De Jongh (Planadviesgroep) pleit voor culturele raad I LILY HONDORP, WASSEN BEELDENVERKOOPSTER De vrouw in haar beroep (23) weikool» KPJ HAMERSVELD DWS kaartavond Bruinkoolbriketten Handelsonderneming plaatselijk nieuws DONDERDAG 9 DECEMBER 1982 door Anco Mali LEUSDEN - In april van dit jaar is ze er mee begonnen. Met wassen beelden maken, en er de markten in Nederland mee afreizen. In navolging van en samenwerking met haar broer, die in de buurt van München woont, en daar een werkplaats heeft, waar hij wassen beelden giet en bewerkt. Een Italiaan heeft het patent op de vormen èn de samenstelling van de was. „De was bewerk ik, als ze ge goten en afgekoeld is", zegt Lily Hondrop, die in haar woonhuis aan de Ploegschaar 17 een per manente tentoonstelling van wassen beelden en voorwerpen heeft, waar iedere geïntersseer- de dagelijks van 14.00 tot 18.00 uur kan komen kijken en kopen. (Op vrijdag alleen van 18.00 uur tot 21.00 uur). ..Zelf kunnen wij de kleur van de beelden bepalen licht of donker, bruin, rood of geel De kleinere beelden en voorwerpen zijn moeilij ker te bewerken dan de grote. Het is veel meer gepriegel. Dat zou haast in het prijsverschil uitgedrukt moeten worden' Hoe ze op het idee van die was senbeelden zijn gekomen? In Oos tenrijk en Duitsland was het hout voor beelden niet meer te betalen. Hout verkleurt bovendien. Eén man is toen op het idee gekomen om met was te gaan werken. Hij gaf kursussen en hielp de kursisten om zelfstandig te gaan werken Zo werkte dat als een sneeuwbal. De vormen zijn schrikbarend duur Wij hebben er een beperkt aantal van. Je kunt moeilijk van alle beelden de vormen hebben Mijn broer werkt met drie werkplaatsen samen en zij wisselen de vormen onderling uit. Wij kunnen hier nog geen kursussen geven, omdat we er de ruimte niet vor hebben. Ik kan hier geen twintig mensen hebben In Duitsland is het sowieso mak kelijker om iets te beginnen. Hier is het veel moeilijker Je hoeft maar één stom papiertje te missen, en je zit ernaast." Papiertjes heeft Lily Hondrop Toen ze op de Avondhandels school in de Achterhoek haar mid denstandsdiploma behaalde, kon ze niet vermoeden hoe dat haar ooit nog voor de wassenbeelden- handel van pas zou komen' Ze liet zich begin van dit jaar inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Kreeg van het Centraal Registratie- buro een inschrijvingskaart, waar op een foto van haar werd beves tigd Als ze die aan de marktmees ters laat zien is het in orde. RISIKO'S NEMEN ,,We hebben er veel geld in ge stoken", zegt ze, ,,Het is zó je moet durven beginnen en risiko's dur ven nemen Mijn broer had het idee om hier te beginnen, wij de moed om dóór te douwen. Je kunt moei lijk na een half jaar zeggen: ik heb winst of verlies Je hebt je investe- rigskosten. Na een goed jaar kun je pas zeggen het loont zich of niet Das Lohnt sich oder nicht. Lily spreekt soms met Germanismen Dat is geen wonder, want ze heeft elf jaar in Duitsland gewoond, waar haar man in dienst zat. Vier jaar ge leden kwamen ze in Leusden wo nen. omdat haar man als kok op Soesterberq ging werken. Toen hij ziek werd, en enige tijd in het zie kenhuis moest worden opgeno men. werd LHy thuis knettergek, en ging part-time werken Bij oudere mensen thuis, in het Vermeerkwar tier en De Eemgaarde ,,Je krijgt veel meer begrip voor de