De Wegwijzer maakt haast met verbouwing aterdag rinsenbal rins Frank egeert de eugd Bijeenkomst Agrarische organisaties Vergadering werkgroep onderwijs uitgesteld Financiële commissie vergadert morgen Oriëntatie- rit AMBC INDONESIE-REIZEN „A.l. politiek neutraal? In de werkwijze proberen we de balans angstvallig in evenwicht te houden" kapsel naar je zin Pa^e Partout J óok maandags geopend Buningh exposeert wandgobelins plaatselijk nieuws^ LEUSDEN - Amnesty Internationals groep Leusden ioudt in de maand november een ledenwerfaktie in on- e gemeente. Een brief en een aanmeldingskaartje zul len daartoe binnenkort bij u in de bus vallen. De groep .eusden hoopt op vele nieuwe leden, die in deze tijd, jaarin steeds meer gevallen van schending van de nensenrechten bekend worden, onontbeerlijk zijn voor iet ondernemen van stappen ter verbetering van het iveral ter wereld naleven van de rechten van de mens. Wellicht ten overvloede volgt hier ;en beginselverklaring over de verkzaamheden. Amnesty Inter- lational is een internationale be weging, die naleving van de men senrechten nastreeft. Zij doet dat loor te werken voor de vrijlating m gewetensgevangenen: man- in en vrouwen, die, waar ook ter ireld gevangen zitten Om hun ilitieke of religieuze overtuiging, is, taal, huidskleur of sexe, mits zij •en geweld hebben gebruikt of tpropageerd. Verder werkt Am- isty International voor een eerlijk •oces voor alle politieke gevange- in, en in alle gevallen tegen mar ringen en de doodstraf. Amnesty iternational baseert haar werk on- ir meer op de universele verkla- ig van de rechten van de mens. mesty International heeft nu nm 200.000 leden in 125 landen. 39 landen is een nationale afde- Haar inkomsten bestaan uit de [en en kontributies van haar le- m en donateurs overal ter wereld, ir haar werk ontving Amnesty iternational in 1977 de Nobelprijs ir de vrede. Daar de voorzitter van Amnes- International Nederland de iusdenaar Dick van Norren is, Ijn wij eens gaan praten met >m. Dick van Norren is nu an- irhalf jaar voorzitter, en blijft it tot mei 1983. De voorzitter ordt telkens voor twee jaar ge- ozen. Amnesty International ederland heeft 60.000 leden en DO plaatselijke groepen, waar in de Leusdense groep er één Deze plaatselijke vrijwilligers- foepen adopteren gevangenen, erven leden ter ondersteuning en hun werk, en proberen geld te zamelen. Op het sekretariaat van de Ne- irlandse afdeling in Amsterdam erken 150 mensen, van wie 20 ilaalde krachten. (Ook het sekre- riaat is in de 70er jaren geheel iqonnen op vrijwilligersbasis). Langzamerhand is Amnesty In ternational een landelijk zó beken de organisatie geworden, dat een enorm aantal mensen daar vrijwillig is komen werken. En er een profes sioneel buro (met bijvoorbeeld een full time persvoorlichter) moest gaan funktioneren om de vele ta ken en werkzaamheden gecoördi neerd te kunnen uitvoeren. (Aan de basis bestaat Amnesty Internatio nal nog steeds geheel uit vrijwilli gers). TAKENPAKKET Dick van Norren is van mening, dat het professionele buro in Am sterdam een zéér goede investe ring is. Er is langzamerhand een uitgebreid takenpakket voor de af deling Nederland gegroeid Er wor den achtergrondstukken geschre ven. Er wordt allerlei materiaal be schikbaar gesteld voor plaatselijke groepen die voorlichtingsavonden willen houden. Er worden achter grondartikelen over alle mogelijke landen verzameld. Er worden fol ders en affiches over de verschil lende landen uitgebracht. Voor al deze werkzaamheden is een pro fessioneel opererende staf nodig. Daardoor kan ook de kwaliteit van het werk verhoogd worden er kan gericht worden geschreven aan be paalde personen, en er kan voorko men worden dat er steeds aan de zelfde personen wordt geschreven. De Nederlandse