„Je staat versteld wat cursisten op de eerste lesavond al leren" 35 extra woning- bouwcontingenten leusder tenant Marijke van den Heuvel, danslerares De vrouw in haar beroep (15) DEAUTJE VAN COMMISSARIS AAN LEUSDEN DONDERDAG 7 OKTOBER 1982 plaatselijk nieuws vervolg van pagina 1 den is." De woordvoerder zegt in die opvatting ondersteund te wor den door de Natuurbeschermings- raad en de Rijksplanologische Commissie, die eveneens advies hebben uitgebracht aan de minis ter. Overigens is het ongebruikelijk, dat niet in de definitieve beschik king wordt ingegaan op de inhoud van de bij de voorlopige aanwijzing ingediende bezwaren. De woord voerder van CRM: Normaal ge sproken gebeurt dat in de toelich ting op de beschikking, maar door de drukte hier is dat er niet van gekomen. Binnenkort kan de ge meente Leusden van ons een brief verwachten, waarin haar bezwaren gemotiveerd weerlegd worden." WATERSTAND Volgens het ministerie van CRM is het advies van de Rijksplanologi sche Commissie in z'n geheel niet openbaar. Wel zijn de conclusies voor publikatie vatbaar, maar het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening - waaronder de Commissie ressorteert - meldt dat het nog wel enige weken kan duren voordat dat zal gebeuren De woordvoerder van CRM kan echter reeds één belangrijke passage uit het advies melden: de hierboven geciteerde zinssnede over toekom stige ontwikkelingen. Gevraagd naar de raad van die ontwikkelin gen, noemt de woordvoerder twee mogelijkheden: ,,ln een goede sa menwerking tussen gemeente en Staatsbosbeheer wordt gewerkt aan een plan om de waterstand in het gebied blijvend op peil te hou den. Maar stel je voor. dat men daar ondanks alle pogingen nieo in zou slagen. Dan vermindert de na tuurwetenschappelijke waarde van de bosjes aanzienlijk en dan wordt dus ook de noodzaak om ze te be schermen minder." De tweedié mo gelijkheid: „Er zou een moment kunnen komen waarop vardere stedelijke uitbreiding van Lpusden van groter belang wordt geacfht dan het behoud van dit stuk natuur. Maar dat zou dan het resultaat moeten zijn van besluitvorming op een hoger nivo." Tegen de definitieve aanwij zing kan binnen twee maanden beroep worden aangetekend bij. de Kroon. Te verwachten valt dat het college van B. en W. de raad zal voorstellen om daar toe over te gaan. Zeker Is dat echter riog niet. In de commissievergade ring Gpenbare Werken en Ruim telijke Ordening heeft verant woordelijk wethouder Jan Wage naar (WD) de raadsleden over dit onderwerp een notitie toege zegd. Deze zou volgende maand gereed kunnen zijn. L Vei :n onv k zelf vele d i2.Eur afhankelijk nieuwsblad -7endïrde gemeente Leusden. ersfoo schijnt elke dinsdag en avoe iderdag. 'erantwoordelijke edaktie: Vos Het gezelschap bracht een bezoek aan de Hamershot. Burgemeester Rademaker als gids van de commissaris. a Ifarnix Kreijns (pi. verv.) Redaktie: iertien Engelkens taspar van Loo. Jilevering kopij en ad vertenties: Joor het dinsdagnum- ]ner tot uiterlijk maan- Éagmiddag 12.00 uur, ■oor het donderdag- lummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 19.00 tot 12.00 uur en lan 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 per half jaar; 14,05 per wartaal. plachten bezorging: abonnee dient u de Rtrant voor dinsdag- of ponderdagavond 18.00 Lur te hebben ontvan- fcen. Is dat niet het geval, peem dan kontakt op het onze hoofdagent be- Rorging (dinsdag en don- perdag tussen 18.30 en [19.30 