atiënten Belangen Vereniging eusden opgericht en van start Toekomstige bewoners „Wagenberg" maakten kennis bij „Sint Joseph" „Het begon met een uit de hand gelopen cursus I TON ZWAAN, ZWEMINSTRUKTRICE De vrouw in haar beroep (14) iWINTIGTAL BELANGSTELLENDEN WAREN GETUIGEN rant: Br bruggink tuinarchitektuur veenendaal Hobbyinstuif Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? „Moed houden om te blijven strijden tegen het fascisme" plaatselijk nieuws DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1982 iUSDEN - Om tot de oprichting van een Leusdense Pa len Belangenvereniging te komen waren maandagavond twintigtal belangstellenden bijeengekomen in de schuur de Hakhorst. Het beleggen van de avond was het initiatief een werkgroep, die eerder al een aantal thema-avonden iet gebied van gezondheidszorg organiseerde. De he istelling voor deze avonden was vrij groot. Op deze avon- werd ook een enquete gehouden waaruit bleek, dat de ngstelling voor een patiëntenbelangenvereniging zo at was dat men kon komen tot de oprichting van een lelijke vereniging. Niettemin was de opkomst maandag- id - in vergelijking met vorige avonden - schraal te noe- Patiënten Belangen Vereni- Leusden stelt zich ten doel de ngen te behartigen van een die aangewezen is op de sten van de gezondheidszorg gemeente Leusden Er is dus ie van een algemene pa- enbelangenvereniging. dit in nstelling tot categorale pa- snbelangenverenigingen De- aatste vertegenwoordigen de ngen van een specifieke groep intenbijvoorbeeld reumapa- of slechthorenden. Hoewel verenigingssoorten ver end van aard zijn, is het het duidelijk dat overleg tussen groepen erg belangrijk is, en 0e heer v. Voorn van de ïsloortse afdeling van de Ne- ndse vereniging van slecht- fhankelijk nieuwsblad de gemeente Leusden. ichijnt elke dinsdag en derdag. fes IS srantwoordelijke daktie: ft Vos arnix Kreijns (pi. verv.) daktie: ?rtien Engelkens ispar van Loo. levering kopij en ad- irtenties: >or het dinsdagnum- er tot uiterlijk maan- igmiddag 12.00 uur, jor het donderdag- jmmer tot uiterlijk loensdagmiddag 12.00 edaktetie en admini- IratieKantoor Leusder rant, Rozendaallaan 9, usden-Centrum. Op erkdagen geopend van 100 tot 12 00 uur en an 13.30 tot 17.00 uur. bonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 sr half jaar: 14,05 per vartaai. achten bezorging: Is abonnee dient u de ant voor dinsdag- of ïnderdagavond 1800 jr te hebben ontvan- in. Is dat niet het geval, :em dan kontakt op etonze hoofdagent be- irging (dinsdag en don- ïrdag tussen 18.30 en 30 uur), tel 033- 10691. Bij geen gehoor int u kontakt op nemen et onze inspekteur be- irging, overdag 03420- >141, toestel 44. abestellen foto's: meeste in de Leusder ant gepubliceerde fo- 's kunt u nabestellen iet uitzondering van 'chief- en historische to's), bij vooruitbeta- ig van 5,- per exem- aar (formaat 13 x 18 hl op giro: 871441 i.v. BDU b.v. te Barne- ild, met duidelijke ver leiding van gewenste Ho, aantal, nummer in krant, pagina waar de foto werd ge- jaatst. U kunt ook kon- int betalen op ons kan- ior, Rozendaallaan 9, msden/Centrum. igeveer drie tot vier ken na betaling ont- hgt u de gewenste fo- 's thuis. horenden had dat ook ingezien en was met zijn echtgenote naar Leusden gekomen om een belang rijk deel aan de diskussie bij te dra gen. Hij bleek zo goed thuis in de materie dat de voorlopige voorzitter van de vereniging hem vroeg om zich buiten de vergadering om be schikbaar te stellen voor het leveren van advies. INITIATIEF De Patiënten Belangenvereni ging Leusden wil voorlichting qe- ven onder andere gericht op de eigen verantwoording tot het behoud van een goede gezond heids- en bewustwording van de mogelijkheden en rechten van