VG> Gratis gotische Kaars. Open werkplaats voor kunstzinnige aktiviteiten in 't Claeverenblad ,,Ik heb gelukkig niet meer, dat ik elk theelepeltje ga rechtbuigen'' leusrten terwifc Kees Vial gaat oud ideaal verwezenlijken TARLIES VAN DER SPEK. EDELSMID De vrouw in haar beroep (22) Gulf. Actief voor u. Ruimte, licht, warmte en apparatuur voor zes gulden per dagdeel DONDERDAG 2 DECEMBER 1982 Achtervelds nieuws door Anco Mali O B.V. Autobedrijf Daan van de Kooy, Stadsnng Hogeweg 45 3816 BM Amersloori Persoonli|Ke bediening en service van 7 00 VA 00 uur Guit en BK gas pompstation Tevens inbouw van BK gasinstallaties [Gulf] Een begrip voor Amersfoort en omgeving: zoiets dergelijks beginnen Daarvoor zou de woning van een ruime kelder moeten wor den voorzien, maar van de ge meente kreeg Vial voor die ver bouwing geen toestemming Vial: „We waren toen de bouw val die het was al aan het op knappen We woonden hier in een caravan en toen we hoor den dat die werkplaats er dus niet kon komen, dachten we we maken die verbouwing af en dan zoeken we iets anders. Maar ondertussen raakten we dermate verliefd op dit plekje, dat we er tot op heden toch gebleven zijn Midden volgend jaar gaan Vial en de zijnen dan toch hun schitterende stekje in de Schoolsteegbosjes verlaten. Want in de boerderij 't Claeve renblad, die momenteel door het bouwteam Leusden wordt gerestaureerd, ziet Vial de mo gelijkheid om dan uiteindelijk toch zijn plan gestalte te ge ven Hij heeft het monumenta le pand gekocht. Naast het woonhuis biedt 't Claeveren blad op voormalige deel en hooizolder een ruimte van on geveer 250 vierkante meter De begane grond wordt inge richt voor keramiek, boetse ren, hout- en metaalbewer king, tekenen, schilderen, et sen en fotografie De verdie ping biedt ruimte voor weven, spinnen, textiele werkvormen, een bibliotheekje en een praat tafel Ook zouden daar exposi ties en projekties kunnen plaatsvinden Volgens het idee van Kees Vial worden de ruim tes met de voor deze aktivitei ten benodigde apparatuur in gericht Vervolgens kan ieder een die dat wil tegen een be scheiden vergoeding - onge veer 6,per dagdeel - in de concurrent van Latent Talent of de Hof worden Ik wil daar een aanvulling op geven. In 't Claeverenblad moeten de deelnemers met. door en aan elkaar leren. Een eigentijdse benadering, leren in de ont moeting met een ander." De openwerkplaats, die een unicum voor Nederland zal werkplaats aan de slag. Maxi maal kunnen er zo n vijftien tot twintig mensen tegelijk aan het werk zijn. Er zal voldoende kastruimte zijn voor wie zijn werkstuk of materiaal wil ach terlaten om er de volgende keer aan verder te gaan. AANVULLING Vial wil in principe niet dat er lessen gegeven gaan worden in het vrije atelier. ..Daarvoor," zegt hij, ..hebben de mensen al mogelijkheden genoeg Kur- sussen in Leusden. Amers foort, Woudenberg. Maarsber- gen, noem maar op. Ik wil geen zijn, is bedoeld voor volwasse nen die beeldend bezig willen zijn in hun vrije tijd, semi-pro- fessioneel of beroepsmatig. Deelnemers kunnen er terecht op de dagdelen, die ze zelf vantevoren plannen De werk plaats moet nagenoeg altijd open zijn: zeven dagen per week iedere morgen, middag en avond De deelnemers dra gen zelf de zorg voor de werk plaats Cees Vial wil er zeker niet voortdurend toezicht gaan lopen houden. „Stilletjes hoop ik", aldus Vial, ..dat straks twee of drie beroepsbeoefenaren of semfs zullen neerstrijken in t Claeve renblad: mensen die er vele dagdelen per week zullen zijn en als het ware een vaste stek hebben Te denken valt aan een etser, boetseerder, foto graaf, schilder of keramist. Maar daarom heen velen, die - al hebben ze maar één dag deel in de week tijd - er ook behoeftê aan hebben hun we reld