r~ 1 Ie—Bd en pr Kantlijn K igne Guido (3) Trots Gedegradeerd Kever Valse Christusdoorn lido (2) Boom jDONDERDAG 16 DECEMBER 1982 loep op Leusden 9 [POP ktle:MarnixKreljns igen: Caspar van Loo er T. van Leeuwen van de enhoeve 2 is door de ïational Road Transport i(IRU)teGenève scheiden met een gouden ne. De onderscheiding voor Leusdense psvrachtwagenchauffeur daag aan hem én 137 re Nederlandse chauffeurs Nationaal mobielmuseum in nsdonkveer uitgereikt. De nning is gebeurd voor de waarop deze chauffeurs in iternationaal vervoer jurig hun beroep hebben oefend en daardoor positief e veiligheid op de wegen en meegewerkt, voor zo n IRU-insigne in lerking te komen moet een pschauffeur aan een stel ie eisen hebben voldaan. Zo hij twintig jaar jebroken als chauffeur zaam zijn geweest, moet hij naai tien jaar op positieve werkzaam zijn geweest in iternationale epspersonenvervoer of derenvervoer over de weg, hij minimaal 500.000 leters in dit vervoer hebben den zonder een ernstig lersongeval door eigen ld te hebben veroorzaakt en atste vijf jaar geen iersvoorschriftenen nebepalingen op ernstige te hebben overtreden, denaar Van Leeuwen, heel met „de vlam in de pijp", exact aan deze eisen jan. voorzitter van de Raad voor •rkeersveiligheid in irland, mr. Pieter van nhoven, reikte vandaag de rscheidingen uit aan de 138 ffeurs. De International Transport Union is een Idorganisatiediede menlijke belangen van het epsgoederenvervoer, het goederenvervoer en het epspersonentransport over tg behartigt. De nsignes worden sinds 1968 iternationale chaffeurs kend. Dat gebeurt op dracht van nationale >ersorganlsaties. In irland doen dat de KNVTO, Wegtransport.de telijke Dersorganisaties en de mene Verladers- en eigen Dersorganisatie. veel te duur zijn. Piet vroeg hem wel eens „die leuke blauwe Bretonse trui van Boris aan te trekken". Vrijdag kwam Guido opdagen. Metz'n ouders. Zijn moeder deed het woord: „Dit is onze Guido". Ze wees op een jochie van vijf of zes jaar. „Guido was heel boos toen hij het briefje van Zwarte Piet in z'n schoen vond en daarom heeft hij het teruggestuurd", aidus zijn moeder. Het jochie vond het niet nodig iets te zeggen en van zijn ouders hoorden we nog dat hij toch wel kadootjes van Sinterklaas heeft gehad, maar dat hij de blauwe Bretonse trui van Boris nog steeds niet aantrekt. Moeten we u toch nog even melden dat begin deze week een Leusdense bij de redaktie aanklopte met de mededeling dat de brief voor Guido misschien voor haar zoon is bedoeld. Hoezo? „Nou", zei die mevrouw, „mijn zoon wordt steeds opgebeld door personen die even later direct de hoorn op de haak gooien. Ik dacht dat ze misschien deze keer met dat briefje hem voor de gek wilden houden". Hoe oud is uwzoon Guido, vroegen wij deze mevrouw. „Achttien. Een leeftijd om vreemde telefoontjes te krijgen. Van meisjes, dus", zei ze. Vorige week was er voor raadsleden, een paar „De streek is bosrijk, geheimzinnig van lanen, een buiten is hotel-restaurant gedegradeerdmaar dit vergat men onmiddelijk na dat handige draaitje tot schuin voor het huls, waar zich een geheel andere wereld opende, een enclave, met die grootscheeps afgesloten tuin, die over een doodstil weitje heen met koeien een strakke boshorizon op het westen had als verre omheining. Aan de achterkant telde de tuin meer gras en hei, en zelfs