de patiënt. Bij problemen die zich voordoen tussen hulpverlener en patiënt wil zij bemiddelen. Zij wil deelnemen aan beleids- en ad vieskommissies op het terrein van gezondheids- en welzijnszorg. Verder wil de vereniging de gezond heidszorg en de zich wijzigende strukturen en verhoudingen daar binnen bestuderen. De voorgeschiedenis van de nu op te richten vereniging is al zo'n anderhalfjaar oud. Toen besloot de PPR hier in Leusden het accent van werkzaamheden in de ge meenteraad te verleggen naar ac ties onder de plaatselijke bevol king. Een gebied wat zich hiervoor uitstekend leende was de gezond heidszorg. Toen werden ook Ini tiatieven ontplooid in de richting van een gezondheidscentrum. De mogelijkheden bleken uiterst klein en de pogingen verzandden toen dan ook. Over deze initiatieven en eventuele mogelijkheden voor een gezondheidscentrum in Leusden kan men ook het een en ander le zen in een rapport dat vorige maand door HBO-V studenten werd gepresenteerd aan belang hebbenden. Zij hadden onderzoek in deze richting verricht en hun konklusie was negatief. Al enige tijd geleden werden verdere initiatie ven losgekoppeld van PPR-aktivi- teiten en ging men zich bovendien meer inzetten voor het van de grond tillen van een patiënten belangenvereniging. Voorzitter Ton Kuipers, aktief binnen de PPR en als docent aan de HBO-V ver bonden, was over de kans van sla gen niet al te pessimistisch: „Be langrijk is het kontakt met hulp verleners en de overheid. We moeten wel duidelijk stellen waar om en hoe we het kontakt met de laatste laten verlopen. Er is al een subsidieaanvraag onderweg. Ook hebben we al kontakt met de nota ris. Het gaat hier om een particulier initiatief en dat wordt in deze ge meente meestal wel gewaar deerd." AANVAARDBAAR Waar men zich maandagavond over boog was met name de con cept statuten en het huishoudelijk reglement. Er werden echter geen amendementen voor wijzigingen aangenomen - of ingediend -. Daarvoor heeft men tot 15 novem ber aanstaande de tijd. Wel was even de vraag aan de orde of het voorlopige bestuur wel voor ieder een aanvaardbaar was. De statu ten vermelden dat professionele werkers in de gezondheidszorg zijn uitgesloten van de funkties voor zitter, sekretaris en penningmees ter. Dit om belangenverstrengeling te voorkomen. Het bestuur - voort gekomen uit de werkgroep - heeft Ton Kuipers als voorzitter. Slechts een enkeling zag zijn funktie bij de HBO-V als „werkzaam in de ge zondheidszorg". Hij moest zich echter een beetje morrend neer leggen bij de meerderheid die dat wat te ver gezocht vond. Sekreta- resse Ineke Borra is „afkomstig" van de Schoolbeleidingsdienst en penningmeesteres Wil Róling is verpleegkundige bij Lisidunahof. Met dat laatste konden mensen zich niet verenigen als men de statuten erbij hield. De werkgroep achter de vereniging in oprichting probeerde het in eerste instantie goed te praten door te stellen dat men artsen had proberen te van gen onder deze bepaling in de sta tuten. Waarop vanuit de zaal de opmerking kwam dat verpleegkun digen wel degelijk op een lijn ge steld dienden te worden met artsen want ook zij konden in dezelfde mate bij problemen betrokken wor den Hier was iedereen het wel mee eens. Voorlopig kan Wil Ró ling echter nog aanblijven. Omdat het bestuur uit drie mensen be stond in plaats van in de statuten neergelegde vijf, werden er tijdens de vergadering nog twee algemene leden aangewezen KONKREET Verder kwam het werkgebied van de vereniging ter sprake. Ten eerste ging het om de vraag of de wijkverpleging een be langrijke medeschakel zou kun nen vormen. Een aanwezige wijkverpleegkundige liet weten dat vanuit die hoek zeker een positieve reaktie te verwachten zou