,Een uurtje vrede per week in de school is niet genoeg" Achterveld te gast bij Herman Emmink choolraad belegde avond over vredesonderwijs Bij dagbehandeling kan bejaarde langer thuis blijven wonen leus—er krant TR0S-RADI0PR0GRAMMA Nieuwe afdeling Lisidunahof in februari open Botsing op Arnhemseweg Vernielingen kapsel naar je zin Pa^c Partout DINSDAG 23 NOVEMBER 1982 plaatselijk nieuws in één onzer medewerkers) LEUSDEN „Vredesopvoeding en vredesonderwijs mogen niet bruikt worden om eigen (politieke) doelstellingen te bereiken", redesopvoeding heeft veel meer te maken met de manier waarop als mensen met elkaar omgaan". Twee uitspraken die aardig de rekking weergeven van hetgeen besproken werd tijdens de infor- illeavond over vredesonderwijs. De avond, die vorige week woens- javond In de Korf werd gehouden, was georganiseerd door de hoolraad voor het openbaar onderwijs. De avond werd niet alleen zocht door mensen die direkt betrokken zijn bij het onderwijs, als leerkrachten en ouders van leerlingen. Opvallend was het ainemen aan de avond door mensen uit de „politieke hoek". let gemeentebestuur van jsden heeft in haar beleids- voor de komende vier jaar an dat er geen ruimte is voor geven van vredesonderwijs de scholen in Leusden. Bin- de schoolraad, het orgaan de gemeente adviseert in za- die het (openbaar) onderwijs reffen, is op dit moment geen ;ussie gevoerd over de wen- jkheid van invoering van vre- onderwijs op de scholen. In de kring leefde echter wel het langen om nader geïnfor- erd te worden over dit onder- rp Op een enkel schoolraad- na besloot de schoolraad een miatie-avond te beleggen f vredesonderwijs en vredes- oeding. ier inleiders belichtten jnsdagavond het ter discus- staande onderwerp van diver- *anten. Nadrukkelijk was van aren gesteld dat de avond niet uitmonden in een politieke lafhankelijk nieuwsblad or de gemeente Leusden. ■rschijnt elke dinsdag en nderdag. Verantwoordelijke edaktie: tert Vos tornix Kreijns (pl. verv.) ledaktie: tertien Engelkens aspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: oor het dinsdagnum- ner tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, foor het donderdag- lummer tot uiterlijk 'oensdagmiddag 12.00 lur. tedaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder rant, Rozendaallaan 9, .eusden-Centrum. Op erkdagen geopend van 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: (54,20 per jaar; 27,60 )er half jaar; 14,05 per wartaal. (lachten bezorging: Als abonnee dient u de irant voor dinsdag- of londerdagavond 18.00 lur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, leem dan kontakt op net onze hoofdagent be- lorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 140691Bij geen gehoor unt u kontakt op nemen net onze' inspekteur be- lorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: )e meeste in de Leusder (rant gepubliceerde fo- o's kunt u nabestellen met uitzondering van archief- en historische oto's), bij vooruitbeta- ing van 5,- per exem- ilaar (formaat 13 x 18 tm) op giro: 871441 n.v. BDU b.v. te Barne- 'eld, met duidelijke ver- nelding van gewenste oto, aantal, nummer 'an krant, pagina waar op de foto werd ge kaatst. U kunt ook kon- ant betalen op ons kan oor, Rozendaallaan 9, ■eusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier Wken na betaling ont- 'angt u de gewenste fo- o's thuis. disussie en dat er geen besluiten genomen zouden worden. Be zoekers van de informatie-avond die gedacht hadden dat de avond zou gaan over zaken van oorlog en vrede en de noodzaak van kernbewapening, zullen teleur gesteld zijn. Alle inleiders bena drukten dat vredesonderwijs en -opvoeding te maken heeft met de manier waarop we elke dag met elkaar omgaan en onze hou ding tegenover de gemeen schap. Verschil