Spannende boeken voor )ij de centrale verwarming (1) Spannende boeken voor bij de centrale verwarming (2) De keer zijde van verraad Ted Allbeury 'Juni Jlaaiia RICHARD HALIGON Samenstelling: Bert Vos DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 boek en plaat 13 Thriller e zomer Is voorbij. Herfststor- razen over ons vlakke land. gie- langs de ramen en zo langzamer- d wordt het tijd om de centrale warming wat op te porren om in «haaglijkheid van eigen huls met stapel boeken te beginnen aan tinter, die volgens deskundigen eens streng zou kunnen zijn. dus voor het bespreken van een elljk grote hoeveelheid nieuwe Iers, spionageromans, misdaad- ialen en aanverwante genre's, ken, die zich bij uitstek lenen rde sfeer van een warme huiska de televisie op nul en de gleren- iajaars- en winterwind langs de oleerde ramen. De uitgevers ben hun best gedaan. Er Is weer behoorlijke keus aan nieuw ver enen boeken in eerder genoem- genre's. Vandaag een eerste is besprekingen. eflex, door Dick Francis. (Crime ld Crime - Arbeiderspers, prijs ,50 - paperback). De Britse thriller- qver Dick Francis mag zich in een ds groeiende schare liefhebbers zijn boeken verheugen jewel Francis hoofdzakelijk zijn ro- situeert in de boeiende, vaak tur- nte wereld van de paardensport, is oor de liefhebbers geen enkele be- nering, want Francis weet écht te en Of, zoals John Leonard in de York Times schreef. ,,Dick Francis lezen die staat als een huis. Lang niet altijd krijgen de hoofdfiquren in een thriller of avonturenroman voldoende reliëf, maar Francis" boeken lijden niet aan dat euvel, De ik-figuur in Reflex" komt tot leven, zoals ook verschillende andere figuren, die nauw bij het avontuur zijn betrokken. De menselijke betrokken heid met daarbij de achtergronden van de hoofdrolspelers spelen bij Francis zelfs een bepalende rol. Dat maakt een thriller van hem tot een apart gebeuren. Voeg daarbij de vaak ingenieuze wijze waarop hij een plot uitwerkt en je hebt een thriller van formaat in handen „De keerzijde van het verraad "door Ted Allbeury. (Van Holkema Waren- dorf, paperback, prijs 24,50) Wat van Dick Francis gezegd kan worden geldt eigenlijk ook voor Ted Allbeury als we het hebben over „The other side of si lence" (De keerzijde van het verraad). Allbeury schreef met dit boek een soort psycho-analyse van een teleurgesteld spion, die zijn laatste levensjaren door wil brengen in zijn door hem verraden vaderland Kim Philby. Philby was met Burgess en MacLean jarenlang werk zaam voor de Russen voordat de Britse omdat je niet van paarden is hetzelfde als Dostojevski niet omdat je niet van God houdt" En het maar net. Francis" nieuwste los in Nederlandse vertaling) is ix". maar in de Crime de la Crime- is inmiddels al weer een thriller hem verschenen „Een gewaar- «J man" (Twice Shy), die we bin- )rt zullen bespreken Aandacht oor „Reflex", waarin de ik-figuur. ockey èn enthousiaste amateur- aaf verwikkeld raakt in een avon- waarbij het gaat om de moord van |ehate beroepsfotograaf Francis op een knappe manier allerlei los- iysterieuze) draden aan elkaar te sn en het resultaat is een thriller, Arctic Pilgrim, een reden om zelf een grondig onderzoek in te stellen Het brengt hem op het uitermate gevaarlijke terrein van de internationale spionage- wereld. „Spookschip" is een spannen de spionage-thriller gebaseerd op ge degen informatie Een roman die de soms keiharde methoden van de inter nationale geheime diensten als het gaat om het in de doofpot stoppen van be paalde informatie opnieuw reliëf geeft „De Kongo Expeditie", door Michael