otoPon viert eerste istrum met expositie fog even over Van Duin Woody Allen's „Manhattan" Eerste Nederlandse speelfilmencyclopedie de moeite waard „The Final Countdown" vrijdagavond in de Til DINSDAG-MOVIE-CYCLUS: 20.000 FILMS OP EEN RIJTJE FILMS IN HET KORT Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? 'Bo.aoo kijk op de film Filmagenda Amersfoort Amersfoort 16 december t/m 22 decem ber. Grand, Snouckaertlaan 4,033-14632. 101 DALMATIËRS, al Do vr. ma. di wo. 1.30-6.45-9.15. Za. 1.30-6.30-9.15 Zo 1 30-4.00-6.30- 9.15. E.T. The Extra Terrestlal, a l Do. vr. ma di wo 1.30-7.00-9.30. Za. 1.30-7 00-9 45 Zo 2.00-4 30-7.00- 9.45. TWEELING OP STELTEN, (slap stick), al. Do vr ma di wo 1 30-6.45-9 15. Za. 1 30-6 45-9 30 Zo 1 45-4.15-6.45- 930 PORKY'S PIKANTE PRETPARK Do vr ma di wo 1.30-6.45-9 15. Za. 1 30-6 30-9 15 Zo 1.30-4.00-6 30- 9.15. MOVIE-CYCLUS OP DINS DAG MANHATTAN Di 1.30-6.45-9.15. Cinema, Stadsring 30, 033-18900. DE BOEZEMVRIEND, a l Do vr ma. di wo. 1.30-6 45-9 15 Za. 1 30-6 45-9.30 Zo 1 30-4 00-6.45- 9 30 BLADE RUNNER, 12 jr Dagelijks 1.30-6 45-9.15 Zo tevens 4 00 Euro, Stadsring 32, 033-633655. DE „HOT BUBBLEGUM" MAAGD, 12 K Do vr ma. di 1 30-6.45-9 15 Wo. za. 6 45-9 15. Zo. 1.30-4 00-6.45-9.15. Duo, Westsingel 7. HELEMAAL IN JE BLOOTJE, 18 jr. Ma. t/m vr. 2.15-8 15 Za. zo. 2.15-7.15- 9.30. NACHTVOORSTELLINGEN Duo, zaterdag Wat meisjes dromen, 18 jr 24.00 uur Choirboys, 16 jr 23.45 uur. KINDERVOORSTELLINGEN Euro, tel. 033-633655. LUCKY LUCK EN DE 4 DALTONS, a l. Wo. za 1 45 DONDERDAG 16 DECEMBER 1982 Dick van Rheenen) enige spijt moeten we toegeven, e vorige week beloofden terug te komen op de nieuwste film van van Duin, „De Boezemvriend" iteindelijke resultaat van de nauwe nwerking tussen Van Duin en re- ur Dimitri Frenkel Frank is name- >rmate tegenvallend, dat er nau- s iets zinnigs te melden valt. uw. onsmakelijk, kommercieel, ja vulgair, met deze kwalifikaties sn we ons uitspreken „voordeel Ie twijfel" van vorige week recht- Het is ook diepdroevig dat een jens voortreffelijk Nederlands ar wordt afgesloten met een der- wanprodukt. irkelijk alle ingrediënten om een ins behoorlijke komedie te realise- intbreken in „De Boezemvriend" :wak scenario, een slechte rolbe- g, een hoofdrol die niet veel verder dan wat bekkentrekken, dialogen >ter op hun plaats zijn in een rekla- ot, dan in een bioscoopfilm, plat je grappen en vulgariteiten die het aat familiefilm geweld aan doen Igeteld drie miljoen gulden heeft menraapsel van onbenul mogen n. geld dat grotendeels lijkt gesto- een peperdure aankleding, maar aan de Twentse textiel had kun- .orden geschonken \ndré van Duin nu voorgoed ge- •p het witte doek' Vooralsnog wel is spijtig genoeg, want Van Duin heel wat meer in zijn mars dan zi|n films „Joep Meloen en „De Boezem vriend' ons willen doen geloven. André van Duin is ontegenzeggelijk een groot talent, maar als het slechts om de ex ploitatie daarvan gaat, alles aan het gel delijke resultaat wordt opgehangen, is er toch het een en ander goed mis Wel licht doet André van Duin er verstandig aan zich eens met de juiste mensen te omringen, in ieder geval op zoek te gaan naar een begaafde scenario schrijver, die ook een uitstekende dia loog in de pen heeft en een grap of humoristische scène de nodige subtili teit en rustpunten weet mee te geven Wat Andre van Duin in „De Boezem vriend" laat zien heeft niets met volks humor te maken, maar veel eerder met suggestieve perversiteiten. Want daar wordt, bij de aanwezigheid van ene Vanessa in de film, nogal nadrukkelijk op gezinspeeld. De film had wat dat betreft beter de „Boezem B V." kunnen worden getiteld. Zelfs van een begena digd aktrice als Geert de Jong is ver langd in wulpsheid te verzuipen, om van Corrie van Gorp maar helemaal te zwij gen Tenslotte, het is al