te visualiseren door een vorm van beeldend bezig zijn Voor Kees Vial is het opzet ten van de open werkplaats zuiver de verwezenlijking van een ideaal. Een liefhebberij, die overigens wel in het ver lengde van zijn beroepsmatige aktiviteiten ligt. Vial is consu lent beeldende vorming bij de Onderwijs Begeleidingsdienst in Amersfoort. In die funktie be geleidt hij kunstzinnige proces sen bij het lager onderwijs en ook wel bij middelbare scho len ,,lk ben dus" lacht Kees Vial, „geen kunstenaar. Jullie hebben in de krant gezet, dat een kunstenaar belangstelling had voor 't Claeverenblad, vandaar dat ik daar even op wijs. Maar ja, ook heel veel an dere mensen beweren van zichzelf „ik ben geen kunste naar", terwijl ze vele uren per week beeldend bezig zijn en stoeien met materiaal en vech ten met vele vormgevende as- pekten Het is toch niet een di ploma, dat bepaalt of je kun stenaar bent of niet Kees Vial: Ik wil geen concurrent van Latent Talent of de Hof worden GEEN SUBSIDIE De open werkplaats moet zichzelf gaan bedruipen Als de werkplaats redelijk bezet gaat worden, dan moet dat vol gens een door Kees Vial opge maakte exploitatieopzet ook kunnen Vial „Voor die zes gulden per dagdeel bied ik ruimte, warmte, licht en appa ratuur, Dat kan voor dat bedrag wanneer de werkplaats iedere dag redelijk bezet is. Nee. er komt geen subsidie aan te pas. Ik ben niet zo erg subsidie-min- ded Ik vind, dat als mensen zoiets leuk vinden, dat het ge woon zichzelf moet kunnen be talen Als het met zou gaan sluit ik liever de tent, dan dat ik bij wie dan ook subsidie aan zou vragen." Het ligt in de bedoeling, dat de open werkplaats 't Claeve renblad volgend jaar septem ber zijn deuren opent. De res tauratie verloopt, mede dankzij de enthousiaste inzet van de leerlingbouwvakkers, zeer voorspoedig In mei volgend jaar wordt de uit 1603 dateren de boerderij in herstelde glorie opgeleverd De maanden tus sen mei en september heeft de nieuwe eigenaar van het ge bouw dan gelegenheid om er zelf in te trekken en de werk plaats in te richten „En als het dan zo ver is, dan nodig ik ie dereen wel uit op een open dag om een kijkje te komen ne men", aldus Vial met een andere edelsmid op te pakken! VRIJE VORMGEVING De aspekten dat je én aan op drachten werkt én aan vrije vorm geving doet, vullen elkaar aan. Je maakt een kollektie De dingen die nu bij Betty's Interieur en Kado Ideeën liggen, daarvan zijn de dra gers mij niet bekend. Maar ik vind het ook erg plezierig om voor ie mand in opdracht te werken Daar komt dan een facet bij Je leert ie mand kennen, en je leert te onder kennen wat bij iemand past. Bij je vrije vormgeving ga je door op bepaalde thema's die je boeien, en die ontwikkel je steeds verder, 't Staat trouwens niet los van elkaar 't Valt gedeeltelijk toch samen. In de vrije dingen ben ik bezig met alpaca, rood koper en ple xiglas. Het is heel boeiend om ma teriaal te leren ontdekken. Eigenlijk is bij ieder ontwerp, dat je maakt, de techniek iets afwijkend van het vori ge ontwerp, omdat je het allemaal unica zijn Je moet het ontwerp vóórdat je begint, heel goed door denken en het geduld en doorzet tingsvermogen opbrengen om er mee door te gaan als het met hele maal wordt wat je wilt Maar ik kan het niet hebben, als het niet „hele maal mooi" is! Het verkoopaspekt is een beetje een probleem De kollektie die je maakt, moet je „slijten", en dat ver eist een commerciële aanpak. Vind ik moeilijk Laatst vroegen de kin deren heb jij ook hobby's. Plotse ling realiseerde ik me, dat al die dingen, die ik vroeger als hobby deed, nu in de lijn van mijn beroep liggen tekenen, boetseren, lezen1" VROUW ALS EDELSMID Een vrouw als edelsmid toch een beetje uitzonderlijk? Sommige mensen vinden het