Interim-directeuren analyseren problemen van Keurslagercentrale „Vredesonderwijs in het algemeen gewenst" Proef met nieuwe methode van onkruidbestrijding VVD-staatssecretaris Ginjaar-Maas: Planadviesgroep vindt bezuinigingen Muziek school onvermijdelijk AANZIENLIJK VERLIES LEIDT TOT REORGANISATIE BDU Vandaag in de Leusder Krant Vergadering werkgroep Milieu-educatie i Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden ITT" FOTO-KOPIE NODIG? Geen krant ontvangen? SB Verantwoordelijk redakteur: BERT VOS Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495. b.g.g (03420) 16141 Telex B.D.U 40261 Giro 871441 Abonnement 14,05 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DINSDAG 16 NOVEMBER 1982 14e JAARGANG NO. 59 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De Keurslagercentrale BV in Leusden Iwordt momenteel gerund door twee interim-directeuren Idie in opdracht van de Keurslager Organisatie de proble- Imen binnen de centrale moeten analyseren. De aanstel- ring van de tijdelijke directie is gebeurd nadat de direc- Ileuren J. Osinga en G. Mulder ontslag hadden genomen. Volgens de Keurslager Organisatie, waarbij 600 onderne mingen uit Nederland en 130 uit België zijn aangesloten, Iverschilden Osinga en Mulder fundamenteel van mening Imet de Raad van Commissarissen over beleidsaanpas singen binnen de Keurslagercentrale in Leusden. Begin oktober van dit jaar Ikwam het eerste teken van de [beleidsaanpassingen (reor ganisatie) naar buiten. De Islagerscentrale diende een lontslagaanvraag voor elf van Ihaar zeventig personeelsle den in bij het Gewestelijk Ar beidsbureau in Amersfoort. ontslagen zijn volgens de |organisatie het gevolg van de Igemene economische te- luggang. De Keurslagercen- |irale BV kampt daarom met (en aanzienlijk verlies, dat |uiteindelijk heeft geleid tot de organisatie. De herstruktu- rering binnen de Keurslager Organisatie moet volgens het (Stuur en de ledenraad er x>k toe leiden, dat de indivi- luele slagers meer bij het be- 'J van hun organisatie wor- i betrokken. ..Gezien het verschil van in zicht over de beleidsaanpassin gen werden de heren Osinga en Mulder met de eerstaangeweze- nen geacht om aan de commer ciële organisatie van Keursla gers verder leiding te geven Tus sen de Raad van Commissaris sen en de beide directeuren is overleg gepleegd over de beëin diging van de arbeidsovereen komsten van laatstgenoemden", aldus het officiële commentaar van de Keurslager Organisatie Na het vertrek begin oktober van de tweekoppige directie zijn de heren R W. Schuitema en J Groot van het bureau BCG Inte rim Managements ingehuurd Deze organisatiespecialisten verzorgen nu de dagelijkse lei ding van de Keurslagercentrale en zullen proberen de problemen te analyseren Hoe lang ze aan blijven is nog onbekend. Ze zul len wel nauw betrokken worden Het een aar oude gebouw van de Keurslagercentrale BV aan de Amhemseweg. De verhuizing van Amersfoort naar Leusden wordt als een van de oorzaken gezien van het aanzienli/ke verlies dat de centrale heeft geleden. bij de voordracht van één nieuwe directeur Een tweemans directie zit er vanwege de beoogde orga nisatiestructuur en de kosten niet meer in KOERS Hoe groot zijn de (financiële) problemen van de Keurslager centrale die onder meer de 'denktank' voor de leden Keur slagers wordt genoemd9 Inte rim-directeur Schuitema ..Er is geen gevaar dat het schip kap seist. Wij zullen ervoor zorgen dat het in de koers blijft" Cijfers wilde hij niet noemen, omdat hij zich daartoe niet voelt geroepr r Schuitema beaamde dat het 'niet kapseizen' van de Keurslager centrale het gevolg is van de gedwongen ontslagen en bezui nigingen binnen deze werkmaat schappij van de Keurslager Or ganisatie Over de huidige gang van zaken in de centrale zegt de tijdelijke ingehuurde directie een ..redelijk intensief overleg te hebben met