zijn: „Volgens de inhoud van ons werk". Van de kant van de artsen was geen reaktie bekend. Er was slechts een arts aanwe zig. Hij verontschuldigde zijn kollega's min of meer door te stellen dat ze eraan moesten wennen". Meer konkreets komt wellicht naar voren op de vol gende vergadering van de ver eniging in oprichting. Dan zal men de vergadering van 27 sep tember gaan evalueren, de struktuur van de vereniging zal aan de orde komen, men zal ver slag doen van het gesprek met wethouder Van Woudenberg. Daarnaast zal men tijdens die vergadering de medische avond die op 9 november aanstaande gehouden wordt voorbereiden. Bij Bruggink wandelen in het modeltuinenpark is gratis ideeën opdoen! Ontwerp en aanleg. Onderhoudswerk, sierbestratingen, ontwerpen voor doe-het- T- zeivers Binnenkort te Amerongen (Rijksstraatweg) rondweg west 244 telefoon 08385-16280 b.g.g. 03434-3094 LEUSDEN - Zaterdag 2 okto ber Is er van 10.30 tot 12.30 uur weer gelegenheid voor kinderen van 4 tim 12 jaar om te knutselen bij Blljhof aan de Ansfriduslaan 49. Voor de wat grotere kinderen Is er nu een nieuwe aktlvitelt, nl. het macramé. Verder kunnen ze kiezen uit figuurzagen, vouwen en knippen, poppen van papier en wol en er Is kiel. Toegangsprijs 1,50 voor leden, niet-leden betalen een gulden meer. Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden. Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machineletter. Vandaag besteld, morgen klaar. DE LEUSDER KRANT 3 het om snelheid èn kwaliteit gaat. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.3C tot 17.00 uur. Telefoon. 033-941495. ACHTERVELD - In verband met de grote vraag naar bejaar denwoningen werd door he Stichtingsbestuur van Huize St Joseph besloten om op het ter rein van het huis 22 bejaarden woningen te bouwen. Dank zij de geweldige medewerking van de gemeente en de overige Instan ties die ook een vinger In de pap hebben kon dit jaar worden ge start met de bouw. Indien alles volgens plan verloopt zullen de ze 22 woningen reeds half de cember onder de kap zjn. In verband hiermede werd vorige week woensdag in de recreatie zaal van het huis een kennisma kingsmiddag belegd met de toe komstige bewoners. Vrijwel alle toekomstige bewoners waren aan wezig alsmede het Stichtingsbe stuur, de burgemeester van Leus den, de directeur van het huis, de architect H, Schat. Alle aanwezi gen werden verwelkomd door de heer Hilhorst, directeur van het huis. Hierna gal hij een kleine uitleg betreffende het doel van deze bij eenkomst. Vervolgens was het de heer C. Blom. voorzitter van het Stichtings bestuur die een kort overzicht gaf over de bestaande gemeenschap van Achterveld. In 1895 is huize St. Joseph gesticht door pastoor Wa genberg. De doelstelling van het toenmalige kerkbestuur was de verzorging van de bejaarden Het hele pakket werd toen verzorgd door de zusters van St. Joseph. Al spoedig bleek dat het bestaande gebouw te klein was en er uitbrei ding nodig was. Om in de levensbe hoefte te kunnen voorzien werd er ook een boerderij naast het ge bouw neergezet. In al die jaren is er door de zusters geweldig veel werk verzet. In 1973 werden er 18 be jaardenwoningen gebouwd, het huidige Dinecura. Daarna werd het huis geheel gerenoveerd. De 18 bejaardenwoningen waren spoe dig allemaal bezet. Ook werd de taak van het kerkbestuur overge dragen aan de in het leven geroe pen stichting. Inmiddels werd ook de boerderij afgesloten. Daar er nog steeds behoefte bestond aan bejaardenwoningen werd besloten om op het terrein nog een aantal van deze woningen te bouwen. In middels is gestart met de bouw van 22 woningen. Het plan waar de wo ningen worden gebouwd is het plan Wagenberg, genoemd naar de stichter van het huis. HUURPRIJS