„Op ieder mens stem je de voor hem meest geschikte therapie af' eusdenaar is pastoraal werker /oor Antillianen in Nederland IOSETTE SCHOT, FYSIOTHERAPEUTE I le—siten krant De vrouw in haar beroep (17) Disco-avond in De Korf Friih- schoppen Opbrengst collecte Inwoner tal stijgt 7, 'ater M. Brada werkte 45 jaar op Curacao Avond over kinderopvang in vrouwencafé DONDERDAG 21 OKTOBER 1982 Ie heeft een zoontje van twee jaar) Bovendien vind ik het zinnig om de opgedane kennis en ervaringen in praktijk te blijven brengen om bij te blijven In dit veld." SOORTEN AANDOENINGEN Ik vraag Josette wat voorbeelden van aandoeningen te noemen, waarmee mensen bij haar komen. „Stel, dat iemand een breuk heeft gehad aan z'n been, en een tijdje in het gips heeft gelegen Als het gips er na zo'n zes acht weken af mag, moet hij leren om het been weer te gebruiken. De beweeglijkheid, de kracht en de omvang van het been zijn minder geworden Je krijgt een slap stelletje spieren Wat doe je als fysiotherapeut daarmee? Je moet de gewrichten weer in de volledige bewegingsuit- door Anco Mali EUSDEN - Josette Schot is fysiotherapeute. Na een vlerja- opleiding, die zij in Utrecht volgde (minimale vooroplei- ig is HAVO), heeft zij In verschillende ziekenhuizen gewerkt i ervaring op te doen in de diverse specialismen. Als voor- Bid daarvan noemt zij hartrevalidatie, longaandoeningen. Tijdens de opleiding werd haar van alles geleerd over aan- eningen, ziektes, over hoe de mens er van binnen uitziet, e het lichaam funktioneert, en hoe je als fysiotherapeut(e) armee aan de gang gaat. Waar een fysiotherapeut(e) zich ornamelijk mee bezig houdt zijn stoornissen in de houding de beweging. 50 Destijds was er een gebrek i fysiotherapeuten, een heel an- situatie dan nu dus losette leerde een fysiothera- jt kennen, en getweeën beslo- ze hun beroep in Noorwegen te Iin uitoefenen. !i| kwamen terecht in Trondheim ar zij ging werken in een revalida- centrum en hij in een centrum ir spastische kinderen. Josette uit, dat spasmen afwijkingen delijb die tijdens de geboorte (lang- :US(k ig gebrek aan zuurstof, hersen- edinkje) of tijdens de zwanger- lap kunnen zijn ontstaan. IVat een fysiotherapeut(e) daar kan doen? sette: „Om dat spasme te rem it moet je een bepaalde bewe- g maken bijvoorbeeld vanuit de hani ree wk Langi ivelkolom. Als je zo'n kind vanaf Hoeve 838. NDEI T< geboorte in behandeling krijgt, is natuurlijk het fijnste. Je kunt van meet af aan zo'n kind beweging laten ervaren hoe de- is zonder spasme. Als het kind der is kun je het leren hoe het et omgaan met de rolstoel, hoe kind daar in kan komen, hoe het d het beste kan eten." LA Dl» 45 o DRIJFSTHERAPIE i lang 3 jr.): merl 2700 03: :n). ƒ20, lis vakbijzonderheid over Noor gen vertelt Josette Schot dat n in Noorwegen veel verder met frijfstherapie is dan hier. Men istateert bijvoorbeeld door het- ken van grafiekjes, dat er in een riek op een bepaalde afdeling er ziektegevallen voorkomen 40, i op anderen afdelingen. Dat :rants g m9n uitzoeken, en dan kan er nd re loorbeeld tevoorschijn komen, dat de hoijgte van en de afstand tot de lopende band niet juistzijn omde mensen, die eraan werken goed te doen funktioneren. (In Nederland is dat onderzoek pas in een beginsta dium). In Noorwegen kwamen Josette en haar man in kontakt met een Noorse vrijwilligersorganisatie. Vanuit Noorwegen besloten ze om in Tanzania fysiotherapie te gaan doenHet leek hun leukom een keer „weg te gaan". In Tanzania gingen ze werken in het regionaal zieken huis in Tanga, een streek net zo groot als Nederland, met een mil joen inwoners. REVALIDATIECENTRA Nu heb je in Nederland diverse specialistische revalidatiecentra. Josette noemt Beverwijk voor de