erkgroep Onderwijs ziet liks meer in eigen functioneren l Aanstaande ouders worden voorbereid leustlef* krant: lu raadsleden geen lid meer zijn Gespreksavonden in oktober van start Riolering in Schutterhoeflaan Leusdenaren demonstreerden UW op zoek naar medewerkenden Commissie ABZ bijeen Gezamenlijke avond vrouwen verenigingen kapsel naar je zin 21 DINSDAG 12 OKTOBER 1982 plaatselijk nieuws LEUSDEN - „Ik ben niet tevreden met de werkwijze van de rkgroep onderwijs. Ik geloof dat de effectiviteit van dit viesorgaan niet groot is. En zeker nu ik hoor dat de ge- ente raadsleden geen lid meer behoeven te zijn van deze rkgroep, maar wanneer zij dat wensen als toehoorder de rgaderingen bij kunnen wonen zie ik er weinig heil meer in. dit geval zal ik dan ook de Schoolraad adviseren de verte- nwoordlger van de Schoolgroep in de werkgroep onderwijs ug te trekken." htdeelde Jaap Brandligt, die na ns de Schoolraad zitting heeft in werkgroep, gisteravond mede ms de eerste vergadering van adviesorgaan van dit seizoen, arbij bleek, dat hij niet alleen k) in zijn opvattingen. Ook de egenwoordigers van de andere erwijsgroeperingen in de werk- ip hadden hun bedenkingen bij liinctioneren van het adviesor- EHOORDERS lel punt „functioneren en struc- van de werkgroep onderwijs" op verzoek van Jaap Brandligt eagenda geplaatst. Voordat hij aan het woord kwam, deel- le voorzitter, onderwijswethou- Gijs van Woudenberg (CDA), dal op verzoek van de ge- oleraad het functioneren van ferantwoordelijke edaktie: lert Vos farnix Kreijns (pl. verv.) edaktie: ertien Engelkens .aspar van Loo. ilevering kopij en ad- ertenties: oor het dinsdagnum- ner tot uiterlijk maan- agmiddag 12.00 uur, oor het donderdag- ummer tot uiterlijk loensdagmiddag 12.00 edaktetie en admini- Iratie: Kantoor Leusder ant, Rozendaallaan 9, lusden-Centrum, Op erkdagen geopend van 9.00 tot 12 00 uur en an 13.30 tot 17.00 uur. bonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 ir half jaar; 14,05 per ivarteal. lachten bezorging: Is abonnee dient u de ant voor dinsdag- of - ïnderdagavond 18.00 jr te hebben ontvan- ïn Is dat niet het geval, tem dan kontakt op letonze hoofdagent be- irging (dinsdag en don- trdag tussen 18.30 en 1.30 uur), tel. 033- 10691. Bij geen gehoor int u kontakt op nemen et onze inspekteur be- irging, overdag 03420- 1141, toestel 44. abestellen foto's: meeste in de Leusder 'ant gepubliceerde fo- kunt u nabestellen iet uitzondering van chief- en historische Jo's), bij vooruitbeta- ig van 5,- per exem- aar (formaat 13 x 18 "I op giro: 871441 •v. BDU b.v. te Barne- Id, met duidelijke ver- elding van gewenste lo, aantal, nummer n krant, pagina waar de foto werd ge- aatst. U kunt ook kon- it betalen op ons kan- ®r. Rozendaallaan 9, 'osden/Centrum. 'geveer drie tot vier tken na betaling ont- ngt u de gewenste fo- s thuis. raadsleden in de werkgroep onder wijs en andere werkgroepen was besproken. De belasting van som mige raadsleden - vooral van de kleine fracties - is zeer groot. Er was gezocht naar methoden om die druk te verminderen. Besloten was daarom dat de raadsleden geen lid meer zouden zijn van de werkgroep. Zij zouden wel de agenda en de verslagen ontvan gen, en wanneer zij dat wensten als toehoorder aanwezig kunnen zijn. Alle fracties waren met dit voorstel akkoord gegaan. Jaap Brandligt antwoordde hier op dat het feit dat de raadsleden niet meer als lid, maar slechts als