Keten van gebed om vrede en verzoening Het is een beroep waar e alles van kunt maken' Hoe geven we in deze tijd gestalte aan ons christen zijn ÏARGIT VAN DRIEL, SEKRETARESSE ëSSSfsssra- ïSSSSrSwasa- §S=£SSSSS». Beusder krant iet kruis van Taizé op 26 november in Leusden vloerbedekking "SHS5 zaterdag 20 november van u tot 15 uur RESTDE STRUIK sa Amerfoortsestraat 12 Hoevelak*» DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 plaatselijk nieuws 5 EUSDEN - Van zondag 7 november tot dinsdag 7 december gaat een keten van gebed om vrede en verzoening door Nederland. Het lis uit de kerk van Taizé wordt van plaats naar plaats gebracht, ristenen uit alle kerken worden door de Communiteit van de eeders van Taizé in Frankrijk uitgenodigd om rond hun kruis te Iden om lijden en verdeeldheid uit de wereld te bannen, vrijdag 26 november zal de keten van gebed in Leusden arriveren, ar in de Marcuskerk om 19.30 uur een oekumenische gebeds- nst zal worden gehouden. izenden mensen, vooral jonge- i, komen jaarlijks in Taizé bijeen zich te bezinnen op hun ge lsleven. In Taizé is toen de ge- :hte ontstaan om in de gehele reld gebedsdiensten te organi- en om Christenen van de diver- kerken bijeen te brengen in ge len meditatie. Om gezamenlijk nood der wereld in gebed neer eggen. Om in oekumenisch ver- id ie komen tot bezinning op de amenlijke verantwoordelijkheid fr de nood van de medemens ar ook ter wereld. Leusden wordt in de Marcus- k elke vrijdagavond sedert ge- ne tijd een oekumenische dienst louden in de geest van Taizé, voor vele mensen een manier ileven en van geloofsbeleven is vorden. IE F UIT WARSCHAU fooral ook jongeren worden op november opgeroepen om mee toen en hun medeverantwoor- ikheid met de verdrukten in de- vereld te tonen. In de afgelopen ier hebben jongeren (en oude- )in Taizé gesprekken gevoerd reen brief uit Warschau Deze lis opgesteld door frère Roger, sgepubliceerd door frère Roger »ns de Europese bijeenkomst in tfen van 28 december tot 1 ja- n 1982, waaraan twintigdui- k) jongeren hebben deelgeno- inspiratie voor het schrijven deze brief deed frère Roger alleen in Taizé en verschillen- ■vesterse landen op, maar ook ms zijn bezoeken aan Tsjecho- Slowakije, Polen, West-Duitsland en Joegoslavië. Kerstmis 1981 zou frère Roger naar Warschau gaan, maar de gebeurtenissen daar heb ben zijn komst verhinderd. Kort voor de Europese bijeenkomst in Londen ging hij naar Belfast in Noord-lerland om daar te bidden De Leusdenaar Jac van Pete- gem, die elk jaar met zijn vrouw een week in Taizé gaat mediteren zegt over de brief uit Warschau: ,,Deze brief is geschreven om er over na te denken hoe wij, vanuit onze christelijke beleving, tekenen van hoop en verzoening kunnen oprich ten in deze verscheurde wereld. Begin bij jezelf, in je eigen huis, in je eigen gezin, bij je buren, in je eigen woon- en werkomgeving De brief uit Warschau wil je er op voorbereiden om vertrouwen en samendelen tussen mensen op gang te brengen, om zelf een teken van hoop en verzoening te zijn. Frère Roger schrijft daarover: ,,Je woning of kamer tot een ,,huis van Nazareth" maken, dat je met smaak en eenvoud inricht om an deren te kunnen ontvangen en te gemoet te treden. Mensen, die heel andere keuzes hebben gedaan bij je thuis uitnodigen en proberen te begrijpen. Vooruitlopen op het ver trouwen tussen de volken door mensen van verschillende rassen uit te nodigen en je door hén te laten uitnodigen 35.000 JONGEREN IN ROME Jac van Petegem en zijn vrouw vertellen dat er twee jaar geleden in Rome 33:000 jongeren bijeen zijn geweest in deze geest Verleden jaar kwamen ze bijeen in Londen, omdat er toen juist een aanslag op de Paus was geweest Dit jaar ko men de jongeren uit vele landen weer van 28 december tot 1 januari bijeen in Rome. Taizé is in die tijd