brandwonden, Leersum voor de verlammingspatiënten. Dat was niet het geval in Tanga. „In zo'n ziekenhuis", zegt Joset te, „kwam je voor alle gevallen te staan, waarvan je ooit in je opleiding had gehoord. Polio, lepra, vooral klompvoetjes ingipsen om ze lang zamerhand in de goede stand te brengen. Dat waren nieuwe erva ringen voor ons. We waren met twee fysiothera peuten en twee assistenten. We wil den de hele regio er bij gaan betrek ken. We hebben een kursus sa mengesteld voor enkele distrikts- en missieziekenhuizen. Moeilijke gevallen lieten we doorsturen naar Tanga. Minder moeilijke gevallen konden prima door de op de kursus opgeleide assistenten in de dis- trikts- en missieziekenhuizen wor den behandeld. Een keer in de vier weken gingen wij daar langs om te bekijken wie in aanmerking kwam „Je moer de mensen hel luiste splergevoel aanleren voor fysiotherapei en waar dat moest plaats vinden. Als laatste facet van ons werk daar hielden we ons ook bezig met het op- en inrichten van een oefen zaal met loopbrug, krukken en der gelijke. De supply (is aanvoer) kwam uit Dar es Salaam. Wij deden onze aanvragen, maar de levering stopte. Toen lieten we door de plaatselijke timmerlieden de kruk ken maken. Als de mango's rijp wa ren, kwamen er veel kinderen met breuken bij ons binnen!" GEZONDHEIDSCENTRUM Josette en haar man werkten en kelejaren in Tanzania. Daar het niet in hun bedoeling lag om te emigre ren kwamen ze terug naar Neder land. Het liefst wilden ze in een ge zondheidscentrum of een zieken huis gaan werken. Maar de keuze mogelijkheden waren inmiddels minder geworden. In Leusden was er sprake van een gezondheids centrum, maar dat ging uiteindelijk niet door. Josettes man vond een vaste baan elders. Driejaargeleden start te Josette met een praktijk aan huis. Wat voor mensen doen een be roep op fysiotherapeute Josette? „Mensen, die op mij een beroep doen", zegt ze, „hebben een vrij grote variëteit in aandoeningen. Af gezien van het feit, dat elke mens anders is. De therapie moet afge stemd worden op de aandoeningen en de persoon, om deze weer lot goed lichamelijk funktioneren te doen komen. Ik doe deze praktijk aan huis om mijn vak te kunnen kombineren met mijn gezin. (Joset- slag krijgen. Je moet oefeningen doen voor de beweeglijkheid en de kracht De arts geeft aan wanneer iemand aan fysiotherapie toe is. De arts geeft ook de belastingsgrenzen aan, zodat de fysiotherapeut hetop- voeren van de belasting tot het nor male looppatroon kan begeleiden. Een andere aandoening is bij voorbeeld een stijve nek door kou of te hoge spierspanning. Dan is het zaak om de spieren los te krijgen, en de beweging van de halswervels weer zo te krijgen als deze daarvoor was. Waarvoor mensen ook bij ons ko men is de verkeerde houding, waar door een overbelasting ontstaat van bepaalde spieren. Een verkeer de techniek met tennissen bijvoor beeld, waardoor de tenniselleboog ontstaat. Ook bij een kind kunnen afwijkingen in de houding voorko men Een kind met een verkeerde houding: dat is niet in een maand bekeken, en om dan toch te komen tot het doel dat je wilt bereiken, dat is het boeiende van ons vak!" Een ander facet is het sputum in de long. Als niet opgehoest wordt, blijft er slijm zitten, de bacteriën kun nen hun gang gaan, en er kunnen ontstekingen ontstaan. In sommige gevallen moet je sabotage toepas sen, om het slijm er uit te krijgen, en dan moet je iemand leren op te hoesten. Ook is het belangrijk om een goe de en efficiënte ademhaling te be werkstelligen, en toe te zien dat de hulpademhalingsspieren niet te zwaar of verkeerd worden belast. Endanzijnerdesportletsels. Een bekendeis de verstuikte enkel. Elke sport heeft z'n eigen letselcatego rieën." De