let wel en wee van de verblijfregeling Scholen in het nieuws CML organiseert informatie-avond over Leusderheide Overblijfwet in 1983 van kracht oogste punt „Loysden Geluidwerende maatregelen voor aktiviteitencentrum P.J. Merkelijn ontving koninklijke onderscheiding ■uizend gulden voor iiortieve recreatie Woensdag 15 december in De Korf DE KORF PRODUCEERT TE VEEL LAWAAI Zwangerschaps gymnastiek Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? DONDERDAG 2 DECEMBER 1982 plaatselijk nieuws EUSDEN In de Tweede liter is op 15 juni van dit de zogeheten overblijf- aangenomen. Deze wet lit schoolbesturen in staat rlingen de gelegenheid te ien om in de middagpauze der toezicht in het school- ïouw en op het terrein van school door te brengen, verwachting is dat de trblijfwet nog dit jaar door Eerste Kamer komt en In luari 1983 van kracht irdt. )e wet zegt verder De kosten uit deze overblijfregeling rtvloelen komen voor reke- g van de ouders, voogden of zorgers. Het bestuur kan de rblljfmogelijkheid zelf orga- «ren. Indien leerlingen van e mogelijkheid gebruik ma- .draagt het bestuur zorg voor verzekering tegen wettelijke sprakelijkheid. Van deze ver- hting kan door de minister heffing worden verleend als bestuur godsdienstige of le- sbeschouwelijke bezwaren ft tegen deze verzekering, oor alle duidelijkheid. Deze geeft aan dat iedere school in iclpe iedere leerling de moge- ïeid moet bieden in de mid- pauze onder toezicht in het ooigebouw en op het terrein erblljven. in enkele kranten is r aanleiding van deze wet het Icht verschenen alsof het :hts om een overblijflokaal zou gaan en ouders zelf toezicht dienen te houden. Dat is echter onjuist. Het gehele gebouw staat de leerlingen ter beschikking en de wet zegt niets over wie toe zicht moet houden. Het bestuur zal in overleg met ouders en leerkrachten moeten beslissen welke vorm van toezicht op de betreffende school het meest ge schikt Is, rekening houdend met het aantal kinderen, de accom modatie, de pauzetijd, de finan ciële haalbaarheid en dergelijke. De praktijk leert dat het toezicht kan variëren van alleen leer krachten, alleen overblijfkrach ten tot vrijwillige ouderhulp of een kombinatie van dezen. Frits Braaf van de gemeentelij ke afdeling onderwijs: ..Gezien het standpunt in het verleden van deze gemeente over het overblij ven zal zij. denk ik. geen initiatie ven nemen De gemeente zal in het kader van de wet als bestuur van de openbare scholen zijn goedkeuring geven De ouders zullen zelf iets moeten gaan or ganiseren en de kosten ten laste van de ouders Is een school niet bereid hierin toe te stemmen dan zal het bevoegd gezag moeten optreden, zelfs zodra een ouder te kennen geeftzijn kindtewillen laten overblijven'1 Als voorbeeld van overblijfregelingen die goed draaien noemde hij de openbare school ..De Hobbit" en de open bare school in Achterveld In de ze gevallen heeft de gemeente alleen de juridische kant beke ken in verband met de aanspra kelijkheid Op de Montessori school 't Ronde is er sinds ïyöü een overblijfregeling zowel voor de kleuterafdeling als de lagere schoolafdeling. De ouders beta len het salaris van de overblijf- moeders aangevuld met een be drag voor overblijfmateriaal Dit komt neer op f 1.50 per kind per keer en f3.— per jaar voor het materiaal Eten en drinken ne men de kinderen van huis mee Ouders van deelnemende kinde ren verplichten zich tot het mee doen aan de extra klaaroverrege- ling vanwege de aangepaste schooltijden In de praktijk komt dit neer op een keer in de vijf weken klaaroveren. Kleuters en lagere schoolkin deren eten apart van elkaar. 