Bestuursleden jongerenorganisaties kwamen niet tot gezamenlijk standpunt Over 2.maanden nieuwe brug Provincie Utrech 266 premie-A-c Wat heeft jeugd en jongerenwerk in Leusden nodig? NBP sprak over ver antwoordelijkheid leusder krone 3 I Zwangerschaps- gymnastiek krant; Opbrengst collecte Weinig animo voor KPJ avond NIEUW ONDERKOMEN DE WEEGSCHAAL Commentaren Meningen Onzeker DONDERDAG 28 OKTOBER 1982 plaatselijk nieuws (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De jeugdraad belegde maandag j.l. een bijeenkomst voor alle bestuursleden van het jeugd- en jongerenwerk In Leusden. Eén van de zaken waar het om draalde was de vraag ot het Leusdens jeugdwerk achter het standpunt van de jeugdraad staat met betrek king tot de ambulant functionaris die bij de jeugdraad In dienst Is. Een aantal raadsleden en leden van de planadviesgroep woonde de discussie-avond bij omdat zij graag op de hoogte willen zijn van de Ideeën die er bij het Leusdens jongerenwerk leven. Tot een duidelijke standpuntbepaling kwam het maandagavond echter niet. Pas als er een verslag Is gemaakt van de avond zal het duidelijk zijn wat er In de diverse discussie-groepen Is besproken. Direkte aanleiding lot de avond voor besturen van Leusdense jon gerenorganisaties is een vraao van hel gemeentebestuur aan de leugdraad om 'n beleidsstuk te pro duceren voor de komende jaren. Centraal staat daarbij de vraag of ambulant functionaris die bij de jeugdraad in dienst is wel moet blij ven. Het niet verlengen van het dienstverband zou een besparing opleveren van 75.000 - per jaar. In een discussiestuk dat vorige maand aan de raad werd gepre senteerd wordt gesteld dat de sec tor jeugd- en jongerenwerk tot nu behoorlijk buitenschot is geble ven waar het om bezuinigen gaat. Eerlijkheidshalve wordt er wel vermeld dat er in deze sector wei nig onderdelen zijn die in beschou wing genomen kunnen worden. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 per half jaar; 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat met het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze' inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. 8DU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. IE LEUSDER KRANT is een 'tgave van de BDU-kranten- ombinatie te Barneveld. Behalve het ontslag van de ambu lant functionaris zou ook gedacht kunnen worden aan drastische ver hoging van de gebruiksvergoedin- gen voor de diverse accommoda ties. Om 75.000,- te besparen zouden de nadelige exploitatiesaldi van de Til, de Moespot en het Roc kersgebouw met 60% terug ge bracht moeten worden, aldus het gemeentelijk discussiestuk. MISERABEL Het gemeentelijk discussiestuk is inmiddels door de jeugdraad naar de prullemand verwezen. Niet alleen ,werd de inhoud van het dis cussiestuk door de voorzitter van de jeugdraad, Gerard Cloosterman „miserabel" genoemd, belangrijk ste verwijt dat de jeugdraad maakt is, dat het stuk de suggestie wekt dat een ambulant funktionaris niet meer nodig is in Leusden. In juli van dit jaar heeft de gemeenteraad be sloten nog tot 1 augustus 1983 het salaris van de ambulant functiona ris te betalen. Wat er daarna gaat gebeuren zal tijdens één van de eerste raadsvergaderingen in het volgend jaar beslist worden. BELEIDSPLAN De jeugdraad heeft inmiddels een beleidsvisie ontwikkeld die re kening houdt met het aanblijven van een ambulant functionaris voor de jeugd Maandagavond werd het beleidsplan gepresenteerd aan een aantal bestuursleden van or ganisaties die zich bezig houden met jeugd- en jongerenwerk en le den van de planadviesgroep Een aantal leden van de planadvies groep was speciaal naar de bijeen komst gekomen omdat zij van me ning zijn dat zij onvoldoende geïn formeerd zijn om tot een verant woorde besluitvorming te komen Gerard Cloosterman, voorzitter van de jeugdraad gaf aan het begin van de avond een verhandeling over hetgeen de jeugdraad bezig houdt. Tot nu toe is het Leusdens jeugd werk vooral gericht geweest op de diverse jeugdcentra, men wil