taad besluit donderdag iver aanleg nieuwe CAI „Hef antenneverbod op" Bi Casema biedt negen tv-programma's aan „Jus bij het eten kennen wij niet" I Ie—s—en krant tfeinig wijzigingen in definitief voorstel trant Van CAI afgesloten bewoners Tweede Fase schrijven college en raad: KI/I/IEK Kerstzang S 1? ,2 1 Rllü1 Truus Schaap en de Surinaamse keuken sneldrukwerk en fotokopieën bij Kwiek DINSDAG 14 DECEMBER 1982 plaatselijk nieuws in een onzer verslaggevers) LEUSDEN De wijkcentra in de nieuwe aan te leggen entrale Antenne Inrichting :AI) zullen geschikt ge gakt worden voor de door- (te van achttien televisie- ogramma's. Voorlopig zul- n er echter slechts zes kana- n benut worden, namelijk tor de doorgifte van Neder- id I en II, Duitsland I, II en en één als mededelingen- naai. Tijdens de aanleg zal, Jus het voorstel van het col- ge van burgemeester en ithouders, bezien kunnen orden of „alsnog de ont- ngst van een Belgisch pro- amma op aanvaardbare indities mogelijk is". Met het gehele projekt is op moment een investering imoeid van (5.888.000,—. anneer 80% van de Leusde- iren zijn woning op het net at aansluiten, dan leidt dat een rentestand van 9% tot in maandtarief van f 14,25 ir aansluiting. nafhankelijk nieuwsblad lor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en anderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Ktarnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur. Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: I 54,20 per jaar, 27,60 per half jaar; 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be- torging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze' inspekteur be- torging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen Imet uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 :m) op giro: 871441 n.v. BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste loto, aantal, nummer »an krant, pagina waar- sp de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, ■eusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier «eken rva betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. Aanstaande donderdag (16 december) moet de gemeente raad een besluit nemen over de aanleg van een nieuwe CAI. Het voorstel, zoals dat eerder deze maand in de verschillende raads commissies aan de orde is ge weest, wijkt weinig af van wat er nu als definitief voorstel naar de raad is gegaan Het geschikt ma ken van de wijkcentra voor de doorgifte van achttien televisie zenders is nieuw en de passage over de mogelijkheid van Belgi sche zenders is wat concreter geworden. Voor het eerst wordt nu ook concreet de hoogte van het investeringsbedrag aange geven Verder zijn aan het eind van het voorstel enkele toevoe gingen gedaan naar aanleidina van de disussies in de raadscom missies. Zoals al in de commissie Algemene bestuurszaken bleek, is het college van plan om vol gend jaar verder te praten met de raad over de eerder door de raad vastgestelde aansluitvoorwaar den en het zogeheten „antenne- verbod" Ook kan „op een daar toe aangewezen moment in de desbetreffende raadscommis sies" gesproken worden over het beheer van het mededelingenka naal en de kanalen, die gebruikt zouden kunnen worden door re gionale en/of lokale omroepen. Het college maakt duidelijk in het definitieve voorstel, dat het niet wenst in te gaan op twee verlangens van de PvdA-fractie De PvdA-fractie, die zich nogal zorgen maakt om de maatschap pelijke haalbaarheid van het nieuwe systeem, had aange drongen op het opnieuw houden van een enquête onder de bevol king. Dat idee wijst het college van de hand. Ook de mogelijk heid om in de oudere wijken van Leusden de bestaande systemen te koppelen aan het nieuwe, vindt het college geen goed idee. De PvdA-fractie had naar die mo gelijkheid geïnformeerd, maar het college antwoordt: „De tech nische