oude mensen Het is leuk werk. dat be- jaardenwerk. Maar toen ik met die wassen beelden begon, kon ik het niet meer volhouden De bejaarden vonden het wel akelig, dat ik weg ging. Waar ik was heb ik ze er op voorbe reid, dat ik er mee ophield Het was voor hen in wezen moeilijker dan voor mij: verandering. Maar na twee maal komen is de nieuwe ook weer gewend waar alles staat. Die oude mensen, ik mag ze graag Je moet alleen begrijpen, dat ze een heel andere tijd gewend zijn dan wij. De eerste auto Het eerste vliegtuig De elektriciteit." PANDEN TE DUUR Ik vraag Lily Hondorp hoe zij er toe gekomen is met haar wassen beelden op de markt te gaan staan Ze blijkt geen familie te hebben, die op de markt staat Financiële rede nen liggen er aan ten grondslag. ,,We vragen naar een pand Bij de Sint Jozefkerk stond een pandje leeg Dat leek ons wel. Maar ze vroegen zo n hoge huur! Als we meer dan 2000,- per maand wil den betalen, mochten we het heb ben. Dan wil je wat anders gaan doen. Ik zei. ,,lk wil naar de markt. Dan kan ik mijn artikel waar maken, en krijg een gespreider publiek". De markt was de mogelijkheid, die overbleef, om het publiek te testen Ik zond proefmodellen in. (We wa ren te laat voor de winkels, want die kopen al zó lang van te voren voor Kerstmis in). In het begin was ik wel bang Er zijn er in Leusden, die kennen je van de kaartklub. Nou, degenen, die me niet meer willen kennen, nou dat hoeft voor mij niet meer. Mijn man staat er 100% achter, 's Zater dag gaat mijn dochter nog wel es mee, omdat het lange dagen zijn Mijn zoon gaat mee. vooral als het hard waait, om het zeil op te vou wen. Bepaalde markten hebben qeen dakzeil Dan moet je een ei gen zeil meenemen Nee. van de kou heb ik niet zo'n last. 't Zijn vaak je benen, die koud worden Nu heb ik een jas, die tot over mijn knieen valt dat scheelt Ik ben een keer in Almere ge weest Daar is het koud! Je staat aan het water! Ik heb op Soester- berg gestaan, maar daar ben ik ook mee opgehouden: als het regende kwamen er erg weinig mensen Ik sta in Leusden, Barneveld en Nijkerk, en woensdags kan ik nog kiezen. In Nijkerk en Leusden krijg je steeds andere mensen Als men sen er later op uit gekeken zijn, ga ik wat naar het westen of het zuiden. Ik heb wel in Amersfoort gestaan ,,Oh. u komt uit Leusden1 Amersfoort is te dichtbij De reaktie van de mensen is goed Wij moeten nu knokken tegen gips en plastic Mensen kopen heel gave prutsdin- gen. Mensen zijn soms bang, dat de was smelt. Nou, die smelt pas bij 60°. Was is in wezen mooier dan hout. want hout gaat verschieten. Het begin was natuurlijk moeilijk De eerste keer je weet niet hoe je het neer moet zetten Ik neem alles in acht kisten in mijn auto mee, en ben twee uur aan het uit- en inpak ken Ik moet elk beeld stuk voor stuk in kranten en in de kisten doen Ik heb er doeken onder. Groene ve- loursgordijnstof De prijzen ervóór De mensen mogen het allemaal aanraken, maar niet er op kloppen of tegen tikken Ik heb gelukkig op sommige markten, dat ik de auto achter mijn kraam kan plaatsen Dat is erg praktisch." ZELFS KLOKKEN Lily Hondorp laat mij madonna's zien, engeltjes, monniken, hum meltjes. fotolijsten, sterrebeelden, ikonen, uilen, kaarsen en zelfs een klok, met tinpoeder ingelegd Alle maal van was Sommige mensen zeggen: ,,Je hebt veel religieuze