ech ter de aktiviteiten meer naar de jeugd toe gaan brengen, aldus de heer Cloosterman Dit betekent dat er in de diverse woonwijken aktivi teiten voor de jeugd ontwikkeld zul len worden. VRIJWILLIGERS Probleem van het wijkgerichte jeugdwerk is het vinden van vol doende en geschikte vrijwilligers. Ook het huidige jeugdwerk draait op vrijwillige krachten „Het jeugdwerk houdt echter niet op bij vrijwilligers", aldus de heer Cloosterman die in dit verband een beroepskracht onontbeerlijk noem de voor professionele hulpverle ning. Dat een beroepskracht op de ach tergrond blijft waar het gaat om as- sistentie-verlening noemde de jeugdraadvoorzitter een vanzelf sprekende zaak Op 1 januari van dit jaar telde Leus den tegen de 8.000 jongeren in de leeftijdsgroep van 5 tot 25 jaar Der halve 8 000 potentiële „klanten" voor het jeugd- en jongerenwerk, zo meent ambulant functionaris Pim van Esch. In Leusden zijn er meer dan 100 bestuursleden bezig met het orga niseren van aktiviteiten voor jonge ren De besturen van de organisaties worden daarbij bijgestaan door nog eens zo'n 250 vrijwilligers Voor de ondersteuning en coördinatie van al dat vrijwilligerswerk heeft Leus den de laatste jaren de beschikking gehad over één beroepskracht. „Een koopje zou je denken", schrijft de heer Van Esch in een brief aan de jongerenorganisaties ONTSLAG Het gemeentebestuur, tot bezui nigingsmaatregelen gedwongen, denkt daar kennelijk anders over. B. en W. hebben de diverse advies instanties gevraagd wat zij denken over de baan van ambulant functio naris voor de jeugd. Negatieve ad viezen zullen onvermijdelijk leiden tot het ontslag van Pim van Esch per 1 augustus 1983 De planadviesgroep heeft besloten haar definitieve standpunt op 15 november a.s. te bepalen. Tijdens de onlangs gehouden vergadering van de adviesgroep werd duidelijk dat een aantal leden eerst nog eens wilde horen wat de jeugdor ganisaties van de hele zaak vin den. Een aantal van hen was maandagavond naar de bijeen komst van de jeugdraad gekomen om te horen hoe het standpunt van de jongerenorganisaties is. Volgens het programma van de avond lag het in de bedoeling om de bijeenkomst af te ronden met het innemen van een gemeen schappelijk standpunt. Zover is het echter niet gekomen. In een aantal groepjes is gediscussieerd over de plannen van de jeugdraad met be trekking tot te nemen initiatieven, begeleiding en coördinatie van het jeugdwerk en de ondersteuning die de jeugdraad kan geven. Ook kon den de aanwezigen suggesties doen met betrekking tot een aantal onderwerpen. Duidelijk werd wel dat vrijwel alle jongerenorganisaties behoefte hebben aan de één of andere vorm van coördinatie tussen de verschil lende vormen van jeugdwerk. Overleg over programmering, ka dertraining en publiciteit zijn zaken die door de meeste aanwezigen op prijs worden gesteld. Een beroeps kracht zou in deze taken een cen trale rol kunnen en moeten vervul len zo meenden de bestuursleden van de jongerenorganisaties in meerderheid. Het op één noemer brengen van alle gevoelens bleek maan dagavond naar de mening van voorzitter Cloosterman niet mo gelijk. Om deze reden sloot hij de avond af met de mededelingen dat iedereen later een inventari satie zal ontvangen van hetgeen besproken is in de diverse dis cussiegroepen. LEUSDEN - Maandag 1 no vember om 20.45 uur en woens dag 3 november om 19.45 uur beginnen er weer twee nieuwe cursussen zwangerschaps- gymnastiek. Deze zijn bedoeld voor vrouwen die In de maand januari of begin februari een ba by verwachten. Er zijn geen kosten aan verbon den indien men lid is van de kruis vereniging. De cursussen worden gehouden in het kruisgebouw aan de Rozengaarde 33. Opgave en in lichtingen ter plaatse of telefonisch op 941218. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. LEUSDEN „Kies ik, kies jij, kiezen wij voor verantwoordelijk heid". Aan de hand van dit thema werd afgelopen dinsdag gedis- kussieerd door de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Mevrouw Abeleven, de enige dis- I kussieleidster van de bond in deze regio kiezen voor een ander dan voor zichzelf. Bijvoorbeeld als vrouw kiezen om een bejaarde te helpen of een zieke te verzorgen zonder daarbij de gevolgen te overzien. Dus zonder de verantwoordelijkheid te beseffen. Het is belangrijk om eerst je eigen mogelijkheden te kennen en vanuit die weten schap te kiezen zodat je de ver antwoordelijkheid voor die keu ze na kunt komen Aan de hand van een gekozen stelling kon ieder groepje na de ze inleiding gaan praten over verantwoordelijkheid. De stellin gen waren praktijkvoorbeelden waarbij je de vragen, wat denk je, wat voel je en wat doe je in een bepaalde situatie, moest beant woorden Na deze diskussie in groepjes werden de antwoorden voorge legd aan alle aanwezige vrouwen met het gevolg dat er een zeer levendige en geanimeerde dis kussie ontstond, waaraan ieder haar bijdrage leverde Niet zo zeer de konklusie van iedere stel ling was belangrijk maar meer het meedoen aan de discussie en het denken over de onderwer pen. LEUSDEN - Over circa twee maanden zal in de Leusbroekerweg een compleet nieuwe brug over het Valleikanaal zijn geplaatst. Deze brug zal dan dezelfde breedte hebben als de Leusbroekerweg ter verbetering van de verkeersveiligheid. Afgelopen maandag zijn de werkzaamheden min of meer gestart. De Leusbroekerweg is daardoor tussen de Hamersveldseweg en de Voskuilerweg'Lange- steeg voor het doorgaande verkeer afgesloten. De tijdelijke omleidingsroute over de Hamersveldse weg en de Langesteeg is met borden aangegeven. Voor fietsers en voetgangers is naast de huidige brug^BedmatSirrmedpruggetje over het Valleikanaal geplaatst. (Van één onzer verslagge vers) LEUSDEN - De provincie Utrecht mag dit jaar 266 pre- mie-A-woningen extra bou wen. Minister Nypels van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening heeft de Twee de Kamer begin deze week medegedeeld, dat hij dit jaar 2.353 premie-A-woningen ex tra wil bouwen. Hij heeft de Kamer tevens een verdeling van die extra contingenten over de provincies doen toe komen. Daaruit blijkt dat de provincie Utrecht 266 contin genten krijgt. Binnen Utrecht is nog geen verdeling van de ze contingenten over de ver schillende gemeentes ge maakt. Volgens een persbericht van het ministerie is de uitgifte van extra A-contingenten mogelijk geworden doordat de uitgifte van contingen ten in de B-sector is achtergeble ven. De A-regeling kan de koper van een nieuwbouwwoning in het eerste jaar van bewoning maxi maal 10.900,- opleveren, afhan kelijk van het inkomen van de ko per. De hoogste subsidie in de B- regeling bedraagt in het eerste jaar 5.500,- Bovendien zijn de stich- tingskosten van B-woningen over het algemeen hoger Daardoor zijn deze woningen minder aantrekke lijk, terwijl er aan A-woningen juist een enorme behoefte blijkt te be staan Naast deze verschuiving van de B- naar de A-steer hield Freisland 353 contingenten over, omdat men daar geen bouwplan nen voor had. Bij de herverdeling zijn vooral Groningen, Drente en Limburg door de minister goed be deeld zij krijgen ieder 500 contin genten extra. Het ministerie heeft tegelijkertijd een overzicht gegeven van de stand van zaken in de gesubsidieerde bouw op dit moment. Het was de bedoeling om dit jaar 11.500 ge subsidieerde wajtingen te bouwen. Eind seplemb&iywaren er voor 72.500 woningen subs«Jiel}eschik- kingen uitgegeven terwijl" er nog 36.400 aanvragen lagen In totaal gaat het daarbij dus orn 109.000 woningen. De nu afgegeven extra contingenten moeten de gesubsi dieerde woningbouw dichter bij het streefgetal brengen De provincie Utrecht krijgt dit jaar van 71898 woningeh>Jül_e»-mét september waren er beschikkingetvvoor 4.804 woningen afgegeven, tewtjt.er nog 3.402 aanvragen in behandeling, waren. De gemeentes in Utrecht vroegen dus meer dan de provincie te verdelen heeft. De vraag ot de gemeente Leus- den van de nu extra aan Utrecht toegewezen 266 contingenten ook wat krijgt - en, zo ja, hoeveel - is momenteel