Avond voor vredesopvoeding en -onderwijs gaat door Worden trottoirs er straten en onbegaanbaar? ik Tijdens KPO-avond over cara Astmapatiënten krijgen geen aanvallen om de aandacht te trekken leusrten hruwB Schoolraad blijft bij eerder ingenomen standpunt Avond over druggebruik kapsel naar je zin plaatselijk nieuws PE lei 3pen 16.00 ƒ7,- ezen interien iUE, \\i rshof. DINSDAG 19 OKTOBER 1982 (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Als er één ding duidelijk werd tijdens de laastgehouden vergadering van de schoolraad voor het open baar onderwijs dan is het wel dat er veel misverstanden bestaan rond het thema vredesonderwijs. Vanat de publieke tribune verklaarde het VVD-raadslid, Lilly van Amerom dat haar tractie „pertlment tegen vredesonderwijs op de school is" Daartegenover stond de reactie van schoolraadslid Wilma van den Berg die zei „Niks met politiek te maken willen hebben maar het beste voor te hebben met haar kind dat op de lagere school zit". Alleen al om deze reden wilde mevrouw Van den Berg graag dat er een informatie-avond wordt belegd over het inderwerp vredes-onderwijs. De discussie over vredesop- joeding binnen de school is bin nen de schoolraad al op gang jekomen tijdens een vorige ver- ladering van dit adviescollege. ;én van de leden van de school- aad kwam toen met het voorstel im eens een informatie-avond te louden over het onderwerp .vredesonderwijs". Ouders, leer- en, KzBrrachten, schoolbesturen en an- eersem lere belangstellenden zouden zo'n avond kennis kunnen lemen van de inzichten die er in mderwijskringen bestaan met «trekking tot het omstreden hema )p een enkel 'gewoon' school- aadslid na. bleek de gehele Jnafhankelijk nieuwsblad oor de gemeente Leusden. ferschijnt elke dinsdag en londerdag. Illlli IIIIIIÖ 3 ^9 Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12 00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: I 54,20 per jaar; 27,60 per half jaar; 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: Oe meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat. 13 x 18 cm) op giro: 871441 Ln.v. BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tapt betalen op ons kan- foor, Rozendaallaan 9, keusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. c LEUSDER KRANT is een [Igave van de BDU-kranten- pmbinatle te Barneveld. schoolraad erg veel te voelen voor een informatie-avond waar op duidelijk gemaakt zou worden wat er bedoeld wordt met „vre desonderwijs op de school" Wethouder Gijs van Wouden berg waarschuwde bij die gele genheid alle aanwezigen dat het nooit de bedoeling kan zijn dat vredesonderwijs als zodanig wordt opgenomen in het leerplan van de openbare basisschool. Burgemeester en Wethouders hebben in hun beleidsplan voor de komende vier jaar namelijk staan dat zij tégen invoering van dit „vak" op de Leusdense scho len zijn. VOORLICHTING Twee schoolraadsleden heb ben zich vorige maand bereid verklaard de informatie-avond verder voor te bereiden. Vorige week donderdag, tijdens de maandelijkse vergadering van de schoolraad, kwamen de defini tieve plannen op tafel. Met na druk werd gesteld dat de thema avond over vredesonderwijs en -opvoeding een voorlichtend ka rakter zou hebben Aan de hand van enkele inleidingen door des kundigen en een informatie markt zouden bezoekers van de avond een goed idee moeten krij gen van het betreffende onder- derwerp. Mensen van de stich ting vredesopbouw en deskundi gen van het Algemeen pedago gisch Centrum zijn inmiddels be reid gevonden als inleider op te treden. Heel duidelijk werd donderdag avond door de organisatoren van de avond gesteld dat het zou gaan om informatie-verschaffing en niet om een uiteindelijke standpuntbepaling door de aan wezigen. ONZINNIG „Het is onzinnig te denken dat de politiek er buiten kan blijven" zo reageerde mevrouw Van Amerom op de opmerking dat de komende thema-avond beslist geen politiek tintje zou hebben. Eerder had het VVD-raadslid al verklaard dat haar fractie „perti nent tegen invoering van vredes onderwijs is". Mevrouw Van Amerom wees de aanwezigen op het feit dat een groot aantal men sen bezwaar zal hebben tegen de voorgenomen informatie-avond. „Mensen uit mijn achterban heb ben veelal