artikelen Anderen vinden dat juist weer mooi zegt ze. Ze laat me ook een verlichte glaskast zien, waarte gen haar nieuwste produkt. glas in lood raampjes, felkleurig afsteekt. Om een nieuw produkt te voeren moet ze naar de marktmeester toe. ..Beleefd vragen", zegt ze, ,,want de marktmeester heeft het recht om te zeggen Doe dat er af. want je staat hier voor de was. Marktmeesters zijn heel verschil lend. De collega's waarschuwen je. werk 'm niet in het harnas, geef 'm geen grote mond. Je moet beleeft blijven De eén is makkelijker De ander zegtAls u vóór twee uur ver loopt, gooi ik u er a la minute af. Dat doet ie, want er zijn mensen die kopen vijf voor twee iets, en die lopen om vier uur nóg op de markt' Ik kan dan wel zeggen 't is mijn verdienste, maar zo'n marktmees ter moet zich aan de regels hou den MANNEN De meeste marktverkopers zijn mannen Ze hebben Lily Hondorp makkelijk opgenomen ,,Hé buur vrouw, let je even op mijn kraam." Alle marktlieden zijn met elkaar be vriend Ook in Leusden is de onder linge verstandhouding goed, vindt Lily. Ze staat er graag Ze hoeft, zegt ze, niet bang te zijn van ,,God, hoe los ik dat of dat op", want de marktlui helpen elkaar altijd. ..Alleen, je moet knokken voor jezelfzegt ze ,,lk kreeg een afwij zing voor een jaarmarkt Ik liet het er niet bij zitten: ik heb een éénma lig artikel Er werd toen geant woord: er was een verkeerd beleid, en ze zouden het nog es nader be kijken. Jaarmarkten zijn er door het hele land Een heleboel marktlui zijn er veel langer dan ik, en die weten precies waar en hoe lang van tevo ren ze zich moeten aanmelden. Je moet soms twee of drie maanden van tevoren inschrijven Je moet ook lid wezen van de Centrale Ver eniging voor de Ambulante Handel Ze geven een blaadje uit, .De Koopman" Daar staan alle brade rieën en jaarmarkten in. Die van Tilburg stond er begin oktober in, inschrijven vóór 15 november. De vaste kern, die daar altijd mag staan, is opgebrand, en die houden ze. Jij moet zien, dat je er bij kunt komen Het fijne van de markt is: als het es héél vies weer is, of je kunt een keertje niet, dan zeg je ik blijf thuis, het loont zich vandaag niet. Als de kinderen ziek zijn kan ik een markt laten vallen. Twee kinderen van me blijven dagelijks over. De jongste van negen wordt door de buur vrouw opgevangen. Hij mag kie zen, hij wordt verwend met eten en drinken Alles staat voor "m klaar als ie uit school komt. Een goeie buur is beter dan een verre vriencT Goeie grutten, ja!" Wassenbeeldenverkoopster Lily Hondorp ziet de markthan- del wel zitten. Welgemoed trekt ze naar de markten in de regio om haar zelfvervaardigde pro- dukten aan de vrouw en de man te brengen. door een medewerker) LEUSDEN - Joost de Jongh, voorzitter van de Planadvies groep voor het sociaal-cultureel >eleid, pleit voor de instelling van een culturele raad in Leus- Jen. Tijdens de maandagavond gehouden vergadering van de jlanadviesgroep kwam De longh met deze suggestie. Een :ulturele raad zou bijvoorbeeld sen taak kunnen vervullen bij het arganiseren van tentoonstellin gen in openbare gebouwen, zo stelt De Jongh zich voor. De Planadviesgroep kon er mee instemmen om eens te bekijken of een culturele raad in Leusderrvan de grond te krijgen zou zijn Er zal eens contact opgenomen worden met Kees Vial om te bezien of hij misschien