de werknemers" Eén ding wil Schuitema bena drukken ,.De consument hoeft niets te merken van de beslom meringen binnen de Keurslager Organisatie De voorzitter van deze vereni ging. G H van Woudenberg uit Almelo, wilde desgevraagd even als de interim-directie niet met harde cijfers over het verlies van de Keurslagercentrale komen ..Ik kan u wel verzekeren dat het verlies aanzienlijk is", aldus Van Woudenberg. In hoeverre de kosten van het nieuwe gebouw van de centrale in Leusden daar in meegespeeld hebben, kan hij niet exact zeggen Van Wouden berg weet wel dat de verhuizing van de noodbehuizing in Amers foort naar het moderne onderko men in Leusden. dat naar schat ting tussen de drie en vijf miljoen gulden heeft gekost, een van de oorzaken van het verlies is ge weest KETTING Desgevraagd liet de voorzitter van de Keurslager Organisatie weten, dat de voormalige direc teuren Osinga en Mulder niet van wanbeleid worden beschuldigd ..Er was gewoon een menings verschil over de beleidsaanpas singen Of zij daardoor aan de ketting zouden worden gelegd9 Nee. dat niet", aldus Van Wou denberg Hij sprak de vraag te gen of het aanzienlijke verlies van de centrale wordt afgewen teld op de aangesloten Keursla gers. Van Woudenberg: ..Het is juist dat de contributie die ze moeten betalen aan de centrale hoger wordt, maar dat heeft niets te maken met het geleden ver lies" De Keurslagercentrale BV be staat nu 15 jaar en is sinds een jaar gevestigd aan de Arnhemse- weg in Leusden. De aangesloten slagers kunnen daar aankloppen voor marketing-onderzoek. ad- ministratiehulp, voorlichting en vleesdistributie, met name ver pakt vlees met het Keurslage- rembleem De inkomsten van de centrale bestaan uit hoofdzaak uit de contributies en uit de ver koop van het verpakte vlees De dalende verkoop van vlees en de stijgende lasten van de centrale (waaronder die van het nieuwe gebouw) worden gezien als de belangrijkste oorzaken van de problemen binnen de Keursla gercentrale BV De aangesloten slagers verwachten echter dat door een scherpere inkoop - waarbij wordt gedacht aan de import van kwalitatief hoog staand vlees uit Frankrijk - en een verdere serviceverlening aan de slagerijen, zij in staat zullen blijven hun positie te handhaven ondanks de toenemende druk op de inkomens. LEUSDEN - De afdeling Plant enen van de Dienst Gemeen- twerken is op beperkte schaal 'i wijze van proef met een nieu- methode van onkruidbestrij ding begonnen. Deze proef houdt in dat bladafval wordt aan gebracht tussen de jonge be planting in nieuwe plantsoenen. De laag bladafval moet voorko- Onafhankelifk nieuwsblad voor de gemeente Leusden ouui Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur ■•opaod. Zaterdags gesloten. men dat onkruiden de kans krijgen te ontkiemen Tevens zorgt het blad ervoor dat er een humusrijke laag ontstaat, waar niet élleen de beplanting baat bij heeft, maar ook allerlei bodemorganismen en de vogels, die hier veel voedsel vin den Het omzetten van het blad in humus neemt ongeveer een perio de van drie jaar in beslag In die periode is de beplanting zo groot geworden, dat de bodem eronder zo weinig licht en lucht krijgt dat onkruid nauwelijks nog een kans krijgt De nieuwe methode is niet al leen milieuvriendelijk, maar le vert naar verwachting ook een bezuiniging in de onderouds- kosten op. omdat deze methode van onkruidbestrijding het schoffelen in plantsoenen over bodig maakt. In afwachting van de resultaten blijft de proef voor lopig beperkt tot enkele plaatsen in de wijk Langenbeek en op het Valleisportpark. (van een onzer verslagge vers) LEUSDEN - „In het alge meen zou vredesonderwijs gewenst zijn, mits daarbij geeneenzijdige voorlichting plaatsvindt." Dat schrijft de VVD-staats secretaris van Onderwijs mevrouw N. J. Ginjaar-Maas in een brief aan de Leusde- naar Pieter Arts. Arts had, als lid van