Je moet een neus hebben voor al dat ;oort materiaal waar je iets van kan maken" cMmcnm(wSSy) lieuwe Rabobank irordt vrijdag fficieel geopend Gemeente stelt hondenbelasting controleur aan Kunst Veredelt hield zangavond vJp HET POPPENHUIS VAN FIE VAN LEEN vGcn; teressante zing over uthanasie Weinig kans op kampioenschap tafeltennis bij Avanti Uit het ziekenfonds? De VGCN heeft de komplete ziektekostenverzekering met verrassend lage premies. Vul nü de bon in! -9^ ABTB-lezing Huis-aan-huis controle kapsel naar je zin Passé Partout DINSDAG 16 NOVEMBER 1982 plaatselijk nieuws LEUSDEN Een poppenhuis irlchten, zou je zeggen, is mak- elljk te doen. Je koopt wat spul- itjes, zet dat in een poppenhuis n het is klaar. Een poppenhuis irlchten op de manier waarop je en huis inricht is echter heel iets iders. En dat laatste is de hob- van Fie van Leen. Het poppen- uis van Fle, dat uit vier verdie- ngen bestaat en een dakterras eed, staat op een opvallende aats in haar huiskamer. Er valt iveel te zien in al die kamers dat ij besluiten het gesprek, zittend >or het poppenhuis, te voeren. De inrichting is ouderwets Op begane grond bevindt zich soort kruidenierswinkel met ruime sortering brood en bak. Fie ,,ln Amerika noemt en zo'n soort winkel een 'gene- store". Ik heb diverse spullet- ivorig jaar in Amerika gekocht. iar bestaan hele catalogi op dit bied. Voor ik naar Amerika ng. kreeg ik zo'n catalogus toe- stuurd van familieleden en sa- en met een vriendin, die dezelf de hobby heeft, hebben wij die catalogus bijna kapot gekeken Wij hebben hele lijsten opgesteld met wat ik in Amerika zou kopen. Helaas waren veel spulletjes op het moment dat ik daar was niet verkrijgbaar. Mijn familie daar heeft zich wel gek gelachen. Ik had een speciale tafel waar alles op werd uitgestald Ik moest na melijk voor drie mensen bestel lingen meenemen" ZELF MAKEN Meubeltjes en verder alles wat met het interieur te maken heeft is heel duur in de aanschaf. Fie heeft niet alleen vanwege het kostenaspekt maar meer omdat het haar hobby is ontzettend veel zelfgemaakt. De flessen drank zijn sleutelhangers geweest. De broden zijn van klei. geverfd in de kleur van brood. Een taart is gemaakt van een stukje gevormd ijzer dat Fie aan een stang zag zitten Een verfje erover en de taart ziet eruit om van te smullen. Eieren in een mandje, aardap pels, rookworsten, spek, noem maar op. het is allemaaJ zelfge maakt De ene keer van piep schuim, de ander keer van klei of brooddeeg. Veel waardeloos ma teriaal zoals doppen van flesjes, injektieampullen en wat losse za den worden door Fie omgeto verd tot minuscule kruideniers waren. Fie: ,,Je moet een neus hebben voor al dat soort materiaal, waar je iets van kan maken Van men sen die weten dat ik deze hobby heb, krijg ik ook vaak spulletjes zoals laatst een mooie dop van een eau de toilettefles waardoor ik nu in de gang een prachtige paraplubak heb staan Ik koop ook wel eens iets waarvan ik later iets veel mooiers kan maken zo als tinnen gebruiksvoorwerpen die vaak in een letterbak staan. Wanneer ik deze verf in de na tuurlijke kleur heb, heb ik weer iets voor in het poppenhuis." Zulke kleine spulletjes kun je niet zomaar verven. Fie laat mij ouderwetse rijglaarsjes zien die in drie kleuren zijn geverfd Met behulp van een pincet is dat al leen mogelijk De biljartballen van een zelfgemaakt biljart zijn geverfd met behulp van een speld waarop de piepschuimbal- letjes worden geprikt De keuken van het poppen huis, waarin de tafel gedekt is met een blauw aardewerk ser vies, heeft nog een