Middenstand nam afscheid lan voorzitter C. Spaans Leusdense Nederlandse Christen Vrouwenbond bestaat 20 jaar Eendracht laat Sint toch rijden Ik voel me grotelijks belazerd" leusilep hrant bruggink Commentaren Meningen Droevig AFDELING i (i a tuinarchltektuur veenendaal DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 plaatselijk nieuws 3 m één onzer medewerkers) LEUSDEN - „Nu voel Ik me otelijks belazerd", dat waren woorden waarmee de heer C. oans maandagavond de grote gl van Ros Beyaart binnen- ipte. De heer Spaans was on- r valse voorwendselen naar lathankelijk nieuwsbrad or de gemeente Leusden. rschijnt elke dinsdag en nderdag. Verantwoordelijke edaktie: iert Vos itarnix Kreijns (pl, verv.) ledaktie: iertien Engelkens aspar van Loo. nlevering kopij en ad- lertenties: foor het dinsdagnum- ner tot uiterlijk maan- lagmiddag 12 00 uur, 'oor het donderdag- lummer tot uiterlijk voensdagmiddag 12 00 lur. ledaktetie en admini- itratieKantoor Leusder trant, Rozendaallaan 9, .eusden-Centrum. Op 'erkdagen geopend van 0 00 tot 12.00 uur en 'an 13.30 tot 17.00 uur lbonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 er half jaar, 14,05 per wartaal. lachten bezorging; ils abonnee dient u de rant voor dinsdag- of onderdagavond 18.00 te hebben ontvan- |en Is dat niet het geval, leem dan kontakt op iet onze hoofdagent be- orging (dinsdag en don- erdag tussen 18.30 en 9.30 uur), tel. 033- 40691. Bij geen gehoor unt u kontakt op nemen iet onze' inspekteur be- Jrging, overdag 03420- 6141, toestel 44 labestellen foto's: 0 meeste in de Leusder 'ant gepubliceerde fo- 's kunt u nabestellen net uitzondering van tchief- en historische ito's), bij vooruitbeta- ig van 5,- per exem- 'aar (formaat 13 x 18 o) op giro: 871441 n.v. BDU b.v. te Barne- ild, met duidelijke ver leiding van gewenste Ho, aantal, nummer in krant, pagina waar de foto werd ge- aatst. U kunt ook kon- mt betalen op ons kan- Kir, Rozendaallaan 9, usden/Centrum. ngeveer drie tot vier eken na betaling ont- mgt u de gewenste fo- thuis. de zaal gelokt. Voor hem geheel onverwacht hadden de leden en oud-leden van Leusdens oudste middenstandsorganisatie een avond belegd. Op waardige wijze werd later op de avond afscheid genomen van de heer Spaans, die tien jaar lang de winkeliers vereniging als voorzitter had ge diend. De heer C. Spaans dacht maan dagavond naar een dia-avond te gaan waar beelden vertoond zou den worden over oud-Hamersveld. Het pakte echter even anders voor hem uit. Pas toen hij de grote zaal van Ros Beyaart binnenstapte en de zaal gevuld zag met allemaal oude bekenden werd hel hem dui delijk dat hij gel opt was. Geduren de de rest van de avond werden de heer Spaans en zijn vrouw het mid delpunt van de avond. Toevallig viel de datum ook samen met het twintigjarig bestaan van de winke liersvereniging Een feit waar ook ruim aandacht aan werd besleed. De nieuwe, tijdelijke voorzitter van de winkeliersvereniging Biezen- kamp-Leusden (centrum), de heer J. v. d Grilt sprak namens de aan wezigen zijn grote waardering uil voor het vele werk dat de heer Spaans voor de Leusdense mid denstand heeft verricht. De heer Spaans heeft er mede voor ge zorgd, dal de winkeliers eensge zind naar buiten optraden, aldus de heer v. d. Grift in zijn toespraakje. Als dank voor alle inspanning werd de heer C Spaans benoemd tot erelid van de vereniging. GOUDEN HART De heer Ad Wisman, zelf oud- Biezenkamper, schets's een beeld van de heer Spaans aan de hand van een historisch overzicht. Spaans maakte voor hel eerst ken nis met Hamersveld (de oude naam voor Leusden-centrum) toen het dorpje nog slechts 2000 inwo ners had. De heer Spaans stond toen voor de keus zelf een winkel in het dorp te openen of zijn zoon de kans te geven een bestaan in Ha mersveld op te bouwen. Volgens de heer Wisman bleek