fysiotherapie strekt zich over diverse takken uit. Ik noem nog half- zljdige verlammingen, dwarslesies, amputaties FOUTIEVE HOUDING „Wat doet de fysiotherapeut om een aangewende foutieve houding te doen afleren?" „De fysiotherapeut moet de mens leren hoe het dan wel moet, moet de mens het juiste spiergevoel aanleren. Wat gebeurt er in die spie ren? Je moet de spierspanning la ten ervarenDe mens moet zorgen, dat hij vermoeidheid voorkomt. Weet, dat overbelasting voorafgaat aan vermoeidheid Je moet leren waar de grens van je lichamelijke mogelijkheden ligt Weet je dat, dan kun je op tijd rust nemen. Je moet de grens van je eigen capaciteit ken nen, en er mee om leren gaan Inde huishouding leidt een verkeerde til- techniek nogal eens tot rugklach ten. Je moet weten wat je moet doen, als je de grens wilt verleggen. In de meeste gevallen past het lichaam zich wel aan. De spieren stellen zich er op in, als het maar langzaam gaat. De spieren moeten de tijd van training krijgen om zich voor een bepaalde krachtsinspan ning, snelheid, uithoudingsvermo gen te kunnen ontwikkelen." DRIE HOOFDGROEPEN De fysiotherapie kan in drie hoofdgroepen worden verdeeld. Dat zijn de massage, om spieren soepel te krijgen. De oefentherapie, die dient ter verbetering van onder andere beweeglijkheid en kracht. En de fysiotechniek, waarbij ge bruik wordt gemaakt van appara tuur, onder andereter pijnstilling. Je kunt bijvoorbeeld door fysiotechni- plaatselijk nieuws sche toepassingen een dikke bloeduitstorting sneller wegkrijgen dan het eigen lichaam dat zou kun nen doen. Massage en fysiotechniek zijn de meest passieve onderdelen van de fysiotherapie. Bij oefentherapie moeten de mensen zelf het een en ander doen. „Je bekijkt", aldus Josette, „hoe funktioneert alles, wat mankeert er aan, en dan kies je uit die drie om de mens weer tot goed funktioneren te brengen. Op ieder mens stem je de voor hem/haar meest geschikte therapie af. Daar komen de persoonlijk heidsfacetten bij Elk mens ver schilt, en dat maakt het vak zo boeiend. Het is nooit hetzelfde. Ik leg de mensen uit, wat ik er aan kan doen, en wat zij er zelf aan kunnen doen. Mensen moeten kwa motivatie en doorzettingsvermo gen zelf mee willen werken. Het lichaam heeft een enorme souples se, indien je maar niet voortdurend over je eigen grens gaat Wanneer je klachten krijgt, die het lichaam zelf niet meer kan opvangen, is de fysiotherapie een van de mogelijk heden." LEUSDEN - Maandagavond 25 oktober wordt er In het vrouwen- kafé een avond georganiseerd In het kader van kinderopvang. Een aantal jaren geleden Is een groep vrouwen bezig geweest de mo gelijkheden van kinderopvang In Leusden te Inventariseren. Uit een enquête die zij destijds hiel den bleek dat er grote behoefte bestaat aan een goed geregelde kinderopvang. Helaas Is de si tuatie nog steeds zo dat ouders (maar vooral vrouwen) aangewe zen zl|n op goedwillende buren, familie en dure privé-oppas, wanneer zij naast het huishou den andere aktlvltelten willen ontplooien. Het ontbreken van goede kinderopvang ontneemt deze mensen de mogelijkheid tot een eerlijke keuze. Het ligt in de bedoeling dat er deze avond ideeën en gedachten uitgewisseld worden, waarna tot een keuze van kinderopvang geko men kan worden, waar een initia tiefgroep mee aan de slag kan gaan. Er zijn een aantal mensen uitgenodigd die hun praktijkervarin gen op dit gebied zullen toelichten, o.a. iemand van het gastouoérs- project uit Amersfoort. Geïnteresseerden en vrouwen die wellicht zelf met plannen in die richting rond lopen, zijn van harte welkom deel te nemen aan deze avond, die rond half negen zal star ten. Het vrouwenkafé is open vanaf 20.00 uur. Voor informatie over de ze avond kan