kosten waren niet te voorzien" „Bestuur treft zeker geen blaam. Jeugdraad vergadert donderdag Avondvlieg programma Toekomst De Geut in Commissie VOORTBESTAAN GEUT HANGT AF VAN BESLISSING RAAD Vandaag in de Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Geen krant ontvangen? Concert Verantwoordelijk redakteur. BERT VOS Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495. b g g (03420) 16141 Telex B.D.U 40261 Giro 871441 Abonnement f 14,05 per kwartaal. Uitgave B.O.U. B.V Pi vember 1981 officieel door wet houder G. van Woudenberg ge opend. Al tien jaar eerder waren er in Leusden gesprekken op gang gekomen over de wense lijkheid van een dergelijk jonge rencentrum. Steeds weer bleek het vinden van een geschikte plek voor het centrum het strui kelblok. Pas toen een initiatiefgroep, be staande uit mensen met politieke ervaring zich druk begon te ma ken om het centrum ging het allemaal vrij snel. De Bankgiro centrale, die een optie had op een boerderijtje aan de Zwarte- weg liet weten dat ze het gebouw de eerste jaren niet nodig had. Het boerderijtje zelf voldeed vrij aardig aan de eisen die de initia tiefgroep aan een jongerencen trum stelde. Toen de gemeente bovendien bereid bleek om een bedrag van f60.000 op tafel te leggen voor de noodzakelijke in vesteringen was het snel beke ken. Enkele vrijwilligers zagen kans om binnen enkele maanden van het vervallen boerderijtje een fraai jongerencentrum te maken dat aan alle wensen van de jeugd voldeed. De bouwkosten bleven keurio binnen de begroting, mei eel'i startsubsidie van f 4000,— die de gemeente ter beschikking had gesteld kon het jongerencen trum probleemloos van start gaan. „VERSLIKT" ledereen heeft zich, achteraf gezien, echter „verslikt" in de exploitatie van het gebouw. Het idee dat als je een jongerencen trum neerzet, je de rest aan de jeugd zelf kunt overlaten, bleek niet juist te zijn. „Niemand had enige ervaring met het runnen van een jonge rencentrum. Na een jaar moet je zeggen dat de begeleiding on voldoende is geweest. Boven dien had niemand een idee wat het gebouw zelf zou gaan kos ten", aldus de huidige voorzitter van De Geut, de heer Ten Voor de. Ondanks de startsubsidie van vier mille bleek De Geut eind 1981 al een tekort te hebben van bijna zevenduizend gulden. De Raad bleek echter bereid om in te springen. Binnen korte tijd lag er vijf mille op tafel om uit de groot ste problemen te raken. GASMETER Op 1 mei van dit jaar nam Ed ten Voorde het voorzitterschap van het stichtingsbestuur over van Pol Mertens, de man die vanaf de start van de stichting de voorzittershamer had gehan teerd. Precies een maand later, op 1 juni moest het stichtingsbe stuur besluiten om de deuren van De Geut tijdelijk te sluiten. Direk- te aanleiding was de gasmeter. De cijfertjes die daarop stonden lieten zien dat er een fikse gasre- kenlng te verwachten was. Een rekening die nooit betaald zou kunnen worden uit de normale exploitatie. Toen bovendien een aantal jongeren het nodig vond om op een warme zomeravond een bankstel in de fik te steken was het helemaal bekeken. De Geut ging dicht, in ieder geval tot men wat meer zicht zou hebben op de toekomst TEKORT Toen de penningmeester de kas opmaakte moest vastgesteld worden dat het tekort van De Dit soort groepen treed nog wel eens op in het jongerencentrum. Klem en groot genoten van de festiviteiten LEUSDEN De toekomst van het centrum voor open jeugd- en jongerenwerk De Geut komt morgenavond (woensdag) aan de orde in de vergadering van de raads commissie Welzijn en Onder wijs. Volgens de agenda Is het een eerste gedachtenwls- sellng terzake de Instand houding van De Geut. De commissievergadering wordt gehouden In de raadszaal van het gemeentehuls en be gint om 20.00 uur. De commissieleden zullen verder de welzljns- en onder- wljsaspecten uit de ontwerp- gemeentebegroting voor 1983 behandelen evenals de ontwerp-begrotlngen van de Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport Leusden en van de Stichting Actlvltel- tencentra Leusden. Ten slotte zal de commis sie