kinderen op de open bare school, zij zullen zeker niet blij zijn met uw initiatief", zo waarschuwde het liberale raads lid. NIJDIG In de schoolraad hebben be halve leerkrachten, deskundi gen, een ambtenaar en de wet houder voor onderwijs ook afge vaardigden zitting die door hun oudercommissie zijn afge vaardigd. Mevrouw Van den Berg, een schoolraadlid dat uit deze laatste groep voortkomt en bij de voor bereiding van de thema-avond is betrokken zei „Eigenlijk een beetje nijdig te worden van de politiek gerichte discussie" „Ik wordt naar van dit gesprek. Ik zit hier omdat mijn kind op school zit, ik wil dat dit kind opgroeit tot een volwaardig lid van de maat schappij. Ik kan me niet voorstel len dat er iemand is die tegen het houden van een avond over vre desopvoeding en -onderwijs is" aldus het schoolraadlid in een fel betoog. „Waar zijn we als mensen nu eigenlijk mee bezig als we tegen hét praten over vrede zijn" zo vroeg Wifma van den Berg zich af in haar reactie op uitlatingen van mevrouw Van Amerom. TWEEDRACHT Er zou binnen de openbare school een „tweedracht" kunnen ontstaan als er een discussie op gang komt over het thema vre desonderwijs. Dat is althans de mening vanhet VVD-raadslid Lil ly van Amerom. De schoolraad denkt daar duide lijk anders over. Juist omdat de discussies elke keer zo hoog op laaien vindt de overgrote meer derheid van de schoolraad het noodzakelijk dat er nu eens in formatie wordt gegeven over de achtergronden en mogelijkhe den van vredesonderwijs op scholen. Of het mogelijk is iemand te vin den die tegen het geven van vre desonderwijs is en dit goed kan be-argumenteren wordt nog na der bekeken. „AL DRIE JAAR" Harry Boon. de schoolleider van de openbare lagere school „De Bongerd" verklaarde het zéér nuttig te vinden als iedereen eens kennis zou nemen van het materiaal dat beschikbaar is voor het omstreden onderwerp. Op zijn school is al lange tijd aller hande materiaal aanwezig „Bovendien pratenweal driejaar lang met de kinderen over zaken die nu aan de orde zijn" aldus het schoolhoofd. De Bongerd is, naast nog enkele andere scholen een zogenaamde „volgschool" voor het project „Gezondheids educatie". een project dat ge maakt is door de „Stichting leer planontwikkeling". Geestelijke volksgezondheid maakt ook deel uit van het gehele project. „Een map" samen leven' die opgeno men is in het betreffende leer plan, behandelt dezelfde proble matiek als waarover we nu zitten te praten" legde het schoolhoofd uit. Dat is nou net 't leuke van Passé Partout. Waar je nog echt met zorg wordt gekapt. Voor 'n prijs die bij je portemonnee past. Passé Partout - een kapsalon om van te houden... Leusden Prinses Irenelaan 19 033 - 941153 Amorsloort: Muurhuizen 205 (bi| 'I Havik) 033 - 632168 Soest Oorresteinweg 8 02155- 16966 Pasw» Partout j j<^ óök maandags geopend Depositaire van Pierre Robert, natuurzuivere cosmetica uil Zweden 17 NOVEMBER In ieder geval is duidelijk ge worden dat de informatie-avond over vredesonderwijs en vredes opvoeding er komt. Als datum is vastgesteld 17 no vember, als plaats van handeling de toneelzaal van het activitei tencentrum „De Korf". In grote lijnen staat ook het programma al vast. Vóór de pauze een aantal inlei dingen. In de pauze een „infor matiemarkt" en na de pauze ge legenheid om vragen te stellen over het gebodene. Tot een standpuntbepaling zal het die avond niet komen, het gaat na drukkelijk alleen om het ver schaffen van informatie. Deze foto werd genomen in de wijk Langenbeek. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Zijn er straten en trottoirs in Leusden onbegaanbaar aan het worden?" Dit merkte Harm Offereins (GPV/SGP) donderdag avond lichtelijk cynisch op in de raadscommissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening naar aanleiding van op merkingen van VVD'er Ai- rich Parson over wildgroei van onkruid tussen stoep tegels en straatstenen. De liberaal vreest schade claims van mensen, met name van oude van dagen, als zij door het vele on kruid op de trottoirs ten val zouden komen. Deze bezorgdheid kwam aan de orde bij de behande ling van het onderhoudskos tenoverzicht van het open baar groen dat vermeld staat in de ontwerpbegroting voor 