ouderwetse kookkachel, met daar bovenop de gietijzeren pannen. Diverse setten pannen staan op de keu kenplanken en een scala van bakvormen en puddingvormen hangen aan het rek. Fie: ,,Je moet met een pincet werken om de tafel te dekken. Die zilveren eierdopjes is een eigen vondst, gemaakt van twee omhulsjes van kralen die tegen elkaar geplakt zijn Dat blauwe aardewerk heb ik in Duitsland gekocht. NOOIT KLAAR Iedere keer weer komt bij mij de vraag op Hoe komt iemand tot de keuze van een bepaalde hobby, ook dit keer weer Fie: ,,Het idee is ontstaan toen ik tien jaar geleden in Leusden kwam wonen. Ik dacht dat ik toen voor het laatst een huis in zou richten en het leek me leuk om daarna een poppenhuis in te richten, wat ik ook gedaan heb. Om gezond heidsredenen ben ik toch nog een keer verhuisd en het leuke is dat er in mijn huis een etage af is gegaan en in het poppenhuis er een etage bij is gekomen" Fie heeft het poppenhuis een etage hoger gemaakt door mid del van een begane grondafde- ling erbij te bouwen waar het hele poppenhuis bovenop is ge komen Voor haar hield dit wel in dat het hele huis leeggehaald moest worden en alle kamers opnieuw ingericht. Iedere kamer heeft ook zijn eigen soort behang en vloerbedekking. Het behang is speciaal poppenhuisbehang voornamelijk afkomstig uit De nemarken De vloerbedekking bestaat in een kamer uit echt parket van hele kleine plankjes Aan stukjes vloerbedekking is gemakkelijk te komen, maar de structuur moet heel fijn zijn zo dat het meubilair niet omvalt. Dat is een hele uitzoekerij Fie: ..Het poppenhuis is eigen lijk nooit klaar. Toen ik nog werk te kon ik niet zoveel tijd aan deze hobby besteden. Af en toe eens een zondagje. maar het fijne is nu dat ik dit soort dingen kan doen op het moment dat ik tijd en zin heb. Eigenlijk heb ik zoveel hob by's dat ik niet begrijp dat ik ooit heb kunnen werken.' VERENIGING Fie heeft een boekenplank vol literatuur op het gebied van pop penhuizen Niet alleen de mooi ste poppenhuizen worden daarin tot in de details beschreven en getoond. Er zijn hele boekwer ken waarin staat hoe je allebei meubels kunt maken en hoe je zelfs een hele fruitwinkel kunt vervaardigen. Samen kijken wij in een boek overeen poppenhuis van een museum in Washington. In één stijl is het hele poppenhuis opgebouwd en ingericht Door het hele huis is de sfeer van Kerstmis te proeven. Het is een lust voor het oog Fie ,,ln Nederland bestaan er. evenals in veel andere landen, verenigingen die van het ene mu seum naar het andere reizen om poppenhuizen te bezichtigen. Want in Nederland bestaat er ook vrij veel op dit gebied Ik ben geen lid van zo'n vereniging, ik doe het voornamelijk voor mijn eigen plezier. Binnen zo'n ver eniging kun je ook spulletjes rui len, maar zelf heb ik het gevoel dat ik van mijn eigen bezit geen afstand kan doen. Eigenlijk is het jammer dat ik geen ruimte meer heb, want ik wil er zo graag nog eens een stoffenwinkeltje bij ma ken.' Terwijl Fie dit laatste vertelt, heeft zij al een voorstelling van zo'n winkeltje. Lappen stof aan de rol, minuscule knotjes wol, een naaimachine in de winkel. Ze is al bijna een plank in haar boekenkast aan het leegruimen bij het idee. Fie: ,,Het poppenhuis zelf is ook nog niet klaar. Ik denk erover om een scharnierende voorgevel te maken, met raampjes, balkon netjes en bloemen voor de ra men. Of ik al mijn wensen uit zal voeren? Wie zal het zeggen?" TEA MIDDELKOOP LEUSDEN Op vrijdag 19 ivember wordt het nieuwe mkgebouw van de Rabobank n de Hamersveldseweg 72 in usden officieel