de trekker voor deze in stelling zou willen worden Vial kocht onlangs de historische boer derij 't Claeverenblad om daar een open werkplaats voor kunstzinnige aktiviteiten in onder te brengen. Van zijn vak is Vial consulent beel dende vorming bij de Onderwijs Adviesdienst in Amersfoort. Maandag kwam in de Planad viesgroep eveneens het voorstel aan de orde om de groep uit te breiden tot elf leden. Daardoor zou het mogelijk worden om ook de eenmansfracties uit de gemeente raad de gelegenheid te geven in de planadviesgroep zitting te nemen. Overigens benadrukte voorzitter De Jongh, dat het niet de bedoeling is, dat de Planadviesgroep functio neert als ,.een gemeenteraad in het klein". Hij vroeg de in de groep zit ting hebbende raadsleden zich tij dens de discussie zoveel mogelijk als luisteraars en adviseurs op te stellen. Daardoor zou het volgens De Jongh mogelijk moeten zijn om een bredere discussie te laten ont staan. Volgende week wordt in de ver gadering van de Planadviesgroep gepraat over het sociaal cultureel programma voor het volgend jaar. Daarbij zullen een aantal subsidie verzoeken ter sprake komen Met name gaat het dan om de scouting groep Manitoba, de toneelvereni ging ,,De Eendracht" en het open jongerencentrum De Geut. fAATSCHAPPELIJK WERK oreekuren gezamenlijke dienstverle- ngsinstellingen in Leusden en Achter- ?:<j Leusden-Centrum: Boerderij root-Krakhorst, Bolderikhof 18 tel. 45618. Matschappelijke dienstverlening emland (MDE): maandag van 9 tot 10 ur; totestants Sociaal Centrum voor mersfoort en omgeving (PSC): ag van 9 tot 10 uur, Gemeente eusden: woensdag van 9 tot 10 uur; SC: donderdag van 9 tot 10 uur; MDE: "ijdag van 9 tot 10 uur. eusden Zuid: Kruisgebouw. Roo van kJewereltlaan 13, tel. 940818 lemeente Leusden: maandag 10 tot uur; PSC: vrijdag van 14 tot 15 uur chterveld: Kruisgebouw Walter van Tiersfoortstraat 30. tel. 03425-1333 iemeente Leusden: vrijdag van 9 tot Ouur MDE: dinsdag van 14 tot 15 uur 'ijdens het weekeinde kan men zich in Ogende gevallen dag en nacht wen en tot de Telefonische Hulpdienst voor echtstreek, Gooi en Eemland, tele- Wn. 035-45555). iEZINSVERZORGING: N BEJAARDENHULP kusden-Centrum: Groot Krakhorst, Bolderikhof 18, telefoon 945618. Maatschappelijke Dienstverlening Eemland (MDE): maandag 14 tot 15 uur Gezamenlijke kruisverenigingen (AIMD): dinsdag van 14 tot 15 uur Protestants Sociaal Centrum (PSC): donderdag van 9 tot 10 uur. Leusden-Zuid: Kruisgebouw Roo van Aldewereltlaan 13. telefoon 940818 Algemene Instelling voor Maat schappelijke Dienstverlening „Het Groene Kruis": donderdag van 11 00 tot 12.00 uur Protestants Sociaal Centrum (PSC): vrijdag van 14 tot 15 uur Achterveld: Kruisgebouw Walter van Amersfoortstraat 30, tel 03425-1333. Maatschappelijke Dienstverlening Eemland (MDE): vrijdag 9 tot 10 uur PASTORALE HULP (RK) Spreekuren, waarop men aan de pasto rieën een pastor kan bereiken Leusden: maandag en woensdag van 17 tot 18 uur en vrijdag van 9 tot 10 uur, tel 941261 Achterveld: maandag en woensdag van 16 30 uur tot 17 30 uur en vrijdag van 19 tot 20 uur. tel 03425-1420. HULPDIENST DIAKONAAT (PROT) Hulpdienst van het gemeentediakonaat Dorpskerk: Voor Groenhouten, Akkerhoeve, Noordwijck en Langenbeek mevr. Langbroek, Weesboom 13, telefoon 940130 en mevrouw Lawalata, Wan molen 20. tel 944237 Voor