,,Het afwerken vind ik één van de akeligste dingen' Een klant en het lot van Vikinghaus ,Bij goed opvoeden hoort och ook vredesopvoeding" (SMcnsmmfwSSy) Geslaagde feestavond Lions Club Leusden leusderkngnc Wandkleden van Corry Boutkan Opbrengst verloting 10.000.- KWIEK Onder de kop „Vikinghus en het lot van een klant" publiceerde de krant van 20 juli '82 de ervaringen die Leusdenaar J. Kool had opgedaan met bouwbedrijf Vikinghus Nederland uit Hazerswoude. Kool had door dit be drijf een houtskeletwoning laten bou wen in de nieuwe wijk Bosveld. Hij was echter zeer ontevreden over het resul taat én de handel en wandel van Vi kinghus. De belangenvereniging Eigen Huis uit Amersfoort onderzocht op verzoek van Kool de zaak en oordeelde dat de Leusdenaar in de boot was genomen door het bedrijf uit Hazers woude. Ofschoon directeur C. Groen van Vikinghus lange tijd niet voor com mentaar bereikbaar was, meenden wij toch over deze zaak te moeten schrij ven. Niet zozeer om Vikinghus aan de schandpaal te nagelen als wel om men sen te waarschuwen zorgvuldig te werk te gaan als ze een eigen huis laten bouwen. Vorige week echter werden onze verslaggevers door de heer Groen in staat gesteld met hem te praten over Kool en zijn huis. Voor die tijd had hij het niet kunnen opbrengen commen taar te leveren, omdat hij volkomen over „de rooie" was, zoals Groen dat typeerde. „Weet je, ik heb altijd een grenzeloos vertrouwen in mensen gehad". AATSTE THEMA-AVOND VREDESWEEK: Kwiek voor snelle typeservice DINSDAG 5 OKTOBER 1982 plaatselijk nieuws (Van onze verslaggevers) LEUSDEN Het is be hoorlijk paradoxaal: Kool voelt zich belazerd door Vikinghus Nederland en Vikinghus beschouwt zich in de boot genomen door Kool. Het relaas van Leus denaar Kool stond reeds in deze krant, nu volgt dat van directeur Groen van het bouwbedrijf gespeciali seerd in Zweedse hout- (skelet)bouw. Groen voelt zich door de uitlatingen van Kool dermate in goede naam aangetast, dat hij bij de rijkspolitie een klacht tegen hem heeft inge diend. De directeur ver moedt zelfs dat zijn ex- klant met bepaalde over eenkomsten heeft ge knoeid. Reden waarom de politie deze mogelijke vals heid in geschrifte aan het uitzoeken is. Groen ziet er vermoeid uit tij dens het Interview. Hij rookt veel. Uk ben van dat gedoe met Kool en de latere annulering van het project voor die 21 houten huis jes in Munnikhove behoorlijk ka pot geweest. De dokter heeft me zelfs op vakantie moeten sturen", zegt hij. De man achter Viking hus Nederland blijkt zich goed voorbereid te hebben op het ge sprek. De voornaamste beschul digingen van Kool aan het adres van zijn bedrijf weet hij vastbera den van de hand te wijzen. Het meest hoog bij Groen zit de lange waslijst van gebreken aan het huis, dat Vikinghus voor 70.0 00 gulden liet bouwen in osveld. „Man, het gros van de ebreken die worden opgevoerd lijn van zaken die Kool volgens ontract zélf zou doen. Hier Groen laat een overeenkomst en, red.), lees maar wat ik met ooi heb afgesproken voor wel ke dingen hij zelf zou zorgen: rondwerk, metselwerk, lood- leterswerk, centrale verwar ing, electra, keuken, schilder- erk en tegelwerk. Bovendien nam Kool de gipsplaten, de isola tie in het plafond, de binnendeu ren, het timmerwerk en de gara ge voor zijn rekening. Dat scheelde hem namelijk 80.000 gulden op de prijs van het huis". De lijst van zeventien gebreken die wij destijds publiceerden was afkomstig van de vereniging Ei gen Huis, die erbij aantekende dat het voor de bouwkundige van deze belangenvereniging niet te controleren was welke werk zaamheden In het huis namens Vikinghus waren uitgevoerd en welke door Kool zelf. SLONZEN Een andere uitlating van Kool waarop directeur Groen wil re ageren is die van de langzame bouw en het niet officieel opleve