Jeugdraad verwijt B&W gebrek aan inzicht iet Astmafonds doet aan vrouw- nan-vriendelijk personeelsbeleid en 189.- (PJ hield rapping De Vogel vrienden weer aktief MINK VAN LEOLUX BIJ ONS... ochterbergh wonen Regelingen voor vrouwen met gezin mogelijk 100% Scheerwol Berber plaatselijk nieuws (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Het dagelijks bestuur van de Jeugdraad maakt zich bijzonder kwaad over een discussiestuk dat de gemeente heeft gemaakt om een gesprek op gang te brengen over de ambulant functionaris die bij de jeugdraad in dienst is. In het discussiestuk staat onder meer dat het bestaande jeugd- en jongerenwerk in Leusden over het algemeen goed draait en professionele ondersteuning daarbij „niet al te zeer van node heeft". Bij monde van haar voorzitter Gerard Cloosterman trok de jeugdraad gisteravond fel van leer tijdens de vergade ring van de commissie welzijn en onderwijs. De heer Cloos terman noemde de inhoud van het discussiestuk „miserabel" en verweet de gemeente een totaal gebrek aan inzicht in de werkzaamheden van de beroepskracht en de werkzaamheden van de jeugdraad. kinderboekenweek van start Gisteren woensdag) is de kinderboekenweek van start gegaan. De week die tot en met 23 oktober duurt heelt Is thema meegekregen ..Reizen". In bibliotheek Nieuw Langenbeek werd 's middags voor kinderen van negen uren ouder een Landenspei georganiseerd waaraan ook een aantal buitenlandse kinderen die in Leusden on en, meespeelde. Een andere aktiviteit is de boekenruitbeurs die in zuid op 18 en 19 en in centrum op 20 Mober wordt gehouden. Op donderdag 21 oktober is er dan nog een poppenkastvoorstelling die gespeeld wordt toor medewerk(st)ers van de bibliotheek. ACHTERVELD - Vrijdagavond trd door de KPJ een dropping eorganlseerd. Om ongeveer 0.30 uur vertrokken de dertig telnemers bij Rien Koenders. lm precies 21.00 uur arriveerde en op de plaats van bestem- ilng. Daar werden de deelne- lers In vijf groepen verdeeld en et bos Ingestuurd. Er waren er bij die aangepaste eding waren vergeten en ook >en zaklamp hadden meegeno men De groepen kregen alle een landkaartje mee en een opdrach tenlijstje. Ze kregen geen verdere informatie en moesten het doen met netgeen ze mee kregen. Wel kregen ze nog een gesloten even- loppe mee waarin een briefje met het telefoonnummer van het adres waar men moest eindigen. De leng te van de te volgen route was onge veer 5 km. Om ongeveer 22.40 uur arriveerde de eerste groep bii de kantine in de buurt van Kootwijk, waar de organisatoren al zaten te wachten. Dit was wel een prestatie om na eerst de verkeerde kant uit te zijn gelopen, toch als eerste binnen te komen. Ze hadden er iets meer dan anderhalf uur over gedaan. Daarna kwamen de overige groe pen met grotere en kleinere tussen pozen binnen. Hoe later het werd hoe vermoeider en verbetener de gezichten eruit zagen. De laatste groep kwam na een tocht van twee en een half uur bin nen Ver over de vastgestelde tijd. Bij het beoordelen of men het goed of fout had gedaan, werden bij de fouten strafminuten in rekening ge bracht Bij het ontbreken van een voorwerp kreeg men 1 strafminuut en bij het fout beantwoorden kreeg men 5 strafminuten Bij de prijsuitreiking bleek dat groep 2 eerste was geworden. Groep 4 werd tweede, groep 3 derde, groep 1 vierde, en groep 5 vijfde. De tijden van binnen komst waren 22.38, 23.08, 23.24, 22.55 en 11.24 uur. Na de prijsuit reiking keerde men In een op perbeste stemming haar huis. De positie van de ambulant jeugdfunctlonarls is al eerder aan de orde geweest tijdens, over het algemeen besloten, commissievergaderingen. De beroepskracht voor het jeugd- en jongerenwerk, Pim van Esch, Is in 1980 In dienst getreden van de stichting