Kans op stakingen op scholen in Leusden en Amersfoort gering Scoutinggroep gaat verhuizen Leuke tentoonstelling Loysden in de bieb teusder krant Met De Til naar on bekende bestemming Aanleg bestrating rond gemeentehuis krant; DOOR RECONSTRUCTIE DODEWEG Vergadering Jeugdraad Tl tHPF ail I i 1 er IBM is te koop in de Kwiekwinkel KWIEK [WINKEL DINSDAG 9 NOVEMBER 1982 plaatselijk nieuws.. (van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT - De kans dat de scholen in Amersfoort en leusden volgende week gesloten blijven in verband met stakingsakties van de leerkrachten moet gering geacht worden. De regio Amersfoort behoort niet tot de tien zogeheten „speer puntregio's", die door de or ganiserende vakbonden zijn aangewezen als gebieden waar de scholen volgende week in ieder geval gesloten zullen blijven. Andere regio's kunnen zich alleen aanslui ten, wanneer voldoende on derwijskrachten bereid zijn tot het voeren van akties. Daar ziet het hier niet nar uit. Veel leraren en onderwijzers voelen op zich wel voor een aktie, maar vinden een sta king van een week veel te lang. Gistermiddag (maandag) organi seerden de regionale afdelingen lan ABOP. KOV, NGL en Unie ilTO een bijeenkomst voor hun le ien in de aula van de scholenge meenschap De Schothorst in Amersfoort. Daar werd de leden in- ormatie gegeven over de akties, die dezer vier vakorganisaties vol lende week willen aaan voeren. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Abonnementsgeld I 54,20 per jaar; 27,60 per half jaar; 14,05 per kwartaal Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- ol donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 1930 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta- iing van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste 'oto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- vangt u de gewenste fo to's thuis. C LEUSDER KRANT is een 'flavo van de BDU-kranten- frnbinatie te Barneveld. Om kenbaar te maken dat zij het met het beleid van onderwijsminis ter Deetman falikant oneens zijn, willen de vier bonden volgende week vijf dagen lang staken Aan- grijpinspunt voor de akties is het besluit van de minister om op de salarissen voor het onderwijzend personeel 1,65% extra te korten. Maar volgens ABOP-woordvoer- der Jaap Brandligt, die gisteren de bijeenkomst in De Schothorst voor zat, gaat het de bonden om het al gehele beleid dat er op het onder wijsterrein gevoerd wordt. Die zou den de kwaliteit van het onderwijs ernstig in evaar brengen. ,,De om standigheden waaronder onder wijs gegeven moet worden zijn werkelijk om te huilen Tengevolge van het beleid van onze minister zullen in 1983 ruim 5000 arbeids plaatsen verdwijnen, Nu zijn er al 25.000 mensen uit de onderwijs wereld werkloos Binnen afzienba re tijd zal en kwart van onze colle ga's werkloos zijn", aldus Brandligt gistermiddag Namens de vier bonden spoorde hij de leden aan de komende dagen op hunscolen intensief te overleg gen over het al of niet meedoen aan de stakingsakties Om een school deel te kunnen laten nemen aan de staking moet tenminste tweederde deel van de georganiseerde onder wijsgevenden ereid zijn aan de ak tie mee te doen. De aktie-bereide vakbondsleden moeten tenminste de helft van het totaal aantal onder wijsgevenden op de betrokken school vormen Tot donderdag kunnen de leerkrachten zich over deelneming aan de akties beraden. Dan moeten zij aan hun vakbonds vertegenwoordiger uitsluitsel ge ven De vertegenwoordigers ne men vervolgens contact op met de hoofdbesturen, die beoordelen of de regio Amersfoort voldoende ak- tie-bereid is. Wanneer dat het geval is worden de scholen daar vrijdag in de loop van de dag van op de hoogte gesteld. Het onderwijzend personeel kan vervolgens de leer lingen en hun ouders van een en ander in kennis stellen. Maar het ziet er niet naar uit dat in Leusden en Amersfoort de scholen plat zullen gaan. Het Ka tholiek Onderwijs Verbond, het Nederlands Genootschap van Leraren en de Unie MTO (catego rale bond voor onderwijzend personeel van technische