kers, las ik op een gegeven mo ment dat er druivenstekjes te koop waren op het eiland Wight. Ik heb die stekjes besteld met het gevolg dat ik op een gegeven moment wel stekjes had maar geen grond Via via ben ik aan deze grond gekomen." Bij Jaap thuis aangekomen gaan we eerst even de tuin in, waarvan hij zegt er door zijn vrouw uitgeschopt te zijn met zijn druiven, maar waar toch heel wat druiven aanwezig zijn. Spe ciaal voor Hobbieskoop in Zuid worden hier druiveplanten ge kweekt. Zijn kinderen verkopen op deze jaarlijkse bazar de stek ken inclusief handleiding voor een klein bedrag. De nieuwe Hongaarse druif staat ook hier weer. Jaap ziet veel in deze druif vooral gezien het Nederlandse klimaat. Verder is er een hele decoratieve druiverank aanwezig, die een hele muur in de tuin bedekt en in de herfst een prachtig gekleurd blad toont. Zoals alle druivensoorten erbij staan zou je zeggen dat druiven verbouwen een hele leuke hobby is, maar het leven van een wijn- boer(tje) in Nederland gaat niet over rozen en ook niet altijd over druiven Het blijkt dat pas na zes jaar een druiveplant zijn beste resul taten aflevert. In die zes jaar kan er heel wat gebeuren. Op ironische wijze vertelt Jaap wat er allemaal mis kan gaan en ook misgegaan is Voor de drui venteelt is de moestuin eigenlijk te vochtig Juist doordat de moestuin ommuurd is en er veel bomen in de omgeving staan blijft de vochtigheid lang han gen, hetgeen schimmels en on gedierte bevordert. Konijnen hebben een tijdlang de struiken aangevreten, muizen hebben de wortels aangevreten en met een nat voorjaar komt er geen druif aan de boom. Toch moet in zo'n jaar alle werkzaamheden verricht worden die anders ook gedaan worden om het jaar daarop weer optimaal te kunnen beginnen. Jaap Siewers bii een druiverank in zi/n tuin Wanneer een late nachtvorst de knoppen aantast is het ook een bekeken zaak. Wespen, waar hij vooral dit jaar veel last van heeft gehad, zuigen de druiven leeg en wanneer je er niet bijtijds bij bent, hebben fazanten en andere vogels de druiven opgegeten. Wij lachen om al die ellende maar Jaap heeft menigmaal gedacht: ,,als het het volgend jaar weer niks is, houd ik ermee op". kostbaar ,,Het verbouwen van wijn brengt veel werk met zich mee en is ook erg kostbaar", aldus Jaap Siewers. ,,Het is duurder dan het duurste flesje wijn" Het druive- stekje zelf is niet zo duur maar de grond moet bijvoorbeeld bemest worden Je moet zeer fijnmazige netten hebben waar zowel vogels als wespen niet doorheen kun nen kruipen. Van die netten heb ik er maar een paar want deze zijn in Nederland niet verkrijg baar" Verder moet er spuitappa ratuur aanwezig zijn om onge veer zes keer per jaar te spuiten tegen schimmel en bovendien moet doormiddel van kalk- en meststoffen de grond een juiste balans krijgen. ..Zelf ga ik eens in de week naar de moestuin, wat eigenlijk te weinig is. Dan moet er geschoffeld worden, ge snoeid, takken vastgemaakt, ge mest, gespoten, noem maar op." Tijdens het gesprek krijg ik een glaasje .Leusder wijn" aangebo den Deze witte wijn heeft een frisse, jonge, niet zoete smaak Jaap laat enkele flessen zien, waarop een bijzonder etiket zit; verschillende hebben zelfs een label met de initialen J.S. Op een fles paardebloemenwijn staat „alleen in noodgevallen ope nen". Het zelf maken van wijn en de juiste smaak bereiken vergt heel wat. De oogst die officieel een fles per wijnstok is, komt in de praktijk neer op 20 halve liters per jaar Met die halve liters lijkt het meer", zegt Jaap. De smaak kan ook ieder jaar verschillend zijn, afhankelijk van de soorten druiven