Hierna volgden een aantal zake lijke mededelingen en inlichtingen betreffende de woningen. Hierbij bleek dat de huur van de woningen wordt vastgesteld door het Ministe rie van Volkshuisvesting en dat pok dit Ministene de inrichtingen van de woningen vaststelt. De huur be draagt een bepaald percentage van de gemaakte bouwkosten. Daarom is er nu een voorlopige huur vastgesteld daar de vaste huur pas kan worden vastgesteld nadat de bouw geheel ,s opgele verd. Buiten de huur komen er nog de kosten van de serviceverlening bij. Bij deze service is onder an deren ook 't alarmeringssysteem begrepen. De woningen zijn via een alarm systeem verbonden met het huis zodat in noodgevallen di rect hulp kan worden verleend. De woningen worden genum merd van 1 -22 en krijgen als adres de naam Wagenberg. Na de pauze was er gelegenheid voor het stellen van vragen waarvan een druk ge bruik wordt gemaakt. Zowel door het Stichtingsbestuur als door de architect werd op alle vragen tekst en uitleg gegeven. Alle aanwezi gen hadden tijdens de pauze op hun gemak de aanwezige tekenin gen van de woningen kunnen bekij ken. Zowel de ligging alsmede de indelingen van de woningen waren duidelijk uitgebeeld. Voor 1 oktober dient men op te geven als men geen gebruik van de aangedane aanvraag wilde maken. De wonin gen zijn gelegen aan de achterzijde van het huis. Er is voldoende reke ning gehouden met de geluidsiso latie. Elke woning heeft aan de ach terzijde een terrasje dat door een muurtje afgescheiden is van de naastliggende woning. Zittend op het terrasje heeft men een geheel vrij uitzicht op de aldaar gelegen weilanden. Dit werd door alle toe komstige bewoners zeer gewaar deerd. LEUSDEN - De moed op brengen te blijven in inpraten op mensen die fascistische uit spraken doen is een belangrijk aspekt waar men zelf aan mee kan werken om het fascisme te gen te gaan. Tijdens de thema-avond over vrouw en fascisme in het vrouwen- kafé afgelopen maandag werd ge sproken over de geschiedenis van het fascisme, over hoe het komt dat in deze tijd het fascisme opnieuw de kop opsteekt en over wat je hier aan zelf kunt doen. In tijden van economische teruguitgang, waarin mensen hun vaak moeizaam ver kregen rechten moeten Inleveren werd er in de geschiedenis vaak gevraagd naar een krachtig prolitie- ke leider. Dat dit bijvoorbeeld in Duitsland geleid heeft tot het Hitier- bewind, daarbij kun je je afvragen: Hoe komt het dat de massa achter Hitler is gaan staan ondanks zijn onmenselijke handelingen?, klonk het in het vrouwenkafé De diskussie ging verder over de leiders van de Centrumpartij van wie men bijvoorbeeld kan zeggen dat het fascisten zijn. „Maar kun je dat ook zeggen van de mensen die op deze partij gestemd hebben Hoe komt het dat deze mensen op zo'n partij stemmen. De voedings bodem van het fascisme is in Ne derland door de economische cri sis gelegd. Alleen hoe komt het dat intolerantie op een gegeven mo ment omslaat in fascisme? Op welk moment verlegt de massa zijn nor men." De diskussie van de aanwezige vrouwen nam een andere wending, nadat een voor de meeste vrouwen nieuw feit uit de geschiedenis naar voren kwam. Het blijkt dat het kader tijdens fascistische bewinden voor het grootste deel bestond uit men sen van de middenklasse. Het fascisme is altijd ontstaan en kan weer ontstaan door een groot aantal faktoren. Teleurstelling in de maatschappij, terug willen naar het goede van vroeger, angst voor de toekomst. Verder een maatschap pelijke krisis waar geen enkele par tij op zo'n moment direkt iets aan kan doen. Een nieuwe groepering of partij kan op deze onrust inspe len. Wanneer zij daarbij minderhe den als zondebok aanwijzen, dat in daden omzetten en een