men terecht bij Treesje Schaeffer, tel.: 941853 LEUSDEN - De PJGU organi seert zaterdag 23 oktober een discoavond voor alle Leusdense jeugd In De Korf. De zaal is om 20.00 uur open en de entree be draagt 2,50. De muziek wordt verzorgd door de In West- Utrecht bekende drlve-ln disco theek „Atletlco". ACHTERVELD - Zondag zal het voor de eerste maal in hel nieuwe seizoen weer Fruh- schoppen zijn In D' Ouwe Peer- destal. De aanvang Is om 11.30 uur. Het Is inmiddels alweer voor het zesde jaar dat dit Fruhschop- pen In het winterseizoen wordt georganiseerd. Het is de bedoeling dat in het komende seizoen dit Fruhschop- pen iets anders van opzet wordt. De Hinterfelder Musikanten zullen ook nu weer het muzikale gedeelte voor hun rekening nemen. Doch hun optreden zal nu worden afge wisseld met gastoptredens van o.a zangers, zangeressen en bands. Zondag zal er een gastoptreden zijn van een uit Griekenland afkom stige band Dit is een vier mans formatie met de naam Kastoria af komstig uit de Griekse plaats met dezelfde naam. Zij brengen zeer goede en gezellige muziek. Gezien de resultaten van voorgaande ja ren dient het wel aanbeveling zeker op tijd aanwezig te zijn wil men van een goede zitplaats verzekerd zijn ACHTERVELD - De huis-aan- huis collecte ten bate van de geestelijk gehandicapten is een groot succes geworden. Er werd 2437,45 bijeengebracht. De or ganisatoren danken alle gevers en collectanten voor hun giften en me dewerking. LEUSDEN - Het inwonertal van de gemeente Leusden is In de maand augustus weer toege nomen met een kleine honderd. Er was een geboorteoverschot van 21 en een vestigingsover schot van 73; een totale toename dus van 94. Leusden telt per 1 september 21.746 inwoners. AARI jehaal ƒ145, :t reG >s» :vs-« ig, ko 765, w ou! met 3! :entni ddela; rstwef Iroogg sr m °34ï .EUSDEN - Neergestreken In usden. Na vijfenveertig jaar tillen. Dat Is even wennen. Bij zusters Dominlkanessen in Sint Ansfridushuls heeft hij ti onderkomen gevonden. Pa- jMenno Brada, nu 71 jaar oud. berkr es van oorsprong. Geboren In herberg „Het gouden wagen- J" aan de Nleuwestad te Leeu- e Mw fden. waar zjjn vader zet- stelein was. Met zijn twaalfde ir ging Menno naar het kleln- 94594§„|nar|e 1937 vanuit Amsterdam ver- ikken met de H.M. Crljnssen ar Curagao, nadat hij In 1935 priester was gewijd. GOL1 perb Lap - e'„ 22 hele leven gewend' geweest 6 Hereizenentetrekken. Veelalin Nenl nnige gebieden met een van le- nslust bruisende bevolking, die >'r sein er deuoot was en van mystiek *e gjj :W In zijn lange jaren als missio- gj as van de Paters Dominikanen 'groeide hij met die Zuid-Ameri- anse bevolking. Toen hij vorig Lellj ir met vakantie in Nijmegen was en zad Drde d'' da' h'i niet meer ,eru9 linsdajl van c. KJ beuk' 4 2 s naar het Caraïbische ge- Hij moest het verwerken, os er tenslotte voor om vanuit usden voor de Antillianen in Ne- <1and te gaan werken. Helaas brak hij, de eerste dag 'hij in Leusden was, zijn tweede 9 niet eerder gebroken been, en d* *9 hij, waarschijnlijk mede door L. B vemnrlorinnon rmpn hii Jthani nhera 034! veranderingen, waarmee hij est leren leven, ook een waar- 'uwing van zijn hart, zodat hij nu - met twee plastic beentjes en een verzwakt hart - in het kille herfstige Leusden zijn draai moet zien te vin den. VIER TAKEN Vier taken heeft Pater Merino" Brada op zich genomen. Als eerste noemt hij de begeleiding van de zusters in het Sint Ansfridushuis. Een soort rector dus van het piepkleine convent der Dominika- nessen in Leusden. In de tweede plaats is hij steun en toeverlaat van de mensen uit Curasao, die in Nederland zijn ko men wonen en werken. Eenmaal in de maand komen ze in Amsterdam bijeen. Pater Brada is hun pasto raal