die bij elkaar worden gebruikt. Jaap: ,,Het wijn maken gaat als volgt. Wanneer de druiven rijp zijn om te oogsten en de vogels zijn me niet voor leg ik de trossen in manden Eerst worden de drui ven gekneusd oftewel met twee handen stukgeknepen Vervol gens gaat alles in een zelfge maakte pers die als een autokrik werkt. Voor witte wijn wordt het sap opgevangen en gezeefd en wordt in glazen potten van vijf liter gedaan. De most (het sap) wordt daarna door sulfiettablet ten gesteriliseerd. Wijngistcul- tuur wordt toegevoegd en de flessen worden met een water- slot gesloten. Zodra de sulfiet is uitgewerkt gaat het gist aan het werk om de suiker in het most om te zetten in alcohol De koolzuur, die tevens ontstaat, ontsnapt via het waterslot. En dan maar bor relen. soms zeer intensief Met die paardebloemwijn is alles er een keer overheen geborreld. Het was alsof er een koe door het huis gelopen had! Dat borrelen duurt een paar weken In die tijd worden de suikers langzamer hand omgezet in alcohol Als het zover is wordt de fles koel gezet. Het vocht wordt langzaam helder doordat de gistcellen naar bene den zakken. Voorzichtig hevel je de wijn over in andere flessen, vult deze af, doet de kurk erop en de flessen gaan de wijnkelder in. die ik overigens niet bezit". Het is wel zo dat in goedezomers mijn zelfgemaakte wijn boven de norm uitkomt die in Duitsland gebruikt wordt, de zogenaamde ..Qualitatswein." Het suikergehalte van de druif, dat regelmatig door Jaap wordt gecontroleerd en onder andere afhangt van de bladeren boven de trossen zijn van wezenlijk be lang voor de kwaliteit van de wijn Een hoog suikerpercentage in druiven wil niet zeggen dat er een zoete wijn van wordt ge maakt, maar heeft te maken met het alcoholpercentage dat door die suikers ontstaat. ,,De witte wijn is een stuk beter dan de rode die ik maak. Ons klimaat leent zich ook beter voor witte wijn. Voor mensen die de wijnbouw willen gaan doen zou ik zeggen, houdt het op de witte. Zoek een soort druiveplant uit die laat uitloopt, snel groeit, on geveer begin juli bloeit en eind september rijp is. Voor mij is er een troost: Is het een natte zomer dan heb ik mijn paddestoelen en in een droge zomer heb ik wijn." THEA MIDDELKOOP /an één onzer verslaggevers) LEUSDEN De gemeente heeft met de Bohan Bouwge- ade|eenschap BV uit Utrecht in principe overeenstemming ereikt over de verkoop van grond in het deelplan Munnikho- in/Bosveld voor de bouw van 86 premiekoopwoningen. Deze illen worden gebouwd op grond die aanvankelijk bestemd ooi as voor woningwetwoningen. Door het uitblijven van de iele- enodigde contingenten kan de realisatie van deze woningen dw je) doorgaan. B W laten de gemeenteraad >ten, dat de verkoop van de ond aantrekkelijk is, omdat het rrem al bouwrijp is gemaakt en dus geen renteverlies wordt lieden Zowel voor de gemeen ds voor de toekomstige bewo ners in Munnikhoven/Bosveld is het zonder meer bezwaarlijk als het bouwterrein voor lange tijd braak zou liggen, aldus het colle ge van B&W. De bouw- en aanne mingsovereenkomst voor de re alisatie van de premiekoopwo ningen zal door de Bohan (die vorig jaar afzag van de bouw van premiewoningen in Bosveld) worden gesloten met Hurks Vastgoed BV, een maatschappij waarmee de gemeente nog in de slag is over grondaankoop in Claeverenblad/Wildenburg. B&W laten de raad weten ernaar te streven beide transacties gelijk tijdig af te sluiten en willen daar om gemachtigd worden de on derhandelingen met de Bohan en Hurks verder af te ronden huurders In de concept-overeenkomst die met de Bohan is gesloten is door de gemeente