ren. „Kijk, met Kool is in de aanneemovereenkomst afge sproken dat hij in vijf termijnen zou betalen de bouw van het huls. In de eerste drie termijnen moest hij 75 procent van de aan- neemsom betalen, zijnde een be drag van 127.500 gulden. Hij wist echter niet meer op tafel te kun nen leggen dan 120.000. Toen de vierde termin inging kwam er helemaal geen geld meer. Ook niet na enig aandringen. Toen heb ik mijn handen van het huis teruggetrokken. Daar kwam trouwens nog bij, dat Kool de werkzaamheden die hij zelf zou uitvoeren liet slonzen, waardoor het bouwschema in de war liep". Vikinghus-directeur Groen be kent zuchtend, dat hij enorm stom Is geweest om Kool, voor uitlopend op de aanvankelijke oplevering, een sleutel van het huis te gegeven te hebben. „Die had hij nodig om de klussen in de woning te kunnen doen. Eigen lijk had ik hem pas de sleutel mogen geven als hij aan alle verplichtingen, opgemaakt in het contract, had voldaan. Maar ja, ik vertrouwde hem gewoon zoals ik op dat moment ieder mens ver trouwde". BESLAG Groen reageert verbaasd als hij hoort dat het huis van Kool, de man door wie hij zich belazerd voelt, te koop staat. Lichtelijk emotioneel roept hij dat zijn ad vocaat beslag moet laten leggen op de woning. „Want ik krijg nog geld van Kool. Hij mag daarom dat huls niet zomaar verkopen", zegt Groen. De directeur bevestigt enorm veel geleerd te hebben in Leus den, niet alleen van de affaire met Kool maar ook van de geschiede nis met de gemeente over de 21 houten Vikinghusjes. Het huis van Kool, dat een modelwoning van Vikinghus zou worden, werd uiteindelijk een anti-modelwo ning. „Wethouder Wagenaar heeft gelijk gehad toen hij tegen mij zei, dat ik geen verkoper was", constateert directeur Groen ten slotte. CASPAR VAN LOO MARNIX KREIJNS Het huis van Leusdenaar J. Kool aan de Boswachter 1. streefd naar een betere wereld. De taak voor de kerk in vredesop voeding werd door een groep vrij duidelijk beantwoord. „In feite zijn wij de kerk zelf. De kerkgemeente echter kan niet om deze problematiek heen". LEUSDEN Goed opvoe- en is toch vredesopvoe- ing? Maar hoe komt het dan at de wereld van nu met haar ele gewelddadige conflicten et resultaat is van over het 'gemeen goed opgevoede ensen? Tijdens de laatste thema- ond in het kader van de Vre- week, georganiseerd door de zamenlijke kerken in Leusden, rak Greetje Witte-Rang afgelo- n woensdag in de Marcuskerk er vredesopvoeding. pvoeding in een wereld die het 'ale leven kan vernietigen aagt andere manieren dan rheen, betoogde zij. .,De eiging van kernoorlog is veran- rd in de voorbereiding tot het ^etten van kernwapens voor n beperkte oorlog Wanneer je voorbereid op zo'n beperkte r'og kan dit makkelijk over- an tot een totale vernietiging. et feit dat steeds meer landen [nwapens bezitten, waardoor t risico van technische en enselijke fouten groter wordt, een extra dreiging. Met ons nken en onze bewapening ImnH ,wee blol<ken in stand Kfn.he, Oostblok en het 'blok. Steeds meer bedrijven gaan over tot militaire produktie. Is dat wat wij willen", vroeg Greetje Witte-Rang zich af. Opvoeding in deze tijd zal vol gens haar een kwestie moeten zijn van bijblijven met de ontwik kelingen in de wereld, kritisch meedenken en je steeds afvra gen; willen wij dat wel? Agressie moet niet verborgen worden maar op een manier geuit wor den die acceptabel is Het leren omgaan met conflicten, het leren luisteren naar elkaar en ingaan op de argumenten die een ander gebruikt vormt een onderdeel van de opvoeding. Creatief zijn in het zoeken en vinden van ge weldloze oplossingen en er van overtuigd zijn dat de wereld ver anderd kan worden is eveneens een belangrijk facet. ,,De regels die vredeopvoeding stellen zijn niet geformuleerd om deze op kinderen toe te passen Juist