scho len) hebben getracht onder hun leden de aktiebereidheid te pei len. Duidelijk is daar uit geble ken, dat veel georganiseerden wel bereid zijn hun ongenoegen over het beleid te laten blijken, maar daarvoor een vijfdaagse staking niet het juiste middel vin den. Zeer veel mensen uit alle lagen van het onderwijs vinden een aktie van vijf dagen te veel van het goede, zo bleek gisteren - Leden van vier bonden voor onderwijzend personeel waren gisteren bijeen om te praten over de stakingen in het onderwijs van volgende week. Tijdens de vergaderng in de scholengemeenschap De Schothorst leek het er op dat de scholen in deze regio volgende week open zullen blijven in Amersfoort. Voor een aktie van eén, twee of hooguit drie da gen zouden veel meer voorstan ders gevonden kunnen worden. Van de ABOP-leden was gister middag de opvatting nog niet be kend. De Protestants Christelijke Onderwijsvakorganisatie (PCO) heeft gisteren besloten om vol gende week één middag de le den het werk te laten neerleggen. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN De scouting groep Manitoba, welke haar clubhuizen aan de Dodeweg heeft staan, moet verhuizen. Rijkswaterstaat heeft de grond, waarop de clubhuizen staan, nodig voor de recon structie van de Dodeweg. De reconstructie is nodig in ver band met de aanleg van de nieuwe rijksweg die ter hoog te van de clubhuizen aan moet sluiten op de bestaande rijksweg 28. De scoutinggroep heeft in middels al toestemming om zo'n vijftig meter verderop een nieuw clubhuis neer te zetten. De Manitobagroep, bestaande uit een welpenhorde, een rowan- afdeling, een verkennerstroepen een zogenaamde voortrekkers- stam Is sinds 1956 aan de Dode weg gehuisvest. Op hetzelfde terrein staat al enkele jaren lan ger een ander clubhuis dat toe behoorde aan een groep die in middels al lang ter ziele is. De Manitobagroep maakte inciden teel ook van dit clubhuis een oude directiekeer, gebruik. Al in 1964 kreeg de leiding van de Manitobagroep te horen dat zij binnen niet al te lange tijd zouden moeten verhuizen. Rijks waterstaat zou overgaan tot aan koop van de grond en de beide clubhuizen direct laten afbreken Dat werd althans gezegd. Na 1964 kwamen er van tijd tot tijd gelijkluidende berichten bij de Manitobagroep binnen. Steeds weer bleek dat niemand haast maakte met de realisering van de grondtransactie. Enkele maanden geleden kwam er weer een telefoontje binnen bij groepsvoorzitter Rob Daale. Een ambtenaar van Rijks waterstaat .overviel", de heer Daale met de mededeling dat nu toch echt verhuisd moest wor den omdat de groepshuizen ei genlijk al afgebroken hadden moeten zijn. Ook deze keer liep het niet zo'n vaart Beide groepshuizen staan nog steeds op dezelfde plek waar ze al bijna dertig jaar staan. SERIEUS Deze keer lijkt het echter wel serieus te zijn. De Manitobaclubhuizen staan op het grondgebied van de gemeen te Leusden. Vreemd genoeg is het perceel grond eigendom van de gemeente Amersfoort Het wachten is nu op de definitieve aankoop van de grond door Rijkswaterstaat. Niet alleen heeft Rijkswaterstaat een stuk grond nodig rond de clubhuizen, ook in de directe omgeving zullen enke le huizen moeten wijken voor de aanleg van de nieuwe weg. De Scoutinggroep wacht de ont wikkelingen nog steeds rustig af. Op het moment dat de koop tus sen Rijkswaterstaat en de ge meente Amersfoort werkelijk ge sloten wordt, ontvangt de Mani tobagroep een behoorlijke scha deloosstelling. NIEUW BOUWEN Het bedrag dat men ontvangt voor de oude clubhuizen is vol doende om een eerste aanzet te geven tot de bouw van een ge heel nieuw onderkomen De te keningen zijn inmiddels al goed gekeurd door de gemeente Leus den en ook een stuk grond, pal naast het huidige terrein, is al beschikbaar De Leusdense aannemer Bloe mendal kan direct gaan bouwen als het geld bij de scoutinggroep binnen is. Subsidieaanvragen zijn al naar de gemeente Leus den, de Gemeente Amersfoort en .Jantje Beton" om ook de afwer king van het gebouw te kunnen bekostigen. Verder zullen de scoutingleden zelf de