in De a 4 fP Cem b Kantlijn SPAANSE ONTBOEZEMINGEN new Ml d z'-n 'i W'Y* J 8 El nberispelijk Besparing Stucadoors (4) Mentaliteit Volle maan Druk )ok Bordjes lA/achten Verslag Boswachter Henk d e New Wave Vroegtijdig FOTOKOPIE NODIG? Leusder Krant j loep op Leusden DONDERDAG 2 DECEMBER 1982 aktie: Marnix Kreljns ragen: Caspar van Loo. Pe- op den Camp orige week vroeg de y/SGP-raadsfractiezich in rubriek af of de schriftelijke ite begrotingsronde, zoals dit jaar voor het eerst wordt uden, niet in strijd is met en geest van artikel 50 van meentewet. Bij Harm eins en consorten was de gerezen of de schriftelijke, irkt openbare eerste rotingsbehandeling niet op et bij Gedeputeerde Staten Utrecht kan stuiten. Zij Iden een voorbeeld aan van geval Hoensbroek van welke ieente in 1954 de begroting door GS werd geaccepteerd, dat de openbare rotingsbehandeling een ijnvertoning zou zijn eest. Zonder discussie was emeentebegroting namelijk rde raad goedgekeurd. Al werk was al gedaan in de loten imissievergaderingen. olgens B W van Leusden is een overeenkomst tussen de rotingsbehandeling in sden anno 1982 en die in nsbroek anno 1954. „In de burgse gemeente was loten om geen algemene chouwingen terzake te den en om voorts de roting zonder hoofdstuk- en ;elgewijze behandeling vast te stellen aldus het college in zijn schriftelijke beantwoording aan de GPV/SGP-fractie. Wat dat betreft meent het college is de behandeling zoals die in Leusden plaatsvindt in openbare commissievergaderingen, openbare uitwisseling van stukken en openbare behandeling in de raadsvergaderlng(en) onberispelijk. Bij de gemeente wordt met succes gedaan aan energiebesparing. Sinds 1 maart van dit jaar wordt stelselmatig het energieverbruik in alle gemeentelijke gebouwen, behalve het verkochte oude raadhuis, geregistreerd. Gebleken is nu, melden B W aan de raad, dat het verbruik van aardgas met 35% en dat van elektriciteit met 30% is gedaald. Een opmerkelijk resultaat. De GPV/SGP-raadsfractie weet nu eindelijk waarom en hoeveel geld de gemeente Leusden jaarlijks overmaakt naar het Bedrijfsschap van Stucadoors. Na lang aandringen en een onduidelijk antwoord van B W (zie vorige afleveringen van Loep op Leusden) komt de aapuitde mouw. Inzijn beantwoording op de algemene beschouwingen deelt het college mee, dat de dienst gemeentewerken voor vijftien gulden per jaar is geabonneerd op het vakblad Mebest, een uitgave van het Bedrijfsschap van Stucadoors. Moesten B W daar nou zo moeilijk over doen? Volgens het jubilerende raadslid Henk Ossendrijver (CDA) is het zaak dat de gemeente wat gaat doen aan de verkeersmentaliteit van de Leusdenaren. Als zij namelijk wat bewuster en voorzichtiger deelnemen aan hel verkeer, hoeft de gemeente niet steeds maatregelen te treffen om bepaalde situaties in Leusden verkeersveiliger te maken. „Daarmee wordt dc gemeente alleen maar op kosten gejaagd", aldus de CDA' er in de jongste raadsvergadering. Naar zijn mening kan er aan de mentaliteit van de burgers worden geschaafd via het gemeentelijk blad Info Leusden of via voorlichting van de politie. Daarnaast zou volgens Ossendrijver in het planstadium alle voor- en nadelen van een nieuwe weg, erf, plein enzovoorts beter afgewogen moeten worden, zodat later geen aanpassingen hoeven te volgen. Wethouder Jan Wagenaar van openbare werken en ruimtelijke ordening zei in zekere mate de gedachtengang van Henk Ossendrijver te kunnen begrijpen. „Zelfdiscipline in het verkeer zou al heel wat zijn", aldus de wethouder. Hij vond echter niet dat je ineen planstadium een optimale verkeersvoorziening kan ontwerpen. „Op dat moment kan zoiets 100% zijn. maar het is niet te voorkomen dat later de boel niet functioneert", stelde Wagenaar vast. Het teruglopend aantal toeschouwers bij voetbalwedstrijden is een feit. De