in politieke in zichten hoeft niet van invloed te zijn op de manier waarop vredes onderwijs gegeven wordt, zo stelde één der inleiders heel na drukkelijk. INSPELEN Henk Vink. schoolraadlid en medewerker bij het Algemeen Pedagogisch Studiecentrum is betrokken bij diverse aktiviteiten op het gebied van vredesonder wijs en -opvoeding. De heerVink benadrukte in zijn inleiding dat vredesopvoeding een zeer breed terrein omvat. Aan de hand van een aantal voorbeelden toonde Vink aan dat vaak erg gemakke lijk ingespeeld kan worden op actuele situaties binnen en bui ten de school om vredesonder wijs te geven In alle gevallen moet rekening gehouden worden met de bele vingswereld van het kind, zo stel de de heer Vink. In tegenstelling tot wat mensen vaak denken houden kinderen zich vandaag de dag bezig met tal van onder werpen die zich vaak ver van huis afspelen. Via kranten, radio en televisie wordt de jeugd gecon fronteerd met allerlei gebeurte nissen Het is aan de ouders en de leerkrachten om al deze zaken bespreekbaar te maken, aldus de inleider. FASCISME Een collega van de heer Vink, Henk Hansma, schonk in zijn inleiding aandacht aan een school in Amsterdam Op deze school ontstonden grote span ningen toen er allerlei fascisti sche uitingen zichtbaar werden Op de muren werden hakenkrui zen geschilderd en kinderen te kenden zelfs hakenkruizen op het lichaam van medeleerlingen. Het probleem negeren was op deze school nauwelijks mogelijk. De politie er bij halen zou geen oplossing bieden en een alge meen verbod uitvaardigen zou geen soulaas bieden. Henk Hansma heeft op de betref fende school het probleem sa men met leerkrachten en ouders aangepakt. Niet de uitingen van fascisme werden de kop inge drukt, belangrijker vond men het opsporen van de oorzaken en het op qang brengen van een discus sie binnen de school over het fascisme. Het (gelukkig) wat extreme voorbeeld dat de heer Hansma aandroeg maakte duidelijk wat men met vredesonderwijs aan wil Bij de poging om het fascis me binnen de school te bestrij den werden mensen van buiten de school naar binnen gehaald om uit eigen ervaring over het fascisme te vertellen Op deze manier werden leerlingen, leer krachten en ouders geïnfor meerd over het betreffende on derwerp De heer Hansma noemde het een goede ontwikkeling dat te genwoordig op veel scholen de trend bestaat om de leerstof te verbreden Zo wordt bij de be handeling van de rol die Holland se kooplieden in de 17e en 18e eeuw speelden niet alleen meer aandacht geschonken in de sla venhandel wordt nu ook meer benadrukt. Door leerlingen beter te informeren over allerlei zaken en meer invalshoeken aan de orde te laten komen verbetert men het onderwijs, zo meent de heer Hansma. NIETS BIJZONDERS Jaap Eringa was woensdag avond de jongste inleider van het gezelschap Eringa staat 1 y2 jaar voor de klas en probeert vredes onderwijs in zijn lesaanbod te verwerken. Aan een omschrij ving van het begrip ,vredes-on- derwijs" waagde de jonge onder wijzer zich niet. ,,Het begrip is ongrijpbaar" zo hield hij de aan wezigen voor Vredesonderwijs heeft meer te maken met de sfeer in de school dan met het lespro gramma, zo meenoe bringa. „Vredesonderwijs is niets bijzon ders, je moet er wel mee bezig zijn als je voor de klas staat," was de rotsvaste overtuiging van de derde inleider. CONFLICTEN Een medewerker van de stich ting Vredesopbouw ging woens dagavond uitvoerig in op het on derwerp „conflicten" De inleider, Geu Visser, ging er in zijn verhaal van uit dat er altijd wel conflicten zullen zijn, zolang mensen tegengestelde belangen hebben. Belangrijker is echter hoe we met conflictsituaties om gaan, aldus Geu Visser. „We moeten kinderen leren hoe ze met conflicten om moeten gaan Het gebruiken van macht in