IA nous deux": een film er zoekers en vinders „In de ban van de ring" gezondheidszorg als komedie V NCVB-avond Bijeenkomst NCVB-Zuid Oud papier voor 't Palet Hobby-instuif bij Blijhof Movie-cylus oung doctors in love" SAFETY EC0RD /rijgezel (ulinair t ter Lchtmacht BTW Genummerd Karakter Goedkoop Rectificatie een film van CLAUDE LELOUCH DONDERDAG 4 NOVEMBER 1982 loep op Leusden Redaktie: Marnlx Kreyns Bijdragen: Frits van Breda, Caspar van Loo Sinds vorige week bestaat het uit [vrijwilligers gerecruteerde [Leusdense brandweerkorps Igeheel uit gehuwde mannen. De Tjaatste vrijgezel die de brandweerlieden in hun midden jadden trad afgelopen Irljdagmiddag in het huwelijk. Klooldbrandwacht Hans van pelzen en José Merlijn merkten ien wel, dat de Leusdense jpuitgasten er graag bij willen Éijnals er iets te vieren valt. Met na „antieke" brandspuit uit [eusden was men naar (eenendaal gegaan waar na de juwelijksplechtigheid het jonge Jaar een rondje mee mocht (den. [oorlopig dus geen jouwpartijtjes meer voor de jaatselljke brandweermannen jevan tijd tot tijd ook wel iets iders willen dan het blussen in spaarzame brandjes. Het jachten voor hen is nu op de iperen en zilveren bruiloften inde diverse collega's. Ï.B.: We hadden u graag een kowillen tonen van het llukkige bruidspaar, maar het leleverde filmrolletje bleek klop de juiste wijze te zijn licht. Helaas. lor de smulpapen onderons ingoed bericht. Vrijdag 12 jvember gaat in Leusden aan ■Hamersveldseweg restaurant jnder Wielopen. Irgemeester J. Rademaker is Benodigd om de Kningshandeling te verrichten leen van de oudste Irderijen in Leusden die Irbouwd is tot een culinair lijn onder een rieten dak" |ls in de rondgestuurde lodigingen wordt vermeld. en (emeenteraad mocht vorige pas- Kkongewildeven uim- Wo- i de item- meegenieten van de klanken van de kapel van de Koninklijke Luchtmacht. Voorafgaande aan het goodwill-concert donderdagavond in De Korf trok de muziekkapel door Leusden-centrum waar ze even na half acht muzikaal marcheerde langs het gemeentehuis. Voor burgemeester J. Rademaker was dat aanleiding om tot tweemaal toe de net begonnen raadsvergadering kort te onderbreken, de gordijnen voor de ramen weg te schuiven en te kijken en luisteren naar de luchtmachtkapel. Hij moedigde zelfs de raadsleden aan zijn voorbeeld te volgen. Voor Harm Offereins (GPV/SGP) was dat reden om meteen lichtelijk cynisch ondertoontje op te merken: „Burgemeester? Kennelijk wordt de vergadering geschorst". gemeentelijke kredieten. Toen mochtTen Berge, maardie wilde tot hilariteit van velen exact dezelfde opmerking maken, waar hij natuurlijk maar van afzag. Burgemeester Rademaker liet zich verleiden tot deopmerking:„lnde VVD-fractie heerst één gedachte, maar in dit geval geen coördinatie." Dat de coördinatie in de Leusdense VVD-raadsfractie niet altijd even je van het is, bleek in de jongste raadsvergadering. Het liberale raadslid Alrich Parson en zijn fractiegenoot Sjef ten Berge maakten beiden bij de behandeling van het voorstel over energiebesparende maatregelen voor de openbare bieb kenbaar over dit voorstel wat aan b. en w. te willen vragen. Parson mocht beginnen en vroeg waarom het gevraagde krediet inclusief BTW was en niet exclusief zoals gebruikelijk is bij het ramen van EN Alrich Parson. De gemeentelijke stukken voor de raadscommissie, die in de leeskamer van het gemeentehuis horen te liggen zodat geïnteresseerde raadsleden ze kunnen inzien, zullen in het vervolg rood genummerd worden. Op de een of andere manier wil de gemeente daarmee voorkomen, dat deze papieren naar verkeerde mappen in de leeskamer verhuizen of door raadsleden of ambtenaren voor eigen gebruik tijdelijk worden weggenomen. Deze dingen gebeuren nog wel