gesloten. Bijna alle honderd broe ders zijn naar de bijeenkomst. Het merendeel van hen werkt in de ach terbuurten van grote steden als Hongkong, de slums van New York, in het bisdom van Don Helder Camera, bij zuster Theresa in Cal cutta De achtergrond van dit hele ge beuren, formuleert het echtpaar Van Petegem, is dat je allemaal christenen bent, en mét elkaar in de wereld de verzoening moet berei ken. De jongeren worden in Rome bij leden van de parochies onderge bracht om met hen van gedachten te wisselen. Het heeft al veel, heel veel losgemaakt bij de Italianen in Rome In Londen heeft men jonge ren zelfs onder kunnen brengen in Oosterse gezinnen, die de Islam of het boeddhisme aanhangen Dat was enorm .indringend", vooral omdat er in die wijken een grote sociale ,,kontrole" is Mensen bren gen daar met elkaar in praktijk om de grenzen tussen de volkeren te slechten. Mensen moeten elkaar leren kennen om elkaar te kunnen vertrouwen en te kunnen samen- delen. Om alle verscheurdheid te kunnen genezen en verzoening tot stand te brengen. EGOÏSME WEIGEREN In de brief uit Warschau staat zo treffend een oproep aldus Jac van Petegem, om als jongeren, als mensen, te weigeren steun te ge ven aan de schijnheilige vormen van een continent, een natie, een ras of een generatie. Willen dat aan ieder volk van de aarde op gelijkwaardige wijze vertrouwen geschonken wordt, niet alleen aah een paar. Weten, dat er, met door Anco Mal! het oog op de verdeling van de goederen tussen noord en zuid en de heling van de scheidslij nen tussen oost en west drin gend behoefte is aan authentici teit en rechtschapenheid. Wie. politiek leider of niet, zou tot vrede kunnen oproepen zonder deze in zichzelf waar te maken? „In praktijk brengen", zegt Jac van Petegem, ,,wat men van ons als christenen verwacht, een die nende taak in deze wereld hebben Persoonlijk zijn mijn vrouw en ik heel erg blij, dat we deze vorm ge vonden hebben om met al deze mensen van goede wil samen te kunnen zijn. We hopen, dat op vrij dag 26 november vele christenen in de regio zich in de Marcuskerk gezamenlijk willen bezinnen Wij hebben brieven geschreven aan al le pastores in Leusden, Amersfoort en de regio om de gelovigen op dit samen zijn te wijzen GEBEDSDIENST ROND HET KRUIS Er zal een gebedsdienst van on geveer een half uur rond het Kruis zijn. Twee mensen hebben daar om beurten de leiding van We be ginnen met „Onze hulp is van de Heer" Daarop komt het antwoord. Dan zingen we uit het liedboek Daarna is er schriftlezing Uit die lezing wordt één tekst gepakt, om daar tien minuten stil over te zijn. Na de meditatie volgen de voorbe den, en dan worden enkele canons van Taizé gezongen. De broeders van Taizé vragen de kerken zoveel mogelijk de diensten aan te hou den, zoals ze die gewend zijn." Ik vraag wat het Kruis van Taizé symboliseert. Het wil uitbeelden het lijden van deze wereld, de on vrede, de verdeeldheid die er is. Het heersen ook over mensen, de martelingen. De stilte en het gebed rond het Kruis staan daarom cen traal Er wordt niet gepreekt. Het kruis van Taizé, dat in vele landen zal rond gaan, is een kruis, afkom stig uit de Oosters orthodoxe ker ken. Kies de kant van de verdruk ten, van de armen, beteken iets voor je medemens Dat is de op roep. die er van dit Kruis uitgaat De hoofd gedachte is: hoe gaan we in deze tijd gestalte geven aan ons christen zijn Wat betekent het, dat je Christus wilt volgen Wat be tekent dat in de realiteit van elke dag? Hoe maak je van je huis een open huis? Wat betekent christen zijn in je werk Het echtpaar Van Petegem zegt, dat meerdere jongeren, gegrepen door de verzoeningsgedachte van Taizé. hun baan hebben opgezegd om zich aan de verzoening der mensen te wijden. BESCHIKBAAR ZIJN Ik vraag hoe het echtpaar Van Petegem dit in Leusden gestalte