Cnghton (Elsevier Nederland, paper back, prijs 22,50). Van Michael Crigh- ton zijn in de loop der jaren verschillende thrillers verfilmd (o.a. De Andromeda dreiging en De grote treinroof) en het ziet er naar uit, dat we binnenkort ook een verfilming kunnen verwachten van „De Kongo Expeditie" (Congo), dat kortgeleden in Nederlandse vertaling verscheen Het is een fascinerende mengeling van moderne technologie, de sfeer van ouderwetse jungle-expedi ties, bedrijfs-spionage, mystiek, magie en science fiction. Crighton is er in ge slaagd om al deze ogenschijnlijk uiteen lopende elementen samen te smeden tot een iizersterke thriller vnl verrassin- het draait om een uit het verslagen Duitsland geroofd revolutionair ontwerp voor een vliegtuigmotor Voor Bill Sea- ton betekende dit ontwerp alles en hij deinst nergens voor terug om zijn ideaal te verwezenlijken een eigen luchtvaart maatschappij met vliegtuigen, die dank zij de revolutionaire motor kan over heersen. Zoals gezegd minder diepgang, min der kracht, maar niettemin verder alle kenmerken van een echte Innes „De laatste vlucht", door Richard Hali- gon. (Elsevier/De Boekerij, gebonden, prijs 27,50). Zich afspelend in dezelf de periode als „Luchtbrug Berlijn" van Innes, maar met een geheel ander on derwerp is de avonturen-roman van Ri chard Haligon „De laatste vlucht" (The flying procupine) In deze roman, die deels is gesitueerd in de chaos van be zet Duitsland en deels in Afrika, draait het om oG laatste vlucht van een Britse Sunderland, Engs'.ands grootste trans portvliegtuig in die tijd,,dat niét 3Üeèn is uitgerust met bijzonder zwaar afweer geschut, maar bovendien in staat is om zowel op het water te landen, als vanaf het water op te stijgen. Een ideaal vlieq- boeken,voor u besproken tuig voor het transport van illegale za ken in de binnenlanden van Afrika, waar niet bepaald een overvloed is aan ge schikte vliegvelden voor de zwaardere machines. De hoofdpersonen vier ho ge SS-ers die hun carrière hebben ge maakt in kamp Dachau en nu met de buit ervan door willen gaan. een met wraakgevoelens vervulde officier van de Britse inlichtingendienst die boven dien tot één der beste vliegers kan wor den gerekend, een Amerikaanse colle ga en enkele RAF-piloten in Afrika. De inzet een kapitaal aan goud en diaman ten. veilig verborgen in het hart van Afri ka. Doel Zuid-Amerika. „De laatste vlucht' is half oorlogsboek, half avontu renroman en Haligon heeft deze twee elementen zorgvuldig samengevoegd tot een enerzijds indringende sfeerteke ning van het Duitsland vlak na de val van het Derde Rijk èn een enerverende avonturenroman met een inzet, die ge weld. chantage en moord rechtvaardigt „De gloed", door Brooks Stanwood. (Van Holkema Warendorf, paper back, prijs 24,50). Iets geheel aparts is „De Gloed" van Brooks Stanwood. Apart, omdat in dit specifieke genre (Thriller-horror) slechts zelden iets echt goeds verschijnt „Rosemary's Baby" van Ira Levin is het beste voorbeeld in dit genre. „De Gloed" begint als een alledaagse huis-tuin- en keukenroman om zich daarna langzaam maar zeker te ontwikkelen tot een thriller, waarin de horror-aspekten ongemerkt binnenslui pen om tenslotte het hoofdbestanddeel te vormen. In „De Gloed" gaat het om het jonge echtpaar Pete en Jackie Law rence, die door een toeval in kontakt komt met enkele bejaarde, maar erg fitte mensen, die een luxueuse flat kun nen aanbieden En dat is iets waar Pete en Jackie al geruime tijd wanhopig naar hebben ge zocht. Ze besluiten de woning te huren en worden door de andere bewoners, allemaal mensen van