eens, deelde wethouder Jan Wagenaar dinsdagavond in de commissie OW/RO mee. En dat schijnt heel vervelend te zijn voor diegenen die net een tijdelijk verdwenen stuk willen inkijken. De boosdoeners worden dus op hun nummer gezet. Sjef ten Berge Op de voorpagina van deze krant kunt u lezen, welke moeite wethouder Jan Wagenaar zich getroost heeft om het bestemmingsplan Achterveld er bij de provincie door te krijgen. Tijdens de hoorzitting gisteren in Utrecht maakte de wethouder gebruik van een pleitnota, die door enkele ambtenaren voor hem was opgesteld. Maar Wagenaar zou Wagenaar niet zijn, wanneer hij daar niet enkele persoonlijke opmerkingen aan toegevoegd zou hebben. Dat deed de wethouder dus wel. Nadat hij de pleitnotitie voor gedeputeerde Schapenk had voorgelezen, ging Wagenaar over tot het maken van enkele persoonlijke kanttekeningen. De mooiste daarvan hebben we voor u - en vooral voor u in Achterveld-genoteerd. Die ging als volgt: „Meneer Schapenk, dan wil ik u nog graag op het volgende wijzen. U weet dat Achterveld een aantal jaren geleden bij de gemeente Leusden is gekomen door de samenvoeging van de gemeenten Stoutenburg en Hamersveld. Maar u weet misschien ook, dat Achterveld onlangs zijn zeshonderdjarig bestaan heeft gevierd. Dat betekent: 600 jaar lang een wijze van denken en doen, geheel aan Achterveld eigen. De bewoners van Achterveld zien hun dorp als een klein plaatsje, min of meer los van Leusden. En in feite is het dat ook; de afstand tussen Leusden-Centrum en Achterveld bedraagt nog altijd zo n zes kilometer. Die afstand is te groot om de Achtervelders geheel aangewezen te laten zijn op de bewinkelingende voorzieningen van Leusden-Centrum. Die moeten in Achterveld zelf in stand gehouden worden, vooral ook om het eigen karakter van dat plaatsje in stand te kunnen houden. En dan kun je wel van achter een buro in Utrecht gaan bepalen: zo en zo moet het. Maar de werkelijkheid van alledag is toch anders." Bij die woorden van de wethouder zagen we het Achterveldse raadslid Henk Ossendrijver, meegekomen om het pleidooi van de gemeente kracht bij te zetten, heftig instemmend knikken. Ook de gedeputeerde knikte, zij het wat minzamer. Of het instemmend bedoeld was, wachten wij af. We komen nog even terug op onze berichten onder de kopjes „Goedkoop 1 tot en met 4" in We moeten even iets rechtzetten. In de krant van dinsdag drukten wij een brief af van een dertigtal bewoners van de Koningin Julianalaan in Leusden-Zuid. Die brief, handelend over een tuinvuilstortplaatskwestie, voorzagen wij van een naschrift. In dat naschrift lieten wij Hans Hprman<; aemeentevoorlichter aan het woord. Hij vertelde, dat een brief van de dertig bewoners, die in april aan het gemeentebestuur was gericht, weliswaar niet schriftelijk was beantwoord, zoals de briefschrijvers tot hun ongenoegen hadden vastgesteld. Maar dat er wel contact met de betrokkenen was opgenomen. Die laatste mededeling van de voorlichter blijkt echter iets bezijden de waarheid te zijn. Een mevrouw uit Leusden-Zuid wijst ons er op, dat de gemeente op de brief helemaal niet gereageerd heeft en dat zij juist zelf weer contact met de gemeente heeft opgenomen. Hermans moet erkennen dat het inderdaad zo gegaan is. En wij bieden onze verontschuldigingen aan voor deze onjuiste berichtgeving, zij het dat wij in commissie logen. Loep op Leusden van vorige week. We doen dat aan de hand van een brief van de heer P. P. Verra uit Leusden, die onze berichten - over de maandlasten van in de wijk Munnikhove te bouwen premiekoopwoningen- op een aantal punten aanvult. Ten eerste wijst de heer Verra er op, dat we er bij onze berekeningen in feite van uitzijn gegaan, dat het huis gekocht wordt bij oplevering. Nu is