een specifiek mannelijk beroep, anderen vinden het maken van sieraden, typisch vrouwelijk werk. Marlies' twee zoontjes zeiden vroeger altijd Dat gereedschap is van papa" Als Marlies dan zei Nee dat Is van mij keken de jongetjes gek. Zo vroeg zit dat patroongebondene er al in' „Ik ben trouwens één van de weinigen die is doorgegaan in zijn vak", zegt Marlies. „Ik ben er vanaf mijn opleiding altijd mee bezig gebleven. Veel vrouwen zijn een ander beroep ingegaan. Eén is glazenier geworden. De meeste trouwen dan en besteden hun tijd aan kinderen en huis houden. Toen ik dat ooit consta teerde, dacht ik: hoe is dat moge lijk, dat zó weinig mensen ermee door blijven gaan!" Uw Gulf-dealer heeft een schitte rend kado voor u. Vanaf 12 november ontvangt u bij elk bezoek aan het Gulf station deze fraaie gotische kaars. Deze ache duurt tot de kaarsen op zijn. Dus hoe eerder en vaker u komt inderdaad! (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Je ziet zo vaak dat mensen een kursus volgen op het terrein van kunstzinnige vorming bij La tent bijvoorbeeld of bij De Hof in Amersfoort. En als dan zo n kursus is afgelo pen, dan houdt voor die mensen hun kunstzinnige aktiviteit ook op. Want je hebt thuis geen etspers of een keramiekoven of een schopschijf. Dat heb ik nou altijd zo jammer gevonden. Je ziet dan soms dat mensen maar weer een nieuwe kur sus gaan volgen om in ieder geval met hun geliefde akti viteit bezig te kunnen blij ven. Maar eigenlijk hebben ze aan een kursus niet meer zo n behoefte. Ze hebben een werkplaats nodig, waar ze hun kunstzinnige aktivi teiten kunnen voortzetten. Zo'n werkplaats gaat in de gerestaureerde boerderij 't Claeverenblad nu komen. Een open werkplaats, waar iedereen terecht kan." Voor Kees Vial is het een oud ideaal. Toen hij zich zo'n acht jaar geleden aan de Leus- dense Schoolsteeg vestigde, wilde hij in het toen te restaure ren boerderi|t|e eigenlijk ook markt waar ik, zoals je weet, les geef Het is niet zo, dat ik. als ik een opdracht krijg, achter mijn tekenta fel ga zitten en ga ontwerpen ik ben er voortdurend in gedachten mee bezig Ik heb gelukkig niet meer. dat ik elk theelepeltje ga rechtbuigen! Ik was zó gericht op het moet perfekt zijn1 Het is nog steeds zo. dat ik meer ideeën heb dan ik kan uitvoeren Dat blijft je motiveren om te werken Als je eenmaal aan het werk bent, is het moeilijk om er van af te gaan Het is als met het lezen van een boek. je kunt er niet mee ophouden als het spannend is. Ik houd altijd een kwartier eerder op dan dat de kinderen thuis komen Als ze thuis komen en ik ben nog bezig, dat wordt niks!" TECHNIEK EN VORMGE VING Vind je het lesgeven in je vak pret tig?" „Ja, dat vind ik heel prettig Er hoort een samenspraak over tech niek en vormgeving bij Ik vind het leuk om die in te passen. Ik vind het ook leuk om dingen over te dragen en anderen aan de gang te krijge Het ontdekkingsreisje van men sen die binnenkomen, en denken dat ze niks kunnen. Ze denken: ik krijg een kant-en klaarrecept Maar zo werkt het bij mij niet. Moet ik dat zelf doen?, vragen ze verbaasd. En dan komt er toch iets persoonlijks uit' Het is een stukje vormgeving, dat ik aanreik. Ze moeten gaan ont werpen. Dat werkt voor mij ook sti mulerend Het is voor mij ook een uitwisseling van ideeën Ik vind überhaupt samenwerken fijn. Ambachtelijk bezig zijn in sa menwerking lijkt me ideaal' Het uit wisselen van ideeën en de samen spraak zijn erg belangrijk. Ik denk nog vaak aan de Vrije Akademie waar we op die manier werkten. Als je het niet meer zag zitten, kreeg je van iemand anders een opkikker! Maar dat heb ik totnutoe nog niet gedaan, met iemand samenwer ken Ik ben zó blij met alle tijd. die ik krijg om te werken, dat ik nog geen moeite