het voorgaan als volwasse ne is veel belangrijker. Jonge kinderen stellen een eindeloos vertrouwen in hun ouders" Na deze inleiding werd er in groepen gediscussieerd over en kele vragen die Greetje Witte- Rang samengesteld had. Haar vraag over de voorstelling van de wereld over 10 a 20 jaar en of dat invloed heeft op ieders manier van leven en de opvoeding van kinderen werd, volgens ds. Rid derbos die op deze avond als gespreksleider optrad, te sum mier en eigenlijk angstaanja gend beantwoord. Over het alge meen was men wel bezorgd, niet bang en had men hoop voor de toekomst. Dat de discussiegroepen, de opkomst van de laatste avond was erg groot, toch genoeg over dacht hadden en wel degelijk bepaalde meningen over de toe komstverwachtingen hadden bleek wel uit de volgende ant woorden. Vredesvorming of op voeding is een langzaam bewust wordingsproces. Met de stand punten die nu bestreden worden werd vijf jaar geleden argeloos ingestemd. Goede toekomstver wachting die maar niet uitkomt kan ook teleurstelling en agres sie opwekken De plaats van het geloof in de toekomstverwach ting is volgens de bijbel het stre ven naar een goede toekomst verwachting. Niet-christenen kunnen even goed goede toekomstverwach ting hebben. Voor ledereen geldt de regel dat zolang het basisver trouwen niet geschonden is, er gehoopt kan worden op en ge- Wie snel een aantal pagina's uitgetypt wil hebben, correct en representatief, kan te allen tijde terecht bij kwiek, centrum voor tekstverwerking. Daar is men er op inge steld om al of niet met gebruikmaking van geprogrammeerde tekst- venwerking, in te sprin gen wanneer zich pieken in het typewerk voordoen. Vele mogelijkheden! Vraag vrijblijvend prijsopgaaf' 10—] V J centrum voor tekstverwerking Bergstraat 10/ Julianaplein/Leusderweg Amersfoort Tel 033 - (6)31824 LEUSDEN Corry Boutkan maakt nu ongeveer een jaar wandkleden van allerlei lapjes. Zij werkt voornamelijk in aquareltinten en haar ontwerpen zijn meestal facetten uit de natuur. Het maken van deze wandkleden is niet zomaar een ingeving geweest. Er zijn jaren van zoeken naar de juiste techniek die haar het meest aanspreekt aan voorafgegaan. Corry ,,Na de middelbare school ben ik de leraressenoplei- ding gaan volgen in tekenen en kunstnaaldwerk. Liever was ik naar de tekenacademie gegaan maar dat paste niet in ons gezin. Zes jaar heb ik daarna lesgege ven Dat was erg leuk maar het bezwaar was dat je zelf niets meer doet. Tijdens de opleiding werden er wel veel werkstukken gemaakt. Ik was inmiddels ge trouwd en toen ons eerste kind kwam heb ik mijn baan opge zegd. Ik ben wat voor mezelf gaan doen maar dat kostte me tamelijk veel moeite Met de tweede werd dat alleen maar er ger. Eentje kan nog net tussen de lappen en de spelden doorkrui pen maar twee niet dus ik ben ermee gestopt Na het derde kind verhuisden wij van Den Haag naar Leusden en hier heb ik met een kontakt gezocht met het pro- jekt ..Maarsbergen", Dat is een soort werkmorgen van mensen die wandkleden ma ken. Op zo'n ochtend wordt geen les gegeven, maar je kunt van eikaars kritiek wat opsteken. De I technieken die Corry in de oplei ding geleerd had kon ze goed gebruiken maar de materialen waarmee gewerkt werd, spraken haar niet aan. Dat waren grote stukken jute en wol waar ook weer grote wandkleden mee wer den vervaardigd". Corry laat mij zo'n wandkleed zien Met dikke wollen draden worden bepaalde stukken in zo'n wandkleed geaccentueerd en ik herken de wandkleden die inder daad acht jaar geleden modern waren. VAN ALLES WAT Corry Dus zeg je op een gege ven moment, laat maar zitten. Ik ben naar de Hof in Amersfoort gegaan en heb daar jaren potten gebakt tot ik door mijn hele huis allerlei potten en vazen had staan. Edelsmeden ben ik hierna gaan doen. Het zilver werd te