in Grand Science fiction, western en arthouse-films „Nacht van de film": gebeurtenis om mee te maken 15/16 OKTOBER: DE NACHT VAN DE FILM (1) kijk op de film Scène uitUne semaine de vacances" van Tavernier. Te zien in het Arttoi programma van Grand. Beeld uit de film „For a fistfulI of dollars". Scène uit: Once upon a time in the west". In het western-programma door Bert Vos AMERSFOORT - Zoals we reeds enige tijd geleden heb ben gemeld, wordt In de nacht van vrijdag 15 op za terdag 16 oktober a.s. voor de tweede keer In de ge schiedenis van de Amers- foortse bioscopen een nachtelljkefllmmarathon ge houden. In tegenstelling tot vorig jaar. toen deze mara thon (met science fiction en horror-films) alleen In het Grand Theater werd gehou den, zullen nu alle Amers- foortse bioscopen die nacht een eigen programma van twaalf uur film te bieden heb ben. En dat is niet niks. Dat betekent, dat die nacht maar liefst veertig films gedraaid zullen worden, verdeeld over zeven programma s. Zeven categorieën dus, waaruit u de keus hebt: science fiction In Grand 1 en 2, westerns In Grand 3 en Art- house In Grand 4; films met Clint Eastwood in Cinema 1, horrorfilms In Cinema 2, be kende lachfilms in Euro Ci nema en karate-fllms In Duo 1 en 2. Voor zover bekend zal deze nachtelijke tllmmara- thon voor Nederlandse be grippen een unieke gebeur tenis zijn. Op dit moment zijn er vrij wel geen kaarten meer voor de programma's met horror films (Cinema 2) en Arthou- sefllms (Grand 4 en 5). Er zijn nog voldoende kaarten be schikbaar voor de SF-, en westernprogramma's In Grand, voor de Cllnt East- wood-tllms in Cinema 2 en de Karate-fllms rond Bruce Lee in Duo. In Euro Cinema, waar lachfilms draalen, is nog een beperkt aantal kaar ten beschikbaar. Vandaag In onze fllmrubrlek aandacht voor de marathon-program ma's van het Grand Theater, volgende week voor de films In Cinema, Euro en Duo. Henk Bllekendaal van Jog- chem's Theaters, de organi sator van dit grootse filmfes tijn, Is niet dlrekt ontevre den, maar hij verwacht In de komende weken dat nog méér mensen een plaats zul len reserveren voor één van de programma's. Bllekendaal: „We zijn na tuurlijk al heel vroeg gestart met de verkoop en veel men sen weten dan nog niet of ze in oktober naar de film willen of kunnen. Het spaarsys teem dat we hebben inge voerd heeft redelijk gewerkt. Een kleine twee honderd mensen hebben er gebruik van gemaakt, maar de groot ste hap betaalt toch Ineens." U had er meer van verwacht? Bllekendaal: „Inderdaad. Ik had gedacht dat In deze tijd van teruglopende economie de mensen zo'n spaarsys teem meer op prijs zouden hebben gesteld. Dat Is dus niet zo." Wat niet wegneemt, dat „de Nacht van de Film" In Amersfoort een unieke ge beurtenis lijkt te worden. Een filmfestijn om mee te maken. DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1982 ICBMMlij Diane Keaton als „Annie Hall", film van Woody Allen. Hanna SchyguUa als Willie in „Lili Marleen" van Rainer Werner Fassbinder Jack Nicholson (links) in een scène uit „One flew over the cuckoo's nest' Louise Fletcher in One flew over the cuckoo's nest". caanse gangster, een hoofdrol The good, the bad and the ugly Deze drie mannen zijn op zoek naar een verdwe nen schat van 200.000 dollar in de door de Burgeroorlog verscheurde Verenig de Staten. Clint Eastwood in zijn afge dragen poncho en de eeuwige sigaren- peuk tussen zijn lippen, weet ook in de ze film te overtuigen „A fistful of dollars", waarin Clint Eastwood eveneens de hoofdrol ver tolkt. moet eigenlijk genoemd worden als de film, die Eastwood wereldbe roemd maakte als filmacteur. Eastwood speelt in deze film, gebaseerd op de Japanse film „Yojimbo", de Amerikaan Joe, die - vraag niet hoe - de rust her stelt in het stadje San Miguel, waar twee rivaliserende families elkaar op leven en dood bestrijden. Clint Eastwood als de eenzame maar zeer