„Leusden heelt de weg naar de Korf gevonden" Bowlingtoernooi en theateravond rond éénjarig bestaan de Korf „Omgaan met muziek" tegenhanger van financieel rapport I leusiler Imü John Visser na één jaar aktiviteitencentrum: llll Zaterdag 30 oktober: Aktie Zon in de Schoorsteen krant Leusder Krant LIESHOUT B.V. bruggmk i FOTOKOPIE NODIG? ploegstoffenj Zandbakken tuinarchitektuur veenendaal DONDERDAG 21 OKTOBER 1982 plaatselijk nieuws V door een medewerker) LEUSDEN - „Er komen hier ilke avond door de bank ge- lomen wel een paar honderd nensen. Voor een avondje iport in de sportzaal. Of voor ultuur hiernaast in de Korf- aal. Of voor een vergade- ing. Of om te bowlen: die lowlingbaan is echt de schit- erendste uit de hele omge- ring. Tsja, een jaar geleden itas dat er allemaal nog niet. eusden heeft in die tijd be lezen de weg naar De Korf evonden te hebben. Het is sntastlsch." John Visser (35) begon er een aar geleden aan: het avontuur De orf. Een avontuur dat wat hem be reft, goed geslaagd lijkt. Tot voor een jaar had de horeca- «ploitant (die zijn vooropleiding nder meer genoot als kelner van Bl befaamde Dikker en Thijs in msterdam) alleen de oudste „ac- riteitencentrum" van Leusden on- zijn hoede: het Ros Beyaart an de Hamersveldseweg, waar al Dnderden jaren geleden veilingen en verkopingen werden gehouden en dorstige Hamersvelders hun dorst konden lessen. John kon het nu gemoderniseerde Rqs begin ja ren zeventig pachten van de r k. pa rochie St.-Jozef toen Piet Hilhorst een punt zette achter zijn bestaan als filiaalhouder van De Spar en uit bater van het Ros. De kerk liet een aantal verbouwingen uitvoeren in het gebouw (waarbij De Spar ver dween, aanvankelijk naar het noodwinkelcentrum aan de Toren- akkerweg en naderhand naar De Biezenkamp) en maakte er vervol gens een restaurant van naam van. VERANDERING Het karakter van het Ros veran derde. Kwamen vroeger veel au tochtone Leusdenaren er voor hun biertje, John legde het accent op het eetgebeuren waarbij de kwali teit belangrijk werd. Maar niet zo dra had hij succes gekregen met het Ros, of hij besloot zijn activitei ten te vergroten. Hij liet het ge- t r"M Dl -\n8 Inafhankelijk nieuwsblad oor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en onderdag. en ilefoon Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bedien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld I 54,20 per jaar; 27,60 per half jaar; 14,05 per kwadaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19,30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen Imet uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t n.v. BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer fan krant, pagina waar op de foto werd ge- Plaatst, U kunt ook kon- tant betalen op ons kan foor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- vangt u de gewenste fo to's thuis. LEUSDER KRANT Is een i van de BDU-kranten- binatle te Barneveld. meentebestuur weten dat hij ook best geïnteresseerd was in het run nen van De Kort Het gemeentebe stuur had kennelijk vertrouwen in hem gekregen door zijn voortva rende aanpak van het Ros. Op 15 oktober 1981 opende John Visser de sportbar van De Korf. de bow ling ging een paar weken later open. Dat is nu een jaar geleden en reden voor John Visser om niet al leen het eenjarig bestaan, maar ook het succes van De Korf te gaan vie ren met een heel bouwlingtoernooi en een al even bijzondere uitvoe ring van een van de weinige Leus- dense verenigingen waarvan hij zowel lid als actieve medewerker is. toneelvereniging Eendracht De combinatie van Leusdens oudste en nieuwste activiteitencen trum in éên hand is niet toevallig. Willen er grote gezelschappen de lunch of wat voor maaltijd ook ge bruiken in De Korf, dan worden zij bevoorraad via de keuken van het Ros. Een speciale auto pendelt de heerlijkheden pijlsnel van Hamers veldseweg naar De Smidse. Dat is bijvoorbeeld het geval voor de brui loften die regelmatig in De Korf worden gehouden, maar het kan evengoed een hongerige officiële club zijn. En verder maken perso neelsverenigingen gebruik van De Korfzaal, er worden