nodige ac ties moeten ontketenen om aan de benodigde gelden te komen. Groepsvoorzitter Daale ver wacht dat een spiksplinternieuw onderkomen voor de scouting groep al in mei 1983 In ruwbouw opgeleverd kan worden. Met ei gen krachten zal dan een deel van de afwerking gerealiseerd moeten worden. De Manitoba groep heeft inmiddels alle oud leden uitgenodigd om nog één keer een gezellige middag door te brengen In de „oude" clubhui zen. LEUSDEN Jongeren vanaf vijftien jaar, die niet bang zijn in het donker, kunnen vrijdag met een aantal lotgenoten op stap. Het jongerencentrum De Til or ganiseert vrijdag 12 november a.s. weer een dropping. Jongelui worden ergens In de omgeving afgezet en moeten maar zien dat ze nog dezelfde avond terugke ren naar het jongerencentrum. De organisatoren houden er re kening mee dat de laatsten zo rond het middernachtelijk uur terug kunnen zijn. Omdat de organisatie veel tijd vraagt is het absoluut noodzake lijk om zich tijdig aan te melden voor de dropping. Als er zich minder dan twintig deelnemers melden gaat de avontuurlijke tocht niet door. Dapperen kun nen zich nog tot morgenavond aanmelden in De Til, tel 033- 941826. Ook is het mogelijk van avond even langs te gaan in het jongerencentrum dat geopend is van half acht tot elf uur. Verder is er de mogelijkheid om even een briefje in de bus te gooien bij één van de organisato ren J. Traa, Hessenweg 123 in Stoutenburg of R. v.d. Berg, Ha- mersveldseweg 43 te Leusden-c Het inschrijfgeld bedraagt f 3,50 LEUSDEN De stichting Jeugdraad Leusden vergadert donderdag 11 november In de commissiekamer van het oude gemeentehuls aan de Burg. ae Beaufortweg. De aanvang is om 20.00 uur. De agenda vermeldt: 1 Opening en notulen 2 Mededelingen 3 Ingekomen en uitgegane post 4. Afronding van de discussie over begeleiding, ondersteu ning en coördinatie jeugd-en- jongerenwerk in Leusden 5. Rondvraag en sluiting (22.15 uur). LEUSDEN Deze week is begonnen met de aanleg van de bestrating rond het gemeente huls. De werkzaamheden be staan uit het aanbrengen van de definitieve bestrating op De Smidse ter hoogte van het ge meentehuis, het bestraten van de toegang naar het gemeentehuis, de aanleg van een voetpad langs het gemeentehuis en van de par keerplaats tussen het gemeente huis en het aktlviteitencentrum De Korf. De parkeerplaats biedt plaats aan 82 auto's en zal in februari in gebruik kunnen worden geno men. In verband met de bestrating van de Smidse wordt het verkeer naar De Korf, het politiebureau en de aan de Smidse en de We- vershilt gelegen bedrijven tot 12 november omgeleid via de Bur gemeester van der Postlaan en Clarenburg. Gedurende deze pe riode blijft 't Erf bereikbaar via een tijdelijk provisorisch aange legde weg vanaf de Burgemees ter Van der Postlaan. DEZE WEEK IN DE GEMEENTE Zelf bijzonder thuis in tekstverwerking, heeft de kwiekwinkel als komplete kantoor winkel tal van IBM- produkten te koop èn te huur' IBM-schrijf- machines met correctie- toets en verwisselbare letterbolletjes kunt u bij ons kopen èn huren' Ook IBM schrijfmachine linten en schrijfkoppen uit voorraad leverbaar! De kwiekwinkel is veel zijdig' de Kwiekwinkel maakt deel uit van Kwiek, centrum voor tekstverwerking Prinses Julianaplein/ Leusderweg, Amersfoort Telefoon 033-(6)31824. LEUSDEN ZUID EN CENTRUM Dinsdag 9 november 20.00 uur: Bijeenkomst KPO, De Kom, Ha- mersveldseweg Dinsdag 9 november 20.00 uur: Bijeenkomst CVB-zuid, 't Tref punt. Arnhemseweg Dinsdag 9 november 20.00 uur: Vergadering ABZ, raadszaal Dinsdag 9 november 20.00 uur: Thema avond patiëntenvereni ging? Ons Gebouw, Achterveld Woensdag 10 november 20.00 uur: Extra vergadering Planad- viesgroep, expositieruimte, Zwarteweg 16a Woensdag 10 november 20.00 uur: Commissie Financiële en economische zaken, raadszaal Donderdag 11 november 20.00 uur: Bijeenkomst agrarische or ganisaties, De Til Donderdag 11 novëmber 20.00 uur: Vergadering Jeugdraad, commissiekamer. Burg. de Beaufortweg Vrijdag 12 november 20.15 uur: Valleiconcert, De Korf Zaterdag 13 november 20.00 uur: Zangavond Kunst Veredelt, Dorpskerk, Leusden zuid Maandag 15 november 20.00 uur: Planadviesgroep, commissieka mer, Burg de Beaufortweg Groter, maar ook smaakvoller dan u vermoedt. Achter het streng s\ metrische winkelfront van F. II. wacht u een vriendelijk en gastvrij onthaal LEUSDEN - De Leusdense zondagsschildersvereniging „Loysden", die volgend jaar al weer vijf jaar bestaat, gaat van dinsdag 9 tot en met za terdag 20 november werk ex poseren in de gang van de openbare bibliotheek aan de Hamersveldseweg 77. „Loysden" heeft nu 12 leden, 5 dames, 7 heren, zeer variërend in leeftijd. Inmiddels heeft Rietje Wisman het voorzitterschap van de vereniging overgenomen van Joop de Groot, Vrij regelmatig zeker éen keer in de zes weken hebben de leden van „Loysden" kontakt met elkaar. Dat kontakt wordt door alle leden erg op prijs gesteld. Binnenkort hopen ze het kunstzinnige genot eens af te wisselen met het culinaire. Rietje Wisman vindt dat iedereen met aanhang maar es voor een lekker etentje moet aantreden! Gezellig geschilderd wordt er ze ker in de klub. In willekeurige volg orde wil ik u daar iets over berich ten. Van Klaasje Visser, die stille vens, bloemen, clowntjes schildert, is er een aardig schilderij van het Grote Spui met de Koppelpoort in Amersfoort te zien. Het is een lek ker zonnig geheel met goed ge schilderde bomen op de voor grond De Koppelpoort zelf zakt perspektivisch misschien wat in de schouders. Theo Uilenbroek, die kinder kopjes maakt, pentekeningen van de Sint Jozefkerk, die achter in de kerk te koop waren, miniatuuraqua relletjes van stukjes natuur, ge bouwtjes, een sluisje, laat een pri ma geschilderd veldboeket zien, bestaande uit vele soorten bloempjes en grassen. Aardig van kleur, goed van kompositie. Met een wat roodachtige gloed in de achtergrond. Van Diny Pot zag ik een heide- landschapje in olieverf. Helder paars bloeiende heide, gestoffeerd met zilverachtige boompjes, wat wazig geboomte in de verte. Dat al les onder een bewolkte hemel. Een bloemstilleventje, leuk van sfeer, kompositie en plaatsing van de bloemetjes is te zien van de hand van Lous Rigter. Lichtlila as- tertjes met een mooie lichtval op de bloemetjes, zijn geplaatst in een blauw kannetje, waar een fraai glimlichtje op is geschilderd Wim van Woudenberg heeft de Dorpskerk in Leusden-Zuid als een doosvorm van opzij geschilderd, hetgeen een schuin perspektische werking oplevert Natuurgetrouw geschilderd is vooral het kleine to rentje Lex Zuiderwijk heeft in de Al- 1 IJ V - =MC=r Kom kijken, er» ontdek een verrassende kollektie: Fauteuils, banken, kasten, secretaires, salontafels, gordijnstoffen, verlichting, vloerbedek king, (eigen stoffeerden!) garve (in Portugal) geschilderd, een land waar de landschapson- derwerpen voor het opscheppen liggen. Witte huizen op rotspartijen tegen blauwe luchten afstekend. Lex Zuiderwijk geeft er een uitste kend voorbeeld van. Een heel goed schilderij is van de hand van Joop de Groot. Knap geschilderd Goed perspektief. Mooi van kleur, 't Is de boerderij 't Spul, geschilderd toen het spul verlaten was, in de sneeuw met kale bomen tegen een donkere lucht Voortreffelijk is vooral ook de kleur van de sneeuw, een kleur wit die uiterst moeilijk op natuurlijke wijze te treffen is Rietje Wisman schildert graag honden. Dit keer vraagt een large Munsterlander de aandacht. De hond rent door het water met een stok in de bek. Het water is ruim bemeten, de horizon daardoor hoog. De horizonlijn is vol beplant met fris, groen geboomte Van Jeane Huis in 't Veld zag ik bij de voorbezichtiging geen werk. Zij maakt houtsnijwerk. Schildert in olieverf hondjes, stillevens Ook van Bram Schouten die meestal met allerlei soorten in olieverf ge schilderde schepen komt, van Ton Spaink, die poppen landschapjes, boerderijtjes schildert, en Arie Stam, het oudste lid van de vereni ging, die meestal naïef olieverf- schilderwerk inzendt (boerderijtjes, huisjes met honderden kleine steentjes) kon ik geen werk vinden

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3