flax van Haasen slaat /eer andere wegen in r ooie tentoonstelling in De Hakhorst Kantlijn oedkoop(l) Goedkoop (2) Goedkoop (3) Gesneuveld Multifunctioneel Verlichting Stucadoors? O DONDERDAG 28 OKTOBER 1982 loep op Leusden aktie Marnlx Kreyns ragen Caspar van Loo lljlct er op dat plannen om <|kope hulzen te bouwen tgaans meer stof doen isalen dan plannen om dure lente bouwen. Wat was ook de Inzet van wat roeide tot de Slokkeraffaire? »aarover hebben de ieente en de woningstichting nenteel een verschil van ,lng?Enwaaroverwond iter Baars zich mdagavond jongstleden zo lila drie de vragen luidt het noord: de prijs van een ilng. nemen het laatst genoemde lil even wat nader onder de .Meneer Baars, werknemer de Makelaardij Leusden BV dvan de werkgroep ntelljke Ordening van het raakorgaan CML, Is boos, lathij een schrijnende ichtvaardlgheld heeft Ignaleerd. In Munnlkhove in straks, zo beweert Baars, de ene kant van een straat de isen krom liggen om de in van hun woning te ien, terwijl de overburen l|k fluitend voor haast niks In eigen huls wonen. En de die dit leed vooral op zijn eten heeft, Is Marlus Pais, kteur gemeentewerken van gemeente. evork steelt als volgt: unnlkhove wordt binnenkort jnnen met de bouw van de ie houten wonlnk|es, tover ook al wel eens Iets In krant heeft gestaan. Die jes kosten Iets meer dan een tn de kopers krijgen van het geen subsidie. Een metertje ut verderop moet binnen obare termijn de firma is In opdracht van Bohan nnen met de bouw van 86 nlewonlngen. Er hadden op lek woningwetwoningen ten verrijzen, maar daar kon de gemeente bij het geen geld meer lospeuteren, alternatief werden zeer Ikope koopwoningen ten tussen f24.000,-en 0.000,-), die In de premiesfeer zullen worden gebouwd. Het lijkt zeker dat de woningen In de B-sfeer gerealiseerd kunnen worden (en dan worden ze gedoteerd met een bedrag van Rijkswege van 5.500,- maximaal In het eerste jaar). En misschien kunnen er zelfs enkele onder de A-regeling vallen (hetgeen maximaal 10.900,-In het eerste jaar oplevert). De prijs van de huizen is onder meer door de grondprijs laag te houden zo bescheiden geworden. En dat alles met het doel voor ogen om te bouwen voor mensen met een dunnere portemonnee. Op zich zal Baars daar geen bezwaar tegen hebben. Maar het wordt hem te grijs dat bij die Bohan-woningen én de prijs laag is gehouden én subsidie gegeven wordt. Dat is dubbelop, zeker als het om een A-subsidie gaat. En da's niet eerlijk, want voor andere woningen, zoals de Houten, werd de grondprijs niet laag gehouden en kon ook geen subsidie in de wacht gesleept worden. Wanneer we vervolgens voor de volledigheid hebben vermeld, dat Baars één van de drie typen houten woningen verkoopt, de mededeling dat Pais maandagavond gezegd heeft begrip te hebben voor de mening van Baars. De woningen zullen inderdaad zeer lage woonlasten gaan opleveren. Volgens Baars, die daarin niet werd tegengesproken door Pais, zullen mensen straks,voor niets" in de Bohan-woningen wonen. Op zulke momenten spitsen wij altijd graag even de oortjes. Voor niks wonen? Dat zouden we eens even moeten narekenen. Dat hebben we inmiddels gedaan. We hebben vier gevallen voor u berekend. 1. Een getrouwde man met een belastbaar inkomen van 25.000,-koopt een premie-A-woning van Bohan voor 124.000,-. 2. Een getrouwde man met een belastbaar inkomen van 30.500,-koopt een premie-A-woning van Bohan voor 140.000,-. 3. Een getrouwde man met een belastbaar inkomen van 25.000,-koopt een premie-B-woning van Bohan voor 124.000,-. 