modeshows gehouden, beurzen (er waren on der meer een antiek-, een fietsen- en een wapenbeurs) en elke maand stromen de Leusdense ci nefielen naar de zaal voor een nieuwe rolprent waar hun Cinema club De Korf de hand op heeft we ten te leggen. CENTRUM Vraag aan John Visser: heeft de Korf met deze ctiviteiten eigenlijk niet de functie overgenomen van het Ros Beyaart, die eertijds - im mers ook gelegen naast de paro chiekerk - het feitelijke centrum van Leusden vormde? John wil niet pretenderen hèt centrum van Leusden op het ge bied van vertier en vermaak te zijn. ,,Wie een pilsje wil gaan drinken kan op meer plaatsen in de ge meente terechtMaar als je stelt da! dit stuk van Leusden, met Korf. hoofdwinkelcentrum en straks het nieuwe gemeentehuis, een duide lijke centrumfunctie heeft gekre gen, ja, dan kan ik het wel met je eens zijn." Zeven dagen per week is de Korf geopend, elke dag vanaf twee uur (zaterdag vanaf elf uur) en al die dagen stroomt het publiek toe naar de Korf, waar een staf van vijf full-time en een variërend aantal part-time medewerkers gereed staat, om het publiek te spijzen en te laven dat naar de sportzaal komt (waarvan de exploitatie trouwens niet bij Visser berust, maar bij het gemeentebestuur), naar het bow- lingcentrum of voor wat voor activi teit ook. Wat de bowling betreft is het ove rigens wèl dringen geblazen af en toe. Maandag- en dinsdagavond zijn de banen bezet door de Bow- lingbond Leusden (aangesloten bij de Nederlandse Bowling Federatie drie Leusdense teams spelen in de vi|fde, één zelfs in de derde klas se van de nationale league), woensdag- en donderdagavond zijn ze regelmatig in gebruik voor de bedrijfscompetitie; de rest van de week is vrij voor wat genoemd worden de „passanten". Hoewel, vrijde zaterdagavond met na me zit al weken van te voren vol geboekt. Rozendaallaan 9 Leusden-C - Archieffoto van ,,De Eendracht". LEUSDEN - Twee eve nementen gaan grote luister bijzetten aan het eenjarig bestaan van acti viteitencentrum De Korf: een bowlingtoernooi en een avond met muziek en theater. Beide festivitei ten vinden plaats op za terdag 30 oktober en zul len naar verwachting vele honderden Leusdenaren naar De Korf trekken. Verschillende sponsors hebben meegewerkt aan het trio/single handicap- bowlingtoemooi, dat die dag 's morgens kwart voor tien van start gaat, en de bowlingliefhebbers tot diep in de nacht in zijn greep zal houden. Deze bedriiven vervolg van pagina 1 Najaar 1981 In de „nota van aanbieding-be groting 1982" wordt door b. w. t.a.v. de invoering Rijksbijdragere geling Sociaal Cultureel Werk ge steld: „Het niet van gemeentewege verplicht stellen van de regeling be tekent enerzijds dat de totale rijks bijdrage zal worden verspeeld. An derzijds achten wij het bijzonder bezwaarlijk dat in deze tijd van be zuinigingen de gemeentelijke be groting zou worden belast met een dergelijke extra uitgave. De ruimte voor invoering van de regelingen zoals die in het besluit zijn ge noemd moet naar onze mening dan ook gevonden worden in het huidi ge budget van de muziekschool". Oktober 1981 B. w. verzoekt diverse instellin gen (o.a de SML) aan te geven hoe er bezuinigd kon worden. „Ten ein de de raad en ons college inzicht te geven in de konsekwenties van kortingen op het bedrag uitgekeerd aan uw instelling, zullen wij het op prijs stellen, indien u ons zo kon- kreet mogelijk en met argumenten omkleed wilt meedelen, wat de konsekwenties zijn indien op het subsidie aan u gekort zou worden, waarbij deze korting in principe elk percentage tussen 0 en 100 kan bedragen". November 1981 Het bestuurvan de SML reageert daarop naar b. w. met het vermel den van de volgende knelpunten een heldere uitgangssituatie ontbreekt met name t.a.v. de dekking van de financiële konse kwenties van de invoering van de RPR. onrust en begrijpelijke onwil bij de werknemers (35) van de SML t.a.v. het reageren op de bezuini gingsmogelijkheden. Dit wordt met name veroorzaakt door het feit dat het bestuur zich gedwon gen zag om t.a.v. de salariëring van de docenten met ingang van 1 september 1981 tot en met de cember 