I [nap gemaakte SF-familiefilm an regisseur Steven Spielberg t Ordinary People: indrukwekkend [arrison Ford en Rutger Hauer i sterke toekomst-thriller van Scott -,T." - THE EXTRA TERRESTRIAL Hobby instuif bij Blijhof SLADE RUNNER" NAAR ROMAN VAN PHILIP K. DICK CINEMACLUB DE KORF DONDERDAG 9 DECEMBER 1982 1 e usa e r hran t kijk op de film ,,ET" en Elliot in een scène uit Steven Spielberg's science fiction film voor het hele gezin ET - The Extra Terrestrial. manier, daarbij resoluut afrekenend met de gedachte, dat buitenaardse we zens altijd lelijk, afschuwwekkend en agressief zouden zijn ..ET is bepaald geen schoonheid en de meeste men sen zullen toch wel enigszins rillerig worden wanneer ze oog in oog met dit wezen komen te staan Maar Spielberg is er in geslaagd (dankzij ook de voor treffelijke inventiviteit van Carlo Ram- baldi en de effectenmakers) om van ET een met onbelangrijke persoonlijkheid te maken, een hoofdpersoon, waarmee je je ongemerkt kunt identificeren in zijn heimwee naar de moederplaneet Groene mannetjes van Mars en omstre ken zijn aardig, erg aardig zelfs. Dat is de boodschap die de film met name ook aan de kinderen probeert mee te geven In dit opzicht ligt „ET" duidelijk in het verlengde van ..Close encounter Het camerawerk is imposant, de ef lernieuwste mens-kreatie van de gene tische tovenaar Tyrell. is een aardige bijkomstigheid, maar is eerder op basis van een betere acceptatie door het pu bliek. dan als bepalend element inge voegd ..Blade runner" is een goede SF-film. een sterke thriller en een avonturenfilm Een uitgebalanceerde komblnatle, door regisseur Ridley Scott uitge werkt tot een overrompelende film belevenis, waaraan ook de speciale effecten van het team van Douglas Trumbull in niet geringe mate heeft bijgedragen. Trumbull, die sinds zijn verbazingwekkende medewerking aan Kubrick's ,,2001" als de meester van de speciale effecten wordt be schouwd, overtreft in „Blade Run ner" zichzelf. Maar anders dan in sommige SF-films, waarin de uitzon derlijke trucagetechnieken het ei- fecten navenant, zonder dat je de in druk krijgt, dat je door al die effecten wordt overrompeld. Als vanzelfspre kend introduceert Spielberg al in de eer ste scènes de leefwereld van ET door het interieur van het ruimteschip te laten zien en ook in het verdere filmverloop blijft die vanzelfsprekendheid gehand haafd Ondanks het ontbreken van eni ge agressie in de film. weet Spielberg op de juiste momenten de spanning te verhogen en op zich is dat knap Het bewijst, dat je ook een spannende film kunt maken zonder de zo langzamer hand clichématige ingrediënten als sa disme. moord en geweld Is „ET" daar om een film voor kinderen? Je kunt er gerust met je hele gezin naar toe gaan. maar niet alleen kinderen zullen van „ET genieten. Ook volwassenen zul len zich zonder meer gewonnen geven en de kant van ET kiezen Als het aan Spielberg ligt, zullen veel mensen in het vervolg niet meer bang zijn voor groene mannetjes van verre planeten. En dat is op zich al een bijzonder opwekkende gedach te. Harrison Ford als Deckard en Sean Young als Rachael. de allernieuwste kreatie van de genetische tovenaar Tyrell (scene uit Blade Runner van Ridley Scott). genlijke verhaal en de acteurspresta ties overschaduwen, blijft „Blade Runner" overeind. En zo hoort het ook. Ie runner", USA 1982 Regie I Scott. Produktie Michael Dee- cenario: Hampton Fancher en Da- eoples naar de roman „Do an- idream of electric sheep" van Phi- Dick Camera Jordan Cronen- Muziek Vangelis. Montage Terry ngs Speciale fotografische effec- 1 j jglas Trumbull, Richard Yuri- en David Dryer, Met Harrison Rutger Hauer. Sean Young. Ed- James Olmos. M Emmet Walsh, Hanna. William Sanderson, Brian s Joe Turkel, Joanna Cassidy e.a