15 a 20 minuten wordt hier in deeigen klas voor uitgetrokken. Na het eten kunnen de kinderen kiezen of zij onder begeleiding buiten willen spelen, of zij spelletjes willen doen in een speciaal daar toe ingericht lokaal en of zij naar een rustlokaal gaan. waar hun verhaaltjes worden voorgelezen. Dit laatste speciaal voor de kleu ters. Ook incidenteel kan er gebruik worden gemaakt van deze rege ling. Een knipkaart voor vijf keer overblijven is bij de coördinatrice Anneke van Rhee te verkrijgen Anneke: ..Wij zijn vorige week met een aantal overblijfmoeders naar een landelijke studiedag ge weest van ..Tijd voor School" en het blijkt dat wij op deze school een bijzonder goede overblijfre geling hebben In juni 1979 is er binnen onze school een diskussie op gang gebracht over het continuroos- ter, gekoppeld aan een overblijf regeling Naar aanleiding hier van ontstond er een werkgroep die de mogelijkheden ging on derzoeken op dit gebied Uit eindelijk heeft dit geleid tot een proefregeling die van september 1980 tot december 1980 heeft geduurd Vóór de proefperiode heeft er een enquête onder de ouders plaatsgevonden evenals na deze periode De enquête was zodanig uitgevallen dat wij het overblijven in een vaste regeling hebben omgezet Er maken ongeveer 120 kinde ren gebruik van deze regeling dat is 50% van het aantal leerlin gen Voor de ouders zijn er regels opgesteld onder andere op het gebied van aan- en afmelden maar ook de kinderen hebben zich te houden aan bepaalde re gels In de praktijk werkt dit bij zonder prettig want met name de regels voor de kinderen, die ove rigens soepeler zijn dan bijvoor beeld schoolregels het is ten- stripboeken enzovoorts. Het bui- tenmateriaal voor de kleuters ge bruiken wij samen met de kleu terschool Voor de lagere school school gelijk begint en eindigt, vakanties die regionaal op elkaar afgestemd zijn en geen extra vrije uren en dagen slotte de vrije tijd van kinderen —zijn voor de overblijfmoeders een leidraad en ook de kinderen kunnen nog eens op de regels gewezen worden Anneke ..Wij hebben zeven vas te overblijfmoeders die iedere dag een vaste groep kinderen begeleiden. Dat is ontzettend be langrijk voor de kinderen Deze overblijfkrachten zijn in vaste loondienst van het bestuur en worden volledig betaald door de ouders Wij hebben eigen bin- nenmateriaal zoals matrasjes in het rustlokaal. een cassettere corder. viltstiften, kleurplaten. zijn er onder andere twee korf- balpalen en een volleybalnet. Voor ons is het langzamerhand een sport geworden om de mate rialen zo goedkoop mogelijk aan te schaffen De reaktie van de leerkrachten was aanvankelijk in de beginpe riode van het overblijven erg ver deeld Nu de overblijfregeling goed draait zien ook zij de voor delen hiervan in. Overigens is de samenwerking met de leerkrach ten ontzettend goed." TIJD VOOR SCHOOL Landelijk bestaat er sinds 1974 een aktiegroep ..Tijd voor School", inmiddels uitgegroeid tot een door CRM gesubsidieer de stichting. Met name op het gebied van overblijfregelingen geeft deze stichting uitstekende informatie. ..Tijd voor school" signaleerde al in 1974 de schooltijdenproble- matiek in Nederland. Onmiddel lijk schaarden alle grote politieke partijen, talrijke grote en kleine maatschappelijke organisaties en vele zowel traditionele als nieuwe vrouwengroeperingen zich achter deze stichting. „Tijd voor school" heeft als doel stelling het realiseren van een continurooster Dit is een door lopend rooster waarbij de lunch pauze niet langer is dan 60 minu ten. van een schooldag die voor alle leerlingen van de basis- Het