Natuurmonument hoeft woningbouw ten zuiden van Schoolsteeqbosies niet in de weg te staan Vrouwen praten over realisering ontmoetingscentrum in gemeentehuis Afgevaardigde VAC bezocht studiedag Weg is bijna weg Hobbieskoop voor de achtste maal Be—siten kr—it OUWEN TEN ZUIDEN VAN SCHOOLSTEEGBOSJES KAN, ONDANKS AANWIJZING TOT NATUURMONUMENT De Til start nieuwe tiener-aktiviteit Zaterdag 30 oktober „Vrouwen bouwen, vrouwen wonen" T en assortiment van allure ^Jcnémawi (m^^éAerï&cunh DINSDAG 26 OKTOBER 1982 plaatselijk nieuws ,n een onzer verslaggevers) .EUSDEN De definitieve nwijzing van de School- legbosjes tot beschermd tuurmonument hoeft wo- igbouw ten zuiden van de es niet in de weg te staan, swaar strookt het nu aan wezen gebied niet met de breidingsplannen van isden na de Tweede Fase, tls die zijn neergelegd in de izenota van het structuur- Maar volgens de Rijks- nologische Commissie, de Minister van CRM inza- de Schoolsteegbosjes ill geadviseerd, kunnen de nzen van het aangewezen iled later worden gewlj- d, „indien daartoe aanlei- gzou bestaan", k de beheersing van de indwaterstand kan aanlei- gzijn om het beschermde lied kleiner te maken, us blijkt uit het dezer da- openbaar geworden ad- van de commissie. afhankelijk nieuwsblad de gemeente Leusden. schijnt elke dinsdag en iderdag. erantwoordelijke idaktie: art Vos 'ernix Kreijns (pi. verv.) edaktie: sftien Engelkens aspar van Loo. levering kopij en ad- rtenties: het dinsdagnum- ler tot uiterlijk maan- igmiddag 12.00 uur, het donderdag- timmer tot uiterlijk oensdagmiddag 12.00 edaktetie en admini- tatie: Kantoor Leusder ant, Rozendaallaan 9, usden-Centrum. Op erkdagen geopend van I.OO tot 12.00 uur en 13,30 tot 17.00 uur. lonnementsgeld: 64,20 per |aar; 27,60 if half jaar; 14,05 per vartaal. 9 iet leven achten bezorging: abonnee dient u de ant voor dinsdag- of mderdagavond 18.00 te hebben ontvan- n Is dat niet het geval, lem dan kontakt op etonze hoofdagent be- irging (dinsdag en don- irdag tussen 18.30 en 30 uur), tel. 033- 0691. Bij geen gehoor ntu kontakt op nemen atonze' inspekteur be- rging, overdag 03420- '141, toestel 44. ibestellen foto's: meeste in de Leusder ant gepubliceerde fo- kunt u nabestellen iet uitzondering van chief- en historische Hi's), bij vooruitbeta- 9 van 5,- per exem- aar (formaat 13 x 18 op giro: 871441 ■v, BDU b.v. te Barne- 10, met duidelijke ver ging van gewenste aantal, nummer e krant, pagina waar de foto werd ge- aatst. U kunt ook kon- it betalen op ons kan- Rozendaallaan 9, esden/Centrum. '9eveer drie tot vier ken na betaling ont- n9t u de gewenste fo- s thuis. EUSDER KRANT is een vevan de BDU-kranten- Nnatie te Barneveld. Vorig jaar september wees de Minister van CRM de School steegbosjes voorlopig aan tot beschermd natuurgebied. Tegen die voorlopige aanwijzing teken den achttien belanghebbenden bezwaar aan, onder wie de ge meente Leusden. Kernpunt van het bezwaar van de gemeente vormde de omvang van het ge bied, dat CRM beschermd wen ste te zien. De Minister wilde de gehele Schoolsteegbosjes be schermd zien, terwijl de gemeen te juist plannen heeft met het deel van de bosjes, dat tegen de Hamersveldseweg aan ligt. In de keuzenota van het structuurplan dat in grote lijnen de ontwik keling van Leusden na afronding van de Tweede Fase aangeeft —is ook voorzien in woningbouw in het gebied ten zuiden van de Schoolsteegbosjes. Nadat 't Rui ge Velt is volgebouwd zou even tuele verdere woningbouw daar moeten plaatsvinden. De capaci teit van het