toehoorder zouden gaan fungeren z.i. helemaal een uitholling van de functie van de werkgroep zou bete kenen. Hij verklaarde niet vooruit te kunnen lopen op een beslissing van de Schoolraad, die donderdag a.s. zou worden genomen, maar hij wilde nu in de werkgroep al te ber de brengen wat hij donderdag avond ook in de Schoolraad zou verklaren. ONVREDE Bij hem heerste grote onvrede over het functioneren van de werk groep, waarvan hij nu als vertegen woordiger van de Schoolraad sinds twee jaar deel uitmaakte. Hij had de positieve en negatieve ervaringen van deze afgelopen twee |aar wat het functioneren van de werkgroep onderwijs op een rijtje gezet. Als positief had hij ervaren de mogelijk heid tot het rechtstreeks informe ren van de gemeenteraadsleden het regelmatige contact met leder van andere schoolbesturen, waar door vaak nuttige (achtergrondin formatie uitgewisseld kon worder en het feit dat via de werkgroep de relatie met de afdeling onderwijs van de gemeente werd versterkt. Als negatieve punten zag hij de vrij blijvendheid van vergaderen, het regelmatig afwezig zijn van ge meenteraadsleden op vergaderin gen van de werkgroep, en het feit dat de werkgroep meestal pas achteraf op verschillende zaken kon reageren, waardoor er van echte advisering en van een feitelij ke beïnvloeding van het Collegebe- leid nauwelijks sprake was Hij vond het dan ook niet erg zinvol op deze wijze door te gaan. Dat zou alleen zin hebben wanneer de ge meenteraadsleden als volwaardig lid deel zouden uitmaken van de werkgroep en wanneer er een dus danige agendering zou kunnen plaatsvinden dat er echt beleidsad viezen zouden kunnen worden uit gebracht. „Want nu", verklaarde hij, „zitten we meestal na te kau wen in plaats van voor te kauwen En voor herkauwer ben ik niet in de wieg gelegd." Wethouder Van Woudenberg antwoordde hierop, dat hij het ge voel had dat de werkgroep wel goed kon bijdragen tot een goede uitwisseling van gedachten met de raad. Als wethouder vond hij het regelmatig vergaderen met „dit unieke heterogene gezelschap rond deze tafel" bijzonder nuttig. Wel meende hij dat de genda soms niet „zwaar" genoeg was voor de raadsleden, zodat hun aanwezig heid niet altijd dringend vereist was. Hij bleef echter het besluit dat raadsleden niet langer als lid deel zouden uitmaken van de werk groep, verdedigen. De twee (als toehoorder) aanwe zige raadsleden werd vervolgens om hun mening gevraagd. Lilly van Ameron (VVD) verklaarde het eens te zijn met het standpunt van de fracties over het niet meer als lid deel uitmaken van de werkgroep, maar wel van plan te zijn de verga deringen van de werkgroep zo veel mogelijk bij te wonen Ans van Ke- menade (PvdA) stelde dat het ook in haar bedoeling lag zoveel moge lijk aanwezig te zijn. De andere on- derwijsvertegenwoordigers in de werkgroep waren het echter in gro te lijnen met Jaap Brandligt eens. Ook zij vonden dat wanneer de werkgroep werkelijk wilde functio neren als een adviesorgaan voor de commissie onderwijs de raads leden aanwezig dienden te zijn. En toen wethouder Van Woudenberg er nogmaals op wees dat de raads leden die adviezen ook uit de ver slagen konden halen merkte de heer J. C. Overbos (r.k. onderwijs) op er geen enkele behoefte aan te hebben schriftelijke adviezen voor te bereiden en uit te brengen. „Een dialoog, waarbij de ander niet aan wezig is, is voor mij waanzin", ver klaarde hij. Wethouder Van Woudenberg