Radio was te gast bij feestvierend 't Palet De Puupenkoppen bestaan 11 jaar Hassan reserve kampioen Utrecht „De honde >n worden nooit vaste jebonden en trimmen d< oet geen pijn" TINEKE OTTER-RIJSEMUS - HONDENTRIMSTER De vrouw in haar beroep (16) leusder krant Lezing Geref. Bond Hobby- instuif Blijhof krant; Jeugddienst KPO-bijeenkomst Roda'46 VSK DONDERDAG 14 OKTOBER 1982 plaatselijk nieuws (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN-ZUID - Radio-opna men voor het programma „Tien om kindershow" stonden dins dag centraal tijdens de viering van het 100-jarlg bestaan van de openbare lagere school 't Palet In Leusden-zuld. Martin Brozlus, bekend van Ren je Rot, leidde het programma waarvan het de bedoeling Is dat kinderen zo veel mogelijk aan het woord komen. En dat was niét tegen dovemans oren gezegd In 't Palet. Zo had Martin Brozius een ge sprekje met Dave Steggink en Mel- vin Kónings over „snorkelen". Bei de kinderen legden voor de micro- loon uit hoe het zwemmen met een snorkel en duikbril gaat. Later moesten Monique Kuiter, Jan-Dirk Lakeman, Willem Morkin en Su zanne van Doorn zoveel mogelijk woorden maken die iets te maken hebben met „verliefd". Tijdens de voorbereiding van de vier op deze opdracht mocht Jeroen Kiesling als disc-jockey optreden van een single van de Police. Marton Herder had vervolgens een interview met een man van de kinderpostzegelaktie, waarvan het doel nog eens werd benadrukt. Het programma werd niet door de leer lingen van 't Palet besloten, maar door de Utrechtse popgroep Pleps die twee liedjes voorschotelde, waaronder haar hit ..'k Wist niet dat Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pi. verv.) Redaktie: Bertieri Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00' uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 per half jaar; 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. je kwaad werd". De radio-opnamen zijn te horen maandagmiddag 18 oktober vanaf 16.30 uur via Hilver sum I SPEURTOCHT Voordat de radio arriveerde in Leusden-zuid stond er nog een aantal feestaktiviteiten op het pro gramma van de één eeuw oude la gere school. Dinsdagochtend kon den de kinderen van de klassen 3, 4,5 en 6 zich uitleven in een speur tocht die grotendeels was verzorgd door de moeders Morkin en Ver baart. De kleintjes van 't Palet mochten 's ochtends spulletjes van brooddeeg maken, 's Middags werd de boel omgedraaid, al was de speurtocht voor de eerste en Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. tweede klassers wat eenvoudiger uitgevoerd. Woensdag konden de kinderen van de klassen 1 tot en met 4 en de kleuterschool zich amuseren met spelletjes als koekhappen, hoepe len, bokspringen, kruiwagenrace en hinkelen. De vijfde en zesde klassers hadden sportdag in de gymzaal. Later op de dag bevoch ten ouders, leerkrachten en ouder commissieleden elkaar in een ge kostumeerde voetbalwedstrijd, waarin zeer fraaie creaties te be wonderen waren. Vandaag zijn de kinderen van 't Palet bezig geweest met het maken van lampionnen en het spelen van een speciaal ganzen bord. Tussen de middag hebben zij op school gegeten. De voed- selhappen waren In 't Palet klaar gemaakt door diverse ouders. Vorig jaar ontving mevrouw Klemveld de Krentepuup. ACHTERVELD - In de maand november 1971 werden door een aantal Inwoners van Achterveld de koppen bij elkaar gestoken om te komen tot oprichting van een carnavalsvereniging. Op 21 november 