bedongen, dat de premiewoningen in eerste in stantie zullen worden aangebo den aan huurders en adspirant- huurders van (woningwetwo ningen in Leusden De verkoop van grond in Munnikhoven/Bos veld aan de bouwgemeenschap uit Utrecht zal niet doorgaan als op uiterlijk 1 april 1983 nog geen 64 van 86 premiekoopwoningen zijn verkocht. Zodra het Rijk weer de bouw van een aantal woningwetwonin gen in Leusden wil subsidiëren (contingenten verstrekt) ligt het in de bedoeling van B&W om de geannuleerde woningwetwonin gen in Munnikhove/Bosveld in een ander plan te realiseren. w esfl - )kcj vo: BURGERLIJKE STAND het bevolkingsregister van ai usden blijkt dat in de periode EBOREN: aug. 82 Anne Louise Martine, L V. Vlek en M H M. Ver- oij 82 Benno, z.v. B. Lans- rp. en B. L. M Dekker Jep. 82 Venhar, d.v. M. Hamur- lasWen F Altuntas; MartineCaroli- Marjolein, d.v R.W. M. Stam per en A. P van Doorn &p 82 Hanna Deborah, d.v. J. van Driel en A. H. Baan ha"Jep. 82 Paulus Hendrikus Ma- zv. H. J. M. Bokkers en J M. skuilen 82 Bastiaan Jan, z.v. B J slnj nde Erve en E C. van Werk- •ejjloven, Jacobus, z v. G. H A. ;nsing en C. Rijnders sep 82 Richard, z.v J. M r ze 9 september tot en met 22 plember zijn: ene 'ers en M G. M. Voskuilen 82 Rudy Martijn, z v J. J. oekhuizen en M. P. C. de Booij iHUWD: sep. 82 Ch. L M. Sol en H. '<kers sep. 82 J A. W. KuijkenE E. venboom; V. H G. Halsig en E van Aken; M. W. J. Dijkhof en Blotenburg; H. H. Venema en G van Loenen sep. 82 M P van't Klooster en M. Blom 'ERLEDEN: irsli jeu sep 82 S. Kok, geh. met J.van je h "Geer, oud 74 jaar; M. A Th. no lolderink, geh. met J P. van de ebbe "Ifshaar, oud 31 jaar sep 82 G. van der Horst, oud jaar sep. 82 H. Pompstra, oud 82 sep. 82 H. J, Blom geh. gew N E. G. van den Broek, oud CAFE TE LANG OPEN Afgelopen vrijdagavond hield in Leusden-centrum een caféhouder zich niet aan de voorgeschreven sluitingstijd Er werd daarom tegen hem proces verbaal opgemaakt. KOP-ST AART-BOTSING Vrijdagmiddag 24 september deed zich op de Heiligenbergerweg een kop-staart-botsing voor. De heer P. uit Amersfoort bemerkte te laat dat de voor hem rijdende auto. bestuurd door mevrouw K uit Leusden. remde. Hij reed er dus tegenop met als gevolg dat beide auto's total loss raakten. TWEE AUTO'S GERAAKT Zaterdag 25 september werden op Bohemen drie auto's bescha digd. Dat was de schuld van me vrouw S., die bij het wegrijden bij haar woning twee andere auto's raakte. Deze behoorden toe aan de heer S. uit Leusden en de heer B uit Gendt INBRAAK Zaterdagavond is bij een inbraak aan de Asschatterweg een witte damestas met daarin een hoeveel heid geld en een herenportemon- nee gestolen. POGING TOT INBRAAK Zondag constateerde een inwo ner van de Lijsterbeslaan, dat bij zijn woning een poging tot inbraak was gedaan. Onbekenden hadden getracht een zijraam te forceren. Zonder succes. BLOEDPROEF De heer B. uit Leusden werd zon dagmorgen om drie uur door de be manning van een patrouillewagen in kennelijke staat achter het stuur van zijn auto aangetroffen. Een bloedproef wees uit, dat hem een rijverbod diende te worden opge legd. LEUSDEN Morgen (woens dag) vindt er In Leusden weer een Inzameling plaats in het ka der van de aktie „Geef Max de Zak". Inwoners van Leusden zijn dan In de gelegenheid om In speciale zakken gebruikte kle ding bulten te zetten. Deze zak- ken worden opgehaald door me dewerkers van de aktie. De op brengst is bestemd voor rheuma- tiënten. DEZE WEEK IN DE GEMEENTE Woensdag 29 september. 20.00 uur: lezing over vredesopvoeding in de Marcuskerk. Donderdag 30 september. 