kwaliteiten van deze sys temen kunnen het nieuwe sys teem nadelig beïnvloeden, terwijl programma-uitbreiding niet kan plaatsvinden, In 1978 heeft de gemeenteraad zich tegen deze ongewenste koppeling verzet en dient dat naar ons oordeel ook thans in nog sterkere mate te doen" Het is de vraag, hoe de vier leden sterke PvdA-fractie zich nu gaat opstellen De sociaal-demo cratische raadsleden vrezen dat het nieuwe CAI-abonnement voor nogal wat Leusdenaren te duur zal worden Het college daarentegen is van mening dat een prijs van ongeveer f 14,25 per maand niet te hoog is. Naar ver wachting zal de opstelling van de pvdA-fractie echter niet van doorslaggevende betekenis zijn Een door CDA, VVD en GPV/SGP gevormde ruime meerderheid is vóór de aanleg van het nieuwe CAI-systeem op de huidige voorwaarden. Dat zal er dan toe leiden, dat de firma Siemens de opdracht krijgt om Leusden van een nieuwe ka belnet te voorzien Op het nieu we gemeentehuis zal een mast van bepertke lengte verrijzen, terwijl in het nieuwe gemeente huis de belangrijkste apparatuur zal worden ondergebracht. De oudere leusdense wijken zullen opnieuw worden bekabeld De wijken in de tweede fase hebben al voor aansluiting op de nieuwe CAI geschikte kabels. De hele operatie gaat een jaarduren. Sie mens kan er volgend voorjaar mee van start gaan. wanneer donderdag besloten wordt om tot aanleg over te gaan. rm (van een onzer verslagge vers) LEUSDEN Inwoners van Leusden, die een abonne ment op de Centrale Antenne Inrichting (CAI) niet kunnen betalen, moet langs een an dere weg de mogelijkheid ge boden worden om toch tele visie te kijken. Dat kan door het antenneverbod op te hef fen. „Door middel van de mo gelijkheid tot het plaatsen van een antenne worden ook de minst draagkrachtlgen In staat gesteld om op een voor hen betaalbare wijze t.v.-pro- gramma's te ontvangen." Dat schrijven Rose Verkerk en Hanneke Samson in een brief, die zij gisteren hebben verstuurd aan het college van B. en W. en de leden van de gemeenteraad. De beide da mes behoren tot de groep van 25 inwoners van de Tweede Fase. wier woningen begin vorige week werden afgeslo ten van de CAI. omdat zij het over 1982 verschuldigde ab onnementsgeld niet hadden betaald. In hun brief uiten Rose Verkerk en Hanneke Samson hun ongenoegen over die afsluiting, over de hoge heraansluitingskosten en over het feit dat het hen verboden is een eigen televi sie-antenne op het dak te plaatsen. De dames vragen de raadsleden bij hun beslis sing over de nieuwe CAI aanstaande donderdag aan de orde in de gemeenteraad met hun argumenten reke ning te houden. In de eerste plaats merken zij op, dat zij de boete van f150,—, die met het heraan- sluiten gepaard gaat, onrede lijk vinden. „Hoe kan er van mensen, die het bedrag van f120,— (de abonnements kosten red.) niet op kunnen brengen, verwacht worden dat zij nog eens een extra bedrag van f150.— kunnen uitgeven? De heraanslui tingskosten staan in geen en kele verhouding tot de werkelijke kosten daar van. Het is teleurstellend te erva ren hoe weinig begripvol er wordt omgegaan met ons on vermogen tot betalen", aldus de beide briefschrijfsters. Volgens hen doet zich in Leusden nu het verschijnsel voor, dat de gemeente be paalt dat de minst draag- krachtigen verstoken blijven van televisie Er is voor hen geen keus. aldus Rose Ver kerk en HannekeSamson. De CAI is onbetaalbaar en een eigen antenne op het dak zet ten mag niet. De dames vin den het onaanvaardbaar dat mensen afhankelijk gemaakt worden van zo'n duur sys teem om televisieprogram ma's te ontvangen, waarbij zij verwijzen naar artikel 10 van het Verdrag van Rome, waar in staat dat ieder mens het recht heeft van vrije nieuws garing De briefschrijfsters vinden dat er een reéel alter natief moet zijn voor de CAI. Vandaar hun beroep op de raadsleden