con flictsituaties is het probleem dat ons parten speelt. Als we zelf op de één of andere wijze „macht" hanteren om een conflict op te lossen, zullen kinderen dat later ook doen", meende de heer Vis ser. De hele opvoeding binnen de school moeten kinderen leren inzien dat het fout is om machts middelen te gebruiken bij het oplossen van conflicten „Een uurtje vrede per week is niet voldoende", aldus de medewer ker van de stichting Vredesop bouw HOOP OP TOEKOMST De heer Visser maakte de aan wezigen duidelijk dat het niet voldoende is om de leerlingen alleen maar te informeren over allerlei zaken die er in de wereld om hen heen gebeuren. „Met informatie geven kunnen we de wereld niet veranderen, je kweekt daarbij hoogstens de houding van: we kunnen er toch niets aan doen", aldus Visser Het grote gevaar van alleen infor matie geven is dat men een ge voel van machteloosheid op roept, we zullen de jeugd een hoop op een goede toekomst moeten geven. We zullen als ou deren ook moeten vertellen wat we moeten gaan doen, nadat we de nodige informatie gegeven hebben, zo stelde de inleider. Na de inleiding kregen de rond de honderd aanweziqe toehoor ders de gelegenheid om aanvul lende vragen te stellen Hierbij werd duidelijk dat het woord „vredesonderwijs" eigenlijk te veel verwachtingen wekt. Op een vraag van éen van de aanwezige leerkrachten die in deze richting ging werd geantwoord dat vre desonderwijs inderdaad vooral te maken heeft met de manier waarop we als mensen met el kaar omgaan. In de Korf was woensdag avond veel folder- en lesmateri aal te zien dat handelt over vre desonderwijs en vredesopvoe ding. Veel aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik om te zien wat er op het gebied van voorlichtingsmateriaal beschik baar is. Nadrukkelijk stelde voorzitter Jaap Brandlicht In zijn slotwoord dat hij geen conclusie wilde trek ken aan het eind van de avond. „De aanwezigen moeten zelf nu beoordelen wat ze willen doen met vredesonderwijs" besloot de schoolraadvoorzitter. ACHTERVELD - Maandag morgen was Achterveld te gast bl] Herman Emmink in het TROS-radioprogramma tussen 12.00 en 13.00 uur. Reeds ver voor de aanvang was de grote zaal van Ons Gebouw geheel gevuld met belangstellenden. De muzi kale omlijsting werd ver zorgd door de band Michael Mill Company o.l.v. Peter Bo- chem. Tevens traden op de Amerikaanse zangers Timi Yuro en Vader Abraham. Herman Emmink werd bij zijn binnenkomst met een (link applaus ontvangen, waarna hij de zaal in- liep en met enkele van de aanwezi gen even een babbeltje maakte. Een van de oudere aanwezigen kreeg al spoedig de hele zaal aan het lachen gezien de rake antwoor- den die zij op Herman zijn vragen gaf. Nadat de Michael Mill Compa ny het Ik hou van Holland ten geho re had gebracht was het Herman Emmink, die de luisteraars vertelde waar men zich bevond: ,,Het dorpje Achterveld, een woonkern van de gemeente Leusden dat dit jaar zijn 600-jarig bestaan vierde Zijn woorden werden afgewisseld met zang van Timi Yuro en Vader Abra ham Vervolgens volgde er een inter view met enkele aanwezigen in de zaal. Als eerste was Jan Schouten aan de beurt die wel het een en ander over Achterveld wist te ver tellen. Hij brak een lans in verband met de vergroting van de aanwezi ge sportzaal. Hij hoopte dan ook dat wethouder Van Woudenberg, die op dat moment ook in de zaal aanwezig was. het een en ander betreffende dit geval in de raad wel naar voren zou brengen Verder waarschuwde de heer Schouten de LEUSDER KRANT is een )ave van de BDU-kranten- mblnatie te Barneveld. Achterveldse bevolking wel om te zorgen dat het dorp levendig blijft „Er komen ondanks de nu op gang zijnde uitbreiding steeds minder winkels in het dorp. Dit gaat ten koste van de leefbaarheid van het