bomen, dan bloemen. Die had men voor het huis te zoeken." Het citaat komt uit „Gestalten tegenover mij" van Simon Vestdijk en is opgenomen in Querido's letterkundige reisgids van Nederland. Uiteraard hebben we dat boek, dat een dezer dagen verscheen, onmiddellijk opgeslagen op bladzijde 197, waar „Leusden" staat vermeld. En we stuitten op het Vestdijk-citaat, waarin verslag wordt gedaan van een bezoek van de toen in Doorn woonachtige schrijver aan de in Leusden wonende dichter Gerrit Achterberg. Achterberg is er de reden van dat Leusden in de literaire reisgids is opgenomen. Met zijn vrouw vestigde de dichter zich in 1953 in het huis Molenhoekje 3, aan de rand van „Den Treek". Hij werkte er onder meer aan de bundels „Cenotaaf", Ballade van de gasfitter" en „Ode aan Den Haag". In 1961 stelde hij zijn laatste bundel, „Vergeetboek", samen. Kort daarop, in de avond van 17 januari 1962, overleed Achterberg plotseling. Vijf dagen later werd hij, vanuitzijn werkkamer, begraven op de begraafplaats Rusthof aan de Dodeweg. Zoals we op zijn twintigste sterfdag aan het begin van dit jaar al eens meldden op deze pagina, dekt een grote zwerfsteen zijn graf, waarop in bronzen letters het kwatrijn „Grafschrift" uit „Osmose" is aangebracht. Bij het overlijden van Achterberg ging er, zo meldt de literaire reisgids, een schok door literair Nederland. „Men besefte dat de grootste dichter in de Nederlandse taal uit onze eeuw was gestorven, en velen reageerden in poëzie op zijn dood en begrafenis". Onder hen was Ida Gerhardt, die misschien mag worden aangeduid als „de grootste dichteres in de Nederlandse taal uit onze eeuw". Zij dichtte „Begrafenis van Gerrit Achterberg" als volgt: „Te armoedig nog om bij elkaar te horen en in onszelf en in elkaar verward, waren wij daar, een hand literatoren. Toen de familie in het kerkezwart en met boerse waardigheid verscheen, werd onze vaalheid nog meer openbaar." In het overigens zeer fraaie Boek van de Maand „Land der Letteren" komt Leusden niet voor. Toen we begin deze week even in de showroom van Pon gingen kijken naar de jubileum-expositie van Foto Pon viel ons oog op een wat merkwaardig voertuig tussen alle glanzende aulombielen in de showroom van de auto-importeur. Een witte ondermaatse Kever-cabriolet Wordt electrisch voortbewogen, heeft een radio aan boord en kan een maximumsnelheid van dertig kilomeier halen Navraag leerde, dat het kevertje ongeveer f 10 000-zou moeten kosten. In ons land vindt dit Volkswagen-model met bijzonder veel aftrek Maar in hel Midden-Oosten schijnen zich wel vorstelijke persoontjes per cabriolelje te verplaatsen ambtenaren, leden van de Werkgroep Nieuwbouw Gemeentehuis en de pers een rondleiding door het bijna voltooide gemeentehuls naast De Hamershof. De burgemeester was er ook bljenaanhemlegden we tussen de bedrijven door de vraag voor of hij nou trots is op het nieuwe gebouw. Burgemeester Rademaker antwoordde in „zekere mate'' bevestigend en begon vervolgens ongevraagd uit te wijden over de paars/rood/lila/auberglne-achtl- ge kleur die op overvloedige wijze in het gemeentehuis is verwerkt. Hij sprak over „even wennen", „het karakter van de architekt" en de kleur is ook al te bespeuren in truien, stropdassen en dergelijke". ledereen schijnt met die kleur te zitten. Zelfs de burgemeester. Leusden heeft in