toen al dat C Spaans een „gouden hart" had Zoonlief trok naar Hamersveld en pa bleef achter in Rotterdam, Een paar jaar later nam C Spaans ech ter de slagerij van zijn zoon in de Biezenkamp over. Op 14 juni 1973 werd de heer Spaans gekozen als voorzitter van de winkeliersvereni ging Al in zijn eerste toespraak waarschuwde de nieuwgekozen voorzitter de aanwezigen met de woorden: „Winkeliers, let op uw zaak'Dit motto heeft de heer Spaans later nog ettelijke malen herhaald De tien jaar die de heer Wisman in zijn overzicht de revue liet passeren gaf een goed beeld van wat de winkeliers allemaal heb ben meegemaakt onder leiding van voorzitter Spaans. Het begon in 1973 al met de eersle oliecrisis. Om maar zoveel mogelijk op ener gie te besparen werd het verboden om de kerstverlichting te laten branden Spaans stelde de winke liers voor om zelf ook te bezuini gen. Het aantal gratis consumpties tijdens vergaderingen werd terug gebracht tot één per vergadering NOODWINKELS De heer Spaans is ook zeer nauw betrokken geweest met alle perikelen rond de uitbreiding van de Biezenkamp Mensen die al wat langer in Leusden wonen zullen zich ongetwijfeld het gekrakeel rond een noodwinkelcentrum her inneren In 1976 werd de Biezen- Het ..Farce Majeur"-team kamp uiteindelijk uitgebreid tot wat het nu is Op dat moment werd ech ter al begonnen met de bouw van een geheel nieuw „concurrerend" winkelcentrum, de Hamershof „Spaans was in al deze stormen echter niet kwaad te krijgen", aldus de heer Wisman. Een namaak-Farce-Majeure team kwam maandagavond, compleet met bakfiets het Ros Beyaart binnenrijden. Achter de fraai geschminkte gezichten ver borgen zich Gerda v. d. Hengel, WilSnappei .Truusvan Maanen en Tony Speksnijder. Aan de vleugel een andere bekende naam: Annemarie v. d. Berg. Het „Farce Majeur team" liet op ge heel andere manier de historie voorbijgaan. Opmerkelijk was het begin van de historie. In 1958 belegden de Hamers- veldse winkeliers een protestbij eenkomst in het café v. d. Hengel Het protest betrof de voorgenomen aanleg van een nieuw winkelcen- De zaal mei allemaal oud-bekenden ,rum „De Biezenkamp". De toen malige burgemeester Burning had namelijk altijd volgehouden dat Ha- mersveldseweg en Zwarteweg de winkelstraat van Hamersveld zou blijven. Het optreden van het team werd maandagavond besloten met het overhandigen van enkele ca deaus aan de scheidende voorzit ter en zijn vrouw Mevrouw Spaans kreeg de voorzittershamer waar mee haar man tien jaar gezwaaid had De heer Spaans kreeg van de winkeliers een fraai Makummer aardewerkbord. De avond verliep erg geani meerd „Tante Koos" v d Hengel, bij vele oud-Leusdenaren bekend als de vrouw vanTiem „Beschuut", de bakker, schelste een beeld van het Hamersveld van dertig |aar ge leden De bakker stookte toen zijn oven nog met takkebossen, water leiding was er niet en het brood werd uitgevent met behulp van een grote transpodfiets. Ter verhoging van de feestvreugde verzorgden de „Gummi-boys" een optreden Het „acrobatenleam" bestond uit zes mannelijke middenstanders die een aantal malle fratsen uit haalden. Het laatste woord was aan de heer Spaans. Hij excuseerde zich voor het feit dat hij in de afgelopen tien jaar erg veel „niet gedaan had". De heer Spaans kon .iet nalaten de winkeliers nogmaals op het hart te drukken „Goed op hun zaak te letten Verder wenste hij iedereen veel „lust in het zakendoen" omdat er „niets boven zelfstandigheid gaat". - op de bijeenkomst van 8 november hield mevrouw Zijlstra een lezing over de sprookjeswereld van Andersen EUSDER KRANT is een >ve.van de BDU-kranten- 0 binatie te Barneveld. LEUSDEN Twintig jaar ge- leden werd de afdeling Leusden van de Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB) opge richt. Aan dit heuglijke feit werd vorige week aandacht besteed tijdens