e: 100 minuten; Keuring 12 jaar er Grand 1. I BERT VOS omen androïden van elektri- schapen?" Dat was de vraag 1 Ie befaamde science fiction- ver Philip K. Dick zichzelf stel- i zijn gelijknamige roman „Do Ids dream of electric sheep?" - itstekende titel voor een uitste- boek. De Britse regisseur Rid- I :ott nam deze roman van Dick sis voor zijn futuristische thril- Blade Runner", met Harrison 1 n de hoofdrol als Rick Deckard, iremie-jager en Rutger Hauer oy Batty, een kunstmens, een 1-6. tulip Dick's boek lag het accent en niet onbelangrijk deel op het il de mensheid de dieren had uit- 1 d (of bijna had uitgeroeid) en der den enorme status verleende aar het in bezit hebben van zo'n echt dier Maar het merendeel van de mensheid moest zich tevreden stellen met knap gemaakte kunstdieren Rick Deckard wil enorm graag zo'n echt dier en mor daarvoor het benodigde geld verdienen met de jacht op de op aarde verboden kunstmensen, die ondanks het verbod toch op aarde zijn geland. Regisseur Ridley Scott en scenarioschrijvers Hampton Fancher en David Peoples hebben die accenten verlegd en kozen mede op grond daarvan voor een ande re titel „Blade Runner". In het filmver haal is Rick Deckard niet getrouwd, er wordt slechts zijdelings gesproken over kunstdieren, en Deckard heeft hele maal geen zin meer in het vernietigen van kunstmensen Hij is het doden moe. Toch wordt hij door de speciale politie uitgenodigd om de jacht te ope nen. Een andere verhaalstruktuur met Philip Dick's boek als basis dus en je kunt je afvragen of daarmee het wezen van het boek met is aangetast Slechts gedeeltelijk naar mijn gevoel Regisseur Ridley Scott en zijn scena rioschrijvers zijn er echter in geslaagd om de vervangende elementen in het verhaal op z'n minst even interessant en boeiend te maken, waardoor de film naar mijn gevoel toch aan sterkte heeft gewonnen. Meer nog dan Dick in zijn roman deed, schildert Scott de aarde af als een verloederde wereld, gedoemd tot sterven De meeste mensen zijn op de fiets tijdens een wilde achtervolging in Steven Spielberg s SF-familie- (The extra terrestrial), USA Regie Steven Spielberg Pro- Steven Spielberg en Kathleen idy. scenario Melissa Mathison. ra Allen Daviau; montage: Carol Dn; muziek: John Williams; ET ge- rd door Carlo Rambaldi, visuele en Dennis Murren; speciale ef- coördinator: Dale Martin; ont- ruimteschip Ralph Mc Quarne, paintings Chris Evans en Frank met Dee Wallace, Henry Tho- *eter Coyote. Robert MacNaugh- Drwe Barrymore, K C Martel, Frye e.a Genre: science-fiction- familiefilm. keuring alle leeftijden, leng te 115 minuten. Theater Grand, Amersfoort. Wie Steven Spielberg's „Close en- counter of the Third Kind" heeft ge zien (al dan niet in herziene versie) zal veel herkennen in diens filmtop per „ET" (The Extra Terrestrial), de grote Kerstpremière in de Neder landse bioscopen. Spielberg, die zijn voorliefde voor dit soort onderwer pen niet onder stoelen of banken steekt, heeft van het scenario van Melissa Mathison een knappe fami liefilm gemaakt, waarin een buiten aards wezen een schitterende hoofd rol speelt. Science fiction voor de he le familie, dat is weer eens iets an ders. En „ET" is Iets anders. Spiel berg, die als niemand anders zijn pu bliek kent en daar vaak perfect op in weet te spelen, zal met „ET" onge twijfeld een rage hebben veroor zaakt. Ook in Nederland wijzen de voortekens daar op: posters, stic kers, spelletjes, grammofoonplaten, boeken en wat al niet meer luiden het „ET"-tijdperk in. Zoals zo vaak het geval is met Spielberg's films is het onderwerp op zich niet eens zo sen sationeel, maar het is opnieuw de filmische uitwerking van Spielberg, die van „ET" iets bijzonders maakt. ET staat voor „Extra Terrestrial" en daarmee wordt