gebied, dat „Langes- teeg" wordt genoemd, bedraagt 1700 tot 1900, wanneer het wordt bebouwd tot aan de Hamersveld- sewetering. Volgens de bereke ningen van het Adviesburo Arn hem is dat voldoende tot onge veer 1995. Extra-capaciteit voor woningbouw op nog langere ter mijn kan gevonden worden in oostwaartse uitbreiding van het gebied tot aan het Valleikanaal. Om tot een goede samenhang te komen tussen de daar te bouwen woonwijken en het bestaande Leusden-centrum is voorzien in een corridor aan de oostzijde van de Hamersveldseweg. Daar zou een nieuwe weg moeten komen en zouden voorzieningen" een plaats moeten kunnen krijgen. BEZWAAR Met name dat plan voor de corridor een essentieel onder deel van de ontwikkeling van het gebied Langesteeg kan verge ten worden als de gehele School steegbosjes beschermd na tuurmonument zijn Daarom te kende het gemeentebestuur op dat punt juist bezwaar aan Enige tijd later bleek het college van Gedeputeerde Staten zich achter de gemeente te kunnen scharen. In het advies van het provinciaal college werd voorgesteld om „het westelijke complex gronden voorshands buiten de aanwijzing te laten". De Rijksplanologische Commis sie en in navolging daarvan de Minister heeft geen gehoor aan dit bezwaarvan de gemeente Leusden gegeven en gaat dus ook niet in op het advies van Gedeputeerde Staten. ,,Onze commissie", zo staat in het ad vies van de RPC, ..is ter zake een andere mening toegedaan Op grond van de aanwezige natuur waarden van de westelijk gele gen boscomplexen en de relatie van deze gronden met het overi ge natuurgebied is zij van oor deel, dat een aanwijzing als be schermd natuurmonument van dit gedeelte van het aanwijzings- gebied juist expliciet in de be langenafweging door de ge meente een rol moet spelen. In dit verband wil onze commissie er voorts op wijzen, dat uit de Keuzenota blijkt dat het struc tuurplan geen eindsituatie be oogt aan te geven, doch veel meer een toekomstbeeld beoogt te schetsen over met name de stedelijke ontwikkeling van Leusden Uiteindelijk zullen de in het vastgestelde structuurplan neergelegde hoofdlijnen van be leid verder uitgewerkt moeten in een bestemmingsplan of in be stemmingsplannen, in welk ka der na afweging van alle belan gen de bestemmingen zullen worden vastgesteld en begrensd. Het komt onze commissie voor dat eerst in dat stadium de be grenzing van het aanwijzingsge- bied nader zou kunnen worden bezien indien daar aanleiding toe zou bestaan Dit hoeft naar de mening van onze commissie voor de stedelijke ontwikkeling van Leusden geen overwegende planologische bezwaren op te leveren, omdat immers aanwij zing als beschermd natuurmo nument in hoofdzaak een con serverend karakter draagt in die zin, dat de in het geding zijnde gronden in beginsel in de oor spronkelijke toestand blijven De begrenzing nu aan te passen lijkt onze commissie voorbarig," al dus de RPC in het advies. WATERBEHEERSING Er kan, zo blijkt verder uit het rapport van de RPC, nog een andere aanleiding zijn om het gebied, dat nu als beschermd natuurmonument is aangewe zen, te verkleinen tot de door gemeente en provincie gewenste omvang., Die is gelegen in het feit, dat het wellicht onmogelijk zal blijken te zijn om voor het gehele gebied een goed water beheersingssysteem te ontwik kelen en in stand te houden. Zoals bekend is het juist de hoge grondwaterstand in de School steegbosjes, die In het gebied zo'n hoge natuurwetenschappe lijke waarde heeft doen ontstaan. Deze hoge waterstand conflic