om het antenne verbod op te heffen Overigens heeft het colle ge al aangekondigd in de loop van het volgend jaar nog eens met de raad van ge dachten te willen wisselen over dat zogeheten „anten ne-verbod". Het gaat om een bepaling in de bouwverorde ning, waarbij het plaatsen van een antenne op het dak verboden is. Alleen als men met een eigen antenne meer programma's kan ontvangen of een betere kwaliteit ont vangst kan bewerkstelligen, kan van dat verbod onthef fing verkregen worden Wie snel drukwerk en kwaliteitskopieen nodig heeft in welke oplage dan ook wordt altijd snel en correct geholpen en veelal klaar-terwijl- u-wacht. In de techniek die het best uw werk laat uit komen met foto's en/of illustraties, vergroot of verkleind, wat u maar wilt. En. kwiek is beëdigd fotokopieerder1 Oa. XEROX 8200 en 9500 Vraag vrijblijvend prijsopgaaf. centrum voor tekstverwerking Prinses Julianaplein/ Leusderweg, Amersfoort. Telefoon 033-631824. LEUSDEN Voor de zestien de maal viert Leusden op maan dag 20 december haar Volks kerstzang. Deze bijeenkoms, die evenals voorgaande jaren wordt georganiseerd door de geza menlijke kerken van Leusden, begint om 19.30 uur in de R.K. Kerk St. Josef aan de Hamers- veldseweg. Medewerkenden aan deze avond zijn burgemeester mr. J.W.M. Rademaker, ds. G van Belzen. de Kindercantorij van de Marcuskerk onder leiding van mevrouw H J Nobel, het harmo nieorkest Lisiduna, onder leiding van de heer M. Timmer en Pieter Leebeek. organist. Nu lijkt de strijd Ie ontbranden om de vraagWie biedt de meeste programma's? (van een onzer verslagge vers) LEUSDEN Casema N.V. kan de gemeente Leusden een programmapakket bie den, dat bestaat uit negen televisie- en 19 FM-radiopro- gramma's. Voor dat pakket hoeft dan in Leusden geen afzonderlijk ontvangststation te worden gebouwd. Casema is momenteel bezig met de aanleg van een centrale an tenne-inrichting in Zeist, Den Dolder en Austerlitz. De sig nalen voor dat net worden deels betrokken uit Utrecht en deels uit Driebergen. Van uit Zeist kan dat programma pakket door Casema, die thans ook voor de kernen Woudenberg en Scherpen- zeel een offerte aan het ma ken is, ook aan Leusden gele verd worden. De kosten van dat grotere programma-aan bod zouden ongeveer gelijk zijn aan die van het Siemens- systeem, dat het college van B. en W. wil laten aanleggen. Met die informatie heeft Ca sema zich dezer dagen ge wend tot de fracties in de Leusdense gemeenteraad Ook een persbericht aan de Leusder Krant vormt onder deel van de laatste poging van Casema om in Leusden voet tussen de deur te krij gen Donderdag neemt de gemeenteraad immers een beslissing over de aanleg van een nieuwe CAI Er waren in het verleden reeds eerder contacten tus sen Casema en de gemeente Die dateren van ongeveeran- derhalf jaar geleden. Maar de gemeente ging er nooit toe over om Casema uit te nodi gen een offerte uit te bren gen. Volgens gemeentevoor- lichter Hans Hermans is het bezwaar van het gemeente bestuur. dat Casema een Leusdens kabelnet ook zou willen beheren. De gemeente wil het beheer van het kabel net liever in eigen hand hou den Hermans wijst er verder op, dat al in 1976 een principe overeenkomst is gesloten tussen de gemeente en de firma Siemens. Vooruitlo pend op een definitieve op dracht heeft Siemens inmid dels een deel van de Tweede Fase en de nieuwbouw in Achterveld bekabeld. Ook is het aanbod van ne gen zenders door Casema in feite een nieuw bod, aldus de gemeentelijk voorlichter. „Casema heeft ons nooit zo concreet negen televisie zenders aangeboden. Zeker niet voor ongeveer dezelfde prijs als we nu bij Siemens voor vijf zenders betalen," aldus Hermans. Tenslotte wijst hij er op, dat ook onze kerheid over de termijn, waarop Casema de kabel zou kunnen doortrekken voor de gemeente een pro bleem Is. „We hebben een