alerte vreemde ling met de poncho en de sigarenpeuk werd een begrip. De films, waarin hij als zodanig optreedt worden zelfs „Pon cho-films" genoemd. Duidelijk is, dat de Italiaanse regisseur Sergio Leone met zijn spaghetti-westerns de Amerikaan se filmprodukten in dit genre de loef heeft afgestoken en meerdere malen heeft overtroefd. Wie kennis wil maken met zijn films (of ze nog eens wil gaan zien) kan daar voor tijdens de „Nacht van de film" In het Grand Theater terecht. Voor de lief hebbers van dit veelbeproefde genre een buitenkansje. ARTHOUSE FILMS Het Is niet voor niets dat het Art- house-programma van „De nacht van de film" In Grand 4 en 5 vrijwel Is uitverkocht. De samenstellers heb ben een kwalitatief gezien hoog staande reeks films op het program ma gezet, ook al verschillen de films onderling nogal wat van karakter. Ze hebben allen met elkaar gemeen, dat het films van niveau zijn, Internatio naal geprezen en onderschelden. De samenstellers gaven deze films het predikaat „de betere film", ook al heb Ik daar wat bezwaar tegen, om dat elke film in het eigen genre tot de betere films kan behoren. Ik geef de voorkeur aan Arthouse-fllms bij ge brek aan een betere definiëring. Het zijn In het algemeen films, die niet dlrekt een duidelijk etiket opgeplakt kunnen krijgen. Géén SF, géén wes tern, géén aktle- of horrorfilm, soms een komedie. Het zijn In leder geval films, die gaan over onze samenleving. Over wat er fout aan Is of goed. Over mensen met hun kleine en grote problemen, hun konfllkten met zichzelf, gezin of sa menleving. Het kunnen ook histori sche films zijn of komedies, die via metaforen relateren aan de samenle ving van vandaag. Films, die iets te zeggen hebben. Niet dlrekt drama tisch of zwaar, maar toch films, waar- In de hoofdfiguren allesbehalve bordkartonnen mensen zijn. Op het programma van Grand 4 en 5 staan de volgende films „Annle Hall", één van de beste films van de filmmaker/schrijver/komiek Woody Allen, waarin in feite veel auto biografisch materiaal is gebruikt voor het vertellen van het verhaal van een beroemde tekstschrijver, die zijn eigen onzekerheid verbergt achter een scher pe tong. Een man ook, die nogal wat problemen heeft met z'n sexleven. „Een goede relatie opbouwen", is Woody Allen's conclusie, „is gekken werk" Maar niet zozeer het verhaal - met Diane Keaton en Woody Allen in de hoofdrollen - bepalen de film, als wel de onophoudelijke stroom grappen. „Die Blechtrommel" van de Duitse regisseur Volker Schlöndorff is een in dringende karakterschets tegen de achtergrond van de tweede wereldoor log, zich afspelend in Danzig, toen nog een Duitse vrijstaat, nu een Poolse stad. „Die Blechtrommel" is het verhaal van Oskar, die uit protest tegen de we reld van de volwassenen op driejarige leeftijd besluit om niet verder te groeien Vanaf dat moment is hij niet te scheiden van zijn trommel. Wanneer mensen of situaties bedreigend voor hem worden of hem niet bevallen, slaat hij wild op zijn trommel en laat door hevig gegil glas in zijn nabijheid springen. In een bonte opeenvolging van komische, sar donische, trieste, gewelddadige maar ook ontroerende scènes toont Schlön dorff niet alleen de turbulente jeugd van de jongen Oskar, maar ook de samen leving van het voorooriogse Duitsland, dat in de greep komt van het Hitlerre- giem en er tenslotte aan ten onder gaat. Een schitterende, indrukwekkende film, die werd onderscheiden met de Gou den Palm van Cannes 1980. „Ordinary People" is het regie-de buut van de beroemde acteur Robert Redford. Een debuut, dat direkt werd geprezen als een hoogstaande, intege re film. Eigenlijk on-Amerikaans en dat schijnt in Hollywood toch een onder scheiding op zich te zijn. Met dat on Amerikaans wordt bedoeld, dat de film sfeer en gevoel heeft, niet gemaakt vol gens de geijkte Hollywood-cliché's. „Ordinary People" kreeg verschillende Oskars (Redford kreeg er een) en dat is terecht. Want „Ordinary People" is een aangrijpende film over een gezin. Nu niet eens een rijk gezin, geen Dallas matrijs, maar een gewone familie. Het thema is overigens belangrijk genoeg: het onderlinge kontakt tussen zoon en ouders. De zoon heeft een poging tot zelfmoord gedaan omdat hij denkt de oorzaak te zijn van de dood van zijn broer. Bovendien is hij van mening, dat zijn broer met name door de moeder altijd is voorgetrokken en dat zijn moe der niets om hem geeft Robert Redford heeft van dit basisge geven, gebaseerd op een scenario van Alvin Sargent een schitterende film ge maakt, indrukwekkend door de een voud èn de formidabele vertolkingen van Donald Sutherland Mary Tyler Moore, Judd Hirsch en Tinothy Hutton. Natuurlijk kan een Franse film niet ontbreken in dit rijtje en hoewel ik mis schien andere titels zou hebben geko zen, is „Une semaine de vacances" van Bedrand Tavernier niet de slecht ste. Tavernier (bekend o.m. van „Que la fête commence") heeft als grondthe ma in al zijn films de communlkatie tus sen mensen. Tavernier omschrijft zijn film als een „feitensprookje". Hoofdper soon is de 31 jarige lerares Frans Lau rence, die het op een gegeven moment niet meer ziet zitten. Haar dokter schrijft haar een weekje ziekteverlof voor en Bedrand vedelt in deze film wat er in die week gebeud. „Une semaine de vacan ces" is een aaneenrijging van gesprek ken en ontmoetingen, maar nergens wordt de identiteitscrisis van Laurence dramatisch ovedrokken. Zoals gezegd: misschien niet helemaal thuishorend in dit rijtje, maar niettemin een film, die wel blijft boeien door de eenvoud van het gegeven, dat onnadrukkelijk is uitge werkt. Tenslotte één van de laatste films van de kodgeleden overleden Duitse veelfil- mer Rainer Werner Fassbinder: „Llll Marleen". Het verhaal van een be faamd lied (de titelsong), maar ook het verhaal van de tweede wereldoorlog, gezien vanuit een ander gezichtspunt: dat van de Nazi-Duitser zelf Fassbin der heeft zijn film twee lagen gegeven dat van het verhaal van het onbenullige meisje Willie (Hanna Schygulla) dat een onbereikbare liefde koestert voor een onbereikbare man. Een meisje be roemd en geliefd in nazikringen als de vertolkster van „Lili Marleen". Fassbin der heeft het melodramatisch gegeven tot in details uitgewprfct. Maar Fassbin der wilde méér dén een mooie Duitse film maken Ié Hollywood. De tweede laag geeft zijn bedoelingen beter aan: Hij geeft „Lili Marleen" de impakt van een Nazi-propagandafilm, waarin al leen maar goede Duitsers rondlopen. Het Duitse volk wordt voorgesteld als a-politiek, dat alleen strijd om te overle ven. In duidelijke zwart-wit-termen pro voceert hij de kijker, ondanks de schone schijn en glitter. Fassbinder zelf speelt in de film de rol van Weisenborn, een verzetsstrijder en maakt daarmee zijn rol in het geheel duidelijk. Het zal duidelijk zijn, dat „Lili Marleen" een film is. die diskussie op kan roepen en dat dit de bedoeling van Fassbinder was. Ondanks de schitterende vormge ving. Tenslotte aandacht voor „One flew over the cuckoo's nest" van regisseur Milos Forman met Jack Nicholson in de hoofdrol Een topper in z'n genre, draai end om een niet-gek in een gekkenhuis, die tenslotte toch de strijd verliest. De film is in onze filmrubriek al meerdere malen besproken, zodat ik kort kan zijn: .One flew over the cuckoo's nest" is erg komisch (in het eerste deel) en tragisch (aan het slot), blijft van het begin tot het einde boeien, waarbij je steeds meer sympathie krijgt voor de gekken en is in z'n geheel genomen indrukwekkend qua inhoud, vormgeving, vertolkingen en regie (door BERT Vos) AMERSFOORT - De liefhebbers van science fiction, wes terns en de Arthouse-films kunnen in de nacht van vrijdag 15 op zaterdag 16 oktober a.s. terecht in het Grand Theater. In het bijzonder voor mensen, die bepaalde films