dan een wezen be doeld. kennelijk afstammend van een buitenaards kikkerras, dat tijdens een uitstapje van zijn volk naar de aarde per ongeluk het ruimteschip mist en alleen achterblijft Hij komt uiteindelijk terecht bij de tienjarige Elliott (Henry Thomas), die het leven op aarde draaglijk voor hem maakt Er ontwikkelt zich dan een komische situatie in het huis van de fa milie Taylor, waar de kinderen zich in tensief bezig houden met ET, en zijn soms verrassende oprispingen, terwijl moeder Mary (Dee Wallace) geheel on wetend blijft, zelfs als Elliot dronken in school wordt aangetroffen (na een overigens sterke kikker-scène), Ford, de ster uit de Star Wars-rev** enRaiders of the Lost Ark" in aktie als te-runner in Ridley's Scott's gelijknamige film. terwijl ET de ware schuldige is. ge tuige de vele bierblikjes in het huis Maar hoe aardig het allemaal ook voor ET geregeld wordt ET heeft heimwee Heimwee naar zijn eigen volk en de planeet, waar hij werd geboren. Hij wil terug naar huis En dat is een lofwaardig streven, want intussen zijn wetenschappelijke patrouilles naar hem op zoek nadat de landing van het ruimteschip is ontdekt De leider van het wetenschappelijk team is ene Keys (Peter Coyote), die er altijd al van heeft gedroomd eens oog in oog te zullen staan met een vertegenwoordiger van een buitenaards ras Maar als de kon- frontatie dan eindelijk plaats vindt, ge beuren er onverwachte dingen Regisseur Spielberg heeft in feite de lijn, die hij begon in „Close Encounters of the Third Kind" tamelijk konsekwent doorgezet Werd die film afgesloten met een ontmoeting tussen aardse weten schappers en buitenaardse wezens met hun gigantische ruimteschip, in „ET" wordt die konfrontatie tussen mens en buitenaards wezen gekonkre- tiseerd. Hij doet dat op een intelligente meer gegeven om Butch dan om hem en Conrad voelt haarscherp, dat ook zijn moeder hem blijkbaar de dood van Butch in stilte verwijt De poging tot zelfmoord eindigt in het ziekenhuis en als hij weer thuis komt wordt hij door zijn ouders on der behandeling gesteld van een psychiater (een voortreffelijke rol van Judd Hirsch). Hij probeert zich aan te passen, maar slaagt daar niet in. Hij stort zich in een schuch ter liefdesavontuur met een aardi ge klasgenoot, Karen Zijn vader Calvin (Donald Sutherland) is van goede wil en probeert telkens weer kontakt met zijn in zichzelf gekeer de zoon te krijgen, maar zijn moe der is te afstandelijk en weigert tot de kern van Conrad's emotionele crisis door te dringen. ..Ordinary People" behoort wat mij betreft tot de betere films van de laatste jaren. Geen opgeklopt ver haal, maar een bijna on-Ameri- kaanse benadering van problemen in een gewoon gezin. Gezien de filmcarrière van Robert Redford zou je dat bijna verrassend kunnen noemen, maar dat is het niet, om dat van Redford bekend is, dat hij zich sociaal-maatschappelijk erg betrokken voelt bij het wel en wee van gewone mensen. De film „Bru- baker" - niet onder zijn regie maar wel met hem in de hoofdrol - geeft daarvan al een indikatie als men weet, dat Redford zelf de inspirator van deze film is geweest. Deze po- sitief-kritische benadering van de Amerikaanse samenleving werkt bijzonder verfrissend en het is dan ook jammer, dat Redfort na zijn grote succes met „Ordinary Peop le nog geen nieuwe films heeft ge regisseerd. De keuze van de karakterrollen zou ook wat merkwaardig kunnen overkomen. Donald Sutherland is nu niet bepaald het uitgezochte ty pe van een liefhebbende vader. Want afgezien misschien van „M A.S.H speelt hij meestal rol len, die allesbehalve sympathiek zijn. („1900", „Fellini's Casanova", „Klute", „The dirty dozen" e.a Het is dan ook een waagstuk van Redford geweest om juist Suther land voor deze vaderrol te