uur), tel. 033- 1)40691. Bij geen gehoor punt u kontakt op nemen het onze inspekteur be- Rorging, overdag 03420- ]16141toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo lio's kunt u nabestellen llmet uitzondering van Jarchief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 |cm) op giro: 871441 t.n.v BDU b.v, te Barne- |veld, met duidelijke ver- nelding van gewenste foto, aantal, nummer Jvan krant, pagina waar- |op de foto werd ge- Iplaatst. U kunt ook kon- ltant betalen op ons kan- Itoor, Rozendaallaan 9, lUusden/Centrum. |0ngeveer drie tot vier "eken na betaling ont vangt u de gewenste fo- l'o's thuis. iLEUSDER KRANT is een f9ave van de BDU-kranten- nbjnatie te Barneveld. Ontvangst van de gasten door het college. Leusden. Dat door haar in die tijd nog als „een gat met een paar hui zen en een klein winkelcen- trumpje" wordt bestempeld. Met zeker geen ruimte om dansles te geven. Totdat er in 1975 een ruimte voor het dansende echtpaar Van den Heuvel beschikbaar kwam in Groot Krakhorst. Daar hebben ze met het grootste plezier gewerkt. En ondertussen groeide de dans school. Veel jeugd en paren uit Leusden en omgeving meldden zich. „We begonnen met één avond in de week," herinnert Marijke zich. „Het jaar daarop deden we twee avonden. Al spoedig draaiden we met vier avonden en dat was nog te weinig." Ik vraag Marijke van den Heuvel waarom vier avonden in de week niet voldoende waren. Naast de zuivere lesavonden, zijn er na melijk ook de vrije dansavonden in de weekends, de testavonden, die ook wel twee of drie avonden in beslag nemen, het Kerstbal. Assis teren vindt Marijke fijn. „Je staat altijd versteld wat kursisten op de eerste lesavond al leren! Vaak wor den er onderlinge vriendschappen gesloten. En vooral voor de men sen die pas in Leusden wonen, zijn de danslessen goed om sociale kontakten te leggen! BRONS-ZILVER-GOUD We hebben verschillende groepen beginners. Brons, dat is het begin Die klubs zijn meestal erg goed ge vuld. Met brons ballroom leren de kursisten. Engelse wals, quick step en tango. Met brons Latijnsameri kaans leren ze de chachacha, de rumba en de jive. Dan heb je zilver ster. Zilver in de ballroom houdt in: Engelse wals. quick step en tango. Bij zilverster wordt de slow foxtrot toegevoegd. Tenslotte heb je dan goud, goudster. Dit zijn eigenlijk al lemaal al wat meer gerichte groe pen Daarna kan men voor wed strijden gaan trainen Dan moei men goed gemotiveerd zijn. Bo vendien zijn deze lessen intensie ver en duurder dan de beginners- lessen." JEUGD De jeugd kan bij Dansschool Van den Heuvel in de vooravond lessen komen nemen. Marijke zegt, dat ze dan meestal met meerderen in de zaal staat om te helpen. Meisjes, die al een aantal jaren de kursus- sen van de school volgen, assiste ren haar meestal. Bovendien is het zo, dat ze er zelf zo vroeg in de avond niet altijd bij kan zijn. (Een vaste assistente zou bij haar van harte welkom zijn.) Er zijn avonden dat er al om kwart over zes moet worden begonnen, en dan is Marij ke nog druk doende met haar gezin met twee kinderen. 