ieder geval nu een trekpleister. Het Leusdense VVD-Statenlid Willem Hoytema heeft gisterenter herinnering aan zijn gemeenteraadlidmaatschap" een jonge boom aangeboden aan de burgemeester, de gemeenteraad en het ambtenarenkorps Hoytema, die vanjuli '81 tot september 82 raadslid is geweest, overhandigde een valse Christusdoorn voor het nieuwe gemeentehuis aan burgemeester J Rademaker In het bijzijn van wethouder Gijs van Woudenberg en mensen van de plantsoenendienst mocht de burgemeester vervolgens de boom een plaatsje geven in wat de tuin van het raadhuis moet worden De valse Christusdoorn was overigens in overleg met het hoofd van de plantsoenendienst, de heer Van de Kamp, uitgekozen en had dus geen verdere bedoeling. In de wandelgangen werd direct na de boomplanthandehng gefluisterd dat het niet gek zou wezen als alle oud-raadsleden en raadsleden het voorbeeld van Willem Hoytema zouden volgen. Lekker goedkoop, bedoelen ze zeker DEZE WEEK IN DE GEMEENTE lereen raadsel opgelost, eten wie Guido is en welke te Piet hem een brief heeft hreven, die later door Guido ir afzender is gestuurd. We den vorige week in deze ek over een raadselachtige lop die gericht was aan te Piet in Leusden, maar in een briefje voor Guido leschreven door de zwarte ht van Sinterklaas. De lop was in de postbus van krant terechtgekomen. Piet uido weten dit keer zonder otjes te komen, omdat die Voor het tweede achtereenvolgende jaar hebben de bewoners van de Ruisvoorn en een deel van de Karper een boom opgezet Een kerstboom wel te verstaan, die met name 's avonds het straatbeeld in dit deel van de wijk Langen beek een feestelijk aanzien geeft Op vrijdag 24 december zullen de kinderen uit de buurt zich rondde boom verzamelen voor het zingen van enkele kerstliederen. Vervolgens wordt er bij één van de bewoners van de Ruisvoorn voor de kinderen een kerstverhaal voorgelezen. Warme chocolademelk, een versnapenng en een kleinigheidje onder de boom ven/olmaken voorde kinderen dit buurtkerstfeest. nieuwe gemeentehuis dezer dagen nog een klusje geklaard en. De ijzeren eltrappen in het grote uw moeten nog even r handen worden men. De treden zijn zien van gaatjes die nu vuld worden met er dopjes. In totaal gaat het om 58.000 dopjes die met de hand in de geperforeerde treden moeten worden gedrukt. Aan de architekt van het gemeentehuis, ir. L. Heijdenrijk, de vraag of het aanbrengen van de nopjes achteraf is bepaald of reeds in de planning was opgenomen. Heijdenrijk: „De nopjes horen standaard bij deze staande trappen. Ze moeten voorkomen dat mensen uitglijden". - Wie gaat dat klusje uitvoeren en hoeveel tijd is er voor uitgetrokken? Heijdenrijk: „Ik geloof dat de uitvoerder een paar jongens heeft gecharterd die wel een paar dagen zoet zullen zijn met de dopjes". - Hoe gaan de trappen er nu uitzien? Heijdenrijk: „Ze worden wit met zwarte nopjes". Vaneen jongen die gisteren bezig was met het inhameren van de doppen hoorden we, dat als het werk door een persoon gedaan zou moeten worden het karwei vier weken zou duren. „Het is me wat", mompelde de jongen. KERKDIENSTEN LEUSDEN-CENTRUM R.K. Kerk: Zaterdag 19.00 uur: Eucha ristie met volkszang, Zondag 09.00 uur: Eucharistie met gemengd koor; 11.00 uur. Eucharistie met volkszang; alle diensten A Goes Herv./Geref Marcuskerk: Zondag 09.00 uur. Hervormde woorddienst Ds V.G. Brink; 10 30 uur: H Avondmaal Gereformeerd Ds J. S Ridderbos. 