nog niet te beantwoor den. Een woordvoerder van de Provinciale Direktie Volkshuisves ting deelt desgevraagd mee, dat daarover nog overleg met de pro vincie moet plaatsvinden Het over leg moet ,,op zo kort mogelijke ter mijn" plaatsgrijpen. Antiek De Weegschaal is sinds enige tijd verhuisd van Hamersveldseweg 71 naar nummer 80, tegenover De Hamershot. Reden voor de verhuizing was dat de eigenaars, hel echtpaar De Graeve. vonden dal de zaak wat achteraf lag en dat de oppervlakte mei toereikend was. Nu hebben ze de beschikking over een ruimte van 500 m2 zodat ook de grotere meubelen zoals kasten en secretaires getoond kunnen worden. Daarbij werd het aanbod aanzienlijk vergroot. Behalve grote antieke meubelen,kan men er ook terecht voor kleingoed en koperwerk. Wie iets te logen, stofferen of Ie restaureren heeft, kan da! tevens laten doen bij De Weegschaal. Pieter Jan de Graeve. die al 12 jaar in hel vak zit. koopt zijn goederen zeifin op beurzen in binnen- en buitenland. Zo gaat hij veelvuldig naar Engeland en Duitsland en bezoekt hij tweemaal per jaar Frankrijk. Zijn vrouw zorgt ervoor dal de klanten rustig in de zaak kunnen rondkijken en desgewenst advies krijgen AANRIJDING LEUSDEN - Op de Zwarteweg ter hoogte van de parkeerplaats deed zich donderdag een aanrij ding voor tussen een personen auto en een bromfiets. De auto mobilist J. M. uit Amersfoort sloeg rechtsaf om de parkeer plaats op te rijden, maar had niet in de gaten dat naast hem een bromfiets, bestuurd door R. ten K. uit Amersfoort, reed. LEUSDEN - De opbrengst van de door de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van dieren gehou den collecte heeft in de gemeente Leusden netto 4609,09 opge bracht. De opbrengst komt ten goe de aan de instandhouding van het dierentehuis aande Laan 1914. Collectanten en gevers worden har telijk dank gezegd voor hun inzet en giften. ACHTERVELD - Op de geor ganiseerde kreatleve avond van de KPJ verschenen slechts 10 leden. Ondanks dat werd het toch een gezellige avond en was het werk dat werd gedaan heel leuk. In verband met het nade rende kerstfeest was besloten deze avond één en ander te ver vaardigen in verband met dat feest. Er waren een aantal kerststal- vormpjes aanwezig en een aantal ballonnen. Deze werden gevuld met gips. Reeds na een half uur kon de vorm worden verwijderd en kwamen er leuke en mooie beeld jes e.d. te voorschijn. Gezien het succes van deze avond zal er op 9 november weer een kreatieve avond zijn. Woensdag 3 november zal er een kaartavond worden gehou den. Er zal dan tegen de ABTB worden gespeeld. Het schaatsen op 19 november gaat niet door. Dit is uitgesteld tot 26 november. Op 19 novem ber zal er een filmavond worden gehouden. Velen In Leusden zullen gelukkig zijn met het feit, dat het Ministerie van CRM de Schoolsteegbosjes defini tief tot beschermd natuur monument heeft aangewe zen. Weinigen zullen echter gelukkig kunnen zijn met de wijze waarop dat gebeurt. Met name bij de vaststelling van de omvang van het aan gewezen gebied Is het Minis terie zo te werk gegaan, dat zij voor eën aantal betrokke nen een hoop onzekerheden heett opgeroepen. De Minister van CRM heeft beschikt dat de gehele schoolsteegbosjes, met uit zondering van de daarin ge legen agrarische gronden, beschermd natuurmonu ment zijn. Toen de Minister vorig jaar zijn voornemen daartoe kenbaar maakte, hebben betrokken boeren en de gemeente Leusden be zwaar aangetekend. De boe ren, omdat zij wel de hun be drijfsvoering belemmerende beperkingen van de bepalin gen in de Natuurmonumen- tenwet zullen ondervinden waarschijnlijk zonder daar voor vla een beheersover eenkomst financiële ge noegdoening voor te krij gen. De agrarische gronden zijn inmmers geen deel van het natuurmonument - be heersovereenkomst niet no dig - maar liggen er wel mid den In en langs. De betrok ken boeren mogen daarom zonder toestemming geen werkzaamheden uitvoeren, die van Invloed kunnen zijn op het natuurmonument zelf, en volgens de wet zijn er dat nogal