4. Een getrouwde man met een belastbaar inkomen van 30.500,-koopteen premie-B-woning van Bohan voor 140.000,-. In alle vier de gevallen zijn we uitgegaan van een dertigjarige GEVAL I: Inkomen 25.000,- belastbaar. Premie A eerste jaar; 10.900,-. Prijs woning: 124.000,- VON. De koper heeft voor de aankoop van deze woning, inclusief kosten van hypotheekakte, gemeente garantie en afsluitprovisie (1%), een hypotheek nodig van 126 750,-. Dat levert een maandlast op van 1068,- Deze wordt verminderd met de premie (10.90012) 908,- zijnde 5.500.- De bedragen zijn dan: Maandlast hypotheek: 1068,- Premie: 458,- Bruto maandlast 745,- Belastingvoordeel 202,- Bruto maandlast 70,- Belastingvoordeel 30% van hel verschil tussen de rentelast 12.041,-) en de ont vangen premie 10.900,-) 28,- Werkelijke maandlast 42,- GEVALII: Inkomen 30 500,-belastbaar Premie Aeerstejaar: 10.450,-. Prijswoning. 140.000.-VON. De koper heeft alles inclusief een hypotheek nodig van/ 143.000,- Dat levert een maandlast op van 1203,- Deze wordt verminderd met de premie (10.450:12) 870,- In hel weekend sneuvelden er langs de Burgemeester Van der Postlaan en langs Clarenburg een opvallend groot aantal verkeersborden en straat lantaarns. Zo veel, dat de beschadigingen wel niet het gevolg zullen zijn geweest van aanrijdingen door auto's, maar veeleer van vernielingen. Borden in de kreukels, paaltjes omgebogen, lichtmaslen verdraaid. TL- buizen op halt zeven. Een paar dagen tater zagen we een ijverige medewerker van de Dienst Gemeentewerken de schade weer zo veel mogelijk herstellen. De daders zullen zich wel op het kerkhof bevinden en de gemeenschap draait op voor de kosten. Zonde van het geld. Bruto maandlast 333,- Belastingvoordeel 30% van het verschil tussen de rente last)/ 13.585,-) en de ontvangen premie 10.450,-) 78,- annuiteitenhypotheek en een rente van 9,5%Alle vier de kopers hebben geen eigen geld en moeten de woning dus volledig financieren. Het belastingvoordeel hebben we in alle gevallen gesteld op 30%Uit deze gegevens mag blijken, dat we de maandlasten niet tot op de gulden nauwkeurig becijferd hebben. Niettemin geven de bedragen een redelijk betrouwbare indicatie van de maandelijkse woonlasten in het eerste jaar van bewoning. Daar aan moet uiteraard worden toegevoegd, dat de woonlasten de jaren na het eerste jaar gaan stijgen, omdat de ontvangen premies met 500,- per jaar worden afgebouwd. Tenslotte zij vermeld, dat in onze berekeningen geen rekening is gehouden met kosten van eventuele voorfinanciering van de premie. Werkelijke maandlast 255,- GEVALIII: Zelfde persoon en huis als in geval I. alleen is de premie nu een B-premie, zijnde 5.500,- De bedragen zijn dan. Maandlast hypotheek: 1068,- Premie: 458,- Bruto maandlast Belastingvoordeel 610,- 163,- Werkelijke maandlast 447.- GEVALIV: Zelfde persoon als in geval II, alleen is de premie nu een B-premie, Werkelijke maandlast 543,- GOEDKOOPIV Voor wie wil beoordelen of dat goedkoop is, ter vergelijking: de iets kleinere dan de Bohanwoningen door de WSL in Zwanenburg verhuurde woningwetwoningen kosten 535,-per maand. En hoe krom liggen ze nu aan de overkant van de weg. Uitgaande van dezelfde gegevens ten aanzien van rente en belastingvoordeel, aldus: de houten woning kost 105.000,-. Bij volledige financiering Is een hypotheek nodig van 108.000,-. Bruto maandlast: 908,-. Belastingvoordeel 256,-. Werkelijke maandlast: 652,-. Zullen we het nog een keer hebben over de vloer van de sporthal in De Korf? Die vloer, waarvan de multifunctionaliteit hier en daar wel eens betwijfeld is? Goed, omdat er vanavond een goodwill-concert Is van de Koninklijke