gezegd, het ver haal is zo omgebouwd dat de dialogen de film eerder in de richting van een veredelde reklamespot stuwen, dan dat er sprake is van enige humor Is er dan helemaal niets positiefs te melden van „De Boezemvriend"? Zeker wel, André Hazes houdt z'n mond! (van de filmredaktie) „Manhattan" van scenarioschrij ver-regisseur-acteur Woody Allen (te zien In de dinsdag-movle-cyclus van Grand) behoort to de betere uit het uitbebreide en gevarieerde oeu vre van de man, die vooral befaamd werd als filmkomiek met de radde, Intellectuele tong. In „Manhattan" is die gevatheid nog wel degelijk aanwezig, maar de film kruat een dieoere dimensie door de le vensproblemen van de hoofdfiguur, die als succesvol shcrijver van TV- shows, op 42-jarige leeftijd een ver houding begint met een 17-jarig meisje, met angst en beven de autobiografi sche roman van zijn ex-vrouw Jill (Meryl Streep) tegemoet ziet en bovendien in konflikt raakt met zijn beste vriend als hij diens vriendin ontmoet en ook haar erg aardig vindt Kortom Woody Allen be schrijft in grote trekken zijn eigen leven en doet dat op een intelligente manier „Manhattan" staat voor een levensstijl Manhattan is het prettige woonoord voor de New Yorkse intelligentia. Vol uiterlijk vertoon, maar zonder wezenlij ke inhoud Voor Woody Allen is „Man hattan" een weerspiegeling van zijn ei gen leven, waaraan hij uiteindelijk toch enige inhoud tracht te geven Al is het in feite al te laat. (Dinsdag Movie Cyclus, dinsdag Grand Theater) 101 DALMATIËRS Terug in de bioscoop de 101 Dalma- tiérs, een leuke tekenfilm uit de Walt Disney-fabriek, nu geheel Nederlands nagesynchroniseerd. Hoewel de „101 Dalmatiërs" niet bepaald Disney's sterkste tekenfilm is. is het desondanks - zoals voor elke Disneyfilm het geval is - een plezierige aangelegenheid, waar bij het gaat om twee Dalmatiërs die maar liefst vijftien puppies krijgen, die door een kwaadaardige vriendin van de eigenares worden gestolen. De com plete (huis-) dierenwereld komt in aktie en begint een speurtocht naar de ver dwenen Dalmatiërs Het blijken er uit eindelijk véél meer te zijn dan vijftien 101 om precies te zijn Zoals gebrui kelijk bij Disney een verhaal over goed en kwaad, waarbij het kwade aan het kortste eind trekt, dat spreekt Van af donderdag te zien in Grand 1 te Amersfoort. STEVEN NACHT SPIELBERG- De liefhebbers van films van Steven Spielberg krijgen zaterdagnacht 18 de cember (dat is dus volgende week) de kans om naast de nieuwste Spielberg- film „E.T." (The Extra Terrestrial) ook te kijken naar de eerste waarmee hij echt beroemd werd. „Jaws I". het verhaal over een gigantische de stranden terro riserende haai, die tenslotte in een enen/erend gevecht op zee het onder spit delft tegen drie mannen. Vanaf za terdagavond half elf begint de kaartver koop voor deze Steven Spielberg- nacht. MARATHON OP 11 FEBRUA RI Overigens blijft het niet bij deze Ste ven Spielberg-nacht. De direktie van Jogchem's Theaters heeft nog méér in petto aan extra aktiviteiten. In navolging van de succesvolle giganten-marathon in alle tien bioscopen van Amersfoort tijdens de herfstvakantie, presenteert het Grand Theater in de nacht van vrij dag 11 februari op zaterdag 12 februari 1983 opnieuw een filmmarathon. Nu niet meer met allerlei genre s, maar slechts twee science fiction en horror De kaartverkoop begint vanaf donder dag 17 december in het Grand Theater Over het programma zélf hopen wij u binnenkort méér te kunnen vertellen. NIEUWE FILMS Deze week staan twee nieuwe films op hel programma, die we helaas nog niet voor u konden bekijken. Dat is in de eerste plaats „Tweeling op stelten" (Slapstick) met Jerry Lewis, Madeline Kahn en de kortgeleden aan een hart aanval overleden Marty Feldman „Slapstick" is en dat spreekt eigenlijk voor zich, een