1981 te besluiten dat de ze salariëring zou geschieden „als ware de RPR-sociaal cultu reel werk van toepassing". Het bestuur van de SML ver zoekt het college van b. w. om: „een duidelijke uitspraak op kor te termijn inzake de dekking van de financiéle konsekwenties van de verplichte invoering van de RPR". want dan ontstaat pas een heldere uitgangssituatie om realistische bezuinigingsmoge- lijkheden na te gaan. December 1981 Het eerste overleg over deze problematiek tussen b w, en het dagelijks bestuur van de SML met als belangrijkste uitkomsten: er wordt een onderzoeksgroep ge vormd om te verkennen welke (on-) mogelijkheden er zijn om een nieuw evenwicht tussen exploita tiekosten en inkomsten te bevorde ren, daarbij uitgaande van de vol gende gegevens. enerzijds: de meerkosten ten gevolge van de invoering van de RPR kunnen niet worden'gedekt uit de huidige subsidie. anderzijds: een permanente verhoging van het gemeentelijk subsidie ter dekking van de RPR vindt het college van b. w. on aanvaardbaar. vervolgens: opheffing van de SML vindt het college eveneens onaanvaardbaar. tenslotte: 85% van de exploita tiekosten van de SML wordt be steed aan personeelskosten. Dus op dat moment lijkt het per- spektief reeds duidelijk er kan slechts ruimte worden gevonden door docentenuren te verminderen, m.a.w. minder do centenuren, minder kosten. kortom: werktijdvermindering voor docenten ten dienste van de invoering van een nieuwe, verplichte en betere rechtsposi tieregeling voor de docenten. Februari 1982 De onderzoeksgroep (bestaan de uit twee gemeenteambtenaren en twee bestuursleden van de SML - allen weliswaar op persoonlijke titel) komt met de concept-versie van een rapport De reakties van bestuur, direktie en docenten heb ben geen wezenlijke invloed op de volgende en definitieve versie. Mei 1982 De onderzoeksgroep presen teert haar rapport: Bezuinigings modellen Muziekschool Leusden" Als 't zo mooi mogelijk mag. Hamersveldseweg 22 Leusden C Tel. 033-941331 Tussen „Hamershof" en „Diezenkamp". Vrijdag koopavond Maandag gesloten. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Omgaan met muziek" Is de titel van een kwalitatieve/Inhoudelijke beschouwing over het mu- ziekschoolonderwljs, die ge maakt Is door twee docenten en de dlrekteur van de Leus dense muziekschool. Dit rapport fungeert als tegen hanger van de nota over be- zulnigingsmodellen voor de Stichting Muziekschool Leusden (SML) die in het af gelopen voorjaar in de open baarheid kwam. Deze nota was een puur cijfermatige analyse van ombuigingen na Invoering van de rechtsposi tieregeling voor de docen ten. „Welke aanwezige kwali teit, en In welke mate, ge waarborgd blijft c.q. wordt aangetast door toepassing van de bezulnigingsmodel- len, wordt in dat rapport (merkwaardig genoeg) niet beschreven, terwijl een en ander toch onlosmakelijk met elkaar is verbonden", schrijven de twee docenten en de dlrekteur van de Leus dense muziekschool In hun kwalitatieve beschouwing. In hun nota proberen ze dui delijk te maken 1) waar de SML mee bezig is; waarvoor, voor wie en hoe, 2) dat een doorgevoerde bezuiniging aantasting van de met zorg en moeite opgebouwde kwa liteittot gevolg zal hebben, 3) dat de school In de behoefte voorziet van de muzikale vor ming van een zeer talrijkaan tal Leusdenaren en 4) dat muzikale vorming geen luxe Is. „Omgaan met muziek" gaat allereerst over de histo rie en de groei van de muziek school en vertelt vervolgens Iets over de lesgelden, fn een beschouwlnq over „kwali teit" wordt ingegaan op alge mene kwaliteitswaarborgen en op de verschillen tussen privé- muzlekschoolonder- wijs. Vervolgens worden de doelstellingen en doelgroe pen van de SML vermeld, waarbij opgemerkt wordt dat lesmogelijkheden ook in kleinere woonkernen als Leusden-zuid en Achterveld aanwezig moeten zijn. Onder het kopje instrumentaal on derwijs leggen de schrijvers van de nota de nadruk op de vrije instrumentenkeuze voor de leerling en handha ving van het huidige instru mentenpakket. Over de indi viduele lesvorm wordt onder meer opgemerkt dat deze lesvorm voor de minder goe de leerlingen