19.00 uur Geref/Herv woorddienst. Geref. Kerk (Vrljgeref): Geen opgaven ontvangen. LEUSDEN-ZUID Dorpskerk: Zondag 09 00 uur H Avondmaal Gereformeerd Ds J.S. Rid derbos; 10.30 uur Hervormde woord dienst, Ds. J. Weernekers, 18.30 uur. Hervormde woorddienst (GB) Ds J.H. Cirkel uit Woudenberg ACHTERVELD Ned. Herv. Kerk: zondag 9.00 uur Ds B. Schroten uit Bunschoten. Ger. Kerk. De Gllnd, jeugddorp: zon dag 10.00 en 19.00 uur: Ds. J E. Bre- derveld, uit Soest. R.K. Kerk: zaterdag 19 00 uur Eucha ristie met Volkszang, zondag 8 30 uur Euchanstie gelezen; 10.30 uur: Eucha ristie met gemengd koor; alle diensten B. ter Bekke MAATSCHAPPELIJK WERK Spreekuren gezamenlijke dienstverle ningsinstellingen in Leusden en Achter veld Leusden-Centrum: Boerderij Groot-Krakhorst, Boldenkhof 18. tel. 945618 Maatschappelijke dienstverlening Eemland (MDE): maandag van 9 tot 10 uur; Protestants Sociaal Centrum voor Amersfoort en omgeving (PSC): dinsdag van 9 tot 10 uur, Gemeente Leusden: woensdag van 9 tot 10 uur, PSC: donderdag van 9 tot 10 uur; MDE: vrijdag van 9 tot 10 uur. Leusden Zuid: Kruisgebouw, Roo van Aldewereltlaan 13, tel. 940818 Gemeente Leusden: maandag 10 tot 11 uur; PSC: vrijdag van 14 tot 15 uur Achterveld: Kruisgebouw Walter van Amersfoortstraat 30, tel 03425-1333. Gemeente Leusden: vrijdag van 9 tot 10 uur. MDE: dinsdag van 14 tot 15 uur. (Tijdens het weekeinde kan men zich in dringende gevallen dag en nacht wen den tot de Telefonische Hulpdienst voor Vechtstreek, Gooi en Eemland, tele foon: 035-45555). GEZINSVERZORGING: EN BEJAARDENHULP Leusden-Centrum: Groot Krakhorst. Bolderikhof 18. telefoon 945618 Maatschappelijke Dienstverlening Eemland (MDE): maandag 14 tot 15 uur. Gezamenlijke kruisverenigingen (AIMD): dinsdag van 14 tot 15 uur Protestants Sociaal Centrum (PSC): donderdag van 9 tot 10 uur. Leusden-Zuid: Kruisgebouw Roo van Aldewereltlaan 13. telefoon 940818. Algemene Instelling voor Maat schappelijke Dienstverlening „Het Groene Kruis": donderdag van 11 00 tot 12 00 uur. Protestants Sociaal Centrum (PSC): vrijdag van 14 tot 15 uur. Achterveld: Kruisgebouw Walter van Amersfoortstraat 30. tel 03425-1333 Maatschappelijke Dienstverlening Eemland (MDE): vrijdag 9 tot 10 uur PASTORALE HULP (RK) Spreekuren, waarop men aan de pasto rieën een pastor kan bereiken Leusden: maandag en woensdag van 17 tot 18 uur en vrijdag van 9 tot 10 uur, tel 941261 Achterveld: maandag en woensdag van 16 30 uur tot 17.30 uur en vnjdag van 19 tot 20 uur. tel. 03425-1420 HULPDIENST DIAKONAAT (PROT) Hulpdienst van het gemeentediakonaat Dorpskerk: Voor Groenhouten. Akkerhoeve, Noordwijck en Langenbeek mevr. Langbroek, Weesboom 13, telefoon 940130 en mevrouw Lawalata, Wan molen 20. tel 944237. Voor Leusden-zuid: Mevr. Abbrlng, Pr. Christinalaan 7, tel. 942047 en me vrouw Schwencke, Van Diepenheim Scheltuslaan 44, tel. 940635. LEUSDEN ZUID EN CENTRUM Hulpdienst voor het Gemeentediako naat Marcuskerk: Het gebied ten noorden van de Noor derinslag-Middenweg: mevr. A. Brandsema, Asschatterweg 35. tele foon 941350. ANONIEME ALCOHOLICI (AA) A.A. Amersfoort: telefoon 944392 en 941102. A.A. werkgroep De Uitkomst: elke woensdag om 19 30 uur groepsavond I in de Wevershof, Weverssingel 24 in Amersfoort, tel. 728235. Voor alcohol- problemen 24 uur bereikbaar op tel 721319 of 942313. Al-Anon: Amersfoort. Postbus 946 Amersfoort, tel 944392 en 753373. Al-Non Werkgroep Leusden: (zelf- werkgroep van familie en vrienden van I mensen met alcoholproblemen) Groepsavonden, iedere dinsdagavond om 20 uur in Huize Groot Schutterhoef, Arnhemseweg 10 te Leusden-Zuid Te- lefoon. 