X Ontslag Leusdense jeugd-consulent is onafwendbaar A wordt woning B&W vinden enquête over cai niet noodzakelijk CDA en VVD vóór ontslag Raad stelt donderdag begroting vast JL hr 02. IN ANTWOORD OP PVDA-BEGROTINGSVRAGEN: ONDANKS FEL VERZET VAN ALLE JEUGDORGANISATIES ergadering Kommissie inanciën Leusder Krant Behandeling bestemmings plannen stagneert Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden 8B Geen krant ontvangen? FOTU-KOPIE NODIG? Diefstal Molen hoekje Diefstal uit auto Verantwoordelijk redakteur: BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaailaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495. b.g.g (03420) 16141 Telex B D U 40261 Giro 871441 Abonnement 14.05 per kwartaal. Uitgave B.D.U B.V. DINSDAG 30 NOVEMBER 1982 - 14e JAARGANG NO. 63 o o il •Op'Offr (Van één onzer medewer kers) LEUSDEN - De meerder heid van de Leusdense ge meenteraad zal straks in stemmen met het voorstel van burgemeester en wet houders om de ambulant jeugdfunctionaris te ont slaan. Tijdens de maandag avond gehouden vergade ring van de commissie wel zijn en onderwijs bleken de grootste raadsfracties het met het ontslag eens te zijn. Een aantal vertegenwoordi- LEUSDEN Het stopzetten van de subsidiëring van de am bulant functionaris voor het |eugd- en jongerenwerk is een van de belangrijke punten op de agenda van de raadscommissie llnanclën, die morgen (woens dag) vergadert om 20.00 uur In de raadszaal van het gemeente huis. De volledige vergaderagenda ziet er als volgt uit: 1 Opening en inventarisatie vragenstellers/woordvoer ders 2. Mededelingen subsidiëring Stichting ..De Moespot" subsidiering Sportieve Recreatie Leusden Verslagen vergaderingen 27 oktober jl. en 10 november jl Centrale Antenne Inrichting Leusden 5 Ambulant functionaris jeugd- en jongerenwerk Leusden Subsidiëring patiëntenbe langenvereniging 7. vervallen Verkoop van het oude ge meentehuis (Burg. de Beau- fortweg) en de gemeente- werf 9. Beschikbaarstelling krediet t.b.v. parkeervoorzieningen op Roggeland 10. Beschikbaarstelling krediet t b v fietspadoversteek aan de Asschatterweg ingang hockeyvelden 11. Schadeloosstelling i.v.m. gedeeltelijke bedrijfsbeëin diging fam. Los 12 Beschikbaarstelling krediet t.b.v het treffen van par keer- en ontsluitingsvoor zieningen op het Burg. Bui- ningpark en het sportpark Valleikanaal 13 Aanpassing verordeningen onroerend-goedbelasting aan nieuwe wetgevende be palingen 14 Jaarrekening 1981 Interge- Imeentelijk Automatise ringscentrum Midden-Ne derland en voorstel om ge meenschappelijk met het Centrum voor Automatise ring Noord-Holland (C V A.) een automatiseringscen trum te gaan exploiteren 15 Herziene begroting 1983 Stichting Regionale Onderwijsbegeleidings dienst 16. Rekening-courantkrediet 1983 met de N V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten 17 Rondvraag en sluiting gers van Leusdense jeugd- en jongerenorganisaties deed in vaak zeer felle be woordingen een laatste, drin gend beroep op de raadsle den om de jeugdconsulent voor de Leusdense jeugd te behouden. „Er is kennelijk een tweede be tekenis voor het woord christen. Een betekenis die ik dan niet ken. De handelwijze die u nu volgt kan niet met het begrip christelijk betiteld worden." In deze bewoordingen richtte de vertegenwoordiger van de gere formeerd/hervormde jeugdraad, Peter Ytsma, zich tot de politici van het CDA. Naast de VVD-frac- tie heeft ook de CDA-fractle zich uitgesproken vóór het ontslag van jeugdfunctionaris Pim van Esch. Peter Ytsma verweet de raad dat zij een jaar lang een tien tal vrijwilligers in het jeugdwerk (de jeugdraad - red.) bezig heeft gehouden door het vragen om een advies. „Van het begin af aan was de beslissing echter al genomen," aldus Peter Ytsma. „De hele discussie werd in de politieke sfeer getrokken, het bleek om politieke keuzes te gaan. Er is steeds op de man ge speeld, de hele manier van dis cussiëren deugt niet," verweet de heer Ytsma de raadsleden. Peter Ytsma, bestuurslid van de stichting Jeugdraad, hield, de raadsleden een aantal spreek woorden voor die naar zijn mening hier op zijn plaats waren. „Zoals de waard is vertrouwt hij zijn gasten" is zeker van toepassing op een deel van de gemeenteraad, zo meende Ytsma. Hij vergeleek het jeugdwerk en het functioneren