j I 86 goedkope koopwoningen als alternatief voor niet te realiseren woningwetwoningen Burgemeesters van Leusden en Amersfoort fietsten ook mee La dropping (IA ONGEBRUIKELIJKE PROCEDURE BOUWT BOHAN Fietstocht ter ere van 75 jaar World Scouting ij» KPJ kapsel naar je zin Passé' Partout r BITEN, en, rol- em Brf 10, DINSDAG 5 OKTOBER 1982 plaatselijk nieuws voorgevels (an één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Na een onge- irulkelijke procedure kan aarschijnlijk in januari aan bande van start worden ge- aan met de bouw van 86 oedkope koopwoningen in etdeelplan Munnikhove van Tweede Fase. In haar ver- adering van jongstleden onderdag besloot de ge- ieenteraad om de voor deze iouw benodigde grond te arkopen aan de Bohan otiwgemeenschap te Urecht. Voor de woningen al waarschijnlijk de premie regeling (maximale bijdra- ein het eerste jaar 5500,-) an kracht zijn. Mogelijk kun- ener ook enkele binnen de remie-A-regeling (bijdrage het eerste jaar maximaal 11.500,-) gebouwd worden, prijzen van de huizen zul- ongeacht in welke rege- ig ze vallen, variëren van 124.000,-tot 143.000,-. Dit projekt én de overeenkomst ssert gemeente en Bohan heb- innogal wat opmerkelijke kanten, anvankelijk was het de bedoeling nop de plaats, waar nu koopwo- igen gaan verrijzen, woningwet- pfhankelijk nieuwsblad >r de gemeente Leusden [erschijnt elke dinsdag en tnderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl verv.) Redaktie: Bertien Engelkens [Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: Ivoor het dinsdagnum- Imer tot uiterlijk maan- Idagmiddag 12.00 uur, Ivoor het donderdag- lnummer tot uiterlijk [woensdagmiddag 12.00 luur iRedaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder [Krant, Rozendaallaan 9, [Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 109.00 tot 12.00 uur en [van 13.30 tot 17.00 uur. [Abonnementsgeld: 54,20 per jaar, 27,60 Iper half jaar; 14,05 per ■kwartaal. (lachten bezorging: Als abonnee dient u de Ikrant voor dinsdag- of [donderdagavond 18.00 |uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, |neem dan kontakt op |met onze hoofdagent be- horging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en |I9.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen iet onze inspekteur be zorging, overdag 03420- [16141, toestel 44. Nabestellen foto's: [Oe meeste in de Leusder (rant gepubliceerde fo lio's kunt u nabestellen Pet uitzondering van [archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 tmj op giro: 871441 n.v. BDU b.v. te Barne- 'eld, met duidelijke ver leiding van gewenste foto, aantal, nummer »an krant, pagina waar- ip de foto werd ge kaatst. U kunt ook kon- [lant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Neusden/Centrum, ingeveer drie tot vier 'eken na betaling ont- 'angt u de gewenste fo to's thuis. Marius Pais. woningen te bouwen. De contin genten, die de gemeente voor de bouw van woningwetwoningen van het Rijk nodig heeft, bleven dit jaar echter uit. Ook voor het volgend jaar is men bepaald niet optimis tisch. Onderlussen is de grond ech ter wel bouwrijp en zou er dus ren teverlies optreden, wanneer de grond niet voor woningbouw ge bruikt zou worden Daarom besloot het gemeentebestuur om te trach ten goedkope koophuizen op de plek te laten bouwen De woonlas ten zouden ongeveer 500 - p.m. moeten bedragen. In die opzet zal men slagen, wanneer bij de herver deling van contingenten voor pre- miebouw deze maand voldoende contingenten in de wacht kunnen worden gesleept. Ir. M. Pais, direk- teur Gemeentewerken van de ge meente Leusden, gaat er vanuit dat hij er in ieder geval in zal slagen het gehele projêkt in de B-regeling on dergebracht te krijgen Hij hoopt ook enkele woningen in de A-rege ling te kunnen realiseren. ONTEIGENEN Een tweede opmerkelijk aspect van het projekt betreft de bouwon derneming Hurks. die de woningen gaat bouwen. De onroerend goed- ooot