middelbare leef tijd, al snel opgenomen De bewoners blijken een bijzondere voorkeur voor el- kaars welzijn aan de dag te leggen en ook Pete en Jackie ontkomen niet aan de voordelen van intensieve konditie- training, macro-biotisch voedsel en aanverwanle zaken. Om de medebe woners van het huis een plezier te doen, passen ze zich snel aan. Pas later blijkt waarom die konditie zo belangrijk is voor de vijftigers in dat fraaie huis Stanwood heeft met „De Gloed" een sinistere roman geschre ven, waarin de Amerikaanse rage van het joggen tot in haar uiterste konse- kwenties is doorgevoerd. Door de ge raffineerde opbouw van het verhaal ont kom je als lezer niet aan de beklem ming, die - naarmate het verhaal vor dert - steeds intenser wordt. Een fraai staaltje van horror-suspence. het verfil men door specialisten als John Carpen ter of Brian de Palma ten volle waard V Het Sasanov-complot, door Evelyn Anthony (Uitgeverij Luitingh, paper back). Evelyn Anthony heeft zich in de loop der jaren een vaste plaats verwor ven in het genre van de thrillers en spio nageromans. Haar aanpak is wellicht menselijker, dat dan van haar mannelij ke collega's, maar niet minder boeiend. Dat bewijst ze met name in „Het Sasa nov-complot". waarin het gaat om een KGB-agent, die is overgelopen naar Engeland. Davina Graham moet de agent. Sasanov, er toe overhalen alle informatie over zijn vroegere werkkring te verschaffen. Een moeizaam proces, omdat de man zijn gezin mist en steeds meer gaat twijfelen. Davina moet ten slotte tot aktie overgaan om haar op dracht met succes af te kunnen ronden Evelyn Anthony heeft dit verhaal ver pakt in voor een spionage-verhaal ta melijk veel romantiek en sentiment, wat echter inherent is aan haar stijl Ratten In brand, door George V. Hig- gins. (Van Holkema Warendorf, pa perback, prijs 24,50). „Ratten in brand" wordt aangekondigd als een thriller, maar met die specifikatie heb ik toch enige moeite Het boek is nergens echt spannend, heeft weinig thrilleras- pekten en kan beter gerangschikt wor den onder de categorie „misdaadver halen" Higgins schrijft goed, weet de sfeer goed te treffen met een behoorlij ke vleug cynisme ten aanzien van het hele misdaadgebeuren en het politione le opsporingsapparaat, maar is verder niet zo sterk qua verhaalstruktuur en plot. De nacht van de wraak, door Jark Higgins (Van Holkema Warendorf, paperback, prijs 24,50) „Ratten in brand" wordt aangekondigd als een thriller, maar met die specifikatie heb ik toch enige moeite. Het boek is nergens echt spannend, heeft weinig thriller-as- pekten en kan beter gerangschikt wor den onder de categorie „misdaadver halen". Higgins schrijft goed, weet de sfeer goed te treffen met een behoorlij ke vleug cynisme ten aanzien van het hele misdaadgebeuren en het politione le opsporingsapparaat, maar is verder niet zo sterk qua verhaalstruktuur en plot. „Modesty Blaise", door Peter O' Donnell JVan Holkema Warendorf, paperbacks, prijs per deel 14,50). Eerder verschenen bij Luitingh brengt Van Holkema Warendorf opnieuw en kele boeken uit van Peter O' Donnell die in de zestiger jaren enige faam verwierf met zijn thrillers waann de vrouwelnke geheime dienst, waar de drie werkzaam waren, het door kregen. De drie agen ten wisten maar Moskou te ontkomen. En nu wil Philby terug. De Britse geheim agent John Powell krijgt opdracht om in Moskou uit te vinden waarom Philby te rug wil. Het is deze speurtocht naar de beweegredenen van een oude man. die Allbeury op een bijzonder indringende wijze beschrijft Het maakt van „De keerzijde van het verraad" tot