trouwe bezoekers van Roda-zondag kregen het afgelopen weekend echter een „beloning" voor hun moedig volhouden. Rond half vijf-het was nog nietdonker-scheen plotseling een „volle maan". De grensrechter van de bezoekende club Kockengen werd door een al te enthousiaste eigen speler tegen het gazon gelopen en al voortschuivend over het gras stroopte niet alleen de pantalon van zijn trainingspak maar ook zijn onderbroek tot over zijn knieén af! Tot overmaat van ramp voor de man in kwestie vond zijn ongewilde one-manshow vlak voor de tribune plaats. e brand in de voormalige noodlokalen van de Kinderlandschool betekende dinsdagavond voor de bewoners de kleine woningen in het flatgebouwtje aan de Stijgbeugel nogal wat ongemak Vooral de heftige {ontwikkeling, die zich tijdens de bluswerkzaamheden voordeed speelde de bewoners parten jemeestermr J. W. M. Rademaker- vrijwel altijd aanwezig bij branden - en gemeentesecretaris R J A van deze keer ook van de partij - stelden zich in de loop van de avond bij een enkele bewoner op de hoogte het geleden ongerief Op de foto de burgemeester en de secretaris in gesprek met een dame. die met name ik te vrezen voor het leven van haar tropische vogels V Er waren wat trubbels bij de kassa 's in een der dorpse win kels, het had te maken met een nieuwe manier van afrekenen via elektronische toestanden We hebben al zon geraffi neerd systeem in 't dorp. wat dat betreft loopt Leusden ook hierin voorop. Hier en daar in het land wordt ermee geexpe- hmenteerd. die streepjes en balkjes op de verpakking Hoe wel ik het van nabij gezien heb is het me nog een raadsel, wat er eigenlijk gebeurt Als alles dan geregistreerd en opgeteld is, waarbij de juf van de kassa gaan kans krijgt om ook maar een woord te zeggen, staat daarna het emdsaldo op de kassa. .GoedendagZelfs dat hoeft niet meer gezegd te worden. Och, misschien heb ben wij moderne mensen geen behoefte meer aan een per soonlijk woordje Na een tocht door de wel ge zellige en schone zaak kwam ik in de rij en wachtte geduldig of met, op het mechaniek dat alles en alles registreert en omdat de kassières nog de foutme moeten krijgen duurde het wat langer. Nog twee jaar dan is het 1984 en krijgt Geor ge Orwell toch voor een groot deel gelijk met z'n voorspellin gen dat het hele leven voorge programmeerd zal zijn en je je aan dat programma zal moe ten houden. We denken toch niet meer aan mensen maar aan groe pen: de minima's, modalen, boven-modalen en zo hoger; ieder in zijn eigen groep, da s makkelijk. Al het lief en leed. wel en wee, debet en credit is in kaart gebracht, behalve van de slim- men en Iepen, die zien kans naast de computer te vallen. Ik geloof dat er nog heel wat gro te en kleine slimmen en Iepen zijn Wat een mijmeringen in dat rijtje voor de kassa. ,.'t Is toch verschrikkelijk dat je hier zo lang moet wachten verzuchtte iemand in het rijtje Van verschillende kanten kwam er bijval.Ik vind het ont zettend dat het zo lang moet durenen ook nog ,,'t is zonde van de tijd Zonde van de tijd, overwoog ik, we zijn toch nog een Calvinistisch volkje met datzonde'' En toen was daar een realis- te ..Mensen hou op, in Polen staan ze een dag in de rij voor een beetje melk of een paar ons vlees, in Rusland een jaar voor een paar schoenen en in de derde wereldlanden zijn geen rijen, want daar hebben ze niks.Toen was het even stil achter de wagentjes Om de wachtenden zoet houden en dat werd er bij ge zegd. werden er speculaasjes gepresenteerd Een paar kleuters van een jaar of twee maakten tot ont steltenis van de moeder van de gelegenheid gebruik een bak met kerstkaarten te plunderen en een andere van die leeftijd kwam aansjouwen met een boterletter in een doos Ongewild luisterde ik nog een gesprekje af Weet je dat die en die ook bij elkaar van daan zijn'' Dat ..ook trof me. alweer een stel mensen uiteen met alle tragiek die er aan vooraf gaat en later nog komt k Wist niet over wie het ging maar ik hoop dat er geen kin deren bij betrokken zijn Alweer een probleem erbij voor onze vroede vaderen die waarschijnlijk moeten zorgen voor onderdak van een der partijen, en wellicht een bijdra ge uit de bijstandspot En toen, daar in dat geduldig wachtende rijtje waar ik als een gestemde zelfstandige tussen stond, kwam er een grandiose gedachte in me op Een geweldig idee om de uit de pan rijzende sociale kosten onder het deksel te houden, de woningnood te beperken en misschien kinder- en ouder leed te verzachten 't Is zo simpel dat ik me stond te verwonderen dat nooit ie mand op die gedachte geko men was. Er worden overal subsidies voor gegeven of afgedwon gen. soms voor de meest onre delijke zaken Er was zelfs er gens een groep mannen die een kookcursus volgt en daar hebben ze subsidie voor aan gevraagd Met recht kan je dan zeggen ..motje nog peultjes' En nou komt mijn luisterrijk voorstel de vroede vaderen moeten een blijf bij mekaar premie' gaan geven, het is doodeenvoudig Een echtpaar dat vijf jaar getrouwd is en bij elkaar is gebleven krijgt uit die pot vijfhonderd gulden, tien jaar trouw wordt beloond met duizend gulden en zo verder Boven de veertig jaar ge trouwd niks want die gaan toch waarschijnlijk niet meer bij el kaar vandaan We kunnen voor die gevallen nog een re serve potje aanhouden. Dat is in het kort gezegd het blijf bij mekaarfonds" dat kost de gemeenschap veel minder dan wat er nu allemaal gebeu ren moet De preventieve werking kan ook van betekenis zijn. wellicht willen sommige paren zich echt inspannen om bijeen te blijven, elkaar proberen te be grijpen en met een oplossing forceren die vaak geen oplos sing is 'k Ben zeer optimistisch nu nog een partij vinden die dit gaal maken En plotseling was ik toch aan de beurt met m 'n wagentje, de spulletjes schoven over de pie per en na het eindbedrag stond er op de kassa: Goedendag! Insgelijkszei ik terug, en keek toen schichtig om me heen of iemand het soms ge hoord had En wat ik niet kan laten deed ik toen weerdie lege wagentjes op hun plaats zetten, want ik kon er bijna niet uit En buiten stond mijn vriend uit de grote stad op me te wachten, vol trots reed ik hem het dorp rond. bouwen hier en bouwen daar ..Jullie hou en geen land meer over, 'k vind het maar stom was zijn commentaar ..En wat is dat daar in de verte Ons nieuwe gemeentehuis, zei ik een beetje verwaand O. ik dacht aan een frambozentaart waar de kersenjam is afgedropen en toen was ik nog niet kwaad op hem. Sp vervaardigde bordjes wordt verwezen. De VVD-wethouder maakte verder melding van een nieuwe richtlijn in de verwijsborden-regeling: een bedrijf dat zich in Leusden vestigt mag gedurende een half jaar zelf vervaardigde borden met naam en verwijzing in Leusden plaatsen. Het was afgelopen dinsdagavond druk op de publieke tribune bij de vergadering van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening. Als er toehoorders naar deze commissiebijeenkomst komen, is het meestal vanwege belangen waar zij mee te maken hebben, die in de raadscommissie aan de orde worden gesteld. Dat was dus ook dinsdag het geval. De stoelen werden bevolkt door een flinke groep bewoners van de Landweg, door enkele Hamershof-bewoners en een paar mensen die een huis hebben laten bouwen in Bosveld. Zij mochten tijdens de rondvraag hun zegje doen met uitzondering van de Hamershoffers die gekomen waren voor de mededeling over geluidsmaatregelen voor De Korf (zie elders in deze krant). De mensen van de Landweg kwamen, hoe kan het ook anders, met het doorsteekje vanaf hun straat richting nieuwe Kinderlandschool op de proppen. Ter plaatse is een stuk uit de groenwal verwijderd om een