1983. De raadscommissie OW/RO kon afgelopen don derdag op- en aanmerkingen maken over het hoofdstuk openbare werken en ruimte lijke ordening in die gemeen tebegroting. Het kostenoverzlcht van het Leusdens openbaar groen laat zien dat er nog steeds een dalende lijn waar neembaar is: de kosten blij ven zakken. Voor volgend jaar zal de gemeente 1,79 gul den per vierkante meter groen aan het onderhoud be steden. Dat is dertig cent minder dan dit jaar. De kos ten van het harken, schoffe len, snoeien enzovoorts zijn de afgelopen jaren naar be neden gegaan door een aan tal factoren. Er werden goed kopere struiken, bomen en planten gekocht, het groen werd geconcentreerd zodat het onderhoud sneller kon plaatsvinden, moderne appa ratuur verkortte de tijd voor de werkzaamheden en ge meentelijke bezuinigingen zorgden ervoor dat er dood eenvoudig minder geld ge spendeerd kon worden aan- het onderhoud. GRASTEGELS Alrich Parson, samen met Sjef ten Berge namens de VVD in de raadscommissie, vond dit allemaal wel best maar vroeg zich hardop af of er nog wel eens wat wordt gedaan aan het onkruid tus sen de stoeptegels en straat stenen. „Want er zijn trottoirs In Leusden die écht groen uitzien", betoogde de libe raal. Het antwoord van de dienst openbare werken was even simpel als verhelde rend: er wordt niks aan ge daan. Geen geld. Voor de VVD-vertegenwoordigers in de commissie was dit ant woord aanleiding om te vra gen eens te belijken of door een kleine bezuiniging elders in het onderhoud het niet mo gelijk gemaakt kan worden de trottoirs en straten on kruid vrij te houden. De dienst openbare werken wreef de commissieleden nog even het feit onder de neus, dat voor dit jaar 200.000 gulden bezuidigd is op het onderhoud van Leusdens openbaar groen. „Een van de gevolgen is nu merkbaar op diverse trottoirs". Wethouder Wagenaar, voorzitter van de commissie, citeerde ten slotte een op merking van de Commissaris van de Koningin die onlangs een werkbezoek aan Leus den bracht. Volgens Wage naar had Commissaris Van Dijke gevraagd tijdens het bijbehorende ritje door de gemeente: „Heeft Leusden grastegels?" LEUSDEN - De oudste inwoonster van de gemeente Leusden vierde gisteren haar 98ste verjaardag. Ter gelegenheid van dit feit werd er in verpleeghuis Lisidunahof een klein feestje gehouden. Burgemeester J.W.M. Rademaker kwam de jarige persoonlijk gelukwensen. LEUSDEN Het jeugden jon gerenpastoraat organiseert vrij dag 22 oktober een avond over druggebruik. De avond wordt ge houden In 't Trefpunt aan de Arnhemseweg en begint om 20.00 uur. De heer Valkhof, werk zaam bij de narcoticabrigade in Amersfoort, zal deze avond een lezing houden en zijn visie op het druggebruik in Leusden en Amersfoort toelichten. De heer Frinsel zal wat vertel len over het werk van de vereni ging 'Tot Heil des Volks' in Am sterdam waar hij directeur van is. Deze vereniging richtte in 1969 als eerste een christelijk opvang centrum voor verslaafden. Johan Frinsel zal ook ingaan op de redenen waarom jongeren z.i. hun heil in drugs, alcohol enzo voort zoeken. Voor nadere inlichtingen kan men kontakt opnemen met Piet de Vos, Schepershilt 25, telefoon 946423 en Hans de Weerd, Maan- weg 12, telefoon 941025. 55 LEUSDEN Astmapatiënten krijgen geen aanvallen om de aandacht te trekken. Deze reak- tle van mensen is heel vervelend omdat astmapatiënten zichzelf al vaak afvragen: Zal het goed gaan? Zal het blijven goedgaan? Ria Warns, hoofd van de afde ling voorlichting van het Astma fonds was afgelopen dinsdag een van de twee gastsprekers tijdens een avond over aandoe ningen van de luchtwegen. De avond werd georganiseerd door de KPO. Te gast waren de NCVB- Centrum, de NCVB-Zuid en de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen zodat het zaaltje In het Ros Beyaart optimaal be zet was. Ria Warns vroeg het publiek in eerste instantie wat het zich bij astma, bronchitis en longemfy- zeem voorstelde zodat zij in haar inleiding kon inspelen op de ken nis die hierover al aanwezig was Aandoeningen aan de luchtwe gen die je in een woord kunt samenvatten, cara, is de derde doodsoorzaak in Nederland Het aantal mensen dat aan cara over lijdt is groter dan alle verkeers ongevallen, bedrijfsongevallen