een bij zondere spionage-roman in de beste tradities van John Le Carré. „Spookschip", door Tom Keene Brian Haynes (Van Holkema Waren dorf, paperback, prijs 27.50). „Spook schip van twee Britse televisie-journa listen Tom Keene en Brian Haynes zou je een aktuele roman kunnen noemen, ook al is het onderwerp niet helemaal vergelijkbaar met bijvoorbeeld de Zweedse speur-akties naar een myste rieuze duikboot in Zweedse wateren Toch is het onderwerp hetzelfde, mari tieme spionage in de wereldzeeën. De beide journalisten begonnen aan hun spionage-roman, nadat ze in 1974 onderzoekingen voor hun TV-pro- gramma waren gestart naar aanleiding van het spoorloos verdwijnen van de treiler Gaul voor de kust van Noord- Noorwegen. Er werd geen spoor van het schip noch van eventuele overle venden gevondenHet resultaat van hun onderzoekingen resulteerde in een TV-dokumentaire van een uur: „The mystery of the Gaul" Een film, die ge detailleerde achtergrondinformatie be vatte over de schemerachtige wereld van de elektronische oorlogsvoering Die informatie vormt de basis van „Spookschip". Hoofdrolspeler is niet de treiler Gaul, maar de „Arctic Pilgrim", die onder ver gelijkbare omstandigheden in de noor delijke zeeën verdwijnt zonder dat'r één spoor wordt teruggevonden. Een rege- ringsonderzoek haalt niets uit. Integen deel het lijkt er op alsof de zaak wordt verdoezeld. Voor journalist Martin Tay lor, wiens vader aan boord was van de gen Het draait om een moderne jungle- expeditie, die in het hart van de Kongo i op zoek gaan naar de diamanten van de verloren stad Zinj Die diamanten zijn nodig voor het ontwikkelen van ultra- moderne wapenprojekten gebaseerd op lasers, waardoor in één slag een eind zal worden gemaakt aan het atoomtijdperk met de dan relatief trage kernraketten. Tegengewerkt door een concurrerende maatschappij worstelt de expeditie van ERTS zich een weg naar de geheime vindplaats van de be faamde blauwe diamanten. De eerste expeditie is op onverklaarbare wijze mislukt, de leden vermoord. Deze keer zal men moeten slagen. Karin Ross, een jonge geologe, Peter Elliot een ge leerde met zijn pratende gorilla Amy en de blanke jager Charles Munro zetten alles op alles. Ondanks alle tegensla gen, alle sabotage-pogingen en on danks het onverklaarbare mysterie van de gekraakte schedels, slaagt de expe ditie er in om de plaats van bestemming te bereiken. Maar dan begint pas alle ellende „De Konga expeditie" is ongetwijfeld een thriller van formaat. Een boek om in één adem uit te lezen, vóórdat de film er is. „Bestemming Hongkong", door Ber- kely Mather (Elsevier Nederland, pa perback, prijs 15,90). Al enige tijd is uitgeverij Elsevier bezig om haar reeks avonturenromans van de bekende schrijver Berkely Mather te complete ren. Dat betekent onder meer, dat ro mans van Mather, die eerder versche nen bij uitgeverij Het Spectrum in een nieuw jasje worden gestoken en onder de vlag van Elsevier een herdruk bele ven. Dat is ook het geval met „Bestem ming Hongkong" (The Springers) Ma ther is goed thuis in de wereld van inter nationale spionage en slaagt er iedere keer weer in om op zijn geheel eigen recht-toe recht-aan-manier die kennis om te zetten in snel geschreven avontu renromans. In „Bestemming Hong kong" gaat het om het ruilen van een Russisch spion, Carter, voor 'n Engel se tegenvoeter die in Chinese handen is De Britse geheim agent Wainwright moet de ruil organiseren en dat is be slist geen makkie met de Russen, die niet alleen over de schouders meekij ken, de Chinezen, die de zaak ook al erg wantrouwend bezien en de