van de firma Hurks - See- paartstad geheten - was eigenaar van ruim drie hectare grond in het deelplan ClaeverenbladAA/ilden- burg van de Tweede Fase. Hurks kocht die grond indertijd van de Lin- gestreek met de bedoeling er tezij- nertijd woningen op te kunnen bou wen. Die opzet van Hurks strookte echter niet met de plannen van de gemeente, die in Claeverenblad/ Wildenburg liever één realisator aan de gang zag gaan, wat inmid dels Bredero Urbibouw is gewor den Nu zou het nog niet zo simpel geweest zijn om de grond van Hurks - die niet zo maar wilde ver kopen - te onteigenen Normaal gesproken moet een projektontwik- kelaar, die de grond in eigendom heeft, in de gelegenheid gesteld worden om te bouwen, wanneer de gemeente voor die plaats beuw- plannen heeft. Wellicht had de ge meente voldoende duidelijk kun nen maken hoezeer het gewenst was om met één ontwikkelaar te werken, om aan dat argument een onteigeningsgrond te kunnen ont lenen. Maar dat zou dan weer een hele procedure hebben opgele verd. Liever bewerkstelligde de ge meente een akkoord met de Hurks. waarin deze tegen taxatiewaarde afstand deed van de grond - en daarbij een verlies van enkele ton nen accepteerde - in ruil voor werk elders in de gemeente. Daarbij be dong Hurks dat hij slechts als aan- Een ontwerp van de door Bohan Ie realiseren premiekoopwoningen. nemer zou opereren en geen risico zou dragen voor het project. Ondertussen werd Bohan bereid gevonden om het projekt van 86 premiewoningen te gaan ontwikke len. Bohan is de maatschappij, die eerder dit jaar afhaakte voor het grote premiekoopwoningen-pro- jekt in Munnikhove-Bosveld Bo han weigerde om in één klap 247 kavels al te nemen, terwijl de ge meente er op stond dat dat zou ge beuren. Daarop haakte Bohan af en zag vervolgens het Bouwfonds het projekt wel doen. Het Bouw fonds heeft inmiddels in een tame lijk hoog tempo een groot deel van de woninnen verkocht PRIJS-SCHERP Volgens Pais hoeft het niet zo veel verbazing te wekken, dat Bo han nu wel wil. De direkteur ge meentewerken: „Wij kennen Bo han als een prijs-scherp bedrijl. We hebben bekeken of onze doelstel lingen voor dit projekt met Bohan haalbaar waren en dat bleek het geval. Van de andere kant was het voor Bohan zuur. dat dat vonge projekt niet door is gegaan. Met dit projekt van beperktere omvang wil de Bohan wel meedoen". Pais voegt daar aan toe. dat het toewij zen van Hurks als aannemer een „belemmerende ontwikkeling' was in de gesprekken met Bohan. Al met al toont Pais zich zeer tevreden over dit projekt. Volgens zijn zeggen zullen er „zeer goede woningen" worden gebouwd, die in relatie tot hun kwaliteit een lage prijs hebben. Ook zou het stede bouwkundig resultaat goed zijn. Bovendien, zo zegt de direkteur ge meentewerken, krijgen zogeheten starters en doorstromers een goed alternatief geboden voor de wo ningwetwoningen die dus niet ge realiseerd zullen worden. [LEUSDER KRANT is een 'üave van de BDU-kranten- nbinatie te Barneveld. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN De burgemees ters van Leusden en Amersfoort, en met hen nog een duizendtal andere belangstellenden, stap ten zaterdagmorgen op de flets om een rit te gaan maken langs alle groepshulzen waar scou- tingleden huizen. Scouting, de verzamelnaam voor alles wat met padvinderij, verkennerij, welpen, kabouters, voortrekkers, gidsen en zo voort, te maken heeft, be staat namelijk als wereldorgani satie 75 jaar. Een feit dat de scoutingleden overal in het land gedenken, zoals de zusterorga nisaties in nog 99 andere landen dat doen. Het district Amers foort, waaronder ook Leusden ressorteert, besteedde aan het 75-jarig bestaan van scouting aandacht door een familie-fiets tocht te organiseren. KAPOTTE FIETS Amersfoorts burgervader, de heer Schreuder, verscheen za terdagmorgen aan de start bij Alberts Corner met een kapotte fiets. En dat, terwijl hij het vehikel nog