Adembenemend spel van Renée Soutendijk in briljante film van Nouchka van Brakel „Rollover" mist overtuiging Brian de Palma's .Sisters' in dinsdag -movie-cyclus „Le choix des armes": politie-thriller /AN DE KOELE MEREN DES DOODS" KPJ opent Aangepaste kerkdienst ja en Kristofferson duiken in korrupte geldwereld kijk op de film DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1982 Soutendijk levert briljant spel als Hedwig de Fontayne inVan de eten des doods", geregisseerd door Nouchka van Brakel. Als jong rtVos |de koele meren des Doods", 1,1982. Regie. Nouchka van [Produktie: Matthijs van Heijnin- lano. Nouchka van Brakel, ge il op de roman van Frederik van |camera" Theo v.d. Sande; mu- ik van der Wurff; montage: Ed- ksen; speciale effecten: Harry liaan, Aad van Westen Met Re- tendijk, Derek de Lint, Erik van lAdriaan Olree, Peter Faber, iVauthion e a. Leeftijd 16 jaar; |120 minuten. Genre: vrouwkn- rheater: Grand 3, Amersfoort, je Nederland. |réén Nederlandse speelfilm ernatlonale doorbraak ver- Jan Is het wel de nieuwste film sseuse Nouchka van Brakel: t koele meren des doods", Igelljknamlge roman van Fre- in Eeden. Het is een film, waar Inlljk maar weinig negatiefs In zeggen. Het is niet niks, wat 1 van Brakel heeft gepres- ïetboek van Frederik van Ee den was nu niet bepaald gemakkelijk te verfilmen. Drama's willen in Ne derland nog wel eens drakerig over komen. Niet alleen door over-actlng, maar ook door het missen van de juiste sfeer en aankleding, waardoor de regie op cruciale momenten faalt. Nouchka van Brakel heeft geen fout gemaakt. „Van de koele meren des doods" Is een briljante film gewor den, schitterend In beeld gebracht met vaak adembenemend goed (en vooral natuurlijk) spel van Renee Soutendijk, één van de beste Neder landse filmactrices die we op dit mo ment hebben. Het drama, zoals Fre derik van Eeden dat (ongeveer) schreef In zijn roman, verloopt In de film zónder de soms pijnlijke over acting van acteurs en actrices die menen dat ze anders niet goed over komen, zónder de accenten, die van een goed op papier lijkend drama al snel een draak zouden maken zon der echt houvast. „Van de koele meren des doods" biedt dat houvast wél Het dramatische verhaal van de jonge vrouw Hedwig Marga de Fontayne ontwikkelt zich op natuurlijke wijze en wat Frederik van Eeden schreef, kreeg door de benade ring van Van Brakel een aktueel karak ter Een vrouwelijke regisseur met een vrouw in de hoofdrol. De verleiding is dan meteen groot om ,.Van de koele meren des doods" meteen het etiket „vrouwenfilm" te geven. Natuurlijk, het is een film van een vrouw over een vrouw, maar ,,Van de koele meren des doods" is veel meer dan dat alleen Het is een erg gaaf por tret van een samenleving, zoals dat er in de vorige eeuw in Nederland uitzag. Een samenleving, waarin niet alleen de vrouwen, maar óók de mannen in alle opzichten gebonden zijn door de con venties en opvattingen over vrijheid, hu welijk en sexleven. Als mooi, jong en bevallig meisje van goede huize trouwt Hedwig Marga de Fontayne een zeer gefortuneerde nota riszoon en oppervlakkig gezien zou niets haar levensgeluk in de weg hoe ven staan. Ze is echter van nature wis pelturig, onconventioneel en naïef Deze eigenschappen, gecombineerd met een aangeboren sterke behoefte aan erotiek, kunnen haar in deze Victo riaanse tijd niet anders dan in moeilijk heden brengen Anders dan in vergelijkbare geschie denissen van vrouwen als Madame Bo- vary, Lulu, La Dame aux camelia's; komt