zich bulgen over een amb telijke nodltle over het func tioneren van de ambulant functionaris voor het jeugd- en jongerenwerk. Het ligt niet In de bedoeling tot een afron dend advies te komen. De notitie moet dienen voor een eerste gedachtenwlssellng In de raadscommissie. Geut inmiddels weer was opge lopen tot een hoogte van f 18.700, Direkt na de sluiting van De Geut ging het bestuur praten met het college van B. en W. Voortzetting van het jongerencentrum zou, aldus het bestuur, alleen onder bepaalde voorwaarden nog mo gelijk zijn. De gemeente zou, zo meende het bestuur van De Geut, mee moe ten werken om een aantal brood nodige zaken te kunnen finan cieren, verder zou de gemeente bereid moeten zijn om perma nent bij te dragen in de huisves tingslasten. De vraag naar een maatschappe lijk veldwerker om de jeugd te begeleiden wees B. en W. direkt van de hand. De Geut behoefde naar de mening van het college geen maatschappelijk opvang centrum te worden. ZACHTE START Zonder dat er direkt afspraken waren gemaakt over het bedrag dat de gemeente eventueel op tafel zou leggen om het voortbe staan van De Geut te kunnen garanderen, besloot het Geutbe- stuur om direkt na de vakantie het jongerencentrum met een „zachte start" te laten beginnen. In de vakantie werd het hele cen trum door twee vrijwilligers weer helemaal opgeknapt. Naar de ge meente ging een brief met het verzoek om zo'n f 100.000,— ter beschikking te stellen. Tegen de twintigduizend gulden heeft De Geut direkt nodig om openstaan de rekeningen te kunnen beta len. Ruim vijftigduizend gulden denkt men nodig te hebben om de inventaris aan te vullen en om de nodige Isolatie aan te kunnen brengen. De rest van het bedrag heeft men nodig om het tot het eind van het jaar te kunnen uit zingen zonder dat de schuldei sers op de stoep staan te drin gen. De beslissing om in september wfjor ce beginnen met het jonge rencentrum werd door het be stuur genomen omdat men vreesde dat het jongerencen trum voorlopig niet meer open zou gaan als gewacht moest wor den op een definitieve raadsbe- slissing. De afgelopen maand is gebleken dat het hele soosgedeelte van de Geut kostendekkend is. De huis vestingslasten, begroot op f 25.000,— per jaar zullen ook in de toekomst echter niet te dra gen zijn. BEHOEFTE Dat de Geut in een bepaalde behoefte voorziet is een duidelij ke zaak voor voorzitter Ed ten Voorde en zijn bestuur Zonder dat er veel ruchtbaarheid is ge geven aan de openstelling van De Geut in september, bezoch ten elke vrijdag- en zaterdag avond zo'n honderd jongelui het jongerencentrum. Bovendien maakt de studentenvereniging van de HBOV elke woensdag avond gebruik van het centrum om er haar soosavond te houden B. en W. blijken echter niet direkt met de portemonaie klaar te staan om De Geut te helpen. Weliswaar is men in principe be reid om de bestaande schulden over te nemen, een definitieve beroepskracht als beheerder waarom De Geut had gevraagd, zit er beslist niet in. Het college van B. en W. is best bereid De Geut een „nieuwe kans" te geven. Voordat men de raad voorstelt om geld ter be schikking te stellen voor nieuwe investeringen zal de Geut eerst haar bestaansrecht moeten be wijzen, zo stellen B. en W. in een schrijven aan het bestuur van De Geut. De problematiek van het cen trum voor open jeugd-en jonge renwerk komt morgenavond aan de orde In de vergadering van de commissie welzijn en onderwijs. Er zullen dan geen concrete voorstellen op tafel liggen. Wel hopen B. en W. een Idee te krij gen over de mening van de ge meenteraad met betrekking tot de toekomst van De Geut. Werkgroep onderwijs ziet niks meer in eigen functionerenpag. 3 Leusdenaren demonstreerden tegen kernwapenspag. 3 Frits van Breda over 100 jaar openbaar onderwijs in Leusden- zuid pag. 5 Gehandicapten Sportvereniging doet aan publiciteitpag. 8 Mens en z'n hobby pag. 8 Sport Roda blunderend naar gelijkspel; ruiterdemonstratie in stromende regenpag. 9 Startblok vierde uitgebreid feestpag. 