teert met de voor landbouw in en om de bosjes vereiste lagere wa terstand en zal tevens tot proble men leiden wanneer er in de buurt van de bosjes gebouwd zou gaan worden. Daarom is op dit moment een onderzoek aan de gang, dat moet uitwijzen of er een eigen waterbeheersingssys teem voor de bosjes ontwikkeld kan worden. „Het verdient", zo staat er in het advies van de RPC, „naar de mening van onze com missie aanbeveling om te zijner tijd bij de uitkomsten van dat onderzoek mede de door Gede puteerde Staten voorgestelde al ternatieve gebiedsbegrenzing te betrekken. Dit alternatief omvat een aaneengesloten complex gronden, waarvoor, naar het on ze commissie voorkomt, de mo gelijkheden van een afzonderlijk waterbeheersingssysteem uit beheerstechnisch oogpunt gro ter lijken." LEUSDEN - De plannen voor het ontmoetingscentrum voor vrouwen In de kelder van het nieuwe gemeentehuls gaan langzamerhand vastere vormen aannemen. Naar aanleiding hier van nodigt de Vrouwenraad Ie dere belangstellende, toekom stige gebruikster of vertegen woordigster van een van de vrouwenverenigingen In Leus den uit woensdag 27 oktober te komen praten over Ideeën, wen sen en andere zaken die aan de orde kunnen komen. De ochtend wordt gehouden in Groot Krak- horst en begint om 9.00 uur en duurt tot 12.00 uur. Voor kinder opvang wordt gezorgd. Deze thema-ochtend wordt georganiseerd door de Vrouwen raad in samenwerking met de werkgroep ontmoetingscentrum voor vrouwen, ontstaan uit de Vrouwenraad. Een paar leden van de werkgroep zullen aanwezig zijn om van gedachten te wisselen over de opzet van het centrum en de vorm die eraan gegeven zou kun nen worden. STAND VAN ZAKEN Het ontmoetingscentrum voor vrouwen zal samen met de biljart club en de muziekschool in de kel der van het nieuwe gemeentehuis gesitueerd worden. Samen met de Vrouwen Advies Commissie inza ke de woningbouw zijn de eerste tekeningen van de gemeente beke ken en met de adviezen van de VAC teruggegaan naar de ge meente. Alles moet nog door de commissies en de gemeenteraad worden goedgekeurd. Officieel is er dus nog niets afgesproken. De werkgroep is bezig zich te oriënte ren over hoe het verder moet als straks de ruimte wordt toegewe zen, waar een zeer grote kans in zit. De oriëntatie is vooral op het gebied van inrichting en beheer Door de werkgroep is er een vrou wenontmoetingscentrum in Lely stad bezocht. Voor hen is het dui delijk geworden dat er heel wat komt kijken bij het opzetten van zo'n ruimte, maar ook dat het erg leuk en goed kan funktioneren. PROGRAMMA De indeling van de thema-och tend is als volgt: kopje koffie en gelegenheid tol kennismaking. In leiding door Hermien Gierman van het dagelijks bestuur Vrouwen raad. zij zal onder andere Ingaan op de huidige gang van zaken rond het ontmoetingscentrum, en de ak- tiviteiten van het centrum in Lely stad dat veel overeenkomsten ver toont met een mogelijk centrum hier, gezien gelijksoortige woon- en leefsituaties. Bespreking van dis- kussievragen in kleine groepjes. Na deze besprekingen zal Ineke Jansen de algemene diskussie lei den. Nu de realisering van het ont moetingscentrum steeds dichterbij komt is er dringend behoefte aan vrouwen die zich willen inzetten voor het centrum. Ideeën, sugges ties en andere punten die op deze ochtend naar voren komen zullen een bruikbare handleiding kunnen Zijn voor een grondige uitwerking van de plannen tijdens de werk groepvergaderingen LEUSDEN - „Vrouwen bou wen Vrouwen wonen". Deze titel kreeg de