ndrukwekkende film van Uan Parker en Gerald Scarfe I lbanese film in het Imhuis Appelmarkt Bedrijvenkring positief over leerlingen bouwplaats Nieuw KPJ bestuur Tv/. 60UT6N <S0UCX?eiN6TTeN giN-oes THE WALL" VAN PINK FLOYD leusi Collecte geestelijk gehandicapten ÉXTÜA S WEEKEND VOORDEEL ALDENZEE Biezenkamp 5, 3831 JA LEUSDEN Tafeltennis- team verloor DONDERDAG 7 OKTOBER 1982 it „The Wall": geweld en haat tegen het schoolsysteem, culminerend in apressieve dromen pall," 1982. Engeland. Regie rker. Produktie. Alan Marshall, Id: Roger Waters: animatieregie: Gerald Scarfe; camera: Peter Biziou; montage: Gerry Hambling; muziek* Ro ger Waters en David Gilmour (Pink Floyd). Uitvoering muziek: Pink Floyd. Met( Bob Geldof (als Pink), James Lau- renson, Eleanor David, Kevin Mac- Keon, Christine Hargreaves e.a. Leng te: 90 minuten; theater Grand. door BERT VOS Van Pink Floyd's dubbelalbum „The Wall" werden sinds 1979, het jaar van verschijnen, maar liefst 11,7 miljoen exemplaren over de hele we reld verkocht. Op basis van dit album werd door regisseur Alan Parker sa men met Gerald Scarfe (animatie) een film gemaakt, waarin de ideeën van Roger Waters In indrukwekken de beelden zijn uitgewerkt: „The Wall." (De muur.) Regisseur Alan Parker behoort zo langzamerhand tot de topregisseurs sinds zijn succes met „Bugsy Malone", een muzikale parodie op de gangster films uit de twintiger jaren, geheel met kinderen opgenomen. „Bugsy Malone" was Parker's speelfilmdebuut en het succes van de film was enorm. Niet minder opvallend was Parker's tweede speelfilm, de omstreden „Midnight Ex press" over in Turkije gevangen drugs smokkelaar, die de hel van de cel over leefde. „Midnight Express" kreeg twee Oscars, waaronder die voor de beste regie (Parker). Parker's derde film, de in 1980 gemaakte film „Fame" won even eens verschillende prijzen, maar kreeg in Nederland niet helemaal die ont vangst als de beide vorige Het is dan ook niet helemaal een ver rassing, dat ook Parker's nieuwste speelfilm de nodige diskussies op zal leveren, want „The Wall" met de schit terende muziek en teksten van Pink Floyd en geschreven door Roger Wa ters, is een indrukwekkend filmmonu ment geworden, waarin op zeer knappe wijze muziek en beeld tot een hallucine rende compositie worden verweven. „The Wall" beschrijft in feite de gedach ten, angstgevoelens, frustraties, nacht merries, en andere emoties van een popster, die niet alleen verstrikt raakt in zijn eigen succesvolle wereld, maar ge katalyseerd door druggebruikt wegzinkt in zijn pijnlijke herinneringen en de geestelijke muur, die hij vanaf zijn jeugd om zich heen heeft gebouwd, nog ver der optrekt en alle overgebleven ope ningen afsluit. Pink (een voortreffelijke rol van Bob Geldof, leadzanger van de Ierse rock groep The Boomtown Rats), werd ge boren op het moment, dat zijn vader als soldaat i nde Tweede Wereldoorlog bij de slag van Anzio om het leven kwam. Zijn moeder omringde hem met extra veel liefde en zorg ter compensatie van het verlies van haar man, verstikt de jonge Pink bijna daarmee. In de loop der jaren legt Pink een muur om zich heen - zich afschermend tegen de mensen uit zijn omgeving, bang nog verder gekwetst te worden. Pink wordt een bekende en gevierde popzanger. Hij komt terecht in een turbulente we reld van show en glitter, afmattende voorstellingen-reeksen, veel dopege bruik. Pinks is uitgeblust, kapot. Zijn vrouw is er met een ander vandoor en wat er overblijft is de televisie op zijn hotelkamer en de talrijke herinnenngen, gedachten en gevoelens. Het duurt dan ook niet lang of Pink komt terecht in een nachtmerrieachtige schemerwereld tussen realiteit en fantasie Gevuld met pijnlijke herinneringen, vol opgekropte Het zinnebeeld van Alan Parker'sThe Wall" (gebaseerd op muziek en teksten van Pink Floyd). De hoofdfiguur in het film verhaal' omgeven door de geestelijke muur, die hij zelf om zich heen heeft gelegd. gevoelens die om een uitlaat schreeu wen In de