heb gedaan om een relatie In september volgend jaar zal in 't Claeverenblad. dat nu gerestaureerd wordt de ooen werkplaats van Kees Vial van start gaan ELLEBOGENWERK Een ideale situatie dus „Toch blijft het ellebogenwerk voor mij", zegt ze. „Ik moet mezelf erg hard maken om bij vrijwilligersdingen te zeggen Nee, ik heb er geen tijd voor. Dit zijn mijn werkdagen en daar komt niemand aan. Je moet het allemaal ontzettend goed indelen Je kunt onverwachte dingen niet zo goed meer opvan gen Heb jij dat óók? Daar moet je aan wennen Net als de mensen die dag in dag uit op dezelfde tijd naar hun werk moeten gaan ..Denk jij in de edelsmeedvor- men?" „Ik ben voortdurend bezig om dingen wel of niet mooi te vinden Ben daar erg gevoelig voor Ben heel veel bezig met het ontwikkelen van ideeën voor sieraden Niet al leen voor mijn eigen werk, maar ook voor de kursus op de Appel- EUSDEN - Edelsmid Marlies van der Spek zocht aanvankelijk ar een ambachtelijk beroep in de sociale sfeer. Op advies van nand stapte ze op zekere dag naar een tekenleraar, die haar in kon- T bracht met een leerling van de vakschool voor edelsmeden in hoonhoven. Schoonhoven was het helemaal voor Marlies. Vaak reek je op een school met een dekaan. Maar zij kreeg het verhaal n de andere kant. Van die leerling hoorde ze precies hoe die het ar had. en het sprak haar gelijk aan. )e Vakschool in Schoonhoven eft een vrij technische opleidng, Marlies ging het vormgevings- >ekt later uitdiepen op de Vrije ademie in Den Haag. 'at trok jou daar op de Vakschool leen aan?" Het met kleine dingetjes bezig i, die je heel goed kwalitatief it maken. Stevige dingetjes in lard materiaal. Je probeert daar en vorm aan te gevenEn ook de leunuscne aspetuci i ei van. i iei uitdokteren van hoe zal ik dat nou es aanpakken." Schoonhoven is een opleiding voor juweliers, goud smeden, zilversmeden, graveurs en horlogemakers Het eerste jaar is een basisjaar met van alles wat Marlies leerde heel kleine blokjes feilloos vierkant te vijlen, schroefdraaden maken, óók zo'n precisiewerkje Tijdens dat basis jaar wordt er met zilver gewerkt De volgende twee jaar werden op de school de specialismen aan gepakt. Marlies koos voor de afde ling goudsmeden (Zilversmeden is een héél zwaar werk. Bovendien: de zilversmeden, die het voorna melijk moesten hebben van kerke lijke opdrachten, hebben momen teel weinig toekomstperspektief). „Het tweede jaar werkten we met goud", zegt Marlies „Goud heeft heel specifieke eigenschap pen. Je kunt het erg luchtig verwer ken Je kunt er heel andere dingen dan met zilver mee maken." DE REPARATIE AFDELING Tijdens het stagejaar werkte Marlies van der Spek bij verschil lende juweliers op de reparatieaf deling Je mocht in je handjes knij pen als je es iets nieuws mocht ma ken. Ze leerde er veel, had het niet willen missen. Ze trouwde inmid dels Ging naar de Akademie, waar ze keramiek, tekenen en edelsme den deed. De rest van de tijd werkte ze voor zichzelf in haar eigen werk plaatsje Marlies en Jim verhuisde naar Leusden. Marlies ging halve dagen elders werken en halve dagen thuis Edelsmid kan een vrij geïso leerd beroep zijn, omdat je in je dooie eentje zit te werken. Als je met kindertjes komt te zitten blijkt het een voordeel je kunt de tussen uren prima benutten Marlies kreeg twee kinderen, en als tijdelijk alternatief ging ze een tekenakte halen Toen de kinder tjes op een gegeven moment naar de kleuterschool gingen, en Jim vier dagen in de week ging werken kwam ze ruimer in de tijd te zitten Ze kon hele dagen werken. Jim kookt en bereddert tijdens de da gen dat zij werkt, en andersom. Ge middeld twee volle dagen per week kan Marlies aan haar werk beste den.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7