afdeling doet zelf geen onderzoekingen naar be paalde schendingen van de men senrechten. Geen zélf ook niet aan welke gevangenen geadopteerd moeten worden. Het Nederlandse bestuur heeft daarin niets te zeg gen. Al deze zaken worden cen traal geregeld vanuit Londen. Wordt Amnesty International op enigerlei wijze gesubsidieerd9" is onze eerste vraag aan voorzitter Dick van Norren. ,,Als we het over geld hebben", zegt hij, ,.dan moet je weten dat in Nederland de begroting van Am nesty International 5 miljoen gul den bedraagt, en wij nul cent subsi die krijgen Amnesty International aksepteert géén subsidie, om een politiek vrij beleid te kunnen voe ren. Anders zou het verwijt ons kunnen treffen, dat we een instru ment van een bepaalde regering zouden zijn. 40% van onze inkom sten komt uit de kontributie van on ze leden 60% zijn losse giften RESEARCH 1,6 miljoen gulden van die in komsten blijken regelrecht dóór te stromen naar Amnesty Internatio nal's hoofdkwartier in Londen. Daar werken 160 mannen en vrou wen full-time aan alle researchver- richtingen en ondersteunen de werkzaamheden. Voor ieder groepje landen in de wereld zitten in Londen deskundigen, die de in formatie uit die landen op betrouw baarheid testen. ,,Uit welke werkzaamheden be staat het landelijk en plaatselijk be zig zijn van Amnesty Internatio nal?" Dick van Norren: ,,De basis van de organisatie is de adoptiegroep, die één, twee of meer gevangenen geadopteerd heeft, en daarvoor schrijfavonden organiseert. Deze plaatselijke vnjwilligersgroep doet verder mee aan akties, die interna tionaal gevoerd worden. Soms op thema's soms op bepaalde landen gericht. Nii loopt er een grote aktie, ge richt op de Filippijnen Er zijn vele groepen die daaraan méédoen. Er is daar sprake van bepaalde syste matische schendingen van de mensenrechten. Akties kunnen ook gericht zijn op verdwijningen van mensen. Daar is Argentinië een voorbeeld van. Ook op de Fi lippijnen zijn door deze campagne twee mensen boven water geko men. (Drie mensen bleken dood te zijn) Er lopen ook akties tegen de doodstraf in China, een land dat zeer moeilijk is te bereiken. We be kijken alles vanuit de Rechten van de mens, die in 1948 door alle lan den zijn onderschreven". Waarom wordt bij de adopte ring van gevangenen het criterium aangelegd, dat ze geen geweld ge bruikt of gepropageerd mogen heb ben?" Dick van Norren: ,,Je vermijdt daarmee de diskussie over welke vorm van geweld nog net geaksep- teerd zou kunnen worden, en welke niet. Als je een gevangene zou adopteren die geweld heeft ge bruikt, zou je bovendien je argu mentatie ten opzichte van regerin gen, die geweld gebruiken, ver zwakken. Zelfs met die beperking is het werk van Amnesty Internatio nal al eindeloos1" Iemand als dommee Beyers Naudé, die juist in Zuid-Afrika weer opnieuw voor drie jaar onder de banning order (huisarrest) gaat val len, wordt die ook door Amnesty International geadopteerd9 Dick van Norren: ,,De hele kwestie van de „banningsorder" in Zuid-Afrika geldt als beroving van vrijheid van meningsuiting en vrijheid van beweging, waar tegen Amnesty International protesteert. Het systeem van de „banningsorder" valt duidelijk binnen ons werkterrein. Amnesty International is in alle gevallen tegen vrijheidsberoving, martelingen, oneerlijke procesvoe ring, doodstraf In de Verenigde Staten heeft zich onlangs het geval voorgedaan van een Indiaan, die om politieke redenen was veroor deeld, en wiens procesvoering aan alle kanten rammelde Amnesty International heeft voor deze man de heropening van zijn procesvoering bereikt" HOOGGERECHTSHOF Zou niet bereikt moeten worden dat Amnesty International klachten tegen de schending van de men senrechten kan deponeren bij het Internationaal Hooggerechtshof