is op zijn zachts gezegd, vindt ..Tijd voor School". ..merk waardig dat een zo belangrijk onderdeel van het onderwijs, de schooltijden, zo weinig serieuze aandacht vanuit de verschillende onderwiissektoren geniet Schooltijden bepalen met alleen het lesprogramma van de kinde ren maar ook hun gehele dag-en week- en jaarindeling. Er is in Nederland nooit enig weten schappelijk onderzoek gedaan naar de voor de leerlingen meest geschikte schooltijden ..Tijd voor School" heeft zich daarom de afgelopen jaren toegelegd op het verzamelen van zoveel moge lijk literatuur en ervaringen en gegevens uit de praktijk Uit deze gegevens komen enkele voor waarden naar voren, waaraan voldaan moet worden bij het ver anderen/verbeteren van school tijden en het opzetten van goede voorzieningen voor de middag pauze op de kleuter- en lagere scholen LEUSDEN Op woensdag 15 december organiseert het Comi té Milieuzorg Leusden een avond over de Leusderheide. De Leus derheide staat de laatste tijd re gelmatig in de belangstelling: vanwege de aanwijzing als com pagnies-oefenterreinen; door de aanleg van de nieuwe rijksweg door de noordrand van de Leus derheide; door de mogelijke aan leg van de schietbaan; vanwege het crossen; en tenslotte ook vanwege het bestemmingsplan Leusderheide, waarin het ge bruik van dit gebied geregeld gaat worden. De avond is bedoeld om informa tie te geven over wat de Leusder heide is, hoe zij Is ontstaan en wat de natuurlijke waarden van de Leusderheide zijn. Hoe groot die waarden van dit gebied, in feite het laatste grote heidecomplex van enige omvang in de provincie Utrecht, zijn, zal worden toegelicht door de heer W.F Alleijn, medewerker van de stichting Natuur en Milieu. Een en ander zal worden geïllu streerd met een aantal dia's. Daarna zal gediscussieerd wor den over de plannen; plannen waarvan de uiteindelijke vorm overigens nog niet vaststaat. Het CML denkt met deze informatie avond hieraan een bijdrage te kunnen leveren. Gezien het succes van de voor lichtingsavond over de School steegbosjes in april, verwacht het CML grote belangstelling. De avond zal worden gehouden in activiteitencentrum De Korf. aanvang 20.00 uur. Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden. Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machineletter. Vandaag besteld, morgen klaar. DE LEUSDER KRANT Lals het om snelheid én kwaliteit gaat Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.3C tot 17 00 uur Telefoon: 033-941495. één onzer medewerkers) USDEN - Het comité „Spor- Recreatie" kan als de raad voorstel van B. en W. goed- t, 1000,- tegemoet zien. Het rag moet gebruikt worden de aanschaf van sport- en materiaal. Aan de subsidie- enlng is de voorwaarde ver den dat het spelmateriaal tbehoren tot de inboedel van (orf. i subsidieverlening aan het ilté sportieve recreatie was indagavond, tijdens de bij komst van de commissie on- vijs/welzijn aanleiding tot korte discussie. Aanleiding de discussie was het feit dat m n W. in hun voorstel naar de leenteraad schrijven dat re creatiesportleiders het wekelijks sportuur in de Korf begeleiden. „Deze mensen zullen betaald moeten worden" aldus het raadsvoorstel. Evelien Blom, fractievoorzitter van het CDA zette bij deze passage een groot vraagteken. ..Het zou een mooie boel worden als ieder een die voetbal, korfbal etc. bege leidt. betaald moet worden We kunnen dan nog veel aanvragen te gemoet zien", aldus het CDA- raadslid Wethouder Van Woudenberg kon zijn partijgenote wat dit betreft ge ruststellen Er is geen sprake van dat de gemeente begeleiding door sportleiders gaat betalen De