dat bij premiekoopwoningen negen van de tien keer niet het geval. Meestal wordteen premiewoning op tekening gekocht en dat betekent dat de koper rente tijdens de bouw verschuldigd is. Meneer Verra wijst er op, dat dat bedrag kan oplopen totzo'n 5000,-. En hij voegt daar aan toe: „Heb je een spaarbankboekje of een rijke vrouw dan is dat geen probleem. Vele mensen hebben geen van beiden." Een tweede punt waar onze briefschrijver op wijst is het feit, dat een koper van een premiewoning verplicht is een overlijdensrisicoverzekering en een opstalverzekering af te sluiten. De kosten daarvan becijfert de heer Verra op al gauw zo n 36,-per maand. Voorts is een nuttige aanvulling van de briefschrijver, dat de premie (nu maximaal 10.900,-) voor een deel wordt gevormd door een toeslag, die de Minister van VRO er een aantal jaren geleden op heeft gelegd in verband met de hoge rentestand. Nu de rente daalt en de overheid door blijft bezuinigen acht meneer Verra het niet ondenkbaar, dat die toeslag binnen afzienbare tijd komt te vervallen, waardoor de maximale premie zakt tot 8.100,-. En tenslotte nemen we uit de brief van meneer Verra een algemene opmerking over: „Voor adspirant kopers geldt bij het kopen vaneen premiewoning: Bezint eer ge begint. Een gemeentegarantie voor de hypotheek is echt niet voldoende om een hoop ellende te voorkomen. Men moet zich niet alleen door huizenverkopers laten voorlichten hoe voordelig alles toch is. Erzijn-ookin Leusden- instellingen waar hypotheekinformatie verstrekt wordt. Het vergelijken van tarieven en prijzen loont zich." En daar zijn wij het geheel mee eens! LEUSDEN - Maandag 8 novem ber komt de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling centrum weer bijeen voor haar maandelijk se vergadering in 't Dienstencen trum De aanvang van de avond is om 19.45 uur Mevrouw T Zijlstra- Schalkwijk uit Apeldoorn neemt de aanwezigen mee naar de „Sprook jeswereld van Andersen". LEUSDEN - Dinsdag 9 novem ber staat er van 08.00 tot 16.00 uur weer een container bij 't Pa let in de Willem de Zwijgerlaan in Leusden zuid. Men kan hier al zijn oude papier in kwijt. LEUSDEN - Kinderen vanaf 8 jaar mogen a.s. zaterdag 6 no vember hun zakmes meenemen naar Blijhof als daar van 10.30 tot 12.30 uur de knutselochtend plaatsvindt. Het is de bedoeling dat de kinderen daar een taak krijgen die ze mogen bewerken. Alle andere kinderen van 4 tVm 12 jaar zijn ook van harte welkom, er wordt met papier en klei ge werkt, er worden stokpoppen ge maakt en er is weer macramé. Toegangsprijs: 1,50 leden, 2,50 voor met-leden. LEUSDEN - De NCVB-afdeling zuid houdt dinsdag 9 november haar maandelijkse bijeenkomst in 't Tref punt aan de Arnhemseweg. Aanvang 20.00 uur. Mevrouw Hagendoorn uit Amersfoort is uitgenodigd om vertel len over „Handwerken, vroeger en nu". Ook zal zij enkele werkstukken ter illustratie meebrengen. Leden en andere belangstellenden zijn van harte welkom. per- trum, j het T De- neen- I, ka' trum, 08.30 :mber ter in- ijn te er en inen. kijk op de film pis deux", 1979. Regie Claude i Muziek. Francis Lai. Kamera: I'd Zitzermann. Met. Catherine |ive, Jacques Detronc, Jacques il (Grand 5, 12 jaar). plilmredaktie) aneast Claude Lelouch kennen is begin dit jaar vooral van de film set les autres". Deze film over s in het tijdsbeeld draaide vele ■achtereen in Amersfoort. Claude ps kwaliteiten zijn nu opnieuw te leren met ,,A nous deux" (,,Op ïèn"), een film uit 1979. absolute hoofdrollen zien we Deneuve en Jacques Du- estijds vergeleek een recensent Imet The Sting en Bonnie and ndaar vertoont ,,A nous deux" ook wel enige trekken van Waaruit eni ge gemakzucht mag worden afgeleid, de psychologische ondertoon van de film is verpakt in een goedogend