het Vredesplat- form Leusden, het hoofdbe stuur van VVD en CDA ge vraagd om hun visie op de paragraaf in het beleidspro gramma van het Leusdense college van B. en W., waarin vredesonderwijs op openba re scholen onaanvaardbaar wordt genoemd. De fracties van VVD, CDA en SGP/GPV hebben een der- delijke passage in het voor de ze raadsperiode opgestelde beleidsprogramma onder schreven. Arts wilde wel eens weten, wat de hoofdbesturen van VVD en CDA daar van vin den. Van het CDA heeft hij nog geen antwoord ontvangen, voor de VVD werd de brief beantwoord door mevrouw Ginjaar. Overigens was zij op de datum van beantwoording nog geen staatssecretaris, maar lid van de Tweede Ka merfractie van de VVD Arts legde de navolgende vragen voor: ,.1 Welk is het standpunt van de VVD jegens het opnemen van vredesonderwijs binnen de leerplannen voor open- baaar onderwijs9 Acht u het een taak voor de gemeentebe sturen zorg te dragen dat dit wordt opgenomen in school werkplannen? Zo nee, op grond waarvan is het naar uw mening niet gewenst? Deelt u mijn opvatting dat er een discongruentie is tussen het gereleveerd raadsbesluit en het standpunt in het be leidsprogramma? 2. Bent u van mening - gesteld dat u het eens bent met de ge meentefractie van uw partij in Leusden - dat vredsopvoeding en vredesonderwijs passen in het denken en de geestesge steldheid van het liberalisme, dat uw partij voorstaat? 3. En. mocht u die mening zijn toegedaan dat een en ander buiten het onderwijs moet wor den gehouden, hoe kijkt u aan tegen de (bijgesloten) resolutie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die ook in Nederland regardeert en waarin wordt uitgenodigd de vredesidealen temidden van als tussen alle naties en volkeren te herdenkenen ver sterken in het bijzonder door middel van het onderwijs?" En mevrouw Ginjaar ant woordt „1 In het algemeen zou vre desonderwijs gewenst zijn, mits daarbij geen éénzijdige voorlichting plaatsvindt Het bevoegd gezag is autonoom om vredesonderwijs in het schoolwerkplan op te nemen Met name binnen het Open baar onderwijs zal echter goed gelet dienen te worden op plu riformiteit in informatie Ik acht de discongruentie tussen het door u geleverde raadsbesluit en het standpunt in het be leidsprogramma een zaak die rinnen de gemeentelijke poli tieke groeperingen zal moeten worden uitgevochten 2. Vredesonderwijs etc. past heel goed in het denken van liberalen, mits voldaanis aan het uitgangspunt pluriformiteit in informatie 3. Vraag 3 behoeft in het licht van het bovenstaande geen beantwoording." Overigens is er voor belang stellenden voor vredesonder wijs morgenavond een interes sante bijeenkomst De ge meenschappelijke schoolraad voor het openbaar onderwijs organiseert een informatieve avond over dit onderwer Woensdag (17 november) vanaf 20.15 uur in De Korf. Plan adviesgroep: ambulant functionaris niet meer nodig 3 Wijkvereniging Rossenberg vierde tienjarig bestaan 5 Nieuwe prins carnaval in Leusden en Achterveld 5 De Mens en z'n hobby: Fie 5 van Leen maakte poppenhuis. 7 Leusdense scholen blijven Gemeente stelt honden enkele uitzondering na open. belastingcontroleur aan 7 Alleen De Bongerd zal vrijdag Gevoelige nederlaag dichtgaan in verband met de Rodazondag 9 staking van de leerkrachten 3 Sportnieuws 9 LEUSDEN De werkgroep Milieu-educatie van het CML houdt donderdag 18 november oor» uprnariprinn in de commis siekamer in het oude gemeente huis aan de Burg. de Beauforl- weg. Aanvang 20.00 uur. De agenda vermeldt: 1Opening 2. Notulen d d 21 oktober 1982 3. Mededelingen en ingekomen stukken 4 Schoolprogramma 5 Huisvuil 6 Publicaties 7. Coördinatieteam 8 Rondvraag 9. Sluiting LEUSDEN De Planadvies groep zal de gemeente adviseren op de muziekschool te bezuini gen. Dit bleek tijdens een extra gehouden vergadering ov»r dit onderwerp. Deze maatregel wordt noodzakelijk, omdat