033-943722 b.g g. 940182 WELZIJN WOL (Vereniging voor Welzijn Oude ren) Spreekuur Leusden-centrum: iedere woensdagmiddag van 16 tot 17 uur, Wijkgebouw Rozengaarde 33. Te lefoon 941218 Achterveld: De eerste en derde woensdag van de maand van 15 tot 15 30 uur Wijkgebouw Walter van Amersfoortstraat, tel. 03425-1333 DIVERSEN: Rutgershuis Amersfoort (bureaus voor geboorteregeling en sexualiteits- vragen) Zonnehof 10 (in het GG en GD gebouw) tel. 033-18931 Spreekuren volgens afspraak. VBOK-werkgroep Leusden: Hulp voor moeder en kind bij niet gewenste zwangerschap. Tel 033-944151. 033- 940541 Bureau Amersfoort, 033- 620244 Oppascentrale (algemeen): van maandag tot en met zaterdag tussen 16 en 18 uur: tel. 943489, Waterhoen 23, Leusden. Oppascentrale voor gehandicapten Amersfoort e.o Kontaktpersoon voor Leusden Nel van Lippevelde. Bretagne 22. telefoon 942485 Kraamcentrum: spreekuur elke twee de woensdag van de maand van 11 tot 11.30 uur in het wijkgebouw Krooneend 26. Donderdag 16 december 19.30 uur: Raadsvergadering, raadszaal Donderdag 16 december 20.00 uur: Schoolraad, 't Palet, W de Zwijgerlaan Donderdag 16 december 20.00 uur; Film ..Ordinary People", De Korf Donderdag 16 december 20.00 uur: Werkgroep Milieu-educatie, commissiekamer, Burg. de Beau- fortweg Donderdag 16 december 20.30 uur: Concert Treecksangh. St. Jo- sefkerk, Hamersveldseweg Maandag 20 december 19.30 uur: Kerstzangavond. St. Jozef kerk, Hamersveldseweg Dinsdag 21 december 11.30 uur: Kerstmaaltijd UW sociëteiten, Ro- da Kantine ACHTERVELD Zondag 19 december 20.00 uur: Bebo disco, Ons Gebouw Zondag 19 december 11.30 uur: Fruhschoppen, D' Ouwe Peer- destal Maandag 20 december 20.00 uur: SVA kaarttoernooi, kantine sportpark Dinsdag 21 december 9.00 uur: Welfareclub Zonnebloem, Ons Ge bouw Woensdag 22 december 9.00 uur: Handwerkhobbyclub, De Moespot Donderdag 23 december: Kerst middag bejaarden. Ons Gebouw HUISARTSEN: APOTHEEK: Voor de huisartsen in de gemeente Leusden, voor de praktijken van de art sen Van den Berg. Binkhorst/Du Boeuff, Boersema/Koch, Lantink, Ver hagen, Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar: Vrijdag en zaterdag: dr. J. van Nieuw kerk, Berkenlaan 3, Leusden-C., tel. 944541. Zondag: E. Verhagen, Ber kenlaan 29, Leusden-C.,tel. 944223. Voor spoedgevallen: spreekuur zater dag- en zondagmiddag om 14 uur. Visi tes graag vóór 10 uur 's morgens aan vragen. Voor spoedgevallen: spreek uur zaterdag- en zondagmiddag om 14 uur. Visites graag vóór 10 uur 's mor gens aanvragen. Apotheek De Hamershof, De Brouwe rij 14, tel. 033-943441apotheek Leus den, De Biezenkamp 16, tel. 033- 942303 zijn op werkdagen geopend van 08.30 uur tot 18.00 uur Bultende- ze uren is voor spoedrecepten geopend op werkdagen van 19.30 uur tot 20.00 uur en op zaterdag-, zon- en feestda gen van 14.00-14.30 uur en van 17,30 tot 18 uur: (week: 17 t/m 23 december), Apotheek De Hamershof, De Brou werij 14, tel. 943441. Buiten bovenstaande uren is uitsluitend voor spoedrecepten geopend