in Den Haag9" „Alleen regeringen kunnen daar klachten deponeren. Amnesty In ternational kan alleen achtergrond materiaal leveren Amnesty Inter national probeert wél regelmatig missies naar diverse landen te stu ren, die dan met hoge regerings- funktionarissen van gedachten wisselen over dat wat Amnesty In ternational bezighoudt. Er zijn bij voorbeeld waarnemers naar Tur kije gestuurd Aan die missie nam een (gepensioneerde) schout bij nacht deel. De militaire regering in Turkije kon om de ex-militair niet heen Dat werkte goed daar. Anderhalf jaar geleden ging een missie van Amnesty International naar Vietnam. Aan het begin van dit jaar ging er een missie naar Ugan da waar de mensenrechten nog steeds op grote schaal worden ge schonden. De wijze van werken bij zo'n missie is, dat deze een ver trouwelijk karakter heeft. Amnesty International uit zijn bezorgdheid over bepaalde problemen in het land Daaruit kan een briefwisse ling ontstaan, waarin Amnesty In ternational zijn bevindingen vast legt. Amnesty International vraagt dan een reaktie van de betreffende regering op zijn rapport en maakt de gegevens bekend. Dat kan gaan hiivnnrheeld over heroovoedinas- kampen en dergelijke" Er wordt tegenwoordig in be paalde kringen te berde gebracht dat Amnesty Internationaal te een zijdig westers is ingesteld. Dick van Norren „Een heel be langrijk punt is inderdaad Amnesty International is opgezet als wester se organisatie in Engeland De eer ste jaren waren het uitsluitend de Europese landen die dit werk de den. Op een conferentie van Am nesty in Italië waren onlangs echter zo'n veertig landen vertegenwoor digd. De stem van de niet-westerse landen klok daar wel degelijk dóór Japan, Costa Rica, Venezuela. Shri Lanka waren erbij. Er is zelfs een incidentele adoptiegroep in Moskou, hoewel Rusland geen offi ciële afdeling van Amnesty heeft. mensen raken daar steeds meer van overtuigd. Een voorbeeld daarvan is: In Rusland wordt één a twee keer per jaar een uitvoerige aanval gedaan op Amnesty Internatio nal, terwijl in een land als Chili Amnesty International wordt ge zien als een communistische mantelorganisatie. De stelling, dat Amnesty International links of rechts is, is absoluut niet te verdedigen". Dat Amnesty International door (Voor geen enkel land is het uiter aard toegestaan voor eigen land te werken. In Nederland hebben we destijds het geval van de dienstweigeraar Kees Vellekoop gehad Er werd druk uit het buitenland uitgeoefend. Als de Nederlandse regering brie ven uit het buitenland krijgt, is dat heel vervelend. Men is uiteraard gevoelig voor publiciteit. (Als zelfs dat niet bestaat in een land, is er geen enkel wapen' mogelijk. Na- het geval Vellekoop is de wet ver anderd „Is er geen sprake meer van dat er ge wijfeld wordt aan de politieke neutraliteit van Amnesty Internatio nal9" Voorzitter Van Norren: „Poli tieke neutraliteit is in Nederland de laatste tijd steeds minder een probleem. In zijn hele werkwijze probeert Amnesty International angstvallig de balans in even wicht te houden. Dat lukt best, en zijn niet aflatende druk-vanuit-de- hele-wereld suksessen boekt ten aanzien van de vrijlating van poli tieke gevangenen is recentelijk weer bewezen. In augustus en sep tember 1982 werden drie gevange nen vrij gelaten. De 29 jaar oude Gustavo Westerkamp in Argentinië die zonder proces al zeven jaar ge vangen zat De 51 jaar oude Dr. Poh Soo Kaï en de 50 jaar oude Dr. Lim Hoek Siero uit Singapore, die beiden zo'n jaar of zeventien in ge vangenschap vertoefden. Amnesty Internationals groep Leusden doet in de komende we ken een beroep op u dit interna tionale werk te steunen, hetzij door uw geldelijke bijdrage, het zij door uw daadwerkelijke steun. Alleen door niet-aflatende druk van