onlangs helemaal na had laten kijken. Oud-padvinder bur gemeester mr. J.W.M. Radema ker hielp zijn kollega uit de brand. Het kapotte vervoermid del ging in de koffer van Rade makers auto en gezamenlijk reed men even naar huis om de fiets van de vrouw op te halen, waarna alsnog met de fietstocht begon nen kon worden. Voor het echter zover was moest nog onderling uitgemaakt worden wie het startschot zou geven. Het scoutingbestuur had bedacht dat een touwtrekwed strijd maar moest uitmaken wie het startsein zou mogen geven. Aan beide burgemeesters wer den vijf jeugdleden toegevoegd, die een handje mee moesten hel pen. Wie er nu het sterkste is weet achteraf nog niemand. Naar de mening van de toeschouwers was de heer Rademaker met zijn ploeg duidelijk sterker, uit be leefdheid liet hij echter de burge meester van Amersfoort winnen. De heer Schreuder was op dat moment uiteindelijk te gast op Leusdens grondgebied. Na de sportieve strijd togen bei de burgemeesters op weg om wat meer van Scouting te zien. Voor de heer Schreuder werd het de hoogste tijd, volgens eigen zeggen weet hij namelijk niet veel af van het wel en wee van Nederlands grootste jeugdorga nisatie. Een aanbod van de Amersfoortse districtsvoorzitter Theo Lind- hout om met beide heren mee te fietsen werd afgeslagen. De heer Rademaker wist uit eigen erva ring genoeg van Scouting om als voorlichter op te kunnen treden voor zijn Amersfoortse collega. LEUSDEN De fietstocht, waaraan door nog een duizendtal mensen werd deelgenomen, die in de loop van de zaterdagmorgen startte ging eerst een flink stuk over Leus dens grondgebied Aan de Dode- weg staan de clubhuizen van de Manitobagroep. Verkenners hadden daar voor de liefhebbers een kabelbaan gespannen Bei de burgemeesters vonoen het drinken van een kopje koffie ech ter een stuk veiliger en lieten het daar dan ook bij. In Leusden voerde de dertig kilometer lange tocht verder langs het Landelijk bureau van Scouting Nederland in hetwerk- gelegenheidsgebied Princenhof Aan de Ooievaarshorsterweg in Leusden Zuid heeft een groep padvindsters bezit genomen van de zolder van de bibliotheek die daar (nog) gevestigd is. Het be treft hier een groep meisjes die nu nog opereert onder de vlag van een Amersfoortse groep Als alles meezit wil men in Leusden echter komen tot de oprichting van een geheel Leusdense pad- vindstersgroep Toen de burgemeester even van de fiets stapte om ook hier even te kijken, werd door de leiding direkt maar om een startsubsidie gevraagd. In Amersfoort en Leusden de den in totaal 12 scoutinggroepen deel die hun deuren wijd open zetten voor het fietsende publiek Ook het padvinders buitencen trum in Soestduinen was in de route opgenomen Door mee te fietsen steunde iedere deelne mer met een paar gulden een fonds dat individuele hulp geeft aan gehandicapte kinderen in de derde wereld. Minder sportieve mensen konden ook als sponsor optreden Het betreffende fonds kan vanuit Amersfoort een be drag van rond de vijfduizend gul den tegemoet zien SCOUTING Dit jaar gedenken scoutingle den in de gehele wereld dat de jeugdorganisatie 75 jaar geleden opgericht werd door Robert Ba- den-Powell. In Nederland werd de eerste scoutinggroep in 1910 opgericht. Op dit ogenblik is scouting een springlevende club met ruim 24 miljoen leden, verspreid over de hele wereld. De basis-doelstel ling waarvan alle landelijke Scoutingorganisaties uitgaan, is het bevorderen van vrijheid, vre de en vriendschap door middel van het ,,Spel van Verkennen". Deze basisdoelstelling van scou ting is er de oorzaak van dat, zodra ergens een diktatuur aan de macht komt, deze organisatie wordt verboden. Scouting is echter ook altijd één van de eerste jeugdorganisaties die bovengronds komt zodra de demokratie is hersteld NEDERLAND In Nederland spelen wekelijks zo'n 100 000 kinderen het spel van verkennen. Zij worden daar in begeleid door ongeveer 15 000 leiders