1 „College behartigt belangen Defensie, niet van bewoners De kleding moet je persoonlijkheid en je zelfbewustzijn versterken" I MARGA TER SCHEGGET, LERARES MODEVAKSCHOOL De vrouw in haar beroep (24) /ens raad niet neergelegd in ntwerp-bestemmingsplan Leusderhei Muziek uit de jaren zestig in De Geut Coördinatieteam vergadert maandag Kaarten in De Til spant ■eusder krant Frühschoppen Als u gaat trouwen, wilt u dat natuurlijk weten ook. TROUWKAARTEN Winnaar Sinter klaaspuzzel FOTOKOPIE NODIG? Leusder Krant Kerstmaaltijd UW sociëteiten DONDERDAG 16 DECEMBER 1982 plaatselijk nieuws in een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Van de uit raak van de gemeenteraad, I een nieuw aan te leggen tkrondbaan naar de west- de van de Leusderheide u moeten worden verscho- n, is in het ontwerpbestem- ngsplan voor het betref- ide gebied niets terug te iden. Gesprekken tussen degenwoordigers van de meente en het Ministerie n Defensie zouden hebben gewezen, dat aan die wens n de raad niet tegemoet ge- men kan worden. Daarom eft het college van B. en W. wens bi] de voorbereiding e het ontwerp-bestem- ngsplan verder ook maar en vallen. )at vertelde gisteravond ensdag) de heer J. Hoggen- np, chef van de afdeling Ruimte- Ordening van de gemeente isden op een door het CML in de 1 georganiseerde bijeenkomst. Verantwoordelijke edaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag- tummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld 54,20 per jaar; 27,60 per half jaar; 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940 691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be- torging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 l.n.v. BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. ^afhankelijk nieuwsblad or de gemeente Leusden. irschijnt elke dinsdag en mderdag. Een deel van de ongeveer veertig aanwezigen op deze speciaal over de Leusderheide belegde avond was het geheel niet eens met de handelwijze van het college in de ze Mevrouw Terwindt, voorzitter van de werkgroep Ruimtelijke Or dening van het CML, merkte op, dat het college op die manier meer de belangen van defensie behartigt dan die van de inwoners van Leus den. Ep Oostra, raadslid voor D'66, liet weten dat hij vond, dat het colle ge dat niet zo maar had mogen doen. De raad heeft die wens zo duidelijk uitgesproken, daar kan het college niet omheen. Zou ge bleken zijn dat die raadsuitspraak onmogelijk is uit te voeren, dan had het college op z'n minst naar de raad terug moeten komen om daar over te praten", aldus Oostra, die te kennen gaf het college daar nog wel over te zullen aanspreken. Er ACHTERVELD - Zondagmor gen zal voor de laatste maal in dit jaar het frühschoppen worden gehouden in D'Ouwe Peerdestal. De aanvang hiervan is om 11.30 uur. De muzikale medewerking zal ook nu weer worden verleend door de Hinterfelder Musikan- ten. was gisteravond geen vertegen woordiger van het college in de Korfzaal aanwezig. Het CML had daar wel om gevraagd, maar geen van de collegeleden was in de gele genheid de avond bij te wonen Dat was jammer, omdat er met name in de richting van het college veel kritische opmerkingen werden gemaakt. Algemeen bleek men van mening, dat burgemeester en wet houders te veel de oren laten han gen naar Defensie. In het overleg met Defensie - dat overigens ge voerd werd door medewerkers van het Adviesburo Arnhem - zou men te snel door de knieën zijn gegaan. De heer Jansen van de Stichtse Milieu-federatie, die een eigen plan ten aanzien van de Leusderheide heeft opgesteld ,,Wat Defensie doet is niets anders dan overvra gen. Ze leggen gewoon veel meer wensen op tafel, dan uiteindelijk gerealiseerd behoeven te worden Daarbij is ingecalculeerd, dat een deel niet gerealiseerd zal worden. Je kunt dus ook heel gerust „nee" zeggen tegen Defensie" Het college heeft dat tot nog toe. zo was gisteravond de mening, in onvoldoende mate gedaan Daar mee worden de belangen van de bewoners langs de Doornseweg geschaad Ook voor