's Zaterdags komen leerlingen en oud-leerlingen in dansschool Van den Heuvel oefenen wat ze geleerd hebben. Dus een avondje uit. „Mijn man verzorgt de muziek," zegt ze. „En helpt nog hier en daar met dansen. Ik verzorg de bar 's Zondags om de veertien dagen is er vrij dansen voor paren." Vertel es iets over de testavon den. Marijke: „Op de testavonden, kunnen de leerlingen, die dat wil len. afdansen voor het nivo waar voor ze geleerd hebben. Dat is al tijd een drukte van belang. Opa's en oma's, hele families komen soms mee. Verder hebben we een clubje voor kinderen vanaf negen jaar. De bedoeling van zo'n clubje is, dat we de kinderen vertrouwd maken met verschillende maten in de muziek, en wat voor passen en dansjes je daar op kunt maken. Wij haken in op disko, diskochachacha, diskoji- fe. Ook verschillende kinder,.partij- "dansjes. Deze lessen moetje zien als voorbereiding, onder andere op stijldansen. We hebben met Kerst; mis een kerstsoirée. Verleden jaar hadden we die het eerste jaar in onze nieuwe school. Met een koud buffet, dat door de leerlingen 's middags is verzorgd. Daags daar voor hebben we de boom en de zaal versierd En het is ons al ge vraagd of we dit jaar het weer willen doenhet was zo'n groot sukses, zo gezellig! Alle dames in het lang: enig!" ROLSTOELDANSEN Er is één sektor bij het stijldansen waar Marijke met ontroering over spreekt. Het doet haar zichtbaar goed, dat zo iets tegenwoordig mo gelijk is Ze heeft namelijk in Wijk aan Zee bij de Stichting Rolstoel- dansen in Nederland een kursus rolstoeldansen gevolgd „Zo af en toe," zegt ze, „help ik iemand die in een rolstoel leeft. Pas is een meisje getrouwd die met haar valide ver loofde haar bruiloft met een Engel se wals heeft geopend! Ja, in het algemeen kan ik er wel iets over vertellen, over dat rolstoeldansen. Lesgeven in hel rolstoeldansen, dat doe je niet alleen. Je moet mini maal met z'n tweeën zijn. Vaak moet er iemand in een lichtere rol stoel getild worden. Bovendien zijn er altijd wel praktische problemen, waarvoor je met z'n tweeën of drieën moet zijn." Een groepje van vier tot zes rol stoeldansers is voldoende. Het is voor de helper vrij intensief, maar ook voor de rolstoeldanser zelf is het intensief. Bovendien1 niet ieder een kan zijn handen gebruiken om de wielen rond te draaien We heb ben ook wel gezien dat iemand al leen een pink kon bewegen. Die zat in een elektronische voortbewogen stoel Nou, die kon prima meedoen! Het heeft mij gegrepen, toen ik het zag. Ik vond het zo iets moois! Wat wij met onze voeten doen, doen zij met de wielen. Het gevoel, dat ze krijgen bij het horen van mu ziek, is hetzelfde wat wij bij muziek krijgen. Dus altijd stralende gezich ten i Zo ken je ze een eenvoudige quick step leren, een tango, een eenvoudige Engelse wals Op de driekwartsmaten doen ze hun draaien. Of je houdt eikaars rolstoel vast. Dat kan ook. Zo zijn er ook in Duitsland rock and roll-wedstrijden met gehandicapten. De rolstoelbe rijder houdt de wagen in de maat van de muziek in beweging, en de valide partner springt er over heen. Heeft de rolstoelberijder een hand vrij, dan kunnen ze samen figuren uitvoeren. Je geeft die mensen een stukje levensvreugde. Maar ik moet er wel bij zeggende tijd om je er veel mee bezig te houden, ont breekt je meestentijds!" DANSLES VOOR 65 PLUS In de aanstaande winter gaat Marijke van den Heuvel ook aange paste danslessen voor 65-plussers geven. De lessen zullen overdag worden gehouden. Marijke ziet het al voor zichze is een enthousiaste ling, en het stijldansen is haar op het lijf geschreven. Anco Mali naar gemeentepolitie en de proble matiek rond de afvoer van het Leusdense huisvuil. Ten aanzien van het eerste punt werd door b. en w. naar voren gebracht dat vanuit een oogpunt van beheer en organi satie gemeentepolitie de