belangrijke groep mensen achter zich hebben staan, is het fascisme een feit, al dus stelden de vrouwen vast. LEUSDEN - 't Komt allemaal door een uit de hand gelopen kursus, dat Ton Zwaan nu zwemlnstruktrice in het zwembad Bavoort is. Als ze haar vroeger, toen zij op kantoor zat, ge vraagd hadden of ze zwem- Instruktrice zou willen worden, zou ze per definitie nee hebben geschud, heel verwonderd. EUSDER KRANT is een tve van de BDU-kranten- binatie te Barneveld. Een mevrouw, twee huizen ver derop en Ton wilden er wel eens „een avondje tussen uit". Ze zaten beiden met kleine kinderen, en wil den zich wat ontspannen. Mevrouw Niesing kwam met een advertentie over een opleiding tot zwemin- struktrice in Baarn. „Zullen we daar eens gaan kijken?", vroeg ze. Zélf had zij in de verpleging gezeten: dus dat was óók heel wat ënders. „Een avond in de week gingen we samen naar Baarn. Tweeëneen half jaar zijn we daar naar school gegaan. Je hebt verschillende din gen, die je nodig had bij de diplo ma's: de ondergrond is minimaal Mavo-diploma of gelijkwaardig. Dan kun je beginnen met één avond algemene basisopleiding voor sport Je moet een zwemdi ploma halen voor je vaardigheid in zwemmen. Je móet alle slagen be heersen. School-, borst- en rug slag, borst- en rugcrawl, vlinder slag, samengestelde rugslag. En dan vaardigheid met de bal in het water Zélf had ik aan waterpolo gedaan vroeger. Maar mijn vrien din moest dat allemaal leren! Ook moest je een vaardigheidsdi ploma halen bij de reddingsbrigade van de Koninklijke Nederlandse Bond van Reddingsbrigades. Je moest de reddingsgroepen leren en goed beheersen. Tenslotte moest je een EHBO diploma ha len." Na het eerste jaar waren de da mes Zwaan en Niesing zwemon- derwijzeres-assistent. Zonder het behalen van dat eerste diploma zouden ze de kursus niet verder hebben kunnen volgen. In het eer ste jaar hadden ze ook al 50 stage uren gedraaid. In het tweede jaar werden dat er 100. STAGEBOEKJE „Vandaar ook", vertelt Ton, „dat we hier op het zwembad terecht ge komen zijn. We zijn zélf hier naar het bad toegegaan om te vragen of we stage konden lopen. Degene, die je lessen beoordeelt, moet een stageboekje over je invullen. Vóór je je eerste diploma behaalt, heb je dus al verschillende lessen ge draaid." De diploma's bestaan uit twee gedeelten: het schriftelijke gedeel te in Utrecht plus het praktijkge deelte. De kursisten worden over twee lessen beoordeeld. Op de methodiek van les geven, hun hou ding ten opzichte van de kinderen, de technische opbouw van de les sen, en of ze wel of niet kontakt met de kinderen kunnen kriigen. „Het technische gedeelte met de waterzuivering en een beetje scheikunde", zegt Ton, „vond ik wel moeilijk. Dan snapte ik die for mules niet één twee drie. En de een is wat méér technisch dan de ón der. In de praktijk hebben wij hier op het zwembad daar niet mee te maken. Er loopt een machinist, die zich daar mee bemoeit. Maar bij sommige (kleinere) baden neemt het badpersoneel wél de water monsters. KINDEREN Ik vraag Ton Zwaan hoe ze dat allemaal kon verwezenlijken naast het werk voor haar gezin. Ton heeft twee kinderen. Ton Zwaan: „Omdat ik het met mevrouw Niesing samen heb ge daan, was het niet zo moeilijk om het in kombinatie te doen. Toen ik zeven jaar geleden begon, waren de kinderen nog klein. Eén zat in de eerste klas van de lagere school Wij vingen eikaars kinderen op. En met ziek zijn bracht zij de kinderen bij mij, als ik niet werkte, en omge keerd. Met de twee ochtenden, dat Ik van negen tot twaalf werkte, had ik geen problemen. Als de kinderen uit school kwamen, was ik net thuis. Ik werkte ook twee middagen van één tot zes, en dan gingen de kin deren naar Mevrouw Niesing. Om