wat. De gemeente bracht vorig jaar onder de aandacht van de Minister, dat zij met het meest westelijk gedeelte - uit natuurwetenschappelijk oogpunt bezien het minst in teressante deel van het ge bied - andere plannen heeft. Zoals uit de keuzenota van het in aanbouw zijnde struc tuurplan voor de gemeente Leusden blijkt, moet het ge bied ten zuiden van de bosjes bestemd worden voor wo ningbouw op langere ter mijn. Om de daar te bouwen wijken naar behoren te ver binden met Leusden-cen trum moet er langs de west zijde van de Hamersveldse weg een nieuwe weg komen, waarlangs voorzieningen gepland zijn. De gemeente, daarin gesteund door de Ge deputeerde Staten van Utrecht, drong er bij de Mi nister op aan om daarom al leen het oostelijk deel van de bosjes te beschermen. Aan dat verzoek heeft de Minister in zijn definitieve aanwijzing geen gehoor wil len geven. Het aangewezen gebied is exact gelijk aan dat van een jaar geleden. Omdat de corridor langs de Ha mersveldseweg daardoor niet gerealiseerd kan wor den, moet het bouwen ten zuiden van de bosjes maar vergeten worden. De corri dor vormt Immers een es sentieel onderdeel van de plannen voor dat gebied. Of is er toch nog ruimte voor woningbouw ten zuiden van en een corridor door het westen van de Schoolsteeg bosjes? Wie het rapport van de Rijksplanologische Com missie (RPC) leest, zou kun nen denken van wel. De RPC heeft, als adviesorgaan, de minister aanbevolen om nu niet tot wijziging van het vo rig jaar voorlopig aangewe zen gebied over te gaan. Maar misschien dat dat in de toekomst toch nodig is. De RPC ziet twee mogelijke aan leidingen daartoe: - wellicht Is het makkelijker en beter om de hoge wa terstand In een kleiner deel van de bosjes op het vereiste hoge peil te hou den. - of wellicht is straks het be lang van de volkshuisves ting, die noopt tot woning bouw ten zuiden van de bosjes, groter dan het be lang van het behoud van een stukje natuur. De eerste door de RPC ge noemde aanleiding Is reëel, hoewel het ook een hint lijkt naar degenen, die het met de Schoolsteegbosjes minder goed voor hebben. Er wordt momenteel onderzocht of de waterhuishouding In de bos jes op peil te houden Is. Lukt dat niet in het gehele gebied, dan kan beter een kleiner ge bied wel beschermd worden. Op zich is ook de tweede door de RPC genoemde aan leiding niet irreëel, maar daarbij doet zich wel een groot probleem voor. De RPC zegt namelijk dat zo'n structuurplan toch alleen de grote lijnen aangeeft en straks nog moet worden uit gewerkt in één of meerdere bestemmingsplannen. Op dat moment is het, aldus de RPC, vroeg genoeg om een robbertje te vechten tussen volkshuisvesting en natuur behoud. Laat de gemeente maar rustig door plannen, ondertussen gebeurt er toch niets met de bosjes waar door woningbouw niét zou kunnen. De geleerden van de RPC zien daarbij toch Iets over het hoofd. Als de verdere ontwikkeling van Leusden straks in de weg gestaan zou worden door het natuurmo nument de Schoolsteegbos jes, dan moet die ontwikke ling in een andere richting plaatsvinden. Wie de discus sies over het structuurplan heeft gevolgd, weet, dat in feite alleen het noorden res teert. Maar beslissingen over dat gebied worden al veel eerder genomen dan dat het moment daar is om be stemmingsplannen voor het gebied Langesteeg te ont wikkelen. Als je de gedachte, zoals die nu voor het gebied 't Vliet als de noordelijke be grenzing van Leusden te be schouwen, gaat uitwerken, kun je niet later weer eens nog noordelijker gaan bou wen. Leusden Is dan aan die kant afgesloten en komt voor een nare verrassing te staan als ook de deur naar het zuiden op slot blijkt te zitten. Daarom is het zaak, dat de bestaande onzekerheden nu worden weggenomen. Ge meente én betrokken boeren moeten weten, waar ze aan toe zijn. Misschien dat de weg naar de Kroon, die ge meente, CML en wellicht an dere nu gaan bewandelen, die hoogst waarschijnlijk duidelijkheid kan verschaf fen. MK

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3