deelde daarop mede de kwestie In de volgende vergadering van de commissie voor onderwijs aan de orde te zullen stellen. Waarop Jaap Brandligt verklaar de de zaak toch donderdag aan de Schoolraad voor te zullen leg gen. Met een naar alle waar schijnlijkheid voor het voortbe staan van de werkgroep onder wijs geen positief advies. afhankelijk nieuwsbrad ir de gemeente Leusden. rschijnt elke dinsdag en iderdag. EUSDER KRANT is een 'ie van de BDU-kranten- blnatle te Barneveld. LEUSDEN Donderdag 26 oktober de eerste van een vijftal gespreksavonden voor aan staande ouders plaatsvinden In het Krulsgebouw aan de Ro- zengaarde. Het zijn de wijkver pleegkundigen Aagje Methorst en Hannle v. Voorst die deze avonden zullen begeleiden. De gespreksavonden zijn de hedendaagse uitvoeringen van de zogenaamde moederkursus- sen die de kruisverenigingen als sinds „mensheugenls" organise ren. Dat ze er In leder geval al zeer lang mee bezig Illustreert Aafje met een paar jaartallen die ze naar aanleiding van het ge sprek dat Ik met haar had even boven water gevist heeft: „In 1899 werd de eerste moederkur- sus georganiseerd In Broek op Langendljk. In 1901 volgde een tweede kursus, die werd opgezet In Harlingen, door Aafje v.d. Hulst. Die naam Is trouwens voor wijkverpleegkundigen een be grip. In 1925 liepen al zeshon derdeenendertig kursussen." Dat de aandacht die wordt be steed aan de rol van de vader niet iets is van de afgelopen jaren bewijzen de „vaderkursussen" die in 1923 in Amsterdam-Noord werden opgezet door de artsen Lubsen en Heybroek. Er was in het verleden de kruisverenigin gen zeer veel aan gelegen om ook werkelijk alle moeders via deze kursussen te bereiken Toen lag het zwaartepunt van de informatie, die tijdens de bijeen komsten gegeven werd, bij de voorlichting over de hygiëne tij dens de verzorging van de baby. Op dit punt zijn de omstandighe den veelal ten goede veranderd Tegenwoordig zijn de bijeen komsten meer gericht op het wegnemen van onzekerheden bij ouders door de mogelijkheid met elkaar te praten over dingen die hun bezighouden en door erva ring van elkaar te leren. GESPREKSAVOND Voorloper van de gespreks avonden voor aanstaande ou ders vormden de zogenaamde moederkursussen. Deze werden al sinds tientallen jaren vanuit het PUK (Provinciaal Utrechtse Kruisvereniging) georganiseerd. Er is zelfs een distriktsverpleeg- ster belast met toezicht op de wijkverpleegsters. Tot haar ta ken behoort ook de „Moeder- schapszorg en Kinderhygiëne" (M ZK.H.), waaronder ook de moederkursussen vallen. Al enige jaren geleden is de gespreksgroep voor aanstaande ouders in de plaats gekomen van de moederkursus. De nieuwe ge spreksgroep werd ook wel aan geduid als ouderkursus, maar daar wil men nu liever niets meer van horen. Aagje: ,,De term ou- derschapskursus is verkeerd ge kozen. Het woord kursus is te zwaar beladen. Het dekt ook niet wat wij tijdens die avonden doen". In Leusden werden de afgelo pen drie jaren de avonden bege leid door Marry Bos en Irma Kipp. In februari 1982 werkten Marry en Aagje voor het eerst samen aan het organiseren van de gespreksavonden. Het is dit jaar ook voor het eerst dat er tweemaal per jaar een aantal avonden georganiseerd gaat worden. Zou Aagje ons de reden daarvan kunnen vertellen? ,,Nou, niet direkt. Het is natuurlijk wel zo dat het enthousiasme van de aanstaande ouders die meege daan hebben aan zo'n groep je motiveren om er