Hedwig niet noodlottig aan haar einde, hoewel dit niet veel scheelt, want haar leven geeft daarvoor aanleiding genoeg. Ze wordt samen met haar minnaar door haar man het huis uitgezet, maar haar buitenechtelijke dochtertje sterft, waarna ze gek wordt en wordt opgeno men in een gekkenhuis. Na verloop van tijd komt ze weer tot zichzelf, hoofdza kelijk door de toediening van morfine en „geneest" Ze probeert een nieuw leven te begin nen, maar, inmiddels verslaafd aan morfine moet ze zich gaan prostitueren om aan geld te komen. Een roemloos einde lijkt erbij, als ze op het laatste nippertje wordt opgenomen in een hos pitaal van liefdezusters, waar ze een intense relatie krijgt met zuster Paula Door gesprekken met zuster Paula leert Hedwig zichzelf, met haar zwakheden, te accepteren. Ze leert zélf te leven, in plaats van zich te laten leven. Behalve Paula heeft immers iedereen eisen aan Hedwig gesteld. Ze diende zich te ge dragen als voorbeeldige dochter, echt genote, minnares en moeder. Ze diende zich te gedragen als een vrouw in het strakke keurslijf van de Victoriaanse tijd. Ontdaan van al deze conventies slijt Hedwig haar laatste dagen tussen een voudige mensen, die van haar houden. "Niet om wat ze zou moeten zijn, maar om wat ze is: Hedwig Marga la Fontay ne, een gelouterde vrouw. Scène uitVan de koele meren des doods" van Nouchka van Brakel, met Erik van 't Wout (links) en Renee Soutendijk. De wijze, waarop Nouchka van Bra kel dit verhaal in beeld heeft gebracht, behoeft bewondering. Het zal daarbij duidelijk zijn, dat zónder de enorme im- pakt van Renee Soutendijk als Hedwig en de sfeervollle, genuanceerde en alerte camera-voering van Theo van de Sande deze film niet zo'n uitstraling zou hebben gekregen als nu het geval is. als getrouwde vrouw en minnares Het is een combinatie van deze dne (re gie, acteerprestaties en camera) die van „Van de koele meren des doods" een filmbelevenis van de eerste orde maakt Uitgekiende lokaties in Neder land, België en Frankrijk hebben de film bovendien een beeldschoon uiterlijk gegeven. Renée Soutendijk is een openbaring. Zelden is een Nederlandse actrice in zo'n korte tijd gegroeid. De meesten zullen haar voornamelijk kennen als de vlotte meid in Paul Verhoeven's „Spet ters", maar de dramatische talenten van deze jonge actrice kregen vooral in Ben Verbong's „Het meisje met het ro de haar" al het nodige relief. In „Van de koele meren des doods" levert zij bnl- jant spel De snelle gemoedsstemmin gen, haar ontwikkeling van jong meisje tot volwassen, door het leven „geteken de", vrouw, het wordt door haar met een grote mate van natuurlijkheid tot uit drukking gebracht. Veel van het verhaal zou verloren zijn gegaan zonder de ef fectief ingevulde bijrollen en ook hierin is niet gefaald Ik wil niemand tekort doen, maar met name Derek de Lint (als Ritsaart), Adriaan Olree (als Gerard) en niet te vergeten Peter Faber (als Joob) dienen genoemd te worden door hun vertolkin gen. Vertolkingen, die van deze Neder landse film een bijzonder boeiende ge beurtenis hebben gemaakt. „Van de koele meren des doods" heeft - nadat Frederik van Eeden het verhaal schreef - niets aan aktuall- telt Ingeboet, zoals Nouchka van Brakel terecht zegt In een Interview In Skoop: „Honderd Jaar geleden raakte een vrouw bekneld In de strenge structuur van de Victoriaan se moraal over huwelijk, zedelijkheid en seksualiteit. Vrouwen worden nu niet meer in corsetten geregen, maar geestelijk nog steeds wel. Wanneer vrouwen