ontsluitingsweg voor de pas geopende school te maken. De bewoners spreken echter van een gat in de dijk, waardoor een (over)stroming ontstaat van verkeer over de Landweg dat er vroeger niet kwam. Verder vrezen zij dat fietsers en bromfietsers over het fietspad langs de oude afgesloten Centrumweg wel eens in onzachte aanraking zullen komen met het verkeer over de ontsluitingsweg. Redenen genoeg voor de mensen van de Landweg om met een flinke delegatie de commissie te bezoeken. Wethouder Wagenaar kon hen vertellen dat gezocht zal worden naar een voorziening (knikpaal, klaphek) die autoverkeer over de Nieuwe weg weert, maar brandweerwagens en ziekenauto's kan toelaten tot het terrein van de kinderlandschool. Hoe gewenst dat trouwens is bleek diezelfde avond toen de oude lokalen van die school in de nens viuyenci. de brandweer erg moeilijk bij het vuur kon komen. De Biezenkamp-winkeliers kunnen opgelucht ademhalen. Ze krijgen eindelijk hun verwijsbordjes naar het winkelcentrum. Wethouder Jan Wagenaar heeft dit dinsdagavond in de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening meegedeeld. De Biezenkampers zijn al twee jaar jaloers op hun collega's in winkelcentrum De Hamershof waarnaar in Leusden via door de gemeente Het moest raadslid Henk van der Sloot toch even van het hart: de notulen van de vergaderingen van de raadscommissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening zijn niet altijd even je van het. „Er worden naar mijn mening nog wel eens essentiële punten vergeten in dat verslag. Twee maanden geleden hadden we hier een discussie over de autosloop aan het Valleikanaal. De voorzitter vroeg aan iedereen zijn mening over dit belangrijk onderwerp, maar in de notulen worden maar twee van de vier meningen weergegeven. Dat kan niet mopperde Henk van der Sloot. Zijn college van de Partij van de Arbeid, Gert de Weerdt, kan over het ontbreken van essentiele punten in de verslaglegging meepraten. Tijdens de vorige vergadering van de commissie OW/RO diende hij een velletje tik in met opmerkingen uit zijn mond die niet in de notulen van een voorgaande bijeenkomst waren opgenomen. Overigens maakte wethouder Wagenaar de commissieleden er op attent, dat het maken van een verslag van een vergadering een dag werk is en omgerekend in guldens 750,-kost. Donderdagavond in de vergadering van de gemeenteraad. Maandagavond bij de vergadering van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML. En dinsdagavond bij de vergadering van de raadscommissie Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken. De bewoners van de Boswachter (in de nieuwe wijk Bosveld) hebben er de afgelopen dagen al een hele tournee op zitten. Niet omdat zij plots last heben gekregen van verregaande belangstelling voor het gemeentelijk vergaderwezen. Wel omdat er op de Boswachter onrust heerst Een bord van een makelaardij heeft daar in niet onbelangrijke male toe bijgedragen. Het gaat de bewoners van de vrijstaande woningen aan de Boswachter om het volgende: er liggen aan hun straatje nog een aantal onbebouwde vrije sector-kavels, waarvan vier op een rijtje. Nu was de bewoners van de Boswachter ter ore gekomen, dat er op die vier kavels zeven geschakelde woningen zullen komen te staan. Op z'n minst iets anders dan de Boswachter-bewoners hadden gedacht, en in concreto iets, dat zij helemaal niet leuk vinden. Via CDA-raadslid Henk van dei Sloot probeerden zij allereerst vorige week inde raadsvergadering wat meer aan de weet te komen. Wethouder Jan Wagenaar (VVD) kon op dat moment echter niets zinnigs zeggen. Hij wist niet wat er aan de hand was en zou het laten uitzoeken. Zou Henk misschien zo vriendelijk willen zijn even contact op te nemen met de redaktie van deze rubriek om uiteen te zetten, wat al die affiches te betekenen hebben Aangetroffen