jeugdraad. Voordien heeft er een langdurige discus sie plaats gevonden in de ge meenteraad over de vraag of de beroepskracht nu in dienst moest komen van de gemeente of van de jeugdraad. Wel werd afgesproken dat de functie In be ginsel voor een periode van drie jaar bekleed zou kunnen wor den. De nodige financiën werden voor deze periode In het vooruit zicht gesteld. De periode waarover de gemeen te de kosten van de ambulant functionaris zou betalen loopt op 1 februari van het volgend jaar af. Inmiddels heeft de ge meenteraad het besluit geno men om deze periode met een half jaar te verlengen. De tussen liggende periode zou gebruikt kunnen worden om de discussie over de noodzaak van een ambu lant jeugdfunctionaris af te ron den. Inmiddels hebben de vier fracties die samen een beleids programma hebben opgesteld voor de periode 1982-1986 ech ter met elkaar afgesproken dat de beslissing al vóór 1 januari moet vallen. Het discussiestuk dat gister avond ter sprake kwam laat een aantal zaken die betrekking heb ben op de coördinatie en onder steuning van het jeugd- en jonge renwerk nog eens de revue passe ren. Het sluk is echter naar de me ning van de jeugdraad helemaal geschreven tegen het aanblijven van de ambulant functionaris. De jeugdraad weet best dat er „regel matig uiterst zorgvuldige prioritei ten gesteld moeien worden om de schaarse middelen doelmatig te besteden", aldus de heer Clooster man gisteravond in de commissie welzijn. Dat er nu een ambtelijk stuk is geproduceerd om de discus sie op gang te brengen is naar de mening van de jeugdraad op zich een verheugende zaak. Verder heeft de jeugdraad echter geen goed woord over voor het discus siestuk, waarin naar de mening van de jeugdraad met geen woord wordt gerept over een beleidsvisie van B. en W op het jeugd- en jon gerenwerk in de gemeente. „Argumenten die kant nog wal raken, kreten die nergens op slaan en uit hun verband gerukte citaten, roepen de suggestie op, dat de be roepskracht niet meer nodig is," al dus de heer Cloosterman in een buitengemeen fel betoog. De jeug draad verwijst het hele discussie stuk dan ook naar de prullemand en vraagt om een nieuw stuk dal kan dienen als leidraad voor een discussie over het Leusdens jeugd- en jongerenwerk. De jeugdraad bleek woensdagavond niet alleen fe staan in haar mening over hef stuk dat op tafel lag. Oud-raadslid Rinze Bloemhof gaf vanaf de pu blieke tribune als zijn mening te kennen dat hij altijd de indruk had gehad dat de commissie welzijn een ambulant jeugdfunctionaris al tijd wel had willen behouden voor het Leusdens jeugdwerk „Ook in de besloten vergaderingen hbben we altijd inhoudelijk goede discus sies gehad", aldus de heer Bloem hof, die overigens door voorzitter Van Woudenberg tot de orde werd geroepen toen hij aanstalten leek te maken om over de inhoud van besloten vergaderingen te gaan praten. In het door de jeugdraad zeer omstreden discussiestuk wordt ge steld dal het Leusdens jeugdwerk een ambulant functionaris niet zo hard nodig heeft. Als bewijs voor deze stelling halen de samenstel lers van het discussiestuk een aan tal citaten aan uit het laatst gepro duceerde evaluatieverslag over de werkzaamhden van de ambulant functionaris Citaten, die naar hel oordeel van de jeugdraad overi gens volkomen uit hun verband zijn gerukt. Aan het probleem van een tekort aan vrijwilligers bij het jeugd werk kan een professionele kracht niet veel doen, zo staat in het ge meentelijk discussiestuk. Op zich niet zo verwonderlijk, omdat hel een zaak is van de besturen van de organisaties om in de eigen gele deren vrijwilligers te verwerven, menen de samenstellers van het stuk. Voor het ontplooien van nieu we activiteiten of het verzorgen van kadertrainingen heeft men