en leidsters, die vaak zelf nog tot de Jongeren" gerekend kunnen worden Amersfoort en Leusden tellen in totaal 650 scoutingleden. die zijn aangesloten bij één van de 14 groepen die samen het district Amersfoort vormen. „Scouting is een unieke ver eniging. Minder opvallend dan vroeger. Het massale Heitje voor een Karweitje is niet meer" aldus districtsvoorzitter Lindhout. De fietstocht van vorige week zater dag bleek een uitstekende gele genheid om het scouting van vandaag de dag van nabij te leren kennen. ACHTERVELD Vrijdag avond zal de tweede activiteit van het nieuwe K.P.J. seizoen plaats vinden. Deze avond wordt er een dropping gehouden. De deelne mers dienen zich te verzamelen bij café Buitelust waar om 20.00 uur zal worden vertrokken. Het inschrijfgeld hoHroon» ow De deelnemers moeten er wel rekening mee te houden dat men zich wel kleed in verband met het weer. Gezien de ervaringen van voorgaande jaren dient men hier goed rekening mee te houden. Ook niet vergeten een lamp en een ballpoint mee te brengen. vervolg van pagina 1 deraannemer dat hij geen betalin gen meer ontving. Dat was voor ons aanleiding om bij een daarin gespecialiseerd buro inlichtingen in te winnen over de financiële postie van Vikinghus. Die bleek inderdaad niet best, Vikinghus stond er rond uit slecht voor. Wethouder Wage naar heeft in de commissieverga dering in juni ook al aan de raadsle den meegedeeld, dat de mogelijk heid bestond, dat er naar een ande re partner gezocht zou moeten worden Niettemin hebben we de procedure gewoon door laten lo pen. Op 24 juni is Vikinghus con creet voorgelegd onder welke voor waarden het tot een contract zou kunnen komen. Ten eerste was dat de genoemde garatiesom (eerst 750.000,-, later dus 75.000,-, red.) en ten tweede een verklaring van de leverancier, waaruit zou blij ken. dat de te leveren woningen zouden overeenkomen met de bij de Dienst Gemeentewerken gede poneerde tekeningen. De heer Groen had tot 29 juni 12 uur de gelegenheid om een en ander in orde te maken. Daarin is hij niet geslaagd en dus besloot het colle ge die middag om aan de onder handelingen met Vikinghus een einde te maken. Dat is de heer Groen in een op 1 juli gedateerde brief medegedeeld." Hermans ontkent niet, dat er eind luni intensief contact is geweest met vertegenwoordigers van Vi kinghus „Er is contact geweest met de heer Groen zelf en plotse ling trad er ook ene meneer Bos man als economisch adviseur op. Maar in geen van die contacten hebben Groen en Bosman duidelijk kunnen maken, dat ze de garantie rond zouden krijgen. Is dus ook niet gebeurd. Wel kwam de heer Bos man, nadat de termijn al verstreken was, met de mededeling dat een aannemer- waarvan de naam ove rigens nooit genoemd is - garant zou willen staan. Die aannemer zou de huizen ook leveren en bou wen Vikinghus verdween daarmee dus geheel uit beeld. Waarop wet houder Wagenaar aan de heer Bosman heeft laten weten, dat hij met hem helemaal niet in onder handeling was." SCHADE Direkteur Groen kan uit het lij vige dossier, dat hij over deze affaire heeft samengesteld geen enkel document tevoorschijn halen, waaruit zou blijken, dat hij de gevraagde garantie wel kon geven, maar dat die door de ge meente geweigerd zou zijn. „Dat is allemaal mondeling qeaaan." zegt hl(. Niettemin meent hij sterk genoeg tegenover de gemeente te staan om juridische stappen te ondernemen. Zijn bedrijf heeft van deze affaire ernstige schade geleden en Inmiddels heeft de advocaat van Vikinghus, de heer Boven, de gemeente aansprake lijk gesteld. Hermans lijkt daar niet van wak ker te liggen: „Groen heeft die garantie niet kunnen geven. Maar afgezien daar van. al direkt bij aan vang van de besprekingen is, voor het geval iemand zou afvallen, af gesproken: no cure, no pay." TRAE HUS Voor zover het conflict tussen Vi kinghus en de gemeente. Maar Groen zegt ook nog een appeltje te schillen te hebben met