dekor. „A nous deux" vertelt het verhaal van een man en een vrouw die elkaar door hun geboorte eigenlijk nooit hadden moeten leren kennen. Zij komen uit twee tegenover elkaar staande volks klassen, die nooit iets gedaan hebben om naar elkaar toe te groeien en elkaar te gaan begrijpen Daardoor gelden voor de mensen uit die klassen verschil lende waarheden en is dat wat voor de een de waarheid is voor de ander een leugen en omgekeerd De vrouw in het verhaal is Frangoise (Catherine Deneuve) en de man is Si mon (Jacques Dutronc). Ze komen min of meer toevallig tot elkaar en gaan met elkaar leven ondanks hun eerder ge noemde maatschappelijke handikap. Bovendien brengt hun bestaan nog met zich mee dat zij gekonfronteerd worden met de angst voor een voortdu rend aanwezige onzekerheid van een leven buiten de wet En voor Frangoise komt er nog bij, dat zij diep in haar inner lijk het gevoel heeft, dat zij verbonden is aan een man die zij eigenlijk zou moe ten verfoeien. Zo komen ze in steeds moeilijker omstandigheden terecht en leven zij samen op de rand van een leugen. En toch wordt juist dan hun ware lief de geboren, een liefde, die elke keer weer iets groter wordt, als de werkelijke waarheid van het leven weer een punt scoort In ieder mens, zegt Claude Lelouch, kun je iets goeds ontdekken, als je je maar opstelt als een zoeker. Zoekers zijn vinders Zij, die direkt de moed op geven, zijn verliezers. Simon en Fran goise behoren allebei tot de zoekers en ze vinden zij na het moeilijke begin toch samen nog het geluk muziek FRANCIS LAI soundtrack op UJ60 records corsiconoE piuvi QfT geproduceerd door Les Films 13 eastmancolor Ifiïmredaktie) q doctors in love", enkele we len m première gegaan in ons iel gemengde gevoelens ont- Enerzijds wordt erkend dat de- wedie over het ziekenhuiswe- |aardige momenten kent, maar "delijke ontbreken van enige laan opbouw en noodzakelijke l'ndit genre, plaatsen Young I1" love" (in Nederland uitge ver titel „Puinhoop in het hos- n de oppervlakkige reeks ko- e nauwelijks aanspraak mo- fi gelden op een plaats in de aot. ■doctors in love" wordt geken- ^'een opeenhoping van grap- ^Jisseur Garry Marshall had- nauwelijks anders kunnen 1 Hij heeft zijn sporen ver- ■tekstschrijver van talrijke tee- Echter tv-series hebben =el van de zgn. „ingeblikte N je veelal erg sterk in je V moet staan om niet vanzelf DIDENT *E DAYS 1 I iM Scène uitYoung doctors in love'' Bij een echte filmkomedie ligt dat na tuurlijk heel anders en moet je van goe den huize (een degelijk scenario) ko men, wil je enig sukses hebben. Daar naast is de gezondheidszorg en de grappen over dokters en verpleegsters in het algemeen, een uitgekleed gege ven. Regisseur Marshall moet dat heb ben aangevoeld en bedjent zich daar om meer dan eens van grove humor, die zelden echt leuk kan worden gevon den. Desondanks beseften we dat liefheb bers van lichtzinnige komedies zich nauwelijks zullen storen aan deze te kortkomingen. Voor diegenen in het kort het verhaal, althans voor zover daar enige draad uit te halen was In een groot Amerikaans ziekenhuis gaat werkelijk alles mis wat er maar mis kan gaan. Aanleiding daartoe is een groepje jonge artsen, die de geneeskunde nau welijks serieus nemen en zich liever stort in liefdesaffaires Een uitzondering daarop zijn de jonge dokter Simon Au gust (Michale Mc Kean) en zijn kollege Stephanie (Sean Young) Hoewel de liefde hen niet vreemd is, blijven ze het koppie erbij houden. En dat is wel nodig ook in dit ziekenhuis, waar een patho loog aan alkohol verslaafd is, een chi rurg gelden verduistert en bovendien opgescheept zit met patiënten, die als gangster een aardige cent verdienen. De happening eindigt in een algehele staking Kortom, het is