hun eigen ideeën en gevoe lens volgen,wordt dat meteen omge zet In onvrijheden." In dat opzicht Is „Van de koele meren des doods" een vrouwenfilm. Maar wel een bijzonde re. Met een slotbeeld, dat lang op het netvlies blijft hangen: het gezicht van Hedwig waarop haar hele leven In een onnavolgbare expressie staat geschreven. Een kortere weergave van een verhaal heb Ik nog niet eerder gezien. En dat ook Is knap. Bert Vos. AMERSFOORT - 30 september t/m 6 oktober GRAND, Snouckaertlaan 4, 033- 14632 THE NEW YORK RIPPER 16 (de slachter van New York). Do. vr. ma. di. wo 1.30 - 6.45 - 9.15. Za. 1.30 - 6.45 - 9.30. Zo 1.45 - 4.15 - 6.45 - 9.30. THE SOLDIER 12 Do. vr. ma. di. wo 1 30 - 6.45 -9.15. Za. 1.30 - 6.45 - 9.30. Zo. 1.45 - 4.15 - 6.45 - 9.30. VAN DE KOELE MEREN DES DOODS 16 Do. vr. ma. di. wo 1.30 - 6.45 - 9.15. Za. 1.30 - 7.00 - 9 45. Zo. 2.00 - 4.30 - 7.00 - 9.45. EASY RIDER 16 Do vr ma. wo. 1.30 - 6.45 - 9 15. Za. 1 30-630-9 15. Zo. 1.30-4 00-6.30- 9.15. Di. geen voorst. LECHOIXDESARMES 16 (de keuze van het wapen) Do. vr. ma. di. wo. 1 30 - 6.45 - 9.30. Za. 1.30 - 6 30 - 9.15. Zo. 1.30 - 4.00 - 6.45 - 9.30 MOVIE-CYCLUS OP DINSDG SISTERS Di. 1.30 - 7 00 - 9.30 CINEMA, Stadsrlng 30, 033-18900 PORKY'S PIKANTE PRETPARK Do. vr. ma di. wo. 1.30 - 6.45 - 9 15. Za, 1.30 - 6.45 - 9.30. Zo. 1 30 - 4.00 - 6.45 - 9.30 ROLLOVER a.l. (hoog spel) Dagelijks: 1.30 - 6 45 - 9.15. Zo. tevens 4 00 EURO, Stadsrlng 32, 033-633655 EYEOFTHETIGER 12 (rocky III) Do. vr ma. di. 1.30 - 6.45 - 9.15. Wo. za. 6.45 - 9.15. Zo. 1.30 - 4.00 - 6.45 - 9.15. DUO, Westsingel 7 SATIJNZACHTE LUSTEN 18 Ma. t/m vr. 2.15 - 8.15. Za. zo. 2.15 - 7.15 - 9 30 KILL SQUAD 12 Ma. t/m vr. 2.00 - 8.00. Za. zo. 2.00 - 7.00 - 9.15. NACHTVOORSTELLINGEN DUO, zaterdag: lekkere spelletjes 18 24.00 uur The long good frlday 16 23.45 uur. KINDERVOORSTELLINGEN MARTIJN Za. wo. 1.45 uur. 1a en Kris Kristofferson in ..Rollover 1982. Regie: Alan J. Pa Bruce Gilbert. See "vld Shaber. Muziek: Mi all. Kamera: Gueseppe Ro Jane Fonda, Kris Krlstof Hume Cronyn. (Cinema 2 !~rt, a.l.) van Rheenen) er" hebben regisseur Alan jen aktrice/politiek aktiviste Ja- elkaar weer eens gevonden. van de twee zijn „Klute" Oscar voor Fonda - en „Co- ;-man"). In deze film, hande- de internationale geldwereld, tetal de uitwassen van ons "tie wereldje op de weeg- s oordeels. enschijnlijk sprake van een ev0n, aansluitend vindend itieke opvattingen van Jane het scenario van David Sha ber is daarvan te weinig terug te vinden. De intrige van het verhaal is voor een financiële leek onbegrijpelijk en laat bo vendien een moord onopgelost. „Rol lover" laat zich beter schetsen als een klassieke romance, overigens fraai ge speeld door Jane Fonda en Kris Kristof ferson, waarin geld op de achtergrond een belangrijke plaats tracht in te ne men. Jane Fonda speelt in „Rollover" de ex-aktrice Lee Winters. Als haar man, direkteur van een petrochemisch bedrijf wordt vermoord, neemt zij de leiding van het bedrijf over Het is echter een noodlijdend bedrijf en dat brengt haar al spoedig in de bankwereld en in handen van Hub Smith (gespeeld door Kris Kristofferson), een gladde jongen die door de Borough National Bank is inge huurd om het dreigende faillisement, flink aangewakkerd door de konkurrent, de First New York Bank, te voorkomen. Als twee gestrande schepen grijpen ze naar de noodrem en dat leidt Fonda en Kristofferson letterlijk en figuurlijk naar de wijzen uit het oosten, de rijke olie sjeiks. Onafhankelijk van