geopend. Dit ntoor neemt de taak over van vestiging aan De Biezenkamp, i tot dusver als hoofdkantoor igeerde. Alvorens mr. J.W.M. demaker, burgemeester van usden, de openingsceremonie rricht, wordt voor genodigden Restaurant Ros Beijaart een bijeenkomst gehouden, die om 14.00 uur begint. Om iedereen in de gelegenheid te stellen eens een kijkje te nemen in het nieuwe bankgebouw wordt vrijdagavond 19 november van 19.30 tot 22.00 uur en zaterdag 20 november van 10.00 tot 14.00 uur open huis gehouden. Ter gelegenheid van de ope ning organiseert de Rabobank ..Leusden" enkele acties voor long en oud Alle babies die in de EUSDEN Euthanasie, ofte- een zachte dood is te onder leiden in de passieve en de euthanasie. Passieve hanasie is er wel voor zorgen de patiënt zo min mogelijk heeft maar geen medicijnen toedienen om het leven te engen. Aktieve euthanasie is middel van bijvoorbeeld injektie de patiënt uit zijn ?n helpen. Zwetsloot, medewerker de Gemeentelijke Genees- idige- en Gezondheidsdienst, afgelopen dinsdag voor een grote groep leden van de 0 een lezing over dit onder hield, is zelf een tegenstan- van de aktieve euthanasie angst dat wettelijk toegestane eve euthanasie misbruikt zou men worden is bij hem erg Daarbij haalde hij regel- ig de Tweede Wereldoorlog waarin mensen, van wie één in de samenleving vond zij niet deugden, in de gaska- om het leven werden ge fit Toch bestaat er heel wat aktieve euthanasie dan u aldus dr Zwetsloot 'I probeerde het verschil aan anen tussen aktieve euthana- fn zelfdoding. Aktieve eutha- zou het kunnen zijn wan- iemand tot de conclusie is gekomen dat zijn tijd gekomen is en bijvoorbeeld tegen een boom rijdt Zelfdoding zou het kunnen zijn wanneer iemand zich op hangt omdat hij door bepaalde situaties gedreven in een vorm van minder verstandsvermogen of vervreemding terecht is geko men ,,Het verschil is niet altijd aan te geven en het is zéker niet aan mij te zeggen wat erger is of wat in zo'n geval juist of onjuist is." Dr. Zwetsloot haalde diverse voorvallen uit zijn dagelijkse praktijk aan die een helder in zicht qaven in deze moeilijke ma terie. Door het diepere denken van deze tijd worden er vraagtekens gezet zowel bij de geboorte als bij de dood Toch zie je in de loop van de geschiedenis dat de dood steeds verder van de mensen afstaat. Vroeger was het een on derdeel van het leven Mensen stierven thuis, met de familie om hen heen terwijl de buren hen met raad en daad terzijde ston den. Nu sterven de meeste men sen in het ziekenhuis waar de praktische verzorging uitstekend geregreld wordt maar het huise lijke ontbreekt Een logisch ge volg hiervan is dat mensen tij dens hun stervensfase vragen om er een einde aan te maken. Vanuit de visie van Dr. Zwet sloot dat God zowel het begin als het einde in zijn band heeft, zal hij zeker op zo'n moment het leven niet verlengen door middel van medicijnen maar er wel voor zorgen dat de patiënt met zo min mogelijk pijn kan sterven. periode van 19 tot en met 26 november worden geboren, ont vangen een spaarbankboekje met een eerste inleg van f 50,— Kinderen van 4 tot en met 12 jaar mogen woensdagmiddag 24 no vember een greep doen in de grabbelton van Sint en Piet Voor alle jongeren van 13 tot en met 20 jaar ligt er in de nieuwe Rabo bank een portefeuille klaar Wie een nieuwe spaarrekening opent en minimaal f25,— inlegt, ont vangt een premie van drie rijks daalders. Tenslotte kan maan dag 29 en dinsdag 30 november, alsmede woensdag 1 en vrijdag 2 december een fraaie muntencol- lectie van Rabobank Nederland worden