fx. Centraal kabelnet voor Leusden haalbare zaak Groenaanleg rond nieuw gemeentehuis ANTENNEMAST OP GEMEENTEHUIS, REGELKAMER IN DE KELDER Vallei concert met Arthur Ensemble OLON geeft in Leusden informatie over lokale omroepen BDU IsbI (VRIJWILLIG) ABONNEMENT GAAT TUSSEN f 12,50 EN f 14,50 KOSTEN Vandaag in de Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden DOKTERSDIENST Geen krant ontvangen? Verantwoordelijk redakteur: BERT VOS Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495. b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 14,05 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B V. 1982 - 14e JAARGANG NO. 58 DONDERDAG 11 NOVEMBER Van de redaktie) LEUSDEN - Een centraal kabelnet voor de gehele gemeente Leusden zit er aan te komen, mits de raad binnenkort akkoord tan gaan met een nieuw voorstel van het gemeentebestuur 'nzake de aanleg van een dergelijk net. Zoals bekend moest van een eerder voorstel op dit gebied worden afgezien, omdat overwegende bezwaren bestonden tegen de oprichting van een ruim 80 meter hoge mast aan de Liniedijk bij de Wetering. Sinsdien is de CAI-commissie, door de gemeente ingesteld, legelmatig bijeen geweest om alternatieven te bestuderen, ■en dergelijk alternatief is nu in de vorm van een raadsvoor- slel op tafel gekomen. In dit voorstel wordt uitgegaan van de aanleg van een centraal kabelnet voor de gehele gemeente Leusden door Siemens Nederland, waarbij de centrale mast op het nieuwe gemeentehuis zal worden geplaatst. In de kel- Jer van het gemeentehuis zal de benodigde regel-apparatuur versterkers worden ondergebracht. In het voorstel wordt voorlopig uitgegaan van zes TV-kanalen (waarvan één vrij (anaal) en 18 FM-kanalen (radio). De mogelijkheid wordt be ien om ook de Belgische TV-programma's in het pakket op te lemen. Overigens zal de door Siemens geïnstalleerde appa- atuur geschikt zijn voor meer dan 30 TV- en 24 FM-kanalen. fia een relatief geringe ingreep kan op een later tijdstip wor- len overgegaan op méér kanalen dan de nu voorgestelde zes, ndien daaraan behoefte mocht bestaan. Het nu gekozen sys- eem voor een centraal kabelnet biedt voldoende capaciteit im alle toekomstige ontwikkelingen het hoofd te bieden. In- lien de raad nog dit jaar positief beschikt, kan volgend jaar eeds worden gestart met de aanleg van het kabelnet. De ealisering daarvan zal ongeveer twaalf maanden in beslag lemen. Volgens berekeningen zal de abonnementsprijs per ansluiting tussen de 12,50 en 14.50 komen te liggen per ïaand. Aansluiting zal niet verplicht zijn. Het systeem voor iet er In om niet-abonnee's (ook al heeft men wel een aanslui- ng) af te kunnen sluiten voor doorgifte van de TV- en rad'o- irogramma's, op dezelfde manier zoals ook een telefoon kan vorden afgesloten. 8MMÜ KAST De centrale mast voor het eusdens kabelnet zal op het leuwe gemeentehuis worden eplaatst. Hiervoor zijn reeds bij bouw voorzieningen getrof- in. De mast zal ongeveer veer- gtot vijftig meter hoog worden, i centrale regelapparatuur van (t kabelnetsysteem zal onder- ebracht worden in de kelder an het nieuwe gemeentehuis, feze apparatuur biedt ook de togelljkheld om via het vrije ka- aal plaatselijke uitzendingen te legen. Om zo nodig ook zelf vla et vrije kanaal mededelingen te linnen doen aan de bevlklng, )t het in de bedoeling van de emeente om een eenvoudige »art-wit camera met toebeho- in aan te schaffen. Eenvoudige «sten kunnen vla een zoge- aamde tekstgenerator worden rergebracht naar het vrije ka- ul. IIEUWE ONTWIKKELINGEN Op het gebied van elektronische edia, lokale, regionale en satel- elomroep is een stormachtige ont- Wteling gaande Hoewel politiek tzien nog geen besluiten zijn ge- amen, ziet het er naar uit, dat de sderlandse TV-kijker in de nabi|e ekomst een veel groter aanbod aa verwachten dan nu nog het ge- is. Mede onder de druk van de ammercièle omroep-organisaties vilen Nederland (zoals RTL-Lux- 'burg) zal de regering beslissin- m moeten nemen. Beslissingen hel gebied van lokale en regio- Ie omroep, maar ook ten aanzien heen uitbreiding van het aantal te laten buitenlandse zenders het vaderlandse net. Ook de *nst van satelliet-televisie zal een Weihouder Jan Wagenaar (VVD): We doen hel of we doen hel niet We gaan hel niel half doen. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BOU| Verschijnt dinsdag en donderdag In de gemeente Leueden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaaru9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Het nieuwe gemeentehuis aan 'I Erf zal hel centrale punt worden, van waaruit het nieuwe centrale kabelnel zal worden geregeld Hier komt alle belangrijke apparatuur te staan en op hel gemeentehuis komt een 45 meter hoge mast. nodig voor de ontvangst van TV- en radio-zenders. een geheel nieuw kabelnet voor de gehele gemeente Leusden is dan goedkoper en efficiënter. ROZENDAAUSCHUTTER- HOEFLAAN/STOUTENBURG In het raadsvoorstel wordt naar voren gebracht, dat één wijk vooralsnog niet in het totale kabelnet van Leusden zal wor den opgenomen. Dat is de wijk Rozendaal. De twee centrale an tenne-Inrichtingen in deze wijk zijn In het beheer bij de Groen- stichting Rozendaal. Voor zover bekend en voor zover uit het raadsvoorstel valt op te maken, Is het bestuur van deze stichting vooralsnog niet van plan om straks mee te gaan doen aan het gemeentelijke kabelnet. Overi gens zijn de desbetreffende CAI's eveneens sterk verouderd. Ook de bewoners van de Schut- terhoeflaan en Stoutenburg zullen buiten het nieuwe kabelnet vallen. Uit de enkele jaren geleden gehou den enquête onder de bewoners van Leusden is gebleken, dat de bewoners van zowel Stoutenburg als de Schutterhoeflaan in meer derheid weinig voelden voor aan sluiting op een eventueel centraal stempel zetten op het totale om roepbeleid in Nederland. Volgens deskundigen ziet het er naar uit, dat we binnen een tijdsbestek van zo'n vijf jaar zullen kunnen beschikken over in totaal twintig TV-zenders uit binnen- en buitenland, waaronder zes Duitse zenders, vier Belgische, vier Britse en drie Franse Daar naast zullen de mogelijkheden voor lokale en regionale televisie- en ra dio zijn verruimd, zodat de kabel- net-abonnee over een aantrekke lijk aanbod van radio- en TV-pro- gramma's kan beschikken. Het ka belnetsysteem, dat Leusden van plan is te gaan realiseren, is volle dig geschikt om die toevloed aan nieuwe programma's op te kunnen vangen In principe is het mogeli|k om maximaal 42 kanalen te gebrui ken. Andere ontwikkelingen, zoals abonnee-TV (programma's naar keuze voor betaling per program ma), kabelkrant, twee-richtingen- verkeer (waarbij ook de kiiker thuis boodschappen via de kabel kan versturen) kunnen - indien daar aan de behoefte bestaat - in het systeem worden ondergebracht Waarbij kan worden aangetekend, dat in de 18 FM-kanalen die in eer ste instantie zijn voorzien, ook een rechtstreekse verbinding met de Tweede Kamer zit, de zogenaam de Tweede Kamerlijn Als u daar aan behoefte hebt kunt u via de radio de uitspraken van onze poli tieke vertegenwoordigers recht streeks in de huiskamer ontvangen op het moment dat ze uitgesproken worden. Wanneer het aktueel wordt, kan ook een schotel op het gemeente huis worden geplaatst voor de ont vangst van satelliet-uitzendingen. Het systeem is hierop berekend. KABELVERBINDINGEN Naast de eigen mast op het ge meentehuis is het in de toekomst ook mogelijk om via omliggende gemeenten programma's op te ne men in het Leusdense kabelnet De gemeente Amersfoort heeft plan nen om via een straalverbinding vanuit Utrecht o.m de Belgische programma's op haar nog aan te leggen kabelnet te zetten De mo gelijkheid is aanwezig om t.z.t. die programma's weer van Amersfoort af te nemen. Verder is de NC Case- ma bezig met een kabelverbinding vanuit Zeist vla Woudenberg naar Scherpenzeel, waardoor de aan sluiting op deze kabelverbinding van Leusden via Leusden-zuid eveneens tot de mogelijkheden gaat behoren, indien deze plannen doorgaan LOKALE EN REGIONALE OMROEP Afhankelijk van politieke beslis singen zal het mogelijk zijn. indien de Leusdense plannen door zullen gaan, om ook op lokaal- en regio naal niveau programma's voor ra dio en televisie te brengen. Reeds in de eerste aanzet van het sys teem is - zoals gezegd - voorzien in een vrij kanaal. Dit kanaal kan - naast gemeentelijke informatie - ook lokale en regionale program ma's naar de huiskamer brengen (radio- en TV) De twee in Leusden opererende omroepen, de Lokale Omroep