duur, dus daar kwam je ook niet ver mee. Op een gegeven mo ment kreeg je die poppenrage. Ik heb wat poppen voor mezelf ge maakt en ben daarna samen met een vriendin cursussen hierin gaan geven aan huis. Dat was ook heel leuk maar dan krijg je het weer, ik had geen tijd om iets voor mezelf te maken. Dat ge zoek heb ik nog een tijdje volge houden: Plantaardig verven, we ven en daarna aquarel verven waar ik nu nog steeds mee bezig ben. De kleuren van het aquarel verven spreken mij heel erg aan en in die kleuren ben ik het afge lopen jaar mijn wandkleden weer gaan maken." Corry laat mij diverse wandkle den van het afgelopen jaar zien waar onder andere een wand kleed van een landschap bij zit. De vliesdunne lapjes zijn regel matig over elkaar heen aange bracht zodat je duidelijk kunt zien dat bijvoorbeeld een meertje langzamerhand overgaat in het zand van de waterkant Het gras is met kleine steekjes in dezelfde kleur als de achtergrond extra geaccentueerd. Het gebruik van tule in diverse pasteltinten geeft voornamelijk dat aquarel-achti- ge effekt. ..In deze grote wandkleden zit eindeloos veel werk Ik vind het ontwerpen erg leuk evenals de lapjes uitzoeken en op het doek spelden, maar het afwerken vind ik een van de akeligste dingen. Dat is ook een van de redenen waarom ik kleiner wil gaan wer ken maar dat lukt me nog niet zo goed. Het is erg moeilijk om ideeën in een kleiner oppervlak uit te wer ken en de juiste sfeer daarin te leggen." Een kleiner ingelijst wandkleed geeft aan waar Corry heen wil Ofschoon zij zelf niet helemaal tevreden is over dit stuk, begrijp ik hierdoor wat zij bedoelt. De afbeelding geeft een donkere wolkenpartij weer boven een landschap De enkele boom die in dat landschp groeit is aange geven door minuscule zwarte steekjes. ARBEIDSINTENSIEF ,,Het liefst zou ik in de toe komst de combinatie van zelf werkstukken maken en cursus geven willen doen Op dit mo ment heb ik het vrij druk. Ik geef een ochtend in de week handen- arbeidles op school en ga zelf een ochtend naar een aquarel cursus. Ik doe veel aan sport en bezoek regelmatig mensen die op dit moment kontakt hard no dig hebben Ik ben nogal een vliegerig mens die ervan houdt alles tegelijk aan te pakken" Toch ziet Corry het wandkleden maken als een belangrijke bezig heid. eigenlijk als haar werk. Bo ven staan ontzettend veel dozen met lappen en wanneer ze bezig is geeft dat een geweldige rom mel. Vaak is Corry met drie stuk ken tegelijk bezig. Afzonderlijk van haar stemming kan ze dan een wandkleed uitzoeken waar ze op dat moment mee verder wil gaan" In de grote wandkleden die Corry gemaakt heeft zitten op z'n minst 60 uren werk In de ver koop is zo'n wandkleed dan ook niet te betalen. Veel heeft zij gemaakt voor vrienden en ken nissen bijvoorbeeld wanneer de ze een nieuw huis betrokkén. In de kleuren van hun interieur ver vaardigde zij een wandkleed ..Anderen zien dat arbeidsinten sieve niet af aan zo'n wand kleed", aldus Corry. „Mijn ideeën die ik uitwerk in die kleine wandkleden zijn dus vanuit diverse motieven ont staan: De nieuwe techniek onder de knie krijgen, de afwerking wat korter te laten duren en het wandkleed betaalbaar te hou den". Tea Middelkoop (Van een medewerker) LEUSDEN - Gezellig druk was het zaterdagavond in „De Mof" in Leusden-Zuid, waar ongeveer 300 mensen de feestavond van de Lions Club Leusden bezoch ten. Nu was dit ook niet zomaar een feestavond. Behalve het ge geven dat de Leusdense Lions voor een bijzonder goed pro gramma hadden gezorgd, met als grote attractie een optreden van Martine Bijl, tevens was het de afsluiting van de actie voor het „Oskar-projekt", die de Lions Club Leusden in mei 1982 was gestart. Het Oskar-project is een actie, waaraan dit jaar iedere Neder landse Lions Club meedoet. De bedoeling