Leusden-zuid: Mevr. Abbring, Pr. Christinalaan 7. tel 942047 en me vrouw Schwencke, Van Diepenheim Scheltuslaan 44. tel. 940635 Hulpdienst voor het Gemeentediako naat Marcuskerk: Het gebied ten noorden van de Noor- derinslag-Middenweg: mevr. A. Brandsema, Asschatterweg 35, tele foon 941350 ANONIEME ALCOHOLICI (AA) A.A. Amersfoort: telefoon 944392 en 941102. A.A. werkgroep De Uitkomst: elke woensdag om 19.30 uur groepsavond in de Wevershof, Weverssingel 24 in Amersfoort, tel. 728235. Voor alcohol problemen 24 uur bereikbaar op tel 721319 of 942313 Al-Anon: Amersfoort, Postbus 946 Amersfoort, tel. 944392 en 753373 Al-Non Werkgroep Leusden: (zelf- werkgroep van familie en vrienden van mensen met alcoholproblemen) Groepsa :den, iedere dinsdagavond om 20 uur in Huize Groot Schutterhoef. Arnhemseweg 10 te Leusden-Zuid Te- lefoon 033-943722 b.g g 940182 WELZIJN WOL (Vereniging voor Welzijn Oude ren). Spreekuur Leusden-centrum: iedere woensdagmiddag van 16 tot 17 uur, Wijkgebouw Rozengaarde 33, Te lefoon 941218. Achterveld: De eerste en derde woensdag van de maand van 15 tot 15 30 uur Wijkgebouw Walter van Amersfoortstraat. tel 03425-1333 DIVERSEN: POLITIE: HUISARTSEN: Voor de huisartsen in de gemeente Leusden. voor de praktijken van de art sen Van den Berg, Binkhorst/Du Boeuff, Boersema/Koch. Lantink, Ver hagen, Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar dr. J. Lantink, Burg. de Beaufortweg 61, Leusden-C„ tel. 941210. Voor spoedgevallen: spreekuur zaterdag en zondagmiddag om 14 uur Visites graag vóór 10 uur s morgens aanvra gen APOTHEEK: Rutgershuls Amersfoort (bureaus voor geboorteregeling en sexualiteits- vragen) Zonnehof 10 (in het GG en GD gebouw) tel 033-18931. Spreekuren volgens afspraak Werkgroep „Laat Leven", afd Leus den Hulp voor moeder en kind bij niet gewenste zwangerschap, tel 033- 942291 en 940541 Bureau Amersfoort 620244. Oppascentrale (algemeen): van maandag tot en met zaterdag tussen 16 en 18 uur: tel. 943489, Waterhoen 23, Leusden Oppascentrale voor gehandicapten Amersfoort e o Kontaktpersoon voor Leusden Nel van Lippevelde, Bretagne 22, telefoon 942485. Kraamcentrum: spreekuur elke twee de woensdag van de maand van 11 tot 11.30 uur in het wijkgebouw Krooneend 26. Apotheek De Hamershof, De Brouwe rij 14. tel 033-943441apotheek Leus den, De Biezenkamp 16. tel 033- 942303 zijn op werkdagen geopend van 08 30 uur tot 18 00 uur Buiten de ze uren is voor spoedrecepten geopend op werkdagen van 19.30 uur tot 20 00 uur en op zaterdag-, zon- en feestda gen van 14.00-14 30 uur en van 17.30 tot 18 uur (week 10t/m 16 december) Apotheek Leusden, De Biezenkamp 16, tel. 942303. Buiten bovenstaande uren is uitsluitend voor spoedrecepten geopend Euterpe Apotheek, Euterpepleln 41a, Amers foort, tel. 751001. WIJKVERPLEGING: Dit weekeinde heeft zr. L. van Kalkert, de Roo van Alderwereltlaan 9, tel. 945628 dienst Bovendien heeft deze zuster avond dienst van 9 t/m 15 december VERLOSKUNDIGE: Voor verloskundige hulp kan men zich dit weekeinde wenden tot. mevr. Thuis-Paulussen, Kon. Wilhelmina- laan 18, Amersfoort, tel 10886 b.g.g. 722000. TANDARTS: Algemeen alarmnummer: 03404- 24824 Politie-groepsbureau Leusden-Zuid: 033-944444 Sociaal Pedagogische Dienst (maat schappelijk werk t b.v verstandelijk ge handicapten), t Zand 25. 