„We mikken op die restgroep die er niet toe kan komen om zich aan te melden" /ANTIEK ,,Met z'n tweeën krijg je net dat zetje dat je nodig hebt" 15 16 17 (^McnscnmfwSkj) leusJen krant Berna en Ineke maken etsen GEHANDICAPTEN SPORTVERENIGING AMERSFOORT E.O. Beur;?— Als u gaat trouwen, wilt u dat natuurlijk weten ook. (HILVERSUM TROUWKAARTEN DINSDAG 12 OKTOBER 1982 plaatselijk nieuws opvallende wagentjes moeizaam kon den voortbewegen is voorbij, al besef fen we dat de integratie van gehandi capten en met-gehandicapten nog altijd in een soort beginfase is. Integratie. Het is ook een van de doel stellingen van de GSVA. Het is namelijk met zo dat uitsluitend gehandicapten lid van deze vereniging kunnen worden. Ton van Gaal: „Wij hebben onder onze leden ook een aantal niet-gehandicap- ten. Zij draaien gewoon mee. Natuurlijk zijn dat geen mensen die topsportge- richt zijn. Zij spelen ook mee in rolstoe len bij het basketbal. De.meeste men sen vinden het prachtig, gewoon zo in een rolstoel zitten en eens kijken hoe het nu precies gaat Soms zijn dat fami lieleden van de gehandicapten maar ie dere medewerker is bij ons welkom." INSTUIF De vragen liggen natuurlijk voor de hand. Wat voor sporten worden er beoefend, welke leeftijd moet je er voor hebben, hoe gaat het met vervoer, kan iedere gehandicapte meedoen? Ton van Gaal, in het dagelijks leven leraar lichamelijke oefening aan de Niek Sa- vio-school in het Industriekwartier, wil op deze vragen best een antwoord ge ven. „Wij zwemmen elke woensdag van 7 tot 8 uur in Hoogland en dat loopt eigenlijk het best. In het algemeen is het zo dat iedere lichamelijk gehandicapte erg veel van zwemmen houdt. Men voelt zich er lekker bij, zeker als het warm water is. Elke donderdag zijn we van 7 tot 8 uur in de zaal Rustenburg. Dan hebben we twee programma's. Het is daar een vrij grote zaal Links begin nen we met rolstoelbasketbal op poten te zetten en rechts gaan we verder met de activiteiten die wij al regelmatig had den in onze Instuif. Voornamelijk rac- ketspelen, zoals badminton en tafelten nis De Instuif, die wij altijd hebben ge had, gaan we één keer in de maand houden in Rustenburg op zaterdagmid dag. We hebben dan een vrij groot pro gramma, want we zitten nu op zo'n 55 leden waarbij ook een aantal niet-ge- handicapten zijn. Op zo'n instuif kan je allerlei dingen doen die leuk zijn om te brengen. We hebben al van alles ge daan, zitvolleybal, lijnbal, een soort jeu de boules, boogschieten, kleinere spel letjes als pijltjeswerpen maar ook nieu we spelen zoals uni-curl En dan is er op woensdagavond van half acht tot half negen goalbal voor visueel-gehandi- capten in de dr. van de Hoevenschool aan de Ringweg Kruiskamp. Die spelen ook competitie. Ze zijn gepromoveerd en nu gaan we het komende seizoen met twee teams aan de competitie be ginnen. Een leeftijdsgrens is er niet. Op dit ogenblik is de jongste deelnemer elf jaar en de oudste drieenzestig Wat het vervoer betreft hebben we de mede werking van een aantal autobezitters binnen de vereniging. De mensen hel pen elkaar wel. En wat de laatste vraag aangaat: wij hebben geen zwaar-ge- handicapten in onze vereniging, zoals mensen die in electrische rolstoel zit ten. Het varieert bij ons van spastici tot rolstoelers, mensen met een handicap met hun spieren en visueel gehandi capten. In wezen kan iedereen bij ons komen. Wij richten ons op het individu en zoeken naar de voor hem of haar geschikte bewegingsvormen." BASKETBALLERS GE VRAAGD GSVA