9 LEUSDEN Donderdag 14 oktober komt de stichting Jeugdraad voor een vergadering bijeen. De bijeenkomst die om 20.00 uur begint, wordt gehou den In het gebouw van Blijhof aan de Ansfrlduslaan 49. De agenda ziet er als volgt uit: 1. Opening en notulen 2. Mededelingen, ingekomen en uitgegane post 3 Bestuursverkiezing 4. Voortgang organisatie disus- sie-avond 5. Verslag v.d. ontwikkeling rond Dorpshuis Leusden zuid 6. Verslag piangroep sociaal cultureel werk 7. Verslag begeleidingscom missie ambulant funktionaris 8. Rondvraag en sluiting Rozendaallaan 9 Leusden-C. DINSDAG 12 OKTOBER 1982 - 14e JAARGANG NO. 49 Weihouder Gijs van Woudenberg opende een klein jaar geleden De Geul. I Festiviteiten 100 jaar 't Palet van start gegaan [(Van één onzer medewerkers) LEUSOEN Als de gemeenteraad In zijn vergadering van oktober niet besluit om daadwerkelijke steun te verlenen aan de wederopbouw van het jongerencentrum De Geut zal het ie$tuur van dit centrum moeten overwegen om met de iklivltelten te stoppen. „Je kunt rustig zeggen dat we dan gedwongen zijn om op te stappen" aldus de voorzitter van de fitlchtlng voor open jeugd- en jongerenwerk, Ed ten Voorde. Binnen een jaar na de officiële opening van het jongerencen trum aan de Zwarteweg zijn de schulden dermate hoog opgelopen dat men er met een normale exploitatie niet meer lullkoml. „ledereen, het college van de afdeling Welzijn, De |B. en W., de gemeenteraad, Jeugdraad en het toenmalige bestuur van De Geut hebben zich verslikt in de bedrijfsvoe ring van het gebouw" zegt Ed ten Voorde, die verder van mening is dat eigenlijk nie mand iets te verwijten is. Nie mand had enig idee hoe hoog de huisvestingslasten van het jongerencentrum zouden zijn. Bovendien had geen van de bestuursleden enige erva ring met het runnen van een jongerencentrum: Het centrum voor open- jeugd en jongerenwerk werd op 27 no- LEUSDEN - De openbare lagere school 't Palet in Leus den-zuid is gisteren van start gegaan met de viering van het 100-]arlg bestaan van de school. De jubileumfestivitei ten zullen de hele week du ren. Burgemeester J. Radema ker was naar Leusden-zuid getogen om de opening te verzorgen van het feest op 't Palet. Hij kwam echter niet met lege handen. Namens de gemeente bood hij de school een klok aan. De burgemees ter hield een toespraakje evenals het hoofd van de school, de heer Van Aken, de Inspecteur van het lager on derwijs, Van Dijk, en een ver tegenwoordiger van de ou dercommissie. De leerlingen van 't Palet waren in verband met de start van de festivitei ten verkleed in schoolkledij uit vroeger dagen. Nadat de kinderen een feestliedje had den gezongen, kregen zij be schuit met muisjes. Op pagina 5 gaat onze me dewerker Frits van Breda uit voerig in op honderd jaar openbaar onderwijs In Leus- den-zuid. Wanneer u voor dlnsdaa- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt dinsdag sn donderdag In de gemeente Leueden Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheltjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan^ te Leusden-Centrum is dage- ll|ks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur Oeopend. Zaterdags gaslotan. Burgemeester J. Rademaker gal het startsein voorde lestlvltelten. uitgeweken naar 13. 14 of 20 december. Het doel van het avondvliegprogramma is om de vliegers te oefenen in het opere ren bij schemering en duisternis. LEUSDEN Op donderdag 28 oktober geeft de kapel van de Koninklijke Luchtmacht een goodwill concert voor Inwoners van de gemeente Leusden. Het concert wordt gehouden In de j sporthal van De Korf. De toegang Is gratis. Vooraf zal het tamboer corps van de kapel een rondgang door het dorp maken. De kinderen gestoken In kledij uit vroeger dagen SOESTERBERG Het zoge noemde avondvliegprogramma met F-15 vliegtuigen van het op de vliegbasis Soesterberg gesta tioneerde 32 Tactical Fighter Squadron wordt dinsdag hervat. Op 12 en 13 oktober wordt tot 20.00 uur en op 15, 16, 22, 23, 29 en 30 november tot 19.00 uur gevlogen. Mocht door bijvoorbeeld de weersomstandigheden een avond uitvallen dan zal worden

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1