systeem nodig, dat op korte termijn kan functioneren." Niettemin waagde Casema in oktober van dit jaar een nieu we poging. Een toen aan het college van B en W gerichte brief bleef echter onbeant woord en daarom richtte het bedrijf zich verleden week tot de Leusdense raadsfracties. In tegenstelling tot Siemens kan Casema wel al meteen ook Belgische televisiezen ders aanbieden In het pakket van Casema zitten naast Ne derland en II en Duitsland I, II en III ook Belgie Vlaams I en II en Belgie Frans I en II Volgens drs. C.P. Veerman, hoofd Werving van Casema. is dat een veel aantrekkelijker programma-aanbod dan Sie mens kan doen. Daarmee zou ook het aantal mensen dat zich wil aansluiten mogelijk groter zijn. Volgens Veerman zou een abonnement op het Casemasysteem ongeveer evenveel kosten als wat straks voor Siemens betaald moet worden. ..Wellicht zou het tarief iets hogerzijn, maar dat is niet duidelijk te zeggen, omdat we voor Leusden nooit een offerte hebben ge maakt". aldus Veerman De woordvoerder van Case ma wijst er tenslotte op dat ook voor de toekomst er posi tieve aspecten zijn aan een verbinding van Leusden met de Utrechtse regio. Indien uitbreiding van binnen en/of buitenlandse program ma's kan worden gereali seerd via lokale/regionale ra dio of televisie, satellietzen ders dan wel PTT-verbindin- gen, dan kunnen deze deze programma's op relatief een voudige en goedkope wijze via het regio-net Utrecht wor den gedistribueerd (ca. 150.000 aansluitingen). De N.V Centrale Antenne Systeem en Exploitatie Maat schappij (Casema) is een landelijk opererend bedrijf dat gespecialiseerd is in de aanleg en exploitatie van ka beltelevisienetten. Aandeel houders van de Casema zijn de PTT. de N.V Nozema (Ne derlandse Omroepzender Maatschappij) en de omroep vereniging AVRO. KRO. NCRV en VARA Op dit moment verzorgt de Casema in een 60-tal ge meenten de aanleg en/of ex ploitatie van een groot aantal antenne-inrichtingen met ongeveer 600 000 aansluitin gen. LEUSDER KRANT is een gave van de BDU-kranten- mbinatie te Barneveld. ACHTERVELD Koken is een bezigheid die praktisch dagelijks verricht wordt. Daar heeft de een veel plezier in en een ander kookt omdat het een dagelijkse ver plichting is. Bij het doorlezen van een docen- tenlijst van Latent Talent viel mijn oog op Truus Schaap die een cursus geeft in Surinaams koken. Haar naam doet typisch Hol lands aan, maar wanneer ik haar opzoek in een boerderijtje op de grens van Achterveld met Barne veld blijkt zij een Surinaamse te zijn. Dat verklaart nog niet het lesgeven in de Surinaamse keu ken. Maar Truus kookt ontzet tend graag en wie wel eens bij haar gegeten heeft kan dit alleen maar beamen. Tot aan de laatste restjes wordt de inhoud van de schalen opgegeten. Truus: „Een vriendin had een paar keer bij mij gegeten en vroeg of ik het leuk vond om bij Latent Talent les te geven Dit najaar ben ik begonnen en het is ontzettend leuk Ik heb tien re cepten voor tien lessen uitge werkt maar wanneer er mensen zouden zijn die wel eens van een ander recept hadden gehoord, dan wilde ik daar ook aandacht aan besteden Deze week is de laatste les en ik ben van twee recepten afgewe ken. De bedoeling van die cursus was voor mij om andere mensen ook eens kennis te laten maken met Surinaams eten en ik denk dat wij er allemaal met plezier aan terug zullen denken. De reaktie is bijna altijd positief geweest Vorige week hebben wij bruine bonen op z'n Surinaams klaar gemaakt en een taart ge bakken Iemand zie „Dit is het lekkerste wat ik tot nu toe ge maakt heb". Maar een ander zei dit weer over de week ervoor. Voor mij is het erg leuk wanneer ik hoor dat die vrouwen thuis de gerechten nog eens gemaakt hebben De recepten heb ik zo uitgekozen dat zij over een jaar, zonder mijn hulp, nog steeds gemaakt kunnen worden." Truus is met