voorkeur verdient, zonder daarmee overi gens afbreuk te willen doen aan de wijze waaropde rijkspolitie functio neert. Over het tweede punt, de afvoer an het Leusdense huisvuil, bestaat tussen de provincie en de gemeen te al enige tijd duidelijk verschil van mening. Het gaat daarbij met name over de door de provincie aan Leusden opgelegde verplichting het huisvuil via het overslagstation in Lage Weide bij Utrecht af te voe ren. Wederzijds werd geconsta teerd dat deze controversie niet van invloed is op de overigens goe de verstandhouding tussen ge meente en provincie. CROSS De Commissaris riep bij voor baat de medewerking van de ge meente In bij de realisering van een regionaal crossterrein, zo hiervoor de keuze op Leusden zou vallen. B. en w. hebben toe gezegd over deze problematiek positief te willen blijven meeden ken, waarbij echter wel voorop staat dat de belangen van omwo nenden, In het bijzonder voor wat betreft de geluidshinder, ge waarborgd dienen te zijn. Bijzondere belangstelling toonde de Commissaris voor het jeugd- en jongerenwerk in Leusden, Hij was daarbij vooral geïnteresseerd in de wijze waarop dat vanuit de ge meente wordt ondersteund. De Commissaris werd bij zijn be zoek aan Leusden vergezeld door zijn echtgenote en door mr. P. A. Blok, de chef van het kabinet van de Commissaris. Tijdens het ge sprek van de Commissaris met b. en w. van Leusden bracht mevrouw Van Dijke een bezoek aan het inter naat De Hohorst. Zij werd daarbij vergezeld door mevrouw Radema ker. Op de Hohorst werden beide dames ontvangen door de waarne mend directrice, mevrouw R. Kroes-Scheltus en enkele stafme dewerkers. Behalve uit een inlei ding over doel en werkwijze van De Hohorst bestond het programma uit een rondleiding die op uitsteken de wijze door één van de leerlingen werd verzorgd LEUSDEN NOG EEN GAT Het bezoek van de Commissa ris werd 's middags afgesloten met een rondrit door - In hoofd zaak - het gebied van de 2de fase en een wandeling door de Ha mershof, waarbij o.a. het nieuwe gemeentehuis In ogenschouw werd genomen. ■USDEN - BI) zijn werk- jek aan Leusden afgelo- woensdag bleek de Com- jaris der Koningin mr. P. Dijke een „cadeautje" r het gemeentebestuur te ben meegebracht, name- de toewijzing van 35 extra ilngbouwcontingenten lemd voor de bouw van woningwetwoningen en ogeheten HAT-eenheden svestlng voor alleen inden en tweepersoons- ihoudens) in het plan sverenblad-Wlldenburg. s Commissaris deed deze ver- jende mededeling tijdens het irek dat 's ochtends met het ige van burgemeester en wet- jers plaats vond. Behalve de jering van het plan Claeveren- ■Wildenburg kwam in het ge- ik ook de door Leusden zo drin- d gewenste aansluiting op rijks- 28 aan de orde. Afgesproken at gedeputeerde Schapenk en houder Wagenaar gezamenlijk iet nieuw te vormen kabinet zul- aandringen op het verlenen van nciële medewerking aan de uit- ring van dit project. Andere on- werpen van gesprek vormden mogelijke overgang van rijks- LEUSDEN - Een aardige vrouw, leuk gekleed, een nieuw smaakvol ingericht huis, een gezellige dansstudio met wandkleden van Ineke Kiesling tegen de lengtewand en kunstzinnige afbeeldingen van de dans door de eeuwen heen op een der kopwanden. Ik zit tegenover Marijke van den Heu vel, die danslerares is bij de school, die zij samen met haar man in Leusden-Centrum runt. „Er zit een voorgeschiedenis aan, vast waarom je het doet," zegt ze. „Ik kom, van moeders zijde, uit