bezichtigd In verband met de feestelijkhe den rondom de opening kunnen de cliënten vrijdag 19 november in het bankgebouw aan de Ha mersveldseweg niet terecht voor het verrichten van bankzaken. Ook de kantoren aan De Biezen kamp 3 en Pr. Irenelaan 21 zijn die dag vanaf 12.30 uur gesloten. Vooral in de afgelopen jaren heeft de Rabobank Leusden", die in 1902 werd opgericht, een voorspoedige ontwikkeling on dergaan. Niet alleen de balans en spaarcijfers groeiden volgens de bank van jaar tot jaar. hetgeen eind vorig jaar resulteerde in een balanstotaal van f 101,9 miljoen en een spaartegoed van f61.6 miljoen, ook het dienstenpakket werd aanmerkelijk uitgebreid Dit had weer tot gevolg, dat te vens de werkzaamheden toena men en om de clienten een opti male service te kunnen verlenen, werd het personeelsbestand in 10 jaar tijds van 20 op 40 ge bracht Directeur van de bank is de heer Th G.J.M van de Burgt. LEUSDEN - De gemeente Leusden heeft een controleur hondenbelasting aangesteld. Deze gaat binnenkort op pad om huis-aan-huis te controleren of er honden aanwezig zijn waar geen hondenbelasting voor wordt betaald. De hondenbelasting wordt gehe ven voor een ieder die in de ge meente één of meer honden houdt. Houder van eenhind is degene die een hond bezit, verzorgt of onder toezicht heeft. De aanslag wordt op naam van het hoofd van het gezin gesteld, ook als de hond van éen van de andere gezinsleden is. Wie een hond heeft en bij een ander inwoont zonder tot diens gezin te horen, is persoonlijk belastingplich tig. Wie een hond gaat houden is verplicht daarvan binnen 14 da gen aangifte te doen Zijn er in de loop van het jaar wijzigingen opgetreden doordat bij voorbeeld een hond overleden of weggelopen is, dan dient dit uiterlijk vóór 1 februari schriftelijk meege deeld te worden aan burgemeester i en wethouders omdat anders bij de aanslag wordt uitgegaan van de gegevens van het voorgaande jaar BEDRAGEN Voor 1982 zal de hondenbelas ting voor de eerste hond 64,50 bedragen, voor de tweede hond 89,50 en voor de derde en vol gende hond 114,50. Erkende houders van politiehonden hoeven geen hondenbelasting te betalen. Wanneer om welke reden dan ook geen aangifte is gedaan, kan dit alsnog zo spoedig mogelijk wor den gedaan Indien bij een bezoek van de controleur blijkt dat geen of een onjuiste aangifte is gedaan, kan tot strafvervolging worden overgegaan In ieder geval wordt de na te vorderen belasting met 1UÖ% verhoogd. Er kan maximaal vij jaar nagevorderd worden, zodat de uiteindelijke rekening - naast een eventuele boete - kan oplopen tot 5 x 64.50 322,50 100% 645 Een aangifteformulier voor de hondenbelasting is verkrijgbaar bij de afdeling Boekhouding en Belas tingen, Zwarteweg 14, telefoon 941247, toestel 133. Hier kunt u ook terecht voor inlichtingen ACHTERVELD De tafelten- niscompetitie begint voor de Achterveldse teams een vrij dui delijke lijn te vertonen. Na de wedstrijden van het afgelopen weekend is naar voren gekomen dat geen van de deelnemende teams kampioen kan worden. Het eerste seniorenteam en het eerste jeugdteam hebben wel lang meegedongen naar een kampioenschap. Deze teams hebben echter het afgelopen weekend de nodige punten voor een kampioenschap aan de kop lopers moeten afstaan. Het eerste seniorenteam ver loor van koploper Barneveld met 6-4 Barneveld is hierdoor voor Avanti praktisch onbereikbaar geworden Het tweede senioren team verloor met 6-4 van TTVN Dit team had echter al een vrij grote achterstand op de koplo per Het eerste jeugdteam moest te gen DTV Smash uit