Luchtmachtkapel. Vraag aan Gerrlt van Tlel, beheerder van de Korf: vindt dat concert in de sporthal plaats? Gerrlt: „Inderdaad". - Moet de vloer dan afgedekt worden? Gerrlt: „Nee, dat hoeft niet." - Komen er dan alleen mensen op de tribunes te zitten? Gerrlt: „Nee, hoor. Er ligt In de zaal een podium, waarop het orkest zal plaatsnemen. Onder dat podium Is wel wat gelegd om de vloer te beschermen. Verder komen er stoelen in de hal te staan voor het publiek. Daarvoor hoeft de vloer niet afgedekt te worden, daar kan die vloer best tegen." - Niet bang voor beschadigingen? Gerrlt: „Nee. 't Enige is, dat er wat vuil op de vloer zal komen, maar de hal wordt 's avonds meteen weer schoon gemaakt, zodat de scholen vrijdagmorgen op een schone vloer weer kunnen sporten. En verder moeten dames maar liever geen schoenen met naaldhakken aan doen, want daar kan die vloer niet tegen." Dus, dames en ook heren, uitsluitend met platte schoenen achter de muziek aan. De bezuinigingsdrift van de gemeente slaat „hard" toe In Leusden. Als we niet struikelen over onkruid tussen stoeptegels dan Is het wel 's avonds tastend een weg vervolgen In een straat met defecte verlichting. Lichte lijk overtrokken natuurlijk, maar over die kapotte straatlantaarns willen we het even hebben. Het miezert klachten over deze In sommige straten dienstwelge- rende nutsvoorzieningen. Is er dan geen geld om de kapotte lam pen te vervangen? Dat wel, maar de schoen wringt ergens anders. In het kader van de heersende bezuinigingen mogen er geen gemeenteambtenaren meer een keer per week een ronde doen door de wijken op zoek naar de fecte armaturen. Deze uitban ning van contróle werkt zeer ne gatief op de snelheid waarmee de straatverlichting gerepareerd moet worden. Volgens de ge meente moeten nu de Leusdena- ren gevallen van niet-brandende straatlantaarns doorgeven aan de gemeente of rechtstreeks aan de PUEM, die de openbare ver lichting in leusden onderhoudt. Van raadslid Harm Offerelns kan niet worden gezegd dat hij de raadsstukken en alle andere bijbehorende kraam slecht leest. Dat bleek wel weer afgelopen maandagavond In de vergadering van de commissie Algemene Bestuurlijke Zaken. Offerelns vertelde dat hem iets merkwaardigs was opgevallen bij het lezen van een nieuw overzicht van Instellingen en organisaties die jaarlijks van de gemeente een subsidie krijgen. Op de lijst staat ook het Bedrijfschap van Stucadoors. Daar had hij nog nooit van gehoord en vroeg zich af, als het bedrijfschap tóch mocht bestaan, waarom Leusden de stucadoors zou moeten subsidiëren. De voorzitter van de raadscommissie, burgemeester Rademaker, liet Offerelns weten hem het antwoord schuldig te blijven. „We zullen het eens uitzoeken", beloofde de burgemeester. USDEN - Max van Haasen, eigenlijk alles kan tekenen lij wil, In zwart- èn kleurpot- en dat deed met grote ge leerdheid en verfijning zo- «at details als drie dlmenslo- eit betreft, Is weer eens an- wegen Ingeslagen. Dat gt hij om de zoveel jaar te HIJ loopt vast op datgene, rmee hij langere tijd bezig Is eest, verstart niet graag In enmaal gevolgde weg en ult- inde manier van werken. Kalle bekende ultbeeldlngs- fn van zichzelf over boord eglnt opnieuw. Maar wel met basis zijn grote tekenvaar- tld, en zijn inmiddels steeds ontwikkelde grip op wat aan de mens voordoet. eelkafee-galerie De Hakhorst, den 25a, laat hij in de komen- iken zien waarmee hij de laat- vee jaar is bezig geweest. Hij opnieuw afgerekend met zijn perioden, en gaat voor hem sr bekende paden op. Het 4—, door. Anco Mali gaat hem er nu niet meer om, om wat hij als