elkaar, de roman ce tussen de twee heefl zich intussen al geducht aangemeld, komen ze er ach ter dat ze slechts pionnen zijn in een korrupte geldwereld, waarin een bank briefje evenveel waarde heeft als een mensenleven. De film eindigt tenslotte in een financiële chaos, welk gegeven is ontleend aan de oliekrisis van de ze ventiger jaren. De Arabieren voeren in derdaad hun dreigement uit, ze halen al hun geld uit Amerika. De wereld stort ineen. Banken overal ter wereld gaan failliet, de werkloosheid neemt gigantische vormen aan, de so ciale onrust brengt de totale ontredde ring. Temidden van deze turbulente scènes vinden we Fonda en Kristoffer son terug als het liefdespaar, dat nog net niet zoveel rood staat om gedwars boomd te worden in het perspektief van een nieuw begin De gevolgen van het financiële debet- de, waarin „Rollover" ons langzaam maar zeker stort, lijken regelrecht uit het Ministerie van de Tegenvallers, u weet wel, het klubhuis van Fons van der Stee, te zijn gerold. Deze scènes moe ten een klaarblijkelijke vanzelfspre kendheid uitstraken, ze zijn het echter geenszins, omdat het „hoe" en „waar om". zoals al eerder gezegd, nauwelijks begrijpelijk is weergegeven. Ratelende telexen, druk telefoonverkeer, een jachtende beurs, de betekenis van deze scènes gaat grotendeels verloren, is ver verwijderd van de verstaanbaarheid van onze eigen bankrekening. Spijtig genoeg voor de akteerpresta ties, waaraan niets valt af te dingen. Fonda als een opmerkelijke rijke vrouw, Kristofferson als de gladde jongen en Hume Cronyn als een slimme en kor rupte bankdirekteur, allemaal prima rol len. Een ander kompliment geldt de schurkenrol, die eigenlijk iedereen op het lijf geschreven staat en zit onze we reld niet zo inelkaar?' Om met Fons te eindigen, het heeft de makers aan de nodige lef ontbroken van de verschillende stromingen in het verhaal (romance, thriller, zakenwe reld) een samensmeltend geheel te ma ken. Jammer, want het uiteindelijke ge geven had meer te bieden ACHTERVELD - Vrijdagavond zal de openingsavond plaats vin den van het KPJ-winterseizoen. Tijdens deze avond zullen niet al leen een aantal bestuurszaken be sproken worden doch er zal ook een toelichting gegeven worden op het programma voor het komende seizoen. Tevens zal er deze avond af scheid genomen worden van twee bestuursleden. Dit zijn Wim van de Tweel, de voorzitter, die in verband met zijn werkzaamheden deze functie niet meer met voldoende in zet kan doen, en Gerda Hilhorst die afscheid neemt in verband met haar op handen zijnde huwelijk. In dien er nog voldoende tijd over is zal er een diavertoning zijn over de KPJ of er zal nog een bingo worden gespeeld. (door Bert Vos) In de dlnsdag-movle-cyclus In Grand 4 kunnen de liefhebbers van films van Brian de Palma (vaak de opvolger van Hitchcock genoemd) hun hart ophalen aan „Sisters", ge maakt In 1973, met Margot Kldder, Jennifer Salt, Charles Durnlng, Bill Flnley en Lisle Wilson In de hoofdrol len. Wie al eerder kennis heeft ge maakt met het werk van Brian de Pal- ma, weet ongeveer wat men ver wachten kan. De films van De Palma hebben Inderdaad Hitchcockiaanse trekken in zich, waaruit blijkt, dat De Palma diens films goed heeft bestu deerd, maar dat Is eigenlijk de enige overeenkomst. In het algemeen zijn de films van De Palma véél gewelddadiger dan die van Hitchcock. De Palma werkt duidelijk met de meer moderne Ingrediënten van de suspence-film: sex, geweld en bloed als door het leven getekende vrouw. (vaak