Vergadering was slechts goed voor speldeprikken en wat algemeen gepraat Afscheid van mevrouw Ten Wolde „Gemeenschappelijke regelingen Leusden niet uitbreiden" Steenzoekers zien al aan de buitenkant dat het iets bijzonders is" leuslen krant GEMEENTEBEGROTING '83 GOEDGEKEURD Jeugdraad vergadert donderdag VVD-FRACTIE TIJDENS BEGROTING Dievegge betrapt Steen door ruit Kat vergiftigd kapsel naar je zin Passé Partout DINSDAG 7 DECEMBER 1982 plaatselijk nieuws Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Als het aantal nieuwsberichten inherent zou lijn aan de duur van de begrotingsvergadering van afgelopen donderdag dan zou deze krant in een klap aardig gevuld zijn. Vanaf half acht tot bijna een uur na middernacht was de gemeenteraad van Leusden in de weer met de tweede begro- jngsronde na eerst een schriftelijk vraag-en-antwoord-één- tweetje met het college van B&W afgerond te hebben. Toch tas er voor de pers weinig eer te behalen aan deze marathon- /ergadering. De voornaamste oorzaak lag in het feit dat een groot aantal „moeilijk" zaken terugverwezen werd naar de jelreffende raadscommissies. Zodoende restte de raadsle- jen niet veel meer dan wat speldeprikken uitdelen en wat ilgemene praat. Je zou het bijna vergeten, maar de gemeente- legroting voor 1983 werd door de raad goedgekeurd. De PvdA-fractie ging als enige raadsfractie in op de algemene be grotingsbeschouwingen van de an dere partijen. Positief in het papier werk van het CDA vonden de so cialisten onder meer dal ook het CDA een discussie op prijs stelt over het inkomsten/uitgavenpa troon van de gemeente en over de fondsen en reserves. Negatief in de beschouwingen vond de PvdA. dat de christen-democraten daarin zich wel over het misbruik van de sociale uitkeringen druk maken, maar niet over de problemen van de minst draagkrachtigen in Leus den. Van de VVD vond de Partij van de Arbeid het positief dat ze blijft aandringen op een overblijfrege- ling op de scholen. Aan de andere kant meenden de socialisten dat het VVD-motto ,.Met vertrouwen de Jnathankelijk nieuwsblad ioor de gemeente Leusden. ferschijnt elke dinsdag en londerdag. toekomst tegemoet" kennelijk al leen geldt voor vrije kavel-kopers, automobilisten, tennissers en hoc keyers, maar niet voor de mini muminkomentrekkers Het GPV/ SGP kreeg een dikke voldoende van Corn Verduin en consorten voor het idee om een aktiviteiten- schema voor de raad op te stellen Jammer vond de PvdA het dat de gereformeerde tractie meer aan dacht besteed had aan de procedu rele kant van de zaken dan aan de maatschappelijke en menselijke kant. Van de kant van het CDA kwam, aansluitend op het standpunt in zijn algemene beschouwingen, kritiek op het personeelsbeleid van de ge meente Bij monde van Ton Zwart lieten de Leusdense christen-de mocraten weten dat zij niet tevre den zijn over de denkwijze van B&W met betrekking tot het perso neelsbeleid. Het CDA is namelijk erg gecharmeerd van de voor dracht van meerdere kandidaten voor één vacature. B&W zien dat duidelijk niet zitten. Zij zijn van me ning, dat bij iedere vacature wordt getracht de meest geschikte kandi daat te benoemen Of dit bij enkel of meervoudige kandidaatstelling plaatsvindt is hierop van geen in vloed, beweert het college Dit is nou zo'n zaak die donderdagavond werd terugverwezen naar de raadscommissie Algemene Be stuurlijke Zaken. Gert de Weerdt (PvdA) kwam nog even terug op het onder werp centrale antenne inrich ting, dat deze maand in de ge meenteraad zal worden behan deld. De Weerdt zei uitgedokterd te hebben dat bij Invoering van één cal voor Leusden de mensen in plusminus 1100 huurwonin gen in de oude wijken „dubbel" gaan betalen. „Gebleken is na melijk dat de Indertijd gedane in vesteringen voor de gemeen schappelijke antenne zijn door berekend in de huren", aldus het PvdA-raadslld dat zegt dat van de 1100 huurwoningen er ruio 500 woningwet zijn. In de komen de raadsvergadering komt de fractie van De Weerdt hierop te rug. D'66 en PvdA stipten in de be grotingsvergadering de situering van de geplande tankrondbanen in het Compagnies Oefenterrein op de Leusderheide aan. Volgens een ontwerp-tekening van de herzie ning van bestemmingsplan Den Treek, dal voor dat gebied moet gelden, zijn de