de maandelijkse bijeen komst. Mevrouw M. J. Kuiper las een verslag voor op rijm over de afge lopen twintig jaar waarin zij di verse namen noemde van dames die van het begin lid zijn. Deze dames werden hierna op origine le wijze gehuldigd. Mevrouw T Zijlstra die de ver dere avond verzorgde gaf aan de hand van dia's een lezing over de sprookjeswereld van Andersen. Op zeer boeiende wijze vertelde zij over het leven en werk van Andersen Diverse herinnerin gen uit zijn jeugd heeft hij later in zijn sprookjes verwerkt Tijdens de pauze werd de favoriete mu ziek van Andersen gedraaid Mendelsohn en Liszt Andersen werd door mevrouw Zijlstra gekenschetst als ..een le vensblije genie, die Gods gewel dige schepping met volle teugen inademt." DOELSTELLING De Nederlandse Christen Vrouwenbond stelt zich ten grondslag, dat Christus Ko ningschap alom moet worden er kend en de oplossing der maat schappelijke vraagstukken bij het licht van de Heilige Schrift als Gods woord moet worden ge zocht De vereniging stelt zich ten doel, in overeenstemming met de grondslag aan de leden voorlichting te verstrekken be treffende maatschappelijke, cul turele en staatkundige vraag stukken, terwijl zij verder het ver lenen van praktische sociale hulp beoogt. Bovendien wil zij, telkens wan neer dat nodig blijkt, optreden naar buiten ter verdediging en bevestiging van de christelijke grondslagen van het bestaan. De NCVB Hamersveld (Cen trum) werd op 5 november 1962 opgericht Enkele jaren eerder was de NCVB Leusbroek (Zuid) opgericht De oorzaak van deze splitsing was voornamelijk om- o 3t de afstand voor de dames uit Centrum erg groot was en de groei van een NCVB-Centrum mogelijk werd door de uitbrei ding van Leusden. Op de eerste bijeenkomst wordt er door mevrouw Dop (propagandiste van de provincie Utrecht) voorlichting gegeven door Tea Middelkoop over de bond Zij bracht verder naar voren dat de scheidingslijn Hamersveld-Leusbroek gehand haafd moest worden De leden uit Leusbroek die de avonden in Hamersveld willen doorbrengen moeten hun contributie toch in Leusbroek afdragen In januari 1963 stelt de NCVB Leusbroek al 44 leden. (Momenteel zijn dit er ongeveer 65). AKTIVITEITEN De maandelijkse bijeenkom sten zijn maatschappelijk, soci aal en cultureel gericht Creatie ve avonden vinden eveneens re gelmatig plaats Het gezellig- heidselement is echter op alle avonden erg belangrijk. De aktiviteiten die het verdere jaar gepland zijn beginnen met een gezamenlijke kerstviering met de Interkerkelijke Vrouwen Contactgroep op 13 december. 10 januari wordt de jaarvergade ring gehouden; 8 februari zijn de leden te gast bij de NCVB-Zuid die een avond beleggen met het onderwerp omgang met zie* ken"; 14 maart wordt het thema verzekeringen, belastingen en dergelijke besproken en 9 mei zullen de dames samen creatief bezig zijn. Naast de maandelijkse bijeen komsten worden er regelmatig excursies gehouden. De gespreksgroep .Vrouwen praat er eens over" is vorige week gestart In deze gespreksgroep wordt gesproken over de eigen kijk op emancipatie, over de vra gen en de weerstanden LANDELIJKE ORGANISATIEA De landelijke Nederlandse Christen Vrouwenbond is 1 okto ber 1919 opgericht en bestaat in 1984 dus 65 jaar. Gedurende het tweede christelijk-sociaal con gres in maart van dat |aar in Amsterdam gehouden, zijn enige vrouwen in speciale zitting bij een geweest en werd besloten, dat een komité de oprichting van een protestants-christelijke vrouwenorganisatie zou voorbe reiden Na vijf jaar waren het 4000, na vijfentwintig jaar 32000 en nu zijn ongeveer 87000 vrou wen aangesloten bij deze inter kerkelijke organisatie De doelstelling is ,,het geven van voorlichting op staatkundig, maatschappelijk en kultureel ter rein", de basis van waaruit wordt gedacht is de bijbel Als in 1919 de wet van