heel veel bloed). Het gevolg hier van is, dat De Palma's thrillers vaak aan horror grenzen Zo ook „Sisters", een bizarre en spannende film, rond een ge scheiden Siamese tweeling. Die zus ters zijn Danielle en Dominique Breton, gescheiden door een operatie. Het ver haal spitst zich toe op Danielle Breton (Margot Kidder), die fotomodel is ge worden. Ze neemt iemand mee naar haar flat en daar gebeuren dingen, die door buurvrouw Grace Collier (Jennifer Salt), een journaliste, worden gezien Er wordt een moord gepleegd, maar als Grace de politie waarschuwt, blijkt dat niets in de flat herinnert aan een moordDat is voor haar het begin om een onderzoek te plegen naar de ach tergronden van Danielle Breton. Een onderzoek, dat leid tot geweld en moord Dat alles verpakt volgens de me thode-De Palma. Hij heeft met „Sis ters" een suspence-thriller vol verras singen en schokken gemaakt, gedom peld in zwarte humor en macabere, meesterlijke muziek van Bernard Herr mann, die ook de muziek schreef voor „Psycho", „Marnie", „The Birds" en la ter voor De Palma's „Obsession" uit 1976. „Le cholx des Armes", Frankrijk 1981. Regie. Alain Comeau. Produktie: Alain Sarde; scenario. Alain Comeau Michel Grisolia; camera: Pierre-William Glenn; muziek Philippe Sarde; monta ge: Thierry Derocles. Met: Yves Mon- tand, Gerard Depardieu, Catherine De- neuve, Michel Galabru e.a. Keuring: 16 jaar; genre: thriller; theater. Grand 5 te Amersfoort. (Van de fllmredaktle) De Franse regisseur Alain Cor- neau verwierf Internationale bekend heid met films als „Police Python 357" en „La Menace". Thrillers, die niet alleen spannend waren, maar bovendien steeds de menselijke kant van de zaak In het oog hielden. Geen geweld om het geweld zelf, dus. Voor „Le choix des Armes" (De keu ze van het wapen) heeft Comeau maar liefst drie befaamde Franse filmcoru- feeën laten opdraven: Yves Montand, Gerard Depardieu en Catherine Deneu- ve Voorwaar zwaar kaliber om in poli- tie-termen te blijven en ook Michel Ga labru valt daar bijna onder Toch waren de eerder genoemde films van Comeau sterker en dat kwam dan voornamelijk door de betere uitwerking (of een beter scenano). Niettemin blijft „Le choix des armes" een boeiende film, waarin het draait om de rijke en achtenswaardi ge Noel Durieux, die wordt gekonfron- teerd met zijn verleden in een figuur van de gangster Serge, die na een ontsnap ping uit de gevangenis gewond raakt. Serge is een oude kameraad van Noël en Mickey (Gierard Depardieu), die sa men met Serge ontsnapte, brengt de gewonde naar Noèk en zijn vrouw Nico le (Catherine Deneuve). Dat is 't begin van een ontwikkeling, waarin aktie en drama om voorrang strijden. Verraad, achterdocht, moord. „Le choix des Ar mes" is zo'n film, waar de Fransen pa tent op schijnen te hebben, ook al zou een beter scenario de kwaliteit aanzien lijk ten goede zijn gekomen. Yves Mon tand, Catherine Deneuve en Gerard Depardieu redden de film door hun ac teertalent. LEUSDEN - Zondag 3 oktober om 2.30 uur is er weer een aange paste kerkdienst in de Marcus- kerk In Leusden-C.. Asschatter- weg. Deze dienst wordt georga niseerd door de oudervereni ging „Philadelphia" voor ver standelijk gehandicapten vanuit de gehele regio. Het bijbelverhaal wordt verteld door ds Hengeveld, er wordt ge zonden door de kindercantori/ o.l.v. mevr. Nobel, begeleid door orgel spel van de hr. Zevenbergen, en de hr. Aansloot is aanwezig met een blazersensemble Het thema is SA MEN DELEN

Leusder Krant | 1982 | | pagina 13