tankbanen niet overeenkomstig de intentie van de raad ten westen van de Utrechtse Heuvelrug gepland, maar niet ver van de Doornseweg en dus niet ver van het buurtschap Waterloo. Ep Oostra (D'66) en Gert de Weerdt (PvdA) wilden van het college wel eens weten waarom de mening van de raad terzijde is geschoven Vol gens wethouder Jan Wagenaar is de verklaring heel simpel het voor ontwerp van het herziene bestem mingsplan Den Treek is in juni 1981 naar de provincie ter beoordeling gestuurd, terwijl de raad pas in de cember van dat jaar zijn intentie over de situering van de tankrond banen kenbaar maakte Te laat dus, volgens de verantwoordelijke wethouder. Voor het PvdA-raadslid Jan Jacobs was die opmerking aanleiding om voor te stellen als nog een briefje naar de provincie te sturen met daarop de suggestie van de gemeenteraad om de tank- banen ten westen van de Heuvel rug te plannen, zodat onder meer het buurtschap Waterloo ver schoond blijft van overlast Wet houder Jan Wagenaar had daar geen trek in. „Het college houdt vast aan de voorgenomen plaats van de tankrondbanen". aldus de liberaal Ep Oostra gooide hem nog voor de voeten, dat het vooront werp van het bestemmingsplan niet in juni 1981 maar pas dit jaar naar de provincie is gezonden Een beschuldiging die door Wagenaar resoluut van de hand werd gewe zen. Tegen die tijd had de klok al lang twaalf maal geslagen, maar dat belette de PvdA-mensen niet om het roken en drinken tijdens raadsvergaderingen aan de kaak te stellen. Er vloeide zelfs nog een aardig debatje uit, maar dat staat ergens anders in deze krant. Groepscommandant van de rijkspolitie Leusden, adjudant R. van Doorn, was een van de velen die mevrouw Ter Wolde op de receptie de hand kwamen drukken. LEUSDEN - Donderdagmiddag is door de verkeersbrigade en andere belangstellenden afscheid genomen van mevrouw D. L. ten Wolde-de Vries. Dit gebeurde tijdens een receptie die haar namens de gemeente werd aangeboden. Mevrouw Ten Wolde is ruim tien jaar aktief betrokken geweest bij het werk van de verkeersbrigadedienst. Onlangs beëindigde zij haar functie als coördinatrice van de dienst. Zij wordt opgevolgd door mevrouw C. van Ramselaar, Porfier 4, telefoon 946176 Deze bijzondere aandacht voor de brigadedienst is een stimulans voor de dames om verder te gaan. De gemeente heeft door het organiseren van deze receptie haar blijk van waardering voor het werk van de brigadiers laten zien, aldus mevrouw Ten Wolde, die het een erg leuk gebaar van de gemeente vond. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: voor Tiet dinsdagnum mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendeallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld I 54,20 per jaar; 27,60 per halfjaar; 14,05 per kwartaal. Het college van B& W had het niet zwaar te verduren donderdagavond De PvdA-raadsfractie ging als enige fractie in op de algemene begrotings-1 beschouwingen van de andere partijen. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De VVD-fractle vindt in principe dat Leusden niet aan nog meer gemeenschappe lijke regelingen moet deelne men. De liberalen In de gemeen teraad zullen dan ook niet alleen kritisch, maar tevens sceptisch LEUSDEN De stichting Jeugdraad Leusden komt don derdag 9 december voor een ver gadering bijeen. De bijeenkomst wordt gehouden in de commis siekamer van het oude gemeen tehuls aan de Burgemeester de Beaufortweg. Aanvang 20.00 uur. De agenda vermeld: 1 Opening en notulen 2 Mededelingen, ingekomen en uitgegane post 3. Vergaderdata Jeugdraad 1983 4 Jongerenwerk Leusden zuid 5. Situatie rondom beroeps kracht 6. Rondvraag en sluiting (22 15 uur) LEUSDEN - In drogisterij Kniep in winkelcentrum De Hamershpf is een inwoonster van Amersfoort op heterdaad betrapt bij een winkel diefstal. De vrouw had reeds voor circa veertig gulden aan aftershave gestolen toen zij werd ontmaskerd. ACHTERVELD - Door de ruit van de woning van de familie Van de W. uit de Van Oldebarnevelt- straat in Achterveld is een steen gegooid. Het is nog een raadsel wie deze daad op z'n geweten heeft. LEUSDEN - De heer J. uit Leus den-centrum heeft bij de rijkspolitie aangifte gedaan van vergiftiging van zijn kat. Een dierenarts heeft de doodsoorzaak vastgesteld. Dat is nou