Woningstichting bijt van zich af Nu nog een ruïne, maar over een jaar bewoond Planadviesgroep negatief over subsidie sportieve rekreatie P I Raad vergadert donderdag Oogstdankviering en ABTB jaarfeest IN PERSBERICHT WORDT OP „GELUIDEN" GEREAGEERD BDU Vandaag in de Leusder Krant BOERDERIJ 'T CLAEVERENBLAD LEERLINGEN-BOUWPLAATS Leusder Krant j WEL AANVRAAG MATERIAAL HONOREREN Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden ffi Donderdag 28 oktober FOTO-KOPIE J NODIG? ra Geen krant ontvangen? DINSDAG 26 OKTOBER 1982 14e JAARGANG NO. 53 ARC Verantwoordelijk redakteur: BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495. b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U 40261 Giro 871441 Abonnement j£*4,05 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. LEUSDEN De gemeente- ad komt aanstaande donder- ig In vergadering bijeen, die om I.30 uur begint. Op de agenda aan de volgende punten: Opening Installatie van de heer A. Vroon Mededelingen Notulen Ingekomen stukken Vervulling vacature com missie Onderwijs en Welzijn Beleidsprogramma Wijziging APV (geluidshin- derbepalingen) Voeren van een rechtsge ding Beheers-/exploitatievorm toekomstige vuilverwer- kingsinrichting(en) in de provincie Utrecht Vaststelling exploitatiever goeding ingevolge artikel 75. lid 3 der Kleuteronder wijswet over 1981 Aanvrage ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 ten behoeve van de Gerefor meerde lagere school te Leusden (aanvulling leer-en hulpmiddelen Extra krediet ten behoeve van de openbare lagere school ,,De Hobbit" (plaat sing afvalcontainer) Extra krediet ten behoeve van de openbare lagere school „Het Startblok" (plaatsing afvalcontainer) Aanvullende 1e inrichting openbare lagere school „De Heerd" Plaatsing fietsenrekken bij de openbare lagere scholen „De Heerd" en „De Bon gerd" Beschikbaarstelling krediet ten behoeve van het treffen van voorzieningen aan sportzaal „De Meent" Voorbereidingsbesluiten in verband met wijziging diver se bestemmingsplannen Krediet voorbereiding be stemmingsplan „De Horst" Krediet opstellen zóne- ringsplan H2 Verkoop van grond in de Biezenkamp ten behoeve van de realisering van een bedrijvengebouw Verkoop van grond aan de Hamersveldseweg ten be hoeve van de realisering van een kruisgebouw Beschikbaarstelling krediet te behoeve van energie-be sparende maatregelen bibli otheek Leusden Beschikbaarstelling krediet ten behoeve van aanleg fietspad langs bibliotheek en aansluiting op Hamers veldseweg en woonrijpma- ken gebied rondom Rabo bank Beschikbaarstelling krediet ten behoeve van woonrijp- maken omgeving gemeen tehuis Subsidiëring vernieuwing gedeelte rieten dak woon huis Treekerweg 44 Belastingmaatregelen 1983 Rondvraag LEUSDEN Het contact tussen de Woningstichting Leusden (WSL) en de ge meente of gemeentelijke or ganen loopt niet zo gladjes. Dit blijkt uit een persbericht van de WSL waarin zij meldt er geen behoefte aan te heb ben om via de kranten op de hoogte gesteld te worden van aanbevelingen, genomen be sluiten of nieuwe plannen over woningbouw in Leus den. Volgens de woning- bouwcoöperatie is het niet de bedoeling nu, naar aanleiding van het persbericht, via de kranten met de gemeente in discussie te gaan. Wel wil de WSL zich in het openbaar af zetten tegen de geluiden als zou ze haar taak niet goed genoeg vervullen. De „geluiden" waar de WSL op doelt hebben onder meer betrek king op de mededelingen van de kant van de gemeente over een experimenteel woningbouwpro- jekt in de woningwetsfeer, dat mogelijk in Claeverenblad/Wil- denburg gerealiseerd kan wor den. Dit projekt levert extra con tingenten (bouwsubsidles) op. Er werd bijverteld dat het niet ondenkbaar is dat de Leusdense woningstichting de experimen tele woningwetbouw vanaf de zijlijn moet volgen. En dat valt voor de WSL niet mee in de wetenschap dat ze alle woning wetwoningen onder haar hoede heeft. Voor de VVD-raadsfractie waren de mededelingen over het expe riment waarvan het allerminst zeker Is dat Leusden het in de wacht kan siepen aanleiding om eens langs de neus weg te vragen of er niet op een andere „manier goedkope huurwonin gen gerealiseerd kunnen worden in Leusden". Met „manier" werd buiten de WSL om bedoeld. De woningstichting heeft begrepen dat ze onvoldoende snel op der gelijke ontwikkelingen zou kun nen inspringen. DISKREDIET Het bestuur van de WSL zegt met het persbericht op de prop pen te zijn gekomen, omdat het gevaar dreigt dat de goede naam van de stichting in diskrediet wordt gebracht. „Afgezien van het gegeven dat genoemde uit spraken en suggesties kennelijk worden gedaan door personen die niet gehinderd worden door enige kennis van zaken, meent de WSL dat een reaktie nu niet mag uitblijven", aldus het pers bericht. Voorzitter J van der Weyden van de WSL licht desge- vraagt toe: „Uit reacties van mensen is ons gebleken datzede indruk hebben dat het niet goed gaat met de stichting omdat er gesuggereerd wordt de WSL bui ten enkele plannen te houden. Om daarop te reageren hadden we twee mogelijkheden, te weten of alle huurders een brief sturen of een persbericht in de kranten". De Leusdense woningbouw- coóperatie stelt, om een verkeer de beeldvorming te voorkomen, nadrukkelijk dat de laatste jaren keer op keer is gebleken dat haar inzichten over de volkshuisves ting in Leusden zeer gedegen en realistisch zijn „In het bestuur van de stichting zitten namelijk een paar uitstekende vakmen sen", licht Van der Weyden toe. De WSL beweert overigens niet de wijsheid in pacht te hebben. Zij zegt er ook geen behoefte aan te hebben om via de pers op de hoogte gesteld te worden van aanbevelingen, besluiten of nieuwe plannen. Voorzitter Van der Weyden: „De WSL zal deze reactie via andere geëigende communica tiekanalen ook aan de gemeente doorgeven, zodat ze het niet uit de krant hoeft te lezen. De gemeente laat bij monde van voorlichter Hans Hermans weten verwonderd te zijn over de strekking van het persbericht van de WSL. Volgens Hermans is er op het contact tussen de ge meente en de woningstichting de laatste jaren niets aan te mer ken. „Wat het experimenteel wo- ningbouwprojekt betreft, dat heeft de WSL niet eerst uit de krant vernomen. Op dinsdag avond 5 oktober werden mede delingen over dat projekt gedaan in de raadscommissie OW/RO en de volgende ochtend is het be stuur van de WSL van dat moge lijk experiment op de hoogte ge steld," aldus de gemeentevoor- lichter. De Leusder Krant meldde als enige krant pas op donderdag over het projekt. Schoolsteegbosjes natuurmonument; toch bouwen ten zuiden ervan mogelijk3 - Vrouwen praten over kelder gemeentehuis 3 Weg is bijna weg3 - Annelies Lakeman verzamelt haar hele leven al van alles5 - Gemeentehuls bijna voltooid .5 - Sport 7 LEUSDEN - De ABTB Hamers- veld viert donderdag 28 oktober het Oogstdankfeest. Evenals vo rige jaren zullen de oogstgaven, in overleg met pastor Ter Bekke, geschonken worden aan de slot zusters In Soesterberg en Drie bergen. De Eucharistieviering vindt om 19.30 uur plaats In de R.K. kerk St. Jozef aan de Ha mersveldseweg. Aansluitend op de Oogstdankviering wordt het jaarfeest van de ABTB gehou den. Deze bijeenkomst met mu ziek, zang, samenspraak en voordracht wordt In De Til ge houden. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De boerde- rij ziet er momenteel on ooglijk uit. Met een beetje fantasie zie je er een oor logsruïne in. Toch zal het voormalige boerenonder- komen in de zomer van 1983 een stel bewoners krijgen. Tussen nu en dat tijdstip zullen namelijk acht leerlingbouwvak kers met hun twee leer meesters boerderij 't Claeverenblad volkomen gerestaureerd en be woonbaar gemaakt heb ben. De redder van het ruim vier eeuwen oude pand is Stichting Bouwteam Leusden, dat 't Claeverenblad voor één gul den en de bijbehorende grond voor circa zes ton kocht van de gemeente onder de voorwaar de dat zij de boerderij zou res taureren. Sinds een maand is men met deze zware klus be gonnen In plaats van vier, vijf ervaren bouwvakkers, charter de de Stichting Bouwteam acht jonge jongens die in het kader van een leerlingen-bouwplaats aan de slag konden bij de res tauratie van de boerderij. Vol gens hel bouwteam ligt met name idealisme ten grondslag aan