Driebergen een 9-1 stand prijsgeven en ver loor hiermede ook de aansluiting met de koploper Het tweede jeugdteam moest voor koploper VTV met maar liefst 10-0 het hoofd buigen. Het derde jeugdteam was het enige team dat het afgelopen weekend een winst wist te beha len. Dit team won met 6-4 van Gispen De tussenstand is momenteel senioren 1 4e klasse junioren 1 3e klasse Iduna 11 3-3 Smash D2 6-12 Avanti 2 5-3 TVS 1 6-9 CJC 6 5-0 Avanti 1 6-6 junioren 3 pupillen klasse SVO 7 6-4 Om 2 7-14 Rega 5 6-1 Avanti 3 8-9 junioren 2 5e klasse UTTC 4 7-9 VTV 6 4-8 VTV 11 7-9 Smash W1 5-6 Gispen 9 8-2 Brezan 3 4-4 SSV 4 7-1 Barneveld 3 6-12 Avanti 1 6-9 TTVM 6-9 UTTC 6-4 Puem 5-2 Vechtlust 5-0 senioren 2 5e klasse TTVN 18 4-8 Vleuten 9 3-4 Effect 9 4-2 Avanti 2 3-2 CJC 8 4-0 LEUSDEN De ABTB Ha- mersveld komt woensdag 17 no vember voor een vergadering bij een in De Til. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De nieuwe bedrijfsvoorlichter H.L. Suichies is bereid gevonden deze avond het onderwerp ..De veevoeding in de stalperiode" te behandelen. Zo mogelijk worden er ook nog andere punten besproken. Op donderdag 18 november wordt er weer een schutjasavond gehouden tussen 12 personen- groepen van FNV. ABTB. de Dui- venvereniging en De Til De aan vang is om 19 00 uur. Zij die willen deelnemen kunnenzichzo spoedig mogelijk op geven op Hohorstlaan 42. telefoon 941245. Er kan deze avond ook geschut- jast of geklaverjast worden bui ten het vier ploegen toernooi Dit is de normale maandelijkse kaartavond die om 19 45 uur be gint Woensdag 1 december wordt de jaarlijkse ontspanningsavond georganiseerd - De sopraan Ellis Fennema LEUSDEN - Het christelijk gemengd zangkoor Kunst Veredelt hield zaterdagavond een zangavond in de Dorpskerk in Leusden zuid Aan deze avond werkten ook mee het Hervormd kerkkoor uit Baarn, het kinderkoor onder leiding van de heer J Breimer, trom pettist G Vaarkamp, de sopraan Ellis Fennema en organist P Leebeek. De dirigent was de heer G. Brinks. Er werd een geva rieerd programma gebracht waarin ook de samenzang niet ont brak. Uit het ziekenfonds? Dan in de VGCN. De VGCN is het logische vervolg op het ziekenfonds. Als u 40 jaar of jonger bent. betaalt u een zeldzaam lage premie en bent u voortreffelijk verzekerd bij één van de aller grootste ziektekostenverzekeraars van ons land: 7,ckt.fcaflrn>CTZtk«nng fl J VGCN t W 1500 AC LTPiafr de VGOJ, de maatschappij waar veel zieken fondsen achter staan Uit het ziekenfonds? Van een andere maat schappij naar de VGCN? Stuur vandaag nog de bon in. Dat is uw eerste stap naar een voor delige VGCN-ziektekostenveizekering! crzckenng Onderlinge Wjjrborgmijiuhuppii Vereniging Gezondheidszorg Centrum Nederland U.A Utrecht - VG CN Biltstraal 196 - 030 - 7! 56 34 Bon voor een lagere premie Stuur mij volledige informatie over de ziektekosten- CD verzekeringen van de VGCN Zendt de bon in een j enveloppe zonder postzegel aan VGCN, Antwoord nummer 576.3500 VB UTRECHT Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Plaats: i i Waar bent u nu verzekerd? I GezinManjaar. Vrouw: jaar. Aantal kinderen Dat is nou net 't leuke van Passé Partout. Waar je nog echt met zorg wordt gekapt. Voor 'n prijs die bij je portemonnee past. Passé Partout - een kapsalon om van te houden... Leusdon Prinses Irenelaan 19 083 - 941153 Amersfoort Muurhuizen 205 (bij 'I Havik) 033 - 632168 Soest Dorresteinweg 8 02155-16966 óók maandags geopend wSpositaire van Pierre Robert, natuurzuivere cosmelica uil Zweden

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7