buitenaf kunnen de mensenrechten over de gehele wereld steeds beter beschermd worden I! LEUSDEN/CENTRUM Het mende carnavalsseizoen staat or wat betreft de jeugd in het ten van prins Frans. Zaterdag- ddag kwam hij in het gewo- leven Frans Smal als opper- ofd van de mini Gouden Klom- rs uit een grote kartonnen >os tevoorschijn in de voorzaal de Til. Even tevoren hadden prins artijn en zes jeugdraadsleden scheid genomen. Zij waren de sisschool leeftijd ontgroeid en irhalve „pensioengerechtigd", erigens was het gelukkig niet akelig druk in de Til als wel- iht gevreesd werd. Senioren- ns Goedgemutst moest wer- n en kon het binnenhalen van n jeugdige collega slechts in idachten volgen. Prins carnaval bij de jeugd (in het midden) met zijn gevolg. ACHTERVELD Zaterdag 13 vember zal het Carnavalsel- en 1982/1983 In Puupenkop- land weer van start gaan met I Prinsenbal. Dit feest wordt houden In het 100 gram ge- luw. De zaal Is vanaf 20.00 uur >en. Muzikale medewerking zal Drden verleend door de Hofka- en de groep De Strings, zal die avond niet alleen af- held worden genomen van ins Frans Puup de Vlle maar van enkele leden van de d van Elf en enkele dansma riekes. Om 11 minuten over 11 zal de nieuwe Prins worden geïn stalleerd met zijn nieuwe Raad van Elf en de nieuwe dansmarie kes. Hoe de nieuwe Prins te voor schijn zal komen en wie dit zal zijn is voor iedereen nog een verrassing. Gezien de ervaringen van voorgaande jaren zal dit ook nu weeropeenzeer ludiekewijze gebeuren. Het belooft een ge weldig feest te worden dat men zeker niet mag missen. Degenen die nog nooit Carnaval hebben gevierd, maar een dergelijk feest toch wel eens mee willen maken, zijn van harte welkom. Het carnaval voor het komen de seizoen ziet er als volgt uit: Boerenkielenbal, 22 januari: groot carnaval, 11 februari: op tocht, 13 februari; kindercarna val, 13 februari: tienercarnaval, 14 februari: bejaardencarnaval, 15 februari en halfvastenbal, 12 maart. Het motto voor de te houden optocht Is dit jaar „Achterveld gaat gewoon door". Dat is nou net 't leuke van Passé Partout. Waar je nog echt met zorg wordt gekapt. Voor 'n prijs die bij je portemonnee past. Passé Partout - een kapsalon om van te houden... Lousdon Prinses Irenelaan 19 033 - 9-51153 Amersloorl Muurhuiien 205 7t»j 'I Havik) 033 - 632168 Soest. Dorreslcinweg 8 02155 16966 Depositaire van Pierre Robertnatuurzuivere cosmetica uit Zweden ACHTERVELD/LEUSDEN Donderdagavond 11 november zal er door de A.B.T.B. Achter veld, de U.L.G. Leusden e.o., de C.B.T.B. Leusden e.o. en de A.B.T.B. Hamersveld weer een gecombineerde bijeenkomst worden gehouden. Deze bijeen komst Is toegankelijk voor leden van genoemde organisaties met hun echtgenotes. De plaats van bijeenkomst is De Til te Leusden, de aanvang is 20.00 uur. Deze bijeenkomst zal in tegen stelling tot de vorige bijeenkom sten in het teken staan van een beeld van de"fauna vari twee polders Het is de heer W. de Graaf uit Barneveld. bij de A.BT B. geen onbekende, die deze avond zijn dia-serie „Por tret van twee polders" zal verto nen en toelichten^ Deze serie geeft een beeld van een oude en een nieuwe polder. Natuur en landschap, leven en werken ko men duidelijk in beeld De zaal is open vanaf 19.40 uur"l (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De voor 15 no vember aanstaande geplande vergadering van de werkgroep onderwijs gaat niet door. Wet houder Gljs van Woudenberg, voorzitter van die werkgroep, heeft dit de leden van de werk groep dezer dagen schriftelijk laten weten. De wethouder herinnert er aan, dat in de laatst gehouden vergadering van de werkgroep is gesproken over de structuur van de werkgroep. „Mede naar aan leiding van datgene wat-door uw werkgroep in dit kader naar vo- I ren is gebracht, heb