studiedag mee gehouden in de Technische Hogeschool Delft en georganiseerd door de Vereni ging van Vrouwen met Academi sche Opleiding (WAO). Marga Wittenberg maakte, als afgevaardigde van de Vrouwen adviescommissie Inzake de wo ningbouw Leusden (VAC) deze dag mee; zij het met gemengde gevoelens. De studiedag waarop 500 vrouwen en enkele mannen aanwezig waren had als thema, de rol die vrouwen spelen of kun nen spelen In het proces van stichting, vormgeving, Inrich ting en beheer van woongebie den. Marga: „Zo'n studiedag werkt zeer verruimend. Je krijgt een beeld van wat er allemaal leeft on der vrouwen. Het was de bedoeling dat diverse vrouwen iets vertelden over hun werk of hun ervaring op het gebied van bouwen en wonen met daarna een discussie over dit onderwerp. Een afgevaardigde van de landelijke VAC, zo werd dit in de aankondiging vermeld, zou aanwe zig zijn om op het gebied van in spraak de ervaringen van de VAC weer te geven. De discussie kreeg echter een andere wending. Het grootste deel van de discussie was gewijd aan aanvallen op de VAC. Men verweet ons niet feministisch genoeg te zijn, op vrijwillige basis arbeidsplaatsen in Ie nemen en er werden denigre rende opmerkingen gemaakt over het opmeten door de VAC van aan rechtkastjes en andere praktische zaken. Dat werd dan weer uitge legd of weerlegd hetgeen de dag wel ontzettend levendig heeft ge maakt maar niet ten goede kwam aan de opzet Er is namelijk zoveel kennis opgedaan door die 500 vrouwen die daar aanwezig waren, daar had op deze dag veel meer mee gedaan kunnen worden. Het blijkt dat er maar weinig mensen weten wat een VAC doet en is. dat kwam op deze dag weer duidelijk naar voren." GESPREKSPARTNER De VAC heeft als doelstelling na mens de woonconsument ge sprekspartner te zijn van opdracht gevers en uitvoerders, zowel tij dens de voorbereiding als gedu rende de bouw e.g. renovatie van de woning in een leefbare woon omgeving De VAC is een advies orgaan en zal dus nooit beleid be palen, alleen adviseren. Marga: „Wij werken niet alleen voor vrouwen. Wanneer wij bijvoor beeld huizen of ontwerpen van hui zen voor jongeren of bejaarden be kijken, doen wij dit vanuit de visie van zo'n jongere of bejaarde. Door de grote verscheidenheid aan vrouwen in de VAC Leusden bij voorbeeld, worden ook alle aspek- ten van het wonen bekeken. Auto matisch kijken wij dan ook naar ruimte voor een diepvriezer met in ons achterhoofd dat het hier werkende vrouwen kunnen betref fen of ruimte voor auto's als het om jongeren gaat." Tijdens de discussie op deze stu diedag werd er op een gegeven moment zoveel vragen aan de VAC gesteld dat de voorzitster van de landelijke VAC vroeg of de mensen zich persoonlijk in verbinding wil den stellen met de VAC omdat dit toch niet de opzet van de dag was Marga vertelde dat het toch wel triest was dat er tijdens die dag ge constateerd moest worden dat er gemeenteraadsleden bij waren die niet eens wisten dat er binnen hun eigen gemeente een VAC aanwe zig was Marga moest wel concluderen dat de VAC zelf ook te weinig aan publiciteit doet. Vooral landelijk moet daar meer aan gedaan wor den. LEUSDEN Donderdag avond, 28 oktober begint in het centrum voor R.K. Jeugd- en jon gerenwerk, beter bekend als „De Til", een nieuwe aktiviteit voor tieners. Vanaf a.s. donderdag kunnen jongens en meisjes in de leeftijdsgroep vanaf 12 jaar elke week op die avond terecht van 19.00 tot 20.30 uur. De leiding van het jongeren centrum heeft zich gerealiseerd dat er in De Til