kracht wordt, die algemeen kiesrecht, aktief en passief voor mannen en vrouwen bepaalt, verandert de plaats van de vrouw in de samenleving Ver kregen rechten geven eigen ver antwoordelijkheid, maar ook voor de vrouw (evenals voor de man) zijn de mogelijkheden af hankelijk van de capaciteiten De NCVB stimuleert de leden zich dit bewust te zijn, verantwoorde lijkheid op zich te nemen, werk zaam te zijn en de problemen van de eigen tijd onder ogen te zien, ruimer en beter georiënteerd te raken in de vraagstukken, die vandaag op ons afkomen Aan de hand van het schema is te zien hoe de bond georgani seerd is De landelijke werkgroep publiciteit geeft onder andere het maandblad 'Informatie' uit. Dit maandblad is een soort werk blad voor de afdelingen. Thema's die in dit blad besproken worden, kunnen binnen de afdelingen tij dens de maandelijkse bijeen komsten opnieuw besproken worden Het Albrondafonds is een steunfonds dat tegemoet komt in de financiering van bijzondere noden voor leden die niet in staat zijn de kosten hiervan geheel te dragen. De giften komen van de leden van de NCVB leder jaar wordt uit dit fonds een bijzonder projekt gesteund Dit jaar is dit het zogenaamde TOSO projekt, een Twents ontmoetingscen trum voor Syrisch-Orthodoxen AFVAARDIGINGEN In de Vrouwenadviescommis sie mzakede woningbouw (VAC) Leusden heeft de NCVB Cen trum een afgevaardigde evenals in de Vrouwenraad. De afgevaar digde in de Vrouwenraad heeft tevens zitting in de werkgroep ontmoetingscentrum voor vrou wen. Landelijk gezien werkte de NCVB mee aan de oprichting van de Nederlandse vrouwenraad en heeft daarin ook zitting. Ook in de provinciale en groot-stedelij ke vrouwenraden heeft de NCVB vertegenwoordigers. Daarnaast is de NCVB vertegenwoordigd in tal van landelijke organisaties zodat haar stem ook verder kan doorklinken. Het doek lijkt nu wel definitief gevallen te zijn voor de ambulant functionaris voor het jeugd- en jongerenwerk. Nu de Planadviesgroep voor het sociaal-cultureel beleid begin deze week het college van B. en W. negatief over het aanblijven van de functionaris heeft geadviseerd, lijkt een gedwongen vertrek van Pim van Esch, zo'n drie jaar na zijn aanstelling, onafwendbaar. De politieke partijen, van wie de vertegenwoordigers in de Planadviesgroep tegen verdere subsidiëring van de functie stemden, hebben in de gemeenteraad een zeer ruime meerderheid. Het vertrek van Van Esch is geen goede zaak. In het beperkt aantal jaren, dat de functie in deze gemeente bestaat, heeft Van Esch aantoonbaar het nut er van bewezen. In Achterveld, Zuid en Centrum is het nodige tot stand gekomen. De Stichting Jeugdraad Leusden, de werkgever van Van Esch, is tevreden over hem en over het bestaan van de functie. De jeugd- en jongerenverenigingen, voor wie hij zich heeft ingezet, hebben zijn aktiviteiten allemaal als een steun in de rug ervaren. En dan hebben we het over het hele scala van jeugd- en jongerenwerk in Leusden: van Blijhof tot en met Klont en JUID. De inspanningen van de ambulant functionaris hebben er toe bijgedragen dat het werk van vele tientallen vrijwilligers voor een nog veel groter aantal jongeren in Leusden van nut is geweest. Wie zich even het debacle van „De Geut" in herinnering roept, beseft dat het allemaal nog niet zo simpel is om jeugd- en jongerenwerk goed op poten te zetten èn er voor te zorgen, dat het goed blijft lopen. Was het ook niet het nieuwe bestuur van De Geut, dat juist om die reden aandrong op professionele hulp bij de nieuwe start van het open jongerencentrum? Er was en is alle reden om het belang van de functie van ambulant functionaris voor het jeugd-en jongerenwerk in te zien. Als er nu één groep is, die dat had moeten in zien, dan is het wel de Planadviesgroep. Zij immers moet het gemeentebestuur adviseren over de inhoud