nog niet hebben gezien (of nog een keertje willen zien) biedt deze marathon daartoe een uitstekende gelegenheid. Het Grand Theater brengt uitstekende programma's, dat staat buiten kijf. Met films, die vrijwel allemaal in hun eigen genre boven de middel maat uitsteken. In dit eerste artikel over de filmmarathon zullen we aandacht besteden aan het SF, Western en Arthou- se-programma. Zowel voor het westernprogramma als voor de SF zijn nog plaatsen verkrijgbaar. neet tegen een wrede planetenverove- SCIENCE FICTION Het science flctlonprogramma be vat zes films van uiteenlopende aard. Naast de specifieke ruimtevaart (Ca- prlcorne One), ruimte-avonturen (Ontsnapping van de Apenplaneet en Battle beyond the stars) geneti sche mutatie (Scanners) bevat het programma twee films, die een toe komstige samenleving tonen (Rol- lerball en Clockwork Orange). De SF- llefhebber krijgt daardoor een aardi ge kijk op de verschillende genre's binnen de science flction-film. „Capricorne One" van regisseur Peter Hyams. met in de hoofdrollen El liott Gould, James Brolin, Branda Vac- caro. Telly Savalas en Karen Black, ver telt het ongelooflijke verhaal van een bemande ruimtevlucht naar Mars, die op het laatste moment onbemand ver trekt, terwijl de hele wereld in de waan wordt gelaten, dat de astronauten wel degelijk op Mars belanden. „Capricorne One" is naast een enerve rende ruimtevaart-avontuur tevens een thriller, waarin het bedrog van NASA op spannende wijze is uitgewerkt „Rollerball" van regisseur Norman Jewison met James Caan in de hoofdrol als Jonathan E., behoort tot de harde SF, waarin een toekomstige wereld wordt getoond met als voornaamste tijdverdrijf het keiharde, moordende spel „Rollerball". Dit spel vervangt de oorlog tussen de verschillende groot machten. James Caan speelt Jonathan E.. één van de beste Rollerball-spelers ter wereld, die verzeild raakt in een web van corruptie, intrige en moord. „Roller ball" is opvallend door vormgeving en inhoud. De film biedt een toekomstvisie, die wellicht op zich aantrekkelijke kan ten in zich heeft, maar daarnaast laat zien, dat de mensheid in feite onveran derlijk is gebleven. Ook een toekomstvisie, maar wel een heel andere, is de befaamde film van regisseur Stanley Kubrick: „A Clock work Orange", zo langzamerhand behorend (met het eveneens door Ku brick gemaakte „2001") tot de klassie ke SF-films. „A Clockwork Orange" (naar het boek van Anthony Burgess) is nog steeds qua thema aktueel. Kubrick toont - aan de hand van de belevenis sen van de jongen Alex (een voortreffe lijke rol van Malcolm McDowell) het fas cisme in al haar verderfelijke vormen. En dat niet alleen: de kern van de film is de gedachte, dat er hard geweld, zacht geweld, mentaal geweld en bemoei zuchtig geweld bestaat en dat zolang de mens zichzelf niet veranderen kan door zijn inzicht te vergroten, ieder ex periment om hem beter te maken door dwang kansloos zal falen. Kubrick ge looft niet in sprookjes, dat hebben al zijn films duidelijk bewezen, zo ook „A Clockwork Orange", dat terecht onder de meesterwerken kan worden gerang schikt. Geheel anders van aard is „Escape from the planet of the Apes", een film uit de bekende „Apenplaneet-reeks". In tegenstelling tot het eerste deel. waarin astronauten van de aarde op de Apenplaneet landen, zijn het nu de intel ligente chimpansees Cornelius (Roddy McDowall), Zira (Kim Hunter) en Milo (Sal Mineo) die van de Apenplaneet ontsnappen en terecht komen op de Aarde „Ontsnapping van de Apen planeet" is een redelijk goed gemaakte avonturen-SF. Met de nodige spanning, aktie en humor. Ook avonturen-SF, maar dan geheel in de zogenaamde space-opera-tradi- tie, is „Battle beyond the stars" (Duel achter de sterren) van regisseur Jimmy T Murakami en geproduceerd door Ro ger Corman. Murakami en Corman ba seerden zich bij het maken van deze film op het thema van „The