altijd mogelijk zal moeten zijn. Verder zijn er nog paragrafen gewijd aan de groepsles, het ensemble- spel en kortlopende projek- ten. en verzoekt daarbij geheimhouding aan bestuur, direktie en docenten van de SML, tot het moment waar op de gemeentelijk besluitvor mingsprocedure wordt ingezet. De onrust die door dit rapport gezaaid wordt dringt echter ook door tot (ou ders van) leerlingen. Iedere groe pering belicht de bezwaren tegen de invoering van elk van de model len vanuit eigen deskundigheid en vanuit eigen belang Gemeen schappelijk in deze bezwaren is echter dat het rapport een puur fi nancieel rapport is (de schrijvers van het rapport was dan ook uit drukkelijk verzocht voorbij te gaan aan alle andere aspekten). OVERWEGINGEN In het Informatierapport geeft het aktieteam tot besluit een aan tal overwegingen die zijns in ziens belangrijk zijn voor de uit eindelijke besluitvorming. Een greep uit de dertien overwegin gen: Een muziekschool heeft grote voordelen boven een privé muziek docent. Onder meer grotere keuze mogelijkheden voor een Instrument dat past bij de eigen interesse; de kwaliteit van docenten hangt niet af van toevallig plaatselijke docenten; kontinuïteit van de lessen is ge waarborgd bij vertrek van een do cent; ensemblespel is mogelijk. Aan alle instellingen uit de so ciaal-culturele sektor in Leusden is verzocht te bezuinigen. Deze be zuinigingen staan uiteraard los van de invoering van de rechtspositie regeling voor de muziekschool-do centen Het bestuur van de SML heeft al veel eerder om overleg over deze regeling verzocht. Mogelijke gevolgen van de in voering van een van de in het rap port genoemde bezuinigingsmo dellen zijn voor een deel onaan vaardbaar Zo mag het niet gebeu ren dat de kontinuïteit van mu zieklessen een onzekere faktor wordt bij het (noodgedwongen) vertrek van een docent, dat het in strumentenaanbod steeds verder inkrimpt, en dat de kwaliteit van het muziekonderwijs ernstig wordt aangetast wanneer groepslessen los worden gezien van pedago- gisch-didaktisch mogelijkheden per instrument en per leerlingnivo Het onderwijs in muzikale vor ming moet worden beschouwd als een basisvoorziening waarvoor geen hogere drempel mag komen. Het aktieteam Hoge Nood(t) spreekt de hoop uit tegen politici en ambtenaren dat de informatie uit de nota hen van dienst kan zijn bij het nemen van de juiste beslissingen binnenkort over de toekomst van de Leusdense mu ziekschool. (restaurant China Town, schoonmaakbedrijf Werba en loodgietersbedrijf Her der) zorgden er onder meer voor dat er maar liefst 2000 gulden aan prijzengeld te verdelen is. Maar behalve de geldprijzen zijn er ook nog vele andere premies te verdienen voor de bowlers. Voor het toernooi dat on der leiding staat van René van den Borck, kunnen 32 teams van drie personen in schrijven. De acht ploegen die in de series de meeste punten verzamelen gaan over naar de finale. Boven dien komen de zestiep bes te individuele spelers in een eigen finale. Aangezien het een handicap-toernooi is waarbij de betere spelers dus met een achterstand starten, hebben ook de mindere goden volop kans op de prijzen. Publiek is welkom bij dit evenement, dat enkele van Nederlands beste bowlers op de been zal brengen, zoals de ge broeders Van Harten uit Zeist, om de leden van de Leusdense Bowlingbond Jan Toxopeus en Wim Kok niet te vergeten Het in schrijfgeld voor dit toernooi bedraagt 75 gulden per ploeg, publiek is - gratis! - welkom. De prijsuitreiking zal tegen één uur 's nachts plaatsvinden. THEATER/MUZIEK Op dat moment is in de Korf zaal al enkele uren een ander feest in volle gang toneelver eniging „Eendracht" uit Leus den heeft dan een min of meer professioneel stuk theater op de planken gebracht in de vorm van de eenakter „Ge mengd dubbel" van de Neder landse schrijfster Atie M Vo gelenzang-de Jong. Een dracht heeft al geruime tijd ge leden de status van goedwil lende dorpsvereniging achter zich gelaten, ol daar in ieder geval een heel nieuwe dimen sie aan gegeven. De vereni ging, die volgend jaar het halve eeuwfeest viert en - als het ge meentebestuur