allemaal aardig en goedbedoeld, het.beddenplan van Til" valt erbij in het niet (van de filmredaktie) De verfilming van Tolkiens meester werk „In de ban van de ring" (The Lord of the Rings), is terug in Amersfoort. In de moviecyclus op dinsdag is deze twee en een half uur durende tekenfilm van regisseur Ralph Bakshi opnieuw te zien. Vaststaat dat in ieder geval de Tolkien-liefhebbers een plezier wordt gedaan. „In de ban van de ring" is de langste tekenfilm, die ooit gemaakt is. Of dat een verdienste moet worden genoemd is een tweede, want twee en een half uur kijken naar de kleurenwervelende avonturen van Frodo, Sam, Merijn. Pe pijn GandalfBoromir, Legolas en al die andere wonderlijke figuren die de fanta siewereld van Tolkien bevolken, kan mogelijk ook een tikkeltje teveel beteke nen Het is mogelijk het enige bezwaar te gen deze film, die aan de andere kant kan worden gezien als een monumen taal werkstuk, gemaakt volgens een bij zondere tekenfilmtechniek, waardoor tientallen figuren tegelijk in beeld zijn, wat volgens normale tekenfilm-technie ken een eeuwig karwei zou zijn gewor den. Regisseur Ralph Bakshi was geen onbekende voordat hij aan ,,ln de ban van de ring" begon We noemen „Fntz the Cat", „Heavy Traffic" en „Coons- kin" Bakshi kreeg dan ook het vertrou wen van de filmmaatschappij (United Artists) Bakshi kwam op het idee om voor zijn scenes in de eerste plaats gewone mensen te filmen en die later, beeldje voor beeldje, over te tekenen. Door de ze nooit gebruikte techniek kon Bakshi veel meer figuurtjes in één scène opne men dan gebruikelijk is bij een teken film Bakshi's techniek had als voordeel dat de figuren in „In de ban"van de ring" veel vloeiender bewogen, ook al vonden verstokte tekenfilmmakers, dat die houterige beweginkjes van hun figu ren juist de charme van de tekenfilm betekenden. Niettemin is „In de ban van de ring" schitterend van kleur en beweging ge worden. De dekors zijn fascinerend; de invloed van de schilderkunst heeft zich beslist laten gelden De wonderlijke fan tasiewereld van Tolkien komt door de ogen van Bakshi vaak als Jeroen Bosch-achtige taferelen tot leven en het lijkt soms alsof Pieter Breughel per soonlijk een aandeel heeft geleverd aan die schitterende, soms absurde, soms groteske kleurenpracht, die geraffi neerd wordt vermengd met de magie van het makabere en bizarre. Bakshi was er nogal trots op dat hij het boek van Tolkien zoveel mogelijk had aangehouden, op enkele kleine uit zonderingen na. Dat is wellicht ook de reden dat hij zoveel tijd nodig had om slechts de helft van Tolkiens trilogie te verfilmen. („De rest komt nog." beloof de Bakshi toentertijd.) Wellicht door het te precies willen vol gen van de handelingen in het boek, waarin Tolkien toch al opmerkelijk veel aandacht schenkt aan de wereld, waar in de Hobbit's leven en het verhaal zelf niet veel opzienbarender en spannende elementen meegeeft, heeft de film veel weg van het boek: op sommige momen ten te lang. De spanning van het ver haal in de talrijke achtervolgingen, de monsterachtige verschijningen en ma gische tovenaars, werd door Bakshi niet strak aangehouden. Verschillende scènes, vooral de massa-scènes met allerlei spektakulaire gevechten tussen spookruiters, Hobbits, magiërs en elf jes. lijken later in de film op herhalingen, ook zal zijn ze even kleurrijk uitgevoerd als hetzelfde soort scènes eerder in de film. Desondanks blijft „In de ban van de ring" een geweldige tekenfilm, uniek in tal van boeiende facetten Ongetwijfeld zal menige liefhebber van de boeken van Tolkien in Amersfoort dit opnieuw weten te waarderen (moviecyclus op dinsdag, alle leeftijden.) Scène uit ..In de bar van de ring'

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9