is om in totaal f 400 000 bij elkaar te brengen, die bestemd zijn voor de ontwik keling en de produktie van tien LBS-apparaten Met behulp van deze apparatuur kunnen zeer zwaar lichamelijk gehandicapten die op de gebruikelijke manier niet meer in staat zijn tot commu nicatie, toch weer contact heb ben met hun medemensen. Een LBS-apparaat (Lichtvlek Bestuurde Schrijfmachine) is een aan de Technische Hoge school te Delft ontwikkeld appa raat, dat wordt geactiveerd door een lichtstraal, afkomstig van een brilmontuur. Door middel van lichte hoofdbeweging kan de gehandicapte een lichtvlekje be wegen over een paneel, dat voor hem of haar staat opgesteld Op dat paneel zijn letters aange bracht, die voorzien zijn van lichtgevoelige elementen Met een hoofdbeweging kan de ge handicapte op deze wijze als het ware een letter ..aanwijzen". Het gevoelige element wordt dan be licht en de aangewezen letter wordt opgeslagen in een geheu gen Met behulp van een micro computer kan de letter dan wor den uitgetypt op een schrijfma chine. Het is ook mogelijk op het panel symbolen aan te brengen, waardoor de gebruiker bijvoor beeld automatisch de TV aan kan zetten of een deur kan openen. Om deze apparatuur binnen be reik van de patiënten te brengen is de Stichting Ontwikkeling Sys temen Kommunikatie Appara tuur Revalidatie (OSKAR) opge richt. Deze stichting houdt zich bezig met het produktie-rijp ma ken van deze apparatuur, het para-medisch begeleiden en de training van de patiënt. De Lions Club Leusden heeft de afgelopen maanden ten be hoeve van het Oskar-project een grote verloting georganiseerd. Bij iedere een beetje bijzondere gelegenheid van de afgelopen maanden, zoals de zaterdag- markt op de Hamershof of de Trucker-show in Leusden Zuid, waren de Lions met een kraam present om de loten aan de man te brengen. Dat is bijzonder goed gelukt want op zaterdagavond werd meegedeeld dat alle 4000 loten waren verkocht, wat bete kende dat alleen deze verloting al een bruto-opbrengst van f10.000 had. De Lions zouden de Lions niet zijn wanneer zij aan deze actie ook niet een feestelijk tintje had den gegeven. Dat gebeurde dus zaterdagavond in De Mof, waar 300 aanwezigen, die voor het goede doel f25,— per persoon hadden betaald, een voortreffe lijk programma kregen voorge schoteld Er werd hard gelachen op en bewonderend gekeken naar de vingervlugge show van Peter Oran en druk gedanst op de swingende muziek van de Big Band van Jan Molenaar met zang van Willeke van Montfoort Hoogtepunt van de avond was het optreden van MartineBijl, die begeleid door gitarist Henk v d. Molen liet zien dat ze tot meer in staat is dan alleen maar een lied je zingen, maar ook een goede conferance kan houden. Het was dan ook al laat voor de laatste bezoekers huiswaarts togen. WINNAARS LOTERIJ 1.2141 P. van Heugten Helliger- bergerweg 4, Leusden. 2. 2412 M.H. van Gooi, Beekrid der 3, Leusden 3. 0313 v.d. Marei, Landweg 331, Leusden 4. 3145 W. Huslange, Rubens straat 1, Amersfoort 5. 2647 Van Zwol, Parelhoen- straat 10, Amersfoort 6. 0395 Constandze, Belvedere- weg 4, Epe 7. 3735 Teunissen, Westerstraat 11, Amersfoort 8.1113 Modderman, Buurtweg 9, Leusden 9. 3907 Hr. Smalen. Rotary, Amersfoort 19. 0420 Lutmers, Patrljzenlaan I, Maarn II. 3879 A. Wimmers. De Ker- vershilt 19, Leusden 12. 3379 VAGWW (O NEDER LAND) Molenbelterweg 13, Hol ten 13. 0970 Houtlng, W. v. Pruisen- laan 3, Leusden-Zuid 14. 1904 M.A. Bos, B. de Beau- fortweg 4, Leusden 15. 1070 A. van Oosterom, Tree- kerweg 11. Leusden 16. 3282 Paul Boon, Hoogland 17.1742 P.C. Diederlks, Laan van Vollenhove 955, Zeist 18. 3904 J.A. Havelaar, Essex 1, Leusden 19. 0887 A.J. Roestenburg, Hes senweg 333, Achterveld 20. 2687 Claessen, Kleinhorst 11 Leusden

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5