Britten zelf, die naar Wainwright op een gege ven moment vermoedt, een bijzonder vies spelletje aan het spelen zijn. Snelle aktie en opgevoerde spanning. Dat is het recept van Berkely Mather. „Luchtbrug Berlijn", door Hammond Innes. (Elsevier Nederland, paperback, prijs 15,90). Ook ten aanzien van de avonturenromans van de befaamde Hammond Innes in Elsevier bezig diens oeuvre te completeren Dat betekent, dat né de sterkste romans uit zijn carriè re nu ook de mindere pennevruchten aan de beurt zijn, de boeken uit het tfegin van zijn loopbaan Zo dateert „Luchtbrug Berlijn" uit 1951 en zoals ik al eerder schreef, hebben de romans uit de beginperiode van Innes' carrière nog niet de diepgang en de kracht die zijn latere avonturenromans zo kenmerken. Eén ding hebben ze wèl gemeen en dat js een voortreffelijke sfeerbeschrijving De luchtbrug naar het na de oorlog geï soleerde Berlijn wordt door Innes als decor gebruikt voor een intrige, waarbii Hielden we ons In de eerste afleve ring bezig met voornamelijk thrillers en splonage-romans, vandaag aan dacht voor andere genre's: detecti ves, misdaadverhalen en aanver wante genre's. Boeken, die vaak toch een ander publiek hebben dan de thrillers en splonage-romans. Boeken voor de misdaad-puzze laars, zogezegd. „De rozenkransmoorden", door Willem Kienzle. (Crime de la crime reeks van de Arbeiderspers, paper back, prijs 29,50) Een opmerkelijk boek is „De rozen kransmoorden" van William Kienzle Opmerkelijk, omdat Kienzle, een voor malige priester uit Detroit, zijn roman geheel in de Rooms-katholieke wereld projektert. Kienzle benadert die wereld niet altijd even zachtzinnig, ook al pro beert hij wel het niet al te bont te maken Het draait om een moordenaar, die non nen en priesters om zeep helpt en dan steevast een rozenkrans in handen van de vermoorde achterlaat om de symbo liek van zijn moord te benadrukken. Het is duidelijk, dat dit alles nogal een pa niek teweeg brengt in de katholieke we reld van Detroit, waar het verhaal zich afspeelt Kienzle vertelt dit verhaal met gevoel voor sfeer (de katholieke met na me) en details, maar ontkomt in dit de buut toch niet helemaal aan inzinkin gen. De ontknoping is vernuftig en dat maakt het weer helemaal goed. „De babysit", door Andrew Coburn Ouders met jonge kinderen die een op pas nodig hebben als er een avondje uit op het programma staat, zouden eigen lijk dit boek met enige terughoudend heid moeten lezen. Wat Andrew Co burn namelijk schreef in „De babysit" is niet zo best voor zenuwen van jonge ouders met kinderen Het zal je dan ook maar overkomen dat je na een gezellig avondje thuiskomt en het huis leeg aan treft. de babysit en de baby zijn verdwe nen. De politie staat voor een raadsel en omdat de federale politie en de plaat selijke politie niet bepaald genegen zijn met elkaar samen te werken, verzandt het onderzoek tot wanhoop van de ou ders. die daarom vastbesloten zelf op onderzoek uitgaan en daarbij heel wat ontdekken. „De babysit" is een goed verteld ver haal. op de rand van het huiveringwek kende, zonder enige poespas. Coburn beschrijft sfeervol de naspeuringen van het echtpaar, maar weet ook de tegen stellingen tussen de overijverige, zwaar overspannen plaatselijke politiechef en de federale speurders trefzeker over te brengen. Een drama in de notedop dat uitgroeit tot een nachtmerrie. Prima! „De tweede Psycho", door Robert Bloch (Loeb Uitgevers, paperback, prijs 24,50). Robert Bloch's thriller „Psycho" werd onsterfelijk door de ra- zendknappe verfilming van Alfred Hitchcock uit 1960 met Anthony Perkins in de