streeft naar uitbreiding van het ledental. Hierbij spelen ook doodgewo ne zakelijke feiten een rol en zoals dat bij iedere sportvereniging in deze tijd meer dan ooit het geval is: de centjes moeten blijven binnenkomen om te kunnen draaien. De vereniging van Amersfoortse gehandicapten (én om geving, want ook mensen uit de omlig gende plaatsen zijn welkom) is een voortvloeisel van een object van CRM dat via de ASLOS (waarvan Van Gaal bestuurslid is) gestalte heeft gekregen en dat nog maar één jaar zal worden gesubsidieerd Dat betekent dat de ver eniging het geld ergens anders van daan zal moeten halen. Méér contribu tie dus of beter gezegd, méér leden. Ton van Gaal zal ieder nieuw lid be groeten maar het zou hem bijzonder welkom zijn als zijn vereniging zou kun nen meedoen aan de competitie van de rolstoelbasketballers. Zo'n team be staat normaal uit vijf spelers maar met wisselspelers erbij komt men toch wel De heer Van Gaal van de Gehandicapten Sportvereniging Amersfoort. gauw op tien spelers. De vereniging heeft dat aantal niet op dit moment en het zou voor de leden die deze sport beoefenen erg fijn zijn als de aanvulling er kwam. De moeilijkheid is dat men geen idee heeft van het aantal gehandicapten in onze regio. Van Gaal: „Wij kennen de gehandicapten niet, we kunnen ze niet benaderen, we hebben geen adressen lijst. Daarom moeten we ze op een an dere wijze, zoals via de krant, op ons bestaan attenderen Het zou toch ei genlijk wel wat voor de hand liggen dat de medische wereld naar de sportver eniging verwijst. Gehandicapte mensen komen in het algemeen meer bij een specialist dan bij hun huisarts. Kunnen de heren specialisten dan niet de nodi ge medewerking verlenen? Van Gaal: „Ik heb niet de indruk dat dit werkelijk gebeurt. Ik weet ook niet wat daarvan de reden kan zijn." Het initiatief dient dus voornamelijk door de gehandicapten zelf te worden genomen en het is te hopen dat velen de drempelvrees overwinnen De activi teiten van de GSVA hebben natuurlijk niets te maken met de manier van spor ten zoals wij die kennen van de Olympi sche Spelen voor Gehandicapten. Dat is puur wedstrijdsport, waaraan alleen bepaalde uitblinkers kunnen meedoen. In wezen geldt het hier hetzelfde als voor de niet-gehandicapten: niet iedere voetballer kan een Johan Cruyff zijn en tienduizenden voetballers hebben daar kennelijk vrede mee, want ze spelen elk weekend op hun manier hun partijtje. De ervaring heeft geleerd dat de wed strijdsport van de gehandicapten, die door de televisie duidelijk in beeld is gebracht, juist een obstakel vormt op de weg naar de aanmelding bij een vereni ging als de GSVA. Men denkt al gauw. dat een dergelijk presteren een soort vereiste is, maar niets is minder waar. Bij de vereniging van Ton van Gaal gaat het in geen enkel opzicht om presteren, maar uitsluitend om recreatief sporten. Deze vereniging is nog erg jong. Zoals gezegd op 26 november van het vorig jaar ging men officieel van start en alles bevindt zich dus nog in de opbouwfase. Natuurlijk zijn er bepaalde wensen. De zaalruimte en het zwembad kon men alleen op onrendabele uren krijgen en start was op 26 november 1981), vatte de bedoeling van de ledenwerfactie als volgt samen „Wij mikken op die rest groep die om de een of andere reden er niet toe kan komen om zich te melden." Van Gaal, met wie wij in zijn woning in Leusden een gesprek hadden, is ervan overtuigd dat er nog diverse mensen in Amersfoort en omgeving zijn die nog net niet de moed bezitten