de natuurwe tenschappelijke waarde van de hei de, waar Defensie een zogeheten Compagnie Oefenterrein (OOT) wil realiseren, wordt ernstig bedreigd. Voor de pauze had de heer W F. Alleijn, medewerker van de Stich ting Natuur en Milieu, aan de hand van een aantal dia's het een en andere over de natuur op de hei en de aantasting daarvan laten zien Het Coórdinatieteam van het CML zal zich, aanstaande maandag bui gen over de vraag, of vanuit de in spraak organisatie aktie moet wor den ondernomen in de richting van B en W LEUSDEN - Het centrum voor open jeugd- en jongerenwerk „De Geut'' heeft voor vrijdag 17 december een groep uitgeno digd die eens iets anders heeft te bieden dan hedendaagse hard rock muziek. Morgenavond mu- ciseert in het Jongerencentrum aan de Zwarteweg de groep „Blue Air". Deze groep speelt vooral muziek uit de jaren '60- '70. Dit betekent dat zij o.a. num mers van de Shadows en de Beatles op hun repertoire heb ben staan. ..Blue Air", zoals de uit zeven he ren en twee dames bestaande groep heet, is twee jaar geleden ontstaan Het begon allemaal met drie jongens die één keer in de week bij elkaar kwamen om geza menlijk wat op de gitaar te pinge len. Veel samenhang zat er in het prille begin niet in. De drie jongelui schoten duidelijk tekort waar het ging om prestaties op muzikaal en vocaal gebied Op dit ogenblik, zo'n twee jaar na de start lijkt er wat meer lijn te komen in de uitvoerin gen zoals de groep die brengt. Aanvankelijk speelde „Blue Air" vooral country-music. Door de in vloed van nieuwe leden die tot de groep toetraden tendeert men meer naar hits van zo'n tien, twintig jaar geleden. Met uitzondering van de twee dames, die een deel van het vocale werk voor hun rekening nemen en de slagwerker bestaat de groep alleen uit lieden die een gitaar bespelen De volledige bezetting van „Blue Air" bestaat uit: Wout Bouwman, slagwerk; Ronald Floris, slaggitaar; Willem Gouverneur, slaggitaar en zang; Edu Heller, basgitaar en zang; Ton Kuyten, sologitaar; Loes Bouwman, zang; Marius v. d. Schuur, slaggitaar. Rema Floris, zang en Dick Smith, sologitaar en zang. Het optreden van Blue Air in het jongerencentrum De Geut begint vrijdagavond, 17 decem ber om 20.00 uur. De toegangs prijs bedraagt slechts één riks. Anders zou u wel een andere samenlevingsvorm hebben gekozen. Ja toch? Al uw familieleden, vrienden en kennissen kunnen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit met één van de fraaie uit de selectie 1982 van de LEUSDER KRANT Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Kantoor geopend, op werkdagen van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17 00 uur. Desgewenst kunt u de modellenboeken thuis bekijken als u ons even van tevoren een seintje geeft. Dan reserveren we de boeken voor u. LEUSDEN - Het Coördinatie team van het CML komt maan dag 20 december voor een ver gadering bijeen. De bijeenkomst wordt gehouden in het boerderij tje aan de Hamersveldseweg 5 en begint om 20.00 uur. De agen da is als volgt samengesteld: 1. Opening 2. Vaststelling verslag 15 novem ber 3. Ingekomen stukken/mededelin gen 4. Mededelingen commissie CAI, nieuwbouw gemeentehuis, be geleiding woonwaqencentrum 5 Mededelingen werkgroepen. 6. Wat verder ter tafel komt. 7 Rondvraag. 8. Sluiting. LEUSDEN - De Sin terklaaspuzzel met rijm die in deze krant van don derdag 2 december stond is gewonnen door A. Kroon wonende aan Leeuwenburg 68 in Leus den. Van harte gefelici teerd. U krijgt een ca deaubon van 25 gulden thuisgestuurd. De oplos sing van het rijmpje luid de: Sint Nicolaas, die bes te man, schenkt ca deautjes waar hij kan. LEUSDEN Donderdag 16 december wordt In De Til weer een kaartavond gehouden waar op iedere belangstellende wel kom Is. Er is gelegenheid tot klaverjassen en schutjassen. De inschrijving vindt plaats tussen 19.30 en19.50 uur en het spel begint om 20.00 uur. Deelnamekosten bedragen f3,50. Op deze avond, die mee telt voor het seizoenskampioen schap, zijn prijzen te winnen die te maken hebben met kerstmis. Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - Dinsdag 21 decem ber hebben de leden van de UVV- sociëteiten in zuid en centrum een gezamenlijke kerstmaaltijd. De bij eenkomst begint om half twaalf in de Roda-kantine op het Burg. Bui- ningpark. LEUSDEN - Ze is altijd al aan het frutselen en tekenen geweest. Ze mocht graag iets met haar handen doen, mocht als kind van haar moeder van alles maken. Ze had ook in het „groene" kunnen gaan, zoals ze het uitdrukt, tuinadviseuse, tuinarchitekte kunnen worden. Ze koos de richting van de mode: Marga ter Schegget, lerares modevakschool. LEUSDER KRANT is een (gave van de BDU-kranten- tmblnatie te Barneveld. Hel prettige aan haar beroep vindt ze, behalve het kreatief met de handen bezig zijn, dat het een sociaal getint beroep is. Ze gaat graag met mensen om. en is trots als ze mensen iets heeft kunnen laten maken. Soms komen er men sen bi| haar op les. die op modege bied nog nooit iets gemaakt heb ben. Het geeft Marga een fijn ge voel, dat ze, na enige tijd bij haar op les le zijn geweest, kunnen maken wat ze zelf willen Ze zijn dan onaf hankelijk geworden van wat er In de winkels ligt, en van wat de mode aangeeft KUNSTAKADEMIE Marga ter Schegget komt uit een gezin met vijf meisjes, van wie ze de oudste is Nadal ze haar MULO - plus middenstandsdiploma had ge haald, ging ze werken in de zaak van haar ouders, die onder andere naaimachines verkochten. Als de klanten een naaimachine hadden gekocht, zocht Marga ze thuis op om alle mogelijkheden van de ma chine uit te leggen. Ze ging 's avonds naar de Kunstakademie in Arnhem voor modetekenen en ont werpen Vier avonden in de week vijfjaar lang was ze daarmee zoet. In 1968 behaalde ze het diploma aan de Akademie. De opleiding had een algemeen karakter: ze kreeg onder andere portret- en mo deltekenen en kunstgeschiedenis. Ook volgde ze een kursus naaien en patroontekenen ter ondersteu ning, om haar eigen ontwerpen te kunnen uitvoeren Aan het eind van deze kursus behaalde ze het diplo ma costumière-coupeuse Eerst het diploma costumière. dat inhield dat ze zelfstandig rokken, bloeses en jurken kon maken. Daarna het diploma coupeuse, dat inhoudt dat de geëxamineerde mantels en pak jes kan maken met het bij behoren de binnenwerk als zakken, linnen binnenwerk, knoopsgaten en der gelijke In die tijd deed Marga ook een kursus om het vakdiploma naaima chinemonteur te halen. Ze kon toen zelt aan de naaimachines sleute len. en als ze gewild had, een eigen zaak beginnen. Nu. met haar mo devakschool. heeft ze daar nog steeds profijt van Ze kan zelf de machines onderhouden en kleine reparaties verrichten. Ze kan de mensen, die bij haar op les komen, en bij wie soms een kleinigheid aan de machine mankeert, helpen. ZELF LES GEVEN Toen ze in Leusden kwam wo nen, is ze begonnen met lesgeven, en zette ze haar studie voort om het diploma voor lerares te behalen Dat deed ze weer in Arnhem De opleiding duurde twee jaar Op haar modevakschool. Hene gouwen 25, werkt Marga met kleine groepjes van vijf zes kursisten. Ze is begonnen met iedereen elke week twee uur Ie laten komen. Nü zijn er verscheidene mensen, die hef knippen en naaien heel goed onder de knie hebben De kursisten komen nu om de veertien dagen naar Marga's modevakschool, voor het patroontekenen en knippen. Ook om advies te krijgen over welk model geschikt is voor hun figuur en voor de stof, die ze hebben ge kocht Soms houdt Marga met de groep hele diskussies over wat mooi zou zijn voor een bepaalde stof voor een bepaald persoon Dat werkt erg goed, hoewel het voor Marga wel wat méér werk met zich meebrengt, omdat de kursisten in die ene ochtend net zo veel willen doen als anders iedere week' TWEE SOORTEN LES Marga ter Schegget geeft twee soorten les. Aan mensen, die naai- door Anco Mali en voor zichzeit en hun kinderen. De meesten tekenen zelf hun pa tronen. maar dat is niet verplicht (Kleding naar zelf getekende patro nen zit beter). Marga leidt ook op voor