de keuze voor leerling bouwvakkers. ,,Wij willen ge woon jonge mensen opleiden. Aanwas van bouwvakkers moet er blijven," zegt makelaar Schoeman, een van de onder nemers in de stichting. Met an dere woorden, een investering in de toekomst, die echter voor veel bouwvakkers bij ongewij zigd beleid geen werk zal ver schaffen. Het inschakelen van de acht leerlingen, die ieder een dag per week nog naar school moeten, zou de stich ting geen financieel gewin op leveren. Integendeel De pro- duktie van de aankomende bouwvakkers ligt veel lager en die ene schooldag per week is op rekening van de stichting. Daar staat tegenover dat rijks- premies de balans weer in evenwicht brengen. De restauratie van de boer derij uit 1603 heeft tot nu toe geen vervelende bouwkundige verassingen opgeleverd. Waar echter om wordt getreurd zijn de schades die door zoge naamde „antiekjagers" zijn veroorzaakt Zo is bijvoorbeeld de jaartalsteen uit de gevel ge bikt en is op zolder een eike houten balk uit een draagcon structie gezaagd. Dit moet ge beurd zijn in de tijd na het ver trek van het hervormd jeugd werk uit de boerderij. Naar aanleiding van het ongewen ste bezoek van antiek- en an dere jagers zijn de overige enigszins waardevolle spullen, zoals een schouw van tegels, veilig gesteld. Tijdens de res tauratie heeft men trouwens ontdekt dat boerderij 't Claeve renblad in de loop van de eeu wen vier vloeren heeft gehad Onder de bestaande houten kwam een tegelvloer tevoor schijn, daaronder zat weer een houten vloer waaronder weer eentje van tegels lag. KUNSTENAAR Wie volgend jaar zomer de monumentale boerderij als zijn of haar bezit mag koesteren is nog niet bekend. De Stichting Bouwteam Leusden heeft op dit moment een serieuze koper voor de boerderij in de persoon van een Leusdense kunste naar, die in de boerderij woon ruimte en atelier onder een kap wil maken De koopsom wordt De leerling-bouwvakkers en hun leermeesters poseren voor de boerderij. nog niet openbaar gemaakt, maar zal toch gauw rond de half miljoen gulden liggen. De restauratiekosten bedragen ongeveer 750.000 gulden waarvan een monumenten subsidie van ruim twee ton af getrokken mag worden. Volgens plan zal de grond rond de boerderij verkaveld worden voor woningbouw. De bouwtekeningen die de Stich ting Bouwteam oaarvoor nao zijn inmiddels in de prullen mand verdwenen. In de eerste plaats kon volgens makelaar Schoeman de welstandscom missie zich niet verenigen met het ontwerp van de vrije sec torhuizen en in de tweede plaats is er achteraf geen markt voor dergelijke dure wo ningen. Daarom is het bouw team bezig met het ontwikke len van plannen voor hooguit veertien twee-onder-een-kap- woningen, die wellicht in de premie-B-regeling kunnen val len. Voor woningbouw rond 't Claeverenblad hadden des tijds drie aannemers zich inge schreven met als uitgangspunt de realisatie van twaalf huizen in een aan de boerderij aange paste stijl. Het college van B&W koos toen op basis van ontwerp voor het Leusdense bouwteam. Rozendaallaan 9 Leusden-C. SCOOTER EN AUTO BOTSTEN STOUTENBURG - Omdat hij geen voorrang verleende aan een tegemoetkomende auto ver oorzaakte maandagochtend een llnksafslaande scooter een aan rijding op de kruising Horster- weg en Hessenweg. Er deden zich geen persoonlijke ongeval len voor. On«fhankeli|k nieuwsblad voor de gemeente Leusden DUU I V«rschijnt dinsdag en donderdag in da gameenta Lauadan. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bl| kontrakten belangrijke korting, leusderheltjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. f OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan.9 te Leusden-Centrum is dage- H|ks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur 9*opend. Zaterdags gesloten. Wanneer u voor dinsdaa- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. DIEFSTAL LEUSDEN - Op de parkeer plaats van Rusthof is vrijdag een geparkeerde auto opengebro ken. Er werd een ruit ingeslagen en een handtas met inhoud mee genomen. Een bewoner uit de Nassau- laan mist sinds enkele dagen zijn groene PTT-brlevenbus, die on bekenden uit zijn tuin hebben