werkelijkheid gevoeld of doorleefd heeft weer te geven. Hij is er nü op uit om er achter fe ko men wat die bestaande of ver meende werkelijkheid in wezen is. Hij wil de werkelijkheid niet meer vangen of ontmaskeren, waarmee hij ook zeer driftig in zijn tekenwerk bezig is geweest. Hij wil de werkelijkheid, zo die al bestaat, on derzoeken, en vanuit een niet we ten benaderen. Zo er al een werkelijkheid bestaat (niets is be stendig en de herinnering aan men sen en wat zij maakten kan alleen worden doorgegeven zolang er nog mensen zijn), wordt die werkelijkheid door de mens zélf op geroepen. Max van Haasen zegt in zijn bij de tentoonstelling geschre ven woord: die werkelijkheid ligt tussen een vriendschappelijke handdruk en een kernbom. De werkelijkheid is ook voortdu rend onderhevig aan interpretatie Daardoor verkeert die werkelijk heid in voortdurende betrekkelijk heid. Je zou ook kunnen zeggen, de werkelijkheid is voor de één héél anders dan voor de ènder. De werkelijkheid is veranderbaar dus. In zijn nieuwe werk laat Max van Haasen dèt zien: een werkelijk heid. die telkens anders is. Altijd in beweging. Het ene moment van die werkelijkheid bestaat al niet meer als het andere is ingetreden. Beel den schuiven met onvoorstelbare snelheid over elkaar. Het nieuwe werk van Max van Haasen is daar om heel verschillend, omdat hij steeds van een andere invalshoek uit de werkelijkheid benadert Technisch knap en estetisch kunstzinnig werk. Op de werkteke ningen is te zien van welke bases Max van Haasen uitgaat om de nieuwe manier van benaderen der werkelijkheid op papier te krijgen. Er zijn werktekeningen van kno pen, gelegd in stroomdraad Er wordt bij vermeld in welke kleuren het is te verkrijgen, hoe dik het kan zijn. Daaruit ontstaan diverse ge kleurde tekeningen in uiterst sobe re aanpak van het gegeven Een vlak, in groen potlood, wordt door lekend met een rood geverfde witte stroomdraad, die buiten de teke ning als 'echte stroomdraad' in wit en rood verder gaat Je zou het ook kunnen omkeren, want wat is die werkelijkheid? Van stroomdraad in concreto komt Max van Haasen tot de getekende stofuitdrukking van stroomdraad in potlood op papier. Zo ook bij een tekening die hangt aan een oranje geverfde bout door middel van een blauwe draad Pre cies tegenovergesteld loopt die blauwe draad op de tekening door, om daar op dezelfde manier met een oranje gekleurde in potlood ge tekende bout te worden vastgena geld. Een andere werktekening gaat over de impulstaal, die op boven zintuiglijke wijze kan worden over gebracht. Ook daar vanuitgaande heeft Max van Haasen tekeningen gemaakt. Er zijn eveneens werkte keningen te zien die aangeven hoe Max van Haasen te werk gaat met gewoon zwart potlood. Materiaal grafiet HB, LB, 2B en 4B geeft hij aan. Daarvan maakt hij een reeks tekeningen van 24 vierkanten, die hij op onderlinge gelijke afstanden en in struktuur brengt. De struktuur kan gelijkvormig zijn en bijvoor beeld in gelijkgenchte zijvlakken beschaduwd. De vierkanten kun nen ook omsloten worden door open en gesloten ruimten, en op verschillende wijze worden betrok ken in een denkbeeldige ruimte. De in- en uitwendige vlakken kunnen op willekeurige wijze zijn aange bracht. Al deze samenstellingen leveren andere werkelijkheden op, omdat de maker ze vanuit andere stand punten benadert. Heel moei van conceptie is het grote veelluik, dat Max van Haasen op eenzelfde wijze heeft samenge steld uit mensen en hun bezig zijn Mannen en vrouwen, naakten, been- en borstpartijen, omgewoel de bedfragmenten, bloemen, wan hoop, ontmoetingen, stadsimpres- sies. dicht