eenzaamheid van zijn ka mer, afgeschermd door een zware geestelijke muur, beleeft Pink zijn leven opnieuw, hergroepeert de beelden, vult ze aan, vervormt ze. Regisseur Alan Parker, is er in ge slaagd om samen met Gerald Scarfe die voor de indrukwekkende animatie tekende en cameraman Peter Biziou die onder meer door apart camerage bruik voor verrassende effecten weet te zorgen, van „The Wall" een hallucine rende film van allure te maken. Indruk wekkend door de uitgekiende filmeffec ten. angstaanjagende animatie, de feil loze montage en niet te vergeten de schitterende muziek en teksten van Ro ger Waters en David Gilmour, uitge voerd door Pink Floyd. „The Wall" kan ook gezien worden als een anti-oorlogsfilm, een waarschu wing tegen opkomend fascisme (zeer knap in beeld gebracht door de fanta sieën van Pink als nieuwe Hitier). Een tijdsbeeld, waarin met name de genera tie van na de Tweede Wereldoorlog werd en wordt gekonfronteerd met nieuwe oorlogen, nieuwe ellende, in plaats van de blauwe luchten en de zon nige dagen, die werden beloofdJonge ren, die de kans lopen om ook een inge metselde steen in een muur te worden, zoals Pinks vader een steen kreeg „ter nagedachtenis" aan zijn heldhaftige sterven'" Er zou nog veel meer gezegd kun nen worden over deze film. Voor de Inventieve toeschouwer biedt „The Wall" een ontzaglijke hoeveelheid details en symbolen, die leder voor zich op zijn of haar eigen wijze zou den kunnen Interpreteren. Symbolen van liefde en haat, verstikkende moederbinding, vrouwenhaat en -liefde (zich vooral uitend In de ani matie van Gerald Scarfe). Het zou me niet verbazen, wanneer deze film net zoveel weerstanden als lof op zal roepen. Maar dat neemt niet weg, dat „The Wall" een uiterst fascinerende film is geworden, intrigerend door de aparte vormgeving, overrompelend en zeker door tekst en muziek het overdenken waard. Bert Vos |b fllmredaktie) ISFOORT - Het gebeurt zel- jteen speelfilm uit Albanië in id wordt vertoond en als dat iurt, dan is een filmhuis de aangewezen organlsa- dat te doen. Albanië Is een geïsoleerd land, communls- zeer orthodox. Wat wij als krantenlezer van Albanië In een kolom te vangen, tot en met dinsdag vertoont is Appelmarkt een Alba- Ifllm „Klaproos op de [geregisseerd door Ph. Anag- len tijde van de Italiaanse be- |939-1943. Zoals overal in Alba- de fascistische bezetting door gevoeld in het gevangenis- ieshuis. De direkteur van het een doorgewinterde fascist, terreurbewind uit. Zijn beleid is erop gericht om alle patriottische ge voelens en de invloed van de commu nisten in het bewustzijn van de onder drukte en hongerige kinderen uit te wis sen. 's Nachts dwingt hij de wezen om in de stad anti-fascistische pamfletten en leuzen die op muren zijn aangebracht weg te halen. De kinderen zijn veront waardigd over deze gedwongen mobili satie en onder invloed van Luan, een onderwijzer en Ali, een arbeider, begin nen ze elke daad van de direkteur met argwaan te bekijken en houden ze ie dereen in de gaten die 's nachts het weeshuis in- of uitgaat Jache, Gjergi, Lelo en Tam, vier van de oudere kinderen die woedend zijn over de beestachtige behandeling door hun opzichter (een schurk en instru ment van de direkteur van het wees huis) nemen wraak door hem van de trap te laten vallen. Dit is het eerste protest tegen hun hondenbestaan in het huis, tegen hun fascistische direkteur, en tegen de onrechtvaardigheid waar onder ze gebukt gaan. Ali, die door Jache dicht bij de kinde ren staat, berispt hen als ze iets ver keerd doen en leidt hun akties op de kostschool in betere banen: voor de stnjd tegen de bezetters en hun hand langers. LEUSDEN/CENTRUM - Het eerste team van de tafeltennis club Leusden heeft de tweede competitiewedstrijd met 4-6 ver loren. Piet v.d. Bree en Ad v.d. Broek wonnen elk twee van hun Sulo's dood door de kogels van een fascistische patrouille brengt een span ning onder de kinderen teweeg, die noch door de fascistische demagogie, noch