3811 GB Amersfoort, telefonisch bereikbaar van 09.00-17 00 uur. tel nr 033-720624 Nieuwe opgaven, aanvullingen en wijzi gingen uitsluitend schriftelijk naar de redaktie van de Leusder Krant, Post bus 11, 3830 AA Leusden. Plaatsing van nieuwe opgaven uitsluitend ter beoordeling van de redaktie LEUSDEN-CENTRUM R.K. Kerk Zaterdag 19 00 uur Gebeds- en Communieviering met dameskoor, zon dag 9 00 uur gebeds-en communievie ring met herenkoor. Beide diensten ge leid door H. van Hattum, 11 00 uur Eu charistie met volkszang. Voorgangers B. ter Bekke en H van Hattum Herv /Gerf. Marcuskerk: Zondag 9.00 uur Gereformeerde woorddienst Ds E J Baljet, 10 30 uur Hervormde woorddienst ds N J. Flink. 19 00 uur Gerf 'Herv. woorddienst ds G van Belzen Geref. Kerk (Vrijgem.): zondag 9 30 uur ds M Nap Heilig Avondmaal; 16 45 uur ds M Nap. Hei lig Avondmaal. leusden-ZUID Voor noodgevallen in het weekeinde Dokterscentrale Amersfoort, tel. 033-722000. DIERENARTSEN Gelieve uw eigen dierenarts of die renkliniek te bellen Een telefonisch ant woordapparaat geeft op welke dieren arts voor spoedgevallen te bereiken is (Nieuwe opgaven en wijzigingen tot ui terlijk woensdagmiddag 12 uur uitslui tend richten aan het Redaktie-sekreta- riaat BDU Krantenkombinatie, Post bus 67. Barneveld Tel 03420-16141.) ACHTERVELD - Muziekver eniging DWS organiseert dins dag 14 december weer een kaart avond in d'Ouwe Peerdestal. Op de avond die om 20.00 uur begint kan men zowel klaverjassen als schutjassen. Het inschrijfgeld bedraagt 3,50. Er zal gestreden worden voor de wisselbeker. Daarnaast zijn er leuke prijsjes te Dorpskerk. Zondag 9 00 uur Geref Herv woorddienst ds. J. Weernekers, 10 30 uur Geref./Herv woorddienst ds E.J Baljet uit Leusden; 18 30 uur: Ge ref. Herv Jeugddienst ds Cassuto uit Bilthoven. ACHTERVELD R.K. Kerk: Zaterdag 19 00 uur Eucharistie met ge mengd koor, zondag 8 30 uur Eucha ristie, gelezen Beide vieringen voor gangers B ter Bekke en F Overbeek. 10 30 uur Gebeds- en Communievie ring geleid door F Overbeek, tevens kinderwoorddienst klassen 4-5-6 Ger kerk De Gllnd. jeugddorp: Zondag 10 00 en 19.00 uur Dr J.Jelle- ma. ned. Herv kerk: Zondag geen dienst i.v.m. avond maalviering te Hoevelaken ACHTERVELD - Terwijl de Sint toch op bezoek was in Ach terveld werd door hem ook een bezoek gebracht bij de KPJ. Volverwachting werd steeds naar de deur gekeken, doch de Sint kwam maar niet opdagen. Uiteindelijk om 20.45 uur kwam hij vergezeld door zijn knechten de zaal binnen. De reden dat hij zo laat was kwam door het feit dat hij eerst een bezoek had ge bracht aan een van de bestuurs leden die in het ziekenhuis was opgenomen. Zaterdag 11 december zal er een disco worden gehouden met medewerking van Black Power terwijl op zaterdag 18 december het jaarlijkse K.P.J. kerstfeest zal worden gevierd. Voor de open haard per 25 kilo 9.25 Haardblokken, aanmaakblokjes. WINKEL Achterveld: 03425-1614, Hessenweg 206 Barneveld: 03420-15177, v. Zuylen v. Nieveltlaan 75. Woudenberg: 03498-2314, Parallelweg 4 Wij verkopen letterlijk van alles. Is het er nu niet, dan komt het nog. O.a.: kleding linnengoed speelgoed fietsen klompen huishoudelijke art. Iedere middag geopend voor particulieren. Kom, kijk en vergelijk. A AHVEj Hamersveldseweg 117,3833 GN Leusden, opslag Helweg 6, Barneveld.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5