geeft. Zij willen zich beschikbaar stellen, overal waar mogelijkheden zijn om met elkaar samen te leven. „Wij willen niet leven uit verschil len, maar vanuit overeenkomsten", stellen ze Overigens benadrukken ze dat ze mensen, die voor vrede en ver zoening onder de mensen en de volkeren voelen, niet konkreet een pasklaar verhaal kunnen aanrei ken. Een ieder zal het zélf moeten invullen. Het is zó veelomvattend, stellen ze, dat je het nauwelijks on der woorden kunt brengen Taizé moet je beleven En omdat voor veel mensen de gang naar Taizé toch nogal ver is. is er met deze keten van gebed voor allen de gele genheid om in Leusden op vrijdag 26 november (in het Stiltecentrum van Hoog Catharijne in Utrecht op donderdag 25 november om 20.00 uur) met de geest van Taizé kennis te maken Jac van Petegem „Hoe kunnen we als christen gestalte geven aan ons geloof, niet in de kerk, maar in Jezus Christus, om open te staan voor onze medemens, voor de ver drukten en de armen In de voorbe den wordt er praktisch altijd gebe den voor mensen, die in de wereld kapot gaan, gevangen zijn gezet, of gemarteld worden. In welke situaties kan ik, vredes- stichter zijn, en reeds nu vooruitlo pen op een vrede, die nog niet be staat. Zijn er om mij heen mensen, die zich op die manier inzetten, en met wie ik kan samenwerken Zijn er mensen, die buitengesloten wor- den, en hoe kijk ik tegen hen aan? Hoe kunnen we ons voor hun be staan openstellen, zodat zij in óns bestaan een eerste plaats inne men. Hoe kun je thuis een inzet voor vrede en samendelen doen ont staan, je losmaken van de con centratie op jezelf, het eigen kringetje, je eigen familie of groep. Hoe kun je je leven ver eenvoudigen." Uw vertrouwen wekt mijn ver trouwen, zei Frere Roger in zijn Paasmeditatie 1982. m iUSDEN - Sekretaresse: een beroep waarvoor je heel veel kunt Hen. Van laag tot hoog, en kwa gevoelswaarde vul je daar voor heel anders in dan bij het beroep sekretaris. Bij sekretaresse i je direkt aan een niet onknappe jonge vrouw, die snel kan lekkere koffie aan de gasten van haar baast serveert, en die er zorgt dat zijn vrouw op hun trouwdag bloemen krijgt. Bij de term etaris denk je automatisch aan een man in driedelig pak, waar- Ijnlijk meester in de rechten, die naar bij de direktie is betrokken, iet dikke dossiers van de ene ingewikkelde vergadering naar de ere snelt. Margit van Driel is secretaresse. Ze is getrouwd, heeft kinderen, en werkt bij haar man in de zaak. Eemland Dienstver- nq b.v. in Amersfoort. heeft de sekretaresse-oplei- bij Schoevers gedaan. Een ding, die ze niet praktijk-ge- vindt. Waaraan ze ogenblikke- oevoegt, dat die opleiding dat niet kan zijn, omdat het beroep sekretaresse per bedrijf heel chillend is Een sekretaresse zich overal aan passen Bij •euw bedrijf kwam Margit afge beld 's avonds thuis De ene was heel anders dan de an- lekretaresse is echt een be- zegt Margit van Drie, „waar de steun van je baas moet zijn. noet met je over dingen kunnen Bn.jou raad kunnen vragen, en m dat je daar niet met een an- iver zult praten Het is ook erg igrijk, dat je je oren open Het is een vertrouwensfunk- Er kwamen ook wel colle- ies bij me uithuilen Dan zei ik. maar zitten, neem een siga- barst maar los." «n ik begon had ik alleen maar "evers. Ik kon helemaal niets ist bij wijze van spreken niet twee papiertjes aan elkaar si nieten' Ik kwam op een ad- 'enkantoor voor 180,- in de W Daar heb ik ontzettend veel srd. Echt goed typen, en snel- later kregen alle advokaten eigen sekretaresse. Tussen "pende werk door moesten er jusies getikt worden. Sommi- lf"gen werden in de machine teerd, als het haastklussen En dan hop, de spullen naar de rechtbank brengen in de Ham burgerstraat in Utrecht. Dat was leuk, hoor. Dat heb ik twee jaar ge daan." POST OPENEN Daarna solliciteerde Margit als direktiesekretaresse bij een verze keringsmaatschappij in Amster dam. 