kiezen. En het moet gezegd worden Su therland is overtuigend. Ook de keus van Mary Tyler Moore (nog steeds erg aktief als comediènne) ligt nu niet bepaald voor de hand. Toch is regisseur Redford er in ge slaagd om haar rol bijzonder over tuigend over te laten komen, waar bij duidelijk is, dat deze actrice veel meer in haar mars heeft dan men op grond van haar carrière zou zeg gen. Timothy Hutton als Conrad kreeg terecht zijn Oscar en eigen lijk zou ik er eentje willen toeken nen aan Judd Hirsch als de psy chiater Berger. Kortom „Ordinary People" is een indrukwekkende film, die nog lang op het netvlies blijft hangen LEUSDEN - Kinderen van 4 toi en met 12 jaar kunnen dit jaar een leuke kersttaart versturen die ze zelf gemaakt hebben op de hobby-instuif van zaterdag 11 december, of misschien houden ze hem liever zelf. En er is voor ieder een kaars die ze met gekleurde was mogen versleren. Ook is er weer macramé vdor de wat oudere kinderen. Verder staan er ecoline en klei klaar op deze ochtend, die begint om half 11 en duur tot half 1 ledereen is van harte welkom, en neem ook eens een vriendje of vriendinnetje mee! Scène uit „ET" van Steven Spielberg. Rutger Hauer als Roy Batty, kunstmens, model Nexus-6 in de enerverende toekomst-thriller van Ridley Scott .Blade Runner' reeds vertrokken naar andere planeten in de melkweg om te ontkomen aan een wisse dood De aarde ligt in de dodelijke nevels van de vervuiling gehuld en slechts het „afval" van de maatschappij is achtergebleven: mensen die hoe dan ook zullen sterven. Toch is de samenle ving niet doods. In de grote metropool heerst grote, nerveus-jachtige aktiviteit In deze gigantische smeltkroes van al lerlei rassen gaat het leven (bijna onver stoorbaar) verder. Beheerst door het monopolie van de grote genetische in dustrieën en de tot in de porieën door dringende commercie Midden in deze stedelijke vuilnisbelt ligt een gigantische pyramide, het hart van de genetische industrie: het hoofd kantoor van de beruchte Tyrell Corpo ration Opgebouwd als een tempel van de „nieuwe" tijd, waarin de machtigste man ter aarde troont Tyrell. een gene tisch genie, de schepper der kunstmen sen en dieren Een arrogante god. neer kijkend op het stervend gepeupel, ver beneden hem aan de voet van zijn machtig bolwerk Met die kunstmensen zit het niet goed. Tyrell heeft ze te goed willen ma ken en ze zijn derhalve nauwelijks van gewone mensen te onderscheiden Slechts een ingewikkelde test kan hen ontmaskeren óf de intuïtie van een er varen „blade runner", een soort pre miejager, die gespecialiseerd is in het elimineren van kunstmensen. En dat die ontmaskering noodzakelijk is ge worden vindt zijn oorzaak in de sterker wnrdf>ndo macht van de kunstmensen. Ze zijn een bedreiging voor de mens heid geworden en hooguit nog inzet baar op verafgelegen kolonies voor de exploitatie van mijnen en het verrichten van uiterst gevaarlijke karweitjes Kunstmensen mogen niet meer op de aarde komen Toch slagen vier kunst mensen er in om via list en moord terug te keren op de planeet, waar ze werden „geboren Hun doel het redden van hun eigen leven De levensduur van de Nexus-6 modellen loopt ten einde en de replicanten, zoals de kunstmensen worden genoemd, willen blijven leven Tyrell zal hen moeten redden Blade runner Rick Deckard wordt te ruggeroepen in aktieve dienst om de vier Nexus-6 modellen te vernietigen. Hij walgt van zijn lugubere werk, maar hij wordt onder druk gezet En daar mee begint een enerverende jacht, waarbij Ridley Scott ons de toekomsti ge wereld toont Gedegenereerd, half verlaten en verloederd Een rottende samenleving, doordrenkt van onwezen lijke commercie, die nog krampachtige pogingen doet om de schijn op te hou den Drink Coca Cola en sterf Was ..Alien" van Ridley Scott een toekomst-shocker van formaat, deze Britse regisseur kan men zijn Ameri kaanse produktie „Blade Runner" straks ongetwijfeld een tweede succes bijschrijven op zijn credit-lijst Want „Blade Runner" heeft naar mijn gevoel dezelfde enorme impakt als „Alien" had. Overrompelend in beeld en geluid en met een ijzersterk gegeven Hoewel „Blade Runner' (ook door Scott zelf) wordt beschreven als een detectieve- thriller die zich toevallig in de toekomst afspeelt, is het natuurlijk veel méér dan dat Zoals ook „Alien" veel meer was dan een horror-film die zich in de ruimte afspeelde Ridley Scott beperkt zich niet tot het pure avontuur, maar weet op één of andere wijze altijd wel méér in zijn film te stoppen Maatschappijkritiek, als men een wat zwaar woord wil gebrui ken, ontbreekt dan ook niet Ondanks de spanning van het snelle aktie-avon- tuur, weet Scott ons en passant met de neus op een sombere toekomst te druk ken. Een toekomst beheerst door in dustriële giganten, genetische manipu latie en vergevorderde elektronika. Desondanks een allesbehalve benij denswaardige wereld Dat maakt „Bla de Runner" tot een aan de ene kant meedogenloze film, aan de andere kant tot 'n film. waarin de menselijke waarden niet zo maar overboord worden ge gooid Want - en dat is de kracht van dit filmverhaal - wat in Dick's roman toch enigszins ontbrak, wordt door Scott geaccentueerd het gevoelsleven van de kunstmensen, uitzonderlijk goed in beeld gébracht in de enerverende slot scènes, waarin Deckard (Harrison Ford) de uiteindelijke konfrontatie aan gaat met zijn grote tegenpool, de leider van de kunstmensen, Roy Batty (voor treffelijke rol van Rutger Hauer') Een konfrontatie. die anders eindigt dan in het boek. waardoor de film aan overtui ging wint. Dat Deckard in de loop van het filmverhaal verliefd wordt op de al- „Ordinary People", USA, 1980. Re gie: Robert Redford. Produktie: Ro nald L. Schwaryscenario: Alvin Sar gent; gebaseerd op de roman van Ju dith Guest; camera: John Bailey; montage: Jeff Kanew; muziek: Mar vin Hamlisch/Jack Hayes; met: Do nald Sutherland, Mary Tyler Moore; Judd Hirsch, Timothy Hutton e.v.a. Genre: familie-relaties; lengte: 121 minuten; keuring: alle leeftijden. Donderdag 16 december 1982, aktl- viteitencentrum De Korf, zaal open: 19.30 uur (voor voorverkoop niet-le- den). Aanvang: 20 uur. Toegangs prijs leden: ƒ2,50. Nlet-leden met tij delijk lidmaatschap: ƒ7,50. „Ordinary People" is het uitste kende regie-debuut van de be faamde filmacteur Robert Redford. Een film, die terecht werd onder scheiden met maar liefst vier Os cars: een voor de beste film, een voor de beste regie, een voor de beste mannelijke bijrol (Timothy Hutton) en een voor het beste sce nario (Alvin Sargent). Het is het verhaal van verstoorde familie-relaties en op zich zou dat een loodzware film kunnen opleve ren, ware het niet. dat regisseur Redford alles heeft gedaan om te zware melodramatische accenten te vermijden. Bovendien heeft hij het verhaal niet gesitueerd in wat vaak gebruikelijk is de rijke klasse, maar in een gewoon gezin (ordina ry people). Juist daardoor is de ma te van herkenbaarheid aanmerke lijk gestegen Geen Dalles-achtige intrige dus, maar een verhaal, dat psychologisch aanmerkelijk dieper gaat en tot nadenken stemt, omdat het situaties laat zien. die in elk ge zin zouden kunnen voorkomen In „Ordinary People" is het de jongen Conrad, die een poging tot zelfmoord doet, omdat hij getuige was van zijn oudere broer Butch en van mening is. dat hij hem had kun nen redden Het zijn die schuldge voelens, die bij hem de overhand krijgen, onbegrepen door zijn ou ders. Maar er is een ander facet en dat i^'ijn moeder. Die heeft altijd al

Leusder Krant | 1982 | | pagina 11