hoofdrol als Norman Bates. De titel „Psycho II" duidt er al op. dat Bloch niet alleen heeft gedacht aan een vervolg op zijn boek, maar de ogen ook steeds gericht heeft gehouden op de filmindus trie, die vaak met een onnatuurlijke graagte een eerder succesnummer met een vervolg wil belonen Zo'n vervolg is meestal aanzienlijk mindervan kwaliteit dan de eersteling, maar toch. Dat „Psycho II" dan ook zal worden verfilmd, kon in feite niet missen. Het is alleen jammer, dat Alfred Hitchcock in middels is overleden, want hij was het, die „Psycho" befaamd maakte. „De tweede Psycho", waarmee Bloch ons verblijdde is niet bepaald slecht ge schreven. Norman Bates ontsnapt uit de psychiatrische inrichting en keert te rug naar het motel, waar alles begon En daarmee begint voor een aantal mensen de nachtmerrieopnieuw. Bloch levert opnieuw stof voor een vaak angstaanjagende horror suspence, ook al is het de vraag of hij de kwaliteit van de eerste heeft weten te handha ven „Moord in het vierkant", door Hel- linga Sr. (Loeb Uitgevers, paperback, prijs 19,50) Een typisch Nederlands detective-verhaal. Zo kan „Moord in het vierkant" van Hellinga Sr. worden be schreven. Een debuut van Hellinga Sr. die jarenlang als medische specialist in Amsterdam was gevestigd. Nu hij zijn medische praktijk heeft beëindigd, is hij gestart met schrijven, iets wat blijkbaar in het bloed van het geslacht Hellinga zit. In „Moord in het vierkant" is het onder meer de dikke dokter Joris, die zich intensief met een moord in het rus tige dorpje Bikhoven gaat bezighouden, naast een medewerker van het ministe rie van Defensie en een officiële recher cheur Hellinga Sr. schrijft zeer zorgvuldig en precies zijn verhaal waarbij hij zich zelden verliest in frivoliteit of zijwegen. Dat maakt het verhaal misschien iets te krampachtig, maar als debuut is „Moord in het vierkant" zeker het lezen waard. De tamelijke kleinschaligheid van het gebeuren werkt misschien ver ademend tegenover het internationale geweld van de grootmeesters in dit gen re. Serie misdaadverhalen bij Loeb. De laatste tijd is met name uitgeverij Loeb bezig met het opbóuwen van een misdaad-fonds, en dat doet ze konse- kwent door het te zoeken in voorname lijk klassieke boeken Schnjvers als Das- hiell Hammett, Arthur Conan Doyle en James M Cain liqqen daarbii voor de hand en ontbreken dan ook niet. Voor zien van een herkenbaar omslag be looft deze serie uit te groeien tot een vaste kern in de toch wel grote hoeveel heid Nederlandse vertalingen van inter nationale misdaadliteratuur. Om een goede indruk te krijgen van de richting van de Loeb-rij zou men kunnen be ginnen met de kortgeleden uitgekomen bundel korte misdaadverhalen van ge renommeerde schrijvers als Raymond Chandler, Len Deigthon, William Faulk ner. F. Scott Fitzgerald. Ernest Heming way, Edgar Wallace. Ellery Queen en Aldous Huxley (om er maar enkele te noemen samengevat on der de titel „Huivering wekken". Hoe wel het in deze bundel voornamelijk gaat om verhalen, die zich afspelen op het grensgebied tussen horror en mis daad, geven deze verhalen toch een redelijke indikatie van de strekking van de Loeb-misdaad-reeks, waarin ro mans zijn opgenomen van de eerder genoemde Hammett, Conan Doyle en James M. Cain. Van Dashiell Hammett is dat „De Vloek" uit 1982/29 (The Dain Curse) waarin de ik-figuur, een detecti ve van een bekend bureau, wordt ge- konfronteerd met de gruwelijke tegen spoed die de familie Dain blijkt te treffen met een al even afschuwelijke regel maat Het opvallende van dit in de twin tiger jaren geschreven boek