beschreven vellen pa pier. Hij heeft dit alles op een groot omgekruld vel papier bijeenge bracht en in onderling verband ge bracht. Zelf zit hij klein terzijde, is aan het werk, de asbak naast zich, een vriend kijkt over zijn schouder mee. Aan de linkerkant van het veelluik kijken kinderen met grote vragende ogen onder het, als wap perende rok van een vrouw opge stelde blanco papier vandaan. Levende werkelijkheid, die al leen bestaat zolang de mens wil dat deze bestaat. Zolang een onder zoeker als Max van Haasen vanuit vele invalshoeken die werkelijkheid wil trachten te benaderen Deze bijzonder mooie tentoon stelling Is te zien dagelijks na 16.30 uur, 's zondags na 14.00 uur. Op maandag Is galerie De Hakhorst gesloten. De Muziekschool Leusden heeft volgens de gemeente te veel noten op haar zang. Nu maar hopen, dat de raads leden muzikaal genoeg zijn om straks de juiste toon te treffen. De vraag is natuurlijk altijd in zo n geval wie de dirigent zal zijn. Konijntje in De Wetering, ver ontwaardigd:Wie heeft de in- f gang naar mijn hol wegge haald?" De gemeente is er van over tuigd dat de bewoners van de Wetering geen kleine kinderen meer zijn. Omdat die populieren langs de Laapeerseweg daar staanals een vlag op een modder schuit" worden ze vervangen door eiken. En dat komt dan heel goed uit, want die krengen maken van het wegdek een complete roetsbaan voor het toenemend sluipverkeer In ambtelijke kringen zal men zoiets wellicht een milieu technische noodzaak" noe men, maar wij hebben daar be slist een ander woord voor Zandbakken weg, populieren weg. Blijft er nog wel iets leuks over in Leusden? Natuurlijk wel. Wat te denken van het nieuwe gemeente huis? In de Vrouwenkrant wordt ge steld, dat onze wethouders hun job als een soort hobby beschouwen. En de raad een hobby-vereniging Wordt het niet tijd dat we de subsidie voor die vereniging dan eens gaan herzien? De gemeente is hogelijk ver baasd over de verontwaardi ging van de Woningstichting omdat zij tijdig op de hoogte is gesteld van een voorgenomen woningbou w-experiment. Maar het ging natuurlijk om het feit, dat ze er niet bij wordt be trokken. De wethouders beschouwen de mensen van de Woning stichting waarschijnlijk als wel willende hobbyisten Of is het andersom Ik lees in de krant dat een kun stenaar het gerestaureerde Claeverenblad misschien voor zo n slordige half miljoen zou willen kopen. Toch niet van de BBK-regeling? Cynische Leusdenaar„Zijn er dan in Leusden nog andere kunstenaars dan onze politi ci?" Als Leusdenaren zich sportief recreatief willen ontplooien zullen ze dat zelf moeten beta len. Voor dat soort hobby's heeft de gemeenteraad geen geld beschikbaar. Kom nou! Het zou bijzonder moeilijk zijn voor de ambulant funktionaris als de beslissing steeds zou worden uitgesteld. Bedoeld wordt gewoon dat hij maar moet worden ontslagen De monumentale diskussie rond de Schoolsteegbosjes kan nu tot tevredenheid van gemeentebestuur en meerder heid van de raad bouwtech nisch worden afgerond. Gaat die .hoogbouw" in het Claeverenblad nu ook gewoon door? Het is nog zeer de vraag of het concert van de kapel van de Koninklijke Luchtmacht in de Korf werkelijk als goodwill moet worden beschouwd voor de Korf. Eend in de Hamershof-vijver. ,,Dal zal me weer een gekwek geven!" Ingezonden brief: Geachte kantlijnen Denkt u werkelijk dat die ambtenaren zóveel lawaai zullen veroorzaken in hun nieuwe paleis?" „Geachtebriefschrijver. Denkt u werkelijk dat we onze ambte naren zouden willen beledi gen?"

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9