van de ambu lant jeugdconsulent daarin met een klok. „Je ziet de wijzers van de klok niet draaien, behalve als je heel nauwlettend toekijkt." Met het aan de kant zetten van de professionele steunverlener gooit u de sleutel van de klok weg zodat hij niet meer op gewonden kan worden. „In de door u verkondigde schijnargumentatie zegt u eigenlijk dat de klok gewoon doorloopt, de wijzers zullen dan echter wel met de vingeï rondge draaid moeten worden," aldus Pe ter Ytsma in zijn betoog. TWIJFELS Het college van B. en W. is van mening dat een ambtenaar jeugd zaken een deel van het werk van de ambulant functionaris kan overne men Namens de wekelijks 1000 bezoekers van het jongerencen trum De Til sprekend, sprak een vertegenwoordiger van dit jonge rencentrum hierover zijn twijfels uit. „Drie jaar geleden stonden we echt niet te popelen om de ambulant jeugdfunctionaris binnen te halen," zo erkende de heer Bokkers, na mens de Til, eerlijk. Ook het werk van de jeugdraad werd in die tijd echt niet van harte gesteund. „Na de komst van de ambulant functio naris is er echter veel veranderd. Er kwam een betere coördinatie bin nen het jeugdwerk, we kregen goe de adviezen en er werd een begin gemaakt met kadertrainingen. Door de komst van de ambulant functionaris is ook de jeugdraad beter gaan werken." aldus Bokkers namens een groot deel van de Leusdense jeugd De woordvoer der van de Til vreest dat met het ontslag van Pim van Esch als jeugdconsulent een deel van het jeugdwerk zal instorten. „Wat is het u waard om de jeugd ergens bin nen te laten komen, vandalisme is echt duurder," zo hield de heer Onjfhar>keli|k nieuwsblad voof de gemeente Leusden PW Verschijnt dlntdsg en donderdag in de gemeente Leueden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke korting. Leusderheltjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaailaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Bokkers de aanwezige raadsleden voor „Als u Pim laat blijven, heeft u van het Leusdense jeugd- en jongerenwerk geen verzoeken meer te verwachten voor een bij drage in de kosten van andere professionele hulp," aldus jeugd- raadslld Huib Hubregtse. De heer Hubregtse noemde het op treden van de jeugdvertegen- woordigers in de commissie wel zijn „een allerlaatste noodkreet van de jeugd". Ook deze spreker verweet de raad dat „de kaarten al lang geschud waren" toen de discussie over de functionaris voor jeugdzaken een jaar gele den begon. functionaris zich af. „Met de be slissing om de functie van jeugd functionaris op te heffen gooit u een investering van drie jaar weg en zet u het Leusdense jonge renwerk in de kou," aldus Pim van Esch. ONAFWENDBAAR Het ontslag van Pim van Esch lijkt echter onafwendbaar nu de VVD-en CDA-fracties hebben la ten weten dat zij het voorstel van B. en W. zullen steunen. Evelien Blom (CDA) zei het wel een „har de beslissing" te vinden die nu genomen moest worden. De CDA-fractie wil het ontslag al leen zien in het licht van de nood zakelijke bezuinigingen. Het CDA is het dan ook niet met de planadviesgroep eens dat het bedrag dat gespaard wordt 70.000,-) nu besteed moet wor den aan andere zaken voor de jeugd. Een deel van het bedrag wil het CDA echter wel bestem men voor het jeugdwerk in Leus den. Bi| monde van mevrouw Puck Bosma verklaarde de VVD zich maandagavond legen hel aanblij ven van de ambulant functionaris „Twee jaar geleden hebben we al gezegd dat een dergelijke beroeps kracht bij ons niet de hoogste priori teit heeft." aldus mevrouw Bosma Uit de verslaggeving van de ambu- Een vertegenwoordiger van de Achterveldse Moespot zei zich ronduit „belazerd" te voelen als de raad zou besluiten de ambulant functionaris te ontslaan. „De ge meente heeft geen enkel argu ment van de Leusdense jeugd raad behoorlijk weerlegd," al dus de jonge Achtervelden Ook de met ontslag bedreigde ambu lant functionaris was maandag avond op de publieke tribune aanwezig. Pim van Esch kreeg de gelegenheid van voorzitter Gijs van Woudenberg zijn stand punt uiteen te zetten. Vanuit zijn drie jaar achterlig gende ervaring zei Pim van Esch gemerkt te hebben, dat profes sionele ondersteuning bij het jeugdwerk noodzakelijk is. De jeugdconsulent is het met de gemeente eens dat het een goede zaak Is als het jeugdwerk