is. dat het nog steeds modern aandoet. Drugsver slaving, diamantdiefstal, bizarre gods dienstige cultussen: het zijn elementen die in een moderne misdaadroman niet zouden misstaan. Een ander opvallen de zaak is hot feit, dat het boek wemelt van sub-plots. Aan het slot van elk hoofdstuk lijkt Hammett zijn lezers te willen verrassen èn te overtuigen van het feit, dat de oplossing voor het mys terie is gevonden Van James M Cain is een verhalen bundel in de reeks opgenomen: „De baby In de Ijskast". Negen verhalen van Cain, die trouw blijft aan zijn thema de erotische spanning en - als gevolg daarvan - verstoorde verhoudingen tussen mensen onderling, waarbij pri mitieve hartstochten en geweld de loop der gebeurtenissen gaan bepalen. Na de recente verfilming van Cain's roman „The postman always rings twice" kun je zeggen, dat er sprake is van een her nieuwde belangstelling voor Cain's ro mans. „De baby in de ijskast" komt der halve aardig daaraan tegemoet Misschien eerder als curiositeit dan als een verrassing moet men het de buut van de befaamde schrijver Arthur Conan Doyle beschouwen „Een stu die In rood". Conan Doyle's boeken met Sherlock Holmes in de hoofdrol, bijgestaan door dr Watson, behoren ook nu nog tot de veelgelezen boeken en daarom hoort deze nieuwe vertaling van Conan Doyle's eersteling zeker in de reeks thuis. Voor lezers, die tot nu toe niet verder zijn gekomen dan „De hond van Baskerville" wellicht een goe de gelegenheid om via dit boek wat na der kennis te maken met de wereldbe- faamde detective, die in „Een studie in rood" voor het eerst aan het woord komt. Een introductie tot zijn verdere avonturen dus Ook erg aardig is het introduceren van Sherlock Holmes-verhalen, die niet door Arthur Conan Doyle zijn geschre ven. Met de dood van de schrijver was het namelijk met afgelopen met diens onovertroffen speurder. Veel schrijvers hebben zich - met toestemming van de erfgenamen - gewaagd aan een Sher lock Holmes-boek. Zo ook Loren D. Est- leman, die in 1978 „Sherlock Holmes contra Dracula" schreef. Estleman vindt" een onbekend manuscript van dr Watson „Het avontuur van de bloed dorstige graaf', dat nooit kon worden gepubliceerd, omdat die werd verboden door de Britse overheid. Het betreft een bloederig verhaal rond een forse reeks moorden, waarbij de slachtoffers opval lend veel bloed verloren bleken te heb ben. Een bijzonder zware klus voor Hol mes, die het op moet nemen tegen het bovennatuurlijke Hoewel vastgesteld kan worden, dat het kwaliteit van deze nieuwe reeks misdaadverhalen van Loeb van een wisselend niveau zijn, is de gemiddelde waardering positief uitgevallen. Vooral het klassieke karakter van de reeks zal veel liefhebbers erg aanspreken (De vloek-/ 22,50; Huivering wekken 29,50. de overige delen 19,50). IN HET KORT Naalden" door William Deverell. (Het Spectrum, paperback, prijs 24,50). Hoewel reeds enige tijd gele den verschenen, is dit boek van William Deverell niettemin de moeite waard om onder de aandacht te brengen. In „Naalden" schetst Deverell, die als po- litie-verslaggever in Canada werkzaam is geweest, een uitermate boeiende rechtszaak tegen dr Au P ang Wei, een gedistingeerd Canadees-Chinees za kenman, voormalig acupuncturist, psy chopaat en moordenaar. Hoewel de au toriteiten ervan zijn overtuigd dat dr Auk een bepaalde moord heeft ge pleegd, blijkt het uitermate moeilijk te zijn om dit ook werkelijk te bewijzen. hoofdpersoon Modesty Blaise de dienst uitmaakt. In 1966 maakte regisseur Jo seph Losey er een middelmatige film van met Monica Vitti in de hoofdrol Mo desty is