van het beleid op onder meer dit terrein. Maar nee. De vertegenwoordiging van de VVD in het adviesorgaan kwam niet verder dan de mededeling, dat men nooit een voorstander van de ambulant functionaris is geweest en dat nog steeds niet is. Een argumentatie ter onderbouwing van die opvatting werd niet gegeven. Hetzelfde geldt voor de spreker van het CDA in de planadviesgroep. Die verving een gedegen argumentatie door de spitsvondigheid zich af te vragen, wat er allemaal even zo goed niet gebeurd zou zijn, wanneer de ambulant functionaris er niet was geweest. Alleen de PvdA-vertegenwoordiging - er kan echt niets anders worden vastgesteld - kwam met een doorwrocht verhaal en concludeerde-oh, wonder-dat de functionaris aan zou moeten blijven. Het is droevig, dat het zo gegaan is. Temeer, omdat de Planadviesgroep geen enkel reëel alternatief aan het jeugd- en jongerenwerk aanbood. Planadviesgroep-voorzitter Joost deJongh suggereerde, dat een gemeenteambtenaar „aanspreekbaar" voor jeugd- en jongerenwerk zou moeten zijn en dat er desnoods maar„andere mensen"zitting inde Jeugdraad zouden moeten nemen. Dit nu getuigt van een volslagen afwezigheid van kennis van het besproken onderwerp en weinig fatsoen tegenover het bestuur van de Stichting Jeugdraad Leusden. Door dit advies aan het college laat de Planadviesgroep het jeugd- en jongerenwerk in Leusden én alle vrijwilligers die daar in werkzaam zijn, lelijk in de kou staan. Echt onbegrijpelijk werd het bovendien, toen er in het adviesorgaan wei een meerderheid te vinden bleek voor het idee om het bedrag, dat de ambulant functionaris per jaar kost, beschikbaar te houden voor het jeugd- en jongerenwerk. Het ging de Planadviesgroep-en In ieder geval de CDA'ers daar in -dus niet om de financiën. Moeten ze toch nog eens uitleggen, waarom die ambulant functionaris nou eigenlijk wél weg moet. LEUSDEN - Een traditie die bijna verloren dreigde te gaan blijft toch behouden: opnieuw houdt toneelvereniging „Een dracht" dit jaar een Sint-Ni- colaasactie. Dat betekent dat op nieuw verenigingen, instellingen en particulieren een beroep kun nen doen op de medewerking van de toneelvereniging om een bezoek van de Sint te bewerk stelligen. In het verleden leverde Eendracht de goedheilige mede- ORGANISATIE-SCHEMA van de NCVB (I j) t) r) AFP "7 AFP~; AFP. 1 AF"O I AFPT~1 AFÖ7~| 7 AFO &'ïf- werking aan scholen, perso neelsverenigingen enzovoort, tot zelfs aan winkels aan toe. De Sint-actie van Eendracht is een van de belangrijkste bronnen van inkomsten voor de Leusdense tonelisten Weliswaar wordt ook jaarlijks een aantal voorstellingen gegeven uit de kaartverkoop waar van geld in de kas vloeit, maar dat is meestal net genoeg om de kos ten te dekken. Aangezien Een dracht sinds het begin van dit jaar een vrijwel geheel nieuw bestuur heeft dat andere prioriteiten stelde dan de Sint-actie leek dit jaarlijkse gebeuren tot het verleden te gaan behoren. Maar uit de leden kwam toch het initiatief om er mee door te gaan, te meer daar Eendracht door steeds meer oude klanten bena derd werd, die men niet in de kou wilde laten staan Met de coördinatie van de Sint- Nicolaasactie, die wordt gehou den van maandag 29 november tot en met zondag 5 december, houdt mw. Marjan Demmer, Por fier 10, tel. 943852, zich bezig. Bij Bruggink wandelen in het modeltuinenpark is gratis ideeën opdoen! Ontwerp en aanleg. Onderhoudswerk, sierbestratingen, ontwerpen voor doe-het- '"t- zeivers it SN HOOFDBESTUUR DAGELIJKS BESTUUR REDAKTIE ALBRONOA FONDS I LANDEL'JKE WERKGROEP PUBLICITEIT LANDEL'JKE WERKGROEP VORMING LANDEL'JKE WERKGROEP EMANCIPATIE het organisatie-schema van de landelijke NCVB V Binnenkort te Amerongen (Rijksstraatweg) rondweg west 244 telefoon 08385 -16280 b.g.g. 03434-3094

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3