Leusden (LOL) en de Re gionale Omroep Midden Nederland (ROM) krijgen daardoor - indien ook de rijksoverheid de mogelijk heid daartoe biedt - de ruimte om programma's uit te zenden. In het gemeentehuis zullen daarvoor voorzieningen worden getroffen DE AANLEG De aanleg van het kabelnet zal - indien de raad positief over het voorstel beslist - al snel van start kunnen gaan. Binnen enkele maanden kan dan daadwerkelijk met het leggen van de kabels wor den begonnen Voordat het echter zover is, zal eerst door Siemens Nederland, die het systeem aan- legt, een enquête worden gehou den onder de bewoners van de ge meente Leusden. Hierin zal wor den gevraagd wat de wensen zijn van de bewoners ten aanzien van de aanleg. Deze enquête zal te vens een wervend karakter dragen. Tijdens de aanleg zal in nauw over leg met de bewoners kunnen wor den vastgesteld waar de kabels ge legd moeten worden om eventuele schade aan bijvoorbeeld de tuin zo gering mogelijk te houden Even tuele schade wordt overigens door Siemens vergoed. Het ligt in de bedoeling om tij dens de aanlegperiode, die onge veer twaalf maanden zal duren - voor de nieuwe abonnees géén aansluitkosten in rekening te bren gen. Nadat het kabelnet voltooid zal zijn, zullen die aansluitingskos- ten voor nieuwe abonnee s wel in rekening worden gebracht. Oven gens is de centrale antenne-inrich ting voor de Tweede Fase (Akker hoeve-Noordwijck, Zwamenburg Munnikhove/Bosveld en Claeve renblad/Wildenburg) al geheel voorbereid om het nu te realiseren kabelnet. Voor die wijken zullen weinig of geen voorzieningen ge troffen te hoeven worden. Het gaat voornamelijk om de oudere wijken van Leusden, Achterveld en Leus den-zuid Die wijken, evenals Ach terveld en Leusden-zuid, zijn mo menteel aangesloten op inmiddels sterk verouderde wijk-CAI's of zijn afhankelijk van eigen antennes op dak. Het gemeentebestuur gaat er van uit, dat al deze systemen bin nen afzienbare tijd toch vervangen zullen moeten worden om een goe de ontvangstkwaliteit te kunnen bliiven garanderen. Aanleg van kabelnet. Tenzij deze bewoners alsnog in meerderheid te kennen geven mee te willen doen, zal aan hen voorbij gegaan worden Wat overigens wèl betekent, dat aan sluiting op een later tijdstip (na rea lisatie) voor deze bewoners erg veel kosten met zich mee zal bren gen. Diezelfde overweging geldt overigens ook voor de wijk Rozen daal Naast de kosten van kabel- aanleg zullen dan ook aansluitkos ten in rekening worden gebracht OP VRIJWILLIGE BASIS Het abonnement op het centrale kabelnet van Leusden is niet ver plicht. Men kan op vrijwillige basis abonnee worden. Ook hoeft men een aansluitingsdoos op de kabel in eigen woning niet toe te staan, LEUSDEN - Nu de bouw van het gemeentehuis zijn voltooiing nadert kan er begonnen worden met de inrichting van het terrein eromheen. Op dit moment wordt al hard gewerkt aan de bestra ting en ook met de groenaanleg is een eerste begin gemaakt door het overplanten van zes al wat grotere bomen. Bij vijf van deze zes bomen gaat het om linden, die tot nu toe aan de Torenakkerweg stonden. Oor spronkelijk maakten ze deel uit van de beplanting rond het voormalige noodwinkelcentrum. Op den duur zouden ze daar te dicht op elkaar komen te staan, reden waarom er vijf tussen uit gehaald zijn Vier daarvan zijn de afgelopen weken reeds naar hun nieuwe standplaats aan de Burg. van der Postlaan overgehaald, met de vijfde is dat dinsdag gebeurd In de tuin voor de trouwzaal van het nieuwe gemeentehuis, is inmid dels ook een volwassen trompet- boom geplant Deze is afkomstig uit de tuin van het huidige ge meentehuis. als men dat niet wil. Het wordt ove rigens wèl aangeraden om die aan sluiting in ieder geval te laten reali seren, omdat dit op een later tijdstip erg kostbaar kan zijn als men als nog mee wil doen. DECEMBER IN DE RAAD Het voorstel van b. en w. over de aanleg van één kabelnet voor geheel Leusden zal eerst in de verschillende commissies wor den besproken. Dinsdagavond was dat het geval in de commis sie Openbare Werken en Ruimte lijke Ordening (aangevuld met de CAI-commissie en andere raadsleden). Het voorstel zal In de komende periode worden be handeld in de commissie Wel zijn, Algemene en Bestuurlijke Zaken en