onderd jaar openbaar onderwijs in Leusden-Z Tweede dorpsconcert van Leusdenaren Vrijdag 15 oktober t Palet gaat hele week feestvieren Rademaker. BOTRING vind je in de Kwiekwinkel KI/l/IEK INKEL INZENDEN TOT 1 NOV. A.S. Vakantiefilmwedstrijd Cine Leusden plaatselijk nieuws door Frits van Breda Leerkrachte dens burgemeester mr. J.W.M. Rademaker. Leerkrachten en kinderen zullen DINSDAG 12 OKTOBER 1982 de gehele week in ,,Ot en Sien- stijl" doorbrengen. De mannelij ke leerkrachten staan in gekleed zwart voor de klas, terwijl de kinderen in ouderwetse kleding zullen verschijnen. Van echt les geven kwam er gisteren niets. De dag werd verder doorgebracht met het kijken naar films, het maken van brooddeegfiguren en een speurtocht door het dorp. RADIO-OPNAMEN Als specialist in kantoorartikelen heeft de kwiekwinkel bijna èlles voor de kantoor praktijk. Maar daarbij nog eens extra gesor teerd in een aantal vooraanstaande merken. Zoals bijvoorbeeld ROTRING, klasse-pro- dukten voor studio en tekenkamer. Kom vrijblijvend even kijken of vraag onze uitgebreide prijslijst kantoofartikelen aan! de Kwiekwinkel maakt deel uit van Kwiek, centrum voor tekstverwerking Pdeze foto uit 1911 staan van links naar rechts bovenaan beginnend: Jan van de Peut. Gerrit van de Peut. wsje Bunt. Arie Davelaar. Marie Veenendaal, Antje de Kruif. Arend de Kruyf. Klaasje Voskuilen. Kees Muilen Arrisje Voskuilen Klaasje Barten, Henk Barten. Rijk Peut. Leida Peut. Heintje Peut. t'intje van Ginkel, Jannetje van Ginkel, Antje van Ginkel, Heintje van Garderen. Teus van Garderen. °uter van Garderen, Hienekamp. G. Hienekamp, Heintje Hienekamp, J Valkenburg. Marie van 33nen, Rengertje Brons, Wim ter Maten, Jans Essen burg, Jean Essen burg, Arend van de Velde. Bram oe Broek, Mien Kamerbeek en Griet van de Heuvel. De meester is de heer Verburg en de juffrouw juffrouw Van der Berg. school waar de kleuters naartoe konden Ook deze „bewaar school" bestaat als gebouw nog steeds. De bibliotheek in Leusden-Zuid is in dit gebouw gevestigd. Een gevelsteen herinnert heden ten dage nog aan de oorspronkelijke functie van het gebouw. Leerlingen, die de lessen aan één van belde scholen volgden moesten op hun klompen vaak een grote afstand afleggen tus- )p deze foto staan van links naar rechts bovenaan beginnend; Gijs Davelaar, Gijsje Horst, Riek :ssenburg, Anna de Kruif, Gijsje Roelofsen, Johan ter Maaten, Jan van de Broek, Voskuilen, Peter 'ssenburg, Van de Broek, Jan Horst, Rien Boshuis, Voskuilen, Geertje Davelaar, Gerritje van Broek, loskuilen, J. ter Maaten, Neeltje ter Maaten, D. Horst, Meint Boshuis, Janna van de Hee, 9 van Schaik, \oelofsen, Jan de Kruiff, A. Boshuis, van de Hee, ter Maten, Voskuilen en Kees Boshuis. De meester pde foto is de heer Verburg. De eigenaresse van de deze foto uit 1915 wist zich niet alle voornamen ter erinneren vandaar de vraagtekens. LEUSDEN-ZUID „Je kunt rustig stellen dat de lucht In Leusden-Zuid erg gezond Is. In honderd Jaar tijd zijn er slechts vijf schoolhoofden geweest op de openbare lagere school In Leusden-Zuid," aldus het huidige schoolhoofd van 't Palet, de heer A.M. van Aken. Zelf Is de heer Van Aken nog lang niet van )lan om op te stappen als het vijfde schoolhoofd in successie. Vol enthousiasme Is hij gistermorgen met de leerlingen van zijn school en de vier leerkrachten begonnen aan de viering van het honderdjarig bestaan van de school. Het openbaar onderwijs In Leusden-Zuid dateert van 1882. 