ook niet zo hard een full-time kracht nodig, is verder in het discussiestuk te le zen. Het is buiten kijf dat de jeugd functionaris erg veel werk verricht voor de stichting jeugdraad Een ambtenaar voor jeugdzaken, die in dienst is bij de gemeente, zou een deel van dit werk zeker voor zijn rekening kunnen nemen, zo ver meldt het omstreden stuk. Is het hele discussiestuk wat in mineur geschreven, de paragraaf over de financiële aspecten, ver bonden aan het in dienst hebben van een ambulant functionaris lijkt helemaal geen ruimte open te laten voor het aanblijven van een derge lijke man Het blijven subsidiëren van een jeugdfunctionaris, in dienst van de jeugdraad, betekent voorde gemeente een jaarlijkse kosten postvan ongeveer 75.000.-. Een eerdere raadsbeslissing zou zo uit gelegd kunnen worden dat men be reid is de ambulant functionaris in dienst te houden als elders binnen het jeugd- en jongerenwerk een be drag van 75.000,- bespaard zou kunnen worden Dat dit laatste wel haast onmogelijk is blijkt uit het dis cussiestuk. De jongerencentra Mnesnnt" De Til" en het Roc kersgebouwtje hebben een totaal tekort van ruifn honderddertigdui zend gulden. De nadelige saldi zouden derhalve met zo'n 6% moeten teruglopen om de ambu lant functionaris te kunnen bekosti gen. De commissie welzijn ging woensdagavond niet In op de In houdelijke kant van het discus siestuk. Het stuk komt eerst ter sprake In de planadviesgroep en in de voltallige jeugdraad. Pas als de definitieve adviezen van deze organen binnen zijn komen B. en W. met een definitief raads voorstel. WEEKENDDIENSTEN HUISARTSEN: Voor de huisartsen in de gemeente Leusden, voor de praktijken van de art sen Van den Berg, Binkhorst/Du Boeuff, Boersema/Koch, Lantink/Ver- hagen, Van Nieuwkerk en Den Toom nemen dit weekeinde waar: dr. J. Boersema en dr, L, Koch, Kon. Jullanaweg 5, Achterveld, tel. 03425- 1222. Voor spoedgevallen: spreekuur zaterdag- en zondagmiddag om 14 uur. Visites graag vóór 10 uur 's morgens aanvragen APOTHEEK: Apotheek De Hamershof, De Brouwe rij 14, tel. 033-943441apotheek Leus den, De Biezenkamp 16. tel. 033- 942303 zijn op werkdagen geopend van 08.30 uur tot 18 00 uur Bulten de ze uren is voor spoedrecepten geopend op werkdagen van 19 30 uur tot 20 00 uur en op zaterdag-, zon- en feestda gen van 14.00-14.30 uur en van 17.30 tot 18 uur: (week: 15 okt. t/m 21 okt.). Apotheek Leusden, De Biezenkamp 16, tel. 942303. Buiten bovenstaande uren is uitsluitend voor spoedrecepten geopend Euterpe Apotheek, Euterpepleln 41a, Amers foort, tel. 751001. WIJKVERPLEGING: Dit weekeinde heeft: zr. A. Methorst, Vlasland 48, tel. 946969 dienst Bo vendien heeft deze zuster avonddienst van 14 t/m 20 oktober VERLOSKUNDIGE: Voor verloskundige hulp kan men zich dit weekeinde wenden tot: mevr. Thuls-Paulussen, Kon. Wilhelmlna- laan 18, Amersfoort, tel. 10886 b.g.g. 722000. TANDARTS: Voor noodgevallen in het weekeinde: Dokterscentrale Amersfoort, tel. 033-722000. DIERENARTSEN Gelieve uw eigen dierenarts of die renkliniek te bellen. Een telefonisch ant woordapparaat geeft op welke dieren arts voor spoedgevallen te bereiken is. (Nieuwe opgaven en wijzigingen tot ui terlijk woensdagmiddag 12 uur uitslui tend richten aan het Redaktie-sekreta- rlaat BDU Krantenkombinatle, Post bus 67, Barneveld Tel. 03420-16141.) door Tea Middelkoop Het samengaan van - Komfort - Kwaliteit - Vorm en aan trekkelijke Prvjs. Dat is Mink van Leolux! Mink. een ontwerp van Jan Armgardt. zitklaar vanaf: 2-zits bank in leder f2640, - in stof f 1945,- Amersfoort. Westsingel Telefoon033 13048 ochterbergh wonen DONDERDAG 14 OKTOBER 1982 Annemiek Scholze oude situaties en moet er door de werknemer zelf een oplossing ge vonden worden Daarbij maak ik geen