costumière-coupeuse-lera- res. Bij de eerste groep helpt ze met de voor de hand liggende pro blemen. Bij de tweede groep werkt ze een vaste hoeveelheid verplich te stof door. en kijkt het gemaakte huiswerk na. Ze vindt de twee soorten les bei de even leuk, en houdt van de af wisseling. De kursisten, die de op leiding volgen, gaan in Utrecht exa men doen. Marga zélf neemt daar al jaren examen af (Uiteraard niet aan haar eigen leerlingen). Marga haalt een patronenboek tevoorschijn, en laat me diverse te keningen zien „Je moet het ronde mens op plat papier zien te krij gen'becommentarieert ze. „Door coupenaden met ronde lijnen aan te geven krijg je dat kledingstuk om dat lichaam heen. Ook als de eer ste grote verbazing daarover voor bij is -Oh, doe je dat zó!-, blijft het steeds leuk. De kursisten leren tekenen, en daarna hoe ze met grondpatronen iets anders kunnen maken. Thuis werken ze de dingen uit De een doet dat met hele verhalen, de an der maakt een summiere teke ning." Marga laat mij een lap zien, die de kursisten moeten maken met gepaspoileerde knoopsgaten, ver schillende zakken, splitten, ritsslui tingen. Ook wordt van hen ver wacht dat ze het textielwarenken- nisboek doornemen. De kennis wordt gecontroleerd door Marga doordat ze de kursisten vraagt uit een bak met talloze lapjes de stof fen te determineren, soms aan de hand van de brandproef met een kaars. Er zijn ook nog andere proe ven mogelijk om de grondstof van een bepaalde textielsoort te bepa len. Na verloop van tijd moeten de kursisten de stoffen ook zonder proef kunnen herkennen Zo op het oog en in de hand dus. VAKBLAD Behalve dat Marga in de exa mencommissie zit is ze druk in de weer voor de vereniging van naai- leraressen, die een soort vakblad uitgeeft. Oudleerlingen kunnen door middel van dit vakblad hun kennis bijstippen. Vaak maakt Mar ga ter Schegget tekeningen voor dit blad En waar ze nog meer mee bezig is in haar vak9 De Poorterij in Amersfoort hielp ze met de histori sche kostuums. Voor schoolkinde ren. die zich als Indiaan moesten verkleden, ontwierp zij authentieke Indianenkleding Bij Latent Talent heeft ze lesgegeven. Toen haar dochtertje klein was, gaf ze een kursus babykleertjes maken „Mensen gingen de schattigste ba bykleertjes maken", zegt ze. „van couponnetjes of oude kleding. Ze vroegen me toen of ik ook voor de kleuterleeftijd wilde dóórgaan, maar dat heb ik niet gedaan. Wel zijn we in de Sinterklaastijd ooit nog es met poppenkleertjes bezig ge weest. PERSOONLIJKHEID VERSTER KEN Wat vindt Marga ter Schegget belangrijk aan het zelf maken van kledij en aan mode in het alge meen? „Vrouwen vinden het leuk om er leuk uit te zien Voor de één is dit leuk, voor de ander dat. Soms ma ken mensen iets, dat ik niet leuk vind, maar dat wél bij hen pést. Dat is prima. Als je er leuk uit ziet, voel je je prettiger De kleding moet je persoonlijkheid en je zelfbewust zijn versterken'" Natuurlijk vraag ik haar tenslotte hoe ze het werk met haar gezin kombineert. Haar kinderen zijn nu zes en negen. Al die jaren is ze blijven werken „Als je kleine kinde ren hebt, vergt de kombinatie veel organisatietalent Bij de oudste hadden we hier op het plein een ruildienst met drie kinderen. Dat betekende dat je twee ochtenden vrij was. Dat kan ik iedereen aanra den! Bij onze dochter ging dat niet. Toen waren er geen andere kleine kinderen. Ik heb toen hulp gezocht, die zelf kinderen van dezelfde leef tijd had. Dat lukte goed: de meisjes konden heel goed met elkaar op schieten. Ik vind dat je moet blijven dóór werken, er niet mee moet ophou den je doet het werk immers graagl Nü heb ik een hulp, die me in huis helpt. Dat is ook reuze fijn Hoe je het regelt met je gezin, dat moet je zelf bekijken, 't Kan wel es lastig zijn. Maar dit vak kun je uitoefenen op tijden, die jóü schikken: in de schooltijden van de kinderen én 's avonds." Marga ter Schegget helpt een leerling met het patroon op de stot te leggen.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3