op tientallen plaatsen in deze gemeente Als Anya het weet mag ze het ook zeggen Vrijdag bekroop de Boswachters het gevoel enigszins belazerd te zijn. Toen stond er ineens een bord van de makelaar, die herenhuizen op de gewraakte kavels te koop aanbood, met de prijs en alles er bij vermeld. Maandagavond spuiden zij daarover hun gram tijdens de vergadering van CML/RO. De daar immer aanwezige gemeentewerken-direkteur ir. M. Pais gaf vervolgens tekst en uitleg. Onder de huidige economische omstandigheden is het bijzonder moeilijk om vrije sectorkavels te slijten. Beter gaat de verkoop van geschakelde woningen en vandaar dat het gemeentebestuur best bereid is om aan belangstellende bouwers voor die categorie woningen kavels uit te geven. Binnen de grenzen van het globaal bestemmingsplan kan dat en het college is bevoegd om met gegadigden zaken te doen. Dinsdagavond deed wethouder Wagenaar nog een toevoeging aan de uiteenzetting van Pais. Informatie had hem inmiddels geleerd dat de vier kavels deel uit zullen gaan maken van een iets omvangrijkere transactie. De aannemer Van Galen had zijn oog laten vallen op enkele andere kavels voor de bouw van de zogeheten herenhuizen en nu probeert de gemeente in één koop ook van de vier minder makkelijk verkoopbare vrije kavels aan de Boswachter af te komen. Blijvende Boswachter-bewoners met enkele grieven zitten: in de eerste plaats vinden zij dat zo'n globaal bestemmingsplan de bewoners weinig rechtszekerheid biedt. Je eigen huis bouw je in verwachting dat de rest van het plan ook volgens de plankaart zal worden uitgevoerd. Dat blijkt dan plots niet helemaal het geval en je blijkt geen poot te hebben om op te staan, wanneer je er iets tegen zou willen ondernemen. Hoogstens kun je straks tegen de voorgenomen afgifte van een bouwvergunning in aktie komen. iïi Van éen van de jongeren, die regelmatig De geut bezoeken, ontvingen wij bijgaande collage. Hij moet belangstellenden erop attenderen, dat er in het open jeugd- en jongerencentrum aan de Zwarteweg 29 aanstaande zondagmiddag een New Wave-middag wordt gehouden Vanaf 14 uur zijn deze klanken in De Geut te horen. Ten tweede vinden de bewoners, dat de gemeente kennelijk met twee maten meet. Toen nog niet zo lang geleden twee particulieren zich tot de gemeente wendden met het verzoek twee geschakelde woningen aan de Boswachter te mogen bouwen, werd daarvoor geen toestemming verleend. Nu een „projektontwikkelaar" zich aanmeldt kan het ineens allemaal wel. Daar heeft men van gemeentezijde inmiddels tegenin gebracht dat de twee particulieren op één kavel twee geschakelde woningen wilden zetten en dat paste daar gewoon niet. leder bouwsel moet stedebouwkundig in te passen zijn; het ontwerp van genoemde particulieren voldeed aan die eis niet, dat van Van Galen wel. En ten derde: wist Wagenaar daar donderdagavond nou echt helemaal niks van? Het antwoord moet luiden: nee, daar wist de wethouder niet van. Over deze hele zaak werd alleen nog maar op ambtelijk nivoeen voorstel voorbereid, dat het bestuursnivo nog niet bereikt had. Gelijk na afloop van de raadsvergadering heeft Wagenaar zich door zijn ambtenaren laten voorlichten over een en ander. En dat bord? Dat stond er, om het zo te zeggen, een tikkeltje aan de vroege kant. Vorige week donderdag kregen de leden van de raadscommissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening een brief, waarvan de inhoud betrekking had een die dag in de Leusder Krant te verschijnen artikel. Dat handelde over de verkoop van een deel van de gemeetelijke gebouwen aan de Leusdense aannemer J. Bloemendal. En, zo blijkt uit het gemeentelijk schrijven, daar hadden we u op dat moment nog niet van in kennis mogen stellen. De ambtelijke briefschrijver spreekt namelijk van een „voortijdige" publikatie. De hele