komedie, waarin het gaat om een tweeling, die op zich geniaal is, maar dan alleen als de twee samen zijn. (Te zien in het Grand Theater) Nieuw is ook de „Hot Bubblegum Maagd", één van die vele vervolgen op wat begon alsLemon Popsicle". Intus sen hebben we al heel wat Bubblegum- maagden moeten verwerken en er komt nog steeds geen eind aan. terwijl ook gelijksoortige films als „Porkv's Pikante Pretparkverschillende filmdoeken met succes bezet houden „Hot Bubble gum" is zo langzamerhand de naam voor een genre aan het worden, maar dan wel een genre, dat de naam eer aandoet een kauwgumbei die je maar al te gemakkelijk doorprikt Voor de lief hebbers te zien in Euro-Amersfoort. LUCKY LUCK Je kunt bepaald niet zeggen, dat de kinderen in de komende filmweken te kort komen. Zoals altijd het geval in de Kerstvakantie, krijgen de kinder- en fa miliefilms ruim baan Naast de „101 Dalmatiërs" en „E.T", draait in de kin dervoorstellingen Euro op woensdag en zaterdagmiddag „Lucky Luck en de 4 Daltons" en die naam zal beslist niet onbekend zijn bij de talrijke striplief hebbers SUBWAY RIDERS Amos Poe is een opmerkelijke regis seur uit de New Yorkse „New wave - movement die na enige korte films op super-8 opzien baarde met twee films over de toen in opkomst zijnde new wa ve-groepen als Blondie. Talking Heads en Television Na „Blank Generation", de allereerste punk-film, begon Poe te denken aan speelfilms en het resultaat was een remake van Godard's „A bout de souffle"; „Unmade Beds" De film, die vanaf zaterdag tot en met dinsdag elke avond om kwart over acht in het Amersfoortse Filmhuis draait is zijn meest recente „Subway Riders Hoofdpersoon in deze film is de saxofo nist Ant(hony) Zindo (John Lune en Amos Poe zelf). De man woont in een huis met een aantal „vreemde types", die niet in staat zijn om met elkaar in kontakt te komen. Zindo is een psycho paat. die s nachts bij metrostations groepjes mensen opwacht en op hen begint te schieten Een politiedetective is vastbesloten deze gevaarlijke gek op te sporen „Subway riders" is naast een detectivefilm een sfeertekening in kleur van een bepaald bestaan in de stad New York. (Filmhuis Amersfoort, za t/m dinsdag, 20 15 uur) THE NIGHT OF THE LIVING DEAD George A Romero behoort tot het genre B-film-regisseurs. dat er op uit is het publiek te shockeren met films, die de horror letterlijk een bloedend aan zien heeft gegeven Eén van zijn meest bekende films is „The night of the living dead", door anderen meerdere malen geïmiteerd (en vaak ook met „succes Je kunt je echter afvragen of deze film thuishoort in het pakket van het film huis. Afgezien van de vraag of een der gelijke walgelijke film überhaupt het eti ket „klassiek" opgeplakt dient te krij gen, zoals nu in filmhuiskringen schijnt te gebeuren (omdat Romero de klassie ke horror-regels heeft doorbroken en een heel nieuw genre heeft geïntrodu ceerd) is „The night of the living dead een gewone bioscoopfilm, die eerder thuishoort in Duo dan in het filmhuis Het is juist, dat „The night of the living dead" een grensverleggende film is. maar met een dergelijk standpunt kan een filmhuis ook heel geargumenteerd starten met verschillende pornofilms, die in dat genre de grenzen hebben ver legd Wat te denken van „Deep Throat"? (Filmhuis Amersfoort, zater dagavond 23 uur) POLYGOON JOURNAAL In het Polygoon Journaal van deze week een korte terugblik op het leven van de Russische president en partijlei der Leonid Brezjnjev Op de ijsbaan van de Uithof m Den Haag hebben kunstrijders en -rijdsters uit 20 landen deelgenomen aan het toernooi om de Ennia Challenge Cup 1982 Als laatste onderwerp een kleurenre- portage over KNAC anti-slipcursus Veel ongelukken op gladde wegen als gevolg van slagregens, hagel, ijzel of sneeuw kunnen voorkomen worden als meer automobilisten