dorp. Laat het enkele dubbeltjes duurder zijn, maar laten we onze winkels behouden," aldus Schou ten Hierna volgde weer een optre den van Timi Yuro. Vervolgens werd de uitslag bekend gemaakt van de muzikale kwis van vorige week en werd door de Michael Mill Company de melodie van het nu te raden lied gespeeld De heer Speelman uit Rotterdam-Over- schie was nu aan de beurt voor een interview. Deze zette zich in voor het behoud van het zeer bekende veerhuis in Overschie. Hierna werden nog twee Achter- velders geïnterviewd, de landbou wer Lagerweij en de bekende oud wagenmaker Willem Lammers. De heer Lagerweij bleek vanaf 1951 als zelfstandig landbouwer werk zaam te zijn Het was bij hem on danks de modernisering wel steeds bij het oude gebleven. Zijn werk zaamheden deed hij nog steeds met de hand en met paarden. Hij hoopte dat de agrarische sector in de omgeving nog lang zou blijven bestaan en niet alles volgebouwd zou worden met woningen en be drijven. Willem Lammers bleek vanaf zijn twaalfde jaar tot aan zijn pensionering als wagenmaker werkzaam te zijn geweest. „Ik ben een echte houtworm," aldus Lam mers. „Als hobby bouw ik nu nog steeds wagentjes, zoals die vroe ger werden gebruikt. Met een derde optreden nam Ti mi Yuro afscheid Zij vertrok nu weer naar Amerika maar hoopte in mei van het volgend jaar weer naar Nederland terug te komen. Vervol gens ging Herman Emmink weer even de zaal door en maakte nog een babbeltje met enkele van de aanwezigen, waarbij ook de me vrouw met wie hij het eerste ge sprek had gehad. Ondanks het feit dat zij de muziek wel te hard vond, was ze toch maar gebleven vooral „omdat het zo een fijne ervaring was om als oudere dit nog eens mee te kunnen maken." Vader Abraham sloot zijn optreden af met het zo bekende lied van hem „We hebben allemaal een neus", dat door allen uit volle borst werd mee gezongen. Herman Emmink sloot dit evenement af door het publiek hartelijk te bedanken voor het en thousiasme waardoor deze uitzen ding zeker een groot succes was geweest. LEUSDEN - Bij een ongeluk op de Arnhemseweg vrijdagmor gen is de auto van J. S. uit Nagele total loss geraakt. De man draai de met zijn wagen bij de bushalte In de buurt van het politiebureau. Tijdens deze manoeuvre be merkte hij de auto van P. L. uit Hoevelaken te laat. De botsing leverde ook een zwaar bescha digde wagen voor de man uit Hoevelaken op. LEUSDEN Lisidunahof opent medio februari een afdeling dagbehandeling voor bejaarden. Op een informatie middag voor belanghebbenden werd door een aantal deskundi gen praktische informatie en in lichtingen over de mogelijkhe den van deze behandeling gege ven. Dat er voor deze vorm van hulp, die bejaarden in staat stelt langer zelfstandig te blijven wo nen, veel belangstelling bestaat, bewees de grote opkomst op de ze middag. De heer Mens, geneesheer di- rekteur van de Stichtse Hof in Laren, hield een inleiding over de plaats van de dagbehandeling in de gezondheidszorg. Over de huidige voorzieningen bestaat grote onvrede; er zijn grote te korten in de mogelijkheden voor de zorg aan hulpbehoevende bejaarden, terwijl het aantal be jaarden dat zorg nodig heeft juist toeneemt. De dagbehandeling beantwoordt aan de behoefte die ontstaan is naar kleinschalige projekten en is hiervoor ook fi- nancieël aantrekkelijk: de kosten zijn minder hoog dan die van verzorgings- en verpleeghuizen. Een voordeel bij deze behande ling is dat bejaarden langer thuis kunnen blijven wonen, terwijl aan de behoefte om professione le hulp op deze maniertoch tege moet wordt gekomen. In de dag behandeling wordt geprobeerd de ontstane handicaps te mini maliseren, de restfunkties van de bejaarden zo goed mogelijk te gebruiken en geen onnodig be roep te doen op verloren gegane funkties Wie