's Morgens waren ze met vier sekretaresses bezig om de post voor het hele bedrijf te openen, en er een stempel op te zetten De baas nam altijd een rijst met kren- tenhond mee, die door Margit moest worden uitgelaten Bij het verzekeringsbedrijf moest ze bij voorbeeld achter de relatiekado's aan. En ze moest uitplussen wat voor mogelijkheden van uitstapjes de diverse VVV's hadden in eigen land Margit, die in Soest woonde, moest 's morgens om zeven uur op om op tijd in Amsterdam te zijn, kwam 's avonds laat thuis, en hield geen tijd meer voor zichzelf over Ze ging in Amersfoort werken bij de Werkgroep 2000. Daar kreeg ze veel notuleer werk. De werkgroep gaf dokumentatiemappen en kater nen uit De werkgroep zat samen met De Horst in de Koningin Wilhel- minalaan. Margit vond het er een leuke sfeer. Vooral aan het notule ren had ze veel Ze werkte nog twee maanden bij een drukinktfa- briek, en kwam via Tempo Team bij de Chemische Fabriek Naarden te recht. Inmiddels solliciteerde ze bij Zonnegloren, het ziekenhuis in Soest. Bij de Chemische zeiden ze „Veel sukses. maar we hopen, dat je niet wordt aangenomen!Ze wil den haar graag houden. Vijf jaar lang werkte ze als sekre taresse op Zonnegloren, ook nog tijdens haar trouwen. Op Zonneglo ren moest ze notuleren, regionaal- overleg vergaderingen, direktie-, staf- en kleinere vergaderingen Als maar schrijven, schrijven, schrijven, bloknotes vol. Eerst had ze er toch wel moeite mee: wat moetje op schrijven, wat is belang rijk, wat niet vroeger was Zonnegloren een sa natorium Er was nog steeds een longarts aan verbonden, en Margit deed ook het werk voor de consul- tatieburo's Als er ergens een tbc- geval was, moest ze voor de opna me zorgen. Ze begeleidde demen- sen wel es. Sommige tbc-patiënten waren helemaal ingezwachteld: zulke wonderlijke ideeën over be smetting bestaan nog steeds! SCHOONMAAKBEDRIJFJE „Toen is Richard (haar man) met Eemland Dienstverlening begon nen. We woonden nog in Achter veld. In zijn eentje op een zolderka mertje begon hij een schoonmaak bedrijfje Richard was vroeger ver tegenwoordiger bij een firma van schoonmaak artikelen en -machi nes geweest. Dan reed ik wel met 'm mee: „Gó, een ritje, gezellig!" Dat bedrijfje heeft hij helemaal uit gebouwd tot wat het nu is We heb ben elf full time en zo'n veertig part time werkers (We verhuisden naar Hoogland, en later naar Leusden.) Wat voor werk we doen? Richard had een tapijtreiniger en een schuurmachine aangeschaft. We maakten tapijten en vloeren schoon. Eerst ging dat tapijtreini- gen met slangen Zo'n slang werd aan de kraan vastgemaakt, en de afvoerslang ging in de gootsteen terug. Richard vroeg aan de klan ten een melkfles, en vulde die met water uit het tapijt Konden de men sen zien hoe vuil hun tapijt was' Toen zijn we er parket bij gaan doen We verkopen het. leggen het, hebben parket voor doe het zeivers Richard heeft een map sa mengesteld Ook een stukje van mijn werk typen Tot voor kort zaten we op de Zangvogelweg Daar knapten we uit. Doordat onze zaak zo groot werd. moest ik mijn baan bij Zonne gloren opzeggen De eigen zaak werd belangrijker. We zijn dealer geworden van veel produkten op het gebied van de vloerbedekking. Parket bijvoorbeeld op een kurken ondervloertje Je kunt het zo gek niet verzinnen of we hebben het. We hebben nu een mooi pand op de Kleine Koppel. De hal is gigan tisch. Er kan een vrachtwagen in rijden Ik ben nu de eerste post in het bedrijf: iedereen komt bij mij. Als de jongens met een klant bezig zijn, verzorg ik de koffie. Ik doe de korrespondentie, de fakturen. de dokumentatie-aanvragen Sekre taresse is een beroep, waar je alles van kunt maken, als je dat wilt. Als je er geen puf in hebt, laat je het waaien