door vrijwilligers geleid wordt. Ook bleek de heer Van Esch het met B. en W. eens dat de ge meente ook een taak heeft waar het gaat om het beschikbaar stellen van gebouwen, subsidie of andere vormen van hulp. De heer Van Esch verweet de ge meente dat zij nooit een aktie- plan of beleidsplan heeff opge steld over het jeugdwerk in de gemeente. „Wat wil de gemeente dan," zo vroeg de ambulant LEUSDEN - Tussen de vele bouwprojekten in de nieuwe wijk Munnikhove heeft zich deze A-vorm opgeworpen. De constructie is het eerste begin van een houten A-spantwoning waarvan er twintig in getal door aannemer Bouwmeester zullen worden gebouwd. Zonder tegenslag kunnen deze huisjes nog voor de jaarwisseling worden bewoond. De A-spantjes maken deel uit van een project waarin de firma De Leeuw en Traehus ook houten woningen realiseren. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Als het aan B&W ligt komt er geen nieuwe enquête onder de Leusdense bevolking naar de economische en maat schappelijke haalbaarheid van één centrale antenne Installatie (cai) voor de ge hele gemeente. Het colle ge vindt de resultaten van een gelijksoortige enquête in 1979 ook nu nog vol doende representatief om de besluitvorming over één cai te baseren. Aldus luidt het antwoord van B W op een vraag uit de alge mene begrotingsbeschouwin gen van de Partij van de Arbeid. De raadsfractie is van mening dat voordat wordt overgegaan tot de realisering van een kabel systeem voor Leusden eerst een door de gemeenteraad ge controleerde enquête moet plaatsvinden onder de bevol king in verband met de econo mische en maatschappelijke haalbaarheid van dat cai-sys- teem B&W laten de socialisten weten: „Los van de hoge kos- Wanneer u voor dinsdaa- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. ten, uiteraard drukkend op het cai-projekt, en de lange tijd die met enquêtering is gemoeid, dient de betrekkelijkheid van de resultaten in ogenschouw te worden genomen Bovendien moet rekening gehouden wor den met het feit, dat het vraag- onderzoek betrekking heeft op een voor de geënquêteerde praktisch onbekende zaak. Ge bruiksmogelijkheden, kwaliteit, gevolgen van over de resulta ten genomen besluiten worden nauwelijks gekend of ervaren" Verder voert het college aan dat over het algemeen bij reeds uit gevoerde cai-projekten het aantal aansluitingen niet onbe langrijk hoger blijkt uit te vallen dan op grond van de enquête resultaten werd verwacht Het ongunstige van een gericht vraagonderzoek is volgens B W voorts, dat het abonnements tarief voor een aansluiting op de cai hoger zal worden vanwege de extra gemaakte kosten. Zoals bekend kan de ge meenteraad binnenkort eei voorstel verwachten over de aanleg van één centraal ka belnet die de abonnees in staat moet stellen voorlopig zes TV-kanalen en 18 FM-ra- diokanalen te ontvangen. Volgens berekeningen zal de abonnementsprijs tussen de 12,50 en 14, 50 gulden komen te liggen. Als de raad met het cai-voorstel akkoord gaat zullen de Leusdenaren in 1984 van het kabelsysteem gebruik kunnen maken. Rozendaailaan 9 Leusden-C. lant functionaris zijn voor de VVD onvoldoende redenen naar voren gekomen om een ander standpunt in te nemen „De onmisbaarheid van een jeugdfunctionaris is voor ons niet aangetoond." verklaarde het VVD-raadslid. De ambulant func tionaris deed volgens de VVD-frac- tie te veel werk dat eigenlijk in de stichting jeugdraad thuishoorde Wel verklaarde de VVD-fractie zich bereid om 7500,- te reserveren voor kadertraining. SCHIJNBESPARING De fracties van PvdA en D'66 zijn falikant tegen het voorstel van B en W. om de functie van ambulant jeugdfunctionaris op te heffen. De heer Oostra (D'66) waar schuwde de tegenstemmers voor het feit dat het hier wel eens om een „schijnbesparing" zou kunnen gaan. In het voorstel van B en W staat dat een ambtenaar een aantal taken van de jeugdconsulent zou kunnen overnemen. „Wat is echter het uurtarief van een ambtenaar?" zo vroeg de D'66-er zich af. Ook de kadertraining gaat geld kosten. Als de jeugdorganisaties in een va cuum vallen, wat zal dan de schade zijn Wat blijft er helemaal over van de vermeende besparing van 70.000,-? Allemaal vragen waar op geen antwoord gegeven is, zo meende de heer Oostra. „Op onderdelen is de tekst van het voorstel zoals