en thuisongevallen samen. Cara krijgt dan ook niet de aandacht die het zou moeten verdienen Onder cara kun je verstaan: Astma. De kenmerken hiervan zijn benauwdheid en kortade migheid die vaak met aanvallen optreden. Een vervelende bij komstigheid is dat mensen met astma na een aanval erg moe zijn en bijvoorbeeld een dag moeten verzuimen. De volgende dag kunnen zij weer blakend van ge zondheid op het werk verschij nen. Omgekeerd, blakend van gezondheid kunnen zij ineens een aanval krijgen. Bronchitus is een aandoening van het slijmvlies en de wand van de luchtwegen. De verschijnse len zijn langdurig hoesten, korta demigheid en opgeven van slijm. Kinderen hebben vaker last van bronchitis dan van astma. In hun latere leeftijd kunnen deze ver schijnselen weer meer in aanval len voorkomen Acute bronchitis is een ontste king van de luchtwegen die weer snel kan genezen Astmatische bronchitis heeft de verschijnselen van bronchitis met daarbij benauwdheid en pie pen. Longemfyzeem, dat vaak een gevolg kan zijn van astma en/of bronchitis, komt meestal op late re leeftijd voor De longblaasjes van de longen zijn minder elas tisch geworden en verschillende tussenschotjes van de long blaasjes zijn verdwenen. Dit heeft tot gevolg dat het opper vlak van de longen kleiner is geworden zodat kortademigheid bij geringe inspanning het ge volg is. Astmapatiënten kunnen met be hulp van medicijnen, bewegings therapie en ademhalingsoefe ningen flink geholpen worden. Bronchitis daarentegen is wat moeilijker te bestrijden en lon gemfyzeem is niet te genezen, hooguit kunnen de verschijnse len wat minder worden bijvoor beeld door een goede ademha lingstechniek TECHNIEK Bram Balvoort, fysiothetapeut en gespecialiseerd in ademha lingstechniek gaf over deze tech niek een korte inleiding. Tijdens zijn zangopleiding aan het con servatorium kwam hij in aanra king met deze materie omdat hij op een gegeven moment zelf zijn stem kwijt was en omdat hij ie mand had kunnen helpen die een astma-aanval kreeg. Zijn interes se naar de juiste techniek van het ademhalen ontstond hierdoor. Na zijn studie heeft hij jaren in teamverband in verschillende ziekenhuizen gewerkt. Bij een goede ademhaling zijn drie faktoren belangrijk. Een juiste houding, een ontspannen keel en een zogenaamde buika demhaling. In zijn betoog vertel de hij tevens dat hyperventilatie in principe geen psychische klacht is maar een kwestie van altijd verkeerd ademen waarbij dan in tijden van spanning het koolzuurgehalte in het lichaam nog lager wordt en er flauwtes kunnen optreden. Door deze ver schijnselen kunnen er wel psy chische klachten ontstaan. In eerste instantie leren deze mensen een juiste ademhalings techniek. de klachten die er dan nog over zijn worden met de psycholoog besproken. Als voorbeeld noemde hit de vrouwen die vroeger helemaal ingeregen waren om er mooi uit te zien. Door dat inrijgen adem den zij verkeerd Bij emotionele gebeurtenissen kregen zij vaak een flauwte, gewoon omdat er dan helemaal te weinig koolzuur in het lichaam aanwezig was. ERFELIJKHEID Na de pauze werden er diverse vragen gesteld. Zoals waarom bronchitis de ene keer wel met koorts gepaard gaat en de ande re keer niet. Het blijkt dat de bronchitis met koorts een extra infektie inhoudt. Exceem bestrijden waardoor be nauwdheid weer toeneemt is een bekend verschijnsel Dat blijft een kwestie van afwegen. Waar heeft de patiënt het minste last van. Van de sociale problemen en irritatie van exceem of van de benauwdheid De erfelijkheidsfaktoren bij long aandoeningen is een verhaal apart. Het blijkt dat een kwart van de bevolking aanleg heeft voor aandoeningen aan de luchtwe gen Slechts bij 10% manifesteert zich dit. Ria Warns benadrukte, naar aanleiding van de vraag of er niet te weinig voorlichting wordt ge geven, duidelijk dat ieder zijn eigen verantwoordelijkheid heeft. Je kunt niet altijd een af wachtende houding aannemen. Verwachtingen kunnen niet om gezet worden in voorlichting wanneer dit niet uitgesproken wordt, het Astmafonds is altijd bereid informatie te geven, hetzij telefonisch, hetzij via brochure materiaal en op vele andere ma nieren.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3