ruimtelijke ordeningsprocedure voor de woningen aan die Bloemendal wil bouwen op het voormalige gemeentelijk terrein aan Berkenlaan en Beaufortweg moet nog doorlopen worden. En dus was het nog veel te vroeg om dergelijke concrete plannen naar buiten te brengen. Wij dachten daar anders over en lieten de gemeente weten dat het verhaal gewoon donderdagmiddag in de krant zou verschijnen. Daarop voelde men zich daar genoodzaakt om de leden van de raadscommissie van een en ander op de hoogte te stellen. Die wisten namelijk nog van niets en zouden dan in de krant moeten lezen, wat er ging gebeuren. Dat leek geen correcte gang van zaken, zo meende men. Helaas werd er niet aan gedacht om nog een andere categorie betrokkenen vóór de verschijning van het kranteverhaal op de hoogte te stellen. We bedoelen de medewerkers in de buitendienst van de gemeente - bijna een kwart van het totaal aantal ambtenaren van de gemeente die in de krant lazen dat op de plaats van „hun" werf straks huizen gebouwd zullen gaan worden. En dat zij zich over enige tijd dienen te vervroegen bij de voormalige boerderij van Jan de Groot, waarheen de werf in ieder geval voorlopig verplaatst gaat worden. Over een correcte gang van zaken gesproken. En. nog een knal gehoord toen de sportschutters in De Korf zaten Landweg doorsteek de dood steek? ..Met vertrouwen de toekomst tegemoet", zegt de VVD voor 1983 Daar zal Pim van Esch wél eventjes iets anders over denken En dan te bedenken dat lande lijk gezien het grootste deel van de VVD uit jongeren be staat Op de expositie van de RABO- bank zijn natuurlijk ook de laat ste centen te bewonderen En die van uzelf natuurlijk. In het vervolg kun je ook bij de Spar op je strepen gaan staan als er een verkeerd bedrag wordt aangeslagen Harm Offerems (GPV SGP) vraagt zich af of de schriftelijke beschouwingen wel volgens de wet zijn Je zou bijna verwachten dat ie zou vragen of de wettelijke be schouwingen wel volgens de Schrift zijn Natuurlijk is het veel verstandi ger om het CAI-abonnement straks op te nemen in de On roerend Goedbelasting, want aan die verhogingen zijn we in middels gewend geraakt Als ik het goed begrijp zijn CDA en VVD tegen de jeugd en voor paarden. Is dat nou niet bij de beesten af? Achterveldse verrassingals die redakteur twaalf en een half jaar bij de Amersfoortse Courant is wordt ie NIET ge huldigd Wanneer krijgt Henk Ossen drijver nou z'n monument? Of is ie dat al? B en w. vinden verkeerslich ten op de Arnhemseweg drin gend noodzakelijk. Ben ik het mee eens. maar die dingen straks niet weer afbreken hoor! Ook al staan elders nog zoveel koeien te loeien .,ln Achterveld kreeg Sint een warm onthaal Hadden ze dan ook al een andere tempera tuur? Kop ,,Geen winterslaap voor Lookhorst Uitgeslapen bal letjes zijn er niet meer bij, dat is duidelijk Nog een kop ,,J te Roller in biljanfmale En dat is logisch, want die man heeft z'n naam mee. Ambtelijke werkgroep gaat ge meentelijke financiën doorlich ten, lees ik. Hoezo? Is er dan nog iets door te lichten? Nee hoor. dat is op verzoek van de PvdA die denkt dat in al die oude gebouwen nog talrij ke geheime geldpotjes staan Cynische Leusdenaar. ,,De wens is de vader van de PvdA' Is dat Konijntje uit de Wetering eigenlijk verdwaald? Oude eend in Langenbeek ,Nee hoor. maar de worteltjes zijn daar wat sappiger En tenslotte ben ik bang, dat ik de volgende konklusie moet trekken Het CDA is bang. dat de Schoolsteegbosjes-boeren bang zijn voor een Natuurmo nument, terwijl de minister bang is voor het CDA. dat met dat beroep op de Kroon de wo- ningbouw-deur naar het zuiden wagen wijdopen houdt, zodat de boeren eigenlijk bang zouden moeten zijn voor het CDA Of zijn dat bange voorge voelens? V Rozendaallaan 9 Leusden-C.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 11