net 't leuke van Passé Partout. Waar je nog echt met zorg wordt gekapt. Voor 'n prijs die bij je portemonnee past. Passé Partout - een kapsalon om van te houden... Leusden Prinses Irenelaan 19 033-941153 Amersfoort: Muurhuizen 205 (bij I Havik) 033 - 632168 Soest Öorresteinweg 8 02155- 16966 óók maandags geopend .jpositaire van Pierre Robert natuurzuivere cosmetica uit Zweden staan tegenover uitbreiding van die gemeenschappelijke regelin gen wat Leusden betreft. Dit ver klaarde VVD'er Gert Valkhof donderdagavond tijdens de tweede ronde van de begrotings behandeling 1983. Zijn fractie neemt dit stand punt in om de volgende redenen: bij talrijke gemeenten heerst onvrede over de te betalen bij dragen aan de gemeenschappe lijke regelingen Zo heeft Leus den minder goede ervaringen met de schooltandverzorging en het computercentrum I.A.M de ambtelijke apparaten van de regelingen voeren soms een no gal zelfstandig beleid en niet in het minst, omdat zij over hoog gekwalificeerde medewerkers beschikken; de greep van het bestuur op het ambtelijk apparaat van de rege lingen is wel eens minder dan wenselijk en nodig; én het bestuur én de mede werkers van een gemeenschap pelijke regeling willen vaak allen hetzelfde namelijk de taken erg goed uitvoeren Hiervan kan volgens de VVD het resultaat zijn dat besturen van de gemeenschappelijke re gelingen en gemeentebesturen meer volgend dan sturend gaan handelen. ,,Het zou daarom aan- VVD'er Valkhof stelde de ge meenschappelijke regelingen nog eens aan de kaak beveling verdienen dat besturen van die regelingen op aandrang van de gemeenteraden zich meer sturend gaan opstellen", aldus Valkhof donderdagavond. Hij pleitte ervoor er naar te werken de bijdragen van de gemeenten aan de regelingen omlaag te brengen, omdat bij aanhouden de hoge kosten een aanslag wordt gepleegd op de belasting betaler Burgemeester J Rademaker, belast met dit soort zaken, liet de VVD-fractie weten, dat het geen probleem is de 25 gemeenschap pelijke regelingen waaraan Leusden deelneemt eens nader onder de loep te nemen in de commissie Algemene Bestuurlij ke Zaken ,.Maar we moeten er geen gewoonte van maken, dit proces elke twee jaar te herha len", meende de burgemeester. Klachten bezorging; 1 Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uuf te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be- zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. J Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo- J to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta- ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. E LEUSDER KRANT is een Itgave van de BDU-kranten- omblnatie te Barneveld. verzameling een stuk groter dan zijn verzameling fossielen. Het gekke is, dat waar Meyer ook is, al is hij 's zondags in de omge ving van Leusden aan het wande len. hij komt altijd wel met iets thuis Een leek op het gebied van steenzoeken kan meestal niet zo maar iets vinden Meyer laat een stuk steen zien dat eruit ziet als een brok steen dat je tussen de aarde kunt vinden. Wanneer dit opengespleten is blijkt het een bijzondere steen te zijn Goede steenzoekers zien al aan de bui tenkant dat het iets bijzonders is Op het gebied van steenzoe ken zijn er veel verenigingen in Nederland Een bloeiende ver eniging is GEA in Amersfoort waar 150 mensen, ook de omlig gende gemeenten, lid van zijn. Meyer is daar ook lid van en eens in de maand wordt er een bijeen komst gehouden, uiteraard over stenen of een landstreek waar veel stenen gevonden worden. Excursies onder andere naar Noorwegen en het Zwarte Woud hebben de afgelopen tijd plaats gevonden. Meyer: „Ik ga nooit mee met die excursies. Ik vind dat je veel meer kunt vinden wanneer je in dividueel op stap bent dan datje met een hele vereniging bent. Je moet rustig zelf in zo'n groeve, gebergte of streek je gang kun nen gaan. Wij gaan ook veel naar beurzen en het Is ongelooflijk, maar ieder keer zijn en weer nieuwe vondsten. Stenenzoe kers blijven doorgaan. Je kunt er gewoon niet mee stoppen." Tea Middelkoop centrum gebleven van slijperijen en groothandels. Bovendien zijn daar twee musea van mineralen Wij ontmoeten daar ieder jaar veel bekenden" „GOUDKOORTS" Meyer heeft zo'n duizend mi neralen. Iedere mineraal