zouden leren hoe ze een slip kunnen corrigeren Dit is mogelijk op drie speciaal aangelegde banen in Drachten, Arnhem en naast de vliegbasis Ypenburg (DOOR BERT VOS) NEDERLAND HEEFT - DANKZIJ UITGEVERIJ Rostrum in Haarlem - eindelijk haar eerste en tevens groot ste speelfilmencyclopedie. Er zijn verschillende Engelstalige uitgaven In omloop, waaronder die van Leo nard Maltin (TV Movies), waarop de ze uitgave Is gebaseerd, maar geen van allen kregen de omvang als deze Nederlandse encyclopedie. Dat komt onder meer doordat de Nederlandse samenstellers Ab van leperen, Tjitte de Vries, Thijs Ockersen en Erlque Rebel uiteraard ook een opgave doen van alle Nederlandse en Belgi sche films, die In de loop der jaren In première zijn gegaan. Rostrum claimt derhalve, dat haar „Speelfil mencyclopedie" ,,'s werelds meest uitgebreide naslagwerk" op dit ter rein is en dat geloven we graag. Want het is bepaald niet niks wat deze en cyclopedie allemaal te bieden heeft. De encyclopedie ontleent haar aan trekkelijkheid niet alleen aan de uitge breidheid van gegevens, maar ook aan de grote hoeveelheid filmfoto's en an dere illustraties (posters, filmadveren- ties etc.). Voor een relatief laag bedrag 39,90) krijgt de bezitter van deze en cyclopedie de beschikking over de ge gevens van zo n 20 000 bioscoop- en televisiefilms. Die gegevens bestaan uit de titel (eventuele Nederlandse titel), regisseur, jaar van uitkomen, land van herkomst, de lengte, de belangrijkste medespelenden, een korte inhoud en een waardenng Die waardering is heel handig aangegeven in sterren Hoe meer sterren, hoe beter de film door de samenstellers wordt beoordeeld Hoe wel dat laatste natuurlijk tamelijk per soonlijk is en meer als een mdikatie is bedoeld De TV-films (speciaal voor TV-vertoning gemaakt) krijgen geen sterren, maar een opmerking over de kwa'iteit, waarbij de samenstellers in de meeste gevallen niet verder komen dan „gemiddeld" De encyclopedie is up to date en dat betekent, dat ook recent uitgebrachte films als „ET' van Spielberg en „De Boezemvriend" van André van Duin er in te vinden zijn Of de waardering ge baseerd is op eigen waarneming is niet helemaal te achterhalen Ook is het niet helemaal up to date als kan worden ge- konkludeerd, dat een in dezelfde perio de uitgekomen film als „Slapstick" (Jer ry Lewis/Marty Feldman) niet is opge nomen Maar dat zijn kleinigheden en verder niet relevant ten aanzien van de waarde van de totale encyclopedie. Deze eerste Nederlandse „Speelfil mencyclopedie" kan voor veel filmlief hebbers een uitkomst betekenen, wan neer het gaat om achterhalen van film- gegevens, inhoud, etc. Maar dat niet alleen ook ten aanzien van films, die op TV worden gedraaid kan van tevoren worden beoordeeld of het de moeite waard is om er voor thuis te blijven of toch maar beter een bioscoopje gepikt kan worden Dat de gebruikers van speelfilms op video ongetwijfeld vaak terug zullen kunnen vallen op deze en cyclopedie, hoeft geen betoog. De huur van videofilms neemt een steeds grote re vlucht en het is goed gezien van de uitgever om juist nu met een degelijke encyclopedie op de markt te komen Achter in het boek staat een Neder lands titelregister Dat is erg handig als men alleen de Nederlandse titel van een film weet. zodat men snel de origi nele titel op kan zoeken Verder wordt het naslagwerk afgesloten met een ver klaring van filmuitdrukkingen Tenslotte nog een opmerking: een speelfilmencyclopedie zou helemaal volledig zijn, indien naast alle titels van tot nu toe verschenen films óók blografieën van regisseurs en film acteurs- en actrices worden opgeno men. Tot nu toe is dat een pijnlijk gemis, terwijl de belangstelling daar voor groot is. Hoewel ik me ervan bewust ben, dat daardoor de om vang van een filmencyclopedie aan zienlijk wordt uitgebreid, Is deze ge dachte het overdenken waard. Mis schien dat er een tweede deel aan gewijd kan worden. Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden. Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand-of machineletter Vandaag besteld, morgen klaar DE LEUSDER KRANT het om snelheid én kwaliteit gaat Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9.00 tot 12 00 uur en van 13.3C tot 17.00 uur. Telefoon: 033 941495. USDEN - FotoPon, de be- fotovereniging van Pon s Au- öielhandel. viert momenteel erste lustrum met een exposi- fuim zestig zwart-wit foto s en 75 opnamen omvattende dia- 'ntatie zijn tot 10 januari aan- de te zien in de showroom et bedrijf aan de Zuiderinslag issen de glanzende automo- i wordt daar weer eens ge- 1, dat amateurfotografen in zijn om werk van nivo af te en leden van de Fotovereniging 'en zich met veel terreinen van totografie bezig Portretten en naast opnamen van land- open en architectuur-foto's eren natuurplaten. De foto's tuk voor stuk zorgvuldig afge- en worden geëxposeerd in passepartouts. Dat geeft de onstelling een verzorgd ka- r en draagt er toe bij dat de men tot hun recht komen eraard geeft een groepsten- >tellmg als deze mengeling 'erschillende stijlen en werk- n te zien. Zonder daarmee de re exposanten te kort te willen viel ons vooral het werk van mdriks op. Hij heeft erg veel oor een goede compositie en door zijn manier van afdruk- en hoge mate van sfeer in zijn te leggen merkelijk is ook het resultaat, 1 van de Giessen bereikte door net experimenteren met gom- druk Dat is een zeer oude fotogra fische techniek, door Van der Gies sen toegepast bij het afdrukken van een tweetal opnamen van naakten en van een portret. Het resultaat is heel mooi en de bijgeleverde toe lichting een verduidelijking voor de toeschouwer De permanent draaiende diase rie laat veel natuuropnames, plaatjes van dieren, landschappen en een enkel portret zien. Voor wie dat wil bestaat de mo gelijkheid om een afdruk van de geëxposeerde foto 's te kopen Die kosten f 12,50 per stuk. De tentoonstelling werd jongstle den zaterdag geopend door de heer J Schraa, voorzitter van de Bond van Nederlandse Amateurfo tografen De expositie is tot 10 ja nuari op werkdagen van 9 00 tot 16.00 uur en op zaterdagen van 10.00 tot 15 00 uur te bezichtigen. Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten M. K. (VAN DE FILMREDAKTIE) LEUSDEN - Op vrijdag 17 decem ber a.s. wordt in de Til voor jongeren van veertien jaar en ouder de science fictlonfllm „The Final Countdown" (Terug naar de hel) vertoond van re- giseur Don Taylor met Kirk Douglas,, Martin Sheen, Katherlne Ross e.v.a. In de hoofdrollen. In deze uit 1980 daterende speelfilm draait het om het atoomvliegdekschip de Mimitz, dat in een ongewone zware storm terecht komt en zich plotseling - tot ieders verbijstering - in de buurt van Pearl Harbour bevindt, vlak voordat in december 1941 de Japanse aanval zal plaatsvinden Voor kapitein Yelland, commandant van de Mimitz ontstaat een gewetensvraag, moet hij ingrijpen m de geschiedenis en met zijn machtige vliegdekschip de aanval op Pearl Har bour voorkomen door de aanvallende Japanners ih hun naar moderne maat staven gerekend primitieve vliegtuigen te vernietigen? Regisseur Don Taylor en zijn vier scenarioschrijvers hebben van dit gegeven een uiterst boeiende film gemaakt, waarin heel wat spanning en avontuur is verwerkt Reizen in die tijd is altijd een complexe zaak. maar de makers zijn er in geslaagd om elke tijd- paradox (tegenstrijdigheden in tijd en ruimte) te voorkomen Hoe de Mimitz en haar bemanning zich uit de uiterst pre caire situatie redt en Pearl Harbour toch wordt aangevallen, kan men vrijdag avond in de Til gaan zien. De voorstel ling begint om acht uur

Leusder Krant | 1982 | | pagina 13