kwart voor één had ik met de kinde ren gegeten, en dan ging de jong ste naar mevrouw Niesing toe, en die zorgde dat de kinderen op tijd naar school gingen. Om tien voor half vijf was mijn man 's middags thuis, en die ving de kinderen op dat moment op Met vakanties vingen we ook mekaars kinderen op. De ochten den hadden we trouwens vrij, om dat de scholen niet zwommen Al leen de lesmiddagen moesten we dóórdraaien tot de grote vakantie toe. Anders hebben de kinderen ie dere keer een èndere instruktrice, en dat is in het belang van het kind niet zo goed natuurlijk. HET ETEN KLAAR Als ik thuis kwam om zes uur was het eten klaar. Nu ook. Alles staat op tafel. Ik hoef niets te doen. Dat is allemaal in overleg gegaan met mijn man Hij staat er volledig ach ter. Heeft alleen wat moeite met de weekenddienst, die ik wel es draai. Maar dat is tot het minimum be perkt. Toen de kinderen klein wa ren, en ik deed weekenddienst die twee uurtjes, dan kwam mijn man ook met de kinderen zwemmen. Nu is het nóg makkelijker, want mijn kinderen komen tussen de middag niet meer thuis. Sinds een jaar of twee is mijn vriendin opge houden met de middaglessen, om dat het niet goed uitkwam met de uren van haar man. Als je om kwart over zes thuis komt en je moet dan nog koken, dan maak je té lange werkdagen Mijn dochter, die zestien is, zegt „Om konstant thuis te blijven, dat lijkt me niks voor u". Het is toch iets ënders dan alleen in huis. Je bent konstant met mensen, met kinde ren bezig, leder half uur met lessen is weer ënders. leder half uur heb je èndere mensen En elke les heeft acht verschillende kinderen." SUFFEN Ik vraag Ton Zwaan naar het aantrekkelijke van haar beroep. „Ik heb wel es gehad, dat ik moe was als ik weg ging van huis. Dan was ik bezig; die kinderen eisen je aandacht op, en je vergeet het huis en de beslommeringen. Je kunt niet langs de kant lopen suffen. Die kinderen vragen echt wel hoe of wat! Ik had es een meisje, dat vrese lijk bang was. Als ze iets moest doen wat ze niet durfde, kwam ze naar me toe en gaf me kusjes. In de hoop dat ik de hand dan wel over 't hart zou strijken! Het belangrijke bij de kleuterles- sen is, dat ze vertrouwen in jou krij gen. Dan gaat de bangigheid over. Ik kan best met mijn hoofd in het water gaan liggen, want de badjuf frouw staat er tóch bijl Je staat bij de lessen aan de kleuters zélf in het water. Je bent bij de groep. Je geeft bij de watergewenningsles- sen zélf de voorbeelden, je gaat zélf met je hoofd in het water Je doet vóór; als je water in je oogjes krijgt moet je knijpen Als ze zien dat jij dat makkelijk doet, gaat het voor de kinderen ook héél makke lijk. Zodra de kinderen in het diepe bad komen, sta je langs de kant Dan hebben ze de zwemkunst onder de knie, en dan gaat het om afstan den. Het zwemles geven? Je begint dus met de aanloop van het water- vrij maken. Dan begin je met de beenslag, en daarna een kombina tie van armen en benen. Zodra de slag goed is ga je met de kinderen over naar het diepe bad. Ik geef hoofdzakelijk les voor A, B en C, vooral aan de A kinderen. Met schoolzwemmen komen dan ook nog B en C aan de orde Van school uit komen de kinderen met de bus: 't wordt eigenlijk als een „natte gymnastiekles" beschouwd. Zwemmen is voor een heleboel kinderen erg goed. Voor de hou ding. En wat de sportiviteit aan gaat. En alle spieren komen in be weging met zwemmen." Ton Zwaan heeft zeker géén spijt van die in Baarn uit de hand gelo pen kursus. twM uif/tumaa rnervoor Dó- Het gebeurd8 "°9rf ^'vaakriat naar mijn baas. De" boekhouding vaste Klantenkring wel. Db per- SOOnliilehairl umrJi 1.1 eau vuvriiun- ting, Zwarteweg 16a, telefoon

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3