om zich bij zijn vereniging te melden. De Nederlandse Invaliden Sportbond heeft onderzocht dat er verhoudingsgewijs nog maar een geringe groep van de gehandicapte Ne derlanders aan sport doet. Persoonlijke omstandigheden kunnen daarbij een rol spelen. Het zou een goede zaak zijn als deze zich nog schuilhoudende gehan dicapten of hun huisgenoten nu eens de telefoon zouden willen pakken en bij een van de bestuursleden van de GSVA gingen informeren welke moge lijkheden er precies zijn NIET MEER ZO ALS VROE GER De situatie zoals die vroeger was is gelukkig voorbij. „Vroeger zaten de mensen binnen maar gelukkig komen ze nu uit de huizen" stelt Ton van Gaal vast. Dat kan iedereen uit onze samen leving bevestigen. Wie er speciaal op let zal tot de ontdekking komen dat er zich dagelijks op straat vele gehandi capte mensen bevinden. Met opzet zeggen wij „wie er speciaal op let" want in de praktijk schenken de passanten op straat eigenlijk niet veel aandacht aan de gehandicapte medemens Daar bedoelen we niets negatiefs mee maar het betekent dat de mens in de rolstoel op het netvlies van de voorbijgangers geen speciale reaktie meer teweeg brengt. De tijd waarin invaliden (het woord wordt liever niet meer gebruikt in de hedendaagse omgangstaal) zich in op de Dr. v.d. Hoevenschool was goluk- kig nog een tussenuur beschikbaar. Wat gunstiger uren zouden ongetwijfeld welkom zijn maar in Amersfoort mogen de verenigingen al blij zijn als ze ergens terecht kunnen. Een andere wens is dat men wat meer liefhebbers krijgt voor de zaalsport. Het is een vaststaand feit dat zwemmen het populairst is, maar de GSVA kan natuurlijk niet voor een groot deel een zwemvereniging zijn De indruk zou kunnen bestaan dat de vereniging geleid wordt door niet-ge- handicapten. Het merendeel van de be stuursleden behoort daar evenwel niet toe, zoals Sander Kragten (goalbal), Bram Dudok van Heel (zwemmen), Frank v.d. Coterlet (vertegenwoordiger in de NIS afd. Utrecht, Friso Wijker (in terne kontakten) en Bep de Nooy (sec tie zaalsport). De vereniging heeft de medewerking van een technisch kader en heeft ook de beschikking over fysiotherapeuten. We kunnen het alleen maar h( len: er zijn in onze Amersfoortsi menlevlng nog diverse mensen een handicap, die er best wat voelen om op een bepaalde mi wat te gaan sporten. Laten zij h overigens best begrijpelijke schroom eens laten varen en he sluit nemen om eens te Informen zij misschien ook bij de Gehandl ten Sportvereniging Amersfooi Omstreken hun partijtje mee kui blazen. Telefonisch kan men in tingen krijgen bij: Mevrouw vanl tel. 033-11850; Ton van Gaal tel. 945927; Hans van Beek tel. 723659 en Hennle den Ouder 03495-34402. Ook bij de ASLOS| 14146) zal men u gaarne alle ge ste Inlichtingen willen geven. (Van een medewerker) LEUSDEN/AMERSFOORT - Misschien heeft u ze een tijdje geleden opgemerkt In De Ha mershof, de mensen van de Ge handicapten Sportvereniging Amersfoort en Omstreken. Ze lieten tijdens de sport- en spel- dag de aanwezige jeugd kennis maken met sporten die door In validen bedreven worden. Tege lijkertijd wilde de GSVA'ers meer bekendheid geven aan hun eigen club, waarvan stellig meer men sen lid zouden willen worden wanneer zij maar even over de drempel van onnodige beschei denheid worden getild. Voorzitter Ton van Gaal, die samen met een aantal geestverwanten deze vereniging heeft opgericht (de officiële r ExpohaI Richtingsborden volgen naar Sportpark Inl.: (076) 611680 toegangsprijs f 6,- CJP en 65+ paspoort f 3.