mee door te gaan Misschien leefde het idee om de gespreksgroep tweemaal per jaar te organiseren voor die tijd ook wel, maar waren er geen mogelijkheden voor." PRAKTISCH Tijdens de avonden is men vooral praktisch gericht bezig. Er is echter geen sprake van een kursus. Het zal voor aanstaande ouders dan wel moeilijk zijn om zich een voorstelling te maken van de gang van zaken. Wat kun nen zij verwachten van de avon den? Hannie: ,,Dat hangt van de groep af. We laten de aanstaande ouders kiezen uit een aantal on derwerpen die wijzelf al uitge zocht hebben. Daarnaast kun nen ze ook zelf met onderwerpen komen waarover ze willen pra- LEUSDEN - In de Schutterhoeflaan in Leusden-Zuid is het de laatste dagen een behoorlijke puinhoop. Niet door kwaadwillenden veroorzaakt, maar door de firma Schoonhoven die bezig is met rioleringswerk zaamheden. Na jaren worden de huizen aan de Schutterhoeflaan aangesloten op het gemeentelijk rioleringsnet. En dat geeft tijdelijk wat ongemak. ten. Het programma staat dus niet eht vast". Aagje: ,,Wij hebben zelf een aantal onderwerpen uitgekozen, voor het geval dat er vanuit de groep geen onderwerpen ko men. Dat is in het verleden wel eens gebeurd. De deelnemers staat er zelf natuurlijk ook een beetje vreemd tegenover en dan is het wel eens moeilijk om met onderwerpen te komen. Maar het is wel fijn als zij zelf onderwerpen aandragen. Daarom zou ik de aanstaande ouders ook willen vragen om na te denken wat men van de gespreksavonden ver wacht Maar de avonden zijn dus vooral praktisch gericht Als ze komen met de verwachting van medische uiteenzettingen dan kotrien ze bedrogen uit Wel kun nen we het daarover hebben als de ouders van tevoren aangeven dat ze dat willen. In dat geval kunnen we er een arts bij vragen. We vragen in ieder geval een arts aanwezig wil zijn tijdensdefilm." Hannie: ,,En we kunnen ook een vroedvrouw vragen", BABY Het onderwerp van één van de avonden is dus al bekend: de filmavond. Tijdens die avond worden een tweetal films ver toond: één over een thuisbeval ling en één over een ziekenhuis bevalling Aagje: ,,We huren die films. We hadden de keuze uit een aantal films. Deze geven volgens ons het best de geboorte van het kind in verschillende omstandighe den weer. Aan de hand van erva ringen willen we van tevoren ook vragen door de ouders laten in dienen zodat de arts of vroed vrouw zich enigszins kan voor bereiden". Verder hebben de „kursisten" ditmaal voor het eerst de be schikking over een levensechte babypop om zich een aantal vaardigheden meester te maken. Deze babypop kost maar liefst 450 gulden (voor lasten AWBZ). Maar hij/zij is dan zelfs voorzien van .echte" fontanel Een ander onderwerp zal de voeding van de nieuwgeborene zijn. Aan zowel borstvoeding als aan flesvoeding zal aandacht worden besteed. Een groep die zich erg sterk maakt voor de eerstgenoemde wijze van zuige lingenvoeding is de werkgroep „Borstvoeding Natuurlijk". Bij een vorige groep was deze werk groep ook een keer vanuit Wijk bij Duurstede naar Leusden ge komen met dia's om de nodige voorlichting te geven. Ditmaal liggen vooralsnog alleen de zeer duidelijke folders op de deelne mers aan de ouderschapsavon den te wachten Aagje: In een vorige groep zijn we ook een avond over flesvoeding bezig ge weest. Dat bleek niet zo aan te slaan, want iedereen was vastbe sloten borstvoeding te gaan ge ven. Tijdens de evaluatie hoor den we van