voor de jeugd van 12-15 jaar eigenlijk niet zo veel te doen is. Alleen éénmaal in de maand was er tot nog toe voor deze leeftijdsgroep op vrijdag avond een zogenaamde „Tiener disco". Vanaf deze week is er nu elke donderdagavond in De Til een „Tienersoos". Jongelui die de Tienersoos be zoeken kunnen dat om uiteenlo pende redenen doen. De soos- avond kan bezocht worden, ge woon voor de gezelligheid Men kan ook naar de soosavond gaan omdat er iets speciaals te doen is Er wordt naar gestreefd iedere week weer iets anders op het programma te zetten. A s. donderdagavond start de Til met een ruilbeurs voor tie ners Bezoekers kunnen spelle tjes, boeken, platen, buttons, strips, stickers, postzegels en al les wat maar geruild kan worden meenemen Wellicht kunnen de eigen overbodige zaken dan ge ruild worden met andere bezoe kers van de soosavond. De Til stelt iedereen in de gele genheid om een eigen uitstaltafel te maken, waarop de spulletjes tentoongesteld kunnen worden De volgende drie donderdag avonden kunnen de bezoekers van de soosavond ook aktief aan de gang Op vier november wordt de soos avond gebruikt om iets aan mu ziek te doen ledereen kan dan aan de slag gaan met ritme en ritme-instrumenten. LEUSDEN - Nog even en dan kunnen de kinderen van de nieuwe Kinderlandschool echt gebruik maken van hun speelplaats die wordt aangelegd op het oude gedeelte van de Burgermeester Van der Postlaan De eerste contouren van de kinderspeelplaats zijn al zichtbaar door het muurtje dat op de voormalige weg is gemetseld. Het nieuwe tracé van de Burg. Van der Postlaan. dat aan de andere kant van de school is aangelegd, gaat vrijdag 5 november voor alle verkeer open. De gedeelten van de oude weg, die niet voor speelplaats hoeven te dienen, worden opgebroken. De vrijkomende grond wordt bestemd voor woning bouw en openbaar groen. LEUSDEN ZUID Voor de achtste maal wordt in Leusden Zuid de jaarlijkse verkoop-expo sitie „Hobbieskoop" georgani seerd. Deze wordt gehouden op zaterdag 30 oktober van 10.30 tot 16.00 uur in de openbare basis school 't Palet aan de Willem de Zwijgerlaan. Zoals gewoonlijk kan men vele vormen van handvaardigheid zien. Misschien inspireert alles wat men te zien krijgt om zelf aan de slag te gaan Getoond wor den: poppen, speelbeesten, wandkleden en allerlei produk- ten op het gebied van haken, breien en borduren Erzijn etsen, aquarellen, beschilderde stenen en foto's. Men kan de schoon heid bewonderen van mineralen en gesteenten en vanaf half twee zal er een glasblazer aan het werk zijn. Zo wordt er ook een demonstratie weven op stokjes- weefapparaten gegeven. Om half twaalf geeft Els Loot-Verlee met een aantal van haar leerlingen Op 11 november kan iedereen buttons gaan maken, de week daarna wordt gereserveerd voor toneel en schimmenspel. een tapdansdemonstratie. Deze achtste Hobbieskoop wordt feestelijk geopend met de klanken van het bijzondere or geltje van de heer Albers uit Mmeisioort. ve «ji&luiUng van de dag wordt muzikaal verzorgd door enkele musici uit het dorp onder leiding van de heer Brei- mer. Achter de karakteristieke pui van F. H vindt u een dorado van romantisch zitplczicr. Een verrassend mooie selektic van cxklusievc tweezitsbankjes bijvoorbeeld. Maar ook aan het opnieuw bekleden van uw zitmeubelen wordt in onze slolïcerderij extra aandacht besteed F. en H.,waar zitten een voorname plaats inneemt. meubilering en stoffering AMERSFOORT-LANGESTRAAT S3-TEL 13324

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3