ik gemeend, teneinde één en ander goed te I kunnen overwegen, de vergade- ring van 15 november niet doorte moeten laten gaan", aldus Van Woudenberg De leden zullen binnenkort ho-' ren. wanneer de werkgroep weerj wel bij elkaar zal komen (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Als alles meezit kan begin volgend Jaar een aan vang worden gemaakt met de verbouw van de openbare lagere school „De Wegwijzer" aan de Asschatterweg. Volgens eerdere plannen had de hele verbouwing al achter de rug moeten zijn. De Kleuterschool „Wlp-Wap" had volgens dezelfde plannen inmid dels al bij de Wegwijzer Ingetrok ken moeten zijn. De inspecteur voor het kleuter- en lager onder wijs gooide echter roet in het eten. Tijdens een vorige week ge houden ouderavond werden de ouders van leerlingen op de kleu ter- en lagere school over de huidige stand van zaken inge licht Lange tijd heeft het er naar uit gezien dat de hele bouwkun dige integratie van kleuter- en lagere school vlot verlopen Het door de gemeente Leusden ingediende plan, waarmee ook ouders en leerkrachten zich kon den verenigen, werd op een aan tal punten door de inspectie af gekeurd. Het betrof slechts za ken van ondergeschikt belang Toch moesten er nieuwe teke ningen gemaakt worden. Via in formele kanalen weet de ge meente Leusden al geruimte tijd dat de provincie en het Rijk geen bezwaar maken tegen de kosten die de verbouw met zich mee brengt. Het wachten is echter op de formele goedkeuring door de inspectie voor het kleuter- en lager onderwijs. De heer F. Braaf, medewerker op de afdeling onderwijs van de gemeente Leusden, deed tijdens (advertentie) Houdt u van een goed verzorgd interieur? Dan weet u. dat hot eigen karakter in huis niet slechts door de keuze van meubelen bepaald wordt. Nee. dat eigen sfeertje creëert u pas door niet alledaagse accessoires toe te liassen Wandgobelins zijn bijvoor beeld zulke eigenzinnige interieur stukken. Buningh Interieur toont ze in alle maten en stijlen: van schilderij- j formaat tot hele grote wandvullendc doeken. De mcubel-ambiance waarin dat plaats vindt, geeft een heel goed beeld van wat u er thuis mee zoudt kunnen doen Een zeer verzorgde expositie, uw bezoek meerdan waard. Verlengde Maanderweg 63, Ede..tel. 0K380-I2610. de ouderavond uit de doeken elke hindernissen de gemeente moet nemen om uiteindelijk toe stemming te krijgen voor een bouw of verbouw van een school Blijkens uitlatingen van de be treffende ambtenaar komen er welke maand wel procedurewij zigingen van het één of ander ministerie binnen Alle wijzigin gen hebben slechts één doel: te komen tot verdergaande bezui nigingen. De heer Braaf drukte de ouder commissie op het hart om vooral haast te maken met de procedu res die moeten leiden tot de ver bouw van de school. Het één of ander ministerie zou anders wel eens problemen kunnen gaan maken De Wip-Wap en Wegwijzer werken al geruime tijd nauw sa men. Beide scholen vormen een scholenkoppel en hebben ook al enige tijd één gemeenschappe lijke oudercommissie. Deze oudercommissie moet ech ter plaats maken voor een.zpge- naamde medezeggenschaps raad Wip-Wap en Wegwijzer hebben inmiddels een voorlopi ge medezeggenschapsraad in gesteld welke bestaat uit twee voormalige oudercommissiele- den en twee leerkrachten. Het scholenkoppel vond het echter een nuttige zaak als naast de medezeggenschapsraad ook een ouderraad gaat functione ren, welke geheel uit ouders van leerlingen bestaat. De voorlopige ouderraad zoals die inmiddels is ingesteld staat onder voorzitterschap van de heer R.F.M. Dam, die tevens op zal treden als secretaris. De heer A.C.H. van Peski heeft het voor zitterschap op zich genomen van de voorlopige medezeggen schapsraad. De heer Van Peskl was eerder voorzitter van de ou dercommissie van Wip-Wap en Wegwijzer. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De raadscom missie Financiële en Economi sche Zaken komt morgen (woensdag 10 december) voor de maandelijkse vergadering bij een. Onder voorzitterschap van wethouder Fons Ummels wordt er vanaf 20.00 uur vergaderd in de raadszaal van het gemeente huis. De agenda voor de bijeen komst vermeld: 1. Opening en inventarisatie vragenstellers/ woordvoer ders 2 Mededelingen parkeren De Wetering aanpassing diverse ont- werp-raadsvoorstellen 3 Verslag vergadering 18 ok tober j.l. 4. Meerjarenanalyse 1984- 1987; overzicht doorreke ning van het bestaande be leid en overzicht gehanteer de uitgangspunten en ver onderstellingen 5. Beschikbaarstelling crediet vernieuwing brug in de Leusbroekerweg over Val- leikanaal 6. Verkoop vrije sector kavels in het plan Claeveren- blad/Wildenburg 7 Beschikbaarstelling werk- crediet ten behoeve van het woonrijpmaken van het plan Claeverenblad/Wildenburg 8. Verkeersmaatregelen Es sex. Eikenlaan en Akker hoeve; conceptraadsvoor stel Essex en Eikenlaan bij gaand 9. Beschikbaarstelling crediet ten behoeve van peilonder- zoek Schoolsteegbosjes 10 Beschikbaarstelling crediet ten behoeve van planvoor bereiding riolering Water- loo/Bavoort 11. Beschikbaarstelling werk- crediet ten behoeve van woonwrijp maken Munnik- hove/Bosveld 12. Beschikbaarstelling crediet ten behoeve van het treffen van parkeervoorzieningen in het plan Groenhouten, bij sportzaal De Meent 13. Subsidiëring exploitatiete kort 1982 Stichting De Geut 14. Overdracht ondergrond en schoolgebouw aan het be stuur van de vereniging voor Montessorie-onderwijs 15. Rekening 1981 en 1e wijzi ging begroting-1982 Provin ciale Utrechtse Welstands commissie 16 Begroting-1983 Regionaal Werkplaatschap Amersfoort 17 Rondvraag en sluiting. ACHTERVELD - Zondag 14 november zal door de A.M.B.C. een oriëntatierit worden georga niseerd. Deze rit voor auto en motor wordt gereden onder een eigen regiement. Er kan zowel in de sport- als tourklasse gestart worden. De uitzetters zijn de heer en mevrouw Van de Wetering. Het is de laatste rit van dit seizoen waardoor men ook voor de laat ste maal in de gelegenheid is om de plaats in de clubcompetitie te verbeteren. Van de 7 ritten tellen de 5 best gereden ritten mee voor het clubkampioenschap. Er is ook nu weereen aantal prachtige prijzen te winnen. Tijdens het uitrekenen van de controlekaar- ten zal er een bingo worden ge speeld Inschrijven vanaf 13.30 uur in hotel de Roskam (advertentie) UNITRAVEL - de grootste organisatie in Nederland op het gebied van Indoncsië-reizen - gaf de fotograaf Jan van der Zwaard opdracht een dia show te maken van l'/z uur over Indonesië, waarvan de tekst door Mies Bouwman werd ingesproken. Het resultaat is een prachtige audio-visuele presentatie die laat zien wat een reis met UNITRAVEL inhoudt en hoe boeiend Indonesië is. Maandag 15 november a.s., 20.00 uur in 't Spant te Bussum. Reserveren en toegangskaarten 7,50 bij de kassa van 't Spant, tel.: 02159 - 13949 op werkdagen van 12.00 - 16.00 uur, op zaterdag van 11 00 - 12.00 uur en op de avond zelf vanaf 19.00 uur. Woensdag 17 novem ber a.s., 20.00 uur in zalencentrum Maresca te Utrecht, op het terrein van de nieuwe veemarkt Sartrewcg 1-3, nabij de Berekuil Vrij parkeren Re serveren en toegangskaarten 7,50 bij VVV Utrecht, tel.: 030 - 314132 maandag t/m zaterdag van 09.00 - 18.00 uur en op de avond zelf vanaf 19.00 uur aan de zaal Vrijdag 19 november a.s., 20.00 uur in De Flint te Amers foort. Reserveren en toegangskaarten a 7,50 bij de kassa van De Flint, tel. 033 - 726094 van 13.00 - 15.00 uur en van 16.00 - 18.00 uur en op de avond zelf vanaf 19 00 uur.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5