een muzikale familie. Zelf heb Ik In mijn jeugd aan mu ziek gedaan. Ik heb accordeon gespeeld in mijn ULO-tljd, en Ik heb zang en plano gestudeerd aan het Hllversumse muzlekly- ceum. Zuiver als hobby. Ik zat In een kerkkoor, en ook In het kin derkoor van Paul van Alphen uit Soest. Als kind deed Ik ook aan ballet." Toen ze later haar man leerde kennen, was die net gereed met zijn studie voor dansleraar Samen gingen ze toen naar een zaal zoe ken om er les te kunnen geven. Haar taak bestond er al spoedig uit om haar man te assisteren bij zijn lessen. Samen voordansen, en de leerlingen helpen. „Voordat ik er erg in had," vertelt ze lachend, „zat ik in de stijldanswereld. In die tijd ging mijn man heel vaak wedstrijden jureren. Dan ging ik mee. Dat deed ik ook met de jaarlijkse congressen voor dansle- raren uit heel Nederland. Daaraan waren studiedagen verbonden, en ook daaraan nam ik deel. Die jaar lijkse congressen, daar gaan we nog steeds beiden naar toe, want je moet „bijblijven" in de stijldanswe reld!" NIEUWE WEDSTRIJDFIGU REN Vertel eens iets over die studie dagen. „Je begint met je congresdagen. Daarheen komen instrukteurs uit diverse landen met hun assisten ten. Onder andere uit Engeland, Duitsland en uit ons eigen land. Meestal hebben ze wel een kam pioenschap behaald. De bepaalde trends worden zichtbaar gemaakt. Ze laten ook de nieuwste variaties zien. Nieuwe wedstrijdfiguren worden onder handen genomen. Het ene jaar is heel verschillend van het andere. Tegenwoordig wordt er ook wel wat aan jazzballet gedaan. En aan par- tijdansen. Er is een hoop te beleven en een hoop te doen! Je doet alle maal zoveel mogelijk mee. Dege nen, die ervoor voelen, kunnen zich aansluiten. Of je full speed mee doet hangt ook een beetje af van het tijdstip waarop een bepaalde figuur wordt voorgedaan. Als een zekere meneer Stanford uit Engeland om vier uur 's middags nog wedstrijdfi guren gaat voordansen voor de slow fox of de partijdans, blijft de helft van de aanwezigen zitten. Vooral met dat partijdansen is het rennen en vliegen, en aan het eind van zo'n congresmiddag is ieder een een congresboek, waarin alle dansen staan beschreven. Ook is het zo. dat er mensen zijn, die gaan zitten, en die naar bepaal de figuren kijken. In hun eigen dansschrift noteren ze die figuren dan. Andere mensen noteren niets: die moeten het van het zelf mee dansen hebben." VOORGESCHREVEN KLE DING Marijke van den Heuvel vertelt dat er tijdens die congres- en stu diedagen standjes met kleding zijn In de wedstrijdklasse is voor elk soort dansen de kleding namelijk voorgeschreven. Met ballroomdan- sen dragen de dames een ball- roomjurk, een japon met een hoop tule. „Tegenwoordig maken de meisjes ze zelf," zegt Marijke. „Je kunt tule los kopen, met bijpassen de patronen. Als je zo'n jurk moet kopen betaal je er erg veel voor. Daarom zijn er ook tweedehands jurkjes te koop. Op de wedstrijden zeil staan de jongeren in standjes met kleding, die ze onderling verko pen." Met ballroomdansen is het voor de heren verplicht om jacquet of rok te dragen. Bi; Latijnsameri- kaanse dansen is de voorgeschre ven kleding weer heel anders. De dames dragen meestal korte jurk jes met veel bloot? De heren heb ben een bodystocking aan. Die is heel soepel, want de heren maken bij deze dansen sterk ritmische be wegingen. In 1972 verhuisden Marijke van den Heuvel en haar man naar

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3