financieel ook een steentje wil bijdragen - de hele Leusdense bevolking zal betrekken in een breed cultu reel festival, heeft de tijd van de dijenkletsers achter zich ge laten en houdt zich nu bezig met theater van een duidelijk beter gehalte. „Gemengd Dubbel" is een van de eerste proeven van bekwaamheid op dit gebied Regisseur Nic. Pie- ters heeft op verzoek van John Visser vier van zijn beste spe lers aangezocht voor deze eenakter, die een hoogtepunt in de Leusdense theaterge schiedenis zal worden, en die als centraal thema heeft een ingewikkelde relatie tussen een aantrekkelijke vrouw, haar vriend, haar jaloerse zoon en diens aantrekkelijke vriendin. Gemengd Dubbel gaat van start 's avonds om half negen in een decor van de Leusden se designer Victor Visser Zo dra het doek valt zal de Am sterdamse combo „Chiel 700" een brok gezellige muziek ten gehore brengen - en ook dat feestelijke gebeuren zal tot diep in de nacht voortduren. De entree voor dit theater/ %taeaé3/saeaeV3 Va se Kodzaal bedraagt 10 gulden (voorver koop in De Korf). LEUSDEN/ACHTERVELD - Door de Zonnebloem wordt jaar lijks rond de vijfde december een aktie gehouden die de naam heeft gekregen „Zon In de Schoorsteen". Dit houdt in dat rond die tijd door een groot aan tal personen die zich hiervoor hebben aangemeld een ge schenk wordt gezonden voor daarvoor In aanmerking komen de zieken en eenzame mede mensen. Een kleinigheid is reeds voldoende; het gaat alleen om het gebaar. De ervaring heeft geleerd dat de ontvangers hier bijzonder dankbaar voor zijn. Ook de Zonnebloem-afdelingen van Leusden en Achterveld nemen al een aantal jaren aan deze actie deel. Beide afdelingen kunnen ech ter nog best een aantal gevers ge bruiken. Personen die aan deze ac tie willen meedoen ot hierover in lichtingen willen kunnen zich voor Leusden wenden tot de heer Bun- nik, Wierickewijk 40, tel. 942877 en voor Achterveld mevrouw Belde- rok, van Oldenbarneveltstraat 2, tel. 1953. Jarenlang heeft er in de wijk de Wetering een wijkraad bestaan, die mede als doel had het leefbaar ma ken/houden van onze wijk. De wijk raad is ter ziele gegaaner was ook geen werk meer want de wijk was voltooid. De gemeente heeft dit kennelijk opgevat als een vrijbrief om te doen wat ze goeddunkt! De laatste stunt vond plaats rond 13 oktober jl.In enkele dagen werden bijna alle zandbakken in de wijk op geruimd - het leek wel een overval, zo'n snelheid! De zandbakken in de wijk voorzagen werkelijk in een gro te behoefte. Er waren altijd altijd grote groepen spelende kinderen in te vinden. Het was dan ook zo onge veer de enige voorziening in de wijk voor kleine kinderen. Die is ons nu ontnomen. Overigens gaan er ook geruchten dat de groene heuvel - speelterrein voor de grotere kinde ren-in verband met het dure onder houd zal worden opgeruimd Als daar een kern van waarheid in zit moeten wij reeds nu protesteren. Dat het verversen van zand veel geld kost en dat er moet worden bezuinigd weet iedereen Het is wellicht als redelijk te beschouwen dat niet alle zandbakken konden worden gehandhaafd. Maar waar om met de bewoners van de wijk niet gesproken? Onze bestuurders hebben de mond vol over inspraak en leefbaarheid, maar onmisbare voorzieningen voor de jeugd worden zonder enige vorm van overleg weggehaald. Ge- I meentebestuurders, u hebt hier- j door een grote fout gemaakt Jeugd moet zich kunnen uiten. Door ze deze mogelijkheid te ontnemen zul- i lenze zich op andere wijze manifes teren (vernielingen, baldadigheid). U kunt dit dan niet de ouders aanre kenen, het is UW VERANTWOOR DELIJKHEID. Kennelijk is het noodzakelijk om een wijkraad in stand te houden, als is het alleen maar om je als wijk te kunnen verdedigen tegen de aan vallen van onze gekozen vertegen woordigers. A. Kooijman Akkerwinde 5 Leusden BijBruggink wandelen in het modeltuinenpark is gratis ideeën opdoen! Ontwerp en aanleg. Onderhoudswerk, sierbestratingen, ontwerpen voor doe-het- zelvers I Binnenkort te Ameronger (Rijksstraatweg) rondweg west 244 telefoon 08385-16280 b.g.g. 03434-3094

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3