B. en W dat ge formuleerd hebben enigszins mis leidend zo meende .lan larnhs (PvdA) De indruk wordt gevestigd dat vrijwel alle gemeentelijke ad viesorganen van mening zijn dat de ambulant functionaris moet ver dwijnen De praktijk is echter dat alleen de planadviesgroep zich dui delijk heeft uitgesproken voor op heffing van de functie „En dat ken nelijk niet om bezuinigingsrede nen, want de adviesgroep heeft er bij gezegd dat het geld dat be spaard wordt weer ten dienste moet komen van het jeugd- en jon gerenwerk," aldus de heer Jacobs De Stichting Jeugdraad Leusden heeft zich pertinent uitgesproken tegen het voorstel van B en W. In een uitvoerig schrijven heeft ook de provinciale jeugdraad haar mening kenbaar gemaakt. Volgens de pro vinciale jeugdraad gaat het college van B. en W er geheel onterecht vanuit dat een deel van het werk van de ambulant jeugdfunctionaris overgenomen kan worden door provinciale service-bureaus. Ook Soccle, de beheersinstantie van gebouwen voor sociaal-cultureel werk in Leusden heeft laten weten dat ze het werk van de Leusdense jeugdfunctionaris als erg positief ervaart „We zijn aan de jeugd ver plicht alles in het werk te stellen om de jeugdfunctionaris te behouden," meent het PvdA-raadslid Jacobs Het laatste woord was aan voorzitter Gijs van Woudenberg: „Het zal niet de laatste moeilijke beslissing zijn die we moeten ne men. De muziekschool en de bi bliotheek komen later aan de or de." (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Er Is een enorme achterstand in de uitwerking van de verschillende deelplannen uit de bestemmingsplannen 1e en 2e fase alsmede in de herziening van uitgewerkte plannen. B&W laten dit weten aan de VVD- raadsfractie die met zorg heeft geconstateerd, aldus haar alge mene beschouwingen, dat de behandeling van de bestem mingsplannen stagneert waar door een mogelijke rechtsonze kerheid het gevolg kan zijn. Volgens een opgaaf van het col lege moeten de volgende deelplan nen nog worden uitgewerkt of zijn dringend aan herziening toe: Groenhouten, Alandsbeek, Ha- mersveld, Princenhof, Hamers hof, Akkerhoeve/Noordwijk, Lan- genbeek, Zwanenburg, Munnikho- ve/Bosveld, Wildenburg en plan Kerkdijk in Achterveld Op dit mo ment geldt voor de gebieden met een onuitgewerkt deelplan nog steeds het globale bestemmings plan 1e of 2e fase Het voorberei den of uitwerken van de plannen kost circa 75.000 gulden per plan De vertraging in de uitwerking is ontstaan doordat de beschikbare mankracht binnen het gemeentelijk apparaat in beslag wordt genomen door de begeleiding van de plan- nenvoor 't Ruige Velt en de Horst, de algemene stedebouwkundige en planologische advisering en de begeleiding van het struktuurplan, Schoolsteegbosjes en de rest van de plannen voor het Buitengebied. LEUSDEN - Uit een woning in 't Molenhoekje te Leusden-zuid zijn drie witte schalen, een kope ren bel en een apostelkistje ge stolen. De waarde van deze spul len is niet bekend. De landelijke rijvereniging Nimmerdor deed bij de rijkspoli tie aangifte van de diefstal van een paardebit die een waarde van honderd gulden vertegen woordigt. - Henk Ossendrijver gehuldigd 3 - Manege Buurtweg mag 3 - Sinterklaas in Achterveld 5 - Solidariteits-winkel 6 - Sportnieuws 7 LEUSDEN - Uit een auto die geparkeerd stond op Beerzewljk zijn een autoradio-cassette recorder, een kinderzitje, een stuurhoes en de knop van de versnellingspook gestolen. De schade voor de eigenaar be draagt een paar honderd gulden. LEUSDEN - Aanstaande don derdag 2 december komt de ge meenteraad om 19.30 uur bijeen om de begroting voor 1983 vast te stellen. Na de behandeling van de begroting in de verschillende raadscommissies, het - dit jaar schriftelijk - houden van de alge mene beschouwingen door de fracties en de beantwoording daarvan door b. en w„ zal in de vergadering van aanstaande donderdag nog een laatste vraag- en antwoordronde wor den gehouden, gevolgd door de hoofdstuksgewijze behandeling van de begroting en de vaststel ling ervan. Alle stukken die op de begroting 1983 betrekking hebben liggen ter inzage bij het bureau Voorlichting, Zwarteweg 16 A en in de gemeen telijke documentatiehoek van de bi bliotheek Nieuw-Langenbeek, Ha- mersveldseweg 77.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1