mensen bij wie de borstvoeding niet zo goed was verlopen: „Hadden we nu maar iets meer over flesvoeding gewe ten", terwijl daar heus aandacht aan besteed was". EVALUATIE „Daar willen we bij de komen de groep toch meer nadruk op leggen, dat dingen anders kun nen gaan dan je misschien ge dacht had Want je kunt graag borstvoeding willen geven, maar als het echt niet lukt wat dat?" Dit soort dingen kwamen naar voren bij de evaluatie van de vorige groep en daar kunnen wij bij deze groep weer mee verder" Dit evaluatiegesprek vindt dan ook plaats nadat de bevallingen achter de rug zijn. Dat gesprek LEUSDEN - Tientallen Leusdenaren hebben afgelopen zaterdag te zamen met ruim 4000 anderen in Soesterberg gedemonstreerd tegen het gebruik van kernwapens. De mensen uit Leusden waren in de regen per fiets vanuit hun woonplaats vertrokken. De organisatie lag in handen van het Vredesplatform Leusden, waarin vertegenwoordigd zijn PvdA, D'66, PPR, PSP, Rooie Vrouwen, Vrouwenkafó, MOV/Pax Christi, Vrouwen voor Vrede, Vrouwen tegen Kernwapens en IKV. Volgens sommigen viel de belangstel ling uit Leusden voor de demonstratie in Soesterberg wat tegen. Het kernwapenprotest werd voor de vijfde achtereenvolgende keer gehouden. Ter gelegenheid van dit lustrum werd zaterdag op het terrein van Kontakt der Kontinenten een beeldje onthuld. Dat is nou net 't leuke van Passé Partout. Waar je nog echt met zorg wordt gekapt. Voor 'n prijs die bij je portemonnee past. Passé Partout - een kapsalon om van te houden. rfÜI Leusden; Prinses Irenelaan 19 033 - 941153 Amersloorl' Muurhulzen 205 (bij T Havik) 033 - 632168 Soest; Dorresieinweg 8 02155- 16966 Passé Partout |j^ óók maandags geopend Depositaire van Pierre Robert, natuurzuivere cosmetica uil Zweden wordt alleen gehouden als er vanuit de groep belangstelling voor bestaat. Kontakten tussen de nieuw bakken ouders onderling kun nen heel waardevol zijn als het gaat om uitwisselen van prakti sche wetenswaardigheden en er varingen. Hebben de wijkver pleegkundigen gemerkt dat er uit zo'n groep nog kontakten voort komen? Aagje: „Niet de hele groep met elkaar. Soms blijkt dat er kontakten bestonden die weer worden vernieuwd. En er zijn koffiegroepjes ontstaan. Wanneer men zich aan het be gin van de zwangerschap gaat opgeven voor kraamhulp, krijgt men ook meteen de vraag ge steld of men belangstelling heeft voor een gespreksgroep voor aanstaande ouders. Uit die opga ve volgt ook het zogenaamde prenatale bezoek, dat de wijkver pleegkundige aflegt bij gezinnen in haar wijk. OPGEVEN Aagje heeft Alandsbeek-Oost, Roozendaal, Langenbeek een stukje centrum als haar wijk. Zij gaat niet meer bij iedereen langs. Hannie is een nog vrij nieuw gezicht hier in Leusden. Zij ont fermt zich over Akkerhoeve, Zwanenburg Bosveld de Ha- mersveldseweg. en de laatste nieuwbouw: „Ik leg sowieso pre natale bezoeken af, om de men sen te leren kennen en kontakten te leggen. Ik heb gemerkt dat de mensen het leuk vinden om van tevoren de mensen te kennen met wie zij straks te maken krij gen. Om van tevoren te weten wie de PKU-prik (Een onder zoekje van het bloed tussen de zesde en achtste dag LM) doet" Dat zijn een aantal kanten van de prenatale zorg. De gespreks avonden vormen hiervan één kant. Het gaat om een vijftal avonden die worden gehouden op 28 oktober, 4, 11, 18 en 25 november. De avonden begin nen om 19.45 uur en men wil om 21.30 uur „echt ophouden", zo