Java Apotheek, Leusderweg 212, Amers foort, tel. 14887. WIJKVERPLEGING: Dit weekeinde heeft zr. E. Geerts, W. van Amersfoortstraat 38, Achter veld, tel. 03425-1333 dienst. Bovendien heeft deze zuster avond dienst van 16 t/m 22 december VERLOSKUNDIGE: Voor verloskundige hulp kan men zich dit weekeinde wenden tot mevr. Dijk huizen, H. van Viandenstraat 2, Amersfoort, tel. 19200, b.g.g. 722000. Als we alle oud-kandidaten voor een warenhuis op een rij tje zetten, geloven we niet, dat er nog een kandidaat over is. Maar er zijn alweer brieven De Leusdenaren hebben recht op goedkope benzine, zei de wethouder van Consumenten zaken Zeker vertegenwoordi ger geworden van Konsumen- ten Kontakt Cynische Leusdenaar ..Dat is toch een ..rooie" organisatie?" Andere al even cynische Leus denaar ..Jawel, maar met de Consumentenbond heeft hij geen enkele band meer. Leden van een raadscommis sie hebben wél stemrecht, plaatsvervangers van een- mansfrakties niet, lees ik. Dat is eigenlijk een hele gekke me dedeling als je bedenkt dat er in de raadscommissies nooit gestemd wordt. Volgende week zit de gemeen telijke telefoniste als eerste in het nieuwe gemeentehuis. Jammer alleen, dat er dan nog niemand is om de telefoon op te nemen Naïeve Leusdense ..Ging naar het Vrouwencafé, maandagavond, maar ik vond dat sprookje over het complex van Assepoester helemaal niet leuk. Als ik het allemaal goed begrepen heb, hebben we tot 1983 alle kontakt met onze ge meentelijke bestuurderen ver loren Nee hoor, een briefje schrijven kan Die wordt dan op de ge bruikelijke wijze behandeld: zelden Als je die foto van het nieuwe gemeentehuis bij avond ziet is het duidelijk, dat de Hamershof zich de aanschaf van een kerstboom kan besparen Sinds wanneer is het iemand gelukt om ambtelijke en com merciële logica bij elkaar op te tellen en dan toch nog bedrijfs resultaat te boeken Antwoord. Wat de liberale wet houder naar voren bracht was theorie En daar is ie nog nooit zo sterk in geweest Kop: ..Russen in bomvolle Korf Hadden ze die dan mee genomen7 Ze schoten als raketten, dat is zeker Jeugdraadslid. ,.Nog méér le den in de Planadviesgroep? Ik moet er niet aan denken' Ter geruststelling. ..Henk van der Sloot maakt nóóit grapjes. De jeugdorganisaties zijn ui termate boos op de raad. be grijp ik. Misschien dat een des kundig ambulant jeugdfunktio- nans hier een oplossing kan brengen Natuurlijk is het CDA voor het nieuwe kabelsysteem De mast blijft laag en komt niet in het gebied van de School steegbosjes te staan om de boeren te storen. En de liberalen beschouwen de PvdA alleen maar als een stoorzender Konijntje in de Wetering ..Alle maal goed en wel. Maar wat is er bekend over de kwaliteit van Belgische wortels Nog eventjes en de Tweede Fase kan worden beschouwd als een onrendabel gebied voor de aanleg van kabel- TV. V. TANDARTS: Voor noodgevallen in het weekeinde Dokterscentrale Amersfoort, tel. 033-722000. DIERENARTSEN Gelieve uw eigen dierenarts of die renkliniek te bellen Een telefonisch ant woordapparaat geeft op welke dieren arts voor spoedgevallen te bereiken is (Nieuwe opgaven en wijzigingen tot ui terlijk woensdagmiddag 12 uur uitslui tend richten aan het Redaktle-sekreta- rlaat BDU Krantenkombinatie, Post bus 67, Barneveld Tel 03420-16141.)

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9