werker. Hij weet uit ervaring waar het in de Nederlandse sa menleving voor de Antillianen moet knellen. En hij staat met raad en daad bij. Curagaoenaars komen bij hem aanwaaien, bellen hem op. Ze zijn vriendelijk, uitbundig, gastvrij Degenen, die hier studeren en/of werken, maken het goed in dit land. Maar er zijn er ook, die door de vele moeilijkheden, waarmee ze hier geconfronteerd worden, aan drugs of aan de drank geraakt zijn. Die maken het slecht, en Pater Brada is bezorgd over hen. In de weekends draagt Pater Brada voor de Antillianen een mis op. Ze vragen hem in Tilburg, Brou wershaven, Den Helder. Hier doel 'ie een trouwerij, daar een doop, daar een begrafenis. Maar hij vindt het reizen in Nederland niet zo een voudig; het openbaar vervoer kost uren, sluit niet goed aan en brengt hem vaak niet exact op de plek waar 'ie wezen moet, zodat hij nog hele afstanden moet lorten Tia, op Curasao was dat natuurlijk anders. Daar ging hij overal per au to naar toe. Vervoersproblemen kende hij daar niet. UIT ISOLEMENT GEHAALD Ergens in Nederland haalde hij een Antilliaanse vrouw uil haar iso lement door doodeenvoudig bij haar buren aan te bellen. Door met die buren te praten en die mensen te zeggen hoe ongelukkig de Antil liaanse was, omdat niemand enige notitie van haar nam of zich met haar wilde bemoeien. Antillianen, gewend als ze zijn aan innig en levendig sociaal kontakt, kunnen er niet tegen, als de mensen om hen heen gesloten en afwijzend zijn. Elders brak Pater Brada een lans voor een jonge Antilliaanse, die doordebuurtmetdenek werd aan gekeken, omdat zij op straal met de kinderen touwtje ging springen. In het Caraïbische gewoon. In Neder land doe je als volwassene zoiets niet! Pater Brada spreekt met de Antil lianen, legt uit, probeert ze in Ne derland wegwijs te maken. Pro beert ze geestelijk zó te benade ren, dat ze met hun eigen identiteit uit de voeten kunnen, en weer zelf vertrouwen krijgen. Hij denkt zelf met heimwee terug aan het verre land met de warme zon en de altijd levensblije bevolking, en kan daar door de Antillianen tot steun zijn. KONTAKT MET PERS Als zijn derde taak ziet hij „het kontakt met de pers aan de over kant". „De Nederlandse politiek", zegt Pater Brada, „bemoeit zich prak tisch niet met de west. Die wordt niet eens meer genoemd in de ver kiezingscampagnes. En zo'n staat kan moeilijk op zichzelf staan. Zo als Nederland niet zonder NAVO, de EEG, Europa kan In de troonre de een heel kleine paragraaf over de west. Er zou toch gepraat kun nen worden over de vorm, waarin zo'n staat op zichzelf zou kunnen staan. Aruba wil apart. Goed, maar je moet er over praten hoe. Bij het onderwijs is de tendens: ze willen niet meer de mammoet wet, maar een eigen onderwijs. Ei gen plant- en dierkunde, eigen aardrijkskunde. Ze drijven naar een Antilliaanse school. Nogal logisch, dat het schoolprogramma van Win schoten niet op Aruba kan worden toegepast. Maar het hoeft ook weer niet zó te zijn, dat men het Holland se onderwijs helemaal afschaft. Dat zou jammer zijn!" GESCHIEDSCHRIJVING En dan komen we op Pater Bra- da's vierde taak de geschiedschrij ving. Hij heeft vierendertig boekjes geschreven over „de andere kant" Op Curagcao schreef hij over kerk historische onderwerpen Een op somming daarvan vinden we in het „Register en historische bibliogra fie: Geschiedenis der Nederlandse Antillen" Het is een indrukwekken de lijst van historische publikaties. „Kerkgeschiedenis Antillen" (Wil lemstad 1963), „De jonge Stuyve- sant" (Willemstad 1980) om er en kele te noemen. Op Curacao was Pater Menno Brada sekretaris van de aposto lisch vikaris, die de Rooms-Katho- lieke kerk op de Antillen leidde. In 1958 werd Willemstad tot bisdom