zijn voorma lige verkoopster, Anneke Fraiquin. Hij verdenkt haar ervan al tijdens haar dienstbetrekking bij Vikinghus bezig te zijn geweest met voorbe reidende aktiviteiten voor leverin gen van houten woningen uit Dene marken onder de naam Trae Hus. De directeur van Vikinghus bezit paperassen die zijn verdenking on dersteunen. Zo is er een bouwteke ning, van de hand van architeckt Willem van Eys uit Leusden (geda teerd juni '82) waarop het ontwerp van de Trae Hus-woning is afge beeld en is er een briet gedateerd 1 juli '82 waarin de oorspronkelijke Vikinghus-klanten warm worden gemaakt voor een houten huis van Trae Hus De datering juni'82 en 1 juli is voor Groen zo belangrijk, om dat hij op 2 juli de briet van de ge meente kreeg met de mededeling dal van een verdere samenwerking werd afgezien. Volgens Groen is het daarom zo klaar als een klontje dat zijn voormalige verkoopster al lang bezig was met Trae Hus Mevrouw Fraquln spreekt de verdenking van Groen tegen haar categorisch tegen. Zij be weert dat het samenvallen van de data zuiver toeval Is. „Ik heb me tot het laatste moment Inge zet voor Vikinghus. Toen de ge meente op 29 juni met dit bedrijf kapte, heb ik me als verkoopster bij Vikinghus teruggetrokken. Op 30 juni ben ik gestart met Trae Hus, zijn de tekeningen van de huisjes bij de gemeente Inge diend en zijn de brieven getikt met de aanbieding voor de 15 ge gadigden van Vikinghus", aldus Fraiquin. Op de vraag of dat niet allemaal een beetje veel is op één dag antwoordde zij ontken nend. De gemeente bevestigt dat op 30 juni Anneke Fraiquin met een aantal Denen plus de teke ningen op bezoek was bij de dienst gemeentewerken. Zij zegt overigens niet geweten te heb ben dat Leusden op 1 juli defini tief het contact met Vikinghus verbrak. De firma Trae Hus (Deens voor houten huls) is opgericht door An neke Fraiquin. Zij importeert onder deze naam de woninkjes uit Dene marken van een bedrijf waarvan ze de naam niet wil noemen. Omdat de concurrentie op de loer ligt, zegt ze. In de persverklaringen van de gemeente werd trouwens steeds over het „moederbedrijf in Dene marken" gesproken als het over Trae Hus ging. Van^de gemeente konden we hierover nog geen op helderingen krijgen. Anneke Frai quin verklapt dat ze wel al geruime tijd tekeningen van woningen van het bedrijf uit Denemarken in haar bezit heeft. „Maar die schetsen had ik al voordat ik voor Vikinqhus ging werken", aldus de oprichtster van Trae Hus. Volgens haar zijn ze later aangepast door architect Wil lem van Eys. Hij iaat desgevraagd weten de bewuste tekeningen op 5 en 6 juli gemaakt te hebben en ont kent dus daarmee dat ze gedateerd zijn juni '82. GARANTIE Trae Hus had tot afgelopen vrijdag elf houten woningen voor het plan In Munnikhove ver kocht. De overige tien hoopt Fraiquin spoedig van de hand te doen. Ze moet dan nog eerst rondkomen met de gemeente over de verlangde garantiesom. Die bedraagt tien procent van de grondprijs en twintig procent van de aanneemsom wat neer komt op een bedrag van ruim 300.000 gulden. Trae Hus wil ei genlijk niet meer dan 10 procent van de grondprijs (75.000 gul den) als garantieprijs aan de ge meente overmaken. „Maar daar over onderhandel ik nog met wethouder Wagenaar," aldus Anneke Fraquln. Over de kwes tie van de garantiesom kon ge- meentevoorllchter Hermans geen mededeling doen, omdat pas vanmiddag het contract met Trae Hus In de b. en w.-vergade- ring wordt besproken. Dat is nou net 't leuke van Passé Partout. Waar je nog echt met zorg wordt gekapt. Voor 'n prijs die bij je portemonnee past. Passé Partout - een kapsalon om van te houden. i.i Leusden. Prinses Irenelaan 19 /m.\ 033 - 941153 Amersfoort: Muurhulzen 205 (bi| 1 Havik) 033 - 632168 Soest: Dorresteinweg 8 02155-16966 j ft óók maandags geopend Depositaire van Pierre Robert, natuurzuivere cosmetica uit Zweden

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3