is ge nummerd en ingeschreven. Bij iedere steen weet hij nog precies waar en in welke omstandigheid hij deze gevonden heeft Steenzoekers hebben een beetje de goudkoorts van vroeger. Zien zij een bijzondere steen en zij horen waar die vandaan komt dan wordt er onmiddellijk in die buurt gezocht. Zo kwam de fami lie Meyer eens op het spoor van bijzondere stenen die afkomstig waren van grond in Saarbrücken waarop een nieuwe weg werd aangelegd Tussen de wegwerk zaamheden in liep Meyer te zoe ken en heeft ze uiteindelijk ook gevonden. Meyer- „Je bent buiten, je bent vrij Na zo'n dag zoeken ben je niet om aan te zien, zo zwart Wij gaan trouwens zo veel mo gelijk op reis want het kan ieder jaar het laatste zijn. Er zijn trou wens bijzonder veel mensen die deze hobby bedrijven. In Duits land bestaan de campingbezoe kers. in die streken die de moeite van het zoeken waard zijn, voor 99% uit Nederlandse steenzoe kers." De combinatie mineralen en fossielen zoeken komt niet vaak voor Het is meestal het een of het ander. De heer Meyer is ech ter altijd naar deze beiden op zoek. Verschillende gebieden le nen zich echter beter voor mine ralen, zodoende is zijn stenen LEUSDEN „Het is een heel gevaarlijke hobby. Als je ermee begint, kom je er niet meer van af'. Met hun kleine caravan rei zen W.H. Meyer en zijn vrouw 16 weken van het jaar door Europa op zoek naar mineralen en fos sielen. „De hoofdzaak bij mij", aldus de heer Meyer, „zijn de mineralen zoals gesteenten en half edelste nen. Die vind je in Europa ontzet tend veel. Wij zitten vaak In Duitsland omdat daar vrij veel te vinden is maar in Zuid-Frankrijk, bijvoorbeeld in de Provence zijn weer veel fossielen te vinden". De heer en mevrouw Meyer zijn beiden op een respectabele leeftijd. Door hun enthousiasme zou je ze een stuk jonger schat ten. In hun bejaardenwoning erg modern is ingericht, is de vroe gere slaapkamer bij de huiska mer getrokken. In deze L-vormi- ge kamer beslaat nu een zelfge maakte kast een hele muur van de vroegere slaapkamer. In deze kast liggen de mineralen uitge stald. De grote stenen in open vakken en de kleintjes in de laat jes onder de open vakken. De spotjes worden aangestoken en een scala van stenen in de wonderlijkste vormen en kleuren zijn nu duidelijker te zien. Voor de kenners een kleine indruk van de soorten: Er is een afdeling kwartsgesteente, geodes, fluori- degesteende, aragoniet. Een af deling metaalachtige zoals pyriet en hematiet, een afdeling calciet en een afdeling gips. Meyer ,,De natuur heeft altijd al mijn interesse gehad. Mijn on derwijzer interesseerde zich voor de natuur dus op school leerde je daar veel over en als jongen zocht ik vaak stenen op de Velu- we. De oorlog, het huwelijk en de kinderen plaatsten alles een beetje op de achtergrond. Wel heb ik jaren cactussen geteeld Op een gegeven moment krijg je meer tijd en nu ben ik dag en nacht druk met de stenen Het is jammer dat mensen boven de 65 jaar vaak tegen zo'n hobby op zien. Het vult je hele leven REISDOEL In de winter wordt de literatuur doorgenomen en vindt de heer Meyer dan een streek die hij nog niet verkend heeft dan is dat het volgende reisdoel Zo verbleef de familie Meyer in het najaar 5 weken in de Provence, in de om geving van Apt. Meyer gaat op zoek en zijn vrouw blijft lekker bij de caravan. Zij zorgt voor een broodje en voor koffie. Vóórhaar is het reizen het belangrijkste maar zij leeft helemaal mee met de vondsten van haar man. Het blijkt dat wanneer je op een camping staat in de buurt van een gebied waar veel te vinden is, de mensen die op zo'n camping staan allemaal steenzoekers of fossielenzoekers zijn. En is er een verdwaalde vakantieganger bij die daarvanwegede natuur is, dan wordt hij wel een zoeker, al is het alleen maar door het enthou siasme van de overige mensen. Meyer ..In het voorjaar heb ben wij altijd als eerste reisdoel Winterswijk Daar heb ik het af gelopen jaar de vondst van mijn leven gedaan; een stuk amaniet. Met Pinksteren gaan wij ieder jaar naar Idar-Overstein in Duits land Het Mekka van stenenlief hebbers. Vroeger werd daar veel agaat gevonden en zo ontstond daar industrie. Nu is dat niet meer het geval maar Idar is het

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3