Financiën. Het ligt in de bedoeling om in de december- vergadering van de raad een be- sluit te nemen. Of de raad in meerderheid achter het voorstel zal staan, is op dit moment nog niet zeker. Met name het PvdA heeft nog haar twijfels ten aanzien van ver schillende aspekten die bij de aan leg en het gebruik van het kabelnet mee zullen spelen, terwijl ook de fraktie van het CDA niet zonder meer achter het voorstel staat. Fraktiewoordvoerder Henk van der Sloot vond, dat uitgebreid overleg binnen de fraktie over deze belang de zaak noodzakelijk zal zijn. Wethouder Wagenaar was het dui delijkst: ,,We hebben nu jaren ge wacht met een nieuw voorstel over een centraal kabelnet nadat ons eerste plan niet door kon gaan. Dat heeft z'n voor- en z'n nadelen ge had Aan de ene kant is de techni sche ontwikkeling doorgegaan, waarvan we nu kunnen profiteren, aan de andere kant zijn de kosten ook blijven stijgen. We kunnen nu niet langer wachten. Allerlei ontwik kelingen komen nu op ons af Ont wikkelingen, waarvan we profijt kunnen trekken als we tijdig gereed zijn met ons kabelnet. Er zal nu een keuze moeten worden gemaakt. We doen het of we doen het niet. Er zal geen sprake van kunnen zijn dat we het half gaan doen Als de raad positief beslist, zullen de inwoners van Leusden echter niet vóór begin 1984 kun nen profiteren van de mogelijk heden, die een centraal kabelnet te bieden heeft. Bert Vos LEUSDEN Het populaire Arthur Ensemble, dat onlangs nog een succesvole radio-uit zending verzorgde vanuit het Kurhaus In Scheveningen, zal op vrijdag 12 november een concert verzorgen in het aktiviteitencen- trum De Korf. De organisator is de stichting Valleiconcerten. Het Arthur Ensemble bestaat uit een blazerskwinter, geassis- terd door een pyanist. Uitge voerd worden werken van Beet hoven. Vila Lobos en Jacob. Het concert begint om 20 15 uur. Kaartverkoop is aan de zaal. De toegangsprijs bedraagt 10 gul den, voor houders van een CJP of 65plus-kaart f 7,50 Structuurplan erger dan natuurmonument 3 Sport5 Loep op Leusden 7 Kantlijn7 Film9 03425-1222 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De OLON (Organi satie van Lokale Omroepen In Nederland) biedt op woensdag 24 november a.s. belangstellen den de gelegenheid zich te Infor meren over het fenomeen lokale omroep. Dat gebeurt In het ge bouw van de speeltuinvereni ging „Blljhof" aan de Ansfrldus- laan, waar de OLON een be stuursvergadering houdt. Na af loop van die vergadering, om on geveer half negen, kunnen be langstellenden vragen over loka le omroep stellen aan de be stuursleden. De OLON is een overkoepelend orgaan van lokale omroepen in Ne derland. waarbij thans iets meer dan twintig lokale omroepen zijn aangesloten. Daarbij ook de Lokale Omroep Leusden (LOL), die pogin gen in het werk stelt om in Leusden als lokale omroeporganisatie te gaan funktioneren Zo zijn de be stuursleden van de LOL momen teel in de weer om een adviesraad op poten te zetten en hun plannen een financiële onderbouwing te ge ven. Bij de OLON nam men onlangs het besluit om bestuursvergaderin gen telkens in de vestigingsplaats van een van de aangesloten lokale omroepen te houden. De bedoeling van die opzet is om overal in het land meer bekendheid te geven aan de lokale omroepen. Als eerste gaal dat nu gebeuren in Leusden. Omdat de ruimte in het gebouw van Blijhof beperkt is, moeten belang stellenden zich vantevoren aan melden Dat kan via Postbus 162. 3830 AD Leusden Bij de bijeenkomst in Leusden zal ongetwijfeld worden terugge vallen op gegevens van een sym posium, dat volgende week zater dag (20 november) door de OLON wordt georganiseerd. In een van de collegezalen van de Katholieke Universiteit in Nijmegen zullen ver tegenwoordigers van onder meer de Vereniging Nederlandse Ge meenten. de PTT, de BUMA en de OLON zelt verschillende aspekten van het onderwerp lokale omroep onderdeloepnemen. 'sMiddagsis er een paneldiscussie, waaraan mediaspecialisten van PvdA. CDA, VVD en D'66 medewerking zullen verlenen. Wie voor dal symposium belang stelling heelt, kan contact opne men met Pieter de Wit, secretaris van de OLON, tel 080-515546 Rozendaallaan 9 Leusden-C. Wanneer u voor dinsdaq- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1