16 maart van dat jaar nam de gemeenteraad van Leusden het besluit om In Leusbroek een openbare lagere school te stlch- len. Van een woonkern Leus broek, het latere Leusden-Zuid, was er nauwelijks sprake. Aan de rand van het landgoed Den Treek lagen er her en der verspreid een aantal boerderijen. Boerenkin deren moesten óf naar Amers- loort óf naar Hamersveld om er het onderwijs te volgen. De ver bindingsweg tussen Leusbroek Amersfoort werd gevormd door een breed zandpad. Welke ichool men ook koos, kinderen uit de omgeving van Den Treek moesten een flink eind lopen om een beetje onderwijs te volgen. Het besluit van de gemeente raad in 1882 had tot gevolg dat ïog datzelfde jaar een schoolge- xhjw gereed kwam aan de Ooie- iaarshorsterweg. Het was een rchooltje met slechts twee klas- okalen waar meester Verheul de scepter zou gaan zwaaien. Veel jeld voor de grond heeft de ge- neente die tijd niet neer hoeven e tellen. De benodigde grond verd door jonkeer De Beaufort er beschikking gesteld vooreen ymbolische erfpacht van lechts f 1per jaar. Het ge- xhjw, dat werd ontworpen door irchitect Pothoven, bestaat nog leeds. Alleen heeft het al lang leen functie meer als schoolge- xhjw. Al geruime tijd is in het lebouwtje een zeilmakerij ge- estigd. "en ander gebouw, eveneens Jntworpen door architect Potho- en heeft nog steeds dezelfde unctie als waarvoor het bedoeld »as Het betreft hier de Lisiduna- chool. een Lagere school aan de Leuserweg op het grondge bied van Amersfoort. De officiële openingsdatum van de lagere school aan de Ooievaarshorsterweg is niet meer te achterhalen. Het moet echter ergens in het najaar van 1982 geweest zijn. Ook is niet bekend hoeveel kinderen in dat eerste jaar de school bezochten. ROE EN PLAK Wel is het één en ander bekend over de wijze waarop het onder wijs gegeven werd In die dagen. Het ging er allemaal erg streng aan toe. Lesjes werden door de gehele klas hardop opgedreund, terwijl men daarbij kaarsrecht In de bank moest blijven zitten. Verslapte de aandacht even, of werd er iets uitgehaald dat niet door de beugel kon, dan wachtte lijfstraf met de roe of de plak. Een school die erg vooruitstrevend was liet de leerlingen wel eens een gedichtje van buiten leren. Absolute voorwaarde was echter dat men het geleerde met zijn allen in de klas kon opdreunen Meester Verheul werd als schoolhoofd opgevolgd door een zoon van de in die dagen zeer bekende Amersfoortse huisarts Verburg. Veel inwoners van Leusbroek, waar geen huis arts gevestigd was, gingen in die tijd met hun kwaaltjes naar deze Amersfoortse arts. BEWAARSCHOOL In het jaar 1928 werd het scho lenbestand in Leusden-Zuid uit gebreid. Vlak naast de openbare school aan de Ooievaarshorster weg verrees een anderschoolge- bouw. Het betrof hier de bewaar- normale schooltijd met een koets van school afgehaald waarna hij bij de familie De Beaufort privé- lessen kon gaan geven. SPLITSING Het schoolhoofd dat het lang ste verbonden is geweest aan de openbare school in Leusden- Zuid is de heer Monsma. Ruim veertig jaar heeft deze school meester voor de klas gestaan. Onder zijn leiding groeide de school van een tweeklassige naar een vierklassige school. Het aantal leerlingen halveerde ech ter toen rond 1955 de „School met den Bijbel" aan de Beatrix- laan in Leusden-Zuid werd ge opend. Vlak voor die tijd telde de openbare school 120 leerlingen, na de komst van de Protestants- Christelijke school liep het aan tal terug tot precies 60. Veel in woners van Leusden-Zuid verko zen de Christelijke school. Niet alleen uit principiële overwegin gen, maar ook omdat deze school dichterbij was en kinde ren geen drukke verkeersweg behoefden over te steken. Pas een tiental jaren later was de openbare school deze „klap" weer