komen in aanmerking voor deze dagbehandeling, hoe is de meldingsprocedure en wat ge beurt er dan9 Mevrouw Blitters- wijk, sociaal verpleegkundige bij de sociaal geriatrische dienst te Amersfoort ging hier nader op in Zij schetste een beeld van de huidige manier van werken. Aan melding gebeurt meestal via de huisarts In principe komen be jaarden in aanmerking voor dag behandeling, die het contact met het thuismilieu niet kunnen mis sen; of andersom, het thuismi lieu, dat de bejaarde niet kan missen. Verder bejaarden die door observatie en behandeling mogelijk beter gaan functione ren; bejaarden die door onbegrip van het thuisfront zich niet meer kunnen handhaven, bejaarden van wie de thuisverzorgenden de zorg niet meer aankunnen en bejaarden die nazorg na verblijf in een ziekenhuis oif psycho-ge- LEUSDEN - Bij de rijkspolitie Is aangifte gedaan van vernielin gen in een tuin aan de Kon. Julia- nalaan in Leusden-zuid. Een vlaggemast werd uit de grond gerukt en enkele tulnveelden werd in het water gegooid. riatisch verpleeghuis nodig heb ben. Dagbehandeling beoogt niet een stoep te zijn naar het verpleeg huis waar de behandeling gege ven wordt, maar beoogt wel voorkoming of uitstel van opna me. Over het algemeen wordt de dagbehandeling door de bejaar de als positief ervaren. Het voor deel van dagbehandeling is. dat de patiënt zich niet afgewezen en niet „opgeborgen" voelt en het contact met de maatschappij niet verliest. Als de familie hierdoor wat wordt ontlast, kunnen zij de zorg vaak weer beter aan en het gevolg kan zijn dat men toleran ter wordt tegenover de patiënt. Het toekomstige hoofd van het dagbehandelingscentrum Lisi dunahof, de heer Miggelbrink liet aan de hand van een aantal dia's zien wat er in dedagbehandeling gaat gebeuren De bejaarden zullen op hun reis naar het dag behandelingscentrum zoveel mogelijk worden begeleid De behandeling zal zoveel mogelijk aansluiten bij de mogelijkheden en behoeften van de patiënten. Ergo-therapie, fysiotherapie, ak- tiviteitenbegeleiding, verpleging en verzorging vormen de pijlers van de behandeling. Training in aktiviteiten van het dagelijks le ven, zoals wassen, aankleden, eten, behandeling van een ge stoord bewegingspatroon of pre ventieve behandeling kunnen hiervan deel uitmaken Ook het trainen van huishoudelijke akti viteiten. zoals bijvoorbeeld kof fiezetten, eten koken en afwas sen en het aandacht schenken aan een plezierige vrijetijdsbe steding behoren tot de mogelijk heden De kontakten met de thuisverzorgers zullen door een maatschappelijk werker worden onderhouden. Een belangrijke vraag bleek hoe de toekomst van de dagpa tiënt wordt gezien. Uit de praktijk blijkt, dat bij 50% van de patiën ten na behandeling, opname in een verpleeghuis toch nodig blijkt Wel is deze opname door de behandeling dan uitgesteld In andere gevallen biedt de be handeling voor de bejaarde de mogelijkheid thuis te blijven wo nen. met alle voordelen van dien Wie uitgebreide informatie over het dagbehandelingscen trum wil ontvangen kan zich wenden tot de heer Dick Miggel brink, hoofd dagbehandeling, te lefoon 033-942224 of tot de di- rektie van Lisidunahof. Er is schriftelijke informatie over het dagbehandelingscentrum aan wezig. - In augustus werd het hoogste punt van het dagbehandelingscen trum bereikt Dal is nou net 'I leuke van Passé Partoul. Waar je nog echt met zorg wordt gekapt. Voor 'n prijs die bij je portemonnee om van te houden. Lousdnn Prinses Irenelaan 19 033-941153 Amersfoort: Muurhuizen 205 <bi| i Havik) 033 - 632168 Soest Oorrestemweg 8 02155- 16966 óók maandags geopend Depositaire van Pierre Robert, natuurzuivere cosmetica uil Zweden De aanwezigen luisteren naar een van de inleiders.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3