meegenomen. LEUSDEN De Planadvies groep van de gemeente kwam in haar nieuwe samenstelling voor het eerst bijeen om o.a. de pro blematiek van de muziekschool, het subsidie-verzoek voor spor tieve rekreatie en een diskussie- stuk over het jeugd- en jongeren werk te bespreken. Alleen over de sportieve rekreatie werd een advies geformuleerd de beslis sing over een advies over de muziekschool en het jeugd- en jongerenwerk werd uitgesteld. Als nieuwe voorzitter voor de Planadviesgroep werd J de Jong gekozen als opvolger van me vrouw Van Amerom De groep zal nog worden uitgebreid met twee leden, één vanuit D'66 en één vanuit het G P V. Het bleek deze avond niet mo gelijk een bespreking te hebben over de problemen van de mu ziekschool, omdat een aantal ge gevens nog niet verstrekt is Dit punt zal nu op 10 november wor den besproken SPORTIEVE REKREATIE De meeste leden van de Plan adviesgroep voelden er niets voor om subsidie te verlenen aan het comité „sportieve rekreatie" Deze aktiviteit vindt op zaterdag morgen plaats in De Korf Onder leiding wordt deze ochtend tafel tennis, badminton, basketbal en hockey gespeeld De deelne mers dragen een gulden (kinde ren) en een rijksdaalder (volwas senen) bij Er is gevraagd om een gemeentelijke bijdrage van f 1.800,— voor deze aktiviteit. Mevrouw Blom had er bezwaar tegen dat zomaar een bedrag aan een nieuwe club wordt gegeven, omdat anderen dan kunnen vol gen en dit op den duur niei meer is te overzien. Overigens liggen er geen andere aanvragen van deze aard bij de gemeente, werd op een vraag hierover meege deeld. Mevrouw Blom stelde voor als tegemoetkoming wel de aanvraag voor materiaal te hono reren en dit materiaal dan voor De Korf aan te schaffen, zodat ook anueren hiervan gebruik kunnen maken. Om de overige kosten te dekken zag zij een verhoging van de bijdrage voor volwassenen naar f3,— als een mogelijkheid Mevrouw Bosma uit Achterveld was het hiermee volkomen eens en ook de voor zitter kon zich in dit voorstel goed vinden. Jan Jacobs pleitte er wel voor de verhoging van de bijdrage zo laag mogelijk te houden, omdat juist mensen die geen lid zijn of kunnen zijn van een sportvereni ging op deze wijze voor een schappelijke prijs een mogelijk heid wordt geboden tot sportief rekreëren Aan de orde kwam een diskus- siestuk over de coördinatie en ondersteuning van het jeugd- en jongerenwerk. Hierin wordt in gegaan op de vraag of de ambu lant functionaris moet aanblijven of niet. De heer Cloosterman van de Jeugdraad noemde dit stuk onhanteerbaar, onzorgvuldig en op een aantal punten niet ter zake. Hij ontraadde de Planad- viesgroep op grond hiervan be slissingen te nemen. Hij kreeg hierij de steun van J. Jacobs en de andere aanwezige P.v.d.A -le den. Het advies behoeft pas voor 1 januari 1983 aan B. en W te worden uitgebracht. Hij stelde voor eerst kennis te nemen van de mening van de betrokken or ganisaties die deelnamen aan de maandag gehouden bijeenkomst over het jeugd- en jongerenwerk. Hieraan werd door de heer Jans sen nog toegevoegd, dat voor nieuwe leden een beslissing erg moeilijk wordt als het diskussie- stuk niet volledig zou blijken In de Planadviesgroep is bovendien volgens mevrouw Bastiaansen nog nooit inhoudelijk gesproken over de positie van de ambulant funktionaris en zonder dat kan niet zomaar worden beslist over wel of niet aanblijven. De voorzitter voelde niets voor uitstel van de beslissing. Hij meende dat lang genoeg over dit onderwerp is gepraat, deze kwestie is al kapot behandeld. Bovendien is het voor de per soon i n kwestie ook bijzonder moeilijk als een beslissing steeds wordt uitgesteld Mevrouw Blom was het hier mee eens. In de C.D.A. fraktie liggen de standpunten vast, het C.D.A. was destijds tegen de komst van de ambulant funktio naris en ziet geen argumenten voor continuering. Uiteindelijk werd na stemming besloten de beslissing een maand op te schuiven, zodat nieuwe leden zich nog nader kunnen informeren, maar dan moet ook een definitief besluit vallen, waarna aan B. en W. ad vies kan worden uitgebracht.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1