te boven. Mede door de op gang gekomen uitbreiding van Leusden-Zuid begon het aantal leerlingen weer toe te nemen. VAN AKEN Inmiddels was ook het huidige schoolhoofd, de heer A.M. van Aken op het toneel verschenen. In 1959 had hij de leiding van de school overgenomen van de heer Lahpor, die slechts een tweetal jaren als schoolhoofd had ge functioneerd. Toen de heer Van Aken de baan van schoolhoofd aanvaardde, telde de school aan de Ooievaarshorsterweg nog slechts 41 leerlingen. In 1965 Bovenste rij van links naar rechts: Janny Lagemaat. Grada Veenendaal, Marie Wannes, Gerard ter Maaten, Cees Voskuilen, Gerrit Malkenhorst. 2e rij van links naar rechts; Rika Post, Nel van Schaik, Geertje Schimmel, Bets en Ger Lagemaat, Annie van Reenen, Mien van Reenen, Annie Pothoven, Johan ter Maaten 3e rij van links naar rechts; Jannetje van de Heuvel, Dien Lagemaat, Joh. van de Velde, Piet Hilgeman, Maag van Reenen, Jan K. Termaaten, Peer Malkenhorst, Dirkje van de Lagemaat, Riek Termaaten. 4e rij van links naar rechts; Aart Post, Marinus ter Maaten, Henk van Schaik, Marinus Post, Rijk Kamerbeek, Berend van de Lagemaat, Jan Bertus ter Maaten. Onderste rij van links naar rechts; Reinder Malkenhorst, Wim van Schalk, Ko van de Lagemaat, Ruth van Ee, Henk van Maanen, Gerrit Veenendaal. Hoofd: de heer Monsma, Juf. van de Bergf?). onhoudbaar toen in totaal 248 leerlingen op de school stonden ingeschreven. Er moest toen zelfs les gegeven worden in de hal van de school. „Een toestand grote belangstelling. Mensen bleven toen thuis voor een aardig programma op de buis", aldus de heer Van Aken. Toch wil meester Van Aken beslist in de krant ver meld zien dat de ouders altijd geweldig meegeleefd hebben met het wel en wee van de school. Ook in de wat beroerdere tijden heeft hij altijd met succes een beroep kunnen doen op ou ders van leerlingen. Ook in de festiviteiten rond het honderdja rig bestaan van de school spelen de ouders een belangrijke rol. HONDERD JAAR Na een jaar lang voorbereiding Is gistermorgen het feest rond het honderdjarig bestaan van de school losgebarsten. Van de in spectie voor het onderwijs heeft men speciale toestemming ge kregen om het schoolrooster een week lang helemaal om te gooien zodat alle aandacht besteed kan worden aan het feit dat honderd jaar geleden voor het eerst een school voor openbaar onderwijs in Leusden-Zuid tot stand kwam. Vreemd genoeg wil de inspec tie voor het onderwijs echter niets weten van een „feestweek", voor een week feesten is er vol gens allerlei wettelijke bepalin gen geen ruimte in het jaarroos- ter. Om iedereen tevreden te stel len praat men daarom liever van een „herdenkingsweek", een be naming die wel genade kan vin den in de ogen van de wetgever. FEEST Even na tien uur ging het feest gistermorgen officieel van start na een openingswoord van Leus- Vanmiddag stond er voor de kinderen van 't Palet iets heel unieks op het programma. Van vier tot vijf uur zouden opnamen gemaakt worden voor het radio kinderprogramma „De tien om kindershow". Een programma dat gepresenteerd wordt door Martin Brozius. Op maandag middag 18 oktober om 16.30 uur kan iedereen via Hilversum I ho ren wat er van de opnamen in Leusden-Zuid terecht is geko men. De woensdag zal geheel in het teken staan van de sport. De hele school zal zich bezighouden met hedendaagse en ouderwetse spelletjes Hoepelen en steltlo pen zullen daarbij zeker niet ont breken. Donderdag gaat men beginnen met de voorbereidingen van een optocht die vrijdagavond door Leusden-Zuid zal gaan. Alle schoolkinderen maken een lam pion die men de volgende dag nodig