spor tieve recreanten krijgen dan ook niet waar ze om qevraaqd hebben, aldus de wethouder Het organise rend comité heeft om een subsidie gevraagd van 1680 - hetgeen het bedrag is dat als zaalhuur in reke ning wordt gebracht B en W wil len niet verder gaan dan het be schikbaar stellen van een bedrag voor de aanschaf voor spelmate riaal Dit materiaal zou dan boven dien tot de inboedel van de Korf gaan behoren. Mevrouw van Amerom (VVD) wilde nadrukkelijk weten of dit bete kent dat ook niet-deelnemers aan de sportieve recreatie gebruik zou den kunnen maken van de aan te schaffen ping-pong tafels". Deze vraag werd door de wethouder be vestigend beantwoord Het project „sportieve recrea tie" biedt Leusdenaren elke za terdagmorgen van 9.00 tot 10.00 uur de gelegenheid om een uur tje in een gezellige sfeer, sportief bezig te zijn. Deelnemers betalen per morgen een kleine vergoe ding. Op dit ogenblik doen elke zaterdag 50-60 mensen aan het sportuurtje mee EUSDEN - De christelijke ba- chool „Loysden" in Leus zuid wordt verbouwd en gepast. Dinsdagmiddag om rtover drie stonden alle leer- sn van Loysden en De Woeli- foek met vele ouders op de uw": het hoogste punt was kt. De jongste leerling van De Woe lige Hoek. Paul van Vessem. en de oudste leerling van Loysden, Gea Lagerweij. hesen de vlaggen in top Hierna bedankte de heer P. van Koningsveld, namens het bestuur van het protestants christelijk on derwijs. de architekt en het bouw team voor de vlotte wijze waarop de bouw verloopt. Aan de leerlin gen werd namens de aannemer een traktatie aangeboden. Binnen enkele maanden hopen de beide scholen hun nieuwe gebouw in ge bruik te nemen Een grote stap ver der met de integratie van basis- en kleuteronderwijs is dan tot stand gekomen. (Van eén onzer medewerkers) LEUSDEN/ACHTERVELD - 't Startblok is aangemeld als expe rimentele basisschool, aldus een mededeling van onderwijs wethouder Gijs van Wouden berg. De mededeling werd ge daan tijdens een vergadering van de commissie onderwijs j.l. maandag. Het feit dat de openba re kleuter- en lagere school 't Startblok in Achterveld Is aange meld betekent echter nog niet dat deze scholencombinatie nu ook officieel a!s de eerste basis school in de gemeente Leusden gaat draaien Voor dit laatste is de toestemming nodig van de minister van onderwijs. Het scholenkoppel in Achterveld heeft al veel ervaring opgedaan met de integratie van kleuter- en lager onderwijs Officieel gaat de basisschool pas in 1985 van start, als tegen die tijd de nieuwe wet op het basisonderwijs in werking treedt Om meer ervaring op te doen met deze nieuwe schoolvorm start het ministerie een experiment op een vijftigtal scholen Deze scholen krijgen dan de rechten en plichten zoals die zullen gelden on der de toekomstige wet B en W van Leusden zijn van mening dat de Achterveldse openbare school al zoveel ervaring heeft opgedaan, dat het haar logisch voorkomt dat de school mee gaat doen aan het experiment LEUSDEN-ZUID De verbouwing van de protestants- christelijk basisschool in Leusden Zuid is inmiddels begonnen De la gere school „Loysdengelegen aan de prinses Beatrixlaan zal straks ook ruimte bieden aan de kleuterschool Ook de bibliotheek zal binnen de verbouwde school een ruimte krijgen Door de verhuizing van de kleu terschool naar ..Loysden" komt de kleuterschool „De Woelige Hoek' vrij. De gemeente heeft het plan om het vrijkomende gebouw te gebrui- 1 ken als „dorpshuis", waarin ook ruimte moet komen voor jongeren- activiteiten De jongerengroepe- I ring „Juid" heeft zich als kandi- daat-gebruiker al aangemeld Omwonenden hebben