onderscheid tussen een man of een vrouw". Bij het Astmafonds zijn 38 volledige arbeidsplaatsen. Deze worden be trokken door 23 vrouwen en 14 mannen van wie 13 vrouwen en een man part-time werken. Twee funkties worden in deeltijdarbeid verricht; in geval van ziekte valt de een wel voor de ander in. Verder zijn er twee mensen met wie een extra regeling getroffen is. Zij werken thuis en kunnen indien nó dig opgeroepen worden Roelofs: Jnde loop van het aan tal jaren dat ik hier werk blijken er heel wat regelingen getroffen te zijn. Maar het begrip dat opge bracht wordt moet ook omgekeerd, voor het bedrijf, getoond worden En ik merk dat zo'n beleid ook be loond wordt In ieder bedrijf is er wel eens iets aan de hand maar over het algemeen is er bij het Astma fonds een goede sfeer en een ze kere souplesse De mate van zelf standigheid hangt nauw samen met de mogelijkheid tot eigen ver antwoordelijkheid. Het personeel is dan ook over het algemeen bereid bij ziekte of in drukke tijden extra werk te verzetten. Het is belangrijk om mensen in dienst te krijgen die bij zo'n methode van werken pas sen". Is het mogelijk om in een part time funktie promotie te maken? Promotie bij het Astmafonds heeft, omdat het zo'n klein bedrijf is, meer te maken met het werk dat uitgebreid wordt of moeilijker wordt, dan met het aantal uren dat je werkt. Er zijn verschillende men sen die goede promoties gemaakt hebben, daarbij wordt geen ver schil gemaakt wat betreft man of vrouw maar over het algemeen be troffen het wel full-time werkers". De reden waarom Roelofs dit per soneelsbeleid voert, wijdt hij zelf voornamelijk aan zijn achtergrond. Tien jaar was hij in de vakbeweging werkzaam voordat hij met perso neelszaken te maken kreeg. Dat heeft hem een andere kijk op het personeelsbeleid gegeven. THUISWERKEN Twee vrouwelijke werknemers van het Astmafonds die vanwege hun kinderen waarschijnlijk niet zo makkelijk werk hadden kunnen vin den zijn Annemiek Scholze en Jos Stevens. Annemiek Scholze is ruim zeven jaar geleden bij het Astmafonds ko men werken. Als part-time kracht, 30 uur per week op de afdeling publici teit met de bereidheid langer te werken wanneer dat nodig was. Drie jaar geleden werd ik zwan ger. In eerste instantie was er hele maal geen sprake van dat ik na de geboorte van Jorien terug zou ko men maar door persoonlijke om standigheden kwam het mij beter uit wel te blijven werken. Ik heb ge vraagd of ik voor 15 uur kon blijven Daar is eerst over nagedacht om dat mijn funktie zich daar niet voor leende Op de afdeling voorlichting kon ik wel komen werken Daar houd ik mij voornamelijk bezig met het tijdschrift dat driemaandelijks uitkomt, met beurzen, informatie markten en het brochuremateriaal Het uitgangspunt van het Astma fonds was in dit geval dat ik een eigen stukje werk moest hebben zodat ik niet, door mijn 15 uur, als een jojo heen en weer geslingerd werd van het ene stukje werk naar het andere''. In principe zou Annemiek twee dagen op kantoor werken, waar voor zij thuis twee verschillende op passen nodig had. Dat liep niet. Na veel overwegingen wilde zij met LEUSDEN - De ongelijke posl- i waarin vrouwelijke werkne- ersen In het bijzonder vrouwe- ke werknemers met kinderen nopzichte van hun mannelijke illega's verkeren is In de afge- pen jaren vaak besproken. Dat i vooruitgang op dit gebied ngzaam op gang is gekomen, aar In deze tijd weer terugge- ongen wordt, Is bij het Astma- nds In leusden niet te merken look persé niet de bedoeling. Adiunct-direkteur C H. Roelofs eft zijn eigen visie op het soepele ifsoneelsbeleid bij het Astma- nds. ,,Over het algemeen hebben jgraag mensen in het bedrijf die >ed bij elkaar passen en in dit be rt passen. Daar kijken wij in eer- Ie