seven Sa murai" en „The Magnificent Seven" zeven rebellen, outlaws en huurlingen nemen het op voor een bedreigde pla- raar. Zo op het eerste gezicht zou je zeggen, dat een dergelijk thema zo langzamerhand wel is uitgekauwd en dat er wellicht niets meer aan toe te voegen zal zijn, maar Murakami slaagt er toch in om een tamelijk originele ak- tie-film te maken, die vooral in de spa- ce-opera-traditie uitstekende kwaliteit te bieden heeft Minder gladjes dan het „Star Wars- epos", maar juist daardoor knjgt de film méér diepte dan het spektakelwerk van George Lucas. Wat niet betekent, dat in ..Battle Beyond the Stars" het spekta kelwerk ontbreekt. Integendeel. De tru cages zijn uitstekend, het verhaal wordt niet alleen vol aktie, maar ook met de nodige humor gebracht. Met in de hoofdrollen Richard Thomas, Robert Vaughn. George Peppard, John Sa xon, Sybil Danning en Darlanne Flue- gel Tenslotte in deze SF-reeks de film „Scanners" van de Canadese regis seur David Cronenberg, die vooral naam heeft gemaakt op het gebied van horror-SF Cronenberg is een tamelijk origineel filmer, die zijn zelf bedachte verhalen al even origineel in beeld brengt. Het gaat in deze film om een geheim projekt. Het ontwikkelen van een scanner, die het menselijk verstand kan ontleden en beïnvloeden. Tijdens een experiment begint de scanner op eens te kreunen en bezwijkt op angst aanjagende wijze. Sabotage is de konklusie. De maat schappij stelt een onderzoek in en komt in kontakt met een zekere Vale. die over dezelfde eigenschappen blijkt te be schikken als de door de Consec-maat- schappij gekonstrueerde scanner. Vale met zijn dodelijke kracht wordt ingezet om de strijd op te nemen tegen de con currerende, saboterende firma. „Scan ners" is niet alleen SF, maar ook goed gedoseerde, soms gruwelijke horror en als zodanig een topper in zijn genre. WESTERNS VAN SERGIO LEONE In Grand 3 biedt de nachtelijke mara thon een compleet western-programma met films van de befaamde Italiaanse regisseur Sergio Leone. Hiervoor zijn nog kaarten verkrijgbaar. Sergio Leone werd met name wereld beroemd door zijn epos „Once upon a time In the west" ('t Gebeurde in het westen), een klassieke western, die ui teraard op het programma van Grand 3 staat. Met in de hoofdrollen de kortgele den overleden acteur Henry Fonda, Claudia Cardinale, Jason Robards en Charles Bronson, is „Once upon a time in the west" ongetwijfeld het voorbeeld van een goede western Zowel qua vormgeving als inhoud biedt de film zo'n twee- en een half uur lang een uiterma te boeiend western-spektakel, vol knap ingehouden agressiviteit, dreiging en spanning. Mèt uiteraard de muziek van Ennio Morricone, die na het overweldi gende succes van deze film met een grote regelmaat voor de filmmuziek van andere films heeft gezorgd en nog steeds zorgt. Sergio Leone is ook de man, die met name van de TV-acteur Clint Eastwood (Rawhide) een internationale en veel gevraagde filmster maakte Dat deed hij o.m door voor „For a few dollars mo re" aan Clint Eastwood de hoofdrol te geven als de vreemdeling met de staal blauwe ogen. die als premiejager sa men met Lee van Cleef (als Mortimer) jacht maakt op de vrouwenmoordenaar on sadist El Indio (Gian Maria Volonte). „Voor een paar dollars meer" is een keiharde western vol aktie Ook in „The good, the bad and the ugly" is Clint Eastwood weer de vreemdeling, dit keer Joe, genaamd, bijgenaamd Blondie Ook nu weer is zijn tegenspeler Lee van Cleef (als Seten- za. een sadistische boef) Daarnaast kreeg Eli Wallach als Tuco, een Mexi- Donald Sutherland en Mary Tyler Moore in Ordinary People". Beeld uit: „Capricorne One", te zien in het SF-programma. „Rollerball' met James Caan in de hoofdrol Scène uit Scannersvan David Cronenberg. Geweld, agressiviteit, sadisme, sex. Een toekomstvisie van Stanley Kubrick in ,,A Clockwork Orange'

Leusder Krant | 1982 | | pagina 12