echter I bezwaar gemaakt tegen de ge meentelijke plannen omdat zij voor overlast vrezen. Nog deze week vindt er een gesprek plaats tussen omwonenden. de werkgroep ..Dorpshuis-Zuid" en de gemeente Leusden Wethouder G van Wou denberg zei te hopen dat het ge sprek er toe zal leiden dat een voor alle partijen bevredigende oplos sing wordt gevonden LEUSDEN-CENTRUM (Van éen onzer verslaggevers) LEUSDEN - Er zullen voor het aktiviteitencentrum De Korf geluidwerende maatregelen getroffen moeten worden. De resultaten van in oktober gehouden geluidsmetingen rond dit gebouw geven dit aan. In januari van het volgend jaar zal aan de gemeenteraad een voorstel worden gedaan De Korf zodanig aan te passen dat de geluidsproduktie vanuit dit centrum aan de vereiste decibellen gaat voldoen. De geluidsmetingen van ruim twee maanden geleden werden gehouden naar aanleiding van klachten van Hamershofbewoners over het lawaai uit (en rond) De Korf in de avond- en nachturen. Zij vonden en vinden nog steeds de geluidsproduktie onaanvaardbaar hoog. Welke maatregelen er getroffen gaan worden, waarvoor de raad een krediet zal moeten keuren, is nog niet bekend. In theorie zou het kunnen zijn, dat isolatiemateriaal aangebracht dient te worden onder het dak en in de muren van het aktiviteitencentrum. De kosten daarvan worden geschat op honderdduizend gulden. LEUSDEN - Maandag 6 de cember om 19.45 uur en woens dag 8 december om 20.45 uur starten er weer cursussen zwan- gerschapsgymnastiek. Deze zijn bedoeld voor vrouwen die tot medio maart een baby verwach ten. De cursussen worden gehouden in het Kruisgebouw aan de Rozen- gaarde 33 Voor leden van de Kruisvereniging zijn aan deze bij eenkomsten geen kosten verbon den Opgave en inlichtingen ter plaatse of telefonisch via telefoon nummer 941218. Omdat de inspecteur voor het kleuter- en lager onderwijs op en kele onderdelen bezwaar maakte tegen de verbouwplannen van de „Wegwijzer' kon nog geen aan vang gemaakt worden met de ver- j bouwing. Verbouw van de school I werd noodzakelijk omdat de kleu ters van ..De Wip-Wap gaan ver huizen naar het gebouw van de la gere school. Gemeente, school team en ouders willen zo snel mo gelijk beginnen met de verbouwing van de school Na de afwijzing door de in spectie zijn er dan ook snel nieu we, gewijzigde plannen ge maakt. De nieuwe plannen zijn inmiddels weer ingediend. Als alle instanties hun medewerking verlenen wordt de verbouw in 1983 gerealiseerd. Of de verbou wing nog binnen het schooljaar 1982/1983 gereed komt kon de onderwijswethouder van Leus den niet beloven. LEUSDEN - Bij besluit van 22 september 1982 heeft H.M. de Koningin de heer drs. P.J. Mer kelijn, secretaris voor Zuid-Ame- rika van het Centraal Orgaan voor Zending van de Gerefor meerde Kerken in Nederland, be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester mr. J.W.M. Rade- markci iiccii umsaayochtend 30 november de bij deze benoe ming behorende versierselen aan de heer Merkelijn uitgereikt. Dit gebeurde in Het Diensten centrum van de Gereformeerde Kerken aan de Burgemeester de Beaufortweg. De heer Merkelijn, geboren te Midden Java. studeerde Indologie aan de Rijksuniversiteit van Lei den. Vanaf 1945 tot 1962 is hij als bestuursambtenaar werkzaam ge weest op het eiland Nieuw Guinea als adviseur bij de groei naar zelf standigheid van de inheemse be volking Na 1962 was de heer Mer kelijn hoofd van de afdeling Ontwik keling en Voorlichting van de TH Twente. Vanaf 1972 is hij sekreta- ris van de zending met name ge richt op Zuid-Amerika. •^V

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5