heeft als men 's avonds het dorp doortrekt, voorafgegaan door het muziekkorps Lisiduna. Voor de oud-leerlingen die in 1979, 1980, 1981 of 1982 de school verlaten hebben is er de zelfde avond een disco-avond georganiseerd. RECEPTIE Zaterdag 16 oktober is geheel voor de ouderen. Van twee tot vijf wordt er in het aktiviteitencen- trum „De Korf" een receptie ge houden, die tevens een reünie zal zijn voor oud-leerlingen, ouders en andere belangstellenden. Rond zes uur wordt er in de Korf samen met een aantal genodig den een koffiemaaltijd genuttigd. De verwachtingen voor de avond zijn op dit ogenblik hoog ge spannen. Een aantal moeders en enkele vaders zullen een „revue" op de planken brengen waarin allerlei oude herinneringen opgehaald zullen worden. De „revue" is een logisch vervolg op een tijdperk van ruim dertig jaar waarin de openbare school in Zuid elk jaar een musical of toneelstuk op voerde. In het verleden deden alle leer lingen mee met de uitvoering, toen de school echter erg groot werd bleek het niet meer moge lijk Iets In te studeren waaraan ruim tweehonderd kinderen mee konden doen. Men ging er toen toe over om met de leerlingen van de vijfde klas iets in te stude ren, bestemd voor de schoolver laters voor de zesde klas. Een aantal „regie-groepen" van ouders die met de kinderen In het verleden Iets Ingestudeerd heb ben zullen nu a.s. zaterdag zelf Iets op de planken brengen. Een foto uit 1895 met meester Verheul als het eerste hoofd der school. LEUSDEN - Vrijdag 15 oktober vindt het tweede dorpsconcert plaats in de Dorpskerk in Leus den Zuid. Maar liefst twintig Leusdenaren zullen dan musice ren voor hun eigen dorpsgeno ten. Het programma omvat pla- nowerken van Cesar Franck en \Vj Prinses Julianaplein/ Leusderweg, Amersfoort Telefoon 033 - (6)31824 Frederic Chopin, een mandoline concert van Vivaldi, blokflultmu- zlek van Jacob van Eyck, Han U. Staeps en Telemann, een sonate van Handel, oude Spaanse liede ren en aria's van Telemann. Bo vendien treedt een zanggroep op met liederen uit verschillende stijlperioden. In oktober 1981 werd voor het eerst in Leusden een dorpsconcert georganiseerd op initiatief van me vrouw Nicoline Witlox. Het uit gangspunt werd: mensen die zich in Leusden met de praktische mu ziekbeoefening bezighielden in een gezamenlijk concert te laten optreden voor hun eigen omge ving. Van veel kanten werd er toen op aangedrongen van zo'n concert een jaarlijks evenement te maken En het is de organisatoren gelukt om op 15 oktober voor de tweede maal een dergelijk concert te hou den. Medewerking verlenen Bea von Burg-Altera, piano, Henrique den Otter, blokfluit; Lydia Koning, cello; Maria van Kooten, sopraan; Marijke Rodriquez-Mell, gitaar; He be Beysens-de Vries, mandoline; Gerda van Rooyen, dwarsfluit; Ine ke de Vries, piano. Piet Hein van der Ven. piano; Loes van den Ak ker, blokfluit. Cantores Familiares o.l.v. Gerard Wijnands; Riet Wij- nands-Huurdeman, sopraan; Wil- ma Huurdeman, sopraan; Jan Huurdeman, tenor; Henk Huurde man, bas; Frans Huurdeman, bas; Leontine van Wieringen, alt; Janne Kok, alt; Gerard Wijntjes, bas; Kees van Burgsteden, tenor en Nicoline Itlox, sopraan. Het concert begint om 20.15 uur. De entreeprijs bedraagt 5 gulden voor volwassenen en 1 gulden voor jongeren tot 16 jaar. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kerk. De kerk zal versierd wor den met bloemstukken van de Leusdense bloemslerkunstena- res Llesbeth Fokkema. Na afloop van het concert zijn deze bloem stukken te koop. (Van de redaktle) LEUSDEN De door de film club „Clne Leusden" georgani seerde vakantiefilmwedstrijd zal op 1 november worden afgeslo ten, waarna een jury zich over de Ingeleverde vakantiefilms zal gaan buigen. Het resultaat hier van zal bekend worden gemaakt op de vertoningsavond: vrijdag 19 november In Groot-Krak- horet. Er zijn aantrekkelijke prij zen beschikbaar gesteld. U kunt natuurlijk ook nog meedoen. Alle inlichtingen worden u verstrekt door de secretaris van „Clne Leusden", Max Bremer, Sala mander 50, Leusden, telefoon 942805. om haast wanhopig van te wor den", aldus de heer Van Aken. Het was haast geen doen om behoorlijk les te geven in de schoolbal. Leerkrachten behoef den dan ook niet lang achtereen les te geven in deze beroerde omgeving. Bij toebeurt werd men „verplicht" les te geven in deze allesbehalve plezierige „lokali teit". Dat het vreemd kan lopen met het leerlingenaantal van een school blijkt wel in Leusden- Zuid. Waren er in 1978 nog 248 leerlingen, dit jaar zijn er slechts 125 leerlingen ingeschreven. Van de acht leerkrachten in 1978 hebben er drie een andere baan moeten zoeken. Ook de toe komst van de school is nog in nevelen gehuld. Weliswaar blijkt uit de statistie ken dat het aantal geboortes in Leusden-Zuid weer iets aan het toenemen is, op zeer korte ter mijn heeft de school daar niets aan. Alleen als er uit de nieuwe wijken Claeverenblad/Wilden- burg leerlingen naar 't Palet ko men kan de school vijf leerkrach ten behouden, anders ligt het in de lijn der verwachting dat er nog een leerkracht moet afvloeien in de toekomst. OUDERAVONDEN „De ouderavonden van de Openbare School waren vroeger altijd hét uitje in het dorp" weet meester Van Aken te vertellen. Enig vertier was er in Leusden- Zuid nauwelijks. Voor een groot aantal ouders was de school het ontmoetingspunt waar allerlei nieuwtjes werden uitgewisseld. „Op ouderavonden waren vroe ger altijd élle ouders aanwezig Pas toen dat rotding, de televisie, kwam was het gedaan met de NIEUWE SCHOOL Eind 1967 kwam er midden in Leusden-Zuid een geheel nieu we school gereed, nadat een jaar eerder de openbare kleuter school klaar was gekomen aan de Willem de Zwijgerlaan. Welis waar was Leusden-Zuid in dat jaar al uitgegroeid tot een be hoorlijke woonkern, aan drie klassen lagere school had men echter ruim voldoende. Men stond echter aan het begin van een stormachtige ontwikkeling. Twee jaar later moest de openba re school, die de naam 't Palet had gekregen, al uitgebreid wor den tot een vierklassige school, weer een jaar later werd 't Palet een „volwaardige" zes-klassige lagere school. Ook toen was de groei er nog lang niet uit In 1972 werd er aan 't Palet nog een zevende lokaal gebouwd, terwijl er ook nog een noodlokaal verscheen. HAL In 1978 werd de toestand haast sen hun huis en de school. Met de kinderen van de jonkheer De Beaufort lag het echter even an ders. Weliswaar was door de hulp van de familie Beaufort de lagere school er gekomen, de eigen kinderen volgden geen les sen aan de Ooievaarshorster weg. De „bovenmeester" werd na de waren er nog slechts 33 over. Toch bewaart de heer Van Aken de mooiste herinneringen aan die tijd. „De sfeer in die oude school was gewoonweg fantas tisch. Eigenlijk hadden we een erg luxe school met een speel plaats vóór en een speelplaats achter de school. De School stond midden in de weilanden. Af en toe verscheen er een ree in het weiland. We stonden dan met de hele school voor het raam te kijken", aldus de heer Van Aken, die zich ook nog goed weet te herinneren dat er eens een ko nijntje de school in vluchtte om dat het achterna gezeten werd door een hond.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5