- kinderen onder geleide gratis vrijdag zaterdag zondag oktober oktober oktober 19-22 uur I 12-19 uur 11-18 uur - De vlinder van Ineke worden duidelijker of vervagen geleidelijk. ETSEN De overgang van keramiek naar etsen is gekomen toen de lerares keramiek bij de Hof weg ging. Berna. „In het nieuwe seizoen gingen wij weer kijken tijdens de open dag, maar de nieuwe lera res kwam niet zo creatief over en wij wilden persé geen gladde mooie potjes. Een jaar hebben wij niets meer gedaan terwijl wij nog steeds iets wilden. Doordat de leiding wegviel en wij alle twee geen oven hebben, deden wij eigenlijk niets meer aan kera miek. Drie jaar geleden stond Wies Verploeg, onder andere met et sen opdeHobbieskoop. Ineke en Berna hebben haar gevraagd of zij hen etsles wilde geven. Voor haar was dat toen iets nieuws, lesgeven aan volwassenen, maar toe nu toe heeft niemand er spijt van. Wat zij geleerd hebben op keramiek kunnen zij in het etsen doortrekken. Dat wil zeggen het leren werken, niet naar resultaat maar om de creativiteit. Het lef hebben om te kunnen zeggen: Wat kan mij die mislukkingen schelen?" Ineke „Het gekke was dat wat Berna bij keramiek had het niet los kunnen komen van strak ke lijnen ik het omgekeerde had bij het etsen Dat heeft er bijna toegeleid dat ik met etsen ophield. Wat zij bij haar eend van kermiek had, heb ik gehad met een vlinder die ik wilde etsen. Berna stimuleerde mij om door te gaan. Zij zag hoe ik het verder af moest maken. Door met z'n twee- en een hobby uit te oefenen krijg je net dat zetje dat je soms nodig hebt". Voor zowel Berna als Ineke geldt dat wanneer zij een werk stuk onder handen hebben, zij er bijna niet af kunnen blijven. Tus sen het huishoudelijk werk door, maar ook hele dagen kunnen zij daar mee bezig zijn. De kinderen die zij beiden hebben worden regelmatig om advies gevraagd en daardoor worden ook zij ent housiast en gaan aan de slag. Voor het eerst hebben Berna en Ineke het afgelopen jaar aan de Hobbieskoop meegedaan. Voor al om te laten zien hoe leuk zo'n hobby kan zijn, hoe je zoiets moet maken en de extra stimu lans van het samen doen wordt daar door hun aanbevolen. Be halve het verkopen tijdens de Hobbieskoop geven Berna en Ineke uitsluitend stukken weg Berna. „Wil Je goed kunnen tioneren dan heb je iets jezelf nodig". Ineke: „En o Ik mijn ontspanning thul hebben vanwege de kindei dit een uitstekende oplossl Als aardigheidje voor vne kennissen en familie Zij m( het zelf wel mooi vinden zoals Ineke het zegt: „Ik vin niet leuk wanneer een and hele dag naar mijn mislukts werk moet kijken". Door hun hobby hebben E en Ineke een heel anderï gekregen op bijvoorbeeld sities Nu worden de details bekeken, hoe iets gemaal kortom er is veel meer wa ring voor exposities. Bouwstijlen van torens, k< enzovoort spreken nu veel aan evenals details van insi en andere dieren. door Tea van Maanen-Middelkoop LEUSDEN Berna de Jonge en Ineke van Duinkerken oefe nen nu alweer zeven jaar samen een hobby uit. In eerste Instantie keramiek en de afgelopen drie jaar proberen zij het etsen onder de knie te krijgen. Ineke: „Dat wil zeggen, thuis wij wonen naast elkaar werken wij nooit samen. Wij gingen sa men naar keramiek en nu naar etsles maar wat wij thuis doen, doet leder apart". Zeven jaar geleden zijn zij naar een open dag van de Hof ge weest. Zij waren eigenlijk altijd al creatief bezig. Ineke vooral op het gebied van naaien en Berna, die een handenarbeidakte heeft, kon ook nooit