door het Invoeren van een nieuwe sa larisregeling niet voldoende geld beschikbaar is. Op deze verga dering waren bestuursleden, do centen, ouders en de dlrekteur van de muziekschool aanwezig. Zij gaven nadere informatie over de gevolgen die deze beslissing zou kunnen hebben. Met name werd door hen gewezen op de kwaliteitsgrens van de muziek school, die op een aanvaardbaar nivo moet blijven. Het feit dat ouders veel voor muziekonder wijs moeten betalen heeft tot ge volg gehad dat de vraag met 7% is afgenomen. Een bijdrage-ver- hoging lijkt daarom ook geen oplossing te kunnen bieden. De leden van de Planadvies groep toonden wel begrip voor de argumenten van de mensen van de muziekschool. Unaniem was men van mening dat een goede salansregeling er nu moet komen, maar om hiervoor het benodigde bedrag van f 190 000.— op te brengen blijkt niet mogelijk. In plaats daarvan werd gekozen voor een bedrag van f 82 000,— Het tekort van f110.000,— zal binnen de Mu ziekschool zelf gevonden moe ten worden Hierdoor zal het aantal lesuren beperkt moeten worden Eén van de docenten van de Muziekschool wees erop. dat de ze beslissing tot gevolg kan heb ben dat een aantal leerlingen naar huis moet worden gestuurd en er voor een aantal leerkrach ten geen werk meer zal zijn Ook de PvdA-leden van de planad viesgroep hadden moeite met een dergelijke beslissing en stemden tegen het advies Zij waren van mening dat de kosten van het invoeren van de rechtpo- sitieregeling voor rekening van de gemeente behoren te komen en dat daarna in overleg met de Muziekschool bekeken zou moe ten worden waarop wel bezui nigd kan worden De voorzitter van de planad- viesgroep beaamde dat elk be sluit konsekwenties heeft, maar dat een andere oplossing niet mogelijk is Hij kreeg hierin steun van de overige leden, zodat het advies om de rechtspositierege ling in te voeren, maar de kosten hiervan slechts tot f82.000.— te subsidiëren aan B en W zal worden uitgebracht Nadat deze beslissing was ge nomen moesten de konsekwen ties hiervan besproken worden. De f82 000.— extra die de Mu ziekschool nodig heeft moeten elders in het sociaal culturele werk worden bezuinigd Hiermee had een aantal leden grote moei te. maar men wilde zich toch aan de gemaakte afspraak houden Besloten werd het college te adviseren dat bezuinigingen in eerste instantie gezocht moeten worden in de sociaal culturele sektor en dari wel bij het voorge nomen nieuwe beleid Aangeven welke posten geschrapt moeten worden, wilde de Planadvies groep niet. Daarom zal het colle ge worden gevraagd aan te ge ven waarop zij vinden dat bezui nigd moet worden, waarna de Planadviesgroep bereid is hier over advies uit te brengen Met deze formulering van het advies wil de planadviesgroep aangeven dat zij het wel eens is met de afspraak dat bezuinigin gen binnen de eigen sektor ge vonden moeten worden, maar dat zij niet wil beslissen of dit inderdaad kan. Mocht dit niet het geval zijn dan zal een andere oplossing moeten worden ge zocht Eén van de PvdA-leden meen de nu reeds dat in de sociaal culturele sektor een dergelijke bezuiniging gevonden kan wor den en stemde daarom tegen. De genomen beslissingen over de uit te brengen adviezen lijken nu al bepalend voor het uiteinde lijke besluit over de voorgeno men bezuinigingen in de ge meenteraad. De Planadvies groep bestaat uit deskundige vertegenwoordigers uit de poli tieke partijen. Raadsleden ne men ook aan deze groep deel. al hebben zij geen stemrecht. De ingenomen standpunten lijken al met de achterban te zijn bespro ken. Hoewel het wellicht niet in de bedoeling ligt van het werk van deze groep, lijken de kaarten voor de komende behandeling in de gemeenteraad al geschud. i Rozendaallaan 9 Leusden-C. TèukêncêntrunT P.G. Bronkhorst, zie pag. 8 Wanneer u voor dinsdaa- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1