19.30 uur: raadsvergadering in ge meentehuis aan Hamersveldse- weg. Donderdag 30 september, 20.00 uur: film Kramer versus Kramer in De Korf. Zaterdag 2 oktober, 9.30 uur: start familiefietstocht Scouting bij Alberts Corner Zaterdag 2 oktober, 20.00 uur: optreden Martine Bijl in De Mof. LEUSDEN Woensdag 29 september begint Blijhof weer met het vertonen van films. Zoals bekend is dat op iedere laatste woensdag van de maand. Er zijn twee voorstellingen: van 13.45 tot 15.00 uur en van 15.30 tot 16.45 uur. Blijhof begint het sei zoen met een Walt Disney teken filmfestival, geschikt voor kinde ren vanaf 4 jaar. De toegangs prijs bedraagt voor leden I 1,50; voor niet-leden f 2,50. Het ge bouw van Blijhof staat aan de AnsiwtyslAao.^-, ,llcIvuor judoschool, of zoals Dotinga die onderneming omschrijft met In stituut voor Bewegingsonderwijs Ju Sei Do, loopt als een trein. Het aantal leerlingen is ge groeid tot circa 180 en voor nieu we jeugd-judoka's is vrijwel uit sluitend nog plaats op zaterdag morgen Een gevolg van het feit. dat Dotinga te weinig uren in- gymzaal Berkelwijk heeft kun nen lospeuteren van de gemeen te. Wie het laatst komt heeft nu eenmaal niet de royaalste keuze. Dit weerhoudt de heer Dotinga toch niet van zijn uitbreidings plannen Op de eerste plaats ziet hij toch nog wat lichtpuntjes en verder blijft hij naarstig zoeken naar ruimere mogelijkheden In het uiterste geval denkt hij zelfs aan het bouwen van een eigen dojo in de toekomst. Naast jeugdjudo wil hij die sport ook mogelijk maken voor dames en heren vanaf 16 jaar Voor mensen uit dezelfde leeftijdsgroep, die dat willen, introduceert hij voorts een cursus Zelfverdediging. Al was het alleen maar om zeker te zijn in agressieve situaties, die tegenwoordig helaas niet alleen maar in de (grote) steden voor komen Leg 'm daar maar neer, Jan! LEUSDEN/CENTRUM Ju do, vrijwel uitsluitend voor de jeugd, was tot voor kort in Leus den een Boersma-aangelegen- heid. Wij hebben u reeds gemeld, dat onlangs het Leusdense „fi liaal" van de Amersfoortse sport school is overgenomen door de toen nog in Arnhem wonende Jan S. Dotinga. De bijzonder an- bitieuze gymnastiekleraar, met juda als belangrijkste bezigheid, woont inmiddeld in Leusden (Kornoelje 51, teil. 947440). De Het begin van het einde van Dotinga's tegenstander. UITSLAGEN SVA Sporting-Achterveld 3-2 Achterveld 2-Scherpenzeel 2 1-2 Kleviten2-Achterveld3 1-1 Achterveld 4-Kieviten 3 '5-1 Roda 5-Achterveld 5 3-2 Achterveld 6-VVZ A 7 2-1 Dames Achterveld-SIOS 6-1 Achterveld A1 -TOV A1 4-1 Hooglanderveen A2 - Achter veld A2 0-2 Achterveld B1 - Hoevelaken B1 0-3 Achterveld B2-Soest B2 0-6 Amersfoortse Boys C1 - VVZ '49 C1 3-0 Achterveld C2 - Hoogland C4 4-0 LimvioDI-Achterveld D1 9-2 Achterveld D2- Soest D4 1-0 SEC E1-Achterveld E1 2-0 Achterveld E2 - IJsselmeervo- gels E2 0-10 Dames junioren Achterveld - SDO 4-0 tolcioernW^.A-h.lA,i-W. _q n Het gebeurd^ no9^Ayaak dat Anders zou u wel een andere samenlevingsvorm hebben gekozen. Ja toch? Al uw familieleden, vrienden en kennissen kunnen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit met één van de fraaie uit de selectie 1982 van de LEUSDER KRANT Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Kantoor geopend, op werkdagen van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17.00 uur. Desgewenst kunt u de modellenboeken thuis bekijken als u ons even van tevoren een seintje geeft. Dan reserveren we de boeken voor u. naar mijnTaas. De boekhoud*».^^khê,dwon vasie Rianrenxring wel Db per- ..„..--.j jpor de k'anten tlng. Zwarteweg I6a. telefoon 941247^oe^^f^^^^

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9