een verleidelijke vrouw van 26 jaar, expert in judo, karate, diamantslij- pen, smokkelen en uitzonderlijke spjo- nagemethoden, en al dat soort kar weitjes voert ze uit, samen met haar onafscheidelijke lotgenoot Willy Garvin Snelle aktie, spanning en sensatie. Twee delen uit de reeks werden nu her drukt. „Dodelijke diamanten" en „Moord op afroep" Codewoord Backpay", door Jack Benning (Sijthof, paperback, prijs 19,50). Jack Benning, pseudoniem van J. C Bijkerk, heeft zich in een eer dere roman (Erfenis van de haat) en de semi-dokumentaire (Vaarwel tot betere tijden) bezig gehouden met de onder gang van Nederlands-lndië. Wellicht om een groter publiek te bereiken pro beert hij het nu met een thriller, waarin een gijzelingsaktie moet leiden tot de uitbetaling van achterstallige salarissen van duizenden militairen en ambtena ren die tijdens de oorlog in Japanse kampen zaten Een niet geheel ge slaagd thrillerdebuut Ondanks de goe de bedoeling is het plot niet voldoende uitgewerkt en wil het zo nu en dan aan spanning nog wel eens ontbreken. Aanklager Foster Cobb heeft de taak om de keiharde verdediging van Au te doorbreken. „Naalden" is een uitermate boeiend geschreven misdaadverhaal over drugs, moord en rechtspraak Vooral door de uitstekende typeringen van de karakters krijgt deze roman een extra dimensie. Grensconflict en Confrontatie, door Nicolas Freeling (Sijthoff-paper- backs, prijs per deel 18,50). De Britse schrijver Nicolas Freeling heeft vooral bekendheid gekregen door zijn serie misdaadromans met de Amsterdamse politieman Piet van der Valk in de hoofdrol. Verschillende van zijn boeken zijn voor TV verfilmd (onder meer in Duitsland) en de misdaadromans van Freeling met Piet van der Valk zijn niet alleen in Engeland, maar ook in Neder land erg geliefd Uitgeverij Sijthoff gaat de reeks van der Valks-romans nu op nieuw uitbrengen, nadat verschillende ervan eerder bij Bruna in de Zwarte Beertjes-reeks zijn verschenen. De twee delen die kortgeleden verschenen zijn „Grensconflict" en „Confronta ties", resp uit 1963 en 1971 Sijthoff zorgde voor een betere vertaling. De omslagen zijn gebaseerd op de televi sie-serie, die de Britse Thames Televi sion maakte naar de romans van Free ling Voor de liefhebbers: een kans om de Van der Valk-reeks opnieuw te lezen of om er kennis mee te maken. Een kleine vergissing, door Jan willem van de Wetering (Loeb Uitge vers. paperback, prijs 18,50). Als we het over Janwillem van de Wetering hebben, dan denkt men in het alge meen meteen aan diens boeken met de Amsterdamse rechercheurs Grijpstra De Gier in de hoofdrollen. Toch heeft Van de Wetering méér geschreven dan boeken over dit Amsterdamse politie- duo. Uitgever Loeb heeft die andere kant van Van de Wetering bijeenge bracht in een bundel verhalen, waarin een andere hoofdpersoon van Van de Wetering relief krijgt de Japanse in specteur Saito Masanoboe. werkzaam bij de recherche in de tempelstad Kioto De verhalen met Saito in de hoofdrol zijn lichtvoetig èn diepzinnig, geheel in overeenstemming met de Japanse tra dities. Wie bijvoorbeeld van de bekende Rechter Tie-verhalen van Robert van Gulik houdt, moet niet verzuimen deze bundel Saito-verhalen van Van de We tering tot zich te nemen. Beide schrij vers werden geïnspireerd door een veertiende eeuws juridisch Japans ge schrift: „Evenwijdige zaken onder de Pereboom" door van Gulik in het En gels vertaald. Veel van het werk van Van de Wetering verscheen in Amerika eerder dan bij ons. Zo ook de meeste verhalen uit „Een kleine vergissing".

Leusder Krant | 1982 | | pagina 13