stilzitten. Zij beslo ten keramieklessen te nemen ook omdat de lerares hen zo aansprak. Het werd echt een avondje uit. „Wij zaten toen alle twee nog in de kleine kinderen en zoiets heb je gewoon nodig. On ze echtgenoten vonden het best leuk maar moesten ook nog even wennen. Wanneer wij terug kwa men van zo'n les gingen zij om onze werkstukken staan en voor al mijn werkstukken, waar hele gekke bij waren, werden met ver bazing bekeken. „Wat is dat nu weer?", werd er regelmatig ge roepen", aldus Ineke. Berna: „leneke was In het be gin al veel vrijer in haar werkstuk ken dan ik. ik zat vast aan strakKe lijnen. Bij die lerares ging het er niet om of een potje rond was, er moest iets creatiefs vanuitgaan. Het heeft lang geduurd voor ik wat losser ging werken. Wanneer ik in mijn eentje naar die cursus was gegaan was ik er na een jaar mee gestopt. Het was een echte knokpartij. Door dat krampachtig werken sprong alles in de oven uit elkaar. O. vreselijk was dat, maar op een gegeven moment was dat sta dium voorbij". STIMULANS Berna en Ineke stimuleren el kaar op een uitstekende manier Ofschoon zij zowel in de kera miek als het etsen twee zeer ver schillende stijlen hebben opge bouwd, kunnen zij elkaar goed adviseren. Door hun hobby heb ben zij elkaar zo goed leren ken nen dat, zoals zij zelf zeggen, het bespreken van de manier waarop ideeën verder uitgewerkt moeten worden en de kritiek die zij elkaar geven vaak inspirerender werkt dan dat de docent dit zou doen. De techniek wordt op de cursus geleerd, daar worden ook de ideeën besproken de stukken af gewerkt. Thuis werken zij alles uit. Dat de stijl van Berna en Ineke heel verschillend is kun je duide lijk zien aan de keramische werk stukken. Berna heeft bijvoor beeld een heel stel, ik noem het maar, Turkse torentjes staan. Mooi van vorm waarin fantasie motieven zijn gemaakt. Deze fan tasie motieven zijn afgedrukt van een fossiel of een gipsblokje met zelfgemaakt motief. Een eend, waarvan Berna de kleivorm bijna weer in elkaar gedrukt had maar dankzij haar buurvrouw verder afgemaakt heeft, is heel apart. Diverse technieken van verven en glazuren in de tinten blauwen groen maken er iets heel grap pigs van. De werkstukken die Ineke meegenomen heeft zijn toevallig allemaal potten. Wij hebben daar best schik om, omdat Ineke net nog vertelde dat de cursus niet geschikt was voor mensen die mooie potten wilden maken. Wat zij bedoelt komt toch wel tot uiting in deze potten. De potten en asbakken zijn niet echt rond of echt vierkant, zij hebben alle maal iets levendigs. Dat komt ten dele door de vorm en ten dele door de afwerking. De motieven zijn ook hier weer gedeeltelijk geverfd en gedeeltelijk gegla zuurd. Dat geeft een heel frai effekt. In vergelijking met de stukken van Berna zijn de motie ven van Ineke minder strak. Zij gaan ook vaker over in andere motieven of dezelfde motieven Anders zou u wel een andere samenlevingsvorm hebben gekozen. Ja toch? Al uw familieleden, vrienden en kennissen kunnen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit met één van de fraaie uit de selectie 1982 van de LEUSDER KRANT Kantoor Leusder Kr^nt, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Kantoor geopend, op werkdagen van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17.00 uur. Desgewenst kunt u de modellenboeken thuis bekijken als u ons even van tevoren een seintje geeft. Dan reserveren we de boeken voor u. - Een ets van Berna Ineke en Berna

Leusder Krant | 1982 | | pagina 8