Maar je kunt ook héél veel dingen naar je toetrekken. Het is echt een gezellig beroep. Het per soneel komt langs om dingen te bespreken." ZIEN, WETEN EN HOREN Wanneer Margit in het nieuwe pand telefoonaansluiting op haar buro zal hebben, wil zij dat alle tele foontjes via héér gaan lopen Ze wil alle post op haar buro. Ze wil van èlles zien, weten en horen, zodat ze weet wat er aan de hand is, en overal op in kan spelen. Mensen, die parket willen, ko men bij Margit terecht. Eén eerste voorlichting kan ze geven. Voor het vervolg verwijst ze naar Richard of Gert de Jong, die de verkoop doen Op het gebied van de voorlichting komt ze er steeds meer in Een tandarts, die met die en die spullen werkt kan het parket daartegen? Sinds kort heeft het bedrijf een computer Daar is Margit nu ook mee aan het stoeien. De hele admi nistratie gaat op die computer lo pen. Zo bouwt ze haar beroep van sekretaresse konstant uit. Vorig jaar waren Richard en Gert enkele dagen naar Denemarken. Toen deed Margit drie dagen alles al leen Dat vond ze echt heel leuk. Dubbelglas, zonwering, glasscha des, dag- en nachtservice, nood- plaatsingen met plexiglas, reepgor- dijnen, rolluiken, schoorstenen ve gen. Margit verdiept zich erin, zo dat ook zij de klanten met kennis van zaken te woord kan staan. „We hebben een aparte schoor steenveger", vertelt ze „We slui ten abonnementen af. De mensen krijgen daar korting voor, en wij kunnen beter inplannen. Tegen woordig kan het schoorsteenvegen van binnen uit Het is hetzelfde sys teem, alleen de schoorsteenveger is niet meer afhankelijk van het weer Hij komt met kleden, en die legt hij voor de open haard neer. Hij werkt keurig Het is niet zo, dat de klant zélf als een schoorsteenveger uit de strijd komt hoor! Ook bij ge bruik van gaskachels moet de schoorsteen geveegd worden, daar komt een hoop troep van af." Tenslotte vragen we hoe Margit haar werk en haar gezin kombi- neert. (Dat wil ik ook wel aan Ri chard vragen, maar die hoort nou eenmaal in deze serie niet thuis). „De twee kinderen blijven nu over. Ze vinden het ontzettend leuk Ik heb gevraagd wat de kinde ren er van vinden Ze vinden het echt prachtig. Hebben een vaste overblijfmoeder. Vaak gaf ik de kin deren tussen de middag snel warm eten Richard komt zó laat thuis Gisteren hebben we voor het eerst door. Anco Mali weer eens samen gegeten Toen was ie vroeg, acht uur. hij had ont zettend zijn best gedaan. Als de kinderen 's middags thuis komen probeer ik zo veel mogelijk mijn boodschappen te hebben ge daan Dan gaan ze spelen, vragen kinderen te eten. Dat vind ik prima Het buurmeisje komt vaak. 't Loopt heel gezellig in en uit. Ze eten hier of bij mijn buurvrouw Agnes, gaan samen in 't bad. slapen samen. Voor de rest heb Ik een lieve moeder en schoonmoeder. Mijn schoonmoeder komt strijken. Past op als een kind ziek is. Als een kind héél ziek is, blijf ik thuis. Ik laat de troep de troep, dan is er alleen maar het kind, dat belang rijk is. Als er echt iets is, ziét Ri chard me niet. Mijn schoonmoe der, moeder en schoonzusje passen hier erg veel op. Als je geen goeie opvang hebt kinderen, kan je echt niet dag werken. voor je de hele We9enirUle™9 °rder ho,e'aW<ommodatie voor minder dan de halve prijs' (He,,apij,i,me, versneden, levenn,„ankohu,..) van i ^b9,nu per str m(r dDuTeieher;glXe,eToa/Lan0denen,aP'i,OP bruin en steenrood ook blauw art""'9T6y'cameI' nu per str mtr. W' adv,esPnjs f 269. o^ÏXfeTe"eo™largr°,WOllenni>pP'!"«p,J, 400 cm breed va™(379 Pr°'ekn.nten, superstum per s,r mel«- nu als ,u"Le"rmeTeée„we?rcmh0llen,ap,,1°PdubbelP en o a m de kfeuren ber"e,° clmef' T T b'eed van439.-. nu per s,r m'r e" bnde' f200 f 55,- f 85,- f 90,- f135,- f155,- f175,- Inlichtingen en stalen; XJ UUr NAAST SCHEP

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5