een Nederlander getrouwd. Dagelijks wordt er Su rinaams gegeten. Wanneer er Hollands gegeten wordt is dat iets bijzonders. Haar man heeft ook liever Suri naams eten. Dat wil niet zeggen dat er geen andijvie, zuurkool of erwtensoep gegeten wordt Deze groenten of gerechten worden echter op z'n Surinaams klaarge maakt. HOOFDBESTANDDELEN Wanneer ik Truus vraag wat de hoofdbestanddelen en de speci ale kruiden zijn voor deze ge rechten klinkt het helemaal niet onbekend Het is echter de ma nier waarop je iets combineert. Truus „Rijst gebruik je prak- tish overal bij. Verder werken wij veel met kip en heel veel met zout vlees, dat is een soort pekelvlees maar dan net iets anders. Jus bij het eten kennen wij niet. Voor mijn man was dat wel even wen nen en op de cursus vonden de vrouwen dat ook even vreemd Aan kruiden gebruiken wij veel sojasaus, knoflook, zwarte peper en uienpoeder. Bij bepaalde soorten vlees gember en laurier blaadjes. Haast overal gebruiken wij pepers in. vooral de pepers „Madame Jeanette" Tijdens ons gesprek kreeg ik heel wat recepten te horen die voor Nederlanders wat onbe- door Tea Middelkoop kend aandoen maar waarschijn lijk heel lekker zullen zijn. Zoals zuurkool met rijst, krabbetjes in de oven met broccoli, pindasoep, rijst met kouseband, makreel met uien en tomaat, erwtensoep met rijst, enzovoorts. BEWERKELIJK Nu maak ik zelf wel eens Suri naamse gerechten uit een kook boekje maar ik vind de recepten nogal bewerkelijk. Truus: ..Het is niet altijd vreselijk veel werk Bruine bonen op z'n Surinaams bijvoorbeeld kost maar een half uurtje. Gehakt op z'n Surinaams is ook niet zoveel werk. Wanneer ik iets voor een speciale gelegen heid maak dan ben ik daar wel drie a vier uur mee bezig.' De ongetelde uurtjes die bij iedere hobby horen noemt Truus echter niet. Evenals de inkopen doen die niet zomaar in Leusden of Achterveld gedaan kunnen wor den Op de Albert Cuyp in Am sterdam kun je werkelijk alles krijgen. Tegenwoordig staat er op vrijdagmorgen op de markt in Amersfoort ook een kraam die heel goed gesorteerd is. Surinaams eten is in verhou ding duurder dan Hollands eten omdat de ingrediënten duurder zijn „Een groot Surinaams ge zin". zegi Truus, „kan niet iedere dag Surinaams eten." Als voor Truus Schaap achter het fornuis. beeld noemt zij zout vlees. Dat kost f 15.— per pond. Zelf kan zij met haar gezinnetje, dat bestaat uit haar man en haar dochtertje van bijna twee. met een pond zout vlees twee tot drie keer toe maar dat geldt niet voor een gro ter gezin. De laatste vier jaar heeft Truus meer tijd voor haar hobby gekre gen. Daarvoor werkte zii hele dagen buitenshuis Hoewel zij altijd veel plezier in koken heeft gehad kwam het toen ook wel eens voor dat zij maar iets in de pan smakte ..Blikjes cornet beef noemde ik toen altijd mijn eerste hulp". Van haar moeder heeft Truus nooit koken geleerd Ze keek wel eens wat haar moeder in de pan stopte maar daar bleef het bij. Met het gevolg dat toen Truus zelf ging koken er af en toe wel iets mislukte De eerste keer dat zij haar vriend, die nu haar man is. uitnodigde om te komen eten, had zij een hele dure soep ge maakt De soep was echter niet te eten En bij haar moeder was die altijd zo lekker! In het begin was haar man vaak verbaasd over de. voor hem, vreemde combinatie van ingre diënten maar hij smulde er wel van. Dat doet hij nog steeds, met het gevolg, zoals hij zelf vertelt, dat hij een paar keer per jaar flink op diëet moet Truus: „Ik heb veel gereist toen ik nog werkte. In diverse landen heb ik gegeten maar tot nu toe heb ik in Suriname het lekkerste gegeten." Truus Schaap gaat in ieder geval weer beginnen met een cursus Surinaams koken. Of dit al in het voorjaar is weet zij nog niet. Maar dan in ieder weer in het najaar.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3