door de terreur van de carabinieri teniet kan worden gedaan Onder lei ding van Jache kalken de kinderen 's nachts de muren van het weeshuis vol met kreten als „Weg met het fascisme", „Weg met de fascistische direkteur". Dit is de druppel die de emmer doet overlopen en de „rebellerende" kinde ren worden op straat gegooid. Buiten het gevangenisachtige weeshuis ont moeten de kinderen warmte en begrip van de leden van de verzetsgroep die hen organiseert voor belangnjke akties Samen met de leden van het verzet wordt een nieuwe aktie gepland. drie enKelspeien, Dolf de Haan bleef zonder winst en ook het dubbelspel ging verloren. De overige TTCL-ultslagen waren: AGAV5-TTCL2 7- 3 TTCL3-TVA2 9- 1 Hoogland-TTCL 4 0-10 TTCL5-Hoevelaken 4- 6 TRS6-TTCL6 5- 5 TTCL7-Baro9 9- 1 Jeugd2-Maarsbergen 1 5- 0 Jeugd4-Maarsbergen3 5- 0 (Door een onzer medewerkers) LEUSDEN - De Leusdense Be drijvenkring reageert positief op VERLOREN Groen kinderfietsje met stickers: blauwe knipportemonnee met 10 gulden; zwart etui met 4 sleutels; leren etui met sleutels; euroche- quepasje en 25 gulden, bruine suè- de jack; blauw spijkerjack; muske- tonhaak met 3 4 sleutels; kinder fiets; sleutelhanger met sleutel (Ys- lamp); bankbiljet van 10 gulden; 2 sleutels van Honda; groen kinder fietsje, merk Polly; groene tas met gympjes, maat 31shirt en broekje; bruine portemonnee en bankpasje; Oriënt herenhorloge; granaten armband met zilveren slot; lees boek „Een hand vol koren". de plannen van B. en W. van Leusden om vla werkverrulmen- de mogelijkheden langdurig werklozen aan de slag te helpen. Dit deelde wethouder Gljs van Woudenberg (CDA) maandag avond mee tijdens de vergade ring van de commissie voor wel zijn en onderwijs. B. en w. hebben hierover gepraat met de Bedrijvenkring en met het Gewestelijk Arbeids Bureau. Afge sproken is dat de gemeente nu zal gaan bekijken welke bedrijven bij welke werkverruimende maatrege len passen. Volgens de wethouder zijn er namelijk beslist wel mogelijk- heden, maar zijn de regelingen op dit punt nogal ingewikkeld. Hij hoopte echter binnen niet al te lan ge tijd met concrete voorstellen te kunnen komen. Verder deelde hij mede dat al wel begonnen was met de leerlingen bouwplaats. Het gaat hier om acht jongeren, die in het kader van het leeriingenstelsel minstens een jaar aan het werk kunnen. ACHTERVELD In de week van 11 tot 16 oktober zal weer de landelijke collecte voor de gees telijk gehandicapten worden ge houden. Ook in Achterveld zal die week een huis-aan-huis col lecte worden gehouden. Daar er voor het werk voor deze gehandi capten veel geld nodig is hopen de organisatoren dat u de collec tanten niet door zal sturen. ACHTERVELD - Vrijdagavond vond de openingsavond plaats van het nieuwe K.P.J. seizoen. Er waren op deze avond 35 leden aanwezig. Nadat de voorzitter met een hartelijk welkomswoord de vergadering had geopend gaf hij een terug blik op het afgelo pen seizoen. Hierna werd afscheid genomen van de voorzitter Wim van de Tweel en de secretaresse Gerda Hilhorst. Als nieuwe voorzitter werd gekozen de heer Wim Schimmel. Nadat deze de voorzittershamer had overgeno men dankte hij de scheidende be stuursleden voor het vele werk dat zij voor de voor de vereniging had den gedaan Namens de K.P.J. kregen beiden een fraaie pennen- set aangeboden Bij de verkiezing voor een nieuw bestuurslid werd Ida Ossendrijver in het bestuur ge kozen. Het huidige bestuur bestaat uit Wim Schimmel, voorzitter, Ger da Jonkman, secretaresse, Jan Pommer, penningmeester, leden Sylvia vam Hamersveld en Marcel Ruute, afdeling Krevo en Ronald de Vette, sport, lid Ida Ossendrij ver. Na het officiële gedeelte wer den er door Jan Pommer ongeveer 100 dia's vertoond over de Achter- veldse K.P.J.-afdeling. De dia's vertoonden beelden vanaf het begin van de oprich ting tot heden. Tot slot werden er nog een paar ronden bingo ge speeld. vanvecse kip... MoeSA0f£LS= j/| exTgA sesomeeizce

Leusder Krant | 1982 | | pagina 13