als Aagje zegt, „Mensen die wil len kunnen weg, anderen mogen gerust blijven napraten". Tot 22 oktober bestaat de moge lijkheid zich op te geven. Kruls gebouw Rozengaarde, tel. 941218. De kosten voor deze voorlichtende gespreksavonden bedragen vijftien gulden per echtpaar en een tientje voor indi viduele deelnemers. Leonle Merts POGING TOT INSLUIPING Bij een woning aan de Hegge- rank heeft men een poging tot in sluiping gedaan. Degene werd echter afgeschrikt door de honc van de bewoners. Er werd niets ge forceerd en ook niets ontvreemd LEUSDEN - De Unie van Vrij willigers (UW) telt ruim 115 me dewerkenden die een deel van hun vr!|e tijd beschikbaar stellen voor hulp aan medemensen. Op dit terrein Is nog ontzettend veel te doen; daarom zou de UW graag nog veel meer medewer kenden voor diverse objecten willen hebben. In het St. Elisabethziekenhuis in Amersfoort werken 66 UW-mede- werkenden, verdeeld over zes ob jecten. Twee van deze objecten hebben dringend behoefte aan nieuwe medewerkenden voor het verzorgen van bloemen en planten en voor hef schoonmaken van fruit. Het doel van de werkzaamheden in het ziekenhuis is wat menselijk contact door wat warmte en vrien delijke belangstelling aan de pa tiënt te geven om het verblijf in het ziekenhuis zo prettig mogelijk te maken. Ook zoekt de UW mensen die willen assisteren op een van de so- ciëteitsmiddagen. In Lisidunahof is er een keer in de veertien dagen een soos en in Leusden centrum op elke donderdagmiddag. Naast ge noemde objecten zijn er nog diver se werkzaamheden waarvoor vrij willigers wo; den gevraagd Het be langrijkste is dat men over wat vrije tijd beschikt en zich een keer per week of een keer per veertien da gen beschikbaar wil stellen voor vrijwilligerswerk. Heeft men Interesse of wil men meer Informatie dan kan men kontakt opnemen met mevrouw Th. van Zwleteren, voorzitter, Walstro 88, 3831 WZ Leusden, telefoon 940375 of met mevrouw R. Klumper, secretaresse, Pr. Frederlklaan 10, 3832 GD Leus den, telefoon 940831. LEUSDEN - De vergadering van de commissie ABZ vindt dinsdag 12 oktober plaats In de raadszaal van het gemeente huls. De aanvang Is om 20.00 uur. De agenda voor de vergade ring luidt als volgt: 1Opening en inventarisatie van vragen 2. Vaststellen verslag van de ver- gadenng van 5 juli 1982 3. Vaststelling 1e wijziging van de Algemene Politieverode- ning; geluidshinderbepalingen 4 Rechtsgeding gemeente Leusden 5. Notitie inzake de openbaar heid van de vergaderingen van de commissie voor de be roepschriften 6. Stukken ter kennisname a Begroting 1983 Bescherming Bevolking; b. Brief aan de medewerksters en medewerkers van de ge meente Leusden 7. Mededelinqen (p.a. de ontwik kelingen met betrekking tot het „Stopwetje") 8. Introductie nieuwe raadsleden 9. Rondvraag 10. Sluiting LEUSDEN Eens per jaar houden de Leusdense vrouwen verenigingen een gezamenlijke avond. Dit keer wordt deze op dinsdagavond 12 oktober ge houden en georganiseerd door de KPO. Aanvang 20.00 uur In 't Ros Beyaart aan de Hamersveld- seweg. Het Astma fonds is bereid ge vonden het onderwerp „De pro- blemaden het onderwerp „De problematiek rond bronchitis, astma en longemfyseen in te lei den. De heer hier verder op in gaan en op het tegenwoordig veel voorkomend verschijnsel hyperventilatie. Tevens wort een methode aangegeven ter verlich ting van deze aandoeningen.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3