verheven. De eerste vikaris, van wie Pater Brada sekretaris werd, zat al zo'n jaar of veertig op Cura sao en kon hem er van alles over vertellen. Gretig snoof hij de histori sche gegevens op, en al spoedig ging hij er over schrijven. Vaak zei de vikaris tegen hem: „We vertrekken naar Bonaire, en we blijven vijf dagen weg". Maar die vijf dagen werden vaak langer, want dan bleek er geen boot terug te gaan. De vikaris en zijn sekreta ris hadden de burgemeester be zocht, de zusters en wie ze nog weer moesten zien. En dan was er tijd over, en Pater Brada ging naar de pastoors: „Waar is een ar chief?" De pastoors gaven hem in zage, en Pater Brada maakte zijn aantekeningen. Op het laatst kende ieder de se kretaris van de vlkans, later van de door Anco Mali bisschop, en wist van zijn ge schiedkundige belangstelling. Veel pastoors gaven Pater Brada hun archief mee. Dat betreurt hij nu wel. Toen er in 1969 revolutie uitbrak op Curagao werd de kerk met zijn funktionarissen en bezittingen niet aangevallen. Maar er werd in Wil lemstad een hotel in brand gesto ken, en het vuur sloeg over naar het huis van de bisschop, en dat brand de geheel af. Al Pater Brada's trom meltjes met het kerkarchief van de zes eilanden in de west gingen in de vlammen op' „Het behoud van het Papiamen to (de volkstaal der Benedenwind se Antillen, mengtaal van Spaans, Portugees, Nederlands en Neger talen, waarschijnlijk ontstaan als een lingua franca van de slaven in de Portugese slavenkampen in Afrika) is te danken aan de missio narissen", zegt Pater Brada. „Wij hebben het volk tot een gestabili seerde situatie gebracht. Dat de olie is gekomen is niet de schuld van de bisschoppen! Het principe van Sint Thomas is: alles wordt opgevat, zoals de men sen het kur.nen opvatten. „Ach, die pater is voor de negers", zeiden ze dan Tja, waarom zou ie tegen zijn, dacht ik dan' En „negersdaar zit al een discriminatie in. Wij Hollan ders hebben veel gedaanmaar we moeten niet opscheppen. De Antil lianen zeggen: „We moeten altijd „bedankt" „bedankt" tegen jullie zeggen. Daar balen we van" Gelijk hebben ze: ze hebben hun eigen inbreng, hun eigen kuituur Materiële woorden in het Papia mento, dié komen uit het Hollands. Maar de geestelijke woorden ko men uit het Spaans: misericordia, patienzia, amore. Deze week hield een hoogleraar in Utrecht een voor dracht over de inbreng van de Hol anders bij de slavenhandel. Het ging erover hoe de slaven werden behandeld, wat voor injekties ze kregen Maar het ging er helemaal niet over hoe de Hollanders daar met hun geweten over klaar kwa men. Daar zit misschien de Calvi nistische tendens van de diskrimi- natie op basis van de predestinatie achter. De zonen van Cham wer den er uitgegooid, en dié mensen zijn de afstammelingen daarvan. Op zó'n manier was de godsdienst een goed middel om de mensen „kalm te houden"!" Sederi hij in Leusden is heeft Pa ter Brada al weer veel tijd achter de schrijfmachine doorgebracht. Van zijn hand is in Leusden al ver schenen het boekje „Dominikanen in Winsum van 1275 tot 1581". Be horend tot de „natio Frisiae", waar een aparte vikaris werd aangesteld voor de kloosters te Leeuwarden. Reide, Groningen. Winsum en Nor den in Noord-Duitsland. Een twee de boekje gaat over de Cisterciën zers in Friesland. Een derde boek je, waar Pater Brada mee bezig is. gaat over de Dominikanen in Utrecht. En hij blijft met de geschie denis van de west bezig: dat staat als een paal boven water. En hij blijft ook journalistieke bijdragen le veren voor kranten en kerkbladen daar in de west. Een bedrijvig man, die Pater Brada met een half hoofd hier in Nederland, met zijn gehele hart op de Antillen!

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7