instantie naar. Wanneer ie- and blijkt te kunnen werken of jft werken als je tegemoet kunt men aan praktische oplossingen et betrekking bijvoorbeeld tot het welijk of het hebben van kinde- n, waarom zou je dan geen etje extra moeite doen? In geval m twijfel ben ik altijd open ge- Eest Dan maak ik de afspraak dat het een poosje proberen, lukt Iniet dan gaan wij terug naar de Éénmalige aanbieding! <00 cm van 239 nu voor tVmersveldseweg 22 Leusden-C- Tel. 033 941331 tussen ..Hamershot" en ■Biezenkamp' isjLq koopavond Maandag gesloten. werken ophouden omdat zij haar kind belangrijker vindt. Het hoofd van haar afdeling vond dit onzin en de afspraak werd gemaakt dat, zo lang Jorien nog niet op de kleuter school zit, Annemiek een dag per week thuis kan werken; zij heeft werk dat makkelijk thuis gedaan kan worden. Wanneer Jorien ziek is wordt zij opgevangen door de oppas die bij Annemiek thuis is, maar Annemiek kan haar dag op kantoor ook ver schuiven Zolang het werk maar gedaan wordt is dit niet zo'n pro bleem. Heb ie het idee dat je in een be voorrechte positie bent?" „Nee. eigenlijk niet Het Astma fonds is erg sociaal voelend. Het maakt ook niet uit ot je een man of een vrouw bent. Je komt er om te werken en als je je werk goed doel en er valt een mouw aan je verlan gens te passen, dan wordt dat ge daan. Ik denk wel dat ik in een be voorrechte positie zit wat betreft mijn eigen stukje werk, waar ik ook vrij ingelaten wordt. Wat dat betreft heb ik het heel goed getroffen. Met een stukje buitenwerk kun je thuis weer veel beter tunktioneren." ONBETAALD VERLOF Jos Stevens stond een half jaar ingeschreven bij het ar- biedsbureau. Zij wilde tijdens de schooltijden van haar kinde ren werken en in de school vakanties vrij hebben. Op het arbeidsbureau vertelde men haar dat zoiets een lot uit de loterij was. Geen enkel bedrijf neemt iemand aan op deze voorwaarden. Jos; „Ik ben zelf maar gaan solliciteren. Bij Pon en de Bank girocentrale kon ik komen werken maar niet op de tijden die mij paste. Bij het Astma fonds was het wel mogelijk. Ik werk daar van 9 tot 12 uur. Tij dens de schoolvakanties en wanneer de kinderen ziek zijn heb ik onbetaald verlof. Toen ikt wee jaar geleden bij het Astmafonds kwam werken was dat tijdelijk. Het bleek dat het werk dat ik deed toch teveel was voor een halve kracht. Nu werk ik op de afdeling vakanties en therapeutische kampen voor jongeren. Wij werken daar met LEUSDEN/CENTRUM - De Leusdense vereniging van vo gelhouders gaat met haar maan delijkse bijeenkomsten van start. Op maandag 18 oktober verzorgt de heer Dekker uit Raal- te een dia-lezing, waarbij allerlei facetten van net kweken en ver zorgen van vogels aan de orde komen. Aanvang 19.30 uur in de Meent. Begin november organiseren de Vogelvrienden hun jaarlijkse ten toonstelling van zelfgekweekte en verzorgde vogels in de Til aan de Hamersveldseweg. De openingstij den voor het publiek zijn vrijdag 5 november van 20 00 tot 22.00 uur, zaterdag 6 november van 10 00 tot 22.00 uur en zondag 7 november van 11.00 tot 16.00 uur. z'n drieën en ik doe hoofdzake lijk het administratieve werk. Mevrouw Warns van de afdeling voorlichting heeft mij indertijd aangenomen. Zij heeft zoveel souplesse. Zij vindt ook dat werken mogelijk moet zijn voor vrouwen met kinderen. Ik heb zelf het idee dat je als part-time kracht harder werkt omdat je blij bent dat zoiets mogelijk is." Eigenlijk is het bijzonder jammer dat het Astmafonds een uitzondering is wat be treft haar „vrouw-en-man- vriendelijk" personeelsbe leid. Helemaal wanneer de praktijk uitwijst dat mensen dankzij dit beleid beter gemo tiveerd zijn hetgeen het be drijf weer ten goede komt. Jos Stevens

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5