1971 was het dan zo ver en werd de carnavalsvereni ging De Puupenkoppen opge richt. Na een goede voorberei ding werd In 1972 het eerste car navalsfeest uitbundig gevierd. Dat het een goede gedachte Is geweest een dergelijke vereni ging op te richten, Is In de loop van de jaren wel bewezen. Het carnavalsfeest Is uit Achterveld niet meer weg te denken en Is uitgegroeid tot een festiviteit dat steeds zonder enige moeilijkhe den verloopt. De georganiseerde avonden werden steeds drukker bezocht en de optocht Is uitge breid tot een geweldig evene ment. Het 11-jarlg bestaan wil men dan ook niet ongemerkt voorbij laten gaan. Zaterdag 23 oktober zal er van 15.00 tot 17 00 uur een receptie worden gehouden in D'Ouwe Peer- destal. ledereen die de vereniging zijn gelukwensen over wil brengen is deze middag van harte welkom. Vervolgens zal er zaterdagavond 23 oktober een feestavond worden gehouden in De Klaveet aan de Postweg Dit feest zal aanvangen om 20.00 uur doch de zaal zal reeds om 19 30 uur open zijn. Niet minder dan elf raden van elf van verenigingen uit de omliggende ge meenten zullen aanwezig zijn. De muziek zal worden verzorgd door de hofkapel en de band Les Don jons. De leden van de vereniging hebben deze avond gratis toegang. Ook andere belangstellenden zijn van harte welkom, doch dienen wel entree te betalen. Kaarten zijn In de voorverkoop verkrijgbaar bij boekhandel Vos aan de Hessenweg. Tijdens deze feestavond zullen de bezoekers nog worden onthaald op een ge weldige verrassing. ACHTERVELD - Zondag 26 september werd op het terrein van de Zeister politlehonden- dresseerclub het afdellngskam- ploenschap van de provincie LEUSDEN - Ds. J. Vos uit Nij- kerk geeft woensdag 20 oktober een lezing voor de Gereformeer de Bond. De lezing gaat over „De val van Babyion", naar aanlei ding van Openbaringen 18. De avond die om 20.00 uur begint, wordt gehouden in het Jeugdge- bouw aan de Oolevaarshorster- weg. LEUSDEN - Zaterdag is er weer knutselen in Blijhof voor jongens en meisjes van 4 lot en met 12 jaar. Met een gezellig muziekje op de achtergrond kan er gewerkt wor den met hout, klei, papier en stof. Voor de oudere kinderen is er ook macramé. De kosten bedragen 1,50 voor leden: nief leden betalen 2,50. Het adres van Blijhof is Ansfriduslaan 49. Utrecht gehouden. Aan dit kam pioenschap werd door negen deelnemers meegedaan. Hieron der Is ook Herman van Nlmwe- gen uit Achterveld die lid Is van de polltlehondendresseerver- enlglng De Start uit Scherpen- zeel. Deze moest nu de wisselbe ker en de titel verdedigen. Voor de middag werden de oefe ningen van afdeling 1 afgewerkt. Hierbij liet Hassan zeer goed werk zien. Op dit onderdeel waren 65 punten te behalen. Hassan ver speelde hierop 1 punt. Het voor werp bewaken, het transport lopen an de rivieroefeningen werden goed afgewerkt. Na de middag werd het volgende deel afgewerkt Allereerst werden de honden getest op stokvastheid De honden mogen hierbij geen angst tonen voor een dreigende houding en voor een stokslag die zij moeten incasseren. Een linkshan dige boef is voor de meeste honden wel een vreemde gewaarwording en moet er dan opnieuw gewerkt worden. Hier liet Hassan dan ook enkele punten liggen. Bij de test van het schot- en werpvastheid kwam Hassan zo hard door dat hij door zijn snelheid rondgeslingerd werd Deze oefening moest daar door opnieuw gedaan worden Het terugroepen leverde geen enkele moeilijkheid op. Bij het tot staan brengen van een wegfietsende boef vloerde de hond boef en fiets in een keer. Dit ontlokte het aanwe zige publiek een geweldig applaus. Hoewel Hassan zeer goed werk had verricht bleek bij het bekendmaken van de uitslag dat hij In de hond Boy van de heer Verrlps uit Utrecht zijn meerdere moest erkennen. De heer Verrlps werd eerste met Boy met 431,5 punten en tevens kampioen van Utrecht. Herman van Nlmwegen werd tweede met Hassan met 422,5 punten en tevens reserve kampioen van de provincie Utrecht. LEUSDEN - Zondag 17 okto ber om 10.30 uur Is er weer een jeugddienst In de Dorpskerk In Leusden-Zuld. Ds. M.G. Boe- schoten zal het hebben over het thema „Let op de kleintjes". Het koor Kum Ba Yah uit Ermelo ver leent In deze dienst zijn muzikale medewerking. Na de dienst Is er gelegenheid om met een kopje koffie nog wat na te praten. ACHTERVELD - Woensdag avond 20 oktober komen de KPO-dames om 20.00 uur weer bij elkaar In D'Ouwe Peerdestal. Deze avond zal er een onderwerp worden behandeld dat momen teel zeer In de belangstelling staat. Door de werkgroep „Laat Le ven" zal het onderwerp over het abortusvraagstuk worden behan deld. Gezien de belangrijkheid van dit onderwerp wordt een grote op komst verwacht. A.s zondag, Burgemeester Buiningpark, aanvang 14.30 uur De wedstnjdbal is aangeboden door: Metselbedrijf Gebr. Gebr. van 't Klooster, Leusden. LEUSDEN - Een opgeknapte schuur in witte tint. Op de stenen vloer Imitatle-parket-zell, dat binnenkort vervangen zal worden door witte plavuizen. Vooral om het antivloolen- bad mogelijk te maken en vlooien te verhinderen zich onder het zeil te nestelen, wanneer de honden op een dweil op de plavuizenvloer zo'n tien minuutjes moeten wachten om het anti-vlooienmiddel te laten Intrekken. Naast de behandeltafel een luik, waaronder een plastic op vang voor de vele weg te bezemen vlokken haar. In één der hoeken een grijs betegeld bad met douche. Planken met kraakheldere handdoeken en diverse föhntjes. Een gaatjes bord, waaraan verschillende soorten scharen hangen. Een grote radiator langs de kopwand: de hele winter wordt er gestookt. We zijn in de hondentrimsalon van Tineke Otter-Rijsemus aan de Zonnedauwhof 23. In de maand mei vierde Tineke het feit. dat ze twaalfeneenhalfjaar geleden gedi plomeerd werd als hondentrimster, met een reünie van al haar trouwe, vaste klanten met hun honden die op stukjes worst werden getrak teerd. Op de fafel staat de middenslag poedel Blacky die in mijn aanwe zigheid getrimd zal worden Op de grond ligt de dwergpoedel Debby geduldig haar beurt af te wachten. In het begint trilt ze wat nerveus, waarschijnlijk omdat ik er ben, en omdat er ook nog een buurmeisje een momentje binnen mag komen, omdat die nieuwsgierig haar neus je tegen de ruit drukte. Na een tijd ligt Debby rustig te slapen. Ik vraag Tineke Otter of de hon den geen protest aantekenen te gen het trimmen. Nee hoor Ze blij ken over het algemeen heel lief Ie blijven staan Het is een uitzonde- nng als ze dat niet doen. Er zijn na tuurlijk wel eens moeilijke honden, maar Tineke weet precies hoe ze de honden aan moet pakken Poe del Blacky is daar overigens het sluitende bewijs van. Tineke pakt het poedeltje in de lies, als dat noodzakelijk is, houdt één van Blacky's pootjes naar voren (op zij houden van de pootjes kan niet: dat doet pijn), tilt de hond aan de voor pootjes op. als er met de tondeuse tussen de tepeltjes moet worden geschoren, plukt zelfs met een trimmesje de enorme dotten haar uit de binnenkant van de oren weg. Dat moet gebeuren, omdat de hon den anders makkelijk een ooront steking kunnen krijgen. Beunhazen in het vak blijken die haartjes er vaak uit te knippen, wat tot ontste kingen aanleiding kan geven. De lange haren aan de buitenzijde van de lange neerhangende oren wor den niet geschoren of geknipt. Die blijven zo. Worden alleen gebor steld. SPECIAAL JEUGDNIODEL Blacky en Debby krijgen een speciaal „jeugdmodel" van Tineke, een makkelijk model om zelf te on derhouden. 't Is een zomermodel Voor de winter, als 't echt gaat vrie zen, laat Tineke de haren wat lan ger. Het is in dat geval echt niet nodig om het dier een dekje op de rug te geven. Alle poedels beneden het jaar krijgen een pupmodel. Als een poedel beneden het jaar ge schoren zou worden, zou hij geen krullen meer krijgen en grijs wor den. Tineke scheert eerst met de ton deuse de poedel in model. Een poedel kun |e kaal scheren op rug en middel. Daarna wordt het haar op de poten bijgeknipt. Een poedel heeft nel zulk haar als een mens Hij verhaart niet Mensen, die niet tegen tegen losse hondenharen kunnen, zouden een poedel moe ten nemen. Daar vind je praktisch geen haar van De voetjes worden helemaal ge schoren, ook tussen de teentjes. Dat is bij een poedel ideaal voor de inloop, zegt Tineke Dan nemen ze geen zand mee. Op z'n kop krijgt poedel Blackey een „hoedje". Het haar wordt bijgeknipt: dan kan ie weer kijken, en dan lijken de oren nog langer. Het haar op de kop wordt verder alleen uitgeborsteld. 't Is vrij normaal als een poedel eenmaal in de drie maanden bij Ti neke komt Bij de ene hond ligt dat wat anders dan bij de andere Bij de ene hond groeit het haar veel snel ler Net als bij de mens. Er zijn ook poedels, bij wie het om de vier maanden kan. Soms moet de hond mee op vakantie en dan wordt het wel eens vijf maanden. - 't Is niet zó, dat het zo fijn voor de hond is om lekker kaal mee op vakantie te gaan. Geen last van de hitte en lekker zwemmen in het koele water, zoals sommige men sen denken. Nee hoor, die hond kan beter een vachtje op zich heb ben. Anders verbrandt zijn huid, net als de onze. Het haar is ook 's zo mers een bescherming. Een ge dekt model het hele jaar door is dan ook beter. TERRIËRS NOOIT SCHEREN Uit alles blijkt dat Tineke Otter een vakvrouw is. Ze vertelt me tij dens de behandeling van Blacky, dat bijvoorbeeld terriërs nooit mo gen worden geschoren. Bouviers, foxen, airedale, welsh, ze hebben een onder- ên een boVenvacht. De bovenvacht wordt na een half jaar njp. Dan vallen er haren uit. De honden beginnen zelf de vlokken eruit te bijten. Het jeukt. Dat jeuken en bijten kan aanleiding geven tot huidirritatie. Er zijn beunhazen in het vak die daar totaal onkundig van zijn. De gediplomeerde hon- dentrimsters plukken alleen de bo venvacht er met een speciaal trim mesje uit. Terriërs, bouviers worden twee maal per jaar getrimd. Spaniëls en setters worden alleen uitgedund, zodat hun haar wat dunner wordt. Een Ierse setter zou wat bij geknipt kunnen worden. Rond de voetjes kunnen de haartjes worden wegge knipt. De honden kunnen gewas sen en gefótmt worden, waar ze ontzettend van opknappen De oren worden gereinigd, de nagels nagekeken. Eén maal per jaar is dat goed voor elke hond. LIEFDESVAK „Het is een liefdesvak", zegt Ti neke Otter „Je moet echt van die ren houden. We hadden het geval van een foxterriër: zijn baas vond het trimmen te duur. Die hond lag laren aan de ketting. Was niet ge wend om te lopen Had blaren on der zijn teentjes Op een dag kwam de zoon des huizes met de fox voor hef trimmen, en ik zei dat het zo veel moest kosten. Die vacht was verwaarloosd, zat in de klit. Later belde hij op, en toen zijn vader hoorde dat ik nog niet met trimmen begonnen was, zei ie dat ik niet hoefde te beginnen want dat zijn vader er genoeg van had, en geen cent meer aan die hond wilde be steden Ik vroeg toen wat ze met de hond wilden. Spuitje geven, zeiden ze. Ik belde met mevrouw Tijmen sen, de dierenarts, die me advi seerde om de hond naar het asyl te brengen. 't Was of die hond het voelde Die oogjes. Hij keek zo zielig naar be neden. Omdat ik van beesten houd kan ik toch niet zeggen weg er maar mee! Mijn zuster hoorde er van, en die heeft de hond geno men. Leuk, dat ie is met de kinde ren! Met karnaval memen ze 'm mee: krijgt ie een hoedje op. Een tol dat die hond in zijn leven heeft nu! „Spijker", zeggen we dan tegen 'm. „wij hebben jouw leven gered". Dat vind ik nou leuk in dit vak. Ik ben niet duur. Ik wil niet om hoog gaan met mijn prijzen: dan krijg je dat de mensen langer weg blijven. Als de mensen 40,- f 50,- per keer moeten betalen, vinden ze dat véél te duur Ik vind het gewoon leuk om veel klanten te houden Ik heb het liever de hele week leuk druk met tevre den klanten, die het niet te duur vinden, en die zeggen ze is erg goed en niet duur Wel is het zo: als ik dit alleen zou moeten doen voor mijn beroep, dan zou ik met twee kinderen honger lijden. Mijn man werkt in zijn eigen technische vak. Hij was ooit leraar op de hondentrimvakschool. Hij was m'n leraar en daar heb ik 'm ont moet! Toen we gingen trouwen is hij weer in zijn oude vak terugge gaan. Hij helpt mij twee avonden in de week." GOED TE COMBINEREN Het beroep van hondentrimster is goed te combineren met het ge zin In de schoolvakanties wordt er alleen 's avonds getrimd. Overdag trekt Tineke met de kinderen op. Van zeven tot elf 's avonds doen haar man en zij samen het trim- werk. Als het in de zomer erg druk is nemen ze er een enkele keer een extra zaterdag bij Dan hoeven ze de vaste klanten niet weg te sturen. Dat Tineke tweemaal in de week 's avonds trimt doet ze speciaal voor mensen, die overdag niet met de hond kunnen komen. Bejaarde mensen kunnen vaak alleen 's avonds aan iemand vragen de hond te brengen. Ook vrouwen met baby's zonder vervoer overdag kunnen 's avonds hun man vragen om de hond even weg te brengen GROTE HONDEN Grote honden vindt Tineke toch wel zwaar werk. Soms is een bou vier zo groot, dat er twee tafels te gen elkaar geplaatst moeten wor den, en dan vraagt Tineke zich af of de hond er niet doorheen kan zak- kenl Zulke joekels doet ze 's avonds het liefst met haar man sa men. Dan kunnen ze achter elkaar doorwerken De bouviers staan te kwijlen en te hijgen. Ze geven vaak een (loodzware!) poot. Zé willen kij ken, en dan moet die zware kop weer op zij geduwd Best ver moeiend TRIMMEN IS NIET ZIELIG Je hoort wel van mensen, dat ze het trimmen zielig vinden voor een hond. Ze gaan niet graag met de hond de trimsalon binnen Maar .de honden worden nooit vastgebon den, en het trimmen doet geen pijn. Er zijn wel mensen wier hond voor het éérst getrimd wordt, en die het erg vinden om de hond achter te laten. Tineke zegt, dat de honden overigens veel onrustiger zijn. als het vrouwtje er bij is. Zo'n hond wil steeds naar het vrouwtje toe Zij heeft de baas of bazin er dus liever niet bij. Sómmige mensen nemen het haar van hun hond mee naar huis. Gaan er van knopen, spinnen. Ti neke kent een vrouw, dat van hel haar van haar eigen hond een leuk kindervestje maakte. Ik vraag Tine ke of zij het hondehaar misschien met dat doel verkoopt. Maar dat kan niet: soms is het haar niet ge wassen, of wordt de hond niet door Tineke gewassen, soms hebben honden vlooien Er zijn ook mensen, die het niet nodig vinden dat hun hond wordt getrimd Liever niet laten trimmen, zeggen ze zo'n modehond hoef ik niet. Maar na anderhalf jaar is hef hondehaar vervilt en geklit. Ze wil len zo n dier dan nog niet kaal heb ben Maar de trimster kan dan niet blijven borstelen, het ruggetje zou worden opengetrokken Na anderhalf jaar moet dat haar helemaal kaal worden afgescho ren. Als de mensen het trimmen dan bijhouden hoeft de hond na drie maanden echt niet meer kaal geschoren te worden. Dan krijgt hij alleen iets taille, zoals dat heet. HONDENTRIMVAKSCHOOL Tineke heeft haar diploma's van de hondentrimvakschool DIBEVO, opgericht 7 januari 1953. Ze is in geschreven bij de Kamer van Koophandel. ia Op de school leren de trimsters alles over het scheren en knippen van honden Ook over ziekten van honden, ontstekingen, huidziekten, over het al of niet wassen van de hond. Tineke deed de kursus in twee jaar. Het kan in één jaar, maar dat vindt ze te kort. Een trimster moet stage lopen in de trimmerij, gaat één dag in de week naar school. Vroeger in Amsterdam, nu in Den Haag. Zo'n trimster moet dan in die trimmerij maar net treffen, dat daar alle rassen binnen komen. „Als ze daar dure rasjes binnenkrijgen", zegt Tineke, leer je veel. Maar als dat niet het geval is En twee jaar praktijk heb je écht wel nodig om voor je zelf goed en verantwoord te kunnen beginnen. Beunhazen, nou ja, die komen bij de mensen thuis, zetten de hond op de keukentafel en doen maar zo'n beetje, 'f Mag eigenlijk niet, maar ze doen het wél. IN HET HAAR GEBLEVEN Tineke is, wat ze noemt in het haar gebleven Haar ouders had den een kapperszaak in Rhenen Maar het kappen trok haar nooit zo. Bij het permanenten hadden de vrouwen wel eens aanmerkingen op de krullen. Nee. dat interesseer de haar niet Maar thuis hadden ze een spaniel, en van kinds af aan zag Tineke hoe die geknipt werd door een meisje Dat vond ze direkt al erg leuk. Bovendien werkte Tineke veel in Ouwehands dierenpark en was graag met dieren bezig. Ze be sloot hondentrimster te worden, en haar ouders waren het daar mee eens, zagen graag dat ze in het haarvak bleef „Als Blacky straks op de grond komt, wordt ie helemaal gekust door Debby," zegt ze „Dat is zo enig. Deze beide poedels, als ze klaar zijn, zijn ze apetrots Gaan ze op de teentjes lopen, zo zijn ze er mee ingenomen. En dan komt het vrouwtje, en die roept: „Wat zijn jullie weer móói!" Prachtig vinden ze dat. Dat is zo leuk om te zien! Een vriendin van me had met de vakantie de hond van haar moeder te logeren. Zal ik 'm wat opknappen voor je moeder terugkomt? vroeg